Schapen op trektocht 29 bij Castle Howard Paleizen verbleken Transhumance in de Provence PZC zaterdag 30 juni 2001 Begin juni in de Provence. Het lijkt alsof in de verte een groot salsaorkest aan komt lopen. Zo op het eerste gehoor is het een orkest met een flinke ritmesectie, de bongo's en drums zijn duide lijk te horen. Echter, tussen al die ritmische klanken klinkt het gemekker van lammetjes. Het is geen or kest. Het is een grote schaapskudde die langzaam dichterbij komt. Het geluid is afkomstig van de bellen die om de nek van de schapen hangen, het gefluit van de herders en het klappen van hun zwepen. De transhu mance is begonnen. De transhumance is de jaar lij kse tocht van de schaaps kuddes van en naar de alpen weiden. In het voorjaar trekken de kuddes vanuit de lager gele gen gebieden de bergen in en in oktober komen ze weer terug. De laag gelegen weiden zijn 's zomers heet en dor. Om die re den brengen de herders hun schapen naar de voedselrijke grazige bergweiden.Het woord transhumance komt uit het La tijnse trans en humus, wat zoveel betekent als reizen of trekken over de velden. De transhumance is een eeuwenou de traditie in Frankrijk en Ita lië. Tegenwoordig worden de kuddes vaak in vrachtwagen combinaties vervoerd, maar er zijn nog steeds herders die te voet met hun dieren op pad gaan. Zo kan het gebeuren dat eind mei, begin juni een stadje in de Franse Provence een tiental mi nuten volledig wordt lamgelegd omdat er een kudde schapen doorheen trekt. Alles moet wij ken voor de transhumance. Marktkooplieden, vooral de groenteboeren, springen voor hun kraam om te voorkomen dat de schapen op hun koop waar aanvallen. De herders pro beren te vermijden dat de dieren de bloembakken van de ge meente leegvreten. Auto's kun nen niet verder rijden omdat ze volledig worden omringd door de wollige viervoeters. Als het weer rustig is in het dorp en de kudde voorbij getrokken is, rest een spoor van keutels. Temperaturen Meestal gaan de kuddes 's mor gens in alle vroegte op pad. De temperaturen in het zuiden van Frankrijk kunnen rond het mid daguur al behoorlijk oplopen. Vandaar dat het rond een uur of elf gedaan is en de kudde, de honden en de herders uit kun nen rusten. Sommige herders zweren bij deze vorm van trans port. Het is beter voor de dieren, vertellen ze. Zo kunnen ze wen nen aan de overgang van de hoge temperaturen op de lage weiden naar de veel koudere bergen. Nu deze traditie onder invloed van moderne transportmidde len wat dreigt te verwateren, komt er in ieder geval in Frank rijk langzaam maar zeker een bewustwording op gang dat de transhumance toch wel iets bij zonders is. De langstrekkende kuddes zijn een sympathieke verschijning. Ze worden met vreugde begroet. Huisvrouwen steken hun hoofd uit het raam en zwaaien de herders toe. Nie mand raakt opgefokt omdat zijn auto even niet verder kan door De doortocht van een kudde schapen legt het leven in een Zuid-Frans stadje even lam. foto's M. E. van de Weghe Op de schapenfeesten zijn de bellen in allerlei vormen en maten te koop. Oudere, meer ervaren schapen, dienen met hun bel als gids voor de rest van de kudde. de passerende kudde. De trans humance hoort bij de wisseling van de seizoenen in het Franse zuiden. Uit waardering voor dit verschijnsel zijn er op verschil lende plaatsen in het voorjaar zogenaamde fêtes de transhu mance: folkloristische feesten waar de schapen en herders een hoofdrol spelen. Zo komen er jaarlijks duizenden schapen bijeen in Saint-Rémy-de-Pro- vence en Salon-de-Provence. Maar ook de Drome kent derge lijke feesten, zoals in het plaats je Die. Dit jaar werd begin