PZC Plan zoetwaterbekkens in duin Watersporters strijken neer in Zierikzee 11 Brand verwoest schuur Scherpenisse in Sluis-Aardenburg laagste belastingen, Hontenisse hoogste Steun Staten voor Zeeuws-Ylaamse herindeling in fasen - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG Zeelandia neemt Duits bedrijf over van Nestlé Landinrichtingscommissie doet onderzoek Goese vrouw gewond in Kattendijke uitverkoop commerciële talenten III zeeuwse almanak Bod noord waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 zaterdag 30 juni 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Koninklijke Zeelandia Groep in Zierikzee heeft met ingang van 1 juli het Duitse bedrijf Gebrüder Jung in Frankfurt overgenomen. Jung is gespecialiseerd in ingrediënten voor bakkerijen en konditorei- en en neemt daarmee op de Duitse markt de derde plaats in. Zeelandia heeft het bedrijf overgenomen van de Duitse vestiging van het Zwitserse Nestlé. Jung heeft een jaaromzet van 120 miljoen gulden. Het bedrijf telt 230 medewerkers, van wie een groot aantal werkzaam is binnen een wijdvertakt netwerk aan vertegenwoordigers. „Die brede vertegenwoordiging was voor ons de belangrijkste reden voor overname van deze onder neming", aldus directievoorzit ter P. Schotte in Zierikzee. Volgens Schotte is de Duitse bakkerij markt geheel anders samenge steld dan de Neder landse. „Duitsland telt nog 22.000 bakkerijen en 2000 kon- ditoreien. Gebrüder Jung is voor tachtig procent in deze markt gepenetreerd. Met de overname van dit bedrijf halen we in één klap achttien- a ne gentienduizend klanten bin nen", aldus Schotte. Hij laat we ten dat de eigen vestiging van Zeelandia GmbH in Hannover met veertig medewerkers in de loop van volgend jaar geïnte greerd zal worden in de nu over genomen vestiging van Jung in Frankfurt. „We waren als Zee landia niet tevreden met onze positie op de Duitse markt tot nu toe. Met de overname van Gebrüder Jung komen we in één keer op de derde plaats", zegt Schotte. Hij geeft aan dat de óVername van het Duitse bedrijf voor de totale Zeelandia Groep een uitbreiding van dertig pro cent betekent. door Piet Kleemans SEROOSKERKE - De landin richtingscommissie Schouwen- West speelt met de gedachte om in de Kop van Schouwen zoet waterbekkens in te richten. De komende maanden wordt on derzocht of dat plan haalbaar is. In oktober dient er een beslis sing over te worden genomen. Met zoet water dient in de visie van de landinrichters voorzich tig omgesprongen: „Goed zoet water is schaars in Zeeland." Toch zijn er volgens de landin richtingscommissie mogelijk heden. In het duingebied in de Kop van Schouwen bevinden zich zoet watervoorraden. In het raamplan voor de landinrich ting voor Schouwen-West staat dat een keuze gemaakt dient te worden waarvoor dit zoete wa ter bestemd moet worden. De voorkeur van de gebieds- commissie gaat uit naar een multifunctioneel gebruik van het zoete water: het zou benut moeten worden voor vernatting van de natuur én ten behoeve van de landbouw. Om te weten of dat haalbaar is wil de landin richtingscommissie van Water schap Zeeuwse Eilanden weten hoeveel zoet water er jaarlijks beschikbaar is en van welke kwaliteit het is. Droge periodes Ook willen de landinrichters van het waterschap vernemen of er garanties te geven zijn met betrekking tot de beschikbaar heid van zoet water in droge periodes. Aan landbouworgani satie ZLTO wordt de vraag KATTENDIJKE - Een 27-jarige automobiliste uit Goes is gis termorgen rond zeven uur van de Kattendijksedijk in Kattendijke gereden, waarbij haar voertuig volledig vernield werd. De vrouw is met kneuzingen naar het ziekenhuis in Goes overgebracht. De vrouw verloor de controle over haar voertuig toen ze een bocht naar links nam. De auto reed via de rechterberm het ta lud af en belandde acht meter lager in een sloot. Op de plaats van het ongeval ligt los grind als gevolg van recente