Zes harinkjes voor 9,08 Wennen aan nieuwe munt naast krijgen vaste klanten regelma tig mailings en magazines of desge wenst persoonlijk uitleg over de komende veranderingen. In de Zeeuws-Vlaamse grensstreek nemen de banken een bijzondere posi tie in vanwege hun grote aantal Belgi sche klanten. Ook zij komen straks hun franken inwisselen voor euro's. Om de buitenlandse klanten tegemoet te komen, kunnen zij een maand lan ger dan de Nederlanders met hun briefgeld bij de Nederlandse banklo ketten terecht. Volgens woordvoerders van de Rabo- banken in Sas van Gent en Eede- Aar denburg staan hun banken echter niet al te grote veranderingen te wachten. Ook merken zij nog niets van een ex tra toevloed aan buitenlands geld in de richting van hun fillialen. „Het girale geldverkeer verloopt al in euro's, dus dat is niks nieuws. De enige functie die wij eigenlijk verliezen is het omwisselen van geld, een veran dering in het chartale geldverkeer. De klanten van over de grens zullen blij ven komen, omdat er geen verande ring komt in de belastingtechnische voordelen die het parkeren van hun geld in Nederland met zich meebren gen", aldus de Sasse functionaris. „We moeten ons pas zorgen gaan ma ken als er ook een harmonisatie van Europese belastingwetgeving zou plaatsvinden. Die komt er waar schijnlijk ooit wel eens, maar de intro ductie van de euro heeft hierop geen invloed en zal dit proces ook niet be spoedigen. Het enige waaraan we twijfelen is of er voldoende capaciteit aanwezig is om het geld op een vlotte en adequate manier te kunnen omwis selen", vult haar collega uit Eede aan. Steggelen Meer dan zeventienhonderd uren werk en vierhonderdduizend gulden stak de gemeente Veere in de omscha keling van de gulden naar de euro. Dat geld is gegaan naar aankoop van kas sa's, parkeerautomaten en computer programma's. De gemeente Veere is op 1 januari 2002 klaar voor de euro, zegt Anne Marie de Vries, hoofd van de af deling financiën. „Sommige zaken kun je niet eerder invoeren, omdat je afhankelijk bent van leveranciers. Over een aantal dingen zijn we nog steeds met hen aan 't steggelen." Drie jaar geleden al verscheen de eer ste 'startnotitie' over de euro, maar toch duurde het nog tot vorig jaar voor serieus werk werd gemaakt met de omschakeling. „Het liep nog niet, zo als wij wilden", legt Anne Marie uit. „Mensen moesten het werk naast hun gewone werk doen. In eerste instantie heb je te maken met een bewustwor dingsproces. Waaraan moet je denken als je begint. De euro was, zeker in het begin, iets ongrijpbaars. Je stapt over naar een andere munt, maar wat bete kent dat We dachten: zoveel proble men kim je daar toch niet mee heb ben." Echter: belastingprogramma's moe ten veranderd worden, de financiële boekhouding vereist aanpassingen, de parkeerautomaten werken niet meer, formulieren moeten een euro tekentje krijgen. „Maar ook: hoe ga je omrekenen? Pas je je tarieven aan de euro aan of ga je, wat wij noemen, technisch omrekenen. Daarbij is de burger altijd in het voordeel. We moe ten straks, als mensen na 1 januari hun paspoort in guldens willen beta len, terug kunnen geven in euro's. Waar laat je na 1 januari je guldens. We hebben de bank gevraagd om wat extra setjes euro's, zodat we mensen van dienst kunnen zijn die ons om ex tra euro's vragen." Zowel als De grootste ingreep is vooral intem. Ambtenaren moeten straks in euro's denken en niet meer in guldens. Met dat denken is al begonnen. Raads voorstellen vermelden sinds maart van dit jaar het krediet zowel in gul dens als in euro's. Een computerprogramma rekent uit hoe veel 199.663), de nieuwe brand weerwagen van Zoutelande kost 440.000). De gemeente heeft er ook voor gezorgd dat haar inwoners alvast een beetje wennen aan de komst van de euro. De tarieven van de onroeren de zaakbelasting stonden in guldens, maar ook in euro's op het formulier. Een spannende tijd breekt aan als de nieuwe software wordt geleverd. Voorafgaand aan dat moment, wordt proefgedraaid. Dat gebeurt nog voor de zomervakantie. In november moet Veere 