juni in La Bastide in het departe ment Var voor de eerste keer een fête de transhumance gehou den. Ook het stadje Riez eert de kuddes met een jaarlijks feest. De herders geven dan demon straties schapenscheren en la ten zien hoe de honden voor hen werken. Vaak zijn er kraampjes te vinden met attributen die bij de kuddes horen. Daar zijn bij voorbeeld de bellen te koop die de herders om de nek van een aantal rammen doen. Ze kiezen daarvoor wat oudere dieren die al vaker aan de transhumance meegedaan hebben. Deze dieren dienen met hun bel als gids voor de rest van de kudde. Om de nek van de ram wordt een soort hou ten beugel gehangen. In die beu gel zit aan weerszijden een gat waaraan de bel bevestigd kan worden. De bel wordt vastge maakt met behulp van houten klosjes, de zogenaamde clavet- tes. Vroeger sneden de herders die klosjes zelf als ze onderweg wa ren of in de bergen bij kuddes op wacht zaten. Vandaar dat er tal rijke vormen van zijn. Tegen woordig zijn ze echter gewoon kant en klaar te koop.Als een herder een nieuwe bel koopt luistert hij zorgvuldig naar het geluid van die bel. Dat geluid moet, als het even kan, lijken op dat van de bellen die hij al in zijn kudde heeft, zodat de schapen het geluid herkennen. Daarom zijn de bellen in verschillende formaten te koop en hebben ze afhankelij k van de afmeting na men als pigue, de redon of pla- telle. Bij de voorbereiding voor de tocht naar de bergen hoort ook het brandmerken van de scha pen. Dat is nodig omdat onder weg kuddes van verschillende herders samengevoegd worden. Het brandmerk helpt de herders hun eigen dieren te herkennen. De schapen worden ook gescho ren voor ze op pad gaan en soms gaan alle dieren door een desin fecterend bad. Als alle voorbereidingen getrof fen zijn kan de dagenlange tocht beginnen. Tot de kudde behoren naast de schapen, de honden en de herders, ezels, geiten en bok ken, een bestelwagen met mate riaal en een auto om eventuele zieke dieren in mee te nemen. Als het om een grote kudde gaat rijdt er vaak een auto voorop met de tekst attention troupeau om het naderende verkeer te waarschuwen. Maar het komt ook voor dat de herder voor dat doel een van zijn kinderen met een rode vlag aan een stok voor op laat lopen. Dat de herder trots was op zijn kudde was vroeger goed te zien. De schapen vormden zijn kapi taal en daarmee wilde hij dan ook goed voor de dag komen. Dus trokken de herders van gro te kuddes tijdens de transhu mance hun beste kleren aan en liepen ze zelf, als ze een dorp of stadje naderden, in vol ornaat voor de kudde om fier de be wonderende blikken in ont vangst te nemen. Er zijn maar weinig herders die dat nog zo doen. Het gebeurt nog wel eens dat een enkele (vaak oudere) herder, met veel gevoel voor tra ditie, zo door een stadje para deert aan het hoofd van zijn kudde. Maar niet zelden springt hij bij het bereiken yan de stads grens in zijn mercedes om zich naar het volgende stadje te spoeden en daar zijn kudde af te wachten. Helicopters Ook de bevoorrading van de kuddes wordt tegenwoordig op eigentijdse wijze aangepakt. Vroeger droegen de ezels de voorraden en materialen op hun rug. Tegenwoordig vliegen heli copters naar de herders in de bergen om hen vers voedsel en materiaal of zelfs aflossing te brengen. De herders van één kudde hebben nu ook allemaal walkie-talkies bij zich om el kaar informatie door te geven, bijvoorbeeld over auto's die moeten passeren. Toch blijft de transhumance zijn aantrekkingskracht behou den. Zoals ooit de druivenpluk romantici aantrok, zo trekken tegenwoordig jongeren met de kuddes mee in dienst van de her ders. Sommigen