Zeeland wacht meer herindelingen PZC In twee eeuwen van 117 naar 13 gemeenten Soepelere loodsplicht voor zeeschepen op Westerschelde Popje heeft het zo slecht nog niet gedaan Herdenking ramp mag geen onderdeel statenverkiezing zijn Nieuwe grensveranderingen in toekomst noodzakelijk 13 GGD Zeeland opent website Broomchemie mag productie vlamvertrager voortzetten I^OsLtlARJvl zaterdag 30 juni 2001 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland is in bestuurlijk opzicht niet af. Mèt de vorming van drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen is welis waar een meerjarige herinde lingsronde afgesloten, maar het dossier blijft open. In de toe komst zullen nieuwe grensver anderingen bij de straks dertien overblijvende gemeenten nood zakelijk blijken. Zo moet er weer eens gekeken worden naar de indeling van de Bevelanden. Ook de vorming van één gemeente op Walcheren is geen gepasseerd station. Bo vendien is het niet uitgesloten dat ook de provincie zelf te ma ken krijgt met grenswijzigingen door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Bij de komst van het Koninkrijk der Neder landen in 1815 telde Zeeland 117 zelfstandige gemeenten. Vooral de kleintjes bakten er weinig van. Al in 1824 kwamen Provinciale Staten tot de con clusie dat samenvoeging van een aantal gemeenten gewenst was, met een inwonertal van vierhonderd als ondergrens. Net als nu verliep uitvoering van een herindeling erg traag. In 1835 werden als eerste Oost en West-Souburg gekoppeld, niet dankzij daadkracht van de Staten, maar op verzoek van beide gemeentebesturen. De grondwetswijziging van 1848 was reden opnieuw bij herin deling stil te staan. Een eeuw lang gebeurde er vrijwel niets, op wat kleine grenswijzigingen na. In 1857 werden Arnemui- den en Kleverskerke samenge voegd en kwamen 's Heer Hen drikskinderen en Wissekerke bij 's Heer Arendskerke. In 1865, veertig jaar na het voor stel, vormden Bommenede en Zonnemaire één gemeente. In 1877 ontstond Rilland-Bath door bundeling van Bath, Fort Bath, Maire en Rilland. In 1880 kwamen Sint-Anna ter Mui den en Heille bij Sluis. Daarna werd pas in 1936 weer heringedeeld, zowaar een voor die tijd forse ingreep in Zeeuws-Vlaanderen; Bosch- kapelle, Hengstdijk, Ossenisse en Stoppeldijk gingen op in de gemeente Vogelwaarde. In het oorlogsjaar 1941 werden Scho- re en Vlake opgedeeld over Ka- pelle en Kruiningen. Op Noord-Beveland werden Co- lijnsplaat, Kats en Kortgene één gemeente, evenals Geers- dijk, Kamperland en Wissen- kerke. Aardenburg kreeg er Sint-Kruis en Eede bij. Na de Tweede Wereldoorlog waren er in Zeeland nog 101 gemeenten, waarvan ruim de helft met minder dan tweedui zend inwoners. Gemeentebe sturen kregen meer taken en net als bij de vele kleine water en bestuurlijk-inhoudelijke veranderingen. Het is nog altijd een lang gekoesterde wens om Zeeland uit te breiden met Goe- ree-Overflakkee. Het besluit om het aantal ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen terug te brengen van zeven tot drie stuitte gisteren in Provinci ale Staten slechts op drie tegen stemmers. Als enig stil protest lagen op de koffietafel suiker zakjes van het comité dat Sluis- Aardenburg zelfstandig wilde houden. Op de publieke tribune zat een handjevol belangstel lenden, maar zonder toeters en bellen. „We zijn natuurlijk niet klaar De maatschappij verandert, de overheid behoort zich aan te passen", zegt commissaris van schappen (wier falen door de watersnoodramp van 1953 werd aangetoond) was aan schaalvergroting niet meer te ontkomen. De eerst echt grotere herinde ling trof in 1961 Schouwen- Duiveland. Burgh, Haamstede, Noordwelle, Renesse en Se- rooske~ke wormden de ge meente. Westerschouwen. De nieuwe gemeente Midden- schouwen omvatte Duivendij- ke, Ellemeet, Eikerzee, Kerk- werve en Scharendijke. Brouwershaven werd uitge breid met Dreischor, Noord- gouwe en Zonnemaire. In