Huisarts moet in basisverzekering Hartstichting en hersenprof in clinch over belang sporten Claims reizigers kosten NS tot nu toe twee miljoen Gebruik antidepressiva gegroeid Prinses Margarita trouwt in stilte ^linister Borst negeert advies SER Cabinet eens over Strafhof n Den Haag Wethouders gaan flink meer verdienen Dam ingewijd met ontbijt Jonge bromfietser kijkt niet uit Kamer opent deuren voor publiek Nieuw controlesysteem Schiphol Marek schrijft Boekenweekessay Waailichten op IJsselmeer j Ministers voor meer meters tussen boerderij en natuur Vol goede moed Delftenaar snijdt vrouw keel door Milieu-inspectie eist ruiming van asbest uit schip zaterdag 30 juni 2001 fan onze redactie binnenland )EN HAAG - Minister Borst an Volksgezondheid wil de luisarts standaard in de toe- fomstige basisverzekering. Dat aeldden kringen in Den Haag jsteren. Daarmee gaat Borst in egen een onderdeel van het ad- ies van de Sociaal-Economi- che Raad (SER). Die wil dat aensen ook kunnen kiezen voor en verzekeringspakket waarin ;een huisarts zit. 'oor het door de SER geadvi- eerde kleine pakket zouden aensen minder premie betalen, fel zou de huisarts zijn verwijs- unctie houden, wat inhoudt dat EN HAAG - Het kabinet is het steren eens geworden over de efinitieve vestigingsplaats van et Internationaal Strafhof. et Strafhof komt op het terrein de Alexanderkazerne in )en Haag. ok zijn de ministeries van De- ensie en Buitenlandse Zaken mit wie voor welke kosten aoet opdraaien. Hoeveel geld er .xact mee is gemoeid, blijft ooralsnog onduidelijk, luidelijk is wel dat Den Haag aecht de 'juridische hoofdstad ran de wereld' is, onderstreepte jremier Kok na de wekelijkse ninisterraad. i juni 1998 werd Den Haag' tij- ens een VN-conferentie in Ro- ae aangewezen als thuisbasis oor het Strafhof. De Verenigde aties en Nederland betalen er- an mee. et Internationaal Strafhof noet wereldwijde bevoegdheid injgen voor de berechting van '3 zwaarste misdrijven, zoals moeide, misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisda ad ANP mensen die naar de specialist moeten eerst een verwijsbrief bij de huisarts halen. De SER stelde dat de huisaits hierdoor toch zijn centrale rol in de ge zondheidszorg behoudt. Van meet af aan is er verzet ge weest tegen dit onderdeel van het SER-advies. De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) noemde het 'een historische ver gissing' als de huisartsenzorg in de toekomst niet meer stan- daard te verzekeren is. De orga nisatie wees er op dat huisartsen verreweg de meeste hulpvragen zelf afhandelen. Ook een meerderheid van de Tweede Kamer toonde zich eer der al bezorgd over dit SER- voorstel. Borst zelf had zich er nog niet duidelijk over uitge sproken. De afgelopen maanden heeft zij vele besprekingen gehad over het nieuwe verzekeringsstelsel met de meest betrokken minis ters. De bewindsvrouw stuurde haar plannen voor een nieuw basisstelsel gisteren naar het kabinet, dat er volgende week over zal praten. Chauffeur Gisteren werd al in het kabinet gesproken over een regeling die de onregelmatige diensten van huisartsen minder zwaar moet maken. Het kabinet stelde dat huisartsen voor hun avond-, nacht- en weekeinddiensten de beschikking moeten kunnen krijgen over een auto met chauf feur. Ook krijgen zij op die tijd stippen ondersteuning van een assistent of verpleegkundige. Met de maatregel wil de rege ring de beschikbaarheid van medische zorg 's avonds en in het weekeinde waarborgen. Het is nog onduidelijk op welke wij ze dat plan precies gefinancierd zal worden. De huisartsen hadden een bete re regeling voor de nachtdien sten geëist, onder meer tijdens de landelijke stakingen begin meiHet werk van de artsen is de laatste jaren steeds zwaarder geworden, vooral omdat pati ënten steeds vaker bij nacht en ontij een beroep op hen doen.ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Wethouders gaan bijna evenveel verdienen als burgemeesters. Ook in kleinere gemeenten, waar ze in deeltijd werken, wordt de beloning van wethouders ver hoogd. In totaal krijgen de lo kale bestuurders 30 miljoen extra te besteden. Het kabinet heeft dit gisteren besloten. De Vereniging van Neder landse Gemeenten' (VNG) noemt de salarisverhoging voor wethouders 'een eerste, belangrijke stap.' De organi satie had er bij minister De Vries van Binnenlandse Za ken op aangedrongen de sala rissen nog verder te verhogen. Op verzoek van de gemeenten heel't De Vries laten onderzoe ken of de huidige beloning voor wethouders wel overeen komt met de zwaarte van hun functie. De conclusie luidde dat een bijstelling van de sala rissen noodzakelijk was. Vol gens het kabinet is dat nodig om de wethoudersfunctie met het oog op de komende ge meenteraadsverkiezingen aantrekkelijker te maken. Over de vraag wie voor de be nodigde 30 miljoen moet op draaien, gaat minister De Vries nog overleggen met de VNG. GPD Binnenstadbewoners aan het gratis ontbijt op de Dam. foto Robbert Slagman/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Honderden Amsterdammers aan een mega- ontbijt op de Dam. Ochtend gymnastiek onder leiding van Angela Groothuizen, aubades en suiker strooien als teken van gastvrijheid. Gisteren is het nationale plein van Nederland officieel in ge- bruik genomen. Bijna een jaar was het een grote bouwput.Van een chaotisch verkeersplein waar auto's, trams, fietsers en voetgangers door elkaar heen krioelden, is de Dam veranderd in een groot en overzichtelijk verblijfsplein. Het plein is nu voornamelijk voor de voetgan gers. Zo'n drie miljoen Portugese ar duinkeitjes waren nodig om het plein over de volle lengte en breedte te plaveien. Om de Dam met het Koninklijk Paleis en Nationaal Monument meer al lure te geven, mocht het straat- meubilair niet concurreren met de omgeving. Ontwerper Simon Sprietsma wilde vooral eenheid en rust in het materiaalgebruik. Zo kwamen er gepolijste gra nieten banken met daarin dam borden. Inmiddels klinkt al weer de eer ste kritiek. De tramrails zijn zo goed weggestopt tussen de kei tjes, dat voetgangers worden overdonderd door trams. Ze brapaden zijn nauwelijks te vinden. De metamorfose van de Dam kostte dertig miljoen gul den. GPD LEEUWARDEN - Onoplettendheid is de meest gemaakte fout van jonge bromfietsers. Zij kijken te laat of in de verkeer de richting. Dat blijkt uit een experiment dat eind vorig jaar door Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV) onder 76 jonge bromfietsers uit Leeuwarden en omgeving is gehouden. Een praktijkopleiding van zestien uur voor jonge bromfiet sers (zestien en zeventien jaar) verhoogt hun rijvaardigheid aanzienlijk. Zonder praktijkopleiding slaagt slechts 4 pro cent van de bromfietsers voor de rijproef. Met rijopleiding slaagt 44 procent. GPD DEN HAAG - De centrale hal van de Tweede Kamer, de Sta- tenpassage, wordt mogelijk opengesteld voor het publiek. Het Presidium van de Kamer, het dagelijks bestuur, onder zoekt die mogelijkheid op verzoek van Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven. Zij is, anders dan haar voorganger Deetman, voor een beleid van 'open deuren'. Bij het ontwerp van de Tweede