Steun voor herindeling in fasen 11 Ovet-directeur Meudec Havenman van het Jaar ^nsensii Zeeland Seaports gaat samenwerken met Gentse haven TotalFinaElf wil windpark bouwen voor Vlaamse kust Vrouw zwaargewond bij motorongeval Sluis-Aardenburg laagste belastingen, Hontenisse hoogste - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG cJz Provinciale Staten akkoord met uitstel vorming gemeente Sluis Storing in Dow-kraker Zonnebloemboot uitgezwaaid uitverkoop x u commerciële talenten III zeeuwse almanak Bod ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 30 juni 2001 door Maurits Sep MIDDELBURG - Sluis-Aar- denburg en Oostburg krijgen een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op de herinde ling. Een amendement van de SGP om die gemeenten net als in de rest van Zeeuws-Vlaanderen al op 1 januari 2003 samen te voegen, kreeg gisteren te weinig steun van Provinciale Staten. De herindeling komt volgens gedeputeerde T. Poppelaars eind augustus in de minister raad. De SGP weigerde het uitstel voor West-Zeeuws-Vlaanderen te accepteren. „Dat vormt eer der een barrière dan een voor deel voor grensoverschrijdende samenwerking. Het is ook niet in het belang van de inwoners en van de maatschappelijke orga nisaties",'stelde T. van Oosten- brugge. Zijn amendement om de herindeling voor de hele regio op dezelfde datum te laten in gaan, werd gesteund door D66 TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen heeft sinds don derdag te kampen met een sto ring in één van de krakers. Gis teravond zag het er naar uit dat de storing pas in de loop van het weekeinde kan worden verhol pen. Tot die tijd draait de fakkelin stallatie van het chemisch con cern op volle toeren. Dow heeft direct besloten het productievo lume van de fabriek sterk te ver minderen, waardoor het affak- kelen en mogelijk daarmee gepaard gaande licht- en ge luidsoverlast tot een minimum wordt beperkt. Plantleader Dik Schipper: „Het opheffen van de storing gaat zeker enkele dagen duren. Alles is erop gericht zo snel mogelijk terug te keren naar het reguliere productie schema. We doen er alles aan om de overlast tot een minimum te beperken." en GroenLinks. P. van Veen van D66 toonde geen medelijden met Sluis-Aardenburg, dat om het uitstel heeft gevraagd. „Dan hadden ze hun tijd maar niet moeten verspillen met acties waar andere burgers last van hadden. Ik heb zelf hier in Mid delburg in een kilometerslange file gestaan." SGP, D66 en GroenLinks spra ken hun twijfel uit over de haal baarheid van een gescheiden voorstel voor een deel van de re gio. Zij vrezen dat minister De Vries van Binnenlandse Zaken dat niet zal overnemen. Pragmatisch Ook de PvdA was niet gelukkig met het jaar uitstelmaar steun de het amendement desondanks niet. „Om pragmatische rede nen stemmen wij ermee in, mits de minister dat ook doet. In geen geval mag dit leiden tot uitstel voor de volledige herindeling", waarschuwde L. Vermeulen- Geschiere. Gedeputeerde Poppelaars vree st daar niet voor. „Als provincie kunnen we verantwoord achter dit voorstel staan. Er is wat heen en weer geschoven en dit is het resultaat. Ik moet toegeven dat dit niet de schoonheidsprijs ver dient, maar als we West- Zeeuws-Vlaanderen dit uitstel niet hadden gegeven, hadden we een enorme bom onder het proces gelegd. Wat de minister ermee zal doen, kan ik niet in schatten. Dat hangt af van de politieke besluitvorming." Het herindelingsvoorstel werd uiteindelijk aangenomen. Al leen de SGP stemde voltallig te gen. GroenLinks en PvZ waren verdeeld. F. van Kollem (GL) was in tegenstelling tot zijn fractiegenoten tegen, A. Heij- boer (PvZ) in afwijking van zijn fractiegenoten juist voor. De an dere leden van de PvZ leggen zich niet neer bij deze neder laag, kondigde fractievoorzit ter R. Stoffels aan. Hij zal De Vries vragen de gang van zaken diepgaand te onderzoeken. Stoffels vond de procedure 'be schamend'. „Het was een circus met slechte artiesten, slechte nummers en een publiek dat af gezien van wat herrieschoppe- rijtjes gelaten het einde van de voorstelling zat af te wachten." Poppelaars gaf toe dat de pro vincie misschien verkeerde ver wachtingen had gewekt over de inspraakavonden. Dat hij zijn mening over Koewacht herzag na het referendum waarin de meerderheid stemde voor sa menvoeging met Terneuzen, Sas van Gent en Axel, vond hij niet meer dan normaal. Hij was niet onder de indruk van Stoffels' dreigement. „Ik zie geen aanlei ding mijn weekend te laten ver pesten. Ik zou zeggen: Doe De Vries de groeten van mij." pagina 13: meer herindelingen De Eureka vertrok gistermorgen uit de haven van Breskens. foto Peter Nicolai door Wilma Valk BRESKENS - Met 225 gasten van de Zon nebloem en vrijwilligers van het Rode Kruis aan boord verliet de Eureka gister morgen de haven van Breskens voor een tocht door de Zeeuwse wateren. Via Hans- weert, het Veerse Meer en het Kanaal door Walcheren keerde het schip terug naar Breskens. Alle opvarende waren het bij terugkomst erover eens, het was een prachtige tocht met mooi weer en vooral het eten was heerlijk. Provinciaal voorzitter van de Zonnebloem Sjef van Dongen en Odiel van Hevele, regiovoorzitter maakten de reis vanuit Breskens ook mee. Na het af meren en het vertrek van de gasten werd de boot door de helpers van het Rode Kruis en de andere vrijwilligers schoon gemaakt. Kapitein Edwin Bosman van de Eureka vaart deze zomer zes weken lang en zes dagen per week met gasten van de Zonne bloem over de wateren van heel Neder land. Vandaag is Vlissingen het vertrek punt. Bosman wist gisteren de route van van daag nog niet: „In overleg met de leiding van de Zonnebloem beslissen we na ge lang het weer waar de tocht naar toe gaat. Een stukje Noordzee of de Schelde kan al leen bij rustig weer." door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports gaat nog voor het eind van dit jaar een samenwerkingsverband aan met de haven van Gent. Dat kondigde vice-voorzitter bur gemeester Barbé van Terneuzen gisteren aan tijdens de opening van de 21e Terneuzense Haven feesten. In welke vorm de sa menwerking wordt gegoten, wilde Barbé nog niet kwijt. De Gentse havenschepen D. Termont hoorde het instem mend knikkend aan. Termont, die in de Gentse Kanaalzone mede door moeilijkheden rond de ingebruikname van het nieu we Kluizendok in 'grondnood' komt, pleitte enkele maanden geleden al voor een nauwere sa menwerking, bijvoorbeeld in de vorm van een gezamenlijke be- heersmaatschappij voor de hele Kanaalzone. Gent kan weliswaar op termijn beschikken over 150 hectare ex tra industriegi'ond aan het Klui zendok, maar na uitgifte daar van is de koek op. Termont kijkt daarom begerig naar de 400 hectare braakliggende indu- striegrond net over de grens op de Axelse Vlakte/Autrichepol- der. Stroomversnelling De openingsdag van de Haven feesten stond volledig in het te ken van de grensoverschrijden de samenwerking van de havens in het Westerscheldegebied. Voorzitter L. Muller van de Ha venfeesten, die een jaar geleden al opriep tot intensieve samen werking, stelde nu tevreden vast dat de pogingen daartoe sinds dien