Navo-troepen naar Macedonië PZC België onderzoekt plundering Congo Salou pakt lastige toerist hard aan een SALE Rechtszaak tegen Vlaams Blok loopt met een sisser af van deze tijd Skopje wil vreedzame oplossing nog een kans geven Patholoog Van Velzen krijgt jaar proeftijd Wachten pot stóutenbeek Jorge Zorreguieta gedagvaard Egyptische homo's aangeklaagd Bouw spoorlijn naar Tibet begint Minder Amerikanen trouwen Kofi Annan herkozen als VN-baas Politie beëindigt bezetting Franse tolstations Ook Saddam in België aangeklaagd zaterdag 30 juni 2001 door Henk van den Boom SALOU - De Spaanse badplaats Salou aan de Costa Brava gaat hard optreden tegen toeristen die overlast veroorzaken. Wie zich niet aan de regels houdt, kan rekenen op een boete van meer dan duizend gulden of wordt zonder pardon uit zijn hotelkamer of appartement ge- De boodschap die gisteren door gemeentebestuur en politie van de badplaats op een speciale persconferentie voor Neder landse media werd meegedeeld, is het antwoord op de toegeno men overlast van de afgelopen zomers. Vooral Nederlandse en Engelse jongeren speelden daarbij een hoofdrol. Dieptepunt was een brand in een hotel vorig jaar juli die door drie Nederlandse jon gens was aangestoken. Grote boosdoener is het alco holmisbruik, zegt burgemeester Esteve Ferran. Onder de neu trale titel 'Operatie Zomer' heeft de gemeente een aantal maatregelen afgekondigd die verder afglijden van het vakan tieoord moeten tegengaan. De politie heeft opdracht streng toe te zien op de naleving ervan. Vooral de vrije verkoop van al cohol aan minderjarigen wordt flink aan banden gelegd. Alcohol op straat is voortaan ta boe. Wie wordt betrapt krijgt een boete van 1325 gulden. Ook de ondernemers die alcohol ver kopen, worden nauwlettend in de gaten gehouden. Als zij de re gels niet naleven, kunnen ze worden beboet met een bedrag van 13.250 gulden en zes maan den sluiting van hun bedrijf. Ie mand die bij herhaling de veror- dening overtreedt, moet 132.500 gulden betalen en zijn bedrijf een jaar lang sluiten. Politie en hoteleigenaren gaan ook strenger optreden tegen ge luidsoverlast en vernielingen. Wie na een paar waarschuwin gen de boel nog een keer op stel ten zet, wordt uit de hotelkamer gezet of moet de schade vergoe den. Burgemeester Ferran zei giste ren dat Salou een badplaats wil zijn waar het ook voor gezinnen met kinderen leuk is om vakan tie te houden. De laatste jaren werden de maanden juli en augustus meer en meer gemeden door gewone toeristen vanwege de overlast. In Salou komen jaarlijks ruim twee miljoen vakantiegangers. De helft is jonger dan 35 jaar. Een kwart van alle bezoekers zijn Nederlanders. De bad plaats verwacht dit seizoen weer zo'n tienduizend Neder landse jongeren. „Ze zijn van harte welkom, maar ze moeten zich wel gedragen", zo vindt burgemeester FerranOnder het motto 'meer blauw op straat' krijgt Salou er 25 politiemensen bij. In totaal telt de gemeente dan 150 agenten op een bevol king die in de zomer uitgroeit tot 180.000 gasten.GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Navo-lidstaten zijn gisteren akkoord gegaan met het sturen van een troepen macht naar Macedonië voor de ontwapening van de etnisch Al banese rebellen. Voorwaarde is wel dat de Macedonische poli tieke partijen een akkoord slui ten en er een langdurig staakt - het-vuren komt. In Skopje gaan de pogingen een eind te maken aan het conflict door. De regering heeft de de mobilisatie van politiereservis- ten aangekondigd en de nieuwe EU-vertegenwoordiger Léo- tard is met zijn werk begonnen. Volgens een woordvoerder van het Atlantisch