Kamer was architect Pi de Bruin er al vanuit gegaan dat publiek vrij de brede lange gang op de begane grond zou kunnen in- en uitlopen. Maar Deet man vreesde problemen met de beveiliging en het schoonhou den van de natuurstenen vloer. Een meerderheid van de Tweede-Kamerleden zelf steunt het idee de Statenpassage open te stellen, al vinden zij wel dat de veiligheid moet worden gegarandeerd. GPD SCHIPHOL - De Koninklijke Marechaussee op Schiphol con troleert vanaf vandaag de handbagage van reizigers voortaan direct na de paspoortcontrole. Tot nu toe gebeurde dat meest al bij de gate, vlak voor het instappen in een vliegtuig. Door de nieuwe werkwijze ontstaat achter de paspoortcon trole een 'clean area', dat begint bij het belastingvrije winkel gebied. Schiphol stelt dat de gecombineerde paspoort- en veilig heidscontrole goed is voor het naleven van de vertrektijden van vliegtuigen. „En er zijn minder wachtmomenten voor de passagiers." ANP AMSTERDAM - De mysterieuze schrijver Marek van der Jagt gaat het essay schrijven van de 67ste Boekenweek, volgend jaar. Dat heeft de organisatie van de Boekenweek gisteren be kendgemaakt. Het werk zal gaan over de liefde, want dat is het thema van de week. Algemeen wordt aangenomen dat achter de naam Van der Jagt een andere schrijver schuilgaat. Meestal wordt schrijver Arnon Grunberg in verband ge bracht met Van der Jagt. ANP LELYSTAD - Het IJsselmeer krijgt een systeem van waailich ten, dat watersporters moet waarschuwen voor naderend noodweer. De sterke lampen komen op masten bij jachtha vens te staan. Ze worden centraal bediend door een medewer ker van Rijkswaterstaat, Langs de IJsselmeerkust zijn tien waailichten nodig. Hoorn, Medemblik en Monnickendam beginnen er volgend jaar mee. De Friese en Flevolandse jachthavens wachten nog af. Als er noodweer nadert, dan knipperen de lichten, die op een afstand van tien kilometer zijn waar te nemen. Schippers we ten dan dat ze zich moeten voorbereiden op zwaar weer. Zet het noodweer door, dan knipperen de lichten opnieuw, maar dan sneller. GPD m onze redactie binnenland OEN BOSCH - Het gebruik van antidepressiva in Nederland is let afgelopen jaar met zo'n 20 irocent gestegen. Dat blijkt uit jegevens van het College voor Zorgverzekeringen. In totaal verbruikten ziekenfondsverze kerden in 2000 voor 257 miljoen gilden aan antidepressiva, voor 91 miljoen gulden aan kalme ringsmiddelen en voor 84 mil joen gulden aan slaapmiddelen. Farmacoloog T. de Vries, hoog leraar aan de Vrije Universiteit Amsterdam, noemt cle groei zorgwekkend. „Het zou goed zijn als er een onderzoek komt naar de oorzaak van deze enor me groei. Daar moeten maat- Ivan onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen hebben sinds de in voering van de 'geld terug bij vertraging'-regeling medio fe bruari dit jaar, wekelijks 10.000 claims van vertraagde reizigers ontvangen. Dat heeft het bedrijf 2,25 miljoen gulden gekost. Tot en met 15 mei zijn in totaal 150.000 claims ontvangen. Dat bebben de NS gisteren bekend gemaakt. In dit aantal zijn de claims voor de chaotisch verlopen Konin ginnedag en de drie stakingsda gen in april, niet of gedeeltelijk verwerkt. Volgens een woord voerstervan de NS worden deze claims grotendeels bij NS Klan tenservice afgehandeld, de 'ge wone' vertragingsformulieren gaan naar de zogenoemde afde ling 'refund' (geld terug). Verder hebben de reizigers die vertragingen hebben opgelopen op die dagen of helemaal geen trein konden nemen, nog tot eind juli de tijd om claims in te dienen. De NS weten niet hoe