Spanning langs de waterkant Seedorfs droom gaat in vervulling PZC Wisse verbetert zichzelf opnieuw Drie J22-boten nog in race voor zeiltitel ®l@ EK is manche te lang voor Van der Schans 18 Het gaat er bloedfanatiek aan toe tijdens de Delta Week SNS Zeeland Open PLUS MIN CONCLUSIE Debutant Tarzan Volendam Elvis Première Van Wely koelbloedig in barrage NK schaken maandag 2 juli 2001 door Björn Goorden ZIERIKZEE - De haven van Zierikzee, dit weekeinde het thuishonk van de Delta Week, ligt barstensvol schepen. Het ochtendgloren doet pijn aan ve le ogen. De zeilers klonteren sa men voor het ontbijt. De mees ten zijn stil, drinken wat melk, eten voorzichtig een boterham. Flitsende zonnebrillen verhul len de overblijfselen van een zware, loodzware - maar oer gezellige - vrijdagavond. Enke len hebben de goede moed echter alweer te pakken, zijn onverbeterlijk lollig en raken maar niet uitgepraat over 'the night before'. Het is zaterdagmorgen, iets over half acht, tijd om te vertrekken. Terwijl de rest nog de slaap uit de ogen wrijft en in rijen wacht op een frisse douche, neemt de startploeg de snelle motorboot naar het startschip. Maar niet voordat er een twee-, drietal treetjes Grolsch aan boord wordt geladen. „Voor later." Er wordt gelachen, er wordt gege- ind, de sfeer is uitgelaten. Man nen van middelbare leeftijd praten met kelen van schuurpa pier. Roelien Ornee heeft de zetel naast de stuurman in bezit ge nomen. Ze kijkt over de schou der mee als de motorboot door het kanaal van Zierikzee rich ting de Oosterschelde raast. Haar gebruinde gelaat, lippen die sporen van verbranding ver tonen en blonde lokken, getui gen van vele uren op het water. Gisteren heeft Roelien deelge nomen aan de wedstrijd in de J22-klasse, de officiële Neder landse kampioenschappen, vandaag steekt ze de organisa tie een helpende hand toe. Naast de voortdurend grinnikende stuurman is ze verreweg de le vendigste van het stel, want: „Ik heb het gisteren maar eens rus tig aan gedaan." In tegenstel ling tot „heel veel anderen". „Er was gisteren een band, de feesttent bij de haven zat mud- jevol. En dat zal vanavond wel niet anders zijn. Vanavond is het Tropical Party." Dat ze zich dit keer wel met volle overgave in het feestgedruis zal storten, is De prachtige platbodems stelen de show op de Delta Week. uit de schittering in haar ogen af te lezen. Ja, er wordt wat af- gefuifd tijdens de Delta Week. „Het is altijd varen feesten, va ren feesten enzovoort enzo voort. Negen dagen lang." Maar: „Ondanks het plezier en de feesten wordt er overdag bloedfanatiek gezeild. Dan gaat het echt op scherp." De start 't Is kwart voor tien precies. Over een vijftiental minuten zal de eerste startgalm klinken. De strenge, rondgaande blik van Hugo de Werd, zeg maar de ka pitein van de startprocedure, maakt resoluut een einde aan het geroezemoes in de stuurhut van het startschip. Want nu wordt het serieus. Er mogen geen fouten worden gemaakt tijdens de nauwlettende proce dure, de reputatie van de Delta Week dient hoog te worden ge houden. En daar zal Hugo hoogstpersoonlijk zorg voor dragen. Zijn gezicht staat strak van de stress, de felblauwe kij kers schieten van gezicht naar gezicht. Het gegrinnik en gegein is verdwenen als Hugo begint te spreken. „Ik wil geen woord horen tij dens de startprocedure. Is dat begrepen? Als je even wordt af geleid, ben je ogenblikkelijk de sigaar." De ploeg knikt begrij pend. Waarna ieder een functie toebedeeld krijgt. „Jullie schrij ven de nummers van de schepen op, jij let erop dat er geen valse start wordt gemaakt, jullie twee zorgen ervoor