Containerterminal wereldtop Gezellige wijk met wat rare types Zeehondenjong spoelt aan op strand Boulevard Bankert Van kinderporno vrijgesproken man eist genoegdoening OPRUIMING Onderzoekers voorspellen gouden toekomst Vlissingen-Oost VVD wil via Kamer Bromfietser verongelukt op Vlakebrug ZLM wint zaak om erkende reparateurs Vrouw gewond in Lewedorp De grootste Grange-Studio!?! In Zonnemaire natuurlijk! Showroommeubelen tot 75% korting BOUWMAN zeeuwse almanak Weer MIDDEN vrijdag 29 juni 2001 door Ben Jansen VLISSINGEN - De Wester- schelde Container Terminal (WCT) behoort tot de wereld klasse. De kade, geprojecteerd aan de buitenkant van het ha ven- en industriegebied Vlissin gen-Oost, voldoet precies aan de eisen die gelden voor de con tainerstromen met de grootste groei in Noordwest-Europa. De verwerking van de containers en de indirecte werkgelegen heid die er uit voort komt, moe ten 2200 tot 2700 arbeidsplaat sen kunnen opleveren. Voor zowel Rotterdam als Ant werpen kan de WCT een rol spelen als ondersteunend knooppunt. De terminal is noodzakelijk om de Zeeuwse havens deel te laten uitmaken van internationale vervoersnet werken. De aanleg betekent bovendien dat de haven van Vlissingen- Oost minder afhankelijk wordt van een beperkt aantal indu striële verladers. Een en ander staat in een onder zoek naar de economische haal baarheid van de Westerschelde Container Terminal. Het nog vertrouwelijke rapport is ge maakt door de adviesbureaus KRUININGEN - Een 31-jarige bromfietser uit de gemeente Noord-Beveland is gistermid dag op de Vlakebrug bij Krui- ningen om het leven gekomen. De man heeft waarschijnlijk niet gezien dat de slagbomen dichtgingen. Hij raakte een slagboom met zijn hoofd. De man overleed ter plaatse aan hersenletsel. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de technische werking voorwaarschuwings- lichten. Dit bleek in orde. MIDDELBURG - ZLM verze keringen mag gerepareerde schade aan autoruiten weigeren te vergoeden als die niet zijn uit gevoerd door ZLM-erkende schadebedrijven. Dat heeft de president van de rechtbank in Middelburg, M. M. Steenbeek, gisteren bepaald in zijn uit spraak in het kort geding dat Glasgarage bv had aangespan nen tegen de Zeeuwse verzeke raar. Over de vraag of ZLM het glasreparatiebedrijf uitsluit van de markt doet de president geen uitspraak. Glasgarage Breda BV pit Ber- kel-Enschot vindt dat ZLM ten onrechte weigert de glasschade van twee verzekerden te vergoe den, omdat die niet zijn uitge voerd door ZLM-erkende scha debedrijven. Glasgarage werkt niet met ZLM samen. De glasre parateur voelt zich door ZLM uitgesloten en stelt dat het strij dig is met de Mededingingswet en de bepalingen in de verzeke ringspolis. Glasgarage stelt dat in de polisvoorwaarden staat dat: 'de verzekerde vrij is in de keuze van de reparateur'. Die voorwaarden zijn per 1 januari juist op dat punt aangepast. Het bedrijf eiste in het kort geding alsnog vergoeding van de gere pareerde ruitschade. De president van de rechtbank oordeelt dat in de nieuwe polis voorwaarden wel degelijk staat vermeld dat autoruitschade al leen wordt vergoed als die is ge repareerd door een met ZLM- samenwerkend bedrijf. Betrok ken verzekerden zijn volgens de rechter daarover vroegtijdig ge ïnformeerd. Bovendien hebben ze geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid de verzekering op te zeggen in verband met het in gaan van de nieuwe polisvoor waarden. Glasgarage verweet ZLM ver der dat de verzekeraar het repa ratiebedrijf uitsluit van het net werk van erkende bedrijven. Daarover doet de president van de rechtbank geen uitspraak. „Gelet op de