veel claims hiervoor nog worden ingediend. Eind mei stelden de NS dat er nog 'bakken vol' claims lagen, ook nu komen nog steeds claims binnen die betrek king hebben op deze dagen. De NS hebben 'nog geen indica tie' over het aantal claims van na 15 mei. „Wellicht dat dat er meer zijn", aldus een woord voerster. Het is ook nog niet be kend wanneer de NS daar meer duidelijkheid over kunnen ge ven. Via de 'gewone' geld-terug-re- geling heeft 60 procent betrek king op vertraging van tussen een halfuur en een uur, de overi ge 40 procent van de reizigers had te maken met een vertra ging van een uur of meer. Voor vertragingen van minder dan een halfuur, bestaat geen rege ling. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ministers Pronk (Milieu) en Brinkhorst (Landbouw) willen toch een groeistop voor alle veehouderij en op 500 meter van bos- en na tuurgebieden. De ministers ne geren daarmee een motie van de Tweede Kamer, die de afstand bad beperkt tot 250 nieter. Dat blijkt uit een wetsvoorstel dat Pronk en Brinkhorst giste ren naar de Tweede Kamer heb ben gestuurd. De minister zet ten in op de groeistop omdat het vee ammoniak uitstoot. Dit is te schadelijk voor de natuur. De schappelijke en sociaal-psychi sche redenen voor zijn. Het probleem zit hem zeker niet in het geld. Ook directeur R. Seldenrijk van de Nederlandse Patiëntenver eniging vindt de stijging opmer kelijk. „Het is een trend die wel heel sterk doorzet. Het kan erop duiden dat onze samenleving in een cultuursituatie is geraakt die voor de burgers erg moeilijk is. Bij de psychiatrie nemen de zorgvragen toe. Niet alleen gaan steeds meer mensen 'door hun hoeden', ze zakken er steeds ernstiger doorheen. Het moet een serieus punt van aandacht zijn dat verder gaat dan alleen de gezondheidszorg." G. van Gemert, manager Zorg van de Geestelijke Gezond heidszorg (GGZ) Nederland vindt de grote stijging van de voorgeschreven antidepressiva juist een positieve ontwikke ling. „Dit wil zeggen dat depres sies beter worden herkend - vooral bij ouderen - en dat er va ker een fatsoenlijke behande ling plaatsvindt. Van huisartsen is bekend dat zij in het verleden veel te weinig antidepressiva voorschreven. De laatste jaren is er voor hen veel bijscholing geweest en dat heeft blijkbaar gewerkt." GPD KERKDRIEL - Medewerkers van chrysanten teler Nico van Wijk zetten een nieuwe kas op. In de Bommelerwaard zijn momenteel tien be drijven bezig met nieuwbouw van kassen van drie tot zes hectare voor de teelt van chrysan ten. De bedrijven laten zich niet uit het veld slaan door de lage prijzen die momenteel voor chrysanten worden betaald. De export naar Engeland is door onbekende oorzaak teruglo pen. Bovendien worden de telers geconfronteerd met steeds hogere kosten voor arbeidskrachten en energie. foto William Hoogteyling/ANP groeistop betekent dat bestaan de veehouderijen niet mogen uitbreiden en nieuwe zich niet mogen vestigen. Het wetsvoorstel moet nog door de Tweede en Eerste Kamer worden vastgesteld. De motie tot kleinere 'ammoniakzones' was in januari ingediend door de Kamerleden Oplaat (VVD) en Meijer (CDA) en door de Kamer aangenomen met één stem ver schil. Pronk en Brinkhorst vin den het echter 'niet opportuun' om hun voorstel aan te passen in dit stadium van de procedure. De ministers zeggen open te staan voor alternatieven. ANP door Hélene Schenk DEN HAAG - Is sport nu wel of niet gezond? Is het gezonder om aan de buis gekluisterd te blijven of is het beter om zelf een balletje te slaan of te schoppen? Diverse deskundi gen bestrijden