Westen dokt fors voor Milosevic Prins Bernard laat zich uit over geheugenverlies prinses Juliana De mcSalad Shaker IflP "ot maandag! 1 AQ Zeeuwse GGD vindt rampenbestrij ding te veel versnipperd 16 Wennen aan de Uitlevering ex-president dompelt Joegoslavië in politieke crisis Luieren op de Hooge Platen Zeeland minder geliefd bij Nederlandse toeristen Leeuwen doodgeschoten na verwonden oppasser C^1 Bloemkool Rundergehakt ye 0.4.99 a Ui Staten akkoord met herindeling Vertraagde reizigers bestoken NS Nederlandse tennissers stranden Goese Meer op elfde plaats 37 Ü7I; m wV Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 21' Eerst buien Veel bewolking en enkele buien. In de middag droog met opklaringen. Maxima rond 21 graden. Westenwind, 4 Beaufort. 244e jaargang no. 153 zaterdag 30 juni 2001 los nummer 3,00 1,36) van onze redactie buitenland DEN HAAG - De uitleve ring van Milosevic aan het Joegoslavië-Tribunaal heeft er gisteren voor ge zorgd dat de internationa le gemeenschap de geld buidel heeft getrokken voor Joegoslavië. Tegelij kertijd is de politieke cri sis in Belgrado nagenoeg compleet. Duizenden aan hangers van de oud-presi dent van Joegoslavië betoogden gisteravond te gen de uitlevering. De premier van de Joegoslavi sche federatie, Zoran Zizic, is afgetreden en daarmee ligt de federale coalitie in duigen. ^Commentatoren voorspellen al 'net uiteenvallen van Joegosla vië, nu bestaande uit Servië en Montenegro. De uitlevering was een meerderheidsbesluit van de Servische regering, maar ge beurde buiten medeweten van de Joegoslavische president Kostunica. Zizic is verbonden aan de Mon- 'enegrijnse federale coalitie partij SNP. Deze werkte in het verleden samen met Milosevic ai ze heeft zich altijd tegen sa menwerking met het tribunaal verzet. Het federale kabinet van Kostunica blijft waarschijnlijk aan tot een nieuwe ploeg is sa mengesteld. Geld De Servische premier Djindjic, Üe man die Milosevic uitleverde, verdedigde het besluit door te zeggen dat 'niet samenwerken met het tribunaal onoverzien negatieve gevolgen zou lebben gehad voor de toekomst van Servië'. Nu Milosevic is uit geleverd, krijgt Joegoslavië geld van het Westen. Het land heeft dat hard nodig om zijn econo mie te herstellen, aldus Djindic. De donorconferentie in Brussel leverde gisteren 1,5 miljard euro (ongeveer 3,3 miljard gulden) aan hulp op voor dit jaar. Neder land houdt het op vijftien mil joen gulden. Premier Kok sprak gisteren van 'een historisch mo ment en uitzonderlijke gebeur tenis'. Rusland was minder po sitief en heeft zich gisteren in de VN-Veiligheidsraad stevig ver zet tegen een verklaring waarin de uitlevering van Milosevic wordt begroet als een 'moedige stap'. Het vervoer van Milosevic naar Den Haag, is probleemloos ver lopen, zei hoofdaanklaagster Del Ponte van het tribunaal. Slobo is door de Serviërs naar Tuzla in Bosnië gebracht, van waaruit een Brits toestel hem naar Nederland vloog. Hij land de in Eindhoven om vervolgens per helikopter naar Schevenin- gen te gaan. Milosevic wordt dinsdagoch tend voorgeleid. Hij heeft giste ren een nieuw exemplaar van de tenlastelegging ontvangen. Nog steeds gaat het alleen om misda den tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden in Kosovo, maar er staan nu meer feiten en slachtoffers in. Aan een aan klacht wegens misdaden in Bos nië en Kroatië wordt nog ge werkt. Eén van de advocaten van Milo sevic, Zoran Jovanovic, zei gis teren te rekenen op een proces dat zeker vijf jaar gaat duren. En dat zelfs zonder aanklacht over 'Bosnië en Kroatië'. Een verdediging op basis van een illegale uitlevering zit er volgens de raadsman niet in. „We hebben dat in een eerder proces geprobeerd. De wijze waarop de verdachte naar Den Haag is gebracht is dezelfde, maar het tribunaal oordeelde dat de uitlevering legaal was." ANP/GPD/RTR/DPA pagina 2: -coalitie Servië in gevaar -Karadzic en Mladic volgen -interview Van der Stoel pagina 23: -het gevaar Milosevic - - - - - 3f pc* BRESKENS - Op de drooggevallen Hooge Platen in de Westerschelde ten westen van Breskens geniet een zeehond van de zomerzon. Op de achtergrond singen te zien. is de skyline van Vlis- foto Lex de Meester Advertentie mcDonald's presenteert: Gezond eten Kan heel uerrassend zijn Steeds meer mensen zijn zich bewust van hun voeding en proberen zo verantwoord mogelijk te eten. McDonald's wil daar