PZC Zeelandia moet weg van Nadorst Brandweer dooft broeiend hout Vrouw in Vliedberg wil eigen kamer niet kwijt 11 Huur te hoog voor scouting - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG Meerderheid Staten steunt Z-Vlaamse herindeling in fasen Sluis-Aardenburg laagste belastingen, Hontenisse hoogste Zeeland Seaports gaat samenwerken met Gent Voetbalclub verliest kort geding tegen gemeente Middelburg commerciële talenten III uitverkoop u Q zeeuwse almanak Bod MIDDEIM zaterdag 30 juni 2001 doorWout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports gaat nog voor het eind van dit jaar een samenwerkingsverband aan met de haven van Gent. Dat kondigde vice-voorzitter burgemeester Barbé van Ter- neuzen gisteren aan tijdens de opening van de 21e Terneuzen- se Havenfeesten. In welke vorm de samenwerking wordt gegoten, wilde Barbé nog niet kwijt. De Gentse havenschepen D. Termont hoorde het instem mend knikkend aan. Termont, die in de Gentse Kanaalzone mede door moeilijkheden rond de ingebruikname van het nieuwe Kluizendok in 'grond- nood' komt, pleitte enkele maanden geleden al voor een nauwere samenwerking. Voorzitter L. Muller van de Ha venfeesten, die een jaar gele den al opriep tot intensieve samenwerking, stelde nu te vreden vast dat de pogingen daartoe sindsdien in een stroomversnelling zijn ge raakt. Anderzijds uitte hij kri tiek op de stellingname van de Nationale Havenraad, die vo rig maand toch weer voluit op de nationale toer ging. Ook de plannen om van grote stukken Zeeland een zogenaamd natio naal landschap te maken von den geen genade in zijn ogen. Studenten van de Hogeschool Zeeland, de Gentse Universi teit en de Technische Universi teit Eindhoven constateerden dat Zeeland wel iets meer te bieden dient te hebben dan 'mooie luchten' om hoog opge leide mensen te lokken én vast te houden. Havenschapsbe- stuurder wethouder H. de Haas van Vlissingen: „We moeten niet alleen maar mooie luchten propageren. Ik word daar per soonlijk erg depressief van. Doen we dat wel dan lopen we het risico een seniorenreser vaat te worden. Terwijl we op jongeren moeten mikken." door Richard Hoving MIDDELBURG - Het sport park de Nadorst in Middelburg gaat morgen dicht. De voetbal vereniging Zeelandia Middel burg heeft het kort geding om de velden aan de Nassaulaan lan ger open te houden, verloren. De president van de rechtbank in Middelburg stelde de fusieclub gisteren in het ongelijk. De vereniging wilde niet per 1 juli verhuizen naar het nieuwe sportpark aan de Boassonlaan in de Veersepoort, omdat het dubhuis daar nog niet klaar is. De verwachting is dat dit tegen het eind van het jaar het geval is. Zeelandia Middelburg wijt de vertraging aan de gemeente. De president van de rechtbank stelt in zijn vonnis dat de bouw van het clubhuis de verant woordelijkheid is van Zeelan dia Middelburg. Volgens de president heeft de gemeente ruimschoots van te voren, al in 1995, te kennen gegeven dat de dubhuizen bij de Nadorst moe ten verdwijnen. Dat de wel standscommissie een eerder ontwerp voor een gebouwtje op het nieuwe sportpark heeft af gekeurd, is de gemeente niet te verwijten. „De commissie heeft geoordeeld zoals zij heeft geoor deeld." Miljoenenschade Dat het uiteindelijk goedge keurde ontwerp duurder uit valt, is de gemeente evenmin aan te rekenen. De rechtbank president erkent dat de vereni- door Richard Hoving ARNEMUIDEN - Twee jaar lang bivakkeerde de Baden Po- welgroep gratis in de oude peu terspeelzaal aan de Dokstraat in Arnemuiden. Onlangs liet de gemeente Middelburg weten dat de scouts huur moeten gaan betalen, 680 gulden per maand. Penningmeester en groepslei der Ton