Dui- veland werden Nieuwerkerk, de koningin Wim van Gelder (CDA). „Er is nog altijd een enorm proces van schaalvergro ting aan de gang en de overheid moet meegroeien." Hij onder kent wel dat met name in de 'zachte sector' behoefte is aan een benadering op kleine schaal, waarop ingespeeld moet worden. Maar de afname van het aantal Zeeuwse gemeenten zal volgens hem niet bij dertien blijven steken. Samenwerking Van Gelder verwacht niet dat er op korte termijn al over nieuwe herindelingen gepraat wordt. Hij wijst erop dat de gemeenten op Zuid-Beveland creatief be zig zijn beter met elkaar om te gaan. Dergelijke vormen van Oosterland, Ouwerkerk en Sir- jansland verenigd. Bruinisse en Zierikzee bleven ongewij zigd. In 1966 was Walcheren aan de beurt. Daar ontstonden als nieuwe gemeenten: Valkenisse (Biggekerke, Koudekerke, Zoutelande), Mariekerke (Aagtekerke, Meliskerke, Grijpskerke en een stukje Sint- Laurens), Domburg (Domburg en Oostkapelle), Veere (Vrou wenpolder, Serooskerke, Veere Middelburg (Nieuw- en Sint- Joosland, stukje Sint-Laurens, Middelburg), Vlissingen (Rit- them, Oost- en West-Souburg, Vlissingen). Amemuiden en samenwerking, anders dan her indelen, juicht de commissaris erg toe. „Wat je vaak ziet in Zee land is dat het altijd enige tijd duurt voordat een nieuwe ge dachte vorm krijgt in besluit vorming. Als dat eenmaal het geval is dan zegt bijna iedereen: eigenlijk had het eerder moeten gebeuren." PvdA-gedeputeerde Daan Bruinooge, gepokt en gemazeld in de politiek, denkt dat er over tien tot twintig jaar 'een redelijk grote kans' is dat er nog grotere eenheden komen, mede in het kader van de ontwikkelingen in Europa. „Ook financieel-eco- nomisch gezien zijn er bewegin gen die dat soort dingen in gang zetten." Zijn partijgenoot en oud-gemeentesecretaris van Westkapelle bleven ongewij- zigd. Herindelingsgolf Op Zuid-Beveland werd in 1970 het aantal gemeenten te ruggebracht van 24 naar 4. Al dus ontstonden Borsele, Goes, Kapelle en Reimerswaal. Dat zelfde jaar was ook Zeeuws- Vlaanderen aan de beurt. Daar maakten 29 gemeenten plaats voor 8 nieuwe: Aardenburg, Sluis, Oostburg, Terneuzen, Axel, Sas van Gent, Hulst en Hontenisse. Als slot van de na oorlogse herindelingsgolf was in 1971 het eiland Tholen aan bod. Oud-Vossemeer, Poort- Valkenisse Doede Holtkamp, stelt dat Zeeland nooit af is. „Zeeuws-Vlaanderen is weer een stap. Ongetwijfeld praten we over een paar jaar weer over andere stappen." Hij noemt in dit verband Zuid-Beveland en Walcheren. Schoonheidsfoutjes Gedeputeerde Toine Poppe- laars (CDA), voorheen ambte naar in Veere, merkte in het de bat over Zeeuws-Vlaanderen op dat bepaalde schoonheidsfout jes 'de volgende keer' vermeden worden. Neemt hij daarmee een voorschotje op een nieuwe her indelingsronde? „Het is altijd in ontwnkkeling; zelfs de provin ciegrenzen komen weer ter dis cussie. Elke 20-25 jaar zie je een vliet, Scherpenisse, Sint- Maartensdijk, Sint-Annaland, Stavenisse gingen op in de nieuwe gemeente Tholen. Het aantal gemeenten in Zee land kwam uit op dertig. Toen al werd voor samenvoeging van de twee Noord-Bevelandse gemeenten en een nieuwe her indeling op Schouwen-Duive- land gepleit. Eerst in 1995 werd de draad weer opgepakt met een fusie tussen Kortgene en Wissenkerke tot gemeente Noord-Beveland en werd Sint- Philipsland bij Tholen ge voegd. Het kwam in 1997 dan toch tot één gemeente op Schouwen- nieuwe ronde. Waar we wel voorlopig mee klaar zijn is de streekgewijze herindeling. Nu moeten we alleen naar herinde ling kijken als zich in een ge meente knelpunten voordoen." SGP-woordvoerder Teun van Oostenbrugge, ambtenaar op Schouwen-Duiveland, heeft het idee dat er na het besluit over Zeeuws-Vlaanderen geen ge meenten met knelpunten zijn die opschaling Rechtvaardigen. „Zeeland is wat bestuurlijke or ganisatie betreft, voor ons op dit moment af. Van Oostenbrugge geeft aan dat zijn