'europroofzijn. Voor eventuele knelpunten rest dan nog een maand. „Maar op 1 januari", verzekert Anne Marie, „gaat de knop om." Problemen verwacht ze niet. „Adviezen hoef ik nu al niet meer terug te sturen, omdat mensen vergeten zijn het bedrag in euro's te vermelden. In de organisatie heb ik totaal geen weerstand gemerkt. Je moet er gewoon mee aan de slag gaan. Als je voor een berg staat, hik je daar misschien tegenaan. Maar als je gaat klimmen, wordt 't best wel leuk." Bijdragen van: Jacob Hoekman, Famke van Loon, René van Stee en Ab van der Sluis De euro komt er aan. Vanaf morgen (1 juli) Worden on dernemers geacht de prijzen van hun produkten zowel in guldens als in euro's aan te duiden. Met in gang van 1 januari van het vol gend jaar kan in Nederland en in elf andere landen van de Europese Unie betaald worden met euro munten en eurobankbiljetten. Vanaf 28 januari is het definitief gedaan met de gulden. Hoe staat het er mee? Een rondgang door de provincie. Langs winkel en marktkraam, langs bank en eet huis. En: hoe bereidt een gemeente zich voor op de komst van de euro? „Als je voor een berg staat, hik je daar misschien tegenaan. Maar als je gaat klimmen, wordt 't best wel leuk." Zes harinkjes, meneer? Dat is dan twintig gulden ofwel 9,08 euro. M. Merk van vishandel Sjaak Merk uit Breskens heeft geen enkele moeite met het omrekenen van guldens naar de nieuwe munteenheid. Zonder ha peringen rekent hij zijn klanten het te vereffenen bedrag in drie verschillen de valuta's voor. Indien gewenst kun nen ze hun wisselgeld in guldens of Belgische franken terugkrijgen. Ook draait Merk z'n hand niet om voor het gedeeltelijk afrekenen in beide valu ta's. „Of iedereen er zo makkelijk mee om gaat, weet ik niet, maar bij ons ver loopt alles eigenlijk heel vlot. In een grensstreek als de onze zijn we na tuurlijk al jaren gewend om met gul dens en franken te werken en te reke nen. Een derde munt kan er gerust nog bij", vertelt Merk vanachter zi]n ha- ringkraam op de markt in Temeuzen. Merk verwacht wel enige chaos als de introductie van de nieuwe munt een feit is. Omdat hij zich er terdege op heeft voorbereid, verwacht hij zelf daarentegen weinig problemen. Ook de prijzenbordjes van de marktkraam geven al vanaf het begin van het jaar de prijzen in drie valuta's aan. „In het begin zullen we er weieens een enkele eurocent naast zitten, maar daar zul len de meeste klanten niet over val len", verwacht Merk. Merks' collega-marktkramer J. Dirckx van de gelijknamige groenten- kraam uit Baarland is minder posi tief. Hoewel ook hij denkt dat de am bulante handel zich redelijk tot goed heeft voorbereid op de komst van de euro, voorziet hij desondanks grote problemen. En dan niet zozeer van wege het afronden van prijzen naar boven of beneden en de herintroduc tie van de cent, maar door heel andere zaken. „Een cent -een eurocent welismaar- teruggeven, dat maakt niet zo veel uit. De enorme toeloop van klanten die hun laatste Nederlandse of Belgische muntgeld bi] mij dumpen of met brief geld een kleinigheid kopen om euro munten te bemachtigen, dat wordt een probleem. Hierdoor blijven we ze ker tot 28 januari (vanaf die datum kan alleen met euro's worden betaald) een wisselkantoor en moet je nog we ken een vrachtwagen met kleingeld meenemen. Dat is dus echt niet te doen", aldus Dirckx. Dubbele kassa's, een extra rekenma chine of prijzenborden in meerdere valuta's moeten de verwachte proble men volgens Dirckx enigszins onder vangen. Dé oplossing voor een soepele overgang naar de euro weet hij echter niet zo gauw te verzinnen. „Nee, niet echt. Of ja, toch wel: die hele euro niet invoeren en het bij onze oude ver trouwde gulden houden." J. Ras van Textielhandel Malanda uit Terneuzen had liever gezien dat ieder een enige tijd van tevoren euro's in zijn of haar portemonnee had gekregen. Het wisselprobleem zou volgens hem dan niet op zijn bordje terechtgeko men zijn. Ook zou hij geen risicovolle voorzorgsmaatregelen moeten tref fen. „Vooral voor ambulante hande laars is het risico simpelweg te