Servische coalitie in gevaar PZC PZC Diplomaat Van der Stoel luidt pensioen in met nieuwe missie Servië is de zieke man van Europa Herindeling IE Karadzic en Mladic volgenden op lijstje VN Ruzie door zaak-Milosevic 30 juni 1951 zaterdag 30 juni 2001 door Cees van Zweeden Als leidei- der Serviërs trok Slobodan Milosevic het af gelopen decennium een spoor van vernieling op de Balkan. Maar dat hij zelfs als ex-leider gevaarlijk is, kan Zoran Djind- jic de komende weken onder vinden. De premier van Servië, die Milosevic bijna eigenhandig op het vliegtuig zette, zou bin nen enkele maanden ambteloos burger kunnen zijn. Om Milosevic uit te kunnen le veren aan 'Den Haag' was Dj- indjic gedwongen de grondwet wel erg creatief te interpreteren. Het Constitutionele Hof van de Joegoslavische federatie (Ser vië en Montenegro) had donder dag Djindjic' uitleveringsde creet illegaal verklaard. Maar Djindjic negeerde het vonnis, dat volgens hem geen rechts kracht had in Servië. Hij riep zijn kabinet bijeen en schoot Milosevic af naar Den Haag. Dat de uitlevering door een van Milosevic' advocaten werd om schreven als 'je reinste kidnap ping', was voorspelbaar, erger was dat Kostunica het met die duiding eens was. Vojislav Kos tunica is president van de fede ratie, niet van Servië. In die hoe danigheid stond hij achter het federale Hof, hoewel de rechters daarin nog door zijn voorganger Milosevic waren benoemd. Strijdig Kostunica was vanaf de dag waarop hij kwam bovendrijven, tegen de uitlevering van Milose vic aan Den Haag. Als rechtsge leerde oordeelde hij die uitleve ring als strijdig met de federale wet. Als politicus beschouwde hij het oorlogstribunaal als an ti-Servisch. Tijdens een bezoek aan Washington in mei raakte Kostunica ervan doordrongen dat uitlevering van zijn voor ganger onvermijdelijk was, in dien het land verzekerd wilde blijven van financiële hulp uit het buitenland. Maar de presi dent stelde één voorwaarde: de uitlevering moest volgens de wet geschieden. Kostunica toonde zich des dui vels na de onverwachte ma noeuvre door Djindjic. Het eer ste gevolg is dat de federatie uiteen zal vallen, omdat ook de Montenegrijnen tegen uitleve ring waren (hun leider, Djuka novic, heeft zelf vuile handen). Maar dat is nog het minste kwaad - Montenegro zou dit na jaar sowieso uit de federatie zij n gestapt. Erger is dat de Servische rege ring kan vallen. Die regering be staat uit een coalitie van acht tien partijtjes, die luistert naar de naam DOS (Democratische Oppositie Servië). Een aantal van die partijtjes laat ongetwij feld de oren hangen naar Kos tunica. Vloeiend Duits Een kabinetscrisis zou tot nieu we verkiezingen leiden, die niet noodzakelijkerwijs door Djind jic gewonnen worden. Djindjic, die vloeiend Duits en bewonde renswaardig Engels spreekt, is de lieveling van het Westen. Maar in eigen land is hij veel minder populair dan Kostunica Eén van de redenen daarvoor is - de cirkel is rond - Milosevic. Opiniepeilingen toonden dat een meerderheid van de Ser viërs niet langer tegen uitleve ring van Milosevic was; daar voor was de ex-leider te impopulair geworden. Maar een meerderheid beschouwt tegelij kertijd het tribunaal als een in strument van het Westen. Onder hen Kostunica. GPD door Cees van Zweeden De streek rond Valjevo in het westen van Servië staat bekend om zijn fram bozen. Wie er doorheen trekt, rijdt spitsroeden tussen fruitstalletjes. Maar in de stalletjes ontbreekt uitgere kend de framboos. De reden is eenvoudig: de frambozen van Valjevo zijn zo goed dat ze allemaal worden geëxpor teerd en de lokale bevolking is zo verpauperd dat ze geen exportprijzen kan betalen. Wie van Nis in Zuid-Servië naar de Bulgaarse grens rijdt, wordt herhaaldelijk door de politie aangehouden