PZC Ziekenhuis vergroot intensive care 11 Goes kan heien niet zomaar verbieden Meerderheid Staten steunt Z-Vlaamse herindeling in fasen - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG Sluis-Aardenburg laagste belastingen, Hontenisse hoogste Brand verwoest schuur Scherpenisse Zeeland Seaports gaat samenwerken met Gent Extra bedden nodig na toestroom patiënten uit Schouwen commerciële talenten III zeeuwse almanak Bod uitverkoop x u Club verliest geding tegen Middelburg MIDDEN zaterdag 30 juni 2001 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports gaat nog voor het eind van dit jaar een samenwerkingsverband aan met de haven van Gent. Dat kondigde vice-voorzïtter burgemeester Barbé van Ter- neuzen gisteren aan tijdens de opening van de 21e Terneuzen- se Havenfeesten. In welke vorm de samenwerking wordt gegoten, wilde Barbé nog niet kwijt. De Gentse havenschepen D. Termont hoorde het instem mend knikkend aan. Termont, die in de Gentse Kanaalzone mede door moeilijkheden rond de ingebruikname van het nieuwe Kluizendok in 'grond- nood' komt, pleitte enkele maanden geleden al voor een nauwere samenwerking. Voorzitter L. Muller van de Ha venfeesten, die een jaar gele den al opriep tot intensieve samenwerking, stelde nu te vreden vast dat de pogingen daartoe sindsdien in een stroomversnelling zijn ge raakt. Anderzijds uitte hij kritiek op de stellingname van de Natio nale Havenraad, die vorig maand toch weer voluit op de nationale toer ging. Ook de plannen om van grote stukken Zeeland een zogenaamd natio naal landschap te maken von den geen genade in zijn ogen. Studenten van de Hogeschool Zeeland, de Gentse Universi teit en de Technische Universi teit Eindhoven constateerden dat Zeeland wel iets meer te bieden dient te hebben dan 'mooie luchten' om hoog opge leide mensen te lokken én vast te houden. Havenschapsbe stuurder wethouder H. de Haas van Vlissingen: ,.We moeten niet alleen maar mooie luchten propageren. Ik word daar per soonlijk erg depressief van. Doen we dat wel dan lopen we het risico een seniorenreser vaat te worden. Terwijl we op jongeren moeten mikken." door Jacob Hoekman GOES - De afdeling intensive care van het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes gaat uitbrei den. Nog dit jaar krijgt de afde ling er zeven bedden bij. van deze afdeling kunnen vol gens De Jong zonder problemen overgebracht worden naar an dere afdelingen. Het ziekenhuis wil de IC-afde- ling nog verder uitbreiden tot zo'n 26 bedden. De Jong durft echter nog geen voorspellingen te doen over de termijn waarop dat zal gebeuren. Sinds januari van dit jaar is het Oosterscheldeziekenhuis te vens gestart met een zogeheten CVA-afdeling. De vier bedden op deze afdeling zijn bestemd voor patiënten die een hersenin farct of hersenbloeding (CVA) hebben gehad. Uit onderzoek is gebleken dat mensen met een CVA beter herstellen wanneer zij nauwkeurig bewaakt wor den. De CVA-unit is onderge bracht bij de afdeling neurolo gie. Het Oosterscheldeziekenhuis houdt volgende week donder dag 5 juli een informatiebijeen komst in Goes. Op deze avond zullen ook de ontwikkelingen rond de IC-bedden en de CVA- afdeling aan de orde komen. De avond heeft plaats in het zie kenhuis aan de 's-Gravenpol- derseweg en begint om 19.30 uur. door Maurits Sep MIDDELBURG - Sluis-Aar- denburg en Oostburg krijgen een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op de herinde ling. Een amendement van de SGP om die gemeenten net als in de rest van Zeeuws-Vlaanderen al op 