bondgenoot schap hebben vijftien van de ne gentien lidstaten, waaronder de Verenigde Staten, toegezegd troepen te leveren voor een drie duizend man stérke eenheid, die ongeveer dertig dagen in Mace donië zal blijven. Nederland is bereid honderd tot tweehon derd militairen te leveren voor de operatie die de naam 'Essen tial Harvest' heeft gekregen. De Navo-eenheid zal wapens inzamelen van de Albanese re bellen van het Nationaal Bevrij dingsleger (U£K). Een zegsman van de Navo in Brussel bena drukte dat dit op vrijwillige ba sis moet gebeuren. De opstande lingen zullen niet onder dwang worden ontwapend. In Skopje maakte de Macedoni sche minister Boskovski van Binnenlandse Zaken bekend dat duizenden politiereservis- HALIFAX - De Nederlandse patholoog Dick van Velzen heeft gisteren voor een Canade se rechtbank toegegeven, dat hij oneerbiedig met menselijke res ten is omgesprongen. Hij had van twee overleden kinderen verwijderde organen opgesla gen. Van Velzen kreeg voorwaarde lijk ontslag en een proeftijd van twaalf maanden. Bovendien moet hij 2.000 Canadese dollar (3430 gulden) doneren aan de Dalhousie Universiteit in Nova Scotia. Hij had eerder gewei gerd naar Canada te korpen. In Groot-Brittannië is Van Velzen zijn werkvergunning ontnomen, nadat bekend werd dat hij tussen 1998 en 1995 van duizenden overleden kinderen organen had weggenomen zon der de ouders om goedkeuring te vragen. Nadienkreeg hij de lei ding over de afdeling pathologie van het IWK Grace Health Cen ter in Halifax, waar hij in 1998 werd ontslagen. AP ten worden gedemobiliseerd. De regering heeft deze 'gevaar lijke stap' genomen om de vrede een kans te geven, aldus de be windsman. De reservisten uit het leger blijven wel gemobili seerd. De politiereservisten werden twee weken geleden opgeroepen nadat etnisch Albanese guerril lastrijders het dorp Aracinovo even buiten de Macedonische hoofdstad hadden bezet. Bos kovski zei dat ook enkele stel lingen van het leger rond Skopje worden ontruimd als een teken van goede wil, aldus de BBC. De reservisten worden ervan beschuldigd achter de rellen, eerder deze week in Skopje, te zitten. Toen bestormde een me nigte het parlementsgebouw uit woede over de vrije aftocht van het UQK uit Aracinovo onder toezicht van Navo-troepen. De nieuwe permanente verte genwoordiger van de Europese Unie in Macedonië, de voorma lige Franse minister van Defen sie Francois Léotard, sprak voor het eerst met de Macedoni sche president Trajkovski. Ze hadden het over onder meer constitutionele zaken en be trekkingen met de EU. De strijd tussen de etnisch Al banese rebellen en Macedoni sche regeringstroepen ging ook gisteren door, maar minder he vig dan voorgaande dagen. De gevechten bleven beperkt tot rond de stad Tetovo. Daar scho ten rebellen op politieposten. Macedonische troepen beant woordden het vuur. RTR/DPA Britse toeristen wachten op de luchthaven Palma op Mallorca. Zo'n 7000 vakantie gangers konden gisteren aanvankelijk niet naar hun hotel reizen vanwege een sta king van buschauffeurs op het eiland. Later werden taxi's ingezet. De vertragingen voor de meeste Nederlandse toeristen bleven binnen de perken, omdat de meeste touroperators voor vervangend vervoer tussen de hotels en de luchthaven hadden ge zorgd. De buschauffeurs zijn gisteren aan een driedaagse staking begonnen. Ze eisen 17 procent loonsverhoging, de werkgevers gaan maar tot 15 procent. foto Dani Cardona/RTR door Pascale Thewissen BRUSSEL - België begint een parlementair onderzoek naar de plundering van Congo door Belgische bedrijven. Aanlei ding is een rapport van de Ver