Oostburg moet snel bezuinigen PZC Duwbak kapseist Politie Zeeland zet 100 agenten extra in bij intrede euro Bitter afscheid Triangel-leerkrachten Voorwaardelijke straf voor huiselijk geweld Autokrakers azen steeds vaker op bezit sportduikers Bureau onderzoekt werksituatie omroep Gat van zes ton op begroting Motortocht in Vogelwaarde Mini-concerten in Zoutelande Terneuzen biedt jeugd skateles en straattennis Vlissingen haalt trafiek uit Brazilië binnen z 17 zaterdag 30 juni 2001 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg komt in grote financi ële problemen wanneer zij haar beleid niet gauw bijstelt. De ge meente verwacht de grootste moeite te hebben de begroting voor 2002 rond te krijgen. Zij re kent op een tekort van zes tot negen ton op de begroting. De problemen kwamen aan het licht bij de behandeling van de voorjaarsnota. Vanuit de raad werden toen verschillende wen sen gepresenteerd, die één ding gemeen hebben: ze kosten alle maal geld. De claims op het budget - in totaal ongeveer vijf ton - betreffen onder meer nieuw beleid, de plaatsing van openbare toiletten in Cadzand en de vervanging van de kleed lokalen van de voetbalvereni ging in Hoofdplaat. Voor dit wensenlijst je is nog geen dek king gevonden. Ook werd het college dit voor jaar geconfronteerd met enkele financiële tegenvallers. Zo is de rente te laag ingeschat, ver- VOGELWAARDE - Motorclub 't Karrewiel uit Vogelwaarde houdt zondag 8 juli tijdens Ra penburg-kermis een toertocht voor motorrijders. De geheel op papier uitgewerk te route is zon 140 kilometer lang. Inschrijven kan tussen twaalf en twee in café 't Karre wiel. De kermisrit wordt op ei gen tempo gereden. Onderweg zijn enkele stops ingelast. Er zijn prijzen voor de oudste mo tor, de grootste deelnemende vereniging en de oudste motor fanaat. wacht de gemeente volgend jaar extra geld kwijt te zijn aan de uitbreiding van de personele or ganisatie en huisvesting en moet er derhalve ook op het ge bied van de automatisering meer geld, zo'n dertigduizend gulden, worden uitgetrokken. In totaal verwacht wethouder L. Wille dat de gemeente zes tot negen ton tekort komt. Volgens hem kon het college de moeilijkheden niet zien aanko men, ook omdat de claims van de raad pas bij de voorjaarsnota op tafel werden gelegd. Hoewel een enkel commissielid aangaf niet op te kijken van de financi ële nood, kwam de mededeling van Wille voor veel raadsleden van de commissie financiën gis teren als een onaangename ver rassing. .Misschien hadden we het wel moeten zien, als je ziet dat het bedrag van Delta Nuts, zo'n negen ton, volledig is inge zet voor de begroting. Dan weet je eigenlijk wel dat de nood hoog isMaar het kwam voor ons toch onverwacht", reageert R. den Dekker (WD). De commissieleden voelden er gisteren niets voor om even uit de losse pols te bepalen, waar het college die benodigde ton nen vandaan moest toveren. Mogelijkheden Wille zegde na de schorsing toe op een rijtje te zetten waar de pijn precies ligt en welke moge lijkheden Oostburg heeft om uit de problemen te raken, en op 9 juli met de commissieleden ver der te praten. ,,We hebben twee mogelijkheden, schrappen in de uitgaven of iets aan de inkom stenkant te doen, namelijk de tarieven te verhogen." De laatste optie heeft duidelijk niet de voorkeur van de WD. „Bovendien, eigenlijk moet je met je tarieven nu al afstem ming zoeken met Sluis-Aarden- burg." door René van Stee TERNEUZEN - Bij het afscheid van de onderwijskrachten José Mast, Ria Roels, Elly Plant en Jacques van der Veeken van de bijzonder neutrale basisschool De Triangel in de Terneuzense binnenstad heersten gisteren gemengde gevoelens. Hoewel het afscheidsfeestje dat de oudercommissie had georga niseerd gezellig was, in de toe spraakjes hartelijke woorden werden uitgesproken en de docenten met zelfgemaakte ca deautjes van de leerlingen wer den uitgewuifd, was de teleur stelling er niet minder om. „Het is al erg dat de school wordt opgeheven, maar ons noodgedwongen vertrek maakt alles nog veel vervelender", ver telt José Mast, leerkracht van groep 1 en 2. Zij komt samen met haar drie collega's op