PZC Landelijke lof voor Zeeuws elite-eiland 37 Goese Meer Lathyrus Houtkachel Zonneboiler zaterdag 30 juni 2001 Het Goese Meer zit in de top-25 van de beste buurten in Nederland. Het blad Vivenda, dat aandacht besteedt aan het betere leven in de regio, heeft dat vastge steld. De woonbuurt prijkt in de beoordeling zelfs op de elfde plaats. Landelijke kop loper is een wijk in het Noord-Hollandse Bergen, op de voet gevolgd door Biltho- ven-Zuid. T 7olgens Vivenda is een wijk V typerend voor een bepaalde lifestyle en inkomen. Naast prettig wonen vormde het ren dement een belangrijk selectie criterium. Dat laatste zit in het Goese Meer wel goed: de laagst geprijsde woningen die zeven jaar geleden voor een half mil joen naar de nieuwe eigenaars gingen zijn inmiddels ruim twee ton in prijs gestegen. „Dat het één van de mooiste wij - ken is hadden we natuurlijk zelf al ontdekt", reageert B. Wolff als voorzitter van de vereniging van bewoners chauvinistisch. „Iedereen die ik spreek is con tent over het wonen hier". Die opmerking vereist enige nuan cering als later een andere be woner, die zich liever in de ano nimiteit dompelt, gewag maakt van een iets te hoog gehalte aan 'kakballen' in de buurt. „Je zou er van de weeromstuit nog plat ter Bevelands door gaan pra ten". Inmiddels zijn er al wel mensen weggetrokken. Maar dat komt volgens de voorzitter van de be wonersvereniging eerder omdat er naar verhouding heel wat jongere mensen wonen die nog midden in hun carrière zitten en overgeplaatst kunnen worden. Wolff wil met deze signalering ook meteen maar aangeven dat het een fabeltje is gebleken dat het Goese Meer louter een oord voor 55-plussers zou worden. De wijk het Goese Meer is goed voor rond 375 van luxe tot zeer riant ogende huizen. Daarin wonen tussen de 800 en 900 per sonen. De woningen zijn opge trokken op grillig gevormde schiereilandjes bij een veertig hectare groot meer. Nieuw ge graven en vervolgens volge- plenst met water uit het aan grenzende kanaal dat Goes en het Goese Sas met elkaar ver binden. Tuinen tot aan het wa ter, bootje voor de deur, golf baan om de hoek: mijn liefje, wat wil je nog meer? Waterwoonplan Goes wil niet-Zeeuwen lokken, klonk het in 1990. Daarbij moet het luxe waterwoonplan als aas gaan dienen. Dat is aardig ge lukt: ongeveer de helft van de bewoners woonde eerst elders in het land. Noem een provincie en er is in het Goese Meer wel ie mand die daar vandaan komt. Over de nieuw ontwikkelde goudkust in het polderland is heel wat te doen geweest. Al in 1990 leidde een debatje in de ge meenteraad tot enig gemor. Zee land zit niet te wachten op een dergelijk prestigeproject, vond Groen Links-raadslid A. van Oosten. „Het wordt een elite-ei- land", stelde hij onomwonden vast. Naarmate de wijk nader vorm kreeg zag het raadslid an dere minpunten opdoemen. „Een ratjetoe", vond hij van de arcitectuur. „Iedereen kan daar zijn gang maar gaan terwijl de welstandscommiassie in andere wijken al valt over een klap- raampje. J. D.Lukasse voerde van SGP/GPV/RPF-zijde aan dat de wijk een te grote ver scheidenheid vertoont: schuin, plat, kronkels, strak, paarse dakpannen. De opvattingen over het Goese Meer zijn inderdaad zeer divers, schetst wethouder M. L. 't Hart de situatie. Dat loopt uiteen van de mening dat de gemeente wij ken moet creëren waar mensen graag wonen tot de vaststelling dat hier sprake is van een niet goed uit de verf gekomen plan. „De totale beeldkwaliteit valt een aantal mensen nogal tegen. De verschillende soorten wo ningen zouden niet echt bij el kaar passen. De bouwstijlen lo pen behoorlijk door elkaar". De wethouder houdt zich op de vlakte over zijn eigen opvattin gen. „Ik ben gemeentelijk be stuurder. Ik vertegenwoordig beide gedachten. En mijn per soonlijke opvattingen zijn hier niet relevant." Kruiskwallen De voorzitter van de vereniging van huiseigenaren in de be kroonde wijk bestempelt het als uniek dat het water dat de woonkavels omringt zout is. Dat brengt ook wel wat nadelen met zich mee als wiervorming. Daarnaast kan iemand die van uit zijn tuin zo een duik in de plomp neemt een onprettige confrontatie verwachten met een exemplaar uit de kruis- kwallenfamilie, voor de kenner de gonionemus vertens. Het zijn krengen