Ontwikkeling natuur stagneert PZC PZC 't Stoofje danst door de tijd naar de vakantie Rode Kruis Schouwen krijgt geen subsidie Gemeente op schema met wegwerken van plannenberg Kermis met muziek in Kwadendamme 15 Campingeigenaren aan Hogezoom willen niet verhuizen Tammany treedt op in Renesse Orgelconcert Tweede aanhouding wietkwekerij Drie Zeeuwen op CDA-Kamerlijst Autoruiten sneuvelen Chemisch toilet uitgebrand Dieven stelen apparatuur van boot Werknemers smoren brand zaterdag 30 juni 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente handhaaft haar eerder genomen besluit de subsidie-aanvraag van 1400 gulden door het Rode Kruis afdeling Schouwen af te wijzen. De gemeente vindt het gezien het aanzienlijk eigen vermogen van deze afdeling niet nodig daar ook nog eens subsi die aan toe te voegen. In plaats van subsidieverlening wil het college van burgemees ter en wethouders overgaan tot een systeem van declaratie van kosten voor daadwerkelijke in zet. De afdeling Schouwen van het Rode Kruis is zelf met deze suggestie gekomen en het ge meentebestuur is bereid dit voorstel over te nemen. Met een eigen vermogen van 410.000 gulden is het volgens de gemeente niet aannemelijk te maken, dat deze Rode Kruis-or- ganisatie zonder een subsidie van 1400 gulden niet zou kun nen functioneren. Secretaris K. Hellingman-van Holten van de afdeling Schou wen betreurt het dat de gemeen te voortdurend naar dat eigen vermogen verwijst. Zij heeft de ervaring dat berichten daarover in de praktijk tot heel onjuiste en onprettige gevolgtrekkingen leidenAls je dan met de collec tebus langs de deur komt. krijg je te horen dat je toch al rijk ge noeg bent. Mensen willen dan soms niks meer geven voor het goede doel", zegt Hellingman. Volgens haar wil het beschikken over een eigen vermogen van ruim vier ton echter niet zeggen dat de afdeling Schouwen van het Rode Kruis haar geld maar een beetje zit op te potten. Ze geeft aan dat het geld voorna melijk in het eigen pand zit. Deze Rode Kruisgroep beschikt als enige afdeling op Schou- wen-Duiveland over een eigen onderkomen. Dat werd jaren geleden mede dankzij veel zelf werkzaamheid tot stand ge bracht in de voormalige brand weerkazerne in Haamstede. Het pand wordt veelvuldig gebruikt voor de eigen vergaderingen en voor het geven van cursussen. „Tevens heeft het onderkomen een belangrijke functie bij cala miteiten voor de coördinatie en voor de opvang van slachtof fers", aldus Hellingman. Zij er kent dat de beschikking over een eigen ruimte belangrijke voordelen biedt. Zij benadrukt echter dat dit geheel los staat van de noodzaak geld te werven voor hulpverlening op veel plaatsen in de wereld. De 1400 gulden subsidie die aanvankelijk werd gevraagd, heeft te maken met de kosten die de voormalige afdeling Brou wershaven, nu onderdeel van de afdeling Schouwen, moet ma ken voor de huur van dorpshui zen ten behoeve van de afdeling Sociale hulpverlening, oftewel de voormalige wellfaregroepen. Volgens Hellingman heeft het afdelingsbestuur nog niet offi cieel vernomen dat de gemeente de subsidie wil stopzetten en daarvoor in de plaats de kosten voor daadwerkelijke inzet wil vergoeden. Binnen het bestuur moet dan ook nog besloten wor den of het bezwaar tegen de af wijzing van de subsidie wel of niet wordt ingetrokken en men akkoord gaat met de nieuwe re geling van daadwerkelijke ver goeding. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De aanpak van de plannenberg op de afdeling ruimtelijke ordening van de ge meente Schouwen-Duiveland verloopt grotendeels volgens planning. Wethouder C. Veer- hoek wil halverwege de rit nog geen voorbarige conclusies trekken, maar lijkt niettemin tevreden. Nu het omvangrijke programma bijna een half jaar loopt, stelt hij in ieder geval 'geen signaal' te hebben gekre gen dat het niet goed zou gaan. Het werk op het gebied van de Schouwse ruimtelijke ordening heeft zich de afgelopen jaren dermate opgestapeld dat het college eind vorig jaar een plan op poten zette om deze berg te lijf te gaan. Een ambitieus pro gramma met zestig concrete beleidsonderwerpen van de boerenboscamping tot het windmolenpark en tal van ont wikkelingsplannen in Zierikzee en de andere kernen, zou met in zet van externe krachten in 2001 uitgevoerd moeten wor den. Volgens wethouder Veel hoek van ruimtelijke ordening moet deze hobbel eerst genomen worden, voordat er weer lucht komt voor de specifieke plan nen van inwoners en gemeente. Inmiddels loopt dit programma 'Prioritering ruimtelijke plan nen en verzoeken' bijna een half j aar en beginnen de eerste resul taten zich af te tekenen. Voor de herziening en actualisering van alle Schouwse bestemmings plannen is inmiddels een plan van aanpak voor de komende acht jaar gemaakt en goedge keurd door de provincie. De startnotitie Buitengebied, met daarin een eerste aanzet tot ge meentelijk beleid ten aanzien van onder meer windenergie, plattelandsvernieuwing en de landschapsvisie, is - weliswaar met een maandje vertraging - in april op tafel gelegd. Maar ook andere, minder om vangrijke zaken van de lijst als het gemeentelijk artikel-19 be leid, de fruitgaardregeling en de herziening van het bestem mingsplan intensieve veehou derij, zijn de afgelopen tijd in middels met de raadsleden besproken. Daarnaast liggen een groot aantal plannen in de week. De trein van de inhaalslag lijkt op stoom te komen. „We zijn nu een paar maanden ver der en zijn op verschillende fronten hard aan het werk. Tal van zaken bevinden zich in ver schillende fasen. Of het dan goed gaat? Ik heb in ieder geval geen signaal gekregen dat het nfet goed zou lopen", stelt Veer- hoek. Niettemin zijn er inmiddels ook al tegenvallers te incasseren in de inhaalrace. Zo loopt de her ziening van het bestemmings2- plan Strand, waar met name de strandtenthouders met smart op wachten, een enorme vertra ging op omdat hier toch eerst een gedegen onderzoek aan vooraf moet gaan. De hoop op duidelijkheid omtrent de zoge heten jaarrond-exploitatie dit jaar al, heeft het college inmid dels reeds laten varen. Ook het vertrek van één van de ambte naren was niet ingecalculeerd. Veerhoek: „Dan stagneert het toch eventjes. Maar ondanks de inkrimpende personeelsforma tie heb ik niet het idee dat er voornemens liggen die niet gaan lukken. Het gaat zoals voorge steld." De wethouder lijkt te vreden en overweegt de com missie ROEZ in 'augustus of september' concreet op de hoog te te stellen van de voortgang van de ruimtelijke inhaalslag. KWADENDAMME - De tradi tionele kermis in Kwadendam me staat van vandaag tot en met aanstaande maandag voor Tap perij 's Lands Welvaren aan de A. De Koningstraat. De dorpskermis biedt de beken de attracties, zoals botswagens, draaimolen en schiettent. Daar naast kunnen muziekliefheb bers tijdens de kermisdagen in de tapperij terecht voor muziek feesten en optredens. Vanavond om negen uur begint een dance classic party in de stijl van de jaren zeventig, met de deejays Enrico en Jeroen. Mor genmiddag om vijf uur begint een optreden van Not James Dean. Met Engelstalige, Braziliaanse en Portugees-Afrikaanse mu ziek brengt de groep Kwaden damme in tropische sferen. De formatie Buldooze sluit de kermis op maandag 2 juli af met een optreden dat begint om ne gen uur 's avonds. door Piet Kleemans RENESSE - De ontwikkeling van nieuwe natuur langs de Ho gezoom tussen Renesse en Burgh-Haamstede - het zoom- gebied - stagneert. Dat consta teert de Dienst Landelijk Gebied (DLG) in de zevende voortgangsrapportage over landinrichtingsproject Schou- wen-West. Het is de bedoeling van de na- tuurontwikkelaars - zo staat in Regiovisie Schouwen-West - om het zoomgebied weer terug te geven aan de natuur. Om dat doel te kunnen bereiken kocht de DLG eerder camping Ber kenhof aan de Hogezoom aan om het kampeerterrein vervol gens te sanêren. Die camping is inmiddels zo