van hen be kwamen zich in het scheren van de schapen. Anderen die be schikken over getrainde hon den, bieden hun diensten aan als hulpherder. Zelfs VW's sprin gen er op in en bieden toeristen een arrangement waarin een dagje meelopen met de transhu mance inbegrepen is. Wat die toeristen niet zien is dat het leven van een herder niet al tijd zo romantisch is. De alpen staan er om bekend dat het on weer er langer blijft hangen. Ze zijn vaak dagenlang letterlijk en figuurlijk in de wolken als de mist rond de bergtoppen blijft hangen. Hun enige onderkomen vormen de eenvoudige hutten die in de bergen staan, de caba nons. De herders zien ook bedreigin gen op zich afkomen. Zo lopen ze al enige j ai-en te hoop tegen het loslaten van wolven in het noordelijk deel van de Alpen, tegen de Italiaanse grens aan. In dat gebied, het nationaal na tuurpark van Mercantour, zijn wolven losgelaten om deze roof dieren in him natuurlijke omge ving te laten leven. Volgens de herders is dat niet alleen een ge vaar voor de schapen in het park, maar ook voor de kuddes die buiten het natuurpark lo pen. De wolven vermenigvuldi gen zich immers en zwermen uit en vallen daarbij de kuddes aan. De bezwaren tegen het loslaten van de wolven hebben er al toe geleid dat herders in 1998 mas saal met hun kuddes naar het centrum van Lyon trokken om daar te protesteren. Met zo'n 2500 schapen legden ze de stad lam en vroegen ze aandacht voor het feit dat de aanwezig heid van de wolven met zich meebrengt dat er meer herders ingezet - en dus betaald - moe ten worden om de wacht te hou den. Jaarlijks claimen de her ders een paar honderd schapen die ten prooi van wolven zijn ge vallen. De transhumance wordt dus niet alleen door romantiek om geven. Het is ook een hard, een zaam en primitief bestaan. Die kant van het verhaal wordt wel eens vergeten als de herders vro lijk wuivend door de dorpjes trekken. René Schrier romanpersonages als Julia en Sebastian. Of Charles Ryder. En Rex. En miss Hawkins vooral niet te vergeten. Kortom het verzamelde blauwe (of bijna blauwe bloed) dus, dat in Brideshead Revisited zo'n schitterend beeld oproept van het leven der 'Betere Kringen' tussen twee wereldoorlogen in. En van Castle Howard een mo nument maakte waarbij verge leken Paleis Soestdijk niet verder komt dan een doorzon woning op een Vinex-locatie. Niet alles is te zien. Ook Simon Howard koestert - in één van de vleugels - zijn priva cy. Maar hij gaat zijn bezoek graag voor naar de vele openba re vertrekken in het hoofdge bouw. Die als ze niet behangen zijn met van goudbrokaat ver geven gobelins worden opge luisterd met schilderijen van onder anderen Rubens, Holbein en Tintoretto. Soms dreigt het Stendahl-ef- fect. En ploft de bezoeker, net als de Franse schrijver in het be gin van de 19e eeuw in Florence, verdoofd door de overdaad aan kunst en kostbaar antiek neer op een bankje. Maar als dat in de Grote Hal gebeurt (met het adembenemende plafond) of in de Orleans Room (werk van Ru bens, Feti en Canaletto klimt hier als klimop aan de wanden), in de acht slaapvertrekken, of in het kabinet (waarin de Howards hun curiosa hebben tentoonge steld), dan is het moment nooit ver weg, dat hij opnieuw naar adem moet happen. Castle Ho ward immers, getuigt in alle hoeken en gaten van z'n onvoor stelbare rijkdom; het is niet van deze tijd.Maar juist daarom blijft het zo onderhoudend. Want als na een mars van zeker vier kilometer dan eindelijk het kasteel is geïnspecteerd (met onder meer ook nog de kapel, de Long Gallery, de muziekkamer en vooral niet te vergeten de ma- ke-up room van sterren als sir John Gielgud, Claire