elkaar. Zo vindt hersenhoog- leraar D. Swaab dat het sporten niet bij draagt aan een langer leven. Voor andere deskundigen betekent bewegen juist leven. De Nederlandse Hartstichting en het minis terie van Welzijn, Volksgezondheid en Sport verschillen aanzienlijk van mening met hersenhoogleraar Swaab over het belang van sporten. Volgens bewegingsdeskundige F. Bakker van de Vrije Universiteit ligt de waarheid ergens in het midden. „De stelling dat sporten gezond is, is net zo ongenuan ceerd als de bewering van het tegenoverge stelde." Swaab beweert dat je beter naar sport kunt kijken dan het te bedrijven. „Minder bewe gen leidt tot langer leven." Volgens het mi nisterie is dit onwaar. „En nog schadelijk ook", valt de Hartstichting bij. „Bewegen stimuleert je bloedsomloop en is goed voor hart en bloedvaten." Staatssecretaris Vliegenthart van WVS trekt de komende jaren miljoenen extra uit om mensen meer aan het sporten te krijgen, want sporten is volgens haar gezond. Een woordvoerder van het ministerie verwijst naar 'stapels onderzoeken' die het bewijs moeten leveren. Swaab heeft daarop een visie die te luie, te dikke, niet in beweging te krijgen Neder landers als muziek in de oren moet klinken: „Er is geen reden om aan te nemen dat spor ten gezond is of dat sporters langer leven." Als bewijs voor deze stelling wijst hij op een experiment met vliegen: „Minder bewegen leidt tot langer leven." De Nederlandse Hartstichting slaat direct terug: „We zijn het helemaal niet eens met professor Swaab. Zijn uitlatingen zijn schadelijk, want er zijn altijd mensen die na zo'n uitspraak denken, zie je nou wel, spor ten is helemaal niet zo gezond." Swaab is niet onder de indruk van de op windingbij de Hartstichting. „Ik begrijp die verontwaardiging niet zo, nee. Er zijn 2,7 miljoen sportblessures per jaar. Daar draai en hele ziekenhuizen op. En boksen, dat is ook sport. Daar slaan mensen elkaar Alz heimer of dementie. Ik zou er niet zo van overtuigd zijn dat het verstandig is om te sporten." Hij vindt dat de onderzoeken die het tegendeel zouden aantonen, niet deu gen. „De onderzoekstechnieken kloppen niet." Als er andere methoden van onder zoek zouden worden gehanteerd, dan zou volgens Swaab uitkomen dat je beter je brein kunt trainen dan je lichaam. Volgens bewegingsdeskundige Bakker is het een feit dat mensen die actiever leven minder risico hebben op hart- en vaatziek ten. Zoals het een wetenschapper betaamt, belicht Bakker alle kanten van de stelling. „Als jeniet sport, maar er slechts naar kijkt, heb je ontegenzeglijk minder kans op een sportblessure dan als je dat wel doet. Tenzij je dat vanaf een gammele tribune doet en er doorheen zakt. Of wanneer je in een suppor tersruzie verzeild raakt. Elke dag fietsen naar je werk is ook goed als je werk niet op tachtig kilometer van je huis ligt. Maar daar kan iemand weer net zo gemakkelijk tegen inbrengen dat je beter met de bus naar je werk kunt gaan, omdat met bussen statis tisch gezien minder ongevallen gebeuren. De waarheid is in ieder geval minder simpel dan beleidsmakers en politici ons willen doen geloven", aldus Bakker. In afwachting van de wetenschapper die deze Gordiaanse knoop ontwart, ligt de bal weer in de mid dencirkel. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prinses Margari ta de Bourbon de Panne, de oudste dochter van prinses Ire ne en prins Carlos Hugo de Bourbon de Parme, is getrouwd met E. de Roy van Zuydewijn. Dat heeft de particulier secreta resse van prinses Margarita gis teren bekendgemaakt. Het burgerlijk huwelijk is al op 19 juni gesloten in Amsterdam. Dat gebeurde in alle stilte. Slechts familieleden van het bruidspaar en enkele goede vrienden woonden de plechtig heid bij. De kerkelijke inzege ning vindt later dit jaar plaats. Het is niet bekend waar en wan neer. Margarita Maria Beatriz de Bourbon de Parme (Nijmegen, 13 oktober 1972) was onlangs nog met De Roy van Zuydewijn te zien op het huwelijk van prins Constantijn en prinses Lauren- tien. Van Zuydewijns aanwe zigheid werd toen gewoon door de Rijksvoorlichtingsdienst op een gastenlijst vermeld. Margarita is het tweelingzusje van Jaime. Zij is de eerstegebo- rene van het tweetal. Verder heeft ze een oudere broer, Car los, en een jonger zusje, Maria Carolina, die vorig jaar in de media nog ten onrechte werd gekoppeld aan de troonopvol ger van Spanje, prins Felipe. Margarita studeerde antropolo gie in Amsterdam. Ze groeide op in Nederland, Spanje en Frank rijk. Haar vader, hertog van het Italiaanse Parma, gaf haar de ti tel van gravin van Colorno, een DELFT - Een 46-jarige vrouw uit Delft is gistermiddag ver moord. De verdachte - een 45- jarige Delftenaar - sneed het slachtoffer met een groot mes de keel door. Het misdrijf had plaats na een handgemeen. De man en de vrouw hadden sinds drie weken een relatie. De vrouw wilde een einde maken aan de relatie. Volgens persoffi cier van justitie A. Rijsdorp vond het slachtoffer de ontwik keling te snel gaanDe man ging na de steekpartij zelf naar een winkel om hulp te halen. De politie heeft de man in voor lopige hechtenis genomen. De politie heeft geprobeerd hem te verhoren, maar de man was vooralsnog te emotioneel. GPD plaatsje in het gebied. Margari ta, die dankzij de achtergrond van haar vader ook de titel van prinses en Koninklijke Hoog heid kan voeren, werd met haar broers en zus in 1996 bij Ko ninklijk Besluit in de Neder landse adelstand opgenomen. Haar moeder mag dan wel de zus van koningin Beatrix zijn, ze behoort niet tot het Konink lijk Huis en Margarita dus hele maal niet. Prinses Irene zag bij haar huwelijk met Carlos Hugo af van een toestemmingsproce dure en verloor daarmee haar recht op de Nederlandse troon. ANP AMSTERDAM - De kapitein van het schip De Otapan moet zo snel mogelijk een gespeciali seerd bedrijf inschakelen om as besthoudend materiaal aan boord weg te laten halen. Dat gebeurt op last van de Inspectie Milieuhygiëne van het ministe rie van VROM. Het schip ligt in de Insteekhaven in Amsterdam- Noord. Op het bovendek van het schip liggen stukken asbest en onge veer 3000" dichtgeplakte vuil niszakken met in totaal 26 ton asbesthoudend materiaal. Het Openbaar Ministerie stelt sa men met het Korps Landelijke Politiediensten een strafrechte lijk onderzoek in naar de gang van zaken. Uit monsters is gebleken dat zich aan boord van De Otapan gevaarlijk bruin asbest bevindt. De vezels kunnen door de wind en via schoenzolen en kleding van de bemanning worden ver spreid. De Otapan ligt al bijna twee jaar in de Amsterdamse haven. Het schip 'vaart' onder Mexicaanse vlag. In het schip is tot in de bemanningsverblijven asbestmateriaal losgemaakt Uit veiligheidsoverwegingen is besloten de omgeving in een straal van 200 meter rond de Otapan af te zetten. Het ver moeden bestaat dat in een straal van 25 meter van het schip as best kan liggen. De 22-koppige Mexicaanse be manning en de kapitein zijn van het schip gehaald. Zij worden medisch onderzocht. Een feest van een nabij gelegen bedrijf is op last van burgemeester Cohen afgelast. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3