De kusttram is nooit ver weg Verkoop van campers stijgt nog steeds Wenduine De Haan Jeugdherberg Oriënt HISWA First Choice Catering Vlaamse badplaatsen Speelland De Vlaamse kust heeft in Nederland niet zo'n goede naam. Het is niet meer dan een smalle strook zand van 67 kilo meter lengte waar een enorme hoeveelheid flats en appartementencom plexen tegenaan is ge kwakt. Zee en land worden gescheiden door versteen de zeeweringen, waarop talloze neringdoenden hun brood proberen te ver dienen. Groen is spaar zaam en waar nog wat na tuur is, kruipen campings en recreatieparken lang zaam maar zeker verder om het laatste stukje duin pan te veroveren. Dat beeld is niet geheel te recht. De Vlaamse kust biedt meer dan het Ant werpen of Brussel aan zee, boulevards en winkelstra ten. De dertien Vlaamse badplaatsen onderschei den zich van elkaar in sfeer en aankleding, maar ook in toeristisch-recrea- tief aanbod. De PZC brengt in een reeks artikelen de Vlaamse kust in beeld. Vandaag afleve ring 3: Wenduine-De Haan. De KLM heeft een nieuwe ca tering-concept losgelaten op een groot deel van de Europe se vluchten, voor zowel business als economy class. Het gaat dan om vluchten die maximaal hon derd minuten duren. De passa gier in de economy class kan voortaan kiezen uit twee sand wiches, waarvan er een vegeta risch is. Het drankassortiment is uitgebreid met mousserende witte wijn, en op de ontbijt- vluchten, vroeg dus, worden er extra sapjes geserveerd. In de duurdere business class krijgt de clientèle een maaltijdsalade, een broodje, en de modieuze wrap, zo'n oprolhap. Uiteraard ook hier sapjes en bij latere vluchten rosé. De Nederlandse jeugdher berg is populairder dan ooit. Dat blijkt uit cijfers over het afgelopen jaar van de NJHC, de Nederlandse Jeugdherberg Centrale, waarbij 34 jeugdher bergen zijn aangesloten. Vorig jaar steeg het aantal overnach tingen met bijna 4 procent naar meer dan 750.000. Niet alleen jongeren bezoeken tegenwoordig de jeugdherberg maar ook steeds meer 'oudere jongeren' en gezinnen met klei ne kinderen. Om nog beter op de wensen van de doelgroep in te spelen investeert de NJHC mo menteel volop in haar accom modaties en de faciliteiten. Zo is beddengoed voortaan bij de prijs, 32,25 gulden inbegrepen. De HISWA 2002, dé water- sportbeurs van ons land, zal volgend jaar een gewijzigde opzet krijgen. De beurs zal voor het eerst ook 's avonds open zijn, van dinsdag tot en met vrijdag. In het weekend gaat de deur nog om 18.00 uur dicht. Verder zul len alle boten van negen meter en langer een plek krijgen aan steigers, overzichtelijk bij el kaar in één hal; ook aan kleine watersport (roeien, kanoën, duiken, vissen, surfen en water skiën) zal meer aandacht be steed worden en er komt een mogelijkheid om tweedehands- boten te verkopen. De HISWA 2002 wordt van dinsdag 26 februari tot en met zondag 3 maart 2002 in de Am sterdamse RAI gehouden. Het Britse First Choice, dat tot de grootste reisorgani saties van Europa behoort, heeft de Nederlandse reisonderne ming CSA/Sun International BV, dat zich met Sunrise (vlieg vakanties en zeilreizen) en het succesvolle Kids World (voor gezinnen met kinderen tot 10 jaar) op de toeristische markt beweegt, overgenomen. First Choice, dat eerder al reis organisaties in Frankrijk, Bel gië, Duitsland, Spanje, Oosten rijk, Zwitserland en Italië kocht, maakt hiermee z'n entree in Nederland. meer zoekt dan zon, zee en zand weinig te bieden. De hoge ap- partementenblokken van onbe stemde architectonische origine lijken haastig opgetrokken. Tussen de moderne flatgebou wen steken de weinige histori sche gebouwen opvallend af, maar oud staat hier iets te vaak synoniem voor vergane glorie. Op het strand zijn straten met piepkleine badhuisjes, waar de vroege gasten van het seizoen beschutting vinden tegen de soms nog frisse zeewind. De strandtenten aan de boulevard serveren de traditionele steak en friet, koffie met wafels of ap pelgebak uit de diepvries. De norse ober op het terras achter glas, met uitzicht op het strand, wil niet alvast de koffie brengen en dan de rest van de bestelling opnemen. „Moet ik twee keer de trap op", is zijn ontnuchterende verklaring. Fooien moet je na tuurlijk wel verdienen. Astma-patiëntjes De deuren van een gebouw aan het eind van de boulevard, waarboven een groot bord 'ten toonstelling' hangt, blijven voor geïnteresseerd publiek voorals nog gesloten. Een dame die de ingang fysiek blokkeert, vertelt bits dat 'mensen die hier niet werken, niet naar binnen mo gen'. Een wat toeschietelijker collega meldt dat hier wel ex- po's worden gehouden van plaatselijke