zc Volkstuinders willen niet weg PZC Lespaketten over roofvogels en uilen Vlissingen haalt lijndienst uit Brazilië binnen Borsele stuurt rekening naar actievoerders Subsidie voor aanleg baan rolstoeltennissers Bureau onderzoekt werksituatie omroep Small Sail in teken 'onderzeesche boten' 15 Complex Levenslust moet wijken voor woningen Lammerenburg Chemisch toilet uitgebrand Kerkdienst Zeelandia neemt bedrijf over Auto rijdt van Kattendijksedijk af Man gebruikt valse identiteit Drie Zeeuwen op CDA-Kamerlijst Fietsenstalling staat op instorten Automobilist schampt paaltjes Ringrijden zaterdag 30 juni 2001 oor Edith Ramakers "LISSINGEN - Het bericht van e gemeente dat het volkstuin- tncomplex Levenslust ver- laatst moest worden, sloeg in ils een bom. Tuinders bestook- fcn de bestuurders van de Vlis- jngse volkstuinvereniging, J. [e Wilde en P. Boogaard, met iragen. Ze wilden het nieuws liet geloven. ;We weten wel dat de gemeente her huizen wil bouwen, maar iover is het nog niet als het aan ins ligt. Dit is zo'n mooi park, net 230 prachtige tuinen en ivenveel leden. De gemeente rad kiest toch zeker eerder loor mensen dan voor stenen", feit Boogaard. ie bestuurders voorspellen dat ingeveer eenderde van de leden [al afhaken, als de gemeente laar plannen doorzet. „We heb- len goeie grond gekregen hier. )at gaat niet vanzelf. Daar noet je tien jaar hard voor wer- ;en. Die fruitbomen hebben ook :eel wat jaren nodig. talangs maakte de gemeente lissingen bekend dat er bij het ilan Lammerenburg II 100 tot 150 woningen horen. De nieuwe raningen zijn voor een deel op (ROUWENPOLDER - Op de 'rouwenpolderseweg in Vrou- penpolder is gisternacht een hemisch toilet uitgebrand. Het oilet stond op de Veersegatdam egen de zijkant van de middel- te betonnen voetgangersbrug. )oor de hitte van de brand zijn tukken beton van de onderste ilaat van de brug afgesprongen. )e brandweer bluste de brand. iEROOSKERKE - De tuin van le hervormde kerk in Seroos- ;erke is morgenavond om zeven lur de locatie van een open- uchtdienst. Dominee L. Deven- er uit Kapelle leidt de dienst, lie als thema heeft: Gods geest aspireert. Gospelgroep Foun- lation verleent muzikale mede- rerking. het terrein van het volkstuinen complex voorzien, dat tegen over Intratuin ligt. De Wilde: „Ons complex is ongeveer zes hectare groot. Vindt maar eens een ander terrein van die afme ting en met deze vruchtbare grond. Dat is praktisch onmo gelijk." De club bestaat circa dertig jaar. De leden kennen el kaar en daardoor heeft Levens lust ook een sociale functie. „We kletsen heel wat af. En niet al leen over ditjes en datjes. We kunnen bij elkaar onze proble men kwijt", stelt Boogaard. Boogaard zou niet weten wat hij zonder zijn tuin moet doen. „Ik ben eind van dit jaar zesenzestig jaar. Van mensen van mijn leef- tij d kun je niet meer verwachten dat ze opnieuw beginnen. Nee, als we hier wegmoeten, is het over en uit met de tuin. Zeventig De bestuurders J. de Wilde (links) en P. Boogaard van het volkstuinencomplex Levenslust kunnen niet geloven dat ze moeten verhuizen. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Tennisclub De Stoof in Koudekerke heeft de gemeente om een bijdrage ge vraagd voor de aanleg van een baan voor rolstoeltennissers. De vier gewone gravelbanen zijn in januari gerenoveerd. Tij dens het werk bleek dat het mo gelijk was een minibaan aan te leggen voor een aantrekkelijke prijs en dubbele poorten te ma ken in de afrastering. De tennis club heeft in overleg met de gemeente en de aannemer be sloten beide voorzieningen te laten aanleggen. Dat de club nu een beroep doet op de gemeente, komt omdat de baan uitermate geschikt is ge worden voor rolstoeltennissers die de sport willen leren. Door de dubbele poorten zijn de vier banen beter bereikbaar voor rolstoelers. In de gemeente Vee- re zijn momenteel geen andere tenniscomplexen die