werkzaamheden. Advertentie voorgelegd hoeveel behoefte er bij agrariërs in de Westhoek is aan zoet water en aan welke voorwaarden eventuele zoet water-levering moet voldoen. Van de provincie hopen de land inrichters te horen hoeveel zoet water zij nodig hebben om ver droging tegen te gaan. Dit alles moet in de periode juli tot en met september duidelijk worden. In oktober moet een besluit over de mogelijke realisering van zoet waterbekkens in de Westhoek vallen en als die positief uitpakt dan kunnen de plannen in de pe riode van november 2001 tot en met maart 2002 verder uitge werkt worden. Boerenorganisa- tie Agrarisch Schouwen-Dui- veland staat op zich positief tegenover het plan. Prijs ,Zoet water is heel belangrijk voor de landbouw. Maar het staat of valt met de prijs die er voor betaald moet worden. Dat willen we eerst even afwach ten", aldus ASD-voorzitter P. de Koeijer. Hij voegt er aan toe dat uit eerder onderzoek bleek dat de hoeveelheid beschikbaar zoet water te krap was om zowel door landbouw gebruikt te kun nen worden én verdroging tegen te gaan. De Koeijer: „Daarom moeten we nu eerst even heel goed uitzoeken wat er mogelijk is." Eerder is geprobeerd een zoetwaterpijpleiding op Schou wen te realiseren onder regie van het toenmalig Waterschap Schouwen-Duiveland. Toen was de prijs de boeren te hoog Voor watersporters is de Delta week aanleiding om Zierikzee te bezoeken. foto Marijke Folkertsma i u CO _l Grote Markt 11-13 Goes Q 0113-22 76 07 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Aan de Nieuwe Haven in Zierikzee is het vrijdag een drukte van belang. Want naast de gebruikelijke re- creatievaarders, die in deze tijd de po pulaire havenstad aan de Oosterschel- de in groten getale aandoen, zijn ook de tweehonderd deelnemers van het zeile- venement 'de Deltaweek' en hun gevolg neergestreken in en rond het havenka naal. De aanloop naar de Deltaweek begint in Zierikzee al donderdagmiddag. Deelnemers aan de zeilwedstrijden melden zich al in havenkanaal om op de eerste wedstrijddag geen al te grote reis naar het vertrekpunt te hoeven afleg gen. Anderen hebben ervoor gekozen hun scheepje over land naar de startha ven te brengen. Op de loskade aan de Engelse Kade staan een aantal wed- strij dj achten nog op de trailer, te wach ten tot ze te water gelaten worden. Het jaarlijkse zeilevenement, dat nu voor de 31e keer georganiseerd wordt, brengt iedere keer weer een hoop leven in de brouwerij. Vrijdagmorgen is er voor de laat-aanmonsterende beman ningsleden amper nog een parkeer- plekje langs de Nieuwe Haven te vin den. Zo vlak voor de start van de eerste etappe - van de Krammersluizen naar Zierikzee - is het een komen en gaan van zeilers en hun supporters, die de laatste proviant en materialen aan boord slepen. Voor Bouwman brengt het evenement ook het nodige extra werk met zich mee. De watersportzaak aan de Nieuwe Haven levert de laatste benodigdheden en kan zo nodig (kleine) bootonderde len, die het in de strijd begeven, vervan gen. ,De meeste boten komen wel volle dig uitgerust. Het gaat meestal om nog wat zwemvestjes of een jerrycan", legt Bouwman uit. Rijen dik In de middag is de rust echter even weergekeerd: supporters genieten van het zonnetje op één van de terrasjes ter wijl de zeilers hun beste beentje voor zetten op het water. Aan het eind van de middag tuft de Delta-vloot weer het ha venkanaal van de monumentenstad op. Rijen dik liggen de schepen 's avonds afgemeerd aan de passantensteiger. Na de inspanningen op het water begint de ontspanning op de wal. De horeca-on- dernemers aan de Nieuwe Haven heb ben bij 't Luitje een feesttent opgezet. De band Rip Off gaf vrijdagavond het startschot voor het feest. Vanavond treedt de Tropical Party, een drive-in met live artiesten op, temijl morgen middag vanaf vier uur de Scaldis Jazz band zijn opwachting maakt. Die dag vertrekt de vloot uit Zierikzee voor de resterende etappes van de zeilwedstrijd naar Sint Annaland. (Advertentie) gezocht: jij DELTA Kijk op www.deltanutsbedrijven.nl in Advertentie instituut 'agenaar hoera! een fijne vakantie na Huiswerkinstituut Goes Ook dit jaar gaat meer dan 90% van onze leerlingen over of is geslaagd voor VBO/MAVO/HAVO/VWO - tel. 0113-231322/216624 Advertentie Gratis naar Waterland Neeltje Jans bij een kwartaalabonnement* *geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso; u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor Waterland Neeltje Jans zolang de voorraad strekt. Bel 0800 - 0231 231 of vul de voorpaginabon in. door Rolf Bosboom SCHERPENISSE - Een schuur aan de Molenstraat in Scherpe nisse is gistermiddag door brand verwoest. De schuur werd gebruikt voor de opslag van oud papier en stro. De oor zaak van de brand is nog ondui delijk. Het vuur werd rond vier uur ontdekt. Gezien de omvang werd het sein 'middelbrand' ge geven, zodat de brandweer met twee tankautospuiten uitrukte om het vuur te bedwingen. Rond vijf uur was de brand onder con trole. De brandweer is daarna nog enkele uren bezig geweest met het nablussen. De schuur is een vroegere stal die samen met het naastgelegen huis vroeger een boerderij vormde. In de loop der tijd is het geheel door de oprukkende be bouwing midden in het dorp ko men te liggen. Het huis, dat bij de brand ge spaard bleef, staat sinds enige tijd leeg. De schuur wordt sinds dien gebruikt voor opslag. Vol gens brandweercommandant J. de Feijter is het gissen naar de door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Inwoners van Sluis-Aardenburg betalen in 2001 het minste aan gemeente lijke en waterschapsbelastin gen. Die van Hontenisse zijn het duurste uit. Daar komt de lokale belastingdruk voor een stan daard gezinshuishouden ruim boven ƒ2000 uit, tegen nog geen ƒ1600 in Sluis-Aardenburg. Ook de gemeente Veere zit onder die grens, terwijl Middelburg en Vlissingen maar weinig onder Hontenisse uitkomen. Dit blijkt uit gegevens die de provincie Zeeland vergaard heeft uit de begrotingen van de zeventien gemeenten en twee waterschappen. Huiseigenaren zijn overal duurder uit dan huurders. Eenpersoonshuishoudens zijn in alle gevallen goedkoper uit. Een alleenstaande huiseigenaar is in Vlissingen ƒ1737 kwijt en een meerpersoonshuishouden ƒ1957; in Middelburg zijn die bedragen ƒ1670 om ƒ1968 gul den, in Goes ƒ1632 om ƒ1924 gulden en in Terneuzen ƒ1437 om ƒ1822 gulden. Terneuzen is van de vier grotere gemeenten het goedkoopst. Reserves Uitgaande van de vrij beschik bare algemene reserves is Tho- len veruit de rijkste gemeente: erzitbijna ƒ17 miljoen indepot. Toch is de belastingdruk voor een standaard gezin met twee kinderen bijna ƒ1800 en daar mee staat Tholen in de rang schikking op de twaalfde plaats. Hulst heeft de kleinste vrije algemene reserve: ƒ225.000. De gemeente komt wat belastingdruk betreft op de zesde plaats. Schouwen-Duiveland heeft met ƒ38,6 miljoen de hoogste be stemmingsreserves. In Sas van Gent is dat maar ƒ2,1 miljoen. De meeste reserves en voorzie ningen heeft Middelburg te boek staan: ruim 62 miljoen. Samen hebben de Zeeuwse ge meenten ruim ƒ125 miljoen aan algemene reserves2 7 8 milj oen De brand ging gepaard met veel rookontwikkeling. aan bestemmingsreserves en ƒ51,1 miljoen voor voorzienin gen. Alles bij elkaar is er in de provincie ruim ƒ454 miljoen op gepot. In 2000 was dat nog maar ƒ408 miljoen. De onroerende-zaakbelasting is in Goes het hoogst (ƒ18,22) en in Tholen het laagst (ƒ8,01). De ta rieven zijn lager dan in 2000, maar de economische waarde van de huizen is hoger, zodat per saldo de belastingdruk nage noeg gelijk is gebleven. De ri oolrechten zijn in Tholen het hoogst (ƒ379,50) en in Oostburg het laagst (ƒ102). Axel, Borsele, Goes en Noord-Beveland heffen geen rioolrechten. Schouwen- Duiveland gaat met ƒ537,60 aan kop bij de afvalstoffenheffing; Veere is met ƒ356,20 het laag ste. Deze gemeente vraagt wel de meeste toeristenbelasting (ƒ1,45 per overnachting); Hon tenisse en Reimerswaal vragen maar 50 cent per nacht. De bur ger moet er rekening mee hou den dat de belastingen die de waterschappen Zeeuwse Eilan den en Zeeuws-Vlaanderen op leggen, flink zullen stijgen. De verontreinigingsheffing van Zeeuwse Eilanden gaat van ƒ110 in 2001 (per vervuilings eenheid) naar ƒ127 in 2004. Vijf jaar geleden was het bedrag nog ƒ96. Die in Zeeuws-Vlaanderen gaat van 124 naar ƒ135 in 2004; voor een meerpersoons huis houden 33 erbij. Ook de inge- zetenenomslag schiet door: van ƒ98 tot ƒ113,82 in 2005 bij Zeeuwse Eilanden en in Zeeuws-Vlaanderen van ƒ115 tot ƒ142,07. Ook de belastingen voor gebouwde en ongebouwde eigendommen stijgen. (Advertentie) Autobedrijf Melse Goes Telefoon (01 13) 271515 www.melse.nl door Maurits Sep MIDDELBURG - Sluis-Aar denburg en Oostburg krijgen een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op de herinde ling. Een amendement van de SGP om die gemeenten net als in de rest van Zeeuws-Vlaanderen al op 1 januari 2003 samen te voegen, kreeg gisteren te weinig steun van Provinciale Staten. De herindeling komt volgens gedeputeerde T. Poppelaars eind augustus in de minister raad. De SGP weigerde het uitstel voor West-Zeeuws-Vlaanderen te accepteren. „Dat vormt eer der een barrière dan een voor deel voor grensoverschrijdende samenwerking. Het is ook niet in het belang van de inwoners en van de maatschappelijke orga nisaties", stelde T. van Oosten- brugge. Zijn amendement om de herindeling voor de hele regio op dezelfde datum te laten in gaan, werd gesteund door D66 en GroenLinks. P. van Veen van D66 toonde geen medelijden met Sluis-Aardenburg, dat om het uitstel heeft gevraagd. „Dan hadden ze hun tijd maar niet moeten verspillen met acties waar andere burgers last van hadden." SGP, D66 en Groen Links spraken hun twijfel uit over de haalbaarheid van een gescheiden voorstel voor een deel van de regio. Zij vrezen dat minister De Vries van Binnen landse Zaken dat niet zal over nemen. Ook de PvdA was niet gelukkig met het jaar uitstel, maar steun de het amendement desondanks niet. „Om pragmatische rede nen stemmen wij ermee in, mits de minister dat ook doet. In geen geval mag dit leiden tot uitstel voor de volledige herindeling", waarschuwde L. Vermeulen- Geschiere. Gedeputeerde Poppelaars vree st daar niet voor.Het herinde- lingsvoorstel werd uiteindelijk aangenomen. Alleen de SGP stemde voltallig tegen. Groen Links en PvZ waren verdeeld. F. van Kollem (GL) was in tegen stelling tot zijn fractiegenoten tegen, A. Heijboer (PvZ) in af wijking van zijn fractiegenoten juist voor. De andere leden van de PvZ leggen zich niet neer bij deze nederlaag, kondigde frac tievoorzitter R. Stoffels aan. Hij zal De Vries vragen de gang van zaken diepgaand te onderzoe ken. pagina 13: meer herindelingen Advertentie Iedere 1 e zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkery, C&A, Fabrieks- verkoop, Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau, EXPO, Dixons, De tuinen van Middelburg, Parfumerie Douglas, Antiekhandel de Pagter oorzaak van de brand. „De nutsbedrijven hebben nog een aansluiting, dus daar zou iets mee gebeurd kunnen zijn, maar er zijn ook allerlei andere oorza ken denkbaar. De schuur was foto Wim van Vossen bijvoorbeeld vrij toegankelijk, zodat iedereen er oud papier kon afleveren." Hij spreekt inmiddels beter Nederlands dan prins Bern- hard en is al jaren in de fami lie, maar hij is en blijft een Duitser. Regelmatig wordt hij daar fijntjes op gewe zen door zijn Nederlandse schoonfamilie. Zelfweet hij inmiddels de ze re plekjes in de Nederlandse ziel aardig te vinden. Zo bracht hij laatst gekscherend een bod uit op een paard van een van de ooms. „Driehonderd goelden. En je fiets terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 61