dat de juiste vlag gen op het juiste moment wap peren, jij hanteert het kanon en de hoorn. Hebben we dan alles al gehad?" Er wordt niet gesproken, maar er gaat een hand in de lucht. „Eh, Hugo, Bouke (Oostenbrug) heeft nog een schrijver nodig, niet? Zal ik dat doen?" „Nee, jij hebt het al veel te druk met an dere taken. We moeten iemand anders hebben. Wie hebben we nog? Ah ja, Peter. Pe.er, waar zit je?!" Peter steekt zin hand op. „Jij schrijft, ok?" Iedereen zoekt zijn post op. Het kokkelvisschip YE 172, tij dens de Delta Week beter be kend als de Piet Heir, fungeert als startschip. Schipper Rijk Rijkse en zijn vrouv Nelleke ontvangen het hele e/enement lang de startploeg - ea als er te weinig wind staat ook de finish- ploeg. De koffie en de koekjes staan altijd klaar, alles kan op het schip dat doorgaars de bo dem van vele wateren afstroopt op zoek naar kokkels. Nelleke: „Rijk en ik hebben hart 'oor het zeilen. Als je dat niet zouhebben ga je in je vrije tijd nie: negen dagen in het water liggen voor foto Marijke Folkertsma een zeilrace natuurlijk." Het vissersechtpaar uit Yerseke neemt ook zelf deel aan de start procedure. Ze hebben zelfs fa milieleden ingeschakeld. Nelleke moet de nummers op de boten opsporen en afroepen. Het blijkt een haast ondoenlijke opgave. Zeilen krioelen door el kaar, boten die pas later moeten starten varen achteloos door het startveld heen. Ze kijkt vertwij feld door haar verrekijker heen. Het levert irritatie bij de schrij vers op: „Nelleke toch, zo moei lijk is dat toch niet?" Nelleke geeft zich niet gewonnen en zoekt wanhopig naar nieuwe nummers. „Heb je de 6344 al ge had?" „De wat?" „De 63-44." „Wat?" „Nou ja zeg." „Zeg nou nog eens." „6-3-4-4!" Rijk snelt zijn vrouw te hulp. En blijkt over uitstekende ogen te be schikken. Het zijn hectische momenten op de YE 172. Als de laatste groep van de in to taal zeven startgroepen aan de horizon verdwijnt, breekt ein delijk de zon door op Hugo's ge laat. En wordt er weer gelachen en gegeind. De stress van deze dag is voorbij. Alhoewel, een deel van de starters doet ook de finish. Weer zo'n moment van hectiek, naar later blijkt. De finish 't Is ruim voor half drie, het tijd stip waarop de eerste boten aan de finish werden verwacht. Maar de wind nam steeds meer aan sterkte toe, de witte schuimkoppen werden met het kwartier groter, de schepen ra zen nu op het einde van de dijk af, waar de finishlijn is getrok ken. De zeilers zijn sneller klaar dan verwacht. Herman Jorissen tuurt ditmaal door de verrekij ker op zoek naar nummers. Hij laat de hoorn schallen als er een boeg de finishlijn overschrijdt. De schrijvers achterin de BMW noteren de juiste tijd bij het juis- te nummer. De zeilers zijn aan elkaar ge waagd, wat het allemaal nog moeilijker maakt. Het gaat er ook stevig aan toe. Zowel op het water - waar een heleboel boten met stukken komen te zitten (gebroken mast, gescheurd zeil, etcetera) en schepen zelfs kap seizen - als in en om de BMW. Herman heeft er genoeg van: „Nu stil allemaal! Stil!" Er kan even geen lachje af bij de Haam stedeling, zelf een zeer ervaren zeiler, met een schip net terug van Sint Maarten. Elk gespro ken woord van een collega-fi- nisher wordt beantwoord met een ferm 'stil'. Dat levert irrita tie op. „Herman, doe nou niet zo eikelig. Ik mag toch..." „Geen discussie,kijken! Opletten!" 