geschikt zijn voor mensen in een rolstoel. De minibaan kan overigens ook door niet-gehandicapte mensen gebruikt worden. En door de realisatie van de dubbele poor ten zijn de banen niet alleen toe gankelijker voor gehandicap ten, maar ook voor de machines en materialen die noodzakelijk zijn voor het onderhoud van de banen. Omdat het niet zuiver en alleen een voorziening is voor gehandicapten, vindt het colle ge een korting op de bijdrage van 25 procent verantwoord. Het Overlegplatform Wet Voor zieningen Gehandicapten heeft de aanvraag om een bei-oep te doen op het geld voor gehandi capten getoetst en bracht een positief advies uit. B en W van Veere willen 16.050 gulden uit trekken. tot vijfenzeventig procent van onze leden zit in de vut of iets wat er op lijkt." Water Van 's ochtends acht tot 's avonds negen uur schoffelt, spit, kortom bewerkt Boogaard zijn lap grond. „Anderen zeggen weieens: hoe kom jij aan die mooie groenten en bloemen? Dat komt door de grond en die hebben we bijzonder gemaakt. Er ligt bijvoorbeeld een heel buizenstelsel onder de tuinen. We hebben dat waterleidingen- net ongeveer tien jaar geleden zelf aangelegd. Elke tuin heeft water in de buurt. Vroeger moesten we met een gieter water uit een centrale wel halen." Het valt niet mee begrip voor het idee van de gemeente op te brengen. „We geven dit niet zo maar op. En voor wie bouwt de gemeente? Vijf jaar geleden heeft de toenmalige wethouder Meijers gezegd dat we ons vijf jaar niet druk hoefden te ma ken. Precies vijf jaar later wordt er weer naar de tuin gekeken." De Wilde herinnert zich de dis cussie in de Vlissingse gemeen teraad over het aanmerken van volkstuinencomplexen als groene longen. „Daardoor zou er hier geen woningbouw zijn toegestaan. Dat is helaas niet gelukt. Alleen de kleine partijen waren het er mee eens." Stempel groen GroenLinks bracht later op nieuw, bij de besprekingen van het groenstructuurplan, aan de orde om volkstuinencomplexen en sportvelden het stempel groen te geven. GroenLinks' voorstel werd gevolgd door de RPCU, SP en D66. „Maar dat is een minderheid van de raad", weet De Wilde. Daardoor hangt hen nog steeds boven het hoofd dat ze eens zul len verdwijnen. „En dat terwijl dit park een rustpunt in de om geving is. Het is een groene long. Als je al deze begroeide huisjes en kassen ziet, dan is het toch geen redelijk verzoek om te ver kassen." Reacties op het voorontwerp bestemmingsplan Lammeren burg II moeten voor 1 augustus schriftelijk bij de gemeente zijn ingediend. ZIERIKZEE - De Koninklijke Zeelandia Groep in Zierikzee heeft met ingang van 1 juli het Duitse bedrijf Gebrüder Jung in Frankfurt overgenomen. Jung is gespecialiseerd in ingredi ënten voor bakkerijen en konditoreien en neemt daarmee op de Duitse markt de derde plaats inZeel andia heeft het bedrij f overgenomen van de Duitse vestiging van het Zwitserse Nest- lé. Jung heeft een jaaromzet van 120 miljoen gulden. Het bedrijf telt 230 medewerkers, van wie een groot aantal werk zaam is binnen een wijdvertakt netwerk aan vertegenwoordi gers. „Die brede vertegenwoordiging was voor ons de belang rijkste reden voor overname van deze onderneming", aldus directievoorzitter P. Schotte in Zierikzee. KATTENDIJKE - Een 2 7-jarige automobiliste uit Goes is gis termorgen rond zeven uur van de Kattendijksedijk in Katten- dijke gereden, waarbij haar voertuig volledig vernield werd. De vrouw is met kneuzingen naar het Oosterscheldezieken- huis overgebracht. De vrouw verloor de controle over haar voertuig toen ze een bocht naar links nam. De auto reed via de rechterberm het ta lud af en belandde acht meter lager in een sloot. GOES - Aan de Stationsstraat in Goes is gistermiddag een 28- jarige man aangehouden die gebruik maakte van een vals identiteitsbewijs. Hij liep tegen de lamp in het belastingkan toor voor het verkrijgen van een sofinummer. De man is