Mam, zijn dat echte zeeleeuwen? Eens ging de zee hier tekeer PZC 30 1 Dolfinarium Harderwijk Op stap in Nederland Maritieme schilderkunst Reishorloges Ooievaars Van Gijn zaterdag 30 juni 2001 Aaibare haaien, walrus sen die op de pondjes letten, zeeleeuwen met lief desverdriet en zoenende dol fijnen. In het Dolfinarium in Harderwijk zijn de dieren artiesten in een decor dat 'De wereld van de zee' heet. Met een beetje planning kun je alle spetterende shows be zoeken, maar de dieren in hun gewone doen observeren is zeker zo leuk. Zo, dus jij komt dolfijnen kij ken?" De vrouw achter de kassa in restaurant De Tuime laar verdient misschien niet de originaliteitsprijs, maar het is in elk geval een vriendelijke bin nenkomer. Dat haar jonge klan ten melden na de Fristi eerst de roggen te willen aaien, vervult haar met goed gespeelde be wondering: „Ik zou het niet dur ven, hoor!" Op het terras biedt de bij de en tree verstrekte folder inzicht in het programma van die dag. Eerst het Geheim van Dolfij neneiland, daarna is het etens tijd bij de roggen, vervolgens de zeeleeuwenshow, en dan de walrussen. Tussendoor is er tijd om het Wad en de Lagune te be kijken. Gelukkig staan dolfij nen bekend om hun ontstressen- de uitstraling. Op naar de koepel, sinds 1969 de blikvanger van het Dolfinari um. Het publiek wordt er vanaf een projectiescherm verwel komd door Neptunus, die in dit geval een neef zou kunnen zijn van KabouterPlop. Zijn teksten („Is het dan toch waar dat mens en dier elkaar kunnen ver staan?") mogen een tikje oubol lig overkomen, des te flitsender is de op Amerikaanse leest ge schoeide show die hij aan elkaar praat. Drie trainsters - tevens recordhoudsters op de drie kwartier breeduit lachen - voe ren met de dolfijnen een specta culair en verrassend spel op. En wie dan nog reserves zou hebben bij al deze acrobatiek, smelt vanzelf op het moment dat de dieren een zacht 'gesnater' laten horen. Er is geen houden meer aan: „Daar heb je Flipper!" zingt het in de hoofden van me nig dertigplusser. In de onderwaterruimte zijn de dolfijnen goed te zien. De lunch moet nog even wach ten, eerst zijn de roggen aan eten toe, meldt het schema. Bij het roggenrif blijkt dat hier geen medewerker met voer staat te zwaaien, maar dat er zelfwerk zaamheid van het publiek wordt verwacht. De kinderen griezelen bij de aanblik van de gevulde mosselschelpen die voor een gulden per stuk bij het loket worden verstrekt. De rog gen aaien, oke, maar voeren.... Er zit niets anders op dan het voer - stukjes ondefinieerbare vis en een paar garnaaltjes - zelf onder de waterspiegel te hou den, zodat de roggen er als plat te stofzuigers overheen kunnen zwemmen. Een zacht gekriebel aan de vingers betekent dat de geinige, met maalplaatjes uit geruste bekkies het lekkers heb ben opgepikt. Erg veel trek hebben ze niet. Maar het voer onder water hou den en vervolgens even de blik afwenden naar de minder hui verige buren kan toch voor ver rassingen zorgen. Een haai(tje) ziet zijn kans schoon. Net op tijd de hand uit het water! Gelach bij de omstanders, de haai druipt teleurgesteld af. Jaws in het klein. Maffe Matrozen Tijd voor vrolijkheid. In het zee leeuwentheater staat dit sei zoen de show Maffe Matrozen op het programma. Met muziek uit De Jantjes is het bijna een mini-musical, al wordt er door de acteurs gezongen noch ge sproken. Maar de zeeleeuwen foto Frans Nikkels/GPD hebben geen last van podium vrees, als de zogenaamde liefjes van twee passagierende matro zen. Ze zoenen en knuffelen dat het een aard heeft en zelfs voor een walsje draaien ze de hand niet om. Het is ook het moment waarop