Relaxte Schalken kan Henman niet breken PZC Telekomploeg zet alles op gele trui Goran Ivanisevic verrast de wereld Fouten Dubbeldam kosten podiumplaats John Bakker herstelt zich Dario Frigo bekent inspuiten van epo 19 Derde ronde is ook eindstation voor Sluiter Winnaars laatste tien jaar Keniaans verbod op recordjacht Boca Juniors wint cup Bridgevrouwen veroveren zilver Jardel naar Olympique Marseille Maradona vierde keer vader Primeur voor zwemmer Sloednov zaterdag 30 juni 2001 Na zijn zege op Andy Roddick trok Goran Ivanisevic van vreugde zijn shirt uit foto Adam Butler/AP door Cylia van der Kooy LONDEN - In de jaren ne gentig hoorde Goran Iva nisevic (29) bij de grote kans hebbers op Wimbledon. Sinds zijn val op de wereld ranglijst durfde niemand meer zijn geld te zetten op de flamboyante Kroaat. Hij had zelfs een wildcard nodig voor deze editie. Tegen het elf jaar jongere Amerikaanse servicekanon Andy Roddick deed de fina list van 1992, 1994 en 1998 gisteren echter oude tijden herleven en plaatste zich in Londen bij de laatste zestien (7-6 7-5 3-6 6-3). „Ik verras de wereld", glunderde Iva nisevic na afloop. „Niemand had hier ooit meer rekening mee gehouden en nu heb ik de eerste week overleefd. Nu gaat het toernooi pas echt be ginnen. Alles is open. Ik heb mezelf voorgenomen Wim bledon trots te kunnen verla ten. Ik kan nu al meer dan te vreden zijn." Het kostte Ivanisevic, die de uitlevering van de voormali ge Joegoslavische president Milosevic toejuichte („Den Haag is een perfect thuis voor de rest van zijn leven"), had alleen wat moeite de partij af te maken. Bij drie wedstrijd- punten op 5-3 liet zijn service hem plotseling in de steek. Hij produceerde een dubbele fout en Roddick kreeg uitein delijk een breekpunt tegen. „God geef mij nog één punt", riep hij naar boven. Met één van zijn 41 aces haalde hij zichzelf uit de problemen en wist hij de partij toch te be slissen. De Kroaat sloeg daarnaast 69 servicewin ners, Roddick kwam tot 20 aces en 47 opslagwinners. „Ik dacht", aldus de Kroaat, „dit wordt toch niet weer zo'n Krajicek-wedstrijd. Ge- lukkkig heb ik me er zelf uit kunnen redden."In 1998 wist hij de halve finale tegen de Muiderberger pas met 15-13 in de vijfde set af te maken. Ivanisevic was gisteren op de BBC-televisie nog te zien in het dubbelportret van de goede en de slechte Goran. In de partij tegen Roddick bleek er zelfs nog een derde 'ik' te zijn. „Hij komt alleen in een noodsituatie. Hij heeft de an dere twee tot rust kunnen manen", lachte Ivanisevic. In de vierde ronde treft de Kroaat met de Brit Greg Rusedski opnieuw een servi cekanon. Deze had weinig moeite met de Spaanse gra- velspecialist Juan Carlos Ferrero. Ivanisevic: „In de zeven, acht partijen die ik van hem heb gewonnen, werd hij op de belangrijke punten nerveus. Ik heb zeker een kans tegen hem." ANP [oor Annemiek Steenbekkers LRNHEM - Winst en verlies agen gistermiddag dicht bij el- :aar voor de Nederlandse equi- op het EK springen in Arn- Tegenover de verrassend terke optredens van Wout Jan an der Schans en Angelique in de landenwedstrijd er het blessureleed bij het Roofs, dat berijder Jan tot opgave dwong en een tegenvallend optre- van Jeroen Dubbeldam en Sjiem. gemiddelde van de optre- was net te laag voor een Wegens 'domme' pech /erd Oranje afgescheept met en vierde plaats, net als twee /eken geleden