partij in be ginsel weinig voelt voor (verde re) samenvoegingen. „Het veroorzaakt inlevering van de mocratisch kapitaal en vermin dert actief burgerschap." Duiveland. Dat was voor Wal cheren een brug te ver. Daar was het resultaat in 1997 drie nieuwe gemeenten: Middel burg, Vlissingen en Veere. Het hangijzer Zeeuws-Vlaanderen was het lastigst. Sluis en Aar denburg probeerden de dans te ontspringen door in 1995 zelf tot samenvoeging over te aan. Het duurde nog lang voordat Provinciale Staten de politieke moed opbrachten ook daar een nieuwe herindeling te veror donneren, van zeven naar drie. Straks zijn er dertien gemeen ten in Zeeland over. Daar is dan bijna tweehonderd jaar over gedaan. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De loodsplicht voor zeeschepen op de Wester schelde wordt versoepeld. Het kabinet heeft gisteren besloten de loodsplichtgrens op te trek ken van 60 naar 75 meter. Zee schepen tot 90 meter kunnen onder voorwaarden ontheffing krijgen van de loodsplicht. Het kabinetsbesluit is een te genvaller voor de provincie Zeeland en de gemeenten langs de Westerschelde. Zij willen dat de veiligheid van de scheep vaart op de Westerschelde eerst wordt verbeterd, zodat erbij een ernstig scheepsongeval geen slachtoffers meer op het land kunnen vallen. Volgens risico analyses kan dat nu wel gebeu ren. Versoepeling van de loodsplicht tot 75 meter (volgens de meet brief van het schip, oftewel 80 meter lengte over alles) kan er nog mee door. Dat gaat niet om zoveel schepen. Moeilijker ligt de mogelijkheid om schepen tot 90 meter (oftewel 95 meter leng te over alles) een ontheffing van de loodsplicht te geven. Die schepen en hun bemanning moeten wel aan een reeks eisen voldoen. De bemanning moet onder meer de Engelse of Ne derlandse taal machtig zijn en het vaargebied 'behoorlijk' ken nen. Aan schepen die gevaarlij ke lading vervoeren, wordt geen ontheffing verleend. Druk Voorzitter A. G. Nauta van het Nederlands Loodswezen: „Als dit ontheffingensysteem wordt ingevoerd, zal er een enorme druk op gezagvoerders ont staan. Reders zullen hen min of meer dwingen geen loods te ne men, want dat scheelt geld." Een ontheffingensysteem brengt het loodswezen ook in een lastige positie. Het aantal schepen dat een loods neemt, wordt onzeker. „De categorie waarvoor dat systeem gaat gel den, wordt een grijs gebied", al dus Nauta. „Wij kunnen daar onmogelijk een organisatie op inrichten. Gevolg zal zijn dat een schip straks toch ontheffing moet krijgen, omdat er geen loods beschikbaar is." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De vijftigjari ge herdenking van de waters noodramp in 2003 mag geen onderwerp in de verkiezings campagne voor Provinciale Staten worden. Dat zou mis bruik maken van emoties zijn, waarschuwde WD-fractie- voorzitter J. Suurmond gisteren in de statenvergadering. Hij wees erop dat begin maart 2003, ofwel enkele weken na de officiële herdenkingsdatum van de ramp - die 1 februari 1953 Zuidwest-Nederland zwaar trof - de statenverkiezingen plaatsvinden. „Ik vertrouw er op dat politieke partijen de ramp erbuiten zullen houden." Suurmond gaf aan bijvoorbeeld het leggen van een relatie tussen ontpoldering en de watersnood, zeer ongepast te vinden. Gedeputeerde L. Coppoolse (CDA) viel hem vierkant bij. „Als de ramp onderwerp wordt van verkiezingscampagnes zou dat een enorme schande zijn. Dat mag niet gebeuren." Hi] zei dat de beleving van de waters nood bij heel veel mensen nog duidelijk aanwezig is en daar kan niet in een verkiezingsstrijd gebruik van worden gemaakt. De gedeputeerde was het eens met Suurmond en CDA-leider L. Nederhoed-Zijlstra dat de herdenking als zodanig een waardige en sobere gebeurtenis moet worden. Zeeland gaat er samen met Zuid-Holland en Noord-Brabant een draaiboek voor opstellen. De provincie Zeeland zal de activiteiten zo veel mogelijk coördineren, om overlappingen