't Was weer een vermoeiende dag, daar zijn de mensen van de finishploeg het over eens als ze bijkans van de dijk worden ge blazen. De laatste bootjes be ginnen binnen te lopen. De wed strijd komt op zijn einde. Maar dat kan waarschijnlijk niet van de dag gezegd worden. Want vanavond is het Tropical Party. En ja, dat mag je natuurlijk niet missen. De Delta Week: varen feesten, varen feesten, varen feesten. door Björn Goorden ZIERIKZEE - De Open Neder landse zeilkampioenschappen in de J22-klasse gaan een span nende finale in. Drie boten ma ken kans de eindoverwinning naar zich toe te trekken. Het vrouwenschip van Annelies Ties staat eerste in het tussen- klassement met een puntento taal van 34 punten, Nic Bol (40 punten) en Gaston Loos (41 punten) zijn de twee overgeble ven concurrenten. Vandaag worden er nog drie ra ces in de J22-klasse gezeild op de Oosterschelde bij Zierikzee. De kajuitboten die in de overige klassen uitkomen, verlaten vandaag Zierikzee en finishen in Sint Annaland. Het afgelo pen weekeinde zijn beide Zee landwedstrijden gehouden. Bij de rond- en platbodems was T. van Rootselaar met de Groote Beer het succesvolst. Hij won tweemaal in de klasse R&P A. Tholenaar Melis van Duiven- dijk (R&P C) behaalde met de Droncke-oort een eerste en tweede plaats. Dezelfde presta tie leverde Joost Poelman (R&P C) met de Snoeshaen. De overwinningen in de IMS 1/2/3-klasse gingen naar res pectievelijk J. Nijpels met de Scud en Chris Meeussen met de Roompot.nl. L.D. Boom uit Burgh-Haamstede met de Boomerang en R. de Jonge uit 's- Gravenpolder met de Easy Lis tening bleken over de snelste IMS 4/5-boten te beschikken. A. van de Hout won met Celestine in de IMS 6-klasse. H. de Vos won gisteren met Lazy Sunday de race bij de ORC 4/5- boten, M. Kamphuis zegevierde met Spinel in de ORC 6-klasse. Ou werkerkenaar Cees van Mar ie won de Velo-Volentewissel- beker in de ORC-klasse. door Björn Goorden REED - Yvonne Wisse heeft in Ried haar persoonlijk record op de meerkamp verbeterd. De Vlissingse atlete scherpte haar beste puntentotaal tijdens de Europa Cup voor landen met ruim honderd punten aan tot 5537. „En dat terwijl het de eer ste dag enorm slecht ging. Dan ga je wel nadenken. Moet je na gaan als alle nummers gewoon goed gaan." Wisse hoopt dat dat over drie weken zal gebeuren tijdens het EK voor junioren in Italië. Het persoonlijk record op de meerkamp heeft ze voorname lijk aan haar prestatie op de 800 meter te danken. Daarop haalde ze maar liefst drie seconden van haar oude pr af (van 2.17 naar 2.14.53). „Het niveau was hoog in Ried. Er was veel tegenstand, waardoor ik lekker mee kon lo pen. Het heeft me uiteindelijk een heel snelle tijd opgeleverd." Over de 100 meter horden (14.78) was ze een heel stuk min der tevreden. „Die was waarde loos." En ook over haar presta ties op het hoogspringen (1.78 meter), kogelwerpen (10.87) en de 200 meter (24.81) was ze niet echt te spreken. De dag erop wist ze zich echter uitstekend te herstellen. Bij het verspringen kwam ze tot een afstand van 5.93 meter, met de speer tot 30.98, waarna ze afsloot met die snelle 800 meter. „Je kunt zeg gen dat die tweede dag mijn weekeinde nog helemaal goed heeft gemaakt." Wisse eindigde in een veld van dertig deelnemers op de der tiende plaats. De Nederlandse vrouwenploeg werd vijfde in Ried, waardoor degradatie naar de tweede liga werd afgewend. De vrouwen van Oekraïne won nen de Europa Cup. Bij de mannen ging de beker naar Oostenrijk. Nederland schopte het in Ried tot de twee de plek waardoor het naar de superliga van de Europa Cup meerkamp promoveerde. Indi vidueel won Chiel Warners de tienkamp met 8206 punten. http: //people.zeelandnet. nl/adbouwens/SNSindex.html Van maandag 9 tot en met vrijdag 13 juli vindt in Goes de tweede editie van het SNS Zeeland Open Dam- toernooi plaats. Zoals