op het CHIO iken. Geen enkele Nederlandse uiter was vooraf zo zeker van IK-deelname als het duo Jeroen )ubbeldam en Jan Tops. Toch aoest Oranje het gisteren in de andenwedstrijd niet hebben an deze twee mannen. Tops ntdekte 's ochtends dat zijn aard Roofs een verdikking aan letrechtervoorbeenhad. Opge spen tijdens het jachtspringen donderdag. Dat is althans mijn vermoe reageerde de springruiter Valkenswaard, die noodge- afhaakte. Tops mocht meer vervangen worden reserveruiter Emile „Met Jan erbij hadden zeker een medaille gehaald", telde Angelique Hoorn. keer twee fouten van Je- Dubbeldam waren er twee veel. Alleen een foutloze laat- ronde van de olympische had Nederland nog an het brons kunnen helpen, lu ging Duitsland met de derde laats aan de haal achter win- aar Ierland en de verrassende ummer twee Zweden. Aan de ruk had het volgens Dubbel- am niet gelegen. „Natuurlijk /as er iets meer druk na het /egvallen van Jan. Zo'n tegen- lagheeft zijn uitwerking op het earn, maar dat was het niet. Het at er gewoon niet in. De Sjiem pringt echt niet slecht, maar hij list een klein stukje. Hij is fit, niet top fit. Ik maak hem een verwijten, het is een gou- beestje." tegenvallende optreden van olympische combinatie woog xtra zwaar na de zeer sterke erste ronden van Wout Jan van Schans met Broere VDL en Angelique Hoorn Hascal. Beiden bleven in de erste ronde foutloos, iets wat Heen de Zwitser Markus Fuchs door Martijn van Beeten LONDEN - Als Sjeng Schalken de stress overwint, is hij levens gevaarlijk. Zeker in een derde ronde op Wimbledon. Jim Cou rier en Mark Philippoussis wis ten het al, want zij moesten in 1999 en vorig jaar tot het uiter ste gaan om de Limburger te kloppen. Op centre court werd ook de Engelse hoop Tim Hen man gisteravond voor het eerst serieus getest. Winnen was te veel gevraagd, maar ondanks een 5-7 6-3 6-4 6- 2 nederlaag leverde Schalken zijn eerste sterke partij af in Londen. „Ik mag hier tevreden mee zijn", vond Schalken. „In vergelij king met mijn nederlaag tegen Henman in Parijs was dit stukken beter. Dit was een man die beter is op gras. Staat hij eenmaal aan het net, dan is het onmogelijk hem te passeren. Met goede returns is dat toch een paar maal gelukt. Henman heeft een ongelooflijk instinct aan het net, net als Patrick Raf ter. Wat je ook doet, hij staat op de goede plek." De voorbije dagen leek het alsof Schalken de Brit was die de ti- telhoop van zijn landgenoten als loden last meedroeg. En Henman gedroeg zich als een Nederlandse outsider die wei nig te verliezen had. Hij wan delde door het toernooi, stond in twee pai-tijen geen set en slechts twaalf games af. Niets was te merken van de onmenselijke druk die op hem rust. Engeland wacht al sinds 1936, toen Fred Perry de 'fortnight' won, op een nieuwe held. Zevenmaal pro beerde Henman aan de ver wachtingen te voldoen, net zo vaak mislukte zijn missie. Tenniste Henman frank en vrij, Schalken gedroeg zich in de eer ste twee rondes als iemand die aan huizenhoge verwachtingen moest voldoen. Steeds maar twijfelen. Zijn hoge niveau van vorig jaar, toen hij zich opwerk te naar de 22e positie op de we reldranglijst, wist Schalken ei genlijk alleen in de Davis Cup duels met Spanje en Duitsland en op een graveltoernooi in zijn woonplaats Monte Carlo te to nen. Coach Alex Reijnders werd er gek van, beleefde de zwaarste weken