die in sommige geval len vrij heftige reacties kunnen veroorzaken als jeuk, prikkelin BHS Tuinen tot aan het water, bootje voor de deur, golfbaan om de hoek: mijn liefje, wat wil je nog meer? gen en een rode huid. „Maar ja, dat is een uiting van de goede kwaliteit van het water", stelt Wolff daar tegenover. Dat het water zout is, komt goed uit want het is bijzonder schoon. Zeker als ervoor wordt gezorgd dat het wier niet welig kan tie ren heb je er geen stankoverlast van. Wat volgens de voorzitter van de bewonersvereniging ook mooi meegenomen is, is dat de buurt nauwelijks last heeft van mug gen, een situatie die bij wonen aan zoet water heel anders kan uitpakken. Nog meer pluspun ten zijn de rust en de nabijheid van het centrum van Goes. Bo vendien komt een goede bereik baarheid van de Randstad en het Belgische land goed van pas. Van de voorspelling dat het Goese Meer een oord van 55- plussers zou worden is weinig terecht gekomen. Wolff: „Ge lukkig wonen hier ook gezinnen met jonge kinderen. Dat houdt de wijk leefbaar." Nog niet zolang geleden ont stond er in de wijk enige onrust na het bekend worden van het voornemen om nabij het golf terrein een appartementencom plex op te trekken in ruil voor de vestiging van een hotel waar voor werd gevreesd dat het niet zou gaan lopen. Buurtbewoners kregen al enge visioenen van een soort Bijlmer vlak voor hun neusVoor alle zekerheid namen enkele toekomstige gedupeer den maar vast een advocaat in de arm. De bewonersvereniging heeft al een tijd niets meer van de plan nen gehoord. Wolff: „Wij nemen aan dat die plannen niet meer bestaan. Wij willen de wijk graag in laagbouw houden." In middels oud-directeur P. de Vis ser van de bij de opzet van het Goese Meer betrokken Walcher- se Bouw Unie meldt dat de appartementenbouw is afge blazen. „Daar waren zoveel be zwaren tegen dat we hebben ge zegd: daar moeten we al die moeite niet meer voor gaan doen". Ook is het stil geworden rond het vage voornemen om het Goese Meer in noordelijke rich ting uit te breiden. Berichten repten van oriënterende ge sprekken met de Koninklijke Maatschap de Wilhelminapol- der. Die had voor de ontwikke ling van Het Goese Meer al eerder 164 hectare akkerland overgedaan aan de ontwikke lingsmaatschappij voor de nieuwe wijk. Wethouder 't Hart is er duidelijk over: „De ge meente heeft in de richting van een uitbreiding van Het fotografie Willem Mieras Goese Meer geen plannen." „Ja, helaas is het klaar", rea geert de huidige directeur van de Walcherse Bouwunie G. van Kralingen. „We zouden nog wel een halve wijk kunnen vullen. Er is veel interesse voor kwali tatief hoogstaande woningen." Van Kralingen vindt de rang schikking van de buurt op de elfde plaats in de landelijke top- 25 aan de lage kant. „Zo'n com binatie van woningen bij de stad en met de Oosterschelde tegen de achterdeur is, ook vanwege de grote kavels voor grote wo ningen, uniek." Dergelijke pro jecten zullen niet meer van de grond komen verwacht Van Kralingen: „We moeten in Ne derland veel geconcentreerder gaan bouwen. Een aantal wo ningen per hectare als in het Goese Meer is niet meer van de ze tijd. We moeten zorgvuldiger omgaan met de ruimte." Infrastructuur Als er wat ten nadele van de wijk moet worden gezegd dan betreft dat volgens de bewo nersvereniging de verkeers- doorstroming. De buurt is maar mager bedeeld met infrastruc tuur. Er zijn geen of nauwelijk wandel-en fietspaden. Me vrouw Sylvia Bleijenberg kan als bewoonster van het eerste uur meepraten over die onge wenste situatie. „Er wonen hier meer dan honderd kinderen on der de twaalf jaar. De weg naar school is gigantisch gevaarlijk. Er zijn een paar vervelende oversteekplaatsen. Daar moet snel iets aan gedaan worden. We wachten daar al jaren op. Van daag of morgen is het te laat en ligt er een kind op een motor kap." De gemeente mag ook wel eens wat terugdoen, vindt mevrouw Bleijenberg. „Wij zijn een goed melkkoetje voor de gemeente. Als je ziet op hoeveel mijn huis is getaxeerd voor de onroerend goedbelasting, dat wil je niet weten." Het betrekken van een nieuw huis in het Goese Meer is een prima investering gebleken. „Er gaat hier beneden een mil joen gulden niks meer weg. Het lijkt wel of iedereen in deze buurt wil