Broodman vindt het een rare zaak. Begin dit jaar werd hem nog verzekerd dat de scou tinggroep tot in lengte van jaren onder dezelfde condities in het gebouwtje kon blijven. Een vrij williger van het Wijkondersteu- ningspunt kwam met het goede nieuws. „Die had met de wet houder gesproken. Broodman liet zijn vrouw ('Zij is de secretaris van de Baden-Po- welgroep') een briefje opstellen. Hij wilde de toezegging van de gemeente zwart op wit. Die kwam niet. Eind april ontving de penningmeester wel een brief met het verzoek om huur te gaan betalen. „Met terugwerkende kracht vanaf 1 januari van dit jaar 680 gulden per maand", zegt Broodman. Volgens de penningmeester kan de scoutinggroep de huur niet opbrengen. De groep draait op subsidie van de gemeente (1400 gulden per jaar) en de contribu tie van de ongeveer 40 leden. Met het ophalen van oud papier proberen de scouts de kas nog wel te spekken, maar dat levert geen grote bedragen op. Legertent De Baden Powelgroep in Arne muiden werd ruim twee jaar ge leden opgericht. De eerste twee maanden verbleven de scouts in een grote legertent op het scou tingterrein in Veere. In januari 1999 verhuisden ze naar de voormalige peuterspeelzaal achter het zwembad. Broodman sprak onlangs bur gemeester DBurgers aan op het probleem. Die zegde hem toe te informeren naar het hoe en waarom van de huur. De pen ningmeester heeft inmiddels contact gehad met het stadhuis. De behandelend ambtenaar raadde hem aan een nieuwe be groting in te dienen. De begroting gaat volgens Broodman binnenkort de deur uit. Volgens hem moet de ge meente op basis daarvan de sub sidie verhogen. „Nog beter is natuurlijk dat het gebouwtje weer gratis ter beschikking wordt gesteld, maar dat kan he laas niet." ging inkomsten misloopt door dat het clubhuis niet op tijd klaar is. Daar tegenover staat echter een even aannemelijk belang van de gemeente. Op sportpark de Nadorst moeten woningen worden gebouwd. De gemeente zegt miljoenenschade op te lopen als niet op tijd kan worden begonnen met de bouw. De president vindt dat het be lang van de gemeente groter is dan dat van de voetbalvereni ging- De raadsman van de voetbal vereniging, de Goese advocaat W. Dingemanse, noemt het von nis 'teleurstellend'. Volgens Dingemanse heeft de gemeente niet duidelijk aangetoond dat ze schade lijdt als de velden langer open blijven. De advocaat vindt ook dat de gemeente wel de gelijk te verwijten is dat het nieuwe clubhuis niet op tijd klaar is. Het bestuur van Zeelandia Mid delburg beraadt zich volgens Dingemanse nog op vervolg stappen. Formeel kan de club in hoger beroep gaan. De advocaat verwacht niet dat het zover komt. „De vereniging schiet weinig op met een hoger beroep. Dat kost een half jaar." Volgens Dinge manse zit er niets anders op dan weer met de gemeente te gaan praten. De gemeente heeft Zeelandia Middelburg eerder al toegezegd dat de clubhuizen die net buiten de Nadorst staan, tot het eind van dit jaar gebruikt kunnen worden. MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brandweer ruk te gisteren uit voor een rokende partij sloophout op het industrieterrein Arnestein in Middelburg. Op het terrein van sloopbedrijf Sturm en Dekker aan de Uijterschootweg was 4500 kubieke meter versnipperd sloophout gaan broeien. Medewerkers van het bedrijf zagen rond negen uur 4s ochtends rook uit de berg hout komen. Toen in de loop van de middag bleek dat de broei door zette, werd de partij hout met twee shovels afgegraven. De brandweer bluste het hout met vierduizend liter wa ter per minuut af. Het water werd met behulp van een dompelpomp uit het nabijgelegen Arnekanaal gehaald. Het blussen duurde de hele avond en nacht. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Een be woonster van verpleeghuis de Vliedberg in Koudekerke heeft een klacht ingediend tegen de directie van het verpleeghuis. José de Meij wil niet dat haar kamer een tweepersoonska mer wordt. Ook is ze ontevre den over de manier waarop haar dat is meegedeeld. Ze heeft haar bezwaar ingediend bij de Klachtencommissie Zee land-Noord in Goes. De zestigjarige De Meij lijdt aan multiple sclerose en kwam twee jaar geleden terecht in de Vliedberg. Ze werd aanvanke lijk op een vierpersoonskamer met bejaarden geplaatst, maar na een half jaar ging ze naar de jongerenafdeling. Daar wonen mensen die jonger zijn dan 65 jaar en die een lichamelijke aandoening hebben. „Meer dan anderhalf jaar be- schik ik over een eenpersoons kamer", zegt ze in haar brief aan de klachtencommissie. „Mijn situatie is door de ver beterde woonsituatie vooruit gegaan. Door de directie is nooit expliciet medegedeeld dat ik géén eenpersoonskamer heb", aldus De Meij. Boven dien heeft de technische dienst aan die beeldvorming meege holpen door de kamerscher men weg te halen en ook het tweede bed. Recent werd op een niet goede communicatieve en democra tische wijze bekend gemaakt dat er op mijn afdeling drie personen bij komen. Dit houdt in dat van de zeven eenper soonskamers er nog maar vier overblijven. Ook mijn kamer krijgt de status van tweeper soonskamer. Dit is voor mij niet acceptabel. Na anderhalf jaar is dit geen menselijk be sluit." De bewoonster zegt te vens dat ze het emotioneel en psychisch niet aankan als ze een kamergenoot krijgt. „De eenpersoonskamers die overblijven, zijn voor mensen die gesepareerd worden", gaat ze verder in haar brief. „Het managementteam heeft niet gekeken of ik tot die categorie behoor." Een gesprek met de directie dat een paar weken geleden plaatsvond, heeft de kwestie voor De Meij niet inzichtelij ker gemaakt. Ze overweegt nu naar de rechter te stappen als er toch iemand op haar kamer wordt bijgeplaatst. Bedden vullen Volgens locatiemanager Mieke Reynen van de Vliedberg heeft het verpleeghuis helemaal geen eenpersoonskamers. „De vier kamers voor één persoon zijn vooral bedoeld voor bewo ners die aan het sterven zijn. We zijn verplicht op alle ande re kamers alle bedden te vul len. Dit is het afgelopen jaar niet altijd gebeurd omdat we bezig waren met het project Hogewegplein. Mensen van de jongerenafdeling konden in dat nieuwbouwcomplex een eigen woning huren. Ómdat we niet precies wisten hoeveel be woners er zouden verhuizen, hebben we gewacht met het vullen van alle bedden." Reynen zegt begrip te hebben voor de wens van José. „We willen toe naar eenpersoons kamers voor iedereen. Maar dat is waarschijnlijk pas over vijf jaar mogelijk. We zijn nu eerst het aantal vierpersoons- kamers aan het terugbrengen naar kamers voor twee bewo ners." De klacht over slechte commu nicatie, is volgens Reynen vol strekt onjuist. „We hebben hierover uitvoerig contact ge had met de bewoners." Het is nog niet bekend wanneer de klachtencommissie zich over dit probleem gaat buigen. Advertentie gezocht: ii DELTA Kijk op www.deltanutsbedrijven.nl in Advertentie (Advertentie) (Advertentie) |VV' I Ook is ge instituut 'AGENAAR hoera! een fijne vakantie na Huiswerkinstituut Goes Ook dit jaar gaat meer dan 90% van onze leerlingen over of is geslaagd voor VBO/MAVO/HAVO/VWO - tel. 0113-231322/216624 - rO.v".' - Gratis naar Waterland Neeltje Jans bij een kwartaalabonnement* 'geldt voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso: u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor Waterland Neeltje Jans zolang de voorraad