Gieren cirkelen boven Mondragon Politie Zeeland zet 100 agenten extra in bij intrede euro Autokrakers azen steeds vaker op bezit sportduikers 17 Mini-concerten in Zoutelande Laatste uur van Zierikzees theater is aangebroken sbw zaterdag 30 juni 2001 door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland zet honderd agenten extra in om de overgang naar de euro met veiligheidsmaatrege len te kunnen omringen. Gedurende drie weken in de cember en januari komt er niet alleen meer blauw op straat, maar wordt ook op de bureaus extra capaciteit achter de hand gehouden. Om over voldoende mensen te kunnen beschikken, gelden voor de genoemde perio de van drie weken verlofbeper- kende maatregelen. De inschatting is dat er met na me begin januari veel geld over straat gaat. Dat leidt tot een verhoogd risico van straatroof, overvallen op geldtransportau to's, banken en winkels. „Met de extra inzet van personeel willen wij in die periode laten blijken dat de politie nabij is", meldt K. de Vos. die bij het Zeeuwse korps de veiligheidsmaatrege len coördineert. Agenten zullen nog duidelijker dan anders aan wezig zijn in winkelgebieden. Voorts rekent De Vos het als een medeverantwoordelijkheid van het korps dat de waardetrans porten door Zeeland geruisloos kunnen plaatsvinden. Incidenten Voor incidenten worden extra mensen voor de straatdienst en het recherchewerk achter de hand gehouden. Eurogelateerde delicten hebben in die periode hoge prioriteit. De verhoogde inzet met honderd agenten be treft een voorlopige schatting. In september wordt bekeken of dat aantal voldoende is. Moch ten er meer politiemensen nodig zijn, dan zullen facilitaire en technische medewerkers de taak van de geüniformeerde dienst komen verlichten. Om grensoverschrijdende perikelen te lijf te kunnen is er vanuit Zeeland bij Den Haag op aange drongen het bij de voetbalkam pioenschappen van 2000 geslo ten Verdrag van Bergen op Zoom nieuw leven in te blazen, zodat politiemensen uit België en Nederland elkaar te hulp kunnen komen. De Zeeuwse politieeoördinator geeft de criminelen die overval len beramen weinig kans. Zowel op het land als te water en in de lucht is er extra aandacht voor verdachte bewegingen. De Vos: „Zeeland is gemakkelijk af te sluiten. Op het moment dat ze iets flikken zullen we rigoreuze maatregelen nemen en zullen we ze pakken." In de voorlichting aan het pu bliek over de komst van de euro worden de veiligheidsaspecten meegenomen. Wie op dat punt met vragen zit, kan ook contact opnemen met het algemene po- litienummer 0900-8844. Misbruik Volgens De Vos dient het pu bliek erop bedacht te zijn dat er misbruik wordt gemaakt van de situatie. Zo wordt er rekening mee gehouden dat personen bij ouderen aan de deur komen met de smoes dat ze kunnen regelen dat de pinpas eurogeschikt wordt gemaakt. Ze vragen pasje en pincode op en plunderen ver volgens de bankrekening. Straks in paniek naar de bank rennen is absoluut niet nodig, meent De Vos. Tot 1 januari 2007 blijft de oude gulden inwissel baar bij de Nederlandse Bank Biljetten blijven daar zelfs tot 2032 inwisselbaar, pagina 21zes harinkjes voor €9,08 ZOUTELANDE - Vanaf dins dag 3 juli worden in de Catliari- nakerkin Zoutelande wekelijks mini-concerten gehouden. Tij dens de toeristenmarkt is de kerk open van 18.45 uur tot 21 uur. Als eerste wordt een inloopcon cert verzorgd door Leonie Wil- lemse (sopraan- en altblok fluit), Lydia Dingemanse (so praan-, alt- en basblokfluit) en Wout Bosschaart (orgel). Ze bie den een programma met werken van onder anderen Bruhns. Jan van Dijk, G.P Teleman en J Temprement. door Ben Jansen NIEUWERKERK - Sportdui kers maken zich in toenemende mate zorgen over inbraken in auto's die bij duikstekken aan het Grevelingenmeer en aan de Oosterschelde zijn geparkeerd. Het aantal inbraken groeit, maar ook de vrijpostigheid van de inbrekers. Steeds vaker nemen de dieven alle kleding uit een auto mee. De bedoeling daarvan is aangifte door de eigenaar te