in een stroomversnelling zijn geraakt. Anderzijds uitte hij kritiek op de stellingname van de Natio nale Havenraad, die vorig maand toch weer voluit op de nationale toer ging. „Voor de toekomst van onze Terneuzense en andere Zeeuwse havens is het van groot belang om ook op het vlak van de ruimtelijke invul ling van ons gebied nauw met Vlaanderen samen te werken. Persoonlijk ben ik het niet eens met de plannen om van grote stukken Zeeland een zoge naamd nationaal landschap te maken. Zo'n gesubsidieerd re servaat zet een rem op de econo mische groei van onze streek en zal - wat nog veel erger is - de uittocht van jonge, hoog opge leide mensen alleen maar ver snellen." Die stellingname werd eerder die middag ook al ingenomen door het gros van de deelnemers aan een mini-symposium over de grensoverschrijdende sa menwerking van de havens. Studenten Studenten van de Hoge School Zeeland, de Gentse Universiteit en de Technische Universiteit Eindhoven constateerden dat Zeeland wel iets meer te bieden dient te hebben dan 'mooie luchten' om hoog opgeleide mensen te lokken én vast te hou den. Ze vonden dat de Zeeuwse havens en het bedrijfsleven meer aan voorlichting moeten doen op de hogere scholen om de studenten te wijzen op de mogelijkheden, die Zeeland biedt. Havenschapsbestuurder wet houder H. de Haas van Vlissin gen: „We moeten niet alleen maar mooie luchten propage ren. Ik word daar persoonlijk erg depressief van. Doen we dat wel dan lopen we het x'isico een seniorenreservaat te worden. Terwijl we op jongeren moetea- mikken." (Advertentie) Autobedrijf Melse Goes Telefoon (0113) 271515 www.melse.nl door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De belangstel ling voor de bouw van windmo lenparken voor de Vlaamse kust groeit gestaag. Vrijdag presen teerde de Frans-Belgische olie maatschappij TotalFinaElf plannen voor een windmolen park met veex'tig turbines voor de kust van Zeebrugge. Eerder al ontvouwden de groe pen Seanergy en C-Power hun plannen voor windmolenpar ken voor de kust van respectie velijk Knokke-Heist en Oosten de. In beide gevallen ging het om parken met vijftig molens. TotalFinaElf wil met veertig molens (een investering van bij na 200 miljoen gulden) jaarlijks zo'n 100 megaWatt elektrisch vermogen opwekken, waaimee 150.000 gezinnen van energie kunnen worden voorzien. De twee andere parken willen van af begin 2004 elk aan 200.000 gezinnen elektricteit leveren. De drie plannen samen zijn goed voor een totaalinvestering van ruim een miljard gulden. Ruimte Federaal staatssecretaris O. De- leuze van Energie gaat er overi gens vanxxit dat met de bouw van drie windmolenparken voor de Vlaamse kust het einde van de alternatieve energie-op- wekking nog niet in zicht is. Vol gens hem is er voor de kust TERNEUZEN - Een 21-jarige vrouw is gisteren ernstig ge wond geraakt bij een verkeers ongeval in Terneuzen. De vrouw zat achterop de motor van een 48-jarige Terneuzenaar die ook verwondingen opliep. Advertentie l/l Grote Markt 11-13 Goes Q 01 13 - 22 76 07 In een bocht in de Rooseveltlaan haalde de bestuurder een aantal auto's in. Door het tegenhangen van de vrouw x-aakte de bestuur der de controle over de motor kwijt. Vex*volgens raakte de mo tor de frottoirband aan de lin kerkant van de weg. Hierdoor kwamen de man en zijn duopas- sagiere ten val. T raumahelikopter De vrouw raakte met haar hoofd de frottoirband. Zij werd per ambulance afgevoex-d naar zie kenhuis De Honte, waai-na zij vex-volgens met de traumaheli kopter over gebracht werd naar Brugge. De vrouw