goed als leeg. DLG en gemeente Schouwen- Duiveland willen liefst ook de wat verderop aan de Hogezoom gelegen campings Tentenbosch en Beukenhorst daar weg heb ben. De eigenaren van deze campings zitten echter absoluut niet om een verhuizing verle gen. Volgens programmamana ger grondverwerving van de DLG P. van Kleef willen beide campingeigenaren alleen ver der praten als ze hun aantal standplaatsen fors uit mogen breiden. Een totaalaantal voor beide campings bij elkaar van 166 standplaatsen wordt ge noemd. Van Kleef: „Beiden hebben aan gegeven dat dat het absolute minimum voor hen is willen zij RENESSE - Big Band Tamma ny geeft morgenmiddag een concert naast de Jacobuskerk in het centrum van Renesse. De groep bestaat uit muzikanten, deels met een conservatorium opleiding, van Schouwen-Dui veland en de Bevelanden. Tij dens het concert in Renesse zal Tammany met muziek van on der meer Glenn Miller, Sammy Nestico en Duke Ellington de echte Big Band sound ten geho re brengen. De swingende mu ziek zal van twee tot vier uur 's middags te beluisteren zijn. ZIERIKZEE - Organiste P. Veens wijk geeft op woensdag 4 juli een concert op het Kam en Van der Meulen orgel in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Veens wijk brengt werken van onder andere Felix Mendels sohn Bartholdy, Joseph Rhein- berger en Jean Langlais ten ge hore. De organiste won diverse prijzen met haar orgelspel en geeft regelmatig concerten in binnen- en buitenland. Het concert begint om 20.00 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl op een andere locatie een le vensvatbaar bedrijf kunnen be ginnen". De gemeente vindt het genoemde aantal vooralsnog echter te veel van het goede. In een in december verstuurde brief dringt Van Kleef er na mens de DLG bij de gemeente op aan dat standpunt te herover wegen. Op die brief zegt Van Kleef nog geen antwoord te hebben gekre gen. Mocht de gemeente haar poot stijf houden en de eigena ren van Tentenbosch en Beu kenhorst ook niet genegen zijn om wat water bij de wijn te doen, dan is het wat de DLG be treft einde verhaal. Wethouder toerisme en recreatie van de ge meente Schouwen-Duiveland C. W. Veerhoek stelt dat op het gemeentehuis nog op de kwestie gestudeerd wordt. .Het ligt nog op het stapeltje. De wethouder voegt er aan toe dat het naar zijn idee nog niet zo simpel zal zijn om de eigenaren van Beukenhorst en Tenten bosch te bewegen om te verkas sen. Wanneer er meer duidelijkheid over de zaak komt durft Veer hoek niet te voorspellen. „Maar er wordt aan gewerkt." door Ali Pankow OUWERKERK - Dinosaurus sen die uit him ei kruipen, een Egyptische koningin tussen de woestijnreizigers, frêle jonk vrouwen en dappere ridders, rockende teenagers, dromerige hippies en mensen van de toe komst. Dat was deze week alle maal te aanschouwen in een sprankelende danspresentatie bij openbare basisschool 't Stoofje in Ouwerkerk aan de vooravond van de zomerva kantie. Zo'n fraai slot van het school jaar staat er niet zomaar. Loca tie-manager Henk Snijders maakte gebruik van het aan bod van de Dansacademie Rot terdam. Elf tweedejaarsstu denten kwamen vier dagen lang naar 't Stoofje om met alle leerlingen van kleuters tot en met groep acht de voorstelling 'Op weg naar morgen' te ma ken. Een introductieles, waar in de studentes al een indruk boden van hun lessen, ging vooraf aan deze projectweek. De lokalen moesten er groten deels voor ontruimd worden, want om te dansen heb je ruim te nodig en ook voor het bijpas send decor en vormgeving moest er plaats zijn. „We doen graag zo'n project- week op kleine scholen", zegt stagebegeleidster Birgit Ha- berkamp. Jaren geleden was ze vanuit Rotterdam in Zeeland actief als dansconsulente 2ij gaf toen onder meer een dans- cursus aan leerkrachten van de christelijke basisschool in Hoedekenskerke. Op die school kwam ze later ook terug voor de eerste projectweek in Zeeland met haar studenten van de Rotterdamse