Imago agrariër moet verbeteren PZC Omwonende eist schorsing van plan Noordzak II PZC Pauselijke onderscheiding Borsele stuurt rekening naar activisten Onkruit Reimerswaal acht vakanties minima betalen onnodig Vermaarde kozakken op Folklore Festival 15 Sector signaleert in rapport problemen van vandaag en kansen voor morgen Zeelandia neemt bedrijf over Werknemers smoren brand Auto rijdt van Kattendijksedijk af Tweede aanhouding wietkwekerij Drie Zeeuwen op CDA-Kamerlijst Muzikale kermis Kwadendamme mïmm zaterdag 30 juni 2001 door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - Het imago van de agrarische sector moet worden verbeterd. De af deling Goes van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) wil daarom meer aan dacht besteden aan voorlich ting, bijvoorbeeld door het or ganiseren van open dagen op boerderijen, het plaatsen van informatieborden bij gewassen en bedrijven en het meer in beeld brengen van de namen van boerderijen. Dat is een van de onderdelen van het landbouwontwikke lingsplan dat de Goese ZLTO- afdeling heeft opgesteld. Het plan, waaraan twee jaar is gewerkt en dat de titel 'In de voortüün van Hoes' heeft mee gekregen, werd gisteren gepre senteerd tijdens een bijeen komst in Wilhelminadorp. Het plan zet de bedreigingen waarmee de sector momenteel te kampen heeft op een rij, maar inventariseert vooral ook de kansen die er zijn om zijn positie te verbeteren. Daarvoor is eerst een enquête onder de agrarische ondernemersgehouden, waarna er per sector in werkgroepen is verder gepraat en nagedacht over de huidige en toekomstige situatie. Vervolgens is een plan van aanpak opgesteld. Het belang van het opzetten van meer 'pr-activiteiten' keert her haaldelijk terug in het plan. Dat is bijvoorbeeld nodig omdat volgens het rapport de gemid delde consument geen realis tisch beeld heeft van vooral de veehouderij. Ook het realiseren van meer recreatieve voorzie ningen op het boerenerf kunnen het imago van de sector verbete ren. Nevenactiviteiten De ZLTO wil daarnaast berei ken dat er meer mogelijkheden komen voor andere neventak ken, waarmee agrariërs hun on- I derneming draaiende kunnen I houden. De gemeente zou daar- j om bijvoorbeeld een beleid voor windenergie moeten opstellen, zodat boeren daarop kunnen in spelen. Verder dringt de ZLTO erop aan dat in het bestem mingsplan buitengebied, dat De agrarische sector ziet naast de traditionele werkzaamheden ook wel brood in nieuwe nevenactiviteiten, zoals bijvoorbeeld in de windenergie. foto Willem Mieras voor Goes in voorbereiding is, een ruime regeling komt voor nevenactiviteiten. Als kansrijke neventakken noemt de organisatie onder meer de verkoop van producten aan huis, dagrecreatie, biolo gisch landbouw en agrarisch natuurbeheer, zoals het realise ren van akkerranden. Op dat laatste punt moet echter eerst wel het een en ander verande- ï'en. In het rapport wordt het Rijk omschreven als een 'onbe trouwbare partner' als het gaat om agrarisch natuurbeheer. Het ministerie wilde de afgesproken vergoedingen die boeren ont vangen tijdens de uitvoering aanpassen of wacht te lang met de betaling. Regenkappen In de fruitteelt gaat het vooral slecht met de appels. Nieuwe kansen ontstaan door over te schakelen op kleinfruit of pe ren. Voor kleinfruit is het wel nodig dat de gemeente het ge bruik van regenkappen toe staat. Ook wil de ZLTO dat mensen met een uitkering en scholieren meer worden gesti muleerd mee te helpen bij de fruitoogst. Een ander idee is dat in de stad Goes een centraal ver kooppunt van producten uit de fruitteelt komt. De akker- en tuinbouw heeft momenteel vooral te kampen met hoge kostprijzen door mi lieu- en belastingregels en wild- schade door diersoorten waarop niet mag worden gejaagd. Voor de toekomst wil de ZLTO in die tak vooral kijken naar de moge lijkheden voor gezamenlijke teelt en afzet van (kleine) ge wassen, vrijwillige kavelruil, zoetwaterbassins en biologi sche teelt. De Goese melkveehouderij ziet weinig kansen in het beleid van de provincie om in laag gelegen gebieden bedrijven te vestigen. Volgens de sector wordt er te weinig rekening gehouden met de gevolgen voor de bedrijfs voering. De gezondheidsrisico's voor melkvee nemen toe en bo vendien wordt de verblijfspe riode op stal langer. Voor het weiden van jong- of vleesvee zien de veehouders