een van de kinderen hardop twijfelt of het niet toch gewoon een man in een zeeleeu- wenpak is die daar met die ma troos staat te dansen. „Mam, zijn dat echte zeeleeuwen?" De walrussen Igor en Olga zijn eveneens artistieke zwaarge wichten. Het publiek mag het gewicht van Igor raden en schat dat natuurlijk veel te laag in. Dat Olga een paar honderd kilo minder gewicht in de schaal legt dan haar mannelijke partner Igor ligt voor de hand, maar ze vraagt en krijgt er toch een da verend applaus voor. Als de voorstelling is afgelopen, wordt het plotseling heel rustig bij het walrussenbassin. En dan blijkt dat ze buiten de bühne minstens zo bezienswaardig zijn. Je kunt de kolossen bijna aanraken, terwijl ze zich ogen schijnlijk loom door het water bewegen. Bovendien blijken ze te beschikken over een indruk wekkend repertoire aan 'vieze' geluiden. Hilariteit bij de toe schouwers, zeker de jongsten kunnen er geen genoeg van krij gen. Ongewoon zijn ook de vogelge luiden op het Wad, dat er heel natuurlijk uitziet en met bord jes wordt aangeduid als een be schermd broedgebied. Maar het gekrijs van meeuwen en andere wadbewoners blijkt bij nader onderzoek mede afkomstig uit de lantaarns langs het schelpen pad, waarin kennelijk een klei ne luidspreker verstopt zit. De zeehonden die van de zon genie ten, zijn wel van vlees en bloed, al bewegen ze nauwelijks. „Ze zijn vreselijk lui vandaag", meldt een medewerker die bezig is een van de strandjes aan te harken. De dolfijnen in De Lagune heb ben er wel zin in. Je kunt aan de waterkant wachten tot ze uit de vijftien miljoen liter Noordzee water opduiken, maar in de on derwaterruimte - die 's avonds dienst doet als restaurant - laten ze zich nog veel beter bekijken. Dé attractie van De Lagune zijn dit seizoen de jonge dolfijntjes. Medio mei werden er kort na el kaar drie geboren. Ademloos zien de bezoekers de kleintjes - veilig aan de zijde van pa of moe - voorbij komen. Met waarschu wende teksten („Niet tegen de ramen tikken! Niet flitsen! Niet rennen of schreeuwen!) wordt het kraambezoek tot rust ge maand. Geheel ten overvloede. Hier word je vanzelf stil van. Ingrid Bosman Het Dolfinarium in Harderwijk is dagelijks open van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang kost 39,50 gulden per persoon, inclusief toegang tot het strand aan het Veluwemeer en de speeltuinen. Meer informatie: 0900-3653456. Internet: www.dolfinarium.nl. In de provincie Flevoland ligt Schokland, ooit een eiland in de Zuiderzee, nu een midden in de polder gelegen museum met een heel bijzondere historie. In de grote vlakke polder lijkt Schokland zich te verheffen van de grond. Het zicht op dit voor malige Zuiderzee-eiland is dan ook het mooiste vanaf de pro vinciale weg waarover iedereen komt aanrijden. Vandaar is goed te zien hoe de kerk en enke le huisjes bijeengepakt op een terp liggen, alsof ze nog steeds steun zoeken bij elkaar tegen het wassende water. Van dat water is echter in de verste verte niets meer te zien, en juist dat geeft Schokland zo'n bijzondere status. Het vroegere eiland, nu een museum, toont misschien wel het beste hoe de Nederlan ders daar de strijd tegen de zee uiteindelijk hebben gewonnen. Schokland maakte tweedui zend jaar geleden deel uit van een groot veeneiland, waartoe ook Urk behoorde. Nog tot 1450 was het een schiereiland, daar na raakte het los van het vaste land. De volgende eeuwen knabbelde de zee telkens stuk- jes van Schokland af, waardoor het visserseiland flink kromp. Rond 1800 was het mede daar om een dichtbevolkt gebied, met woonkernen als Middel- buurt, Zuiderbuurt, Zuidpunt en Oud Emmeloord. In