Dansaca demie. Op Schouwen-Duive land maakten kleine scholen in Noordgouwe en Ellemeet al eerder kennis met een verge- 1 ij kbaar projeet. Deze keer was het de beurt aan 't Stoofje in Ouwerkerk. Snijders glundert. „Dit is mooi zo'n week lang met de hele school bezig zijn met zo'n creatief project." Duur? „Nee, natuurlijk niet", zegt hij. „De studenten willen graag komen. Voor de afslui ting van het schooljaar doe je altijd iets extra's en wat kost nou het maken van zo'n decor. Daar gebruiken we kartonnen dozen, landbouwplastiek en oude lappen vooi\" De danslessen staan per groep onder leiding van twee studen tes. Elementaire vaardigheden worden afgewisseld met war- ming-up en cool-down oefe ningen en de fasegewijze opbouw van de dans die uitein delij k zal worden opgevoerd. Verder wordt er gekunsteld: geknipt, geplakt en geverfd. De decors krijgen gestalte. Op dinsdag groeit er een kasteel muur en staan de elegante punthoeden van de jonkvrou wen te pronken. De flower-po wer T-shirts moeten nog be schilderd, maar de kinderen van groep 7 gaan mooi eerst naar de videoband van de film Hair kijken. Daar zit ook dat mooie lied Aquarius in waar ze vanochtend zo lekker op heb ben gedanst. De leerlingen van groep 8 mogen 's middags naar het strand, net als Blof dus, dansen aan zee. Zere voeten „Ik heb zere voeten", klaagt een jongen uit groep 6. „Je mag nu ook even heel lief zijn voor je knieën. Wrijf er maar eens lekker over", zegt de leiding gevende studente. Zij nodigt de jongen uit vooral toch fijn mee te doen, pas dan kan het immers een leuke les worden. Tijdens de tweede dag giebelen er al veel minder jongens dan gisteren. „Ze vonden het eerst misschien een beetje eng, maar nu gaan ze toch gewoon mee doen hoor", glimlacht de elfja rige Mandy van der Maas uit Oosterland. Ze vindt het 'su per' wat er deze week op 't Stoofje gebeurt. Geen wonder, ze heeft haar carrièreplanning als profdanseres al uitgestip peld. Ze zit al vier jaar op les bij dansschool Kramer in Zierik zee. Nog één jaar op de basis school, dan gaat ze een interne opleiding volgen aan de dans academie in Tilburg. Ze heeft er al met succes toelatingsexa men voor gedaan. Tapdance vindt Mandy geweldig, maar jazz en klassiek zijn ook leuk. Natuurlijk vallen haar vaar digheden wat extra op tijdens het klassikaal oefenen, maai de studentes vestigen daar niet de aandacht op. Elk kind krijgt een gelijkwaardig aandeel in' de voorstelling. „Maar toen Davinia, één van onze leid sters, vanochtend het woord pliégebruikte, wist ik toch lek ker wat ze bedoelde", zegt Mandy stralend. Groep 7 is wat aan de grote kant en mag in het dorpshuis repeteren. Daar hebben ze wat meer ruimte voor de sprongen dan in het klaslokaal. Ze heb ben ook een eigen aandeel in de choreografie. Jimmy Verdonk geeft uitleg namens zijn groep je: „We komen naar elkaar toe, slaan de handen tegen elkaar, draaien rond, slaan nog een keer en we stoppen in de kle- renzit". Later bij de uitvoering blijkt hoe flitsend zo'n eigen bedenksel kan uitpakken. De ochtend vliegt om met oefenen. Als de torenklok twaalf slaat, verlaat de groep zingend op de wijs van Grease het dorpshuis: 'Cheng, cheng, cheng'. Tijdmachine Honderdvijftig belangstellen den hebben zich aangemeld voor de reis door de tijd door de lokalen van 't Stoofje. Ze mo gen verdeeld in vier groepen de voorstelling bijwonen. Via een bloedhete, fel knipperende tijdmachine betreden de toe schouwers de eerste speel vloer. Kleuters kruipen als oermen sen in de prehistorie uit hun holen. Ze komen langzaam tot leven en uiten hun enthousias me zo hard zwaaiend met knotsen dat sommigen hun fraai gedrapeerde huidjes ver liezen. Van oertijd naar de Egyptische beschaving blijkt mogelijk voor het publiek met een halve slag draaien. Groep 5 en 6 zijn in Oosterse sferen en uiten dat met een mooie dans gehuld in kleding met warme tinten. De tijdmachine voert de toe schouwers verder naar