te voorkomen. De staten trokken voor de voor bereidingen alvast 100.000 gul den uit. Jongeren Statenlid Nederhoed onder streepte de noodzaak om bij de diverse herdenkingsactiviteiten ook de jongeren in een vroeg sta dium te betrekken. Het ontwik kelen van een lespakket voor scholen wees zij als zodanig niet af, maar het moet duidelijk uit springen boven de doorsnee pakketten waarmee het onder wijs opgezadeld wordt. Neder hoed deed in dit verband de sug gestie om oudere mensen die de ramp zelf hebben meegemaakt in te schakelen. „Ouderen kun nen op die manier hun ervarin gen delen met jonge mensen." Gedeputeerde Coppoolse Het is nog onduidelijk of op de Westerschelde daadwerkelijk met een ontheffingensysteem tot 95 meter lengte over alles ge werkt gaat worden. Rijkswater staat houdt rekening met de standpunten die 'in de regio' le ven. En het Vlaams loodswezen schijnt er weinig voor te voelen, terwijl havens er juist voor zijn. De verwachting is dat de Alge mene Maatregel van Bestuur (AMvB) waarin de versoepeling van de loodsplicht is verwoord, het eerste kwartaal van 2002 van kracht wordt. Het nieuwe Scheldereglement, waarin Ne derland en Vlaanderen geza menlijk onder meer de loods plicht hebben geregeld, wordt tegelijkertijd ingevoerd. Voorzitter Nauta van het Ne derlands Loodswezen is verbol gen over die koppeling. „Het Scheldereglement is al goedge keurd. Niets staat invoering meer in de weg." Nauta's woede is begrijpelijk. Al in 1988 heeft minister Kroes van Verkeer én Waterstaat de loodsen in Vlis singen beloofd dat het Schelde reglement 'snel' van kracht zou worden. In 1995 is het nieuwe Scheldereglement in Middel burg plechtig ondertekend door Kroes' opvolger Jorritsma én haar Vlaamse collega. „Zes jaar later is het nog niet van kracht", fulmineert Nauta. ..Dat is toch een schande. Kapiteins worden op basis van het Schelderegle ment verplicht een loods aan boord te nemen. Anders riske ren ze vervolging." GOES - De GGD Zeeland heeft een website gemaakt met infor matie over het bevorderen en beschermen van de gezondheid- De site www.ggdzeeland.nl is vanaf gisteren te bezoeken en geeft informatie over onder meer reizigersvaccinatie, hulp bij ongevallen en bevolkingson derzoek. „De GGD lanceert de site om de Zeeuwse bevolking op internet een goed gedocu menteerde en betrouwbare in formatiebron te bieden", zegt GGD-directeur V. Slenter. noemde het 'een enorme uitda ging' vorm te geven aan het ver tellen van de verhalen over hoe het is geweest. Hij merkte op dat de officiële herdenking van dé ramp op 1 februari een op zich zelf staande gebeurtenis is. Daarom heen speelt volgens hem het aandacht vragen voor de toekomst, in het bijzonder voor de bedreigingen en kansen die met water te maken hebben. MIDDELBURG - Broomchemie mag doorgaan met de proefpro- ductie van een broomhoudende vlamvertrager. Greenpeace heeft gisteren de rechtszaken verloren die de milieu-organi satie tegen het Terneuzense be drijf had aangespannen. Volgens Greenpeace is de vlam vertrager schadelijk voor het milieu. Daarom eiste de organi satie vorige week in een kort ge ding bij de Middelburgse recht bank dat de proefproductie onmiddellijk werd stilgelegd. «Tegelijkertijd liep een procedu re bij de bestuursrechter, die de vergunningen voor de proef nie tig zou moeten verklaren. Beide rechters hebben gisteren dë claim van Greenpeace afgewe zen. Er is niet gebleken dat de ver gunningen niet rechtsgeldig zijn. Bovendien zijn er geen aanwijzingen dat het leefmilieu van vogels zodanig schade op loopt, dat de productie onmid dellijk moet worden stopgezet, oordeelde de Middelburgse rechtbank. Volgens Greenpeace-woord- voerder Martij n Beekman is de zaak voor Greenpeace daarmee nog niet afgedaan. „Wat nu overblijft is de normale be zwaarprocedure bij Rijkswa? terstaat en de provincie Zee land, die nu loopt." Omdat de proefproductie van de bewuste