Bloom en Jeremy Irons), wacht de frisse lucht. Tuin Er ligt een tuin aan de bezoeker zijn voeten van pakweg duizend hectare. Een waterval met fon teinen en een aantal meren met een bos (Ray Wood). Bruggetjes en een in 1999 geopend arbore tum, een handjevol tempels en zelfs een mausoleum. Maar ook met rozenperken en kassen waarin honderden, woest uit hun ogen kijkende Britten rond struinen op zoek naar die ene bijzondere bloem of plant die in hun hof thuis nog ontbreekt. Rob van den Dobbelsteen Castle Howard (toegangsprijs 7,50 pond per persoon) ligt ruim twintig kilometer ten noor den van York, niet ver van de A64, en is nog tot en met 4 november dagelijks geopend van 10.00 tot 18.30 uur (tuinen) en 10.00 tot 16.30 uur (kasteel). De route naar het landgoed wordt vanaf de A64 aangegeven met bruin/witte bordjes. Vanuit Leeds en York rijden regelmatig bussen (The Yorkshire Coastliner) naar het kasteel. Informatie telefoonnummer (0044).1653.692.556. Verderein- formatie over het kasteel is te verkrijgen via tele foon (0044).1653.648.333 en internet www.castle- howard.co.uk. Evenementen op Castle Howard: zondag 15 juli en zondag 5 augustus - Jazz in the Afternoon; zater dag 18 augustus - The Castle Howard Proms Spectacular; zondag 9 september - Rally van de Jaguar Classic Car Enthusiasts. schopsmijter op het Sint-Pie tersplein. Stil is het hier zelfs om kwart voor tien niet meer. Pas over een klein half uurtje mag iedereen naar binnen, maar over de kron kelende toegangsweg wandelen al tientallen mensen in de rich ting van het reusachtige land huis en de onmetelijke tuinen daarom heen. Castle Howard is een topattractie. Met dank aan Brideshead Revisited. Meteen immers, nadat de televisieserie hier in het begin van de jaren tachtig werd opgenomen, steeg het bezoek met tientallen pro centen tegelijk. Van 200.000 naar 400.000 per jaar. Simon Howard, die namens de familie op even joyeuze als be hendige wijze het landgoed be heert, kon daardoor eindelijk de restauratie ter hand nemen van vertrekken die al tijdens een brand op 9 november 1940 wa ren verwoest. Koepel Zelfs de enorme, beeldbepalen de koepel kwam terug op het landhuis dat daardoor nog meer het odeur kreeg van een reliek uit lang vervlogen tijden. Ho ward zelf, zal de laatste zijn dit te ontkennen. Yes indeed, als je het goed beschouwt, past hij veel minder in z'n eigen huis dan door Evelyn Waugh bedachte Daar kan je nog flink van me ning over verschillen. Wie nou de echte ster was. Jeremy Irons, Anthony Andrews of Castle Howard, het Engelse landhuis dat fungeert als decor voor Brideshead Revisited. De fameuze, 12-delige televisiese rie wordt door de KRO momen teel opnieuw op het scherm gebracht en opnieuw zullen de kijkers zich ongetwijfeld verga pen aan dat feeërieke kasteel dat vanuit Nederland makke lijk in een weekend te bezoeken valt. Alsof er een gordijn wordt open geschoven. Vanaf de holle weg die de reiziger van middeleeuws York naar Scarborough voert, is Castle Howard niet te zien. En zelfs op de ruim vijf kilometer lange oprijlaan, weet het zich nog lange tijd goed verborgen te houden. Maar dan, even na een door hoge rododendrons afge- zoomde kromming, rijst het landhuis plotseling op als een reusachtige, gouden retabel tussen de diepgroene heuvels van Yorkshire. Britten mogen op zo'n moment graag het woord stunning ge bruiken. En verbluffend is het inderdaad. Vooral nu het licht nog niet zo wit is en de ochtend zon het driehonderd jaar oude kasteel laat gloeien als een bis Castle Howard in de diepgroene heuvels van Yorkshire. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29