1 januari 2003 samen te voegen, kreeg gisteren te weinig steun van Provinciale Staten. De herindeling komt volgens gedeputeerde T. Poppelaars eind augustus in de minister raad. De SGP weigerde het uitstel voor West-Zeeuws-Vlaanderen te accepteren. „Dat vormt eer der een barrière dan een voor deel voor grensoverschrijdende samenwerking. Het is ook niet in het belang van de inwoners en van de maatschappelijke orga nisaties", stelde T. van Oosten- brugge. Zijn amendement om de herindeling voor de hele regio op dezelfde datum te laten in gaan, werd gesteund door D66 en GroenLinks. P. van Veen van D66 toonde geen medelijden met Sluis-Aardenburg, dat om het uitstel heeft gevraagd. „Dan hadden ze him tijd maar niet moeten verspillen met acties waar andere burgers last van hadden." SGP, D66 en GroenLinks spra ken hun twijfel uit over de haal baarheid van een gescheiden voorstel voor een deel van de re gio. Zij vrezen dat minister De Vries van Binnenlandse Zaken dat niet zal overnemen. Ook de PvdA was niet gelukkig met het jaar uitstel, maar steun de het amendement desondanks niet. „Om pragmatische rede nen stemmen wij ermee in, mits de minister dat ook doet. In geen geval mag dit leiden tot uitstel voor de volledige herindeling", waarschuwde L. Vermeulen- Geschiere. Gedeputeerde Poppelaars vree st daar niet voor. „Als provincie kunnen we verantwoord achter dit voorstel staan. Er is wat heen en weer geschoven en dit is het resultaat. Als we West-Zeeuws- Vlaanderen dit uitstel niet had den gegeven, hadden we een enorme bom onder het proces gelegd. Wat de minister ermee zal doen, kan ik niet inschatten. Dat hangt af van de politieke besluitvorming." Het herindelingsvoorstel werd uiteindelijk aangenomen. Al leen de SGP stemde voltallig te gen. GroenLinks en PvZ waren verdeeld. F. van Kollem (GL) was in tegenstelling tot zijn fractiegenoten tegen, A. Heij- boer (PvZ) in afwijking van zijn fractiegenoten juist voor. De an dere leden van de PvZ leggen zich niet neer bij deze neder laag, kondigde fractievoorzit ter R. Stoffels aan. Hij zal De Vries vragen de gang van zaken diepgaand te onderzoeken. Circus Stoffels vond de procedure 'be schamend'. „Het was een circus met slechte artiesten, slechte nummers en een publiek dat af gezien van wat herrieschoppe- rijtjes gelaten het einde van de voorstelling zat af te wachten." Poppelaars gaf toe dat de pro vincie misschien verkeerde ver wachtingen had gewekt over de inspraakavonden. Dat hij zijn mening over Koe wacht herzag na het referendum waarin de meerderheid stemde voor samenvoeging met Terneu- zen, Sas van Gent en Axel, vond hij niet meer dan normaal. Hij was niet onder de indruk van Stoffels' dreigement. „Ik zie geen aanleiding mijn weekend te laten verpesten. Ik zou zeg gen: Doe De Vries de groeten van mij." pagina 13: meer herindelingen (Advertentie) Autobedrijf Melse Goes Telefoon (01 13) 271515 www.melse.nl (Advertentie) gezocht: ni DELTA Kijk op www.deltanutsbedrijven.nl in Gratis naar Waterland Neeltje Jans bij een kwartaalabonnement* *geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso; u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor Waterland Neeltje Jans zolang de voorraad strekt. Bel 0800 - 0231 231 of vul de voorpaginabon in. (Advertentie) hoera! een fijne vakantie na Huiswerkinstituut Goes meer dan 90% van onze leerlingen over of VBO/MAVO/HAVO/VWO - tel. 0113-231322/216624 Advertentie Iedere le zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkery, C&A, Fabrieks- verkoop. Vroom 