van zijn leven. Praten, praten, praten, om het koppie van Schalken rustig te krijgen. Het duel met Henman, ogen schijnlijk een kansloze missie, bleek heilzaam. Laat die En gelsman maar eens tonen wat hij waard is, dacht Schalken. Lekker vrijuit tennissen en kij ken waar het schip strandt. Die benadering werkte. Doodstil was centre court toen de Lim burger op 5-5 in de eerste set de servicegame van Henman brak en op zijn vijfde setpoint toe sloeg. Henman werd gedwongen het beste in zichzelf naar boven te halen. Toch bleef de nummer elf van de wereld kwetsbaar. Schalken retourneerde uitste kend op de kickservices van de Engelsman en kreeg zowel in de tweede als de derde set kansen. Met respectievelijk drie en vier breakpoints had Schalken uit zicht op meer dan louter in drukwekkend weerwerk. Op die momenten bleek dat hij nog niet de oude is. Dubbele fouten De teleurstelling van het verlies van twee sets knakte de nog al tijd broze Schalken, die er op nieuw niet in slaagde om een keer de vierde ronde van een Grand Slam-toernooi te halen. Henman kreeg de winst door een zestal dubbele fouten in die fase haast in de schoot gewor pen. Raemon Sluiter verliet Wimble don eerder op de dag met de pest in z'n lijf. De Rotterdammer die altijd wenst te dicteren op de tennisbaan, verloor halverwege zijn partij in de derde ronde te gen de Fransman Arnaud Cle ment het initiatief. Daarmee ging een unieke kans om tot de laatste zestien door te dringen verloren. „Ik ben hier kotsziek van," zei Sluiter na de nederlaag in vier sets: 6-7, 7-6, 6-4 en 6-4. Derde rondes op Queens en in Rosmalen, plus twee winstpar tijen bij The All England Club hadden het zelfvertrouwen van de 23-jarige Sluiter zo opge krikt dat hij ook de finalist van de Australian Open verslaan- baar achtte. De nummer 98 van de wereldranglijst was inder daad de baas op de baan, pakte de eerste set via een tiebreak, maar in het sluitstuk van de tweede set knakte de pupil van Ad Luttikhuis. Hij kwam met 6- 2 achter in weer een tiebreak, overleefde vier setpoints en kreeg zelf een kans om met 2-0 in sets voor te komen. Het mis lukte en Clement, een baseliner die zelfs in een zwaarbewolkt Londen met een zonnebril speelt, kwam terug in de wed strijd en won. GPD met Tinka's Boy nog lukte in het veld van bijna 60 ruiters. In de tweede, identieke ronde gingen beide Oranje combinaties twee maal in de fout. Niettemin blijft Van der Schans, na twee van de drie wedstrijden (jachtsprin gen, landenwedstrijd, individu eel kampioenschap) leider in de EK-stand en staat Hoorn na twee dagen op plaats tien. Van der Schans heeft slechts 0.07 punten voorsprong op de Duit ser Ludger Beerbaum. GPD De inspanningen van Sjeng Schalken werden gisteravond niet beloond tegen Tim Henman. foto Dave Caulkin/AP door Peter de Jong ASSEN - 'Dramatisch' verliep de training in de 500cc-klasse gistermiddag in Assen voor Jür- gen van den Goorbergh. De mo torcoureur waar alle hoop van de Nederlandse supporters bij de TT op was gevestigd, start vanmiddag vanaf een teleur stellende veertiende plaats. De pole-position in de konings klasse is net als vorig jaar voor Loris Capirossi. Hij reed giste ren de snelste ronde ooit op het Drentse circuit. De Italiaan ver beterde zijn trainingstijd van een dag eerder en vloog in 2.00,743 minuten over het ruim zes kilometer lange parcours. Naast Capirossi staan bij de start zijn landgenoten Max Bia- ggi en Valentino 'II Dottore' Rossi. Capirossi's Braziliaanse teammaat Alex Barros, de win naar van vorig jaar, maakt de eerste startrij vol. Meters achter de snelste man nen staat vanmiddag Van den Goorbergh op rij vier. „Bij het begin van de training voelde de motor goed aan. Maar vervol gens kreeg ik problemen met de banden. Latei- leek het alsof de motor ging vastlopen. Hij bleef Overleg tussen Patrick (links) en Jiirgen van den Goorbergh tijdens de training van de TT in Assen. foto Harry Tielman/GPD toch rijden, maar de krukas bleek verdraaid. Daardoor had ik veel minder vermogen. Tot mijn verbazing heb ik in de laat ste minuten mijn tijd toch nog iets kunnen verbeteren. We gaan nu de vrije training voor de wedstrijd gebruiken om toch nog wat te verbeteren aan de af stelling van de motor. Als de start goed is, hoop ik mee te kunnen met de eerste groep. Dan zit er toch nog een goede klassering in", hoopt Van den Goorbergh. De tweede Nederlander in de 500 cc-klasse, Barry Veneman uit Dalfsen, bleef steken op de 23e en voorlaatste plaats nadat hij bij de eerste training hard onderuit ging in de Veenslang door een vastloper. De schrik zat er 's middags nog goed in, waar door hij zijn positieniet kon ver beteren. Ook Chris Walker viel hard. Hij liep een hersenschud ding en een gebroken pink op. De Japanner Haga stapte giste ren maar liefst twee keer onvrij willig af. Tussen de valpartijen door wist hij toch de dertiende trainingstij d te realiseren. In de lichtste klasse, de 125cc, vertrekt net als bij de halveliters een Italiaan vanaf de eerste startplaats. Gino Borsoi was de snelste in de tijdtraining. De lei der in de WK-tussenstand, Ma nuel Poggiali staat op de vierde startplaats. Bij de 250cc-klasse doorbrak de Japanner Tetsuya Harada de Italiaanse hegemo nie. De nummer twee van de WK-stand bleef de leider Katoh net voor. GPD door Rudy Boogert ASSEN - Motorcoureur John Bakker uit Terneu- zen heeft zich gistermiddag hersteld van zijn on gelukkige trainings-sessies op woensdag en don derdag. Tijdens de tweede kwalificatietraining in de Supersport 600cc-klasse van de TT in Assen zette de 23-jarige rijder de negentiende tijd neer. Tijdens de vrije trainingen op woensdag voerde Bakker enkele experimenten uit met zijn machi ne, maar die mislukten faliekant. Donderdag tij dens de eerste kwalificatietraining brak een spie bij de krukas af, waardoor hij opnieuw geen top tijd kon neerzetten. Gisteren verliep voor de eer ste keer alles naar wens, maar meer dan de negen tiende startplaats zat er niet in. „Dit was pas mijn eerste volledige training. Ik ben met die negentiende plaats niet echt tevreden, maar er zit nog meer in. Dat weet ik van vorig jaar toen veel harder heb geredenIk heb nu een ronde tij d van 2.14 gereden, maar ik gok voor de race op 2.12. Wim Theumssen staat op de eerste plaats en die rijdt rond de 2.11." De warming-up start voor Bakker vanmiddag om 15.15 uur en duurt een kwartier. Om 16.15 uur start de wedstrijd over zestien ronden. „Dan moet ik de anderen gaan inhalen." 