voorkomen of te vertragen. Je stapt nu een maal niet zo makkelijk poedel naakt, in slechts een onderbroek of in duikpak een politiebureau binnen. Duiksportondernemer Bas Ma- thijssen van de Kabbelaar in Scharendijke had laatst zo'n voorbeeld. Hé nee toch geen vi site, dacht hij, toen op een onge bruikelijk tijdstip een auto bij hem thuis kwam voorrijden. Hij herkende de gezichten in de au to, maar tot zijn verbazing stap te niemand uit. Toen hij zelf maar eens ging kijken, zag hij twee spiernaakte bekenden. Hun auto was opengebroken en samen met wat waardevolle spullen waren ook al hun kleren meegenomen. Om de bekleding van de stoelen niet te bederven, hadden ze hun duikpak maar uitgetrokken. Met ieder een trainingspak van de familie Ma- thijssen waren ze dan ook zeer in hun schik. Ook andere eigenaren van duik- sportbedrijven kennen dergelij ke verhalen. „De dieven weten op die manier te voorkomen dat een duiker snel aangifte kan doen", denkt Carina Goud zwaard van duiksportcentrum Waterworld in Nieuwerkerk. „Er komen hier mensen van wie de hele auto is leeggehaald. Ze hebben alleen nog hun duikuit- rusting." Haar indruk is dat de inbrekers hun werkterrein steeds verleggen. „Soms komt wel drie keer in de week iemand zijn beklag doen. Daarna is het weer een paar weken stil. Alles bij elkaar hoor ik toch wel van tien auto-inbraken per maand op duikstekken hier in de omge ving." Prooi Duikers zijn een makkelijke prooi voor autokrakers. Ze kun nen geen gehoor geven aan de aansporing 'Buit er uit'. Een duiker kan hooguit zijn auto sleutel meenemen bij zijn on- derwatertocht. De meeste dui kers blijven een half uur tot drie kwartier onder water en intus sen heeft een inbreker, zeker op afgelegen plaatsen en in de nachtelijke uren, min of meer vrij spel. Mathijssen: „Er zijn locaties genoeg waar iemand met een verrekijker de kust kan verkennen en op het juiste mo ment kan toeslaan." Voorbeelden daarvan zijn duik stekken bij het Koepeltje bij Scharendijke, de Zuidbout en de Zeelandbrug aan de Zuid kust van Schouwen-Duiveland en de Kattendijksedijk op Zuid- Beveland. Het probleem is zo groot dat de leden van sommige duikvereni- gingen onderling afspraken maken over de bewaking van de auto's. Er zijn dan altijd enkele leden die het wagenpark en de inhoud ervan in de gaten hou den. Zelfs dat biedt niet altijd een waarborg. Het is gebeurd dat een paar van die bewakers de verrichtingen van hun colle ga's volgden, terwijl op het par keerterrein achter de dijk enke le auto's werden leeggehaald. Bij de politie is het probleem be kend. Woordvoerster Jolanda Duinkerke kan alleen niet aan geven wat de omvang ervan is „We maken er niet speciaal een aantekening van wanneer een sportduiker het slachtoffer wordt van een auto-inbraak. Alleen als er ook duikmateriaal wordt vermist, is duidelijk wat de aard van de inbraak is." De politie probeert wel duikstek ken in de route van de gewone surveillance op te nemen. Marcel Waijers van de Neder landse Onderwatersport Bond (NOB) vermoedt dat er heel wat meer inbraken in auto's van dui kers worden gepleegd dan bij de politie worden gemeld. „Wat moet je als je na een nachtduik bij je auto terug komt en alles blijkt weg te zijn. Dan rij je zo snel mogelijk naar huis." Een oplossing heeft de NOB ook niet. Waijers: „Het blijft bij een algemeen advies. Zorg als je met een groepje bent, dat er altijd ie mand beschikbaar is om een oogje in het zeil te houden. Neem zo min mogelijk van waarde mee. Berg spullen waar je toch niet zonder kunt uit het zicht op of geef ze in bewaring bij een duikcentrum." Mathijsse heeft daarvoor speciaal voor dat doel inmiddels kluisjes aange schaft. Ingang van de Concertzaal aan de Paardenstraat. foto Pieter Honhoff De balkonrand is versierd met een bronsplastiek van beeldend kunstenaar Ad Braat met daarin de notenverwerking van het lied Ik heb mijn hart in Zierikzee verloren. foto's Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - De laatste uren voor