strekt. Bel 0800 - 0231 231 of vul de voorpaginabon in. (Advertentie) Iedere le zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkery, C&A, Fabrieks- verkoop, Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau, EXPO, Dixons, De tuinen van Middelburg, Parfumerie Douglas, Antiekhandel de Pagter Autobedrijf Meise Goes Telefoon (0113) 271515 www.melse.nl (Advertentie) al LU i to _l LU Grote Markt 11-13 Goes 01 13 -22 76 07 door Maurits Sep MIDDELBURG - Sluis-Aar- denburg en Oostburg krijgen een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op de herinde ling. Een amendement van de SGP om die gemeenten net als in de rest van Zeeuws-Vlaanderen al op 1 januari 2003 samen te voegen, kreeg gisteren te weinig steun van Provinciale Staten. De herindeling komt volgens gedeputeerde T. Poppelaars eind augustus in de minister raad. De SGP weigerde het uitstel voor West-Zeeuws-Vlaanderen te accepteren. „Dat vormt eer der een barrière dan een voor deel voor grensoverschrijdende samenwerking. Het is ook niet in het belang van de inwoners en van de maatschappelijke orga nisaties", stelde T. van Oosten- brugge. Zijn amendement om de herin deling voor de hele regio op de zelfde datum te laten ingaan, werd gesteund door D66 en GroenLinks. P. van Veen van D66 toonde geen medelijden met Sluis-Aardenburg, dat om het uitstel heeft gevraagd. „Dan hadden ze hun tijd maar niet moeten verspillen met acties waar andere burgers last van hadden. Ik heb zelf hier in Mid delburg in een kilometerslange file gestaan." SGP, D66 en GroenLinks spra ken hun twijfel uit over de haal baarheid van een gescheiden voorstel voor een deel van de re gio. Zij vrezen dat minister De Vries van Binnenlandse Zaken dat niet zal overnemen. Pragmatisch Ook de PvdA was niet gelukkig met het jaar uitstel, maar steun de het amendement desondanks niet. „Om pragmatische rede nen stemmen wij ermee in, mits de minister dat ook doet. In geen geval mag dit leiden tot uitstel voor de volledige herindeling", waarschuwde L. Vermeulen- Geschiere. Gedeputeerde Poppelaars vree st daar niet voor. „Als provincie kunnen we verantwoord achter dit voorstel staan. Er is wat heen en weer geschoven en dit is het resultaat. Ik moet toegeven dat dit niet de schoonheidsprijs ver dient, maar als we West- Zeeuws-Vlaanderen dit uitstel niet hadden gegeven, hadden we een enorme bom onder het proces gelegd. Wat de minister ermee zal doen, kan ik niet in schatten. Dat hangt af van de politieke besluitvorming." Het herindelingsvoorstel werd uiteindelijk aangenomen. Al leen de SGP stemde voltallig te gen. GroenLinks en PvZ waren verdeeld. F. van Kollem (GL) was in te genstelling tot zijn fractiegeno ten tegen, A. Heijboer (PvZ) in afwijldng van zijn fractiegeno ten juist voor. De andere leden van de PvZ leggen zich niet neer bij deze nederlaag, kondigde fractievoorzitter R. Stoffels aan. Hij zal aan minister De Vries vragen om de gang van za ken diepgaand te onderzoe ken. Circus Stoffels vond de procedure 'be schamend'. „Het was een circus met slechte artiesten, slechte nummers en een publiek dat af gezien van wat herrieschoppe- rijtjes gelaten het einde van de voorstelling zat af te wachten." Gedeputeerde Poppelaars gaf toe dat de provincie misschien verkeerde verwachtingen had gewekt over de inspraakavon den. Dat hij zijn mening over Koe wacht herzag na het referendum waarin de meerderheid stemde voor samenvoeging met de ge meenten Terneuzen, Sas van Gent en Axel, vond Poppelaars niet meer dan normaal. Hij was niet onder de indruk van Stof fels' dreigement. „Ik zie geen aanleiding mijn weekend te laten verpesten. Ik zou zeggen: Doe De Vries de