heeft volgens de politie ernstig x'ugletsel op gelopen. De bestuurder werd overge bracht naar ziekenhuis De Hon te met schaafwonden. Advertentie ruimte voor zeker tien grote windmolenparken De drie initiatiefnemende sa menwerkingsverbanden heb ben wel voorwaarden gesteld aan de verwezenlijking van hun projecten. De Belgische over heid moet een tariefregeling uit werken, die de rentabiliteit van de pax-ken verhoogt. Momenteel versfrekt de Staat een subsidie van twee frank voor ieder alternatief geprodu- ceei'd kilowattuur. Seanergy, C- Power en TotalFinaElf vinden dat de staatssecretaris nu haast moet maken met zijn voorne men om Belgische energiebe drijven te verplichten straks mi nimaal drie procent 'groene stroom' te distribueren. Wie die norm niet haalt, wacht een boe te. Net als de twee andere initia tiefnemers streeft de oliemaat schappij ernaar het windmolen park in de Noordzee voor Zeebrugge medio 2004 in ge bruik te nemen. De molens zou den moeten verrijzen op ruim tien kilometer voor de kust. Stoorzender De uitwerking van de plannen wordt op de voet gevolgd door de Zeeuwse gedeputeerde Cop- poolse, voorzitter van het Be stuurlijk Ovexdeg Westerschel- de. Coppoolse vreest dat de windmolens - met name die voor Knokke-Heist, op de Vlakte van Raan in de Westerscheldemon- ding - niet alleen de horizon zullen vervuilen, maar ook als stoorzender kunnen werken op de walradai'keten die de scheepvaart in het Westerschel degebied begeleidt. Een maand geleden kreeg de gedeputeerde tijdens informeel Eux-egio-overleg in Oostende ovex'igens te hox-en dat de proce dures rond de bouw van de windmolenpai-ken nog min stens anderhalf jaar zullen ver gen. Directeur Meudec van Overslagbedrijf Terneuzen (links) met burgemeester Barbé. foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - Directeur Gabriël Meudec van Overslagbedrijf Terneuzen (Ovet) is gisteren, bij de opening van de Terneuzense Havenfees ten, uitgeroepen tot de Havenman van het Jaar. Meudec, die volgend jaar afscheid neemt van het overslagbedrijf, reageerde geëmotioneerd op zijn benoeming, die door voorzitter Barbé van het 'verkiezingscomité' werd bekend ge maakt. Meudec - 'Ik ben een Franse Belg' - speelde de lof die hem ten deel viel direct door naar alle medewerkers van Ovet, dat ooit kleinschalig begon in Terneuzen en inmiddels ook over vestigingen in Vlissingen en Amsterdam be schikt. Barbé omschreef hem als 'een zeer bescheiden man, die leiding geeft aan een bloeiend bedrijf, dat zich niet enkel richt op de overslag, maar ook het milieu scherp in het oog houdt'. Samen met voorzitter L. Muller van de Tex neu- zense Havenfeesten hees hij eind van de mid dag op het Veerplein de vlag van de feesten in top. Het was het officiële startsein voor de 21ste editie van de Havenfeesten. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Inwoners van Sluis-Aardenburg betalen in 2001 het minste aan gemeente lijke en waterschapsbelastin gen. Die van Hontenisse zijn het duurste uit. Daar komt de lokale belastingdruk voor een stan daard gezinshuishouden ruim boven ƒ2000 uit, tegen nog geen ƒ1600 in Sluis-Aardenburg. Ook de gemeente Veere zit onder die grens, terwijl Middelburg en Vlissingen maar weinig onder Hontenisse uitkomen. Dit blijkt uit gegevens die de provincie Zeeland vergaard heeft uit de begrotingen van de zeventien gemeenten en twee waterschappen. Huiseigenaren zijn overal duurder uit dan huui'ders. Eenpersoonshuishoudens zijn in alle gevallen goedkoper uit. Een alleenstaande huiseigenaar is in Vlissingen ƒ1737 