8e Dreesmann. HEMA. Bouwman Cadeau, EXPO, Dixons, De tuinen van Middelburg, Parfumerie Douglas, Antiekhandel de Pagter door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Inwoners van Sluis-Aardenburg betalen in 2001 het minste aan gemeente lijke en waterschapsbelastin gen. Die van Hontenisse zijn het duurste uit. Daar komt de lokale belastingdruk voor een stan daard gezinshuishouden ruim boven ƒ2000 uit, tegen nog geen ƒ1600 in Sluis-Aardenburg. Ook de gemeente Veere zit onder die grens, terwijl Middelburg en Vlissingen maar weinig onder Hontenisse uitkomen. Dit blijkt uit gegevens die de provincie Zeeland vergaard heeft uit de begrotingen van de zeventien gemeenten en twee waterschappen. Huiseigenaren zijn overal duurder uit dan huurders. Eenpersoonshuishoudens zijn in alle gevallen goedkoper uit. Een alleenstaande huiseigenaar is in Vlissingen ƒ1737 kwijt en een meerpersoonshuishouden ƒ1957; in Middelburg zijn die bedragen ƒ1670 om ƒ1968 gul den, in Goes ƒ1632 om ƒ1924 gulden en in Terneuzen 1437 om ƒ1822 gulden. Terneuzen is van de vier grotere gemeenten het goedkoopst. Reserves Uitgaande van de vrij beschik bare algemene reserves is Tho- len veruit de rijkste gemeente: er zit bijna ƒ17 miljoen in de pot. Toch is de belastingdruk voor een standaard gezin met twee kinderen bijna ƒ1,800 en daar mee staat Tholen in de rang schikking op de twaalfde plaats. Hulst heeft de kleinste vrije algemene reserve: 225.000. De gemeente komt wat belastingdruk betreft op de zesde plaats. Schouwen-Duiveland heeft met 38,6 miljoen de hoogste be stemmingsreserves. In Sas van Gent is dat maar ƒ2,1 miljoen. De meeste reserves en voorzie ningen heeft Middelburg te boek staan: ruim 62 miljoen. Samen hebben de Zeeuwse ge meenten ruim ƒ125 miljoen aan algemene reserves, ƒ278 miljoen aan bestemmingsreserves en ƒ51,1 miljoen voor voorzienin gen. Alles bij elkaar is er in de provincie r u i m 4 54 milj oen op - gepot. In 2000 was dat nog maar 408 miljoen. De onroerende-zaakbelasting is in Goes het hoogst (ƒ18,22) en in Tholen het laagst (ƒ8,01). De ta rieven zijn lager dan in 2000, maar de economische waarde van de huizen is hoger, zodat per saldo de belastingdruk nage noeg gelijk is gebleven. De ri oolrechten zijn in Tholen het hoogst (ƒ379,50) en in Oostburg het laagst (ƒ102). Axel, Borsele, Goes en Noord-Beveland heffen geen rioolrechten. Schouwen- Duiveland gaat met ƒ537,60 aan kop bij de afvalstoffenheffing; Veere is met ƒ356,20 het laagste. Deze gemeente vraagt wel de meeste toeristenbelasting (ƒ1,45 per overnachting); Hon tenisse en Reimerswaal vragen maar 50 cent per nacht. De bur ger moet er rekening mee hou den dat de belastingen die de waterschappen Zeeuwse Eilan den en Zeeuws-Vlaanderen op leggen, flink zullen stijgen. De verontreinigingsheffing van Zeeuwse Eilanden gaat van ƒ110 in 2001 (per vervuilings eenheid) naar 127 in 2004. Vijf jaar geleden was het bedrag nog 96. Die in Zeeuws-Vlaanderen gaat van ƒ124 naar ƒ135 in 2004; voor een meerpersoons huis houden 33 erbij. Ook de inge- zetenenomslag schiet door: van ƒ98 tot ƒ113,82 in 2005 bij Zeeuwse Eilanden en in Zeeuws-Vlaanderen van ƒ115 tot ƒ142,07. Ook de belastingen voor gebouwde en ongebouwde eigendommen stijgen. Hij spreekt inmiddels beter Nederlands dan prins Bern- hard en is al jaren in de fami lie, maar hij is en blijft een Duitser. Regelmatig wordt hij daar fijntjes op gewe zen door zijn Nederlandse schoonfamilie. Zelfweet hij inmiddels de ze re plekjes in de Nederlandse