in verzekering gesteld. DEN HAAG - Slechts drie Zeeuwen werpen zich op als kandi daat-Kamerlid voor het CDA. Gisteren maakte het CDA de groslij st met kandidaten voor de Kamerverkiezingen van vol gend jaar bekend, als eerste partijOp de lijst staan maar liefst 263 namen, in alfabetische volgorde. Rijp en groen. Een selec tie voor de echte Kamerlijst moet nog plaatsvinden. Eén ding is zeker: zittend Kamerlid en voormalig huisarts S. Buijs uit Goes wil doorgaan. Hij krijgt voorrang op andere kandidaten uit Zeeland, voorzitter L. Geluk-Poortvliet van CDA-Zee- land uit Haamstede en oud-bestuurslid van het CDA in Zee land M. van Loon-Koomen uit Ossenisse. Zij was vier jaar ge leden ook kandidaat. Alle zittende Kamerleden staan op de groslijst. Oudgedienden P. J. Biesheuvel, H. Hillen en G. Leers hebben aangegeven dat zij niet willen terugkeren. Bekende nieuwelingen zijn P. van Geel (gedeputeerde in Noord-Bra bant) en W. H. Maij, de dochter van oud-minister H. Maij- Weggen. AAGTEKERKE - De fietsenstalling van de Jonkheer Willem Versluijsschool in Aagtekerke staat op instorten. Het bestuur van de school heeft daarom bij de gemeente een spoedaan vraag ingediend voor de vervanging van het dak. Het bestuur is van mening dat er bij storm gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. Het Veerse college van B en W vindt dat er pas spra ke is van spoed als de voortgang van het onderwijs in het ge ding komt. Dat is hier niet het geval, meent het dagelijks ge meentebestuur. Het schoolbestuur kan wel een beroep doen op de reguliere aanvraagprocedure. Dat houdt in dat de school voor februari volgend jaar een aanvraag kan indienen voor de vervanging van de dakbedekking. Het college heeft de school laten weten dat het bestuur de vervanging kan voorfi nancieren. Het geld kan later worden teruggevraagd via de gewone aanvraagprocedure. loor Ernst Jan Rozendaal IOST-SOUBURG - De onder- lemingsraad van Omroep Zee- and schakelt een extern onder- oeksbureau in om problemen p de werkvloer te inventarise en. Uit de bevindingen van het uderzoeksbureau moet blijken f bij de omroep een nader on- lerzoek naar de werkbeleving loet plaatsvinden. Dat heeft oorzitter N. Ginjaar-Maas van iet bestuur van Omroep Zee and gisteren bevestigd. let rommelt al enige tijd bij de inroep. Door de introductie an Omroep Zeeland Televisie, nkele jaren geleden, is de orga- isatie in korte tijd snel ge roeid. In de beleving van veel ersoneelsleden heeft dat geleid ot problemen op de werkvloer, (adat het algemeen bestuur an de omroep zich vorige aaand denigrerend uitliet over assages die de ondernemings- aad hieraan had gewijd in het aarverslag over 2000, barstte Ie bom. Hoewel Ginjaar in die ewuste vergadering had aan- [egeven dat de problemen tot REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het verleden behoorden, besloot de OR onlangs, gesteund door zo'n zestig personeelsleden, te vragen om een onderzoek naar de werkbeleving. „Binnen het dagelijks bestuur hebben we ons vervolgens afge vraagd wat we daarmee moe ten", aldus Ginjaar. „Wij heb ben geen vinger kunnen leggen op de problemen. Het personeel heeft het idee dat het niet goed zit, maar kan niet aangeven waar de problemen precies zit ten. Dus hebben we besloten tot een vooronderzoek. We willen meer inzicht hebben. Zijn er wel problemen en zo ja welke dan?" Volgens Ginjaar zal 'iemand van buiten' de zaak bekijken. Af spraak is dat diegene eerst een gesprek met de ondernemings raad aangaat. Van verstoorde werkvei"houdingen is volgens Ginjaar geen sprake. „Het da gelijks bestuur doet in deze kwestie alles samen met de OR. Er is geen sprake van een pro blematische sfeer. Wat dat be treft is Omroep Zeeland het vleesgeworden poldermodel." Directeur/ hoofdredacteur F. Feij wil niet reageren op wat hij omschrijft als een 'interne kwestie'. De ondernemingsraad beraadt zich nog