groeten van mij", aldus de gede puteerde. pagina 13: Zeeland wacht meer herindelingen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Inwoners van Sluis-Aardenburg betalen in 2001 het minste aan gemeente lijke en waterschapsbelastin gen. Die van Hontenisse zijn het duurste uit. Daar komt de lokale belastingdruk voor een stan daard gezinshuishouden ruim boven ƒ2000 uit, tegen nog geen ƒ1600 in Sluis-Aardenburg. Ook de gemeente Veere zit onder die grens, terwijl Middelburg en Vlissingen maar weinig onder Hontenisse uitkomen. Dit blijkt uit gegevens die de provincie Zeeland vergaard heeft uit de begrotingen van de zeventien gemeenten en twee waterschappen. Huiseigenaren zijn overal duurder uit dan huurders. Eenpersoonshuishoudens zijn in alle gevallen goedkoper uit. Een alleenstaande huiseigenaar is in Vlissingen ƒ1737 kwijt en een meerpersoonshuishouden ƒ1957; in Middelburg zijn die bedragen ƒ1670 om ƒ1968 gul den, in Goes ƒ1632 om ƒ1924 gulden en in Terneuzen ƒ1437 om ƒ1822 gulden. Terneuzen is van de vier grotere gemeenten het goedkoopst. Reserves Uitgaande van de vrij beschik bare algemene reserves is Tho- len veruit de rijkste gemeente: er zit bijna ƒ17 miljoen in de pot. Toch is de belastingdruk voor een standaard gezin met twee kinderen bijna ƒ1800 en daar mee staat Tholen in de rang schikking op de twaalfde plaats. Hulst heeft de kleinste vrije algemene reserve: ƒ225.000. De gemeente komt wat belastingdruk betreft op de zesde plaats. Schouwen-Duiveland heeft met 38,6 miljoen de hoogste be stemmingsreserves. In Sas van Gent is dat maar ƒ2,1 miljoen. De meeste reserves en voorzie ningen heeft Middelburg te boek staan: ruim 62 miljoen. Samen hebben de Zeeuwse ge meenten ruim ƒ125 miljoen aan algemene reserves, ƒ278 miljoen aan bestemmingsreserves en ƒ51,1 miljoen voor voorzienin gen. Alles bij elkaar is er in de provincie ruim ƒ454 miljoen op gepot. In 2000 was dat nog maar ƒ408 miljoen. De onroerende-zaakbelasting is in Goes het hoogst (ƒ18,22) en in Tholen het laagst (ƒ8,01). De ta rieven zijn lager dan in 2000, maar de economische waarde van de huizen is hoger, zodat per saldo de belastingdruk nage noeg gelijk is gebleven. De ri oolrechten zijn in Tholen het hoogst 379,50) en in Oostburg het laagst (ƒ102). Axel, Borsele, Goes en Noord-Beveland heffen geen rioolrechten. Schouwen- Duiveland gaat met 537,60 aan kop bij de afvalstoffenheffing; Veere is met ƒ356,20 het laagste. Deze gemeente vraagt wel de meeste toeristenbelasting (ƒ1,45 per overnachting); Hon tenisse en Reimerswaal vragen maar 50 cent per nacht. De bur ger moet er rekening mee hou den dat de belastingen die de waterschappen Zeeuwse Eilan den en Zeeuws-Vlaanderen op leggen, flink zullen stijgen. De verontreinigingsheffing van Zeeuwse Eilanden gaat van ƒ110 in 2001 (per vervuilings eenheid) naar ƒ127 in 2004. Vijf jaar geleden was het bedrag nog 96. Die in Zeeuws-Vlaanderen gaat van ƒ124 naar 135 in 2004; voor een meerpersoons huis houden 33 erbij. Ook de inge- zetenenomslag schiet door: van 98 tot ƒ113,82 in 2005 bij Zeeuwse Eilanden en in Zeeuws-Vlaanderen van ƒ115 tot ƒ142,07. Ook de belastingen voor gebouwde en ongebouwde eigendommen stijgen. Hij spreekt inmiddels beter Nederlands dan prins Bern- hard en is al jaren in de fami lie, maar hij is en blijft een Duitser. Regelmatig wordt hij daar fijntjes op gewe zen door zijn Nederlandse schoonfamilie. Zelf weet hij inmiddels de ze re plekjes in de Nederlandse ziel aardig te vinden. Zo bracht hij laatst gekscherend een bod uit op een paard van een van de ooms. „Driehonderd goelden. En je fiets terug."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11