125cc 250cc 500cc 1991 Waldman ChUi Schwantz 1992 Gianola Chili Criville 1993 Raudies Capirossi Schwantz 1994 Tsujimura Biaggi Doohan 1995 Raudies Biaggi Doohan 1996 Alzamora Waldman Doohan 1997 Rossi Harada Doohan 1998 Melandri Rossi Doohan 1999 Azuma Capirossi Okada 2000 Ui Ukawa Barros NAIROBI - De Keniaanse atletiekbond heeft zijn toplopers verboden wereldrecords aan te vallen vóór de wereldkampi oenschappen van 3 t/m 12 augustus in Edmonton. Bovendien mogen ze in de aanloop naar het WK maximaal in twee wed strijden van de Golden League uitkomen. De selectie van 23 atleten moet zich op 10 juli in Kenia melden. Vóór die datum heeft de bond een beperkt programma opgesteld voor de top lopers. Zo mag Noah Ngeny, de olympisch kampioen op de 1500 meter, voor Edmonton niet duelleren met de Marokkaan Hicham El Guerrouj. SID BUENOS AIRES - Het Argentijnse Boca Juniors heeft net als afgelopen jaar de Copa Libertadores (de Zuid-Amerikaanse Champions League) gewonnnen. In het stadion Bonbonera in Buenos Aires werd weliswaar met 1-0 verloren van het Mexicaanse Cruz Azul, maar in de heenwedstrijd hadden de Argentijnen met dezelfde cijfers gewonnen. De verlenging bracht geen uitkomst. In het nemen van de strafschoppen bleek Boca Juniors de gelukkigste 3-1. ANP/AFP TENERIFE - De Nederlandse bridgevrouwen hebben tijdens de Europese titelstrijd op Tenerife de zilveren medaille ver overd. De drie koppels Bep Vriend/Marijke van de Pas, Jet Pasman/Anneke Simons en Wietske van Zwol/Femke Hoog- weg plaatsten zich daarmee voor het wereldkampioenschap, komend najaar op Bali. De Europese titel ging naar de Engel se ploeg. ANP MARSEILLE - Olympique Marseille heeft zich versterkt met de Braziliaanse Mario Jardel. De Franse club, afgelopen sei zoen maar net aan degradatie uit de hoogste Franse voetbal divisie ontsnapt, neemt de aanvaller over van het Turkse Ga- latasaray. Jardel tekent in Marseille een contract voor drie seizoenen. De afkoopsom is niet bekend gemaakt. Jardel was een jaar eerder van FC Porto naar Turkije vertrokken. Echt naar zijn zin had hij het er niet. Bij Porto scoorde hij in zijn laatste twee seizoenen 36 en 38 keer. Bij Galatasaray verliep het maken van doelpunten een stuk minder voorspoedig. SID BUENOS AIRES - Diego Maradona is voor de vierde keer va der geworden. Een rechtbank in Buenos Aires bepaalde dat een inmiddels vij f jarige meisje door de voormalige Argentijn- se voetbalheld is verwekt. In 1995 werd Maradona in Italië ook als al vader van een buitenechtelijke zoon bestempeld. Maradona, ook wel 'Pluisje' genoemd, heeft twee kinderen bij zijn wettige echtgenote. SID MOSKOU - Roman Sloednov werd gisteren de eerste zwem mer die op de 100 meter schoolslag onder de minuut dook. Hij won in Moskou de Russische titel in de fenomenale tijd van 59,97 seconden. Daarmee verbeterde hij zijn eigen wereldre cord dat één dag oud was, met 0,29 seconden. Donderdag tikte hij in de serie aan in 1.00,26. Daarmee was 0,03 seconde snel ler dan de Amerikaanse wereldrecordhouder Ed Moses op 28 maart van dit jaar. In Sydney won Sloednov olympisch brons op de 100 meter schoolslag. De Russische titelstrijd geldt als selectiewedstrijd voor het WK zwemmen dat op 19 juli in Fu- kuoka begint. RTR door Ad Pertijs BONN - Met zestien zeges is Er ik Zabel de succesvolste wiel renner van dit seizoen. Toch gaat de Duitser als 'grote verlie zer' naar de Tour, die volgende week zaterdag start in Duinker ken. Want zo voelt het thuisla ten van meester-helper Gian- Matteo Fagnini aan bij de man die vijf jaar achtereen in de groene trui Parijs verliet. Team Telekom zet ditjaar op