over de huidige stand van zaken. MIDDELBURG - Een twintig jarige automobilist uit de ge meente Veere is in de nacht van donderdag op vrijdag op de Seissingel in Middelburg tegen een paar paaltjes aangereden. De man verloor in een bocht de macht over het stuur. Hij bleek meer dan 2,5 keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken te hebben. De man kreeg een dagvaarding en zijn rijbewijs werd in beslag genomen. Coby Louwerse, Ursula de Bree, Margot van Dijk, Andries Bouman en Wim Phaff (vlnr) bestuderen de leskist over roofvogels en uilen. foto Ruben Oreel door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - In vogel- en opvangcentrum de Mikke in Middelburg is gisteren nieuw lesmateriaal over roofvogels en uilen voor de basisschool gepre senteerd. De lespaketten zijn het resultaat van het afstudeer project van Ursula de Bree van de opleiding Dierhouderij en Dierengezondheidszorg in Den Bosch. Volgens De Bree is het belang rijk dat kinderen iets van roof vogels en uilen afweten. „Een uil is niet zomaar een vogeltje. Dat zijn toch bedreigde dieren en ik denk dat kinderen de vo gels ook interessant vinden." De lesbundels bestaan uit twee kisten met inhoud. Een kist voor de bovenbouw en een voor de onderbouw van de basisschool. In de kisten zitten onder meer voorbeelden van braakballen van uilen, een opgezette roofvo gel of uil en een doe-map voor de leerlingen. „Het verschil tussen de lesbundels is dat ik in de doe- map voor de onderbouw de moeilijkere hoofdstukken eruit heb gelaten. Natuurlijk heb ik wel zoveel mogelijk verschillen de foto's gebruikt, zodat je niet twee dezelfde kisten hebt", ver telt De Bree. De lesbundels zijn het afstu deerproject van De Bree. „Ik wist eigenlijk niet waar ik mijn afstudeerproject over moest doen. Ik werk al acht jaar op de Mikke, dus toen kwam Coby, de beheerster, met het idee om het over roofvogels en uilen te doen. Ik had al een half jaar stage ge lopen bij een uilencentrum in Engeland, dus ik wist er al iets vanaf." Er is nog geen basisschool die de kisten heeft besteld, maar vol gens De Bree is er wel interesse. „Ik heb al wat mensen gespro ken die wel geïnteresseerd zijn. Het echte project zal pas in sep tember, als de scholen weer be gonnen zijn, gaan lopen." Om de gemaakte kosten ietwat terug te verdienen, wil de Mikke ongeveer vijftig gulden huur per week vragen voor de kisten met lesmateriaal. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Er komt een nieuwe lijn dienst per schip voor kippen-, varkens- en rundvlees, fruit en gedroogde vruch tensappen vanuit Brazilië naar Vlissin gen. De eenmaal geloste schepen worden in Vlissingen geladen met producten be stemd voor Rusland en gaan vervolgens naar de haven van St. Petersburg. Zeeland Seaports, Shipping, Trading Transport (STT), Kloosterboer en Caro line Ltd. hebben zich gezamenlijk inge spannen om de trafiek van de grond te krijgen. Voorlopig zal er eens in de twee weken een schip via de lijndienst varen. De verwachting is dat jaarlijks in totaal 250.000 ton aan goederen van het Brazi liaanse Itajai naar Vlissingen zal gaan. „De plannen voor de lijndienst zijn in een stroomversnelling geraakt door de mkz- crisis", vertelt managing-director A. Ne- lis van STT. „Al toen de crisis dreigde zijn de contacten met Brazilië gelegd. In fe bruari is een delegatie van Zeeland Sea ports, Kloosterboer, Caroline Ltd. en STT naar Brazilië afgereisd. Daar werd enthousiast op de plannen gereageerd." Het vlees, fruit en de gedroogde vruch tensappen zijn deels bedoeld voor con sumptie in Nederland, deels voor export naar andere Europese landen en deels voor export naar het Russische Sint Pe tersburg. STT verzorgt en begeleidt al enige jaren transporten per schip naar de Russische stad. Het eerste schip vaart binnenkort vanuit Brazilië uit. Voordat de lijndienst operationeel wordt, zullen enkele