wel moge lijkheden. ZIERIKZEE - De Koninklijke Zeelandia Groep in Zierikzee heeft met ingang van 1 juli het Duitse bedrijf Gebrüder Jung in Frankfurt overgenomen. Jung is gespecialiseerd in ingredi ënten voor bakkerijen en konditoreien en neemt daarmee op de Duitse markt de derde plaats in. Zeelandia heeft het bedrij f overgenomen van de Duitse vestiging van het Zwitserse Nest- lé. Jung heeft een jaaromzet van 120 miljoen gulden. Het bedrijf telt 230 medewerkers, van wie een groot aantal werkt binnen een wijdvertakt netwerk aan vertegenwoordigers. SINT ANNALAND - Door snel ingrijpen van medewerkers kon een beginnende brand bij een loohwerkbedrijf aan de; Bronsgeestweg in Sint Annaland gistermorgen snel geblust worden. Tijdens werkzaamheden kwamen enkele vonken te- recht in een lekbak met afgewerkte olie. Werknemers gingen het vuur onmiddellijk met poederblussers te lijf. KATTENDIJKE - Een 27-jarige automobiliste uit Goes is gis- teimorgen rond zeven uur van de Kattendijksedijk in Katten- dijke gereden, waarbij haar voertuig volledig vernield werd. De vrouw is met kneuzingen naar het Oosterscheldezieken- huis overgebracht. ZIERIKZEE - De politie heeft gisteren een tweede verdachte aangehouden in verband met de wietkwekerij aan de Klerks- weg in Zierikzee. Het betreft een 33-jarige vrouw. De hennep kwekerij werd afgelopen woensdag ontmanteld. De politie hield toen al een 19-jarige man aan. Op dit moment heeft de politie in deze zaak nog twee verdachten. Woordvoerster J. Duinkerke verwacht dat deze twee 'in de loop van volgende week' aangehouden worden. DEN HAAG - Drie Zeeuwen werpen zich op als kandidaat- Kamerlid voor het CDA. Gisteren maakte het CDA de gros lijst met kandidaten voor de Kamerverkiezingen van volgend jaar bekend. Op de lijst staan 263 namen, in alfabetische volg orde. Zittend Kamerlid en voormalig huisarts S. Buijs uit Goes wil doorgaan. Hij krijgt voorrang op andere kandidaten, uit Zeeland, voorzitter L. Geluk-Poortvliet van CDA-Zee-- land uit Haamstede en oud-bestuurslid van het CDA in Zee-' land M. van Loon-Koomen uit Ossenisse. Zij was vier jaar ge leden ook kandidaat. Oudgedienden P. J. Biesheuvel, H. Hil- len en G. Leers hebben aangegeven dat zij niet willen terugke-. ren. Bekende nieuwelingen zijn P. van Geel (gedeputeerde in Noord-Brabant) en W. Maij, de dochter van de oud-minister. KWADENDAMME - De kermis in Kwadendamme staat van vandaag tot en met aanstaande maandag voor Tapperij 's Lands Welvaren aan de A. De Koningstraat. Muziekliefheb bers kunnen tijdens de kermisdagen in de tapperij terecht voor muziekfeesten en optredens. Vanavond om negen uur begint een dance classic party in de stijl van de jaren zeventig, met de deejays Enrico en Jeroen. Morgenmiddag om vijf uur begint een optreden van Not James Dean; het Engelstalige, Braziliaanse en Portugees-Afrikaanse muziek brengt de groep Kwadendamme in tropische sferen. De formatie Buldooze sluit de kermis op maandag 2 juli af met een optre den dat begint om negen uur 's avonds. door Arjan Schuiling HEINKENSZAND - Binnen I enkele weken zal de afdeling I bestuursrechtspraak van de 1 Raad van State in Den Haag be kend maken of Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland terecht I hun goedkeuring hebben gege- j ven aan het bestemmingsplan 'Heinkenszand, gedeelte bedrij- I venterrein Noordzak II'. j Het provinciale goedkeurings besluit is gisteren (vrijdag) tij— dens een spoedprocedure bij het Haagse rechtscollege aange- vochten door omwonende J. Cappon. Cappon stelt geluidsoverlast te ondervinden van één van de be drijven op industrieterrein Noordzak I op zo'n 140 meter afstand van zijn woning. Het verhaal van de overheden dat over het gehele bedrijfsterrein een geluidszone ligt waarbij wordt gegarandeerd dat buiten REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl die zone geen hinder optreedt is allemaal schone theorie. Het ge luid van de bedrijven zou gro tendeels wegvallen tegen het verkeerslawaai van de A58. Volgens Cappon gaat dit soort redeneringen er aan voorbij dat er allerlei verschillende soorten geluiden bestaan. Verkeersge luid is meer monotoon terwijl de hinderlijke geluiden van het metaalbewerkingsbedrijf op Noordzak I onregelmatig op klinkt. Bovendien zijn er ook geluiden die elkaar versterken. Het gedeelte Noordzak II ligt