Soms is dat voor een boete, soms voor een kleine steek penning. Maar meestal wil de betrokken agent alleen maar een lift naar het volgende dorp, waar hij woont of werkt. De reden is eenvou dig: de politie wordt zo slecht betaald dat ze geen bus kaartje kan kopen. Belgrado betekent 'witte stad'. Maar wie 's avonds door de hoofdstad rijdt, ziet weinig wit. Dat is niet alleen omdat vervuiling de witte muren heeft zwartgeblakerd, het is ook omdat er 's avonds geen straatlantaarns meer branden omdat de stad zo arm is dat de elektriciteitsre kening onbetaalbaar is. Een decennium wanbeleid heeft Servië veranderd in de zieke man van Europa, voor waar geen geringe prestatie voor een land dat Bulgarije, Bosnië en Roemenië als buurlanden telt. Het bruto binnenlands product is zes tig procent gedaald. Het werkloosheidscijfer schom melt rond de vijftig procent. Eentiende van de bevolking bestaat uit vluchtelingen uit Kroatië, Bosnië en Kosovo. Eenvijfde deel is gepensio neerd. Misdaad Dat is nog niet alles. Servië wordt gerund door misdaad syndicaten. De maffia con troleert de import van goede ren, die onbetaalbaar zijn. Corruptie is een levensstijl geworden. Belgrado, waar onderwijzers maandelijks met driehonderd gulden naar huis gaan, is na Tokio de duurste stad ter wereld ge worden. Zonder een steek penning van een paar dui zend gulden brengt geen gy naecoloog nog een kind ter wereld in dit land waar de ge zondheidszorg officieel in een traditie van jaren her gratis is. Servië is na dertien jaar Milosevic een land zonder middenklasse. Er is geen en kel verband meer tussen op leiding en inkomen. Mensen met universitaire diploma's rijden in tien jaar oude taxi's over tien jaar lang verwaar loosd asfalt. Serviërs die werk doen waarvoor ze zijn opgeleid, werken in het bui tenland. Bijna een half mil joen geschoolden verlieten onder Milosevic het land. Stoutmoedig De Servische premier Djind jic probeert stoutmoedig de kwadratuur van de cirkel te tekenen. Hij liberaliseerde de prijzen, onttrok de olie import aan de controle van de maffia, en maakte een be gin met de onttakeling van de staatsindustrie. Maar dat laatste gaat ge paard met massaontslagen, wat het sociale vangnet on betaalbaar maakt. Alleen al om de nieuwe werklozen voor de bedelstaf te behoe den en de onderwijzers en dokters te betalen, heeft Dj indjic dit jaar 360 miljoen gulden nodig. Om de infra structuur voor instorting te behoeden, is 1,2 miljard gul den nodig. Deze posten al leen zouden de begroting in het rood doen belanden. Maar lenen is moeilijk voor een land dat een schuld heeft van 32 miljard gulden, een veelvoud van zijn jaarlijkse bruto nationaal product. Wie het Intercontinental Ho tel in Belgrado probeert bin nen te lopen in jeans, wordt tegengehouden door bewa kers. Alleen maffiose man nen met zonnebrillen en gladde pakken, blondje aan de arm, worden automatisch binnengelaten. De reden is eenvoudig: in het Servië dat Milosevic achterliet, heeft slechts de maffia geld. GPD door Cees van Zweeden en Hetty van Rooij De Oostenrijkse diplomaat Wolfgang Pe- tritsch vindt het heel positief dat de man die verantwoordelijk is voor het drama in Bosnië, nu in Den Haag zit. „Het is duide lijk dat Karadzic en Mladic nu de nog ont brekende stukken in de puzzel zijn," aldus Petritsch. De Oostenrijker is de hoogste baas in Bos nië, dat onder toezicht staat van de Verenig de Naties. Hij kan bedrijven sluiten, pas poorten uitgeven en ambtenaren benoemen. Hij kan zelfs de president van het land ont slaan. Karadzic, destijds leider der Bosnische Ser viërs, bevindt zich op Bosnisch grondgebied sinds hij vijf jaar geleden door het oorlogs tribunaal in Den Haag werd aangeklaagd. Hij werd gezien in het kerkje van Pale, bij Sarajevo. Hij