graag aan tegemoet komen. Alles wat u voor een gevarieerde maaltijd nodig hebt, vindt u daarom terug in ons assortiment. Bij McDonald's kun je dan ook een gezonde en evenwichtige maaltijd kiezen. Als onderdeel van haar voedingsaanbod voegt McDonald's deze zomer tijdelijk de McSalad™ Shaker aan haar assorti ment toe. De McSalad Shaker is een doorzichtige beker die gevuld is met een verse salade. De dressing wordt door de gast zelf toegevoegd en 7 'al shakend' gemixt met de salade. Kortom: een origineel product dat bewijst dat gezond eten ook heel verrassend kan zijn. McDonald's vindt gezonde voeding belangrijk. We houden daarom rekening de adviezen van het Voedings centrum, een onafhankelijk instituut op het gebied van voeding en gezond heid. Voor informatie over het Voedingscentrum kunt u terecht op www.voedingscentrum.nl Wilt u meer weten over uw eigen eetpatroon? Vul dan vandaag nog de Groente- en fruittest van het Voedingscentrum 1 in op www.vrouwonline.nl/eettest De McSalad Shaker is verkrijgbaar vanaf 3 juli tot 8 augustus 2001 in alle McDonald's restaurants in Nederland. door Berrit de Lange HILVERSUM - Een onverbeter lijke optimist. Als het interview van Maartje van Weegen dat de NOS gisteravond uitzond, tets duidelijk maakt, is het wel dat prins Bernhard als onverwoest baar bon vivant in het leven staat. De prins liet zich voor het eerst uit over de gezondheid van prinses Juliana. „Het geheugen is nul." Volgens de RVD was er in eerste instantie geen tv-interview met de negentigjarige prins gepland omdat het hem te veel moeite zou kosten lang achter elkaar te spreken. Maar de bejaarde Bernhard geeft niet graag toe iets niet te kunnen. En zo treft Van Weegen de prins, met de witte anjer onafscheide lijk op de borst, in zijn met oli fanten, foto's van ontmoetingen met prominenten en andere pa rafernalia volgestouwde werk kamer op paleis Soestdijk. En kan hij in zijn vertrouwde om geving af en toe de keel smeren met een slokje witte wijn. Ik vond het echt gezellig, zegt Bernhard als Van Weegen hem bedankt voor het gesprek. De band met zijn familie is voor prins Bernhard heel belangrijk, zo blijkt gedurende het hele ge sprek. Als de toestand van prin ses Juliana aan bod komt bij voorbeeld. „Het geheugen kan je zeggen, is nul en soms herkent ze mensen en familie niet. Maar Alexander en Maxima zijn naar boven gegaan en ik zeg 'Nou, hoe was het?' Toen zeiden ze 'Ze was prima, ze heeft gereageerd op het woord verloving.' Dat was prachtig." Prins Bernhard is niet bang voor de dood, die zoals Van Weegen door Jacques Cats VLISSINGEI$ - Zeeland begint minder ge liefd te raken bij vakantiegangers uit eigen land. Cijfers van het Continu Vakantie on derzoek (CVO) geven dat aan. De resultaten van 2000 zijn aanzienlijk slechter dan die van 1999. Het vakantiebezoek uit eigen land nam met bijna 12 procent af. Als gevolg daarvan daalde het ovemachtingentotaal met 10 procent. Daarmee werd het laagste aantal van de periode 1995-2000 bereikt. De toeristische bestedingen in Zeeland liepen met ruim 9 procent terug tot 458 miljoen gulden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) die het vakantiebezoek van buiten landers aan Nederland meet, heeft de regio nale resultaten over 2000 nog niet beschik baar. Volgens directeur R. de Reus van het Bureau voor Toerisme Zeeland is het nog zeer de vraag of het buitenlands bezoek de forse teruggang van het Nederlands bezoek aan Zeeland compenseert. Het onderzoek naar het vakantiegedrag van de Nederlandse bevolking geeft aanzienlij- door Harold Schuil collega-oppasser schoot het dier dood. Een leeuwin die ook RHENEN - Een 36-jarige roof- in dezelfde ruimte was op het dierenoppasser van Ouwehands moment van de aanval, werd uit Dierenpark in Rhenen is gister- voorzorg doodgeschoten. GPD ochtend door een leeuw aange vallen. De man heeft de aanval overleefd en is naar het zieken huis overgebracht. De leeuw en een leeuwin zijn door een ande re oppasser doodgeschoten. „Door diverse schuiven, hekken en sluizen is het eigenlij k onmo gelijk dat verzorger en roofdier met elkaar in aanraking ko men", zegt P. Pouwels van Ou wehands. De verzorger werd door de man netjesleeuw aangevallen. Een (Advertentie) Vliegveld Lennon LIVERPOOL - De luchthaven van de Britse stad Liverpool heet vanaf komend voorjaar 'Luchthaven John Lennon'. Dat heeft de directie van het vliegveld