komen wonen." Wethouder 't Hart kondigt aan dat op korte termijn een dertig km zonering wordt ingevoerd op de voornaamste verkeers ader van de Goese Meerlaan. Voor de langere termijn wordt overwogen om op bepaalde lo caties in de wijk het autoverkeer te verminderen wat weer een positief effect zal kunnen heb ben op het voetgangers- en fiet- sersverkeer. Speeltuin Mevrouw Bleijenberg wil geen kwaad woord horen over haar woonomgeving. Zij heeft het er met haar gezin dik naar de zin. „Wij zijn ontzettende water sportliefhebbers." Dat is buiten ook wel te zien waar de familie een particuliere vloot heeft af gemeerd: zes zeilboten, een jacht, een motorboot, een kano en een stuk of wat surfplanken. „Er wonen hier veel leuke men sen. Daar zitten een paar min der aardige tussen maar dat heb je in een andere wijk ook." Me vrouw Bleijenberg vindt het wel een schande dat er in een deel van de buurt waar mensen met tuinen van duizend meter wo nen wordt aangedrongen op de inrichting van een speeltuin. „Ze hebben bijna allemaal een tweede auto. Bovendien zit je met de fiets in twee minuten in de Hollandse Hoeve, een knoert van een speeltuin. Ik denk dat er wijken in Goes zijn die zo'n voorziening harder nodig heb ben." Jacques Cats De Nederlandse Lathyrus Vereniging houdt van woensdag 4 tot en met zondag 8 juli een expositie in de Botani sche Tuinen van de Universiteit (De Uithof) van Utrecht. Onge veer honderd verschillende soorten zijn te zien. Naast be staande wordt een aantal nieu we gepresenteerd. Tijdens de expositie is met name Lathyrus te zien die gekweekt is door amateurs. Daarnaast is een inzending te zien die afkomstig is van Paleis Soestdijk. De ingezonden bloemen, die zijn voorzien van een naam, worden gekeurd door de Vaste Keurings Commissie. Leden van de vereniging zijn boven dien aanwezig om informatie over het gewas te geven. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag ook van 19.00 tot 21.30 uur. De entree bedraagt 7,50 gulden. - De houtkachel Jotul F400 is de nieuwste loot aan de stam van fabrikant Helex. De Jotulkachels vallen niet alleen op door de nostalgische vorm geving, maar vooral door mi lieubewust branden. Op tech nologisch gebied leveren de kachels met het Clean-Burning- principe een staaltje vernieu wing. Een maximaal rendement en een schonere uitstoot van de verbrandingsgassen is het re sultaat. Door extra verbran dingslucht toe te voegen tijdens het stoken, worden de rookgas sen nagenoeg volledig naver- brand. De Jotul F400 is een giet ijzeren kachel die is voorzien van grote halfronde deuren. Via deze deuren kan hout in de ka chel gelegd worden. Tevens geeft het de haard een speels ac cent doordat ruim zicht op het vuur geboden wordt. Het nos talgische model staat op elegan te pootjes, waardoor een ruim telijke indruk ontstaat. De 1 kachel heeft een boven- en ach teraansluiting. De capaciteit van de haard is minimaal twee en maximaal zeven kW. Het mo del is leverbaar in de kleur blue- black emaille of zwart gespoten. De zwarte uitvoering kost 3.717,- en de emaille 4.567,-. Om energie te besparen stap pen steeds meer huishou dens over op het gebruik van een zonneboiler. Van producent Daalderop verscheen onlangs de zonneboilercombi Multiso- lar op de markt. Deze zet zon licht om in warm water. Onge veer vijftig procent van het douchewater wordt ermee door de zon vexwarmd. Voor de ver warming dienen zonnecollecto ren op het dak te worden ge plaatst. Omdat de overheid het gebruik van zonne-energie stimuleert, is een subsidie verkrijgbaar. Dankzij die bijdrage verdient de installatie zich volgens Daal derop in vijf jaar terug. De zonneboiler zou bovendien gemakkelijk plaatsbaar zijn. Onderin bevindt zich een op slagtank met een capaciteit van honderd liter. Dit water circu leert bij voldoende zonlicht via een pomp door de zonnecollec tor. De opgeslagen warmte wordt met behulp van een warmtewisselaar overgedragen aan het tapwater. Aan de bovenkant bevindt zich een boiler van tachtig liter met een geïntegreerde gascombike- tel. Het apparaat kan dan ook zowel de woning als het water verwarmen. De Multisolar is te koop bij de sanitair vakinstalla teur. Informatie: 0344-636.500. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37