proefvaarten worden gehouden. Voor Kloosterboer betekent de nieuwe lijndienst een flinke toename aan bedrij vigheid. „Onze koelhuizen hebben vol doende capaciteit om de nieuwe goede renstroom te kunnen verwerken", aldus commercieel manager A. Coppoolse van Kloosterboer. „Ook hebben we voorals nog genoeg personeel. Maar als deze lijn dienst een succes wordt, zal er op termijn zeker een uitbreiding van zowel de op slagcapaciteit als het aantal arbeids plaatsen moeten volgen." door Rob Paardekam HEINKENSZAND - B en W van Borsele gaan de kosten die ze moesten maken door de blokka des tijdens het nucleaire trans port van 1 maart, verhalen op de activisten van actiegroep On- kruit vergaat niet. Die zullen daar waarschijnlijk niet wak ker van liggen. Het gaat zeggen en schrijven om een bedrag van 120 gulden. De demonstranten van Onkruit namen op 1 maart de rol van Greenpeace over. Dat had van de rechter te horen gekregen dat het kerntransport van Borssele naar Cap la Hague in Frankrijk ongemoeid moest worden gela ten. Met een boete van 100.000 gulden in het vooruitzicht koos Greenpeace eieren voor zijn geld. Negen actievoerders van On kruit wierpen ter hoogte van Heinkenszand wel blokkades op het spoor op. Die konden het transport niet tegenhouden, maar zorgden wel voor een ver traging van tien minutenDe ac tivisten lieten ook hun materi- - aal achter, dat vervolgens door de gemeente moest worden op geruimd. Voor dat laatste krij gen ze nu de rekening gepresen teerd. De Borselse gemeentesecretaris R Katsman beaamt in een reac tie dat het om een erg klein be drag gaat. Volgens hem gaat het dan ook meer om het gebaar. Overigens werden de negen mi lieuactivisten eerder door de politierechter in Middelburg al veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden per persoon. Een rekening van 11.000 gulden voor Greenpeace, de campagne organisatie Wise en de Socialis tische Partij, zoals burgemees ter J. Mandos die in februari in het vooruitzicht stelde, is er nooit gekomen. De burgemees ter liet weten het oneerlijk te vinden dat de bestuurlijke kos ten van de acties van deze groe peringen voor rekening van de bewoners komen. Volgens Kats man is de boete echter nooit op gelegd, omdat de gemeente niet heeft kunnen achterhalen wie de actievoerders precies waren. door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - Liefhebbers van het maritieme heden en ver leden kunnen van 16 tot en met 19 augustus hun hart ophalen in Vlissingen. Op deze dagen wordt voor de vierde achtereen volgende keer het Small Sail festival gehouden. Ook dit jaar is weer gekozen voor het thema: Maritiem Vlissingen (her)leeft. Tijdens het festival kan het pu bliek onder meer historische en moderne schepen bezichtigen, is er een expositie over onder zeeërs en kan men luisteren naar seasongs en shanties. De Koninklijke Marine, Rijkswa terstaat, het Vlaams Zeewezen en andere maritieme organisa ties leveren een bijdrage aan het festival in de vorm van demon straties, presentaties en voor lichting. Centraal staat het feit dat het honderd jaar geleden is dat De Schelde een licentie overwoog aan te vragen voor de bouw van 'onderzeesche boten'. Het festi val valt dit jaar samen met de jaarlijkse Maritieme Dag op Boulevard Bankert en het Mos selfestival, beide activiteiten zijn opgenomen in het program ma van Small Sail. Op 16 augustus wordt het festi val officieel geopend in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. De publieksopening met behulp van een helikopter is een dag la ter. Zondag 19 augustus wordt Small Sail afgesloten met een parade van schepen langs de Vlissingse Boulevards. ARNEMUIDEN - Ringrijders- vereniging In Galop uit Arne- muiden houdt zaterdag 7 juli een ringrijwedstrijd. De compe titie wordt gehouden in de Bur gemeester Hackstraat en duurt van 8.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15