vlamvertrager (FR 720) al over vier weken is afgelopen, verwacht hij geen tweede gang naar de rechter. Beekman: „We kunnen onze pijlen binnenkort beter richten- op de uitbrei- dingsaanvraag voor de produc tie van FR 720. Broomchemie is dus nog lang niet van ons af door Maurits Sep MIDDELBURG - „Popje heeft het zo slecht nog niet gedaan." Het klonk wat zuinigjes uit de mond van VVD-Statenlid Hans van Geesbergen, maar het compliment was op recht. Toine Poppelaars heeft de herinde ling van Zeeuws-Vlaanderen volgens de meerderheid van Provinciale Staten prima begeleid. Zelfs actievoerders uit Sluis-Aar denburg feliciteerden hem nadat de finale beslissing was gevallen. Was dit uw finest hour tot nu toe Lachend: „Nou, in ieder geval een moment waar ik naartoe heb gewerkt. En ik proefde waardering bij Provinciale Staten. Dat zijn je politieke bazen, dus het is zeker een ple zierig moment. Overigens is het boek nog niet helemaal gesloten. De minister, het ka binet en de Tweede en Eerste Kamer moeten de herindeling nog goedkeuren. Maar het huiswerk van de provincie, daar staan we achter." U kwam ruim twee jaar geleden nieuw in het college van Gedeputeerde Sta ten en kreeg meteen deze lastige kwes tie op uw bord. Voelde dat niet alsof het u in de maag ivas gesplitst? „Ik heb de portefeuille bestuurlijke organi satie gekregen en die had ook mijn interesse. Ik heb toen echter niet direct de link gelegd met een herindeling. Dat was wel het eerste onderwerp dat ik moest aanpakken. Zo ging het trouwens ook bij de portefeuille energie'. Het eerste onderwerp op dat vlak was de kerncentrale Borssele. Tja, alles heeft z'n mooie maar ook z'n minder mooie kanten. Waarmee ik niet wil zeggen dat de herinde ling minder mooi is, maar het was een vuur doop." Tevreden over de afloop? U kreeg zelfs een compliment van VVD'er Van Geesbergen. „Ja." ,,Inderdaad. Ik had niet direct een applaus machine verwacht, maar ik leid er wel waardering en erkenning uit af. Dit zijn mo menten waarvan je even mag genieten. Niet ter plekke, al had ik wel meteen het gevoel: het gaat de goeie kant op. „Nou heb ik in alle gemeenten waar ik als ambtenaar heb gewerkt, al een herindeling meegemaakt. Zevenbergen werd Moerdijk, Streefkerk werd Liesveld, Willemstad werd Moerdijk en Veere werd Groot-Veere. Wan neer je dan als gedeputeerde voor die klus staat, geeft die ervaring je vertrouwen. Wat me verder sterkt is dat de relaties met de ac tievoerders goed zijn gebleven. Ze hebben me zojuist gefeliciteerd." Hebt u met deze prestatie ook defini tief uw plek in GS gevonden? „De sfeer en het vertrouwen binnen GS zijn goed en dat is belangrijk. De anderen heb ben mij in dit proces ook adviezen gegeven. Die ik soms niet heb opgevolgd en dan ging het ook mis." Wanneer is dat gebeurd? „Ik had niet bij de inspraakavonden moeten gaan zitten. De anderen voorspelden dat de burgers zouden verwachten dat ik met standpunten zou komen, maar die kon ik nog niet geven. Ik ben er toch gaan zitten, omdat ik vond dat ik die verantwoordelijk heid had. Achteraf hebben de anderen ge lijk gehad. Ik heb verkeerde verwachtingen gewekt." Als nieuwkomer moet je je inwerken. Hebt u nu het gevoel dat u er bent? „Deze herindeling heeft het inwerken in derdaad versneld, maar ik kan me nog niet meten met de ouwe rotten in GS hoor." Gedeputeerde Poppelaars foto Charles Strijd /AST-Mwure PM1eet*AsTNou,ui v/sreuKTTMUieverts asv wotec Pt eK.... en ais je re* /A je pop neer, wit je asK&XJi! icueeeen treur JC PoogNEMEAC/jpan KCABBet je-u/err pAToeóAHhety/EccÉc... enTAte... UOÓE, SL&.HTOP DEZ»1...//G£é££C wetnhs Pa/MreCA JA COR DE JONGE Y .entAre/j ye f/er/wesPS HeBb&r oiez onze VAfrYjrieSo&r/f/f ■(êjèhjorfj vtSsrwvBvee Het voormalig gemeentehuis in Sint Anna ter Muiden. Sclioottdijke 130,1 foto C. Smid Het voormalig gemeentehuis in Schoondijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 69