gaf tot voor enkele jaren spo radisch interviews. Hij werkt aan een boek, waar een Duitse uitgever belangstelling voor heeft getoond. Zelfs voor wie geen beschikking heeft over satellieten en spionagevliegtuigen is het niet moeilijk uit te vissen waar Karadzic zich ophoudt. Dat is in de streek tussen de weg Visegrad-Gorazde en de Servisch- Montenegrijnse grens. De Navo heeft wél satellieten en spionage vliegtuigen. Hun foto's zijn zo scherp dat ze kunnen vertellen of Karadzic zich die dag heeft geschoren. De Navo heeft ook de be schikking over een macht van 22.000 mili tairen om de man te arresteren. Maar Rado van Karadzic is vijfjaar na het arrestatiebe vel nog steeds op vrije voeten. Als het aan de Joegoslavische regering ligt, zijn Karadzic' dagen in vrijheid echter ge- Minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) heep: een prijs ingesteld voor mensen of organisa ties die zich hebben onderscheiden bij de be scherming van belangen van minderheden. De prijs is vernoemd naar oud-minister van Buiten landse Zaken Max van der Stoel (76), die morgen af treedt als Hoge Commis saris voor de minderhe den van de OVSE. Hij dankt het eerbetoon aan zijn onvermoeibare inzet voor de rechten van de mens. door Paul Koopman Topdiplomaat Van der Stoel laveerde de afgelopen 8,5 jaar als Hoge Commissaris voor de minderheden altijd tussen hoop en vrees. Gisteren was het niet anders: Macedonië aan de rand van een burgeroorlog, maar de Joegoslavische natio nalist Milosevic eindelijk in Scheveningen achter de tralies. Een vuist heeft hij nooit kunnen maken, zegt Max van der Stoel. Toch wist hij af en toe een drei gend conflict in de kiem te smo ren. Eerst alleen, later met een staf van nog geen twintig men sen. ,,Ik ben voldaan dat ik heb kunnen bijdragen aan stabili teit in de Baltische staten en een dreigend conflict tussen de Krim en Oekraïne heb helpen voorkomen. Ook in het centrum van Europa heeft mijn kantoor bijgedragen aan verbetering van de relaties, met name tussen Hongarije en buurlanden met Hongaarse minderheden. Maar in Macedonië is het niet gelukt. Dat land staat aan de rand van de afgrond." Van der Stoel, oud-minister van Buitenlandse Zaken en sinds 1993 Hoge VN-Commissaris voor nationale minderheden, zette gisteren in Den Haag offi cieel een punt achter zijn werk voor de Verenigde Naties. Zijn functie werd ingesteld met het idee dat er een rechtstreeks ver band is tussen mensenrechten en vrede. Waar minderheden worden gemangeld en etnische meerderheden hun wil opleg gen, breekt vroeg of laat een bloedig conflict uit. „Dat is mijn belangrijkste les: je kunt er niet vroeg genoeg bij zijn", zegt Van der Stoel. „Als je Diplomaat Max van der Stoel regelt nog wat 'internationale zaken', voordat hij toekomt aan zijn af scheid van de OVSE. foto Wiebe Kiestra/ANP een conflict verwaarloost, loopt de spanning op tot je er niets meer aan kunt doen. Wat heel positief is: de afgelopen jaren zijn meer regeringen gaan be seffen dat het in het eigen be lang is etnische minderheden hun rechten niet te ontzeggen." Van der Stoel gaat volgende maand als speciale EU-advi- seur helpen bij het opstellen van een nieuwe grondwet in Mace donië. - Dat Milosevic nu achter de tra lies zit, zal u goed doen Monter: „Inderdaad. Hij is de aanstichter geweest van alle rampen die voormalig Joegosla vië hebben getroffen. Ik hoop dat dit de afsluiting is van een tijdperk en dat nu de weg open ligt voor de ontwikkeling van een democratische staat." - De Servische politiek heeft wel een besluit van het eigen Hof ge negeerd. Werpt dat geen scha duw over deze uitlevering? „De exacte juridische details ken ik niet. Ik heb wel gezien dat ook de Joegoslavische president Kostunica, een staatsrechtge