bij eerdere grotere damevene- menten in Zeeland het geval was, het eind vorig jaar ge houden NK voor vrouwen in Zoutelande bijvoorbeeld, heeft Ad Bouwens ook dit maal weer een bescheiden internetsite in elkaar gezet. Bouwens' site is zeer sober van opzet. Het nadruk ligt op de informatievoorziening. Er wordt aandacht besteed aan algemene toernooige- gevens, het speelrooster en de deelnemerslijst. Daarop prijkt een groot aantal be kende namen, zoals Tsjizjov, Valneris, Samb, Krajenbrink en titelverdediger Thijssen. De Zeeuwse inbreng in de hoofdgroep komt van Daaf Kasse, Johnny de Leeuw en Arjo Kousemaker. De mini- site van het SNS Zeeland Open komt voort uit een an dere website die Bouwens beheert: een index voor dammen in de provincie Zeeland (http://www.dam- men.nl.vg). Hier worden tij dens het toernooi ook alle uitslagen gepubliceerd. Voor beide sites geldt dat ze een nogal saaie indruk ma ken, wat vooral wordt ver oorzaakt door een gebrek aan foto's en andere illustra ties. En voor het reglement wordt verwezen naar het programmaboekje. Voor veel sportsites geldt: veel vorm, weinig inhoud. Bij de damsites van Ad Bou wens is het precies anders om. Hij biedt een stortvloed aan informatie, maar wie echt een goede indruk van het toernooi wil krijgen, kan volgende week het best zelf een kijkje gaan nemen in Goes. door Armand Snijders Geëmotioneerd nam voetbalinter national Clarence Seedorf de feli citaties en complimenten in ontvangst na afloop van de wedstrijd tussen de Surinaamse landskampioen Transvaal en een door hem samengestelde selec tie. Het Seedorf-team verloor met 2-1, maar dat was slechts een kleine tegen valler op de verder feestelijke dag, waarop zijn sportcomplex in zijn ge boorteland werd geopend. Debutant Jan Boszijn broer Theo en Teun Mulder hebben gisteren bij wereldbekerwedstrijden baanwielren- nen in de Italiaanse plaats Pordenone de zesde plaats behaald op het onder deel olympische sprint. Bos, die op de individuele sprint de twintigste tijd realiseerde, moet vol gens bondscoach Peter Pieters „nog wel een jaartje" speciaal aan het baan- fietsen wijden om zich tussen de we reldtoppers te kunnen voegen. Voorlo pig gebeurt dat niet, aangezien Bos zich na deelname aan de GP Jan Derksen en het NK volledig gaat richten op de Win terspelen van Salt Lake City. ANP „Een droom is in vervulling gegaan", zei Seedorf. Het door zijn familie ge bouwde sportcomplex, gelegen op der tig kilometer buiten het centrum van Paramaribo, draagt zoals verwacht de naam van de speler van Inter Milaan. Een naam die al uren voordat Clarence Seedorf deze samen met president Ro nald Venetiaan onthulde, bekend was omdat het zeil dat het naambord had moeten bedekken, op half zeven hing. Het was allemaal Seedorf dat de klok sloeg bij de openingsplechtigheid. Niet alleen heeft het complex de naam van de meest succesvolle van de voetballen de broers meegekregen, de familie koestert, bleek zaterdag, zelfs een eigen familievlag. De kantine heeft, met tien tallen foto's en shirts van Clarence aan de muren, meer iets weg van een muse um dan van een plek waar gegeten en gedronken kan worden. De vier kleed kamers, op on-Surinaamse wijze onder de tribune gebouwd, hebben de namen van de vier clubs waar Seedorf heeft gespeeld cf nog speelt: Ajax, Sampdo- ria, Real Madrid en Inter Milaan. Van alle kanten werd het initiatief van Seedorf, die er naar schatting drie mil joen gulder. in heeft gestopt, geprezen. Volgens de Nederlandse ambassadeur in Suriname, Ruud Treffers, zou de band tussenNederland en Suriname niet zo intensief zijn geweest zonder