ziel aardig te vinden. Zo bracht hij laatst gekscherend een bod uit op een paard van een van de ooms. „Driehonderd goelden. En je fiets terug." De president van de rechtbank stelt in zijn vonnis dat de bouw van het clubhuis de verant woordelijkheid is van Zeelan- dia Middelburg. Volgens de president heeft de gemeente ruimschoots van te voren, al in 1995, te kennen gegeven dat de clubhuizen bij de Nadorst moe ten verdwijnen. Dat de welstandscommissie een eerder ontwerp voor een ge bouwtje op het nieuwe sport park heeft afgekeurd, is de ge meente niet te verwijten. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes kan geen heiverbod voor bijvoor beeld de binnenstad instellen. Alleen als vaststaat dat bij een project door het heien omlig gende panden aanzienlijke schade zullen oplopen, dan kan zij het gebruik van een heistel ling verbieden en de boorme- thode opleggen. Tot die conclusie komt de ge meente na zich uitgebreid ver diept te hebben in de problema tiek van het heien. Aanleiding is de ophef die eind april ontstond toen bleek dat het funderings werk in het Bekhofgebied scha de veroorzaakte aan enkele panden in de buurt. Ook waren er klachten over geluidsover last. De PvdA-fractie vroeg naar aanleiding daarvan het college na te gaan in hoeverre de ge meente voor bepaalde gebieden een heiverbod kan instellen. De Stichting Centrum-West, be zorgd in verband met diverse andere bouwprojecten die in de C Advertentie LH _l Grote Markt 11-13 Goes Q 01 13 - 22 76 07 f Advertentie Op dit moment telt de intensive care-afdeling negen bedden. Dat aantal is vaak niet toerei kend. Vooral sinds de reorgani satie van het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee in april heeft het Oosterschelde ziekenhuis in Goes te maken met extra instroom van patiën ten. Daardoor moet op de afde ling IC regelmatig een opname stop afgekondigd worden. Begin november van dit jaar moet de uitbreiding van de IC een feit zijn. De verbouwingen zijn al in mei begonnen. Aan vankelijk was het de bedoeling dat de extra bedden al voor de zomervakantie beschikbaar zouden komen. Vanwege ver traging in de aanvraagprocedu res bleek dat geen haalbare kaart. Cardiologie De zeven extra IC-bedden ko men van de afdeling cardiolo gie, die daardoor behoorlijk in krimpt. Volgens C. de Jong- Bouter, secretaris van de Raad van Bestuur van het Ooster scheldeziekenhuis, levert dat weinig problemen op. „Na de komst van patiënten uit Zierik zee was er voor de afdeling car diologie nauwelijks extra toe stroom merkbaar. De afdeling ligt altijd vrij vol." Patiënten door Richard Hoving MIDDELBURG - Het sport park de Nadorst in Middelburg gaat morgen dicht. De voetbal vereniging Zeelandia Middel burg heeft het kort geding om de velden aan de Nassaulaan lan ger open te houden, verloren. De president van de rechtbank in Middelburg stelde de fusieclub gisteren in het ongelijk. De vereniging wilde niet per 1 juli verhuizen naar het nieuwe sportpark aan de Boassonlaan in de Veersepoort, omdat het clubhuis daar nog niet klaar is. De verwachting is dat dit te gen het eind van het jaar het ge val is. Zeelhndia Middelburg wijt de vertraging aan de ge meente. binnenstad op stapel staan, was er al van overtuigd dat dat mo gelijk was en dreigde zelfs met de rechter als de gemeente geen heiverbod zou instellen. Het gemeentebestuur heeft daarom links en rechts informa tie ingewonnen en de hele pro blematiek opnieuw in kaart ge bracht. „We hebben zeer ons best gedaan zoveel mogelijk fei- foto