kwijt en een meerpersoonshuishouden ƒ1957; in Middelburg zijn die bedragen ƒ1670 om ƒ1968 gul den, in Goes ƒ1632 om ƒ1924 gulden en in Terneuzen ƒ1437 om ƒ1822 gulden. Terneuzen is van de vier grotere gemeenten het goedkoopst. Reserves Uitgaande van de vrij beschik bare algemene reserves is Tho- len veruit de rijkste gemeente: er zit bijna 17 irdljoen in de pot. Toch is de belastingdruk voor een standaard gezin met twee kinderen bijna ƒ1800 en daar mee staat Tholen in de rang schikking op de twaalfde plaats. Hulst heeft de kleinste vrije algemene resexve: ƒ225.000. De gemeente komt wat belastingdruk betreft op de zesde plaats. Schouwen-Duiveland heeft met ƒ38,6 miljoen de hoogste be stemmingsreserves. In Sas van Gent is dat maar 2,1 miljoen. De meeste reserves en voorzie ningen heeft Middelburg te boek staan: ruim ƒ62 miljoen. Samen hebben de Zeeuwse ge meenten X'uim ƒ125 miljoen aan algemene reserves, ƒ278 miljoen aan bestemmingsreserves en ƒ51,1 miljoen voor voorzienin gen. Alles bij elkaar is er in de provincie ruim ƒ454 miljoen op gepot. In 2000 was dat nog maar ƒ408 miljoen. De onroerende-zaakbelasting is in Goes het hoogst (ƒ18,22) en in Tholen het laagst (ƒ8,01). De ta rieven zijn lager dan in 2000, maar de economische waarde van de huizen is hoger, zodat per saldo de belastingdruk nage noeg gelijk is gebleven. De ri oolrechten zijn in Tholen het hoogst 379,50) en in Oostburg het laagst (ƒ102). Axel, Borsele, Goes en Noord-Beveland heffen geen rioolrechten. Schouwen- Duiveland gaat met ƒ537,60 aan kop bij de afvalstoffenheffing; Veere is met ƒ356,20 het laagste. Deze gemeente vraagt wel de meeste toeristenbelasting (ƒ1,45 per overnachting); Hon tenisse en Reimerswaal vragen maar 50 cent per nacht. De bur ger moet er rekening mee hou den dat de belastingen die de waterschappen Zeeuwse Eilan den en Zeeuws-Vlaanderen op leggen, flink zullen stijgen. De verontreinigingsheffing van Zeeuwse Eilanden gaat van ƒ110 in 2001 (per vervuilings eenheid) naar ƒ127 in 2004. Vijf jaar geleden was het bedrag nog 96. Die in Zeeuws-Vlaanderen gaat van 124 naar 135 in 2004; voor een meerpersoons huis houden 33 erbij. Ook de inge- zetenenomslag schiet door: van 98 tot ƒ113,82 in 2005 bij Zeeuwse Eilanden en in Zeeuws-Vlaanderen van ƒ115 tot 142,07. Ook de belastingen voor gebouwde en ongebouwde eigendommen stijgen. (Advertentie) gezocht: iii DELTA Kijk op www.deltanutsbedrijven.nl iii Gratis naar Waterland Neeltje Jans bij een kwartaalabonnement* "geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso; u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor Waterland Neeltje Jans zolang de voorraad strekt Bel 0800 0231 231 of vul de voorpaginabon in. (Advertentie) hoera! een fijne vakantie na Huiswerkinstituut Goes meer dan 90% van onze leerlingen over of VBO/MAVO/HAVO/VWO - tel. 0113-231322/216624 Advertentie Iedere le zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkery, C&A, Fabrieks- verkoop. Vroom Dreesmann. HEMA, Bouwman Cadeau. EXPO. Dixons. De tuinen van Middelburg. Parfumerie Douglas, Antiekhandel de Pagter Hij spreekt inmiddels beter Nederlands dan prins Bem- hard en is al jaren in de fami lie, maar hij is en blijft een Duitser. Regelmatig ivordt hij daar fijntjes op gewe zen door zijn Nederlandse schoonfamilie. Zelfweet hij inmiddels de ze re plekjes in de Nederlandse ziel aardig te vinden. Zo bracht hij laatst gekscherend een bod uit op een paard van een van de ooms. „Driehonderd goelden. En je fiets terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 67