straat te staan. Het schoolbestuur van De Triangel kon het ontslag van de vier onderwijzers niet tijdig melden bij het landelijke steun fonds dat de afvloeiing van leer krachten begeleidt. En een bij drage van de gemeente om twee leerkrachten nog een jaar in dienst te houden ging ook niet door, doordat het de stichting Katholiek Onderwijs de uitgave niet accepteerde. Daardoor staan de vier leerkrachten mét lege handen. Opheffen Om het openbare basisonder wijs in de binnenstad te garan deren, heeft Terneuzen besloten de Triangel op te heffen en open bare basisschool De Golfslag uit de wijk Triniteit over te hevelen naar het Triangel-pand. De vijf Golfslag-leerkrachten verhui zen mee. Van der Veeken: Ik betwijfel of de nieuwe school overlevingskansen heeft. Naar verluidt komen er maar vijf leerlingen over. Extra wrang is dat het leegstaande gebouw van de Golfslag wellicht gebruikt gaat worden door basisschool De Oude Vaart. Heel vreemd, want nu komt een deel van die leerlingen terecht in een ge bouw dat de ouders voorheen nog geen blik waardig keur den." Jonkies Roels betwijfelt of ze ooit weer aan de slag komt in het onder wijs. Ze heeft inmiddels zes keer gesolliciteerd en werd iedere keer afgewezen. „Waarschijn lijk omdat ik al boven de veertig ben en niet zo maar ieder baan tje accepteer. Ze hebben liever jonkies die in principe bijna al les aanpakken en bovendien ook niet zo hoog instromen", vertelt ze. Van der Veeken en Plant spreken van een onwezenlijk gevoel. Evenals Roels en Mast willen ook zij nog dolgraag blijven werken in het onderwijs. „Ik heb er nooit aan gewild dat het na vandaag afgelopen zou zijn" vertelt Van der VeekenIk ga er maar van uit dat ruim honderd jaar onderwijservaring niet de finitief verloren is gegaan", vult Plant aan, doelend op de bij el kaar opgetelde dienstjaren van het viertal.. „Het gevoel dat ik iets niet heb afgerond, over heerst. Normaal verheug ik me altijd op de zomervakantie, de voorbereiding van het nieuwe schooljaar en het weerzien met de kinderen. Dat is hopelijk niet voorgoed afgelopen." door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland zet honderd agenten extra in om de overgang naar de euro met veiligheidsmaatrege len te kunnen omringen. Gedurende drie weken in de cember en januari komt er niet alleen meer blauw op straat, maar wordt ook op de bureaus extra capaciteit achter de hand gehouden. Om over voldoende mensen te kunnen beschikken, gelden voor de genoemde perio de van drie weken verlofbeper- kende maatregelen. De inschatting is dat er met na me begin januari veel geld over straat gaat. Dat leidt tot een verhoogd risico van straatroof, overvallen op geldtransportau to's, banken en winkels. „Met de extra inzet van personeel willen wij in die periode laten blijken dat de politie nabij is", meldt K. de Vos, die bij het Zeeuwse korps de veiligheidsmaatrege len coördineert. Agenten zullen nog duidelijker dan anders aan wezig zijn in winkelgebieden. Voorts rekent De Vos het als een medeverantwoordelijkheid van het korps dat de waardetrans porten door Zeeland geruisloos kunnen plaatsvinden. Incidenten Voor incidenten worden extra mensen voor de straatdienst en het recherchewerk achter de hand gehouden. Eurogelateerde delicten hebben in die periode hoge prioriteit. De verhoogde inzet met honderd agenten be treft een voorlopige schatting. In september wordt bekeken of dat aantal voldoende is. Moch ten er meer politiemensen nodig zijn, dan zullen facilitaire en technische medewerkers de taak van de geüniformeerde dienst komen verlichten. Om grensoverschrijdende perikelen te lijf te kunnen is er vanuit Zeeland bij Den Haag op aange drongen het bij de voetbalkam pioenschappen van 2000 geslo ten Verdrag van Bergen op Zoom nieuw leven in te blazen, zodat politiemensen uit België en Nederland elkaar te hulp kunnen komen. De Zeeuwse politiecoördinator geeft de criminelen die overval len beramen weinig kans. Zowel op het land als te water en in de lucht is er extra aandacht voor verdachte bewegingen. De Vos: „Zeeland is gemakkelijk af te sluiten. Op het moment dat ze iets flikken zullen we rigoreuze maatregelen nemen en zullen we ze pakken." In de voorlichting aan het pu bliek over de komst van de euro worden de veiligheidsaspecten meegenomen. Wie op dat punt met vragen zit, kan ook contact opnemen met het algemene po- litienummer 0900-8844. Misbruik Volgens De Vos dient het pu bliek erop bedacht te zijn dat er misbruik wordt gemaakt van de situatie. Zo wordt er rekening mee gehouden dat personen bij ouderen aan de deur komen met de smoes dat ze kunnen regelen dat de pinpas eurogeschikt wordt gemaakt. Ze vragen pasje en pincode op en plunderen ver volgens de bankrekening. Straks in paniek naar de bank rennen is absoluut niet nodig, meent D e VosTot 1 j anuari 2007 blijft de oude gulden inwissel baar bij de Nederlandse Bank. Biljetten blijven daar zelfs tot 2032 inwisselbaar, pagina 21Zes harinkjes voor €9,08 ZOUTELANDE - Vanaf dins dag 3 juli worden in de Cathari- nakerk in Zoutelande wekelijks mini-concerten gehouden. Tij dens de toeristenmarkt is de kerk open van 18.45 uur tot 21 uur. Als eerste wordt een inloopcon cert verzorgd door Leonie Wil- lemse (sopraan- en altblok fluit), Lydia Dingemanse (so praan-, alt- en basblokfluit) en WoutBosschaart (orgel). Ze bie den een programma met werken van onder anderen Bruhns, Jan van Dijk, G.P Teleman en J. Temprement. BRESKENS - In de haven van Breskens, waar hard gewerkt wordt aan verbetering van de damwand en de weg erachter, is een duwbak vol met modder gekapseisd. De bok Norma van de firma Scaldis uit Brugge en de Bever van Marinetak uit Rotterdam probeerden gister avond met behulp van een duiker de bak weer overeind te trekken. Tot twee keer toe brak de staalkabel die aan het anker van de bak werd bevestigd. foto Wilma Valk door Ernstjan Rozendaal OOST-SOUBURG - De onder nemingsraad van Omroep Zee land schakelt een extern onder zoeksbureau in om problemen op de werkvloer te inventarise ren. Uit de bevindingen van het onderzoeksbureau moet blijken of bij de omroep een nader on derzoek naar de werkbeleving moet plaatsvinden. Dat heeft voorzitter N. Ginjaar-Maas van het bestuur van Omroep Zee land gisteren bevestigd. Het rommelt al enige tijd bij de omroep. Door de introductie van Omroep Zeeland Televisie, enkele jaren geleden, is de orga nisatie in korte tijd snel ge groeid. In de beleving van veel personeelsleden heeft dat geleid tot problemen op de werkvloer. Nadat het algemeen bestuur van de omroep zich vorige maand denigrerend uitliet over passages die de ondernemings raad hieraan had gewijd in het jaarverslag over 2000, barstte de bom. Hoewel Ginjaar in die bewuste vergadering had aan gegeven dat de problemen tot het verleden behoorden, besloot de OR onlangs, gesteund door door René van Stee TERNEUZEN - In de gemeente Terneuzen staan onder het mot to 'Ga je 's actief' van maandag 2 juli tot en met vrijdag 3 augus tus tal van buurtsportactivitei- ten voor de jeugd tot 22 jaar op het programma. De activiteiten worden georga niseerd door de gemeente Ter neuzen en de Stichting Welzijn en vinden plaats in Terneuzen, Biervliet, Hoek, Sluiskil en Zaamslag. In een periode van vijf weken kan gekozen worden uit sporten als zelfverdediging, straattennis, streetdance, voet bal en skate- en stuntlessen op de skatebaan in sportpark Oude Vaart in Terneuzen. Deze activi teiten zijn gratis. Voor de activi teiten Adventure Night Disco en Adventure Night in de Braak man en de sportactiviteiten bij sportcentrum Foaks aan de Pa- tentweg in Terneuzen wordt een kleine bijdrage gevraagd. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de Stichting Welzijn aan de Nieuwstraat in Terneuzen. zo'n zestig personeelsleden, te vragen om een onderzoek naar de werkbeleving. „Binnen het dagelijks bestuur hebben we ons vei-volgens afge vraagd wat we daarmee moe ten", aldus Ginjaar. „Wij heb ben geen vinger kunnen leggen op de problemen. Het personeel heeft het idee dat het niet goed zit, maar kan niet aangeven waar de problemen precies zit ten. Dus hebben we besloten tot een vooronderzoek. We willen meer inzicht hebben. Zijn er wel problemen en zo ja welke dan?" Volgens Ginjaar zal 'iemand van buiten' de zaak bekijken. Af spraak is dat diegene eerst een gesprek met de ondernemings raad aangaat. Van verstoorde werkverhoudingen is volgens Ginjaar geen sprake. „Het da gelijks bestuur doet in deze kwestie alles samen met de OR. Er is geen sprake van een pro blematische sfeer. Wat dat be treft is Omroep Zeeland het vleesgeworden poldermodel." Directeur/ hoofdredacteur F. Feij wil niet reageren op wat hij omschrijft als een 'interne kwestie'. De ondernemingsraad beraadt zich nog over de huidige stand van zaken. Een team van acht jongeren uit de gemeente Terneuzen leidt een aantal activiteiten, andere onderdelen uit het programma worden verzorgd door profes sionele sportorganisaties. Het buurtsportprogramma is een uitvloeisel van de enquête die onlangs onder Terneuzense jon geren is gehouden. De respon denten vroegen om meer activi teiten in de zomervakantie. Het activiteitenprogramma is ver spreid via diverse scholen en ligt ook op diverse sportlocaties. door Aector Dooms TERNEUZEN - „De foto's lie gen er niet om. Dat is niet iets om trots op te zijn", vermaande de Terneuzense politierechter G. van Unnik gisteren een 39-jari- ge verdachte uit Clinge. De man had 24 september vorig jaar na een avondje stappen zijn vrouw een kopstoot en klappen gege ven. Officier van justitie R. Jeuken typeerde de mishandeling als veelvoorkomend geweld achter de voordeur. „Dit komt vaker voor Alleen wordt er bijna nooit aangifte gedaan, en dat is jam mer. Gelukkig heeft uw vrouw wel aangifte gedaan, want dit is ernstig. U heeft haar lelijk toe getakeld." De officier wilde van zijn eis - vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf - een duidelijk signaal laten uitgaan naar de toekomst. In 1998 had de Clin- genaar zijn vrouw ook al eens mishandeld. De verdachte schrijft zijn gewelddadige uit barstingen toe aan drankge bruik heeft inmiddels contact gezocht met het ZCAD. Het in brengen van een implantaat moet zijn alcoholverslaving een halt toeroepen. De echtelieden waren na het in cident uit elkaar gegaan. Na vijf weken werd de relatie hersteld. VLISSINGEN - Er komt een nieuwe lijndienst per schip voor kippen-, varkens- en rundvlees, fruit en gedroogde vruchten sappen vanuit Brazilië naar Vlissingen. De eenmaal geloste schepen worden in Vlissingen geladen met producten bestemd voor Rusland en gaan vervol gens naar de haven van St. Pe tersburg. Zeeland Seaports, Shipping, Trading Transport (STT), Kloosterboer en Caroline Ltd. hebben zich gezamenlijk inge spannen om de trafiek van de grond te krijgen. Voorlopig zal er eens in de twee weken een schip via de lijndienst varen. De verwachting is dat jaarlijks in totaal 250.000 ton aan goederen van het Braziliaanse Itajai naar Vlissingen zal gaan. „De plannen voor de lijndienst zijn in een stroomversnelling geraakt door de mkz-crisis", vertelt managing-director A. Nelis van STT. „Al toen de crisis dreigde zijn de contacten met Brazilië gelegd. In februari is een delegatie van Zeeland Sea ports, Kloosterboer, Caroline Ltd. en STT naar Brazilië afge reisd. Daar werd enthousiast op de plannen gereageerd." Het vlees, fruit en de gedroogde vruchtensappen zijn deels be doeld voor consumptie in Ne derland, deels voor export naar andere Europese landen en deels voor export naar het Rus sische Sint Petersburg- Voor Kloosterboer betekent de nieuwe lijndienst een flinke toe name aan bedrijvigheid. „Onze koelhuizen hebben voldoende capaciteit om de nieuwe goede renstroom te kunnen verwer ken", aldus commercieel manager A. Coppoolse van Kloosterboer. „Ook hebben we vooralsnog genoeg personeel. Maar als deze lijndienst een suc ces wordt, zal er op termijn ze ker een uitbreiding van zowel de opslagcapaciteit als het aantal arbeidsplaatsen moeten vol gen." De man had zijn vrouw gisteren meegenomen naar de zitting om te laten zien dat alles weer koek en ei was. „Als we nu na een uitje thuiskomen, zet ik muziek op en maken we een dansje." De poli tierechter was het helemaal eens met de officier en vonniste conform de eis. „Dan kunt u be wijzen dat het ook anders kan." door Ben Jansen NIEUWERKERK - Sportdui kers maken