te gen rijksweg 58 aan en ligt iets verder van de woning van Cap pon. Hij vreest echter straks ook de komst van Noordzak III dat tot dicht bij zijn woning zal ko men. GS-woord voerder mevrouw E. Dekker stelde dat in deze proce dure alleen Noordzak II aan de orde is. Dat is een bedrijfster rein dat ook in het provinciale streekplan is voorzien. De ge meente Borsele heeft ervoor ge kozen om de bedrijvigheid te concentreren bij de kernen 's- Gravenpolder en Heinkens zand. De gemachtigde namens Borse le. W. Vogelaar, stelde dat hem geen klachten van Cappon over de bedrijven op Noordzak I be kend z ij nWel heeft Cappon met succes een procedure tot bij de Raad van State gevoerd om de milieuvergunning van het me taalbewerkingsbedrijf aan te scherpen. Deze kwestie betreft echter een ruimtelijke ordeningsprocedu re en noch tegen de Structuurvi sie Heinkenszand, waarin dit bedrijventerrein is opgenomen, noch tegen bestemmingsplan 'Bedrijventerrein Noordzak, le fase' heeft Cappon bezwaar ge maakt. Vogelaar verzocht de Raad van State het schorsingsverzoek van Cappon af te wijzen omdat er grote belangen gemoeid zijn met de aanleg van Noordzak II. Op dit terrein zullen bedrijven worden gevestigd die op hun huidige locatie in de knel zitten zoals het bouwbedrijf Van der- Poel uit Oudelande. Dat bedrijf is is opgesplitst over drie vesti gingen waarbij met name de lo catie aan de Doelstraat veel overlast veroorzaakt. Het ge meentebestuur denkt dat de in gebruikname van Noordzak II de leefbaarheid in de kleine ker nen van Borsele zal vergroten. J. Stouthart krijgt de kerkelijke on derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice opgespeld door P. van Hecke. foto Willem Mieras door Jacob Hoekman GOES - „De vaderlandse geschiedenis kent een Karei de Stoute en een Richard Leeuwenhart. De dekenaatsgeschiedenis kent beide: Johan Stouthart." Gistermid dag kreeg de oud-secretaris van het Deka- naat Zeeland de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice: voor de kerk en voor de paus. Voor Stouthart en zijn vrouw kwam de be noeming als een volslagen verassing. Wat een rustige afscheidsreceptie had moeten worden, mondde uit in het opspelden van de kerkelijke onderscheiding door de De ken van Zeeland, P. van Hecke. Stouthart ontving het edelmetaal voor zijn grote inzet voor het Dekenaat Zee land, onderdeel van het Bisdom van Bre da. Zo was hij acht jaar lang secretaris van het dekenaal bestuur in zijn woonplaats Middelburg. Maar ook daarna zette hij als plaatsvervangend secretaris zijn werk zaamheden voort. Toen de functie voor Deken van Zeeland in de jaren 1998 en 1999 vacant was, vervulde hij voor de voortgangscommissie ook de functie van secretaris, waarbij zijn groot enthousias me niet onopgemerkt bleef. Toen het dekenaat eind vorig jaar van Middelburg naar Goes verhuisde, vormde dat voor Stouthart reden een punt achter zijn secretariële bezigheden te zetten. Ook de maatschappelijke betrokkenheid van Stouthart speelde een rol in de toe kenning van zijn onderscheiding. Hij zet zich in voor Tafeltje Dekje, de organisatie die warme maaltijden bezorgt bij mensen die aan huis gebonden zijn. Bovendien is Stouthart al vele jaren secretaris bij de Unie Van Vrijwilligers in Middelburg. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - B en W van Borsele gaan de kosten die ze moesten maken door de blokka des tijdens het nucleaire trans port van 1 maart, verhalen op de activisten van actiegroep On- kruit vergaat niet. Die zullen daar waarschijnlijk niet wak ker van liggen. Het gaat zeggen en schrijven om een bedrag van 120 gulden. De demonstranten van Onkruit namen op 1 maart de rol van Greenpeace over. Dat had van de rechter te horen gekregen dat het kerntransport van Borssele naar Cap la Hague in Frankrijk ongemoeid moest worden gela ten. Met een boete van 100.000 gulden in het vooruitzicht koos Greenpeace eieren voor zijn geld. Negen actievoerders van On kruit wierpen ter hoogte van Heinkenszand wel blokkades op het spoor op. Die konden het transport niet tegenhouden, maar zorgden wel voor een ver traging van tien minuten. De ac tivisten lieten ook hun materi aal achter, dat ver-volgens door de gemeente moest worden op geruimd. Voor dat laatste krij gen ze nu de rekening gepresen teerd. De Borselse gemeentesecretaris P Katsman beaamt in een