de sport. „En de grasmat die hier ligt lijkt er beter bij te liggen dan de zoveelste van de Arena in Amsterdam." In de wedstrijd tegen Transvaal trad Seedorf aan met onder meer zijn broers Jurgen en Cedric, keeper Stanley Menzo en Chelsea-verdediger Winston Bogarde. Bij rust was de stand nog 0-0, maar in de tweede helft moest de gelegenheids- ploeg het hoofd buigen voor Transvaal. Over wat er op het Clarence Seedorf Sportcomplex gaat gebeuren hangt een waas van geheimzinnigheid. Zowel Clarence zelf als zijn vader Johan, die de kar heeft getrokken, wilden daar de afgelopen dagen nauwelijks medede lingen over doen. Vast staat wel dat Clarence er naar streeft een voetbal- school voor de jeugd op te zetten. GPD De lijst bijzondere datums in de zwemsport is compleet. Na 9 juli 1922 staat er nu 29 juni 2001 in de re cordboeken. Johnny Weissmuller zwom als eerste mens zonder hulpmid delen de 100 meter binnen de minuut, met de de borstcrawl. Bijna tachtig jaar na Tarzan is er Ro man Sloednov. De Rus doorbrak de barrière met de langzaamste van de vier traditionele wedstrijdslagen. Bij de nationale titelstrijd in Moskou legde hij de 100 meter schoolslag af in 59,97. Sloednov: „Dit is toch wel zoiets als de honderd meter lopen binnen de tien se conden of verder springen dan negen meter: geschiedenis." ANP/AFP/RTR Jan Ullrich, Erik Zabel en Lance Armstrong. Als het aan Leo van Et- ten van wielervereniging Volendam ligt, komen ze zondag 21 oktober alle maal naar de Profronde van Volendam. Renners zelf zijn nog niet definitief vastgelegd, maar Van Etten heeft al een groot aantal toezeggingen van bekende Nederlandse wielerprofs. Een aantal van hen wordt speciaal teruggevlogen uit Italië, waar ze de dag voordien de Ronde van Lombardije rijden. GPD De eerste directe confrontatie tussen Patrick van Balkom en Troy Doug las eindigde gisteren in Stadskanaal in een dubbele zege voor Douglas. De Hagenaar won bij de jaarlijkse Nelli Cooman Games zowel de 100 als de 200 meter. Met 10,37 om 10,54 was de voor sprong op de kortste afstand verhou dingsgewijs het grootst. Interessanter was echter dat Douglas Van Balkom met 20,67 om 20,91 voorbleef op hun beider specialisme. Voor Douglas was de wedstrijd zijn eer ste na het aflopen van zijn internatio nale schorsing wegens vermeend nand- rolongebruik. In Stadskanaal wilde hij daar niet op terugkijken: „I am back. Elvis is back in the building." ANP KOPENHAGEN - De voetbalselectie van Tibet (gestreepte shirts) heeft zijn eerste interlandwedstrijd verloren. De spe lers uit de Himalaya moesten bij de première in Kopenhagen hun meerdere in Groenland erkennen: 1-4. Het resultaat zal overigens niet officieel in de boeken komen. Beide landen zijn niet bij de Fifa aangesloten. De bijzondere confrontatie in de Deense hoofdstad was tot een politiek spelletje verwor den. China probeerde te voorkomen dat Tibet, een gean nexeerde provincie die zelfstandigheid nastreeft, met een ei gen voetbalelftal zou aantreden. Het protest bij de wereld voetbalbond en het dreigen met economische sancties tegen Groenland, Deens grondgebied, werd uiteindelijk toch weer ingetrokken. Om de Chinezen niet tegen de haren te strijken, zag de organisatie van de interland af van gebruikelijke plichtplegingen als het spelen van de volksliederen en het hijsen van de nationale vlag. foto Liselotte Sabroe/EPA door Mare Kok LEEUWARDEN - Een maand geleden verloor schaker Loek van Wely tijdens een duo-para chutesprong even zijn gezichts vermogen en landde hij 'in het donker'. Gisteren, tijdens een noodzakelijk geworden tie break om het