die tijd werd Schokland voorzien van een rij palen rondom, een zee wering die het wassende water zou moeten tegenhouden. Vier jaar later werd aan de westzijde bovendien een twee meter hoge stenen dijk gebouwd. Dat moest afdoende zijn, dacht men in die tijd, maar dat bleek al spoedig niet het geval. De ergste rampspoed op Schok land begon in het najaar van 1824 met een lange natte herfst, gevolgd door springtij in febru ari 1825. Na een storm op de derde van die maand begon de zeespiegel gevaarlijk snel te stijgen. Mensen vluchtten naai de zolders van hun woningen, probeerden in bootjes en zelfs tobbes te ontkomen, maar velen overleefden de stormramp niet. In de kerk herinnert een ge denksteen hier nog aan. In 1840 woonden er nog maar 695 men sen, die het water steeds dich terbij zagen komen. Nog geen twintig jaar later moesten de laatste Schokkers vertrekken op last van koning Willem III, die na herhaalde stormrampen geen verder risico durfde te ne men. Schokland raakte in de vergetelheid, totdat in 1937 be gonnen werd met het droogleg gen van de Noordoostpolder. Het project werd met medewer king van de Duitsers in 1942 voltooid. Dat dit midden in de oorlog gebeurde, was niet toe vallig, de Duitsers hadden veel belang bij extra land waar graan geteeld kon worden voor de hongerige bevolking. Het kerkje, het enige originele overgebleven pand van Schok land, was opeens weer bereik baar, en nog wel over de weg. Al twee jaar na de oorlog werden daar omheen enkele Schokker huizen nagebouwd, die de be stemming museum kregen. Dat museumcomplex is klein. In de huisjes is een permanente dia jEens ging de zee hier tekeer Maar die tijd komt niet weer 't Water ligt nu achter de dijk Waar eens de golven het land bedolven Golft nu een halmenzee, de oogst is rijp (laatste couplet Zuiderzeeballade) voorstelling, er zijn archeologi sche vondsten te zien, een skelet grijnst bezoekers vanuit zijn met een glasplaat bedekte graf toe. Foto's tonen de laatste Schok kers die het eiland moesten ver laten en zich bijna allemaal dichtbij vestigden in Kampen, Vollenhove of Zwolle. Buiten liggen enkele oude graven, een stuk houten zeewering en dijk, een restaurant en natuurlijk de kerk. Deze is overigens niet al tijd toegankelijk omdat er re gelmatig huwelijken gesloten worden die flink wat geld in het laatje brengen, circa duizend gulden per keer. Niet het museum zelf, maar de gehele omgeving is de grootste attractie. Een ruim vier kilome ter lange fiets/wandelroute voert naar de noordpunt van het vroegere eiland, waarbij het Schokkerbos en de gerestau reerde drooggevallen haven Oud Emmeloord worden gepas seerd. Een vijf kilometer lange fiets/wandelroute gaat via het museum naar de zuidpunt, en vandaar is ook de Gesteentetuin goed bereikbaar. Onderweg ge ven plaquettes informatie over wat er te zien is. Deze twee rou tes zijn prima te combineren. Wie een beetje geïnteresseerd is in de geschiedenis van Neder land als waterland, kan op Schokland zijn hart ophalen. Hier zijn geologie, archeologie, natuur en historie nauw met el kaar verweven. Met centraal natuurlijk de fysieke herinne ring van de strijd tegen het wa ter. Voor Unesco was vooral dat laatste aspect de belangrijkste reden om het vroegere eiland in 1995 een plaats te geven op de lijst van Werelderfgoederen. Alice Plekkenpol Museum Schokland. Middel- buurt 3, Ens, tel. 0527-251396, is in juli en augustus dagelijks open van 11.00-17.00 uur, daar na op maandag gesloten. Entree 5,00, 65-plussers en kinderen ƒ3,50. Het museum van Schokland. foto's Dinand Buisman/GPD Voor het eerst verscheen bij de ANWB de leden wijzer 'Op Stap in Nederland' met daarin ruim 130 aanbevelingen voor een dagje uit in eigen land Het 160 pagina's tellende boekje geeft de gebruiker niet alleen informatie over onder meer at tractieparken, musea en (win kelsteden maar geeft ook sug gesties voor zestien fiets- en negentien wandeltochten. 