leerde, bezwaar heeft aangete kend bij de procedure. Maar de premier van Servië, Djindjic ziet de uitlevering als een vol kenrechtelijke verplichting." - Heep de berechting van Milo sevic ook nog verderstrekkende gevolgen? ,,Ik hoop dat het een afschrik kend effect heeft op andere lei ders die soortgelijke extreem nationalistische opvattingen huldigen. Want het kenmerk van extreem nationalisme is, dat het alles vertrapt wat niet in de eigen opvattingen past." - Heeft u in de afgelopen jaren dieper inzicht gekregen in de wortels van het kwaad? „Het begint met etnische span ningen, of leiders die het natio nalistisch vuur opstoken. De zaak escaleert, tot ook gewone burgers worden gegrepen. Dat is het centrale punt: je moet er bij zijn, voordat de temperatuur het kookpunt bereikt." - I?i Macedonië lijkt het kook punt niet ver weg meer. „Ik heb heel vaak gewaar schuwd voor de spanningen daar. En inderdaad: de interna tionale gemeenschap heeft te laat en met te weinig middelen ingegrepen. Het land staat nu dan ook heel dicht bij een bur geroorlog." - Wat kan een diplomaat als u nog betekenen in zo'n situatie? „Ik heb voortdurend op heel dun ijs geschaatst. Mijn bood schap is ook niet altijd populair. Maar toch had ik invloed. En mijn adviezen werden in de re gel bijna allemaal door de inter nationale gemeenschap opge volgd." - U blijp actief als speciaal advi seur van EU-diplomaat Solana en de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa. Denkt u nooit, ik ben eigen lijk te oud voor dit werk? „Die vraag heb ik mezelf bij voortduring gesteld. Maar een belangrijke factor was dat ik me nog steeds behoorlijk fit voel. Misschien komt dat ook dankzij mijn werk, dat ik erg stimule rend vind. - Nog een prangende wens die u wilt realiseren? Waar denkt u te genwoordig aan, kort voor het slapen gaan? „Het klinkt misschien een beet je raar, maar mijn diepste wens is toch echt dat ik nog een steen tje kan bijdragen aan de oplos sing van de problemen in Mace donië. Ik ben daar nu 66 keer ge weest. Het zal uitzonderlijk moeilijk zijn, maar ik weet ook dat de partijen er niet op eigen kracht uit komen. Dit is de laat ste kans om erger te voorko men." GPD BE ch teld. De Joegoslavische vice-premier Labus zei gisteren in Brussel dat zijn regering be reid is om na Milosevic ook andere oorlogs misdadigers uit leveren aan het oorlogstri bunaal in Den Haag. Labus vroeg de inter nationale gemeenschap echter om nog een beetje geduld. Eigen tempo Behalve Karadzic staat ook generaal Mla dic hoog op het verlanglijstje van het tribu naal. Beiden zijn betrokken geweest bij de massamoorden in Bosnië. Van de vier ver dachten die samen met Milosevic zijn aan geklaagd wegens misdaden tegen de mense lijkheid in de provincie Kosovo is alleen de president van do Servische deelrepubliek, Milutinovic, nog in functie. Maar Labus weigerde gisteren namen te noemen. ,,U moet ons een eigen tempo gunnen", zei hij. GPD et bescheiden verzet in Provinciale Staten tegen de gemeentelijke herindeling van Zeeuws- Vlaanderen berust niet op overtuigingskracht van de voorstanders. Aan de bekende argumenten als 'vooruitgang vraagt een grotere schaal' en 'de kwaliteit van bestuur en van voorzieningen wordt gemakkelijke! bereikt in grotere gemeenten' heeft een ruime meerder heid van de Zeeuwse politici kennelijk genoeg. Enig enthousiasme voor de herindeling is moeilijk aan jjj het politieke debat te ontlenen. Of de burger ervooim warmloopt moet worden betwijfeld. In elk geval deukt p de moeizame wijze waarop de provinciale bestuurders de aanloop tot de Zeeuws-Vlaamse herindeling namen, het vertrouwen in het besluit. Maar de Staten zijn er ns tien jaar uit. Als minister De Vries van Binnenlandse^ Zaken ook akkoord gaat, telt Zeeland straks nog der-, ree tien gemeenten. De provincie wil onder de Westerschel- de in twee etappes terug van zeven naar drie gemeen ten. Fasering is gezien de moeilijkheden in West Zeeuws-Vlaanderen te begrijpen, maar deze keuze is j.