uiteenlopende standpunten van partijen daar over, zou daarnaar uitgebreid onderzoek moeten worden ge daan. Zo zal onder meer onder zocht moeten worden wat de relevante markt is waarop de partijen zich begeven, alsmede wat de effecten van de overeen komsten zijn op deze markt", oordeelt de rechter. „Een derge lijk onderzoek kan in het kader van een kortgeding procedure niet plaatsvinden." Ocean Shipping Consultants/ Bridgecraft en Buck Consul tants International. Het onderzoek vormt een van de bouwstenen voor het milieuef fectrapport voor de WCT. Schifting De samenstellers van het rap port voorzien dat de toenemen de inzet van grotere schepen zal leiden tot een schifting tussen terminals die als wereldklasse gelden en havens die tot de sub standaard behoren. Een wereld klasse terminal ligt dicht bij open zee, is ook bij laagwater bereikbaar voor schepen die veertien meter diep steken, be schikt over minimaal 1800 me ter ononderbroken kadelengte en biedt een hoge snelheid van laden en lossen. De beoogde lig ging van de WCT, de geprojec teerde kadelengte van 2600 me ter en het voornemen van het Antwerpse overslagbedrijf Hessenatie de behandeling van de containers voor zijn rekening te nemen, betekenen dat de WCT aan de eisen van de we reldklasse voldoet. Het containervolume in de Noordwest-Europese havens is in de jaren negentig met gemid deld 7 procent gegroeid. Voor de eerste tien jaar van deze eeuw wordt een toename met gemid deld 6 procent voorzien. De ont wikkeling van het aanbod van overslagfaciliteiten houdt daar gelijke tred mee. De ervaringen en verwachtingen over de perio de 1999-2011 geven een toena me van gemiddeld 65 procent te zien. De grootste toename valt te verwachten in het interconti nentale containerverkeer van en naar Asië en de overslag van containers van het ene zeeschip op het andere. Dat zijn juist de marktsegmenten waarvoor de containerterminal in Vlissin gen-Oost geschikt lijkt. Samenwerking In de economische analyse wordt de verwachting uitge sproken dat de WCT vanaf de aankomst van het eerste schip in 2004 binnen tien jaar volledig gebruikt zal worden en winstge vend kan worden geëxploiteerd. De samenstellers achtten sa menwerking tussen de havens van Antwerpen, Rotterdam, Zeeland en - in mindere mate - West-Brabant van belang. Deze Rijn-Schelde-Delta-be- nadering is noodzakelijk om de capaciteit van achter landverbindingen (via weg, water en spoor) goed te benut ten en de vervoersstromen over meerdere havenbekkens te spreiden. De verwachting is dat van elke 100 containers die in Vlissingen zullen worden overgeslagen er 28 over de weg gaan, 28 per bin nenvaartschip, 14 per spoor en 30 per kustvaarder. Niet de overslag van de onge veer 2 miljoen containers die op den duur jaarlijks bij de WCT worden verwacht, levert de meeste werkgelegenheid op, maar de behandeling, opslag en distributie van de inhoud. Daarvoor zijn distributiecentra nodig, die 1000 tot 1500 ar beidsplaatsen kunnen opleve ren. Voorzitter D. Bruinooge van het havenschip Zeeland Seaports wilde gisteren niet reageren op de inhoud van de economische haalbaarheidsstudie. Hij legde er de nadruk op dat het rapport slechts een onderdeel vormt van de reeks onderzoeken waarop het milieueffectrapport wordt gebaseerd. Bruinooge verheelde niet dat de economische studie als belangrijk kan worden aan gemerkt, Het milieueffectrapport met de onderliggende onderzoeken komt na de zomervakantie in de inspraak. door Harmen van der Werf DEN HAAG - VVD-Kamerlid J. Geluk wil de toelating van het schimmelbestrijdingsmiddel chloorthalonil via een motie door de Tweede Kamer laten af dwingen. Staatssