Provincie toch achter stroomweg Haaientand als publiekstrekker PZC Vermaarde kozakken op Folklore Festival Gids leidt rond door natuur Smitschorre Sporthal in aanbouw krijgt toch subsidie 'Lesje leren' draait voor Hulstenaren uit op werkstraffen Drie Zeeuwen op CDA-Kamerlijst Sleuteldief moet sloten betalen Auto ramt wals Zeelandia neemt bedrijf over Werknemers smoren brand Compromisplan ingetrokken Borsele stuurt rekening naar actievoerders NogJ 82 nachtjes slapen en dan...! DEN HAAG - Slechts drie Zeeuwen werpen zich op als kandi daat-Kamerlid voor het CDA. Gisteren maakte het CDA de groslijst met kandidaten voor de Kamerverkiezingen van vol gend jaar bekend, als eerste partijOp de lijst staan maar liefst 263 namen, in alfabetische volgorde. Rijp en groen. Een selec tie voor de echte Kamerlijst moet nog plaatsvinden. Eén ding is zeker: zittend Kamerlid en voormalig huisarts S. Buijs uit Goes wil doorgaan. Hij krijgt voorrang op andere kandidaten uit Zeeland, voorzitter L. Geluk-Poortvliet van CDA-Zee- land uit Haamstede en oud-bestuurslid van het CDA in Zee land M. vanLoon-Koomen uit Ossenisse. Zij was vier jaar ge leden ook kandidaat. Alle zittende Kamerleden staan op de groslijst. Oudgedien den P. Biesheuvel, H. Hillen en G. Leers hebben aangegeven dat zij niet willen terugkeren. Bekende nieuwelingen zijn P. van Geel (gedeputeerde in Noord-Brabant) en W. Maij, de dochter van oud-minister H. Maij-Weggen. TERNEUZEN - Een 25-jarige man uit Antwerpen werd giste ren op de zitting van de Terneuzense politierechter veroor deeld tot het betalen van een schadevergoeding van 1700 gulden aan een winkelier in Sluis. Bovendien kreeg de Belg. veertig uur werkstraf opgelegd. De verdachte had 17 maart dit jaar uit de auto van de Sluisse ondernemer een bos sleutels weggenomen. De winkelier liet daarop meteen al zijn sloten vervangen. Kosten: 1700 gulden. De Antwerpenaar bracht niet veel later de sleutels terug, maar die 'geste' kwam te laat. ZAAMSLAG - Op de Terneuzensestraat in Zaamslag heeft een 21-jarige automobilist in de nacht van donderdag op vrij dag een wals geramd. Op de bewuste locatie zijn wegwerk zaamheden aan de gang voor de aanleg van de rondweg rond Zaamslag. Hoewel een honderdtal meters voor de werken een waarschuwingsbord met knipperlicht is geïnstalleerd, ver loor de bestuurder de macht over zijn stuur toen hij de dwars over de weg staande wals opmerkte. Door de aanrijding raak te de voorzijde van zijn auto zwaar beschadigd; de wals liep geen noemenswaardige averij op. De automobilist bleek drie keer te veel alcohol genuttigd te hebben. De politie heeft het rijbewijs van de man in beslag genomen. ZIERIKZEE - De Koninklijke Zeelandia Groep in Zierikzeé heeft met ingang van 1 juli het Duitse bedrijf Gebrüder Jung in Frankf urt overgenomen. Jung is gespecialiseerd in ingredi- enten voor bakkerijen en konditoreien en neemt daarmee op de Duitse markt de derde plaats in. Zeelandia heeft het bedrijf overgenomen van de Duitse vestiging van het Zwitserse Nest-: lé. Jung heeft een jaaromzet van 120 miljoen gulden. Het bedrijf telt 230 medewerkers, van wie een groot aantal werk zaam is binnen een wijdvertakt netwerk aan vertegenwoordi gers. „Die brede vertegenwoordiging was voor ons de belang rijkste reden voor overname van deze onderneming", aldus directievoorzitter P. Schotte in Zierikzee. SINT ANNALAND - Door snel ingrijpen van medewerkers kon een beginnende brand bij een loonwerkbedrijf aan de Bronsgeestweg in Sint Annaland gistermorgen snel geblust worden. Tijdens werkzaamheden kwamen enkele vonken te recht in een lekbak met afgewerkte olie. Werknemers gingen het vuur onmiddellijk met poederblussers te lijf. De gealar meerde brandweer hoefde niet in actie te komen. zaterdag 30 juni 2001 door René Hoonhorst TERNEUZEN - GS zullen er bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat op aandringen dat rijksweg N61 tussen Hoek en Schoondijke volgens afspraak geheel wordt ingericht als vier- baansweg. Zeeuws-Vlaamse gemeente- en waterschapsbe stuurders drongen er gisteren bij gedeputeerde J. Hennekeij op aan vast te houden aan de stroomweg. Hennekeij beloofde het standpunt zo snel mogelijk aan minister Netelenbos over te brengen. De gedeputeerde voelt zelf, net als de meerderheid van Provin ciale Staten, ook het meest voor een vierbaansweg tussen Hoek en Schoondijke. Hij stelde twee weken geleden echter voor om slechts een deel van het traject (van Hoek tot aan de Braakman of Biervliet) vierbaans te maken en de rest tot Schoondijke in te richten als tweebaansweg met parallelwegen. „Ik hoopte met dat voorstel meer draagvlak te creëren voor de herinrichting van de N61. De Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) had eerder te kennen gegeven bezwaren te hebben tegen een volledige vier baansweg. Ik hoopte de partijen wat dichter bij elkaar te bren gen." Wethouders van omliggende gemeenten en een gezworene van het waterschap maakten Hennekeij gisteren echter dui delijk dat ze invoering van een vierbaansweg op het traject Hoek-Schoondijke noodzake lijk vinden. De Oostburgse wet houder L. Wille liet enkele da gen geleden al weten dat niet alleen de 'azijnmaatregelen' (aanleg verkeersremmers en verlaging van de maximum snelheid op vele polderwegen) van Duurzaam Veilig genomen mogen worden. De belangrijk ste 'honingmaatregel' (snelle doorstroming op de hoofdver keersas) mocht zeker niet in ge vaar komen. Bressiaander Hennekeij kan zich de kritiek van de lokale be stuurders voorstellen. Na het verdwijnen van de veren mag West-Zeeuws-Vlaanderen geen uithoek worden die slechts via B-weggetjes te bereiken is. Door de herinrichting van de Vlaam se Expressweg, waarbij een aantal afslagen richting Zeeuws-Vlaanderen vervalt, zal de N61 in de nabije toekomst bovendien meer verkeer te ver werken krijgen. „Dat zijn al be langrijke redenen om niet aan de status van stroomweg van de N61 te tomen. Maar het hoofd argument blijft dat de herin richting tot vierbaansweg in het convenant Duurzaam Veilig is opgenomen. Het Rijk heeft daar zelf voor getekend." Tunnel De suggestie dat er minder geld overblijft voor de aanleg van de tunnel bij Sluiskil als een langer gedeelte van de N61 wordt om gevormd tot vierbaansweg, moet op een misverstand berus ten, meent Hennekeij. „Er kan met geld worden geschoven voor de herinrichting van de rijkswegen N61 en N57, zo is eerder met het ministerie afge sproken. De aanleg van de tunnel hangt niet af van de re constructie van de N61. Er zijn voldoende mogelijkheden voor financiering van de tunnel ZMF-coördinator T. van Mierlo kan zich niet voorstellen dat de provincie nu 'rücksichtslos' voor een nieuwe vierbaansweg gaat pleiten. „Hennekeij zal nog wel een aantal voorstellen uit werken. Mochten GS echter vasthouden aan de vierbaans weg, dan wordt het hommeles." Petra Pieters verkoopt in Cadzand chocolade-haaientanden. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti CADZAND - De haaientand moet een pu bliekstrekker van formaat worden voor West-Zeeuws-Vlaanderen. De gemeente Oostburg grijpt de aanwezigheid van haai- entanden langs de kust aan om het toerisme te promoten. Zij denkt aan de inrichting van een klein informatiecentrum. Rijkswater staat wil een steentje bijdragen door bij toekomstige zandsuppleties rekening te houden met de herkomst van het zand. Deze week rondde rijkswaterstaat de laat ste zandopspuitingen op de Zeeuws- Vlaamse stranden af. Dagjesmensen kun nen dus weer met hun kinderen het strand afspeuren naar de kleine tandjes. De West- Zeeuws-Vlaamse kust is een van de weinige plekken ter wereld waar langs de vloedlijn prehistorische haaientanden te vinden zijn. Maar of de speurders dit keer veel tandjes vinden, is de vraag. De fanatiekelingen heb ben al geconstateerd dat er nauwelijks fos sielen liggen. De Steenbanken, de plek waar het opgespoten zand vandaan komt, zouden te ver weg liggen van de plek waar de haai entanden voorkomen. Maar wanneer men onverhoopt niets vindt, zijn er sinds gisteren chocolade-haaientan den te koop bij Petra Pieters van Petra's Pre sents en Pralines in Cadzand. Manager toerisme T. Maenhout en wethou der C. Bolijn van Oostburg, alsmede direc teur A. Desmidt van het Toerisme Knokke- Heist juichen het idee van de ondernemers toe. Het toerisme kan dergelijke initiatieven goed gebruiken, oordeelt Maenhout. De za ken gaan namelijk niet zoals zou moeten. Zo zijn de bestedingen aan de kust met zeven tien procent gedaald, en is het aantal over nachtingen met negen procent verminderd. „Dat is het laagste cijfer van de afgelopen tien jaar." Rijkswaterstaat wil graag een handje hel pen bij het opkrikken van het toerisme, zei A. Jumelet gisteren. Hij beloofde dat bij volgende strandophogingen, het zand waar mogelijk betrokken wordt van de zoge naamde Sluisse Hompels, een gebied voor de kust van Zeeuws-Vlaanderen. Wethouder Bolijn denkt aan het inrichten van een inloophuis - 'museum is een te groot woord' - in Cadzand waar mensen informa tie kunnen krijgen over hoe de 45 miljoen jaar oude fossielen hier zijn beland. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Natuurliefheb bers kunnen vandaag met een natuurgids het natuurgebied Smitschorre bij de Axelse wa tertoren in. Tijdens het uitstapje wordt de aandacht gevestigd op dieren en bloemen die ook in tuinen voorkomen. Vertrek is om 13.30 uur bij het bezoekerscentrum in de water toren. Morgen gaat de insecten werkgroep van de Steltkluut in Temeuzen speuren naar de vijf- stippige Sint-Jansvlinder. Wie mee wil zoeken kan zich om 13.30 uur melden bij het pavil joen Westkant aan de Schelde- boulevard. Het Duumpje duikt maandag 2 juli de Groese Duintjes in. Wie de excursie mee wil maken kan zich om 19.00 uur melden bij de duinovergang aan de Groese Duintjes. In het bezoekerscentrum 't Zwin is vanaf dinsdag 3 juli een tentoonstelling te bezichtigen van natuurfoto's van de foto grafen Martin Hol en Izaak Ver- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl meulen. De expositie loopt tot en met 9 september. Diezelfde dag kunnen natuurliefhebbers een tocht maken met een gids door het natuurgebied 't Zwin. Vertrokken wordt bij het bezoe kerscentrum om 10.00 uur. Staatsbosbeheer-gids Els ,Voet neemt dinsdag 3 juli mensen mee het Bos van Erasmus in. De aandacht gaat uit naar aller hande nachtdieren. Vertrek is om 21.30 uur bij parkeerplaats Knokkert bij Nieuwvliet. Oud-boswachter Riemslag van de Braakmandomeinen is woendag 4 juli gids voor een tocht door 'zijn' bossen. Verza melen om 19.00 uur op de par keerplaats bij de receptie van recreatiecentrum De Braak man. Diezelfde dag organiseert stichting Het Zeeuwse Land schap een excursie naar de Ver dronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet-Bad. Belangstel lenden worden om 19.30 uur verwacht bij camping De Pan- nenschuur in Nieuwvliet. Een dag later staat er een excursie naar 't Zwin op het programma vanuit bezoekerscentrum 't Zwin bij Cadzand om 10.00 uur. HEINKENSZAND - B en W van Borsele gaan de kosten die ze moesten maken door de blokka des tijdens het nucleaire trans port van 1 maart, verhalen op de activisten van actiegroep On- kruit vergaat niet. Die zullen daar waarschijnlijk niet wak ker van liggen. Het gaat om een bedrag van 120 gulden. De demonstranten van Onkruit namen op 1 maart de rol van Greenpeace over. Dat had van de rechter te horen gekregen dat het kerntransport van Borssele naar Cap la Hague in Frankrijk ongemoeid moest worden gela ten. Met een boete van 100.000 gulden in het vooruitzicht koos Greenpeace eieren voor zijn geld. Negen actievoerders van Onkruit wierpen ter hoogte van Heinkenszand wel blokkades op het spoor op. Die konden het transport niet tegenhouden, maar zorgden wel voor een ver traging van tien minuten. De ac tivisten lieten ook hun materi aal achter, dat door de gemeente moest worden opgeruimd. Voor dat laatste krijgen ze nu de reke ning gepresenteerd. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De multifunctionele evenemen tenhal aan de Emmastraat in Kloosterzande krijgt lang zaam vorm. De voorbijganger kan zich al voorstellen dat er over enkele maanden sport wedstrijden in het gebouw worden afgewerkt. Klaar is de sporthal vandaag, zaterdag 1 juli, echter nog lang niet. Gevolgen voor de financiering van de hal heeft dat volgens wethouder F. van Driessche van Hontenisse niet. Begin dit jaar was het voor het verkrij gen van een Europese subsidie van een kwart miljoen gulden nog een keiharde eis dat de evenementenhal op 1 juli 2001 in gebruik genomen zou zijn. Maar de subsidieverstrekker is, evenals de plaatselijke Ra bobank die zo'n drie ton bij draagt, akkoord gegaan met een (nieuwe) vertraging van enkele maanden. „We hebben niet tot aan volgend jaar de tijd, maar als de hal begin ok tober in gebruik wordt geno men, krijgen we de beloofde bijdragen. De gezamenlijke aannemers doen hun uiterste best om de hal zo snel mogelijk af te bouwen", zei Van Dries sche gisteren. De wethouder meldde dat de gemeente wel een aantal ga ranties heeft moeten geven. Zo dienden aanschafbewijzen De evenementenhal in Kloosterzande gaat naar verwachting in oktober open. van onder meer sportattribu- ten te worden overlegd en zijn afspraken gemaakt over de voortgang van de bouw. Maar een keiharde datum voor ope ning van de evenementenhal staat niet op papier. Van Dries sche hoopte zes weken geleden nog dat de hal begin september open kon, omdat de sportclubs er dan bij aanvang van het nieuwe seizoen terecht zouden kunnen. „September zal zoals het er nu uitziet iets te vroeg komen. Onvoorziene omstan digheden daargelaten is de hal in de loop van oktober klaar. De bouwvergaderingen heb ben ons als college geleerd dat alle aannemers ontzettend hard hun best doen om de hal zo snel mogelijk op te leveren. foto Charles Strijd Bovendien hebben we ons er van verzekerd dat het uitstel geen problemen voor de ge bruikers oplevert. De scholen kunnen voor de gymnastiek lessen nog een paar maanden naar gymzaal De Hinde en ta feltennisvereniging SAR mag van de eigenaar wat langer ge bruikmaken van de accommo datie in Sint Martinus." door Aector Doorns TERNEUZEN - Officier van justitie R. Jeuken had gisteren in Terneuzen geen enkele reden om te twijfelen aan de reden achter het gewelddadig optre den van twee inwoners van Hulst tegen een derde man. Vol gens de officier wees alles op een afrekening. „Jullie waren erop uit om die man een lesje te le- Hij eiste tegen een 37-jarige Hulstenaar 120 uur taakstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Voor een 25- jarige mededader zag hij 80 uur taakstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf als passende eis. Politie rechter G. van Unnik vond openlijk geweld bewezen en vonniste conform de eis. Aanleiding tot de afrekening vormde een voorval in een su permarkt, waarbij de vrouw van de jongste Hulstenaar was betrokken. Het slachtoffer zou de toen zwangere vrouw een zo danige duw hebben gegeven dat ze met het boodschappenkarre- tje kwam te vallen. „Daarvan kan men aangifte doen. Maar nee, jullie vonden dat het slachtoffer maar eens iets dui delijk moest worden gemaakt. Daarom zijn jullie op 30 sep tember vorig jaar op pad gegaan en hebben jullie de auto in een straat zodanig naast zijn auto gezet dat hij niet weg kon rij den waarna hij klappen heeft gekre gen." De 37-jarige Hulstenaar verze kerde dat hij alleen maar een discussie met de man wilde aan gaan. Hij gaf toe één klap te heb ben uitgedeeld. Zijn neef zou het portier van de auto hebben opengetrokken met de bedoe ling hem vast te pakken. Uit de verwondingen (blauwe plek ken, ontvellingen en schram men) concludeerde de politie rechter dat er meer klappen waren uitgedeeld. Uit het dos sier kwam eveneens naar voren dat de jongste verdachte zich ook niet onbetuigd had gelaten. Toevallig Raadsman F. de Vleesschauwer verzekerde dat het slachtoffer ook geen lieverdje is. „Ze zou den niet van plan zijn geweest om de man een pak slaag te ge ven, maar ze waren hem toeval lig tegengekomen." Zijn cliënt, de 37-jarige verdachte, verzette zich principieel tegen onbetaal de arbeid. De politierechter ver oordeelde hem desondanks tot een taakstraf. Mocht hij de al ternatieve straf weigeren, dan moet hij alsnog twee maanden celstraf uitzitten. Advertentie door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het Internatio naal Folklore Festival van Zee land pakt dit jaar uit met een van de meest toonaangevende Russische dans- en muziekge zelschappen. De State Kuban Cossack Dance Company be staat al 189 jaar en werd tussen 1975 en 2000 tot vijf keer toe uitgeroepen tot beste ensemble van Rusland. De groep komt naar Zeeland met een gezelschap van vijftig man, waaronder 22 koorleden, 18 dansers en 8 muzikanten. De 27ste editie van het Folklore Festival belooft ook dit jaar een topper te worden. Het evene ment is in de loop der jaren uit gegroeid tot een vaste waarde op de culturele agenda van de regio en wordt op 21 juli afge sloten met een spektakel in de Vlaanderenhal van Sas van Gent. Het muziek- en danseve- nement duurt van 14 tot en met 21 juli. Er komen dansgroepen vanuit acht zeer uiteenlopende culturen naar Zeeuws- en Bel gisch Vlaanderen. Behalve de Russische Kozakken treden en sembles op uit Kroatië, Basken land, Korea, Costa Rica, Tsje chië, Ghana en Nederland. De uitgangspunten van het Fes tival zijn ongewijzigd gebleven. Behalve een kennismaking met de cultuur uit andere landen be oogt het festivalbestuur de ge dachten van vriendschap, gast vrijheid en vrede uit te dragen. In dat verband wordt er dit jaar, onder het motto Zeeland meets the xoorld - The world meets Zeeland een intercultureel ont- moetingsfeest gevierd, om daar mee verbroedering en solidari teit in praktijk te brengen. In totaal zullen in één week tijd zo'n zeventien verschillende voorstellingen plaatsvinden. De sessies vinden plaats in Sas van Gent, Hulst, De Panne (B), Bres- kens en Terneuzen. Traditiegetrouw drijft de orga nisatie op een legertje van zo'n zeventig vrijwilligers en hon derd gastgezinnen die onderdak verschaffen aan de gezelschap pen. De organisatie heeft een uitgebreide website met achter grondinformatie ingericht (www. zeelandnet.nl/folldore).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 71