schildertalenten, maar alleen tijdens de zomerva kantie. De low-key badplaats kent een lange traditie van kinderkolo nies, die hier een pleisterplaats kozen. Voor de rust en de gezon de lucht, weldadig voor de jonge astma-patiëntjes. Volgens de plaatselijke dienst voor toeris me is het hier nog steeds relatief rustig - zelfs in het hoogseizoen. Waar gepensioneerde senioren profiteren van de lage verblijfs kosten tijdens het voor- en na groen en het niveau van de dui nen. De prachtige vakwerkhui- zen in belle époque en art nou veau stijl langs de bochtige wegen van het park dragen dro merige namen als Chantecler, Astoria, Beau Séjour, Hotel des Dunes en Atlanta. Ze vormen nu onderdeel van de 'Wandeling door het architectu raal erfgoed van De Haan'. De brochure met routebeschrijving is te verkrijgen bij het infokan- toor van de toeristische dienst, dat in het tramhuisje is geves tigd. Staatsduinen Winkelverslaafden komen hier niet echt aan hun trekken, na tuurliefhebbers des te meer. De staatsduinen tussen Wen- duine en De Haan vormen een klein wandel- en fietsparadijs. Ze zijn bebost en dat is welhaast een unicum voor de Noordzee kust. Oorspronkelijk was het aangelegd als schermbos, om de achterliggende vruchtbare pol- dergronden te beschermen van de zuidwestenwind, het zout en het zand. Loofbomen als zo- mereik, witte abeel en gewone esdoorn wisselen naaldbomen als de Corsicaanse-, Oostenrijk se- en zeeden af. Dichterbij de zee floreren soorten als de duin- doom, de vlier en de kardinaals muts. Op het arboretumpad en het vossepad is het opvallend stil. Het voorbij razende verkeer op de Nieuwe Rijksweg tussen Wenduine en De Haan is de eni ge beperkende factor. Voor wie zijn wandelschoenen niet aan doet voor afstanden van onder de twintig kilometer kan kiezen voor het 150 kilometer lange Grote Routepad 5a, van Hoeke over Oostende en De Panne naar Stavele aan de IJzer. En mocht je onverhoopt blaren krijgen, dan is de kusttram nooit ver weg. Lilian Dominicus Om de haverklap dendert het kusttrammet je als een olifant over de rails op de middenberm van de door gaande weg het rustige bad plaatsje Wenduine binnen. Wie wil oversteken, moet zich haasten want het ding lijkt geen rem te hebben. Maar goed, het vervoert de vakantieganger aan de Vlaamse kust met enige re gelmaat van de ene bad plaats naar de ander, het kost veel minder dan de dot benzine die doorgaans de uitlaatpijp op een identieke afstand verlaat en vooral dat laatste argument haalt zelfs de meest verstokte autobe zitter heden ten dage over eens voor een openbaar ver voermiddel te kiezen. Waar na de wet van het openbaar vervoer onverbiddelijk in treedt, want de volgende tram laat toch zeker een half uur op zich wachten. Het is bijna middag op zo maar een dag in het late voorseizoen, maar de zon schijnt al behoorlijk fel. Op de bankjes van het kleine station netje is geen schaduw, maar hier lijkt niemand zich wat aan te trekken van de waarschuwende teksten, die de stichting kan kerbestrijding de laatste weken in de media rondsti'ooit. Diep bruin blijft in, huidkanker en rimpels nemen we op de koop toe. Wie niet verkleurd thuis komt van drie weken kust, krijgt van het thuisfront mee warige blikken: je bent toch wel echt op vakantie geweest? Wenduine heeft de toerist die De rit van het rustige Wenduine naar het mondainere De Haan voert langs een historische molen, prachtige duinenrijen en kolossale witte villa's. foto's Peter Nicolai seizoen zorgen gezinnetjes met jonge kinderen gedurende de zomervakanties voor het famili ale karakter op het vier kilome ter lange strand. De rit van Wenduine naar het mondainere De Haan voert langs een historische molen, prachtige duinenrijen en kolos sale witte villa's. De zee altijd ergens op de achtergrond aan wezig. Grijze koppen voeren de boventoon onder de nukkig voor zich uitstarende passa giers. De gebouwen rondom de halte Aan Zee springen eruit door zowel kleur als ontwerp. Hier heerst de sfeer van de vori ge eeuwwisseling. De uitbaters van het knalgele pand De Torre, tegenover het typische tram- huisje, serveren superverse sa lades met en zonder vruchten uit de zee, in enorme schalen. De kruiden zijn van eigen kweek, de kok steekt bij ieder gerecht het terras over om uit de aarde werken potten in de hoek een bosje tijm, bieslook of peterselie te plukken. De Haan was oorspronkelijk een gehucht in de duinen, ge klemd tussen het grondgebied van twee van de oudste polder dorpen: Klemskerke (1003) en Vlissegem (988). Aan het eind van de negentiende eeuw veran derde tuinarchitect L. Van Der Swaelmen de duinen in een groot park, waar