meegedeeld. Voor de ingang van de luchthaven komt ook een beeld van 'Beatle' Len non. Liverpool herbergt al een Beatles-museum. AFP per stuk 0.90 CU&jereAend C1000 Provinciale Staten hebben gisteren ingestemd met de herin deling van Zeeuws-Vlaanderen in drie gemeenten. Ook het voorstel om de fusie in West-Zeeuws-Vlaanderen later te la ten plaatsvinden werd ge steund door een meerder- O *1 ,j heid. Z, I I 6H lü Zo'n 150.000 reizigers die de afgelopen maanden treinvertragingen oplie pen, maakten gebruik van de restitutieregeling die de NS afgelopen voorjaar instelde. Dat kostte het spoorbedrijf tot nu toe ruim twee O miljoen gulden. De rol van de Nederlandse ten nissers is uitgespeeld op Wim bledon. Sjeng Schalken en Rae- mon Sluiter (foto) lieten giste ren tegen respectievelijk de Brit Tim Henman en de Fransman Arnaud Clement de kansen op een plaats in de vierde ronde liggen. Tuinen tot aan het water, bootje voor de deur, golfbaan om de hoek. Het blad Vivenda heeft het Goese Meer uitgeroepen tot een van de beste buurten in Nederland. De bewoners van de luxueuze woonwijk kijken daar niet van op. „Dat het één van de mooiste wijken is hadden we natuurlijk zelf al ontdekt." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15,16 en 17; sport: 18 en 19; reportage: 21,22,23, 23,25 en 27; reizen: 29,30 en 31mobiel: 33; wonen: 37 en 39. hem voorhoudt toch dichterbij komt. „Ik heb geen bepaalde ideeën over dood gaan of zo. Ik ben ook niet wat je noemt fata list, want dat is kinderlijk." Prins Bernhard is ook op hoge leeftijd nog altijd de charmante vrijbuiter, die als prins-gemaal het land had aan koninklijk ce remonieel. Over de moeilijke jaren in 1976, toen Bernhards reputatie als ge volg van de Lockheed-affaire een flinke deuk opliep, zegt de prins: „Ik heb een volledig schoon geweten en dan kun je dus goed slapen." GPD door Roelf Reinders GOES - De organisaties voor rampenbestrijding in Zeeland werken te veel langs elkaar heen. Dat zegt GGD-directeur V. Slenter die verantwoordelijk is voor de medische hulpverle ning bij rampen in de provincie. Volgens Slenter verloopt de sa menwerking tussen de GGD, de ambulancediensten en de Cen trale Post Ambulancevoorzie ning (CPA) niet optimaal. „Het is niet altijd gemakkelijk om tot afspraken te komen." Volgens hem zijn er moeilijkhe den rond gecombineerde inzet van artsen, de inzet van ambu lancepersoneel en bemannin gen van meldkamers en een uni form kwaliteitssysteem. Het gevaar bestaat dat afzon derlijke besturen besluiten ne men die de rampenbestrijding als geheel benadelen, zegt hij. Slenter pleit voor één grote vei ligheidsorganisatie in Zeeland. Hierin moeten de regionale brandweer, de gezondheids dienst GGD, de CPA, de Zeeuw se ambulancediensten en de rampenbestrijding GHOR (Ge neeskundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen) fuse ren. Slenter vindt dat Zeeland een aparte regio moet blijven waar binnen de rampenbestrijding is georganiseerd. „Zeeland is niet bepaald de meest veilige pro vincie", zegt hij. „We hangen er met het vervoer op de Wester schelde, Vlissingen-Oost, de kerncentrale en Antwerpen met z'n industrie niet maar een beet je bijSlenter richt zich voorlo pig op nauwere samenwerking tussen alleen de GGD, de ambu lancediensten en de CPA en de rampenbestrijding GHOR Deze samenwerking moet tot een overkoepelend bestuur. (Advertentie) ke verschillen te zien tussen de resultaten op toeristische en vaste standplaatsen. Op vas te standplaatsen steeg het aantal vakanties in 2000 met 5 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Het aantal overnachtingen liep op met maar liefst 45 procent. De afna me van het aantal vakanties op toeristische standplaatsen leidde tot een daling van het aantal overnachtingen met ruim 27 procent. Op de landelijke ranglijst van meest gelief de vakantieprovicies prijkt Zeeland thans op de vierde plaats. Koploper is Gelderland. Daarna volgen Noord-Brabant en Limburg. pagina 12: toeristisch tij moet gekeerd naam:|;tJ noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat- nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode- matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in - - per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- automatische incasso nUmmer: I I II I I I I I II (ƒ39.45/€17.90). "-'■(□ per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1