Theater Mondragon in Zierikzee zijn ingegaan. Met vertoning van de film Dancer in the dark eindigt vanavond na 145 jaar het bestaan van de kleine schouwburg. Onder de naam Concert zaal werd de fiere cultuurtempel op 25 oktober 1856 geopend met een feestouverture en het oratorium Die Schöpfung van Joseph Haydn onder leiding van kapelmeester Carl Eisner. Bijna anderhalve eeuw bood het ge bouw plaats aan de muzen in hun tal rijke verschijningsvormen, maar ook aan plat vertier en alles wat daar tus sen zit. Vanavond gaan de lampen de finitief uit. De cynische woordspeling Mondrago- ne, bedacht binnen de gelederen van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer, is typerend. Het is gedaan met Mondragon. „Doodzonde", „onbe grijpelijk" en „verschrikkelijk" lui den de reacties binnen de samenle ving, maar verder staat de bevolking erbij en kijkt ernaar. Kort nadat in de cember vorig jaar de gemeenteraad het finale oordeel velde, sputterde hier en daar nog wel een cultuurlief hebber dat daar toch een vuist tegen gemaakt moest worden, maar verder dan sputteren kwam het niet. Het zie kenhuis ging tenslotte ook al dicht en dat vonden de meeste burgers veel er ger. Bovendien waren potentiële enthou siastelingen in de loop der jaren wijs geworden. Particulier initiatief werd steevast in de kiem gesmoord. Eind 1979 bijvoorbeeld bood een groep vrijwilligers, verenigd in de Stichting Bioscoop Zierikzee, aan de exploita tie van de Concertzaal op zich te ne men toen Exploitatiemaatschappij Mondragon BV, een dochteronderne ming van de Koninklijke Zeelandia BV,onder het lopende contract uit wilde. Toenmalig burgemeester De Meester reageerde uiterst gereser veerd op dit aanbod. „Het beheer van een dergelijk object is niet iets, dat je er zo even tussen neus en lippen bij doet. En om dat nu zo maar over te la ten aan een paar goedwillende bur gers Onwil Ook de brede initiatiefgroep die in 1981 de visienota 'Geld kost het toch' presenteerde, liep zich stuk op be stuurlijke onwil binnen de gemeente Zierikzee. Leden van de werkgroep culturele raad, Stichting Samenle vingsopbouw, Filmkring Ziejook, Stichting Jeugd, Vrouwencafé Zierik zee en zestien particulieren legden on der voorzitterschap van Juriën de Jong een boeiende visienota op tafel bij het gemeentebestuur. Voorgesteld werd de Concertzaal tot culturele ont moetingsplaats voor velen te maken met. een theateraccommodatie, een multifunctionele zaal, een lees- en in- formatiehoek en een ruimte voor klei ne concerten, voordrachten, lezingen en exposities. De geringschatting waarmee, weder om, burgemeester De Meester de dis cussienota ver van zich af op zijn bu reau wierp, was veelzeggend. Tot een wezenlijke discussie over dit iniatief binnen de gemeenteraad is het zelfs nooit gekomen. Per definitie werd en wordt er vrijwel nooit inhoudelijk over cultuur gedis cussieerd aan de bestuurstafels op Schouwen-Duiveland. Wel over de accommodaties, tot in den treure zelfs. Soms was er wel goede wil, maar geen geld en sleepten plannen tot ver bouwing van de Concertzaal zich elf jaar lang voort. Veel vaker echter gol den andere prioriteiten en bungelde cultuur ver onderaan de wensenlijst. Herensociëteit Zierikzee leek trots op haar schouw burg in 1856. Het initiatief tot de bouw kwam van herensociëteit De Vereeniging. Vijfentwintig jaar later al werd geconstateerd dat het gebouw menigmaal te klein bleek te zij n om al le belangstellenden voor 'de schoone kunsten' te herbergen. Van enige sa menhang met het monumentale pand aan de Oude Haven 13 was toen nog geen sprake. Dat was sinds 1752 een riant woonhuis, dat door de jaren heen door verschillende families werd be woond. Rond 1900 was het eigendom „Zonde", luidt ook de reactie van A. Doeleman uit Nieuwerkerk. Hij is de zoon van de vermaarde M.C. Doele man of kortweg van MCD, de maker van de beroemde Zierikzeese revues in de jaren dertig en veertig. MCD schreef de teksten en speelde er zelf in mee. Zijn medemakers waren