zich in toenemende mate zorgen over inbraken in auto's die bij duikstekken aan het Grevelingenmeer en aan de Oosterschelde zijn geparkeerd. Het aantal inbraken groeit, maar ook de vrijpostigheid van de inbrekers. Steeds vaker nemen de dieven alle kleding uit een auto mee. De bedoeling daarvan is aangifte door de eigenaar te voorkomen of te vertragen. Je stapt nu een maal niet zo makkelijk poedel naakt, in slechts een onderbroek of in duikpak een politiebureau binnen. Duiksportondernemer Bas Ma- thijssen van de Rabbelaar in Scharendijke had laatste zo'n voorbeeld. Hé nee toch geen vi site, dacht hij, toen op een onge bruikelijk tijdstip een auto bij hem thuis kwam voorrijden. Hij herkende de gezichten in de au to, maar tot zijn verbazing stap te niemand uit. Toen hij zelf maar eens ging kijken, zag hij twee spiernaakte bekenden. Hun auto was opengebroken en samen met wat waardevolle spullen waren ook al hun kleren meegenomen. Om de bekleding van de stoelen niet te bederven, hadden ze hun duikpak maar uitgetrokken. Met ieder een trainingspak van de familie Ma- thijssen waren ze dan ook zeer in hun schik. Ook andere eigenaren van duik- sportbedrijven kennen dergelij ke verhalen. „De dieven weten op die manier te voorkomen dat een duiker snel aangifte kan doen", denkt Carina Goud zwaard van duiksportcentrum Waterworld in Nieuwerkerk. „Er komen hier mensen van wie de hele auto is leeggehaald. Ze hebben alleen nog hun duikuit- rusting." Haar indruk is dat de inbrekers hun werkterrein steeds verleggen. „Soms komt wel drie keer in de week iemand zijn beklag doen. Daarna is het weer een paar weken stil. Alles bij elkaar hoor ik toch wel van tien auto-inbraken per maand op duikstekken hier in de omge ving." Prooi Duikers zijn een makkelijke prooi voor autokrakers. Ze kun nen geen gehoor geven aan de aansporing 'Buit er uit'. Een duiker kan hooguit zijn auto sleutel meenemen bij zijn on derwatertocht. De meeste dui kers blijven een half uur tot drie kwartier onder water en intus sen heeft een inbreker, zeker op afgelegen plaatsen en in de nachtelijke uren, min of meer vrij spel. Mathijssen: „Er zijn locaties genoeg waar iemand met een verrekijker de kust kan verkennen en op het juiste mo ment kan toeslaan." Voorbeelden daarvan zijn duik stekken bij het Koepeltje bij Scharendijke,de Zuidbout en de Zeelandbrug aan de Zuid kust van Schouwen-Duiveland en de Kattendijksedijk op Zuid- Beveland. Het probleem is zo groot dat de leden van sommige duikvereni- gingen onderling afspraken maken over de bewaking van de auto's. Er zijn dan altijd enkele leden die het wagenpark en de inhoud ervan in de gaten hou den. Zelfs dat biedt niet altijd een waarborg. Het is gebeurd dat een paar van die bewakers de verrichtingen van hun colle ga's volgden, terwijl op het par keerterrein achter de dijk enke le auto's werden leeggehaald. Bij de politie is het probleem be kend. Woordvoerster Jolanda Duinkerke kan alleen niet aan geven wat de omvang ervan is. „We maken er niet speciaal een aantekening van wanneer een sportduiker het slachtoffer wordt van een auto-inbraak. Alleen als er ook duikmateriaal wordt vermist, is duidelijk wat de aard van de inbraak is." De politie probeert wel duikstek ken in de route van de gewone surveillance op te nemen. Marcel Waijers van de Neder landse Onderwatersport Bond (NOB) vermoedt dat er heel wat meerinbraken in auto's van dui kers worden gepleegd dan bij de politie worden gemeld. „Wat moet je als je na een nachtduik bij je auto terug komt en alles blijkt weg te zijn. Dan rij je zo snel mogelijk naar huis." Een oplossing heeft de NOB ook niet. Waijers: „Het blijft bij een algemeen advies. Zorg als je met een groepje bent, dat er altijd ie mand beschikbaar is om een oogje in het zeil te houden. Neem zo min mogelijk van waarde mee. Berg spullen waar je toch niet zonder kunt uit het zicht op of geef ze in bewaring bij een duikcentrum."Mathijsse heeft daarvoor speciaal voor dat doel inmiddels kluisjes aange schaft. De vertrekkende leerkrachten kregen een afscheidsfeestje met barbecue. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 73