'Op Stap in Nederland' (een bunde ling van de negen regionaal ge tinte brochures die voorheen werden uitgegeven) is voor ANWB-leden gratis verkrijg baar bij alle ANWB-verkoop- punten. Ook kan het boekje worden opgevraagd via 0800- 0503 of internet (www.anwb.nl/winkel). In het Marinemuseum aan de Hoofdgracht 3 in Den Helder i is nog tot en met 23 september een expositie te zien met ruim tweehonderd schilderijen en te keningen van Arne Zuidhoek. I De tentoonstelling geeft een uit-1 gebreid beeld van het werk van I de maritiem kunstenaar die zich altijd heeft bediend van zeer uiteenlopende vormen en stijlen I en die zich net zo makkelijk liet inspireren door de vermaarde Willem van de Velde de Oude als door William Turner. Het museum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zater dag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijs 10 gulden (kinde ren 5 gulden). Meer informatie: 0223-657534 en internet www.marinemuseum.nl. Een eeuw geleden was met vakantie gaan absoluut niet voor iedere Nederlander wegge- legd. Nee, arbeiders bleven thuis, werkten, alleen de rijken gingen op pad. En dat deden ze luxueus. Wie een beetje idee wil hebben van hóe luxueus kan nog I tot en met 31 oktober een kijkje nemen op de expositie 'Ik ga op reis en ik neem mee' op Land goed Nienoord in het Groninger Leek. Daar worden op de bo venverdieping van de borg unie- ke reishorloges en reisnecessai-1 res uit verzamelingen van twee I particulieren getoond. Onder de necessaires een theekookset van zilver en ivoor. Nienoord, dat ook nog z'n Rij tuigmuseum en andere attrac- ties te bieden heeft, is dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur geopend, maandag en zondag van 13.00 i tot 17.00 uur. De entree kost 7,50 gulden, voor kinderen 4 gulden. Met 380 broedparen is de stand van de ooievaars in Nederland weer op vooroorlog se sterkte. De tijd dat de ooie vaar het alleen goed deed in speciale dorpen, zoals Ooie- vaarsbuitenstation 't Zandt in Gorssel, is allang voorbij. Ook op losse nesten op het platteland en in dorpskernen nestelt de vo gel steeds vaker. Vogelgroep IJsselstreek heeft de nesten in de regio Zutphen/De- venter in kaart gebracht en er een fietsroute langs uitgestip peld. De tocht is zo'n 45 kilome ter lang. Routebeschrijvingen zijn verkrijgbaar bij de WV in Gorssel. Alleen nesten, die met het blote oog goed zijn waar te nemen, zijn in de route opgenomen. Zo ontbreekt bijvoorbeeld het nest in een kastanjeboom midden in het hart van dorp Voorst, omdat de ooievaar die daar zit zich niet laat zien. Tot half juli is het de beste tijd om de vogels op en rondom hun nesten waar te ne- Na een restauratie die ruim twee j aar in beslag heeft ge nomen, wordt het Museum Si- j monvanGijninD ordrecht op J zaterdag 8 september weer opengesteld voor het publiek. I Het voormalige woonhuis van de collectioneur (antiek, meu bels, prenten) Van Gijn is geheel in oude staat teruggebracht in- clusief de originele 18e-eeuwse i keuken en de'rode salon'. De vermaarde speelgoedcollectie heeft een plaatsje gevonden op zolder. Ter gelegenheid van de herope ning is het museum tij dens het I weekeinde van 8 en 9 september I gratis toegankelijk. Meer informatie: WV Zuid- Holland Zuid, 0900-463,68.88; internet www.dordt.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30