de toeristen van Blankenberge en Oostende konden wandelen. Het was er goed toeven en dat vonden twee architecten uit die tijd, Collinet en Passenbronder, ook. Ze re gelden een contract met de Bel gische Staat en ontwierpen op vijftig hectare duinen een villa park. Voorop in het plan stond het behoud van zoveel mogelijk zaterdag 30 juni 2001 Wenduine - De Haan. «Brugge «Antwerpen Oostende Gent - Genk W Leuven s Kortrijk - a Hasselt Brussel BELGIË Mons Luik Nanrên Charleroi o Kleinschaligheid kenmerkt de tweelingbad plaats Wenduine-De Haan. Hier geen grote ap- partementenblokken tot aan het strand, maar lief lijke vakwerkpensions, aardige cafés en sfeervolle hotelletjes. Beide plaatsjes liggen aan zee, maar van een grootstedelijk karakter is geen sprake. De na tuur heeft zich in dit deel van West-Vlaanderen nog aardig weten te handhaven. De duinen, het reser vaat De Zandpanne: ze worden door de dorpelingen met ijver beschermd. Wat hier ook grootdeels intact is gebleven is de duinenrij. Wenduine-De Haan telt zo'n 8600 inwoners. Een aantal dat in de zomer zowat verdubbelt. In totaal zijn er 43 hotels met 718 kamers. Het gaat hierbij voornamelijk om middenklasse hotels. De dienst voor toerisme huist in De Haan in het gemeentehuis aan de Leopoldlaan. De dienst beschikt niet over een eigen website, wel over een e-mail adres waar informatie kan worden opgevraagd: tourism.de- .haan@pophost.cevi.be. De verkoop van caravans blijft toe nemen. Vorig jaar zijn in Neder land 23.500 mobiele vakantiehuisjes verkocht, ruim tien procent meer dan het jaar daarvoor, dat met 21.256 ver kochte exemplaren ook al een record was. In totaal telt Nederland nu 433.000 caravans. De markt voor vouwwagens en stacaravans is stabiel. Een verandering is wel te zien op het gebied van de camperverkoop. Commercieel directeur Boon van Adri- atik spreekt over 'bijna een verdubbe ling van het aantal verkochte campers'. Tussen juli 1999 en juli 2000 verkocht Adriatik veertig campers, vanaf juli 2000 zijn er zeventig verkocht. Marktleider Hymer heeft dit seizoen 138 campers verkocht aan consumen ten tegen 120 en 100 in de jaren daar voor. Daarnaast worden nog nieuwe campers aan verhuui'bedrij ven ver kocht. Het totaal aantal campers in Ne derland neemt vooral ook toe door de invoer van gebruikte kampeerwagens uit Duitsland. Daarnaast zijn er mensen die busjes kopen en deze laten ombouwen tot camper. Deze staan meestal niet als kampeerwagen geregistreerd. Afgezet tegen het aantal caravans zijn er nog weinig campers in Nederland. Bij de verkoop van het aantal nieuwe exemplaren is het verschil heel groot, 23.500 caravans tegen nog geen dui zend campers afgelopen jaar. In cijfers over het totale bezit van mobiele va kantiewoningen is de verhouding min der scheef: één camper op tien cara vans. Dat die verhouding anders ligt komt niet alleen door de import van ge bruikte campers maar ook doordat campers langer meegaan. „Wij hebben er rondrijden die twintig tot dertig jaar oud zijn", zegt sales manager Van der Burgh van Hymer. Het verschil in populariteit heeft veel met de prijs te maken. Nieuwe cara vans zij n er al vanaf rond de 15.000 gul den. Voor een nieuwe camper beginnen de prijzen net onder de ton tot ruim het dubbele voor de luxe exemplaren. Berend van de Sande De legendarische Oriënt Ex press rij dt nog altij den wie een stukj e mee wil in deze exclu sieve trein kan bijvoorbeeld kie zen voor de rit vanuit Londen of Pax-ijs naar Venetië. De Duitse x-ederi j Peter Deilmann biedt die reis aan in combinatie met een luxe riviei-cruise door de Lagu ne van Venetië en vervolgens over de rivier de Po. Daarbij wordt gevax-en op het 5 stex-ren- cruiseschip MS Casanova. Het gaat om tiendaagse reizen, die - en daar is praktisch alles bij inbegrepen - 6770,- per persoon kosten. De reizen vin den plaats van juli tot en met ok tober en volgend jaar van maart tot en met november. Meer infoxmatie: Royal Hansa Tours, Haren, 050-5370050. Voor Safari Beekse Bergen zijn juli en augustus uiter aard hoogseizoen. Speciaal voor kinderen is de maand juli uitegeroepen tot evenementen- maand op Speelland. Met Beachfun dagelijks aan het meer, inclusief het varen op een voortgetrokken opblaasbare banaan. Ook zijn er braderieën op de donderdagen 12,19 en 26 juli, is ervan 14 tot en met 20 juli dagelijks kindercircus en op zondag 29 juli een zandkaste- len-wedstrijd.Het park is dage lijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De entree bedraagt 11,50 gulden. Meer informatie: 0900-2335732 en internet www.beeksebergen.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31