Nederlands kam pioenschap, zorgde diezelfde Van Wely ervoor dat het Erik van den Doel zwart voor de ogen werd. De Tilburger verpulverde de Leidenaar in de finale volgens de Rapid-formule met liefst 3-0 Van Wely had zich voorbereid op een taaie en 'onsmakelijke' barrage. Maar zijn surplus aan ervaring in het Rapid-schaak (bedenktijd twintig minuten per persoon plus tien seconden extra voor iedere uitgevoerde zet) gaf gistermiddag overdui delijk de doorslag. Hetgeen voor Van den Doel, die na negen toer- nooironden klassiek schaak met Van Wely op 6,5 punt en een ge deelde eerste plaats was geëin digd, de anticlimax van een sterk gespeelde competitie be tekende. Voor Van Wely is zijn tweede op eenvolgende nationale titel een bevestiging dat hij weer op de goede wegis. Want sindsjanuari dit jaar, het moment dat de Bra bander de mondiale toptien was genaderd, kreeg hij met een flin ke terugslag te kampen. Van Wely: „Ik had mijn moment van glorie door het bereiken van de magische grens van 2700 Elo- punten. Maar tijdens het Corus- toernooi in Wijk aan Zee, waar ik mijn jaarlijkse pak slaag kreeg, kwam ik weer terug op aarde. Het liefst zou Van Wely, net als vroeger, als een wildebras de ene na de andere flitsende aan- valspartij schaken. „Absoluut, maar het blijkt gewoon dat dat niet de meest efficiënte manier voor het spelen van toernooien is. Ik ben naar Leeuwarden ge komen voor prolongatie van mijn titel. Dat was het enige dat telde. Daarom speelde ik hier berekenend. Aanvallen waar het kon, genoegen nemen met remise als er niet meer in zat. Nederlands kampioen worden is gewoon belangrijk voor je aanzien en prestige in de schaakwereld. Nu kan ik ten minste weer een jaar gaan fees ten." GPD door Ger Lammerink PAPENDAL - Vier zware man ches op de Europese titelstrijd voor springruiters stond Wout- Jan van der Schans op de eerste plaats. In de laatste gooide hij er met Broere VDL Corland vier balken af en was het eindoor deel keihard: de negende plaats. Eén rondje duurde de vierdaag se op Papendal te lang voor de ruiter uit Lunteren, van wie pas kort voor aanvang zeker werd dat hij kon meedoen. Van der Schans reed met een gebroken sleutelbeen en presteerde boven verwachting. Alleen net niet goed genoeg voor een medaille. Ludger Beerbaum won met Gladdy's, een paard dat ooit nog aan Jan Tops toebehoorde. Het betekende de tweede Europese titel voor de Duitsers, na Mann heim in 1997. Zilver was voor Ludo Phillippaerts, brons voor Rolf Göran Bengtsson. Jos Lansink, tegenwoordig Belg, werd geheel onverwachts vijfde.Van der Schans is een vechter. Het was voor hem „een strijd" om met een botbreuk toch aan het EK, ongeveer ge houden in zijn achtertuin, te mogen meedoen. „Dat gevecht won ik. En vervolgens won ik de openingswedstrijd. Dat was de tweede overwinning. Eigenlijk was het ongelooflijk. Mijn toer nooi was al geslaagd, dit was wat ik had gewild." Van der Schans redde het toer nooi voor Nederland in Arn hem, waar de publieke belang stelling, met uitzondering van de slotdag, tegenviel. Het zal de organisatie te denken geven. Debutante Angelique Hoorn deed het ook behoorlijk. Ze ein digde uiteindelijk als zestiende in het bijzonder sterke veld. Tegenvallers waren de olym pisch kampioen Jeroen Dubbel dam en routinier Jan Tops. Dub beldam had niet de vorm en trok zich, in uitzichtloze positie, te rug voor de slotwedstrijd van gisteren. Twee weken eerder won hij met De Sjiem nog in Aken, een van 's werelds zwaar ste wedstrijden. Tops stopte vrijdag al, wegens een blessure van Roofs. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 18