enigde Naties, dat enkele weken geleden verscheen. Daaruit blijkt dat dertien Belgische be drijven zaken doen met rebellen die de bodemschatten plunde ren en verkopen en zo de oorlog in Centraal-Afrika financieren. Het is de tweede 'Congo-com- missie' op rij, die in België aan de slag gaat. De eerste commis sie onderzoekt welke rol België speelde bij de moord, veertig jaar geleden, op Patrice Lu mumba, de eerste premier van het onafhankelijke Congo. Het voorstel om een parlemen tair onderzoek in te stellen naar de dubieuze rol die het Belgi sche bedrijfsleven speelt in het (Advertentie) Sommige meubels lijken le zijn ontworpen met een specifiek interieurbeeld in het achterhoofd. En andere meubels staan gewoon als een huis, ongeacht in welke omgeving ze worden geplaatst. Bij Pot Stóutenbeek vindt u een grote collectie van meubels met die uitgesproken individuele kwaliteiten. En tijdens de SALE zijn de bekendste banken, kasten en fauteuils van topmerken Molinan tijdelijk zeer voordelig geprijsd. Nü is het moment om ervan te profiteren. Jori, Leolux, Rolf E Pot Stóutenbeek. Nieuwendijk 89 Axel Zeeuws-Vlaanderen Telefoon (0115) 56 20 10 Elke zondag geopend van 13.00 tol 18 00 uur. SieMatic keukeri3tudio 1 e verdieping. Bezoek ons ook op internet- wwwstoutenbeek.nl WIJ KOMEN GRAAG BIJ U THUIS conflict in Centraal-Afrika, is afkomstig van oppositiepartij, de Christelijke Volkspartij. Zo wel de Belgische premier Ver hof stadt als minister Michel van Buitenlandse Zaken schaarde zich deze week achter het initia tief en ook de Senaat ging don derdagavond unaniem ak koord. Volgens het rapport van de Ver enigde Naties zijn zeker dertien Belgische bedrijven actief of passief betrokken bij de 'massa le plundering' van de Congolese bodemschatten. Het gaat onder meer om de handel in de grond stof coltan, die gebruikt wordt bij de fabricage van mobiele te lefoons. Eén van de bedrijven die met naam worden genoemd, is Sabena. De luchtvaartmaat schappij besloot naar aanlei ding van de aantijgingen in het VN-rapport tijdelijk het trans port van coltan en andere hoog waardige mineralen uit Cen traal-Afrika te staken, totdat er meer duidelijkheid is over een eventuele boycot van grond stoffen uit Congo en de buurlan den. De instelling van een (tweede) parlementaire enquêtecommis sie voor Congo komt aan de vooravond van het staatsbezoek dat Verhofstadt dit weekeinde brengt aan de voormalige kolo nie. Ter ere van de viering van 41 jaar onafhankelijkheid ontmoet hij vandaag in Kinshasa presi dent Kabila. Morgen reist hij door naar Kisangani, waar hij gesprekken voert met de rebel len. Moeilijk Volgens Verhofstadt gaat het om een 'moeilijke en gevaarlijke missie' en is het de bedoeling om alle strijdende partijen ei-van te overtuigen rond de tafel te gaan zitten. Het bezoek van Verhof stadt, Michel en staatssecretaris BUENOS AIRES - Jorge Zorreguieta, de vader van de ver loofde van prins Willem-Alexander, wordt binnenkort ge dagvaard door een waarheidscommissie. Hij moet zich aan de tand laten voelen over een van de vele verdwijningen uit de tijd van de junta in Argentinië. De com missie doet onderzoek naar de omstandigheden waaronder tijdens het regime van generaal Videla duizenden mensen zijn 'verdwenen'. Zorreguieta is er woensdag door de moeder van een in 1976 ontvoerde vrouw van beschuldigd dat hij niets heeft gedaan om het leven van haar dochter te redden. Vermoedelijk is zij dood. Het gaat om Lidia Amigo, de dochter van Zorreguieta's voorganger op het ministerie van Landbouw. EFE CAIRO - In Egypte moeten 52 homoseksuelen voor de rechter