Chris Unger, Leo Kenters en Johan Brou wer. Tientallen muzikanten en toneel spelers verleenden hun medewerking. Zij werden geregisseerd door Rinus de Regt en Sam Ochtman. Oudere Zie- rikzeeënaars raken in vervoering bij de herinnering aan die MCD-revue's. Volgens Doeleman jr. was het dan ze ven avonden achtereen uitverkocht huis in de Concertzaal„Mijn vroegere natuurkundeleraar Knaap vond het zo geweldig dat hij alle avonden kwam kijken.Waarom de revues zijn gehouden? „Geldgebrek. Die vier mannen moesten alles uit eigen zak betalen, want subsidie kregen ze na tuurlijk niet. De burgemeester, Schuurbeque Boeye, censureerde wel de teksten, want hij wou er niet alles in hebben." „De lichten moeten hier blijven bran den", luidde de motivatie van het Zie rikzeese gemeentebestuur bij de aan koop van restaurant Mondragon eind 1996 voor 1,3 miljoen gulden. Van der Zwan had zijn restaurant al enige tijd te koop staan. Aankoop door een der de zou het functioneren van het thea ter en daarmee de podiumkunsten in gevaar kunnen brengen. Mondragon en Concertzaal konden niet echt zon der elkaar, maar de bedrijfsvoering bleek uiteindelijk toch te moeilijk. De Zeeuwse Theater Stichting (ZTS) liep zich erop stuk en vervolgens ook de vier Zierikzeese horeca-onderne- mers, verenigd in de vof Mondragon aan de Haven. Zij zijn blij het contract met de gemeente vandaag te kunnen beëindigen. Pronken De exploitatie van Mondragon blijkt dus niet rendabel te maken. Niet door theaterspecialisten en niet door door gewinterde uitbaters. Voor het Schou- wen-Duivelandse gemeentebestuur geldt dat als motief de tent dan maar definitief te sluiten. De bereidheid nog te investeren in het oude Zierik zeese theater ontbreekt. Of er ooit een nieuwe accommodatie komt, blijft voorlopig onderwerp van studie en overleg. Het raadsbesluit vijf ton te verspijkeren in het kwijnen de Mondragon om tenminste nog de komende vijf jaar vooruit te kunnen, is teruggenomen. „Maar er komt toch een professioneel theateraanbod het komend seizoen. In de dorpshuizen op Schouwen-Duiveland zijn zeventien cabaret-, muziek- en toneelvoorstel lingen gepland", pronkte cultuurwet houder D. van der Wekken al diverse malen. Op de vraag waar de Goese Operette Vereniging, het Zeeuws Eenakterfes tival, de grootschalige voorstelling van theatergroep Arduin, de dialect middagen van Stad en Lande, de ma nifestaties van de Stichting Welzijn Ouderen, de uitvoeringen van Kunst en Eer en van de Muziekschool naar toe moeten, heeft hij geen antwoord. „Ze doen de Concertzaal toch niet dicht?", reageert filmmaker Erik de Bruyn uit Amsterdam geschrokken. Als puber sprong voor hem hier de vonk over die hem later deed besluiten cineast te worden. De Bruyn woonde vele jaren op Schouwen-Duiveland en raakte in Zierikzee gefascineerd door films als Once upon a time in the West, Jaws en Jesus Christ Superstar. ,,De gemeente zou moeten beseffen dat ze de cultuur flink moeten ondersteu nen. Het belang daarvan wordt bena drukt in alle sociologische rapporten. De Concertzaal kan als filmhuis voor al ook de jeugd wat biedenAls een ge meente niks voor jongeren doet, gaan ze inderdaad alleen maar in een boe renschuur speed zitten snuiven", zegt De Bruyn. Initiatiefnemers Reinoud Warnaar en Petra Benschop van het Filmtheater Zierikzee mogen vanavond het licht uitdoen in Mondragon. Ook zij krijgen geen kans in de simpelste vorm het Zierikzeese Theater nog enige tijd te gebruiken, al zouden ze dat heel graag willen. Het doek valt definitief. Het plan voor ontmanteling ligt gereed. De gieren cirkelen al boven het dak. van vennootschap De Eendracht. Die verkocht het in 1905 aan Sociëteit De Vereeniging en daarmee ontstond dus de verwantschap tussen de achter ge legen Concertzaal. Bouwkundig duurde het tot 1960 voordat beide panden tot een twee eenheid werden gesmeed. Architect Jac. Schuch ontwierp de verbindende corridor tussen de bovenfoyer van de Concertzaal en het aan de Oude Ha ven gelegen restaurant. Daarmee