na drukkelijk verzoek van de weer helemaal in zichzelf gelovende Jan Ullrich alles op de gele trui en daarmee heeft Zabel het na kijken. „In het verleden vonden we altijd wel een verstandig compromis tussen de belangen voor de gele en de groene trui. Dit jaar is dat anders", zei Zabel gisteren bij de presentatie van het Tourteam van Telekom. Hij zei er professioneel mee om te gaan, maar stak zijn teleur stelling niet onder stoelen of banken. „Ik zou liegen als ik zeg dat ik sta juichen bij het passe ren van Fagnini in deze situa tie." Naast het moeten missen van zijn vaste gangmaker in de spurts, was vooral de meedo genloze keuze voor het geel een enorme teleurstelling voor Za bel. „Er zijn nu niet veel ploegen meer die voor de massaspurts gaan. Niemand zal aanvallers als Dekker terughalen." Dat is ook precies een van de re denen waarom de leiding van Telekom besloot Fagnini thuis te laten. „Wie heeft er nog be langen bij de massaspurt nu Ci- pollini er niet is? Bij Mapei (de ploeg van Steels) hebben ze met Garzelli een topvijf-renner in huis en Domo heeft ook duide lijk gekozen voor de aanvallers. Tel daarbij op het sowieso al minder grote aantal spurtetap- pes en de keuze is duidelijk. Al bleef het moeilijk hem te ma ken", aldus ploegleider Rudy Pevenage. Bij Telekom gelooft men boven al in de winstkansen van Jan Ullrich. „Het is de eerste keer dat Jan zelf zo duidelijk heeft aangegeven wat hij wil", zegt Pevenage. „Jan wilde optimale steun in de bergen. Omdat hij weet dat hij die vorig j aar en ook in 1998 niet had." Met Guerini, Klöden en de van US Postal overgekomen Li vingston zou Ullrich die onder steuning toch wel gehad heb ben. „Maar om hen zo lang mogelijk te sparen hebben we ook mensen nodig voor in het middengebergte. In de etappe naar Colmar kan men de Tour immers al verliezen", zegt ma nager Walter Godefroot. Bölts, Heppner, Vinokourov en Wese- mann moeten daar de kar trek ken. En dus bleef er geen plaats over voor Fagnini en Aldag. De ploeg bestaat uit Ullrich (Dui), Bölts (Dui), Guerini (Ita), Heppner (Dui), Klöden (Dui), Livingston (VSt), Wesemann (Dui), Vinokoerov (Kaz) en Za bel (Dui). GPD van onze sportredactie ROME - De Italiaanse wielren ner Dario Frigo, eerder deze maand ontslagen door Fassa Bartolo wegens doping, heeft ronduit toegegeven dat hij ver boden middelen heeft gebruikt. Dat deed hij tijdens zijn verhoor door de Italiaanse politie op 12 juni. Het Italiaanse tijdschrift Panorama heeft beslag weten te leggen op delen van het politie rapport. „Ik heb mezelf in het verleden enkele keren met epo geïnjec teerd", bekende Frigo. „Bij de Ronde van Italië gebruikte ik al leen het testosteronproduct An- droderm. Dat kocht ik bij apo theken in Zwitserland en bij een handelaar." Frigo zei tegen de Italiaanse po litie dat hij het bloeddoping- middel Emassist, dat niet voor de vrije markt bestemd is, zelf via het internet had aange schaft. Tijdens een bliksemactie van de Italiaanse dopingbriga- de tijdens de Ronde van Italië werd onder meer dat verboden middel op de hotelkamer van Frigo gevonden. De Italiaanse aanklager Luigi Bocciolini heeft 86 personen, onder wie ruim vijftig renners, in staat van beschuldiging ge steld na de grootscheepse inval. Zij worden verdacht van over treding van de doping- en drugswetgeving. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19