® opnieuw geen toonbeeld van kracht. De omzichtige benadering van het provinciebestuur mag dan geen voorbeeld zijn van het ferme bestuur dal als vrucht van grotere bestuurlijke eenheden wordt ge-^- zien, maar zij past wel goed bij de gevoeligheden inl\ Zeeuws-Vlaanderen. Na een verkeerde eerste schatting^ werd de voorkeur van de inwoners van Koewacht tocÉ gevolgd. De claim op respijt van Oostburg en Sluis- fl Aardenburg werd gehonoreerd. Het traditionele bak keleien van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten bracht di )E provincie niet van haar stuk. Bestuurlijk inzicht of toe- !>s val, de uitkomst is te billijken. [e* De discussie over het nut van herindelingen is oud en al beladen. Sinds het begin van de negentiende eeuv )e; raakt Zeeland met een tempo van gemiddeld één pa )o twee j aar een gemeente kwijt. Angst voor verlies van ei- en genheid, voor te veel afstand tussen burger en bestuur der vecht met de hoop op een betere kwaliteit van be stuur en op meer kracht ten opzichte van nog grotere spelers als provincie en Rijk. Die angst is in veel geval len ongegrond gebleken. De Zeeuwse dorpen behouden m ook zonder een gemeentehuis hun eigen sfeer en char me. En veel burgers vinden een beetje extra afstand toi de bestuurders wel best. Of de hoop op winst ij del zalw blijken, hangt vooral af van het vervolg dat Zeeland nu kiest. j In en rond de Staten werd gisteren al gefilosofeerd over de vraag of de provincie nu af is, en of er na de herinde ling druk moet worden gezet op andere vormen van sa-!ai menwerking. Vooruitzien kan geen kwaad. Daarbijïf hoort echter ook het inzicht dat eerst rust nodig is. Al'^ was het alleen maar om ervoor te zorgen dat de nu geko- |e zen bestuurseenheden zich zetten en daarmee aantrek- kelijk en betrouwbaar worden voor oud en nieuw ae bloed. Proefbedrijf In Bruinisse is gisteren een landbouwproef bedrijf ge opend. Daarmee ging een lang gekoesterde wens op Schou- wen-Duiveland in vervulling. Op het bedrijf van 20 hectare met moderne bedrijfsgebou wen kunnen proeven worden genomen die voor de land bouw van onschatbare waarde zullen zijn. Behalve rassen- proeven worden ook cultuur- proeven gehouden. Uitbreiding De gemeente Middelburg heeft een uitbreidingsplan op gesteld, waarin uitbreiding van de wijken 't Zand, Griffi oen en Nieu w-Middelburg zij n voorzien. Op plaatsen waar JU het platteland de singels van de stad bereikt, maar niet wor den gebouwd en huizen die er al staan mogen na brand of af braak niet worden herbouwd. Met het uitbreidingsplan, dat voorziet in een aantal nieuwe woonwijken en mogelijk een zwembad, hoopt Middelburg tien jaar vooruit te kunnen. Zwembad Vlissingen krijgt mogelijk vol gend jaar al een nieuwe zwem inrichting. Het gemeentebe stuur wil de inrichting het liefst in het Kanaal door Wal-1 cheren leggen, bij voorkeur aan de westzijde. De gemeente overlegt binnenkort over de plannen met het bestuur van; de zwemclub. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail- redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)610724 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 E-mail. redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 ot maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0,75) per maand: 39,45 17,90 per kwartaal: 107,50 48,78 per jaar 409,50 185,82 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 2,00 0,91 zaterdag /3,00/€ 1,36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel. 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2