werd, zo wees de praktijk later uit, in feite de basis gelegd voor een haat liefde verhouding. Het restaurant kreeg met de toegang tot de bovenfoy er de mogelijkheid grotere gezel schappen te ontvangen. Voor de Concertzaal was de beschikking over horecafaciliteiten een belangrijke aanwinst. Het geheel echter bleek een moloch waarin de weinig rendabele bedrijfsvoering vaak bovenmenselij ke inspanning vereiste. Toenmalig kunstschilder (en later verslaggever) Jan Jongschaap moet die spanning hebben voorvoeld. Waarom anders zou hij zijn kunstwerk dat de bouwers van de corridor de eigenaars aanbo den de titel 'Dreigende Chaos' hebben genoemd? Plastiek Beide gebouwen waren in 1960 nog onder de koepel van de NV Concert zaal eigendom van de Koninklijke Zeelandia. Dat bleef zo tot 1966. Toen besloot de gemeente Zierikzee tot aankoop van de Concertzaal voor 130.000 gulden. Daarbij werden ook de plannen tot verbouwing van de to neelruimte en de entree overgenomen. De NV Concertzaal bleef wel de ex ploitatie voortzetten. Reden om te pronken was er pas weer in 1971. Rijk, provincie en gemeenten betaalden mee aan de ingrijpende verbouwing van ruim zeven ton. Het toneel werd drastisch vergroot. Er kwamen meer kleedkamers, toiletten en douches voor de artiesten, repetitieruimte voor het amateurtoneel, een stemkamer, een beatkelder en een flexibele to neelverlichting. De balkonwand werd opgesierd met een koperplastiek van beeldend kunstenaar Ad Braat. Het was een artistiek reliëf met daarin de notenverwerking van het lied Ik heb mijn hart in Zierikzee verloren. Waar het straks blijft? Cultuurambtenaar Bert Stuit aarzelt even: „Nou het wordt niet verkocht. Ik denk dat het naar het gemeentemuseum gaat, of.... wie weet, krijgt het wel een plaatsje in het nieuwe gemeentehuis." Geruime tijd ging het goed. Bij Zee- landia-directeur M. Doeleman klopte een warm hart voor de cultuur in zijn stad. Ten behoeve daarvan werden te genvallende exploitatiecijf ers vele ja ren voor lief genomen. De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) beleefde pri ma tijden met een bescheiden, maar gevarieerd professioneel theateraan bod. ZVU-voorman Piet Mom werd bestookt met telefoontjes aan de voor avond van een voorstelling. Late be slissers konden uitsluitend telefo nisch bij hem terecht om nog aan kaartjes te komen. Ze waren bereid soms meer dan een uur achtereen te trachten door de ingesprekstoon heen te dringen. De ZVU-voorstellingen ademden nog de sfeer van een echt avondje uit. Beetje kneuterig was het ook met een traditioneel openings woordje door voorzitter Hans Er- brink, maar met ook steeds weer de verrassing welke bizarre stropdas hij nu weer zou dragen. Aardige man In 1984 kwam de zoveelste herope ning na weer een verbouwing. 'Geld kostte het toch', maar de ideeën van die brede initiatiefgroep vanuit de be volking waren er niet in meegenomen. Horeca-ondernemer Nico van der Zwan was inmiddels eigenaar van restaurant Mondragon en exploitant van de Concertzaal. „Ik heb me er twintig jaar rot gewerkt. Ik was of een aardige man of ik was vervelend. Daar was niks aan te doen. Niet alles kon in dat moeilijke gebouw", zegt Van der Zwan. Hij vindt het 'onbegrijpelijk' dat de gemeente vandaag de tent sluit. „Zo zou het niet moeten, denk je toch ook als een huis waarin je twintig jaar hebt gewoond zomaar door anderen wordt afgebrokenIk ben er eerlijk ge zegd nooit meer geweest nadat ik er vier j aar geleden mee ben gestoptHet is echt onbegrijpelijk. Er kon ook nooit wat voor de Concertzaal. Over dat laad- en losplateau bijvoorbeeld is tien jaar gepraat, maar er is nooit wat gedaan. In feite hebben ze mij als ex ploitant ook altijd laten stikken. M'n kinderen zeggen nu ook: Pa, je hebt er jarenlang keihard gewerkt en nu slui ten ze alsnog de tent achter je rug. Het pand van het huidige café/restaurant Mondragon aan de Oude Haven heeft een rijk verleden. reproductie Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17