Willem Mieras ten te verzamelen, om een gede gen antwoord te kunnen geven en ook om de emoties van de toe komst beter beheersbaar te ma ken", aldus wethouder C. Lins- sen. Grondonderzoek Het onderzoek bevestigt vol gens de gemeente dat zij tot nu toe steeds juist heeft gehandeld. Zij heeft bij bouwprojecten al leen een toetsende functie: vol doet een bouwaanvraag aan alle regels en normen? Onderdeel van de aanvraag is het funde ringsplan met bijbehorend grondonderzoek. Als daaruit blijkt dat heien verantwoord is, kan de gemeente geen andere methode voorschrijven omdat omwonenden zich bijvoorbeeld zorgen maken. „Als wij zeggen: u moet toch boren, dan is de ge meente aansprakelijk, ook voor schade die pas na jaren blijkt." Als het grondonderzoek aan geeft dat heien mogelijk is, maar de gemeente het vermoeden heeft dat de schade of hinder voor de omgeving aanzienlij k is zal zij dat de aannemer wel mel den en desnoods de bouwver gunning weigeren. Op die ma nier kan de bouwer in een bepaalde richting worden ge duwd, zonder dat er sprake is van een opgelegde methode. Dat is de afgelopen jaren, zeker in de binnenstad, ook de praktijk ge weest. Linssen wijst erop dat er vele boor- en heimethodes zijn, met elk hun eigen voor- en nadelen. „Bovendien kunnen de conse quenties van boren uiteindelijk vaak ernstiger zijn dan die ene scheur als gevolg van heien. In de praktijk valt de schade door heien vaak juist enorm mee. Heien geeft alleen veel herrie en dat maakt mensen angstig. Hoe vervelend de geluidshinder ook is, het is geen motief om beper kingen op te leggen aan de bouwmethode. Damwanden De schade in het Bekhofgebied is volgens de wethouder beperkt en bovendien ingecalculeerd. „Dat is destijds bij de kansbere kening allemaal meegenomen. De schade wordt op een correcte manier afgewikkeld." De scheuren in de Piet Heinstraat en de breuken in de waterlei ding hebben niets met de wijze van fundering te maken, maar met grondzettingen na het aan brengen van de damwanden, al dus Linssen. Waarschijnlijk nog dit jaar be gint in de binnenstad de bouw van een project in opdracht van de gemeente zelf: de nieuwe schouwburg. Daar is bewust ge kozen voor de wat duurdere me thode van boren. De brand ging gepaard met veel rookontwikkeling. foto Wim van Vossen door Rolf Bosboom SCHERPENISSE - Een schuur aan de Molenstraat in Scherpenisse is gister middag door brand verwoest. De schuur werd gebruikt voor de opslag van oud pa pier en stro. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. Het vuur werd rond vier uur ontdekt. Ge zien de omvang werd het sein 'middel- brand' gegeven, zodat de brandweer met twee tankautospuiten uitrukte om het vuur te bedwingen. Rond vijf uur was de brand onder controle. De brandweer is daarna nog enkele uren bezig geweest met het nablussen. De schuur is een vroegere stal die samen met het naastgelegen huis vroeger een boerderij vormde. In de loop der tijd is het geheel door de oprukkende be bouwing midden in het dorp komen te liggen. Gissen Het huis, dat bij de brand gespaard bleef, staat sinds enige tijd leeg. De schuur wordt sindsdien gebruikt voor opslag. Volgens brandweercommandant J. de Feijter is het gissen naar de oorzaak van de brand. „De nutsbedrijven hebben nog een aansluiting, dus daar zou iets mee ge beurd kunnen zijn, maar er zijn ook al lerlei andere oorzaken denkbaar. De schuur was bijvoorbeeld vrij toeganke lijk, zodat iedereen er oud papier kon af leveren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53