de Mid deleeuwen. De kasteel vrou wen delen brood uit en de dappere ridders manifesteren hun vermetelheid. Daarna wordt detijdstap wat groter: in één keer naar de jaren 60 en 70. Veel ouders smelten. Enerzijds van trots voor hun eigen sprui ten, anderzijds vanwege jeugdsentiment. Rock and roll en flower-power, wat wil een mens nog meer op een mooie zomeravond. Na het swingen de Grease-lied stappen de jeugdige dansers vlotjes uit het raam de tuin in. Daar hangen de beschilderde doeken en T- shirts al gereed. Makepeace no war, dat sfeertje dus. Welke ouder kan het zich niet herin neren? Groep 8 sluit de voorstelling af met een visie op de toekomst. Zwart/wit kleding, plechtige maskers, blauw schijnsel, computergestuurde klanken, veel rook en een knappe cho reografie. Wat een explosie aan creativiteit aan de vooravond van vijf weken zomervakantie. ZIERIKZEE - De politie heeft gisteren een tweede verdachte aangehouden in verband met de wietkwekerij aan de Klerks- weg in Zierikzee. Het betreft een 33-jarige vrouw. De hennep kwekerij werd afgelopen woensdag ontmanteld. De politie hield toen al een 19-jarige man aan. Deze is inmiddels ver hoord en overgedragen aan de officier van justitie. Op dit mo ment heeft de politiè in deze zaak nog twee verdachten. Woordvoerster J. Duinkerke verwacht dat deze twee 'in de loop van volgende week' aangehouden worden. DEN HAAG - Slechts drie Zeeuwen werpen zich op als kandi daat-Kamerlid voor het CDA. Gisteren maakte het CDA de groslijst met kandidaten voor de Kamerverkiezingen van vol gend jaar bekend, als eerste partijOp de lijst staan maar liefst 263 namen, in alfabetische volgorde. Rijp en groen. Een selec tie voor de echte Kamerlijst moet nog plaatsvinden. Eén ding is zeker: zittend Kamerlid en voormalig huisarts S. Buijs uit Goes wil doorgaan. Hij krijgt voorrang op andere kandidaten uit Zeeland, voorzitter L. Geluk-Poortvliet van CDA-Zee- land uit Haamstede en oud-bestuurslid van het CDA in Zee land M. van Loon-Koomen uit Ossenisse. Zij was vier jaar ge leden ook kandidaat. Alle zittende Kamerleden staan op de groslijst. Oudgedienden R J. Biesheuvel, H. Hillen en G. Leers hebben aangegeven dat zij niet willen terugkeren. Bekende nieuwelingen zijn P. van Geel (gedeputeerde in Noord-Bra bant) en W. H. Maij, de dochter van oud-minister H. Maij- Weggen. SEROOSKERKE (S)- In de nacht van donderdag op vrijdag hebben vandalen twee auto's in Serooskerke toegetakeld. De voertuigen waren door hun eigenaren achtergelaten aan de Serooskerkseweg. Bij de eerste auto moest een zijruit het ont gelden, waarbij het voertuig voor enkele honderden guldens schade opliepVan de tweede auto werd niet alleen een zijruit maar ook de voorruit zwaar beschadigd. Uit de voertuigen is niets meegenomen. VROUWENPOLDER - Op de Vrouwenpoldersewe'g in Vrou wenpolder is gisternacht een chemisch toilet uitgebrand. Het toilet stond op de Veersegatdam tegen de zijkant van de mid delste betonnen voetgangersbrug. Door de hitte van de brand zijn er stukken beton van de onderste plaat van de brug afge sprongen. De brandweer bluste de brand. WEMELDINGE - Onbekenden hebben uit een boot in We- meldinge voor meer dan tienduizend gulden aan goederen ontvreemd. De eigenaar van de boot aan het Sluisplateau miste gistermorgen onder meer een marifoon, een wereldont vanger en een navigatiesysteem. Daarnaast werd een zodiac- boot ontvreemd. SINT ANNALAND - Door snel ingrijpen van medewerkers kon een beginnende brand bij een loonwerkbedrijf aan de Bronsgeestweg in Sint Annaland gistermorgen snel geblust worden. Tijdens werkzaamheden kwamen enkele vonken te recht in een lekbak met afgewerkte olie. Werknemers gingen het vuur onmiddellijk met poederblussers te lijf. De gealar meerde brandweer hoefde niet in actie te komen. Leerlingen van 't Stoofje namen het publiek mee op een boeiende reis door de tijd. foto's Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 65