groot om veel wisselgeld achter de hand te houden. Je nodigt dan als het ware uit zaterdag 30 juni 2001 Medewerkers van De Nederlandse Bank scheppen euromuntstukken in sorteermachines foto Marcel Antonisse/ANP Valutawisselmachines worden straks overbodig foto Pieter Honhof om beroofd te worden", licht Ras toe. Hij voorspelt eveneens omzetverlies vanwege de introductie van de euro. „Want je gelooft toch zeker niet dat een klant het geduld op kan brengen om even langer te wachten dan nor maal als we ons helemaal staan suf te rekenen of in de war raken bij het te ruggeven van wisselgeld?" Rekenmachientje Aan de andere kant van de Wester- schelde, voor het stadhuis in Goes, staat Ko Drop met zijn snoepkraam. De wijngomsleutels, amandelbonen en rum-whippers worden nog gewoon in guldens aangeboden. De eigenaar („zeg maar Ko Drop") denkt op tijd de dubbelprijzen ingevoerd te hebben. „Dat komt wel goed. Ik heb maar een paar verschillende prijzen. Maandag pak ik een rekenmachientje en een viltstift en dan schrijf ik de nieuwe prijzen er zo bij", zegt hij, wijzend op de kartonnen bordjes die in de snoep- bakken staan. Een groot bord voor eet- en pannen koekhuis De Steenen Brug schreeuwt dat een kop koffie met moorkop of tompouce naar keuze nog steeds f6,25 kost. Ook op de menukaart zijn nog geen euro-aanduidingen te vinden. „Maar dat duurt niet lang meer", zegt eigenaresse T. Schrooten. „Ik heb alle prijzen al in de computer gezet. Ik moet ze alleen nog even uitdraaien." De uitbaatster weet nog niet hoe ze ra re afrondingen zal aanpakken. „Ik heb nu de prijzen alleen omgezet. Ik moet nog kijken wat ik met vreemde bedragen doe. "Dat zal rap moeten ge beuren: ze wil haar pannenkoeken in ieder geval vanaf maandag dubbel ge prijsd aanbieden. Net als veel andere landelijke winkel ketens heeft de Free Record Shop een vast beleid voor de overschakeling op de euro. „We zijn er al een half jaar mee bezig", zegt V. Brandic, verkoper in het Goese filiaal. De talloze cd's en video's in de rekken hebben vrijwel zonder uitzondering twee prijzen op de sticker: boven het guldenbedrag en onder de euro's. „En vanaf volgende week komen er nieuwe stickers. Dan staat de euro boven", weet Brandic te vertellen. Koopje Nurfünfzig gulden, brengt een jonge bezoekster van Renesse haar vriendin op de hoogte van de prij s terwijl ze een broek uit het rek plukt. De twee win kelende vriendinnen weten onmiddellijk dat het om een koopje gaat. Omrekenen naar hun eigen Duitse marken is niet nodig. Op de europrijs, die ook op het label is bijge drukt, wordt al helemaal geen acht geslagen. En zij zijn niet de eni gen. „De D-mark en de Nederlandse gulden zijn bijna gelijk in waarde. Zo reken ik ook, en dan ben dus nog voordeliger uit ook omdat de mark eigenlijk iets meer waard is", legt een toerist uit Mülheim uit. Dat Duitse vakantiegangers weinig moeite met de Nederlandse valuta hebben merkt het personeel van het Delta Warenhuis aan de Hoge Zoom dagelijks. In de winkel kunnen Duit sers net als bij meer ondernemers in de Schouwse badplaats, met hun eigen marken betalen, maar vaak hebben ze 'gewone' guldens in hun portemon nee. Veel Duitse vakantiegangers hebben het idee dat de introductie van de euro het reizen een stuk gemakke lijker zal maken. Wisselen is niet lan ger nodig en de valuta-wisselmachine in - bijvoorbeeld - de Renesser ING- vestiging, waar Duitse marken en Belgische franken direct omgezet kunnen worden in guldens wordt overbodig. „Nu wordt er zoveel ge bruik van gemaakt, dat we soms moeite hebben de machine vol te hou den. Maar straks wordt die buiten ge bruik gesteld. Want om bijvoorbeeld dollars of Engelse ponden te gaan wis selen, dat is gewoon een te kleine markt", zegt T. Timmer van de ING Bank in Zierikzee. De banken voeren via diverse media al geruime tijd voorlichtingcampagnes over de introductie van de euro. Daar Nederland wordt op tal van manieren op de komst van de euro voorbereid; omrekenschijven, euro-chocolade, euro-snacks foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21