reac tie dat het om een erg klein be drag gaat. Volgens hem gaat het dan ook meer om het gebaar. Overigens werden de negen mi lieuactivisten eerder door de politierechter in Middelburg al veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden per persoon. E en rekening vanll.OOOgulden voor Greenpeace, de campagne organisatie Wise en de Socialis tische Partij, zoals burgemees ter J. Mandos die in februari in het vooruitzicht stelde, is er nooit gekomen. De burgemees ter liet weten het oneerlijk te vinden dat de bestuurlijke kos ten van de acties van deze groe peringen voor rekening van de bewoners komen. Volgens Kats man is de boete echter nooit op gelegd, omdat de gemeente niet heeft kunnen achterhalen wie de actievoerders precies waren. door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal gaat niet over op het organiseren of financieren van vakanties voor minima. Volgens het college van burge meester en wethouders zijn er andere mogelijkheden. Tijdens het fractievoorzitters- overleg werd het college ver zocht te onderzoeken of vakan ties voor minima onderdeel uit zouden kunnen maken van het minimabeleid. Dat is gebeurd, maar de behandelend ambte naar geeft in zijn advies aan dat de huidige situatie in de ge meente voor minima genoeg mogelijkheden biedt om op va kantie te gaan. De ambtenaar roept in herinne ring dat de gemeente Vlissingen in 1999 en 2000 vakanties voor- minima heeft georganiseerd. Volgens het advies heeft Rei merswaal een ruime regeling categoriale bijstand. Ook is er- onlangs een declaratiefonds mi nima ingevoerd, dat ook lasten verlichting tot gevolg heeft. Tenslotte wordt gesteld dat de rijksoverheid zich ook richt op de groep langdurige minima. In 2002 krijgen deze mensen, als ze geen uitzicht hebben op werk, jaarlijks duizend gulden extra. Geen probleem Al met al zouden die regelingen bijdragen aan een structurele en doelgerichte lastenverlichting voor minima in Reimerswaal. Met een normaal bestedingspa troon moet volgens B en W een vakantie geen probleem zijn. Het onderwerp staat op de agenda van de commissie wel zijn. Deze vindt plaats op dins dag 3 juli in het gemeentehuis in Kruiningen. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het Internatio naal Folklore Festival van Zee land pakt dit jaar uit met een van de meest toonaangevende Russische dans- en muziekge zelschappen. De State Kuban Cossack Dance Company be staat al 189 jaar en werd tussen 1975 en 2000 tot vijf keer toe uitgeroepen tot beste ensemble van Rusland. De groep komt naar Zeeland met een gezelschap van vijftig man, waaronder 22 koorleden, 18 dansers en 8 muzikanten. De 27ste editie van het Folklore Festival belooft ook dit jaar een topper te worden. Het evene ment is in de loop der jaren uit gegroeid tot een vaste waarde op de culturele agenda van de regio en wordt op 21 juli afge sloten met een spektakel in de Vlaanderenhal van Sas van Gent. Het muziek- en danseve- nement duurt van 14 tot en met 21 juli. Er komen dansgroepen vanuit acht zeer uiteenlopende culturen naar Zeeuws- en Bel gisch Vlaanderen. Behalve de Russische Kozakken treden en sembles op uit Kroatië, Basken land, Korea, Costa Rica, Tsje chië, Ghana en Nederland. De uitgangspunten van het Fes tival zijn ongewijzigd gebleven. Behalve een kennismaking met de cultuur uit andere landen be oogt het festivalbestuur de ge dachten van vriendschap, gast vrijheid en vrede uit te dragen. In dat verband wordt er dit jaar, onder het motto Zeeland meets the world - The xoorld meets Zeeland een intercultureel ont- moetingsfeest gevierd, om daar mee verbroedering en solidari teit in praktijk te brengen. In totaal zullen in één week tijd zo'n zeventien verschillende voorstellingen plaatsvinden. De sessies vinden plaats in Sas van Gent, Hulst, De Panne (B), Bres- kens en Terneuzen. Traditiegetrouw drijft de orga nisatie op een legertje van zo'n zeventig vrijwilligers en hon derd gastgezinnen die onderdak verschaffen aan de gezelschap pen. Gemeenten, samenwer kende organisaties en sponsors zorgen voor het ondersteunende raamwerk van het evenement. De organisatie heeft een uitge breide website ingericht (www. zeelandnet.nl/folklore) zodat belangstellenden online inlich tingen en achtergrondinforma tie kunnen opvragen. WmÊMÊm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 57