verschijnen. Het Openbaar Ministerie beschuldigt de mannen van sodomie, onzedelijke praktijken en misbruik van de godsdienst voor de verspreiding van extremistische ideeën. De homoseksuelen zijn in mei tijdens een feest op een schip in de Nijl gearresteerd en zitten sindsdien vast. De zaak heeft in middels protesten van internationale mensenrechtenorgani saties opgeroepen. Die melden onder meer dat de mannen in de gevangenis zijn mishandeld. DPA PEKING - De bouw van de eerste spoorlijn naar Tibet is giste ren officieel begonnen. Het startschot werd gegeven tijdens feestelijke bijeenkomsten in Golmud in de Chinese provincie Qinghai en in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa, de eindstations van de lijn. De 1118 kilometer lange spoorverbinding wordt de hoogste ter wereld. Meer dan 960 kilometer ligt op een hoogte van meer dan vierduizend meter. De kosten worden geschat op ruim zes miljard gulden. Het werk duurt zeven tot acht jaar. Tibet werd in 1950 door Chinese troepen bezet. Mensenrech tenorganisaties zijn bang dat Peking met de spoorlijn zijn greep op Tibet zal versterken. DPA/ANP WASHINGTON - Steeds meer Amerikanen kiezen voor het vrijgezellenleven of samenwonen. Amerikanen zijn niet meer zo happig op het huwelijksbootje. Dat blijkt uit gisteren ge publiceerde cijfers. Het aantal gezinnen zonder boterbriefje steeg het afgelopen decennium drie keer zo hard als het aantal getrouwde stellen met kinderen. Voor het bevolkingsonderzoek zijn vijftigduizend huishou dens onderzocht. Daarvan bestaat 26 procent uit vrijgezellen. Als ze wel trouwen, doen ze dat op latere leeftijd: mannen ge middeld als ze 27 jaar zijn, vrouwen als ze 25 jaar zijn. RTR NEW YORK - De 189-ledende tellende Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft gisteren Kofi Annan una niem herkozen als secretaris-generaal van de volkerenorga nisatie. Annans tweede mandaat begint op 1 januari 2002 en duurt tot en met 31 december 2006. De benoeming van de 63-jarige Ghanese topdiplomaat in het hoogste ambt van de VN was nog maar een formele zaak nadat woensdag de vijftien leden van de Veiligheidsraad al akkoord waren gegaan met zijn tweede termijn. Annanheeft sinds zijn aantreden 1 januari 1997 respect afge dwongen in de wereld. Zijn vaak directe taalgebruik, zijn gro te kennis van zaken en zijn rustige uitstraling hebben hem vooral in ontwikkelingslanden geliefd gemaakt. AFP/RTR Boutmans voor Ontwikkelings samenwerking past in het voor nemen van België om een actie vere rol te spelen in de regio van de Grote Meren. LYON - Op last van de prefect in Lyon heeft de oproerpolitie gis teren aan het einde van de mid dag een einde gemaakt aan de bezetting van tolstations op de grote doorgaande autosnelwe gen naar de Middellandse Zee. Tegen 19.00 uur was de situatie vrijwel normaal, al was het heel druk. In dit eerste weekeinde van de grote vakantie-uittocht deze zomer zijn naar schatting vijftien miljoen auto's op de weg. Reden voor het optreden door de prefect was vooral de heersende hitte. In Villefranche-sur-Saö- ne, een bekende flessenhals net ten noorden Lyon, waren slechts vier van de ruim twintig loket ten open. Dat leidde tot uren lange wachttijden voor voorna melijk toeristen, dikwijls met kinderen in de auto. Gezien de hitte - meer dan 30 graden - is de brandweer (in Frankrijk de eer- stehulpdienst) daarom een paar keer in actie gekomen om baby's te behoeden voor uitdroging. Het personeel van de autosnel wegen protesteerde voorname lijk tegen te lage salarissen. De werknemers stellen dat ze de laatste tien jaar 20 procent aan koopkracht hebben ingeleverd. Onderhandelingen zijn toege zegd voor september. De ver keersdienst van de Franse poli tie heeft die dag aangemerkt als „rood", mogelijk „zwart". ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Het Vlaams Blok heeft gisteren een belangrijke morele overwinning geboekt op zijn politieke tegenstanders. De Brusselse rechtbank verklaarde zich onbevoegd om te oordelen over het racistische karakter van de partij. Volgens voorzitter Vanhecke van het Vlaams Blok bewijst die uitspraak eens te meer dat de strijd tegen ex treem-rechts in de Kamer, en niet in de rechtszaal gevoerd moet worden. De uitspraak was precies waar het Blok op had gehoopt. Vrij spraak, besefte het partijbe stuur, was waarschijnlijk te hoog gegrepen. Een veroorde ling daarentegen, had het voort bestaan van het Vlaams Blok ernstig in gevaar gebracht. „De regering gaat hier plat op z'n bek", was na afloop de reactie van de advocaat van het Vlaams Blok, Verreycken. Vanhecke op zijn beurt sprak over 'een over winning van de democratie en de vrije meningsuiting'. Het proces tegen het Vlaams Blok was aangespannen door de Liga voor de Mensenrechten en het Centrum voor Gelijke Kan sen en Racismebestrijding (dat onder verantwoording staat van de Belgische premier). Drie stichtingen, die samen de rug gengraat vormen van de partij, stonden voor de Brusselse rechtbank terecht wegens dis criminatie en het aanzetten tot rassenhaat. Het Blok zelf kan niet voor de rechter worden ge sleept, omdat de partij geen rechtspersoon is. De parlemen tariërs van het Blok genieten op hun beurt parlementaire on schendbaarheid. In zijn uitspraak verweet rech ter Vernimmen de aanklagers dat zij in hun zeshonderd pagi na's dikke aanklacht nauwe lijks zijn ingegaan op de activi teiten van de drie stichtingen, maar zich gefixeerd hebben op het Vlaams Blok. Vernimmen tilde ook erg zwaar aan uitspraken van de voorzit ter van de Liga voor de Mensen rechten, Pattaer, die in een in terview met het weekblad Knack toegaf dat het om een po litiek proces ging met als doel het opdoeken van het Vlaams Blok. Vernimmen: „Justitie wordt gebruikt voor een politie ke afrekening. En dat kan de rechtbank niet toelaten." Vlaams Blok-boegbeeld De- winter interpreteerde het von nis zowat als een vrijspraak en ziet er een machtig wapen in om het politieke isolement van zijn partij te doorbreken. „De rech ter werkt niet mee aan het poli tiek monddood maken van het Blok. Vijfjaar geleden werd ook al een aantal partijleden voor de rechtbank gedaagd en kwam het tot een gelijksoortige uit spraak", glunderde Dewinter. BRUSSEL - Bij de rechtbank in Brussel is een klacht ingediend tegen de Irakese leider Saddam Hoessein, wegens misdaden te gen de Koerdische minderheid. De unieke Belgische 'Genocide- wet' maakt het mogelijk misda den tegen de menselijkheid waar ook ter wereld te vervol gen. Over de identiteit van kla gers doet het Brusselse parket geheimzinnig. Zeker is dat één van hen in Nederland woont. Saddam is niet de eerste leider die in België wordt aange klaagd. Deze week werd bij het Brusselse parket ook al een klacht ingediend tegen de lei ders van Ivoorkust. Daarvoor was de Israëlische leider Ariel Sharon aan de beurt. Palestijnse organisaties beschuldigen hem van volkenmoord, omdat hij in september 1982 niet ingreep toen falangistische strijders in de Palestijnse vluchtelingen kampen Sabra en Chatilla een bloedbad aanrichtten. (Advertentie) KIJK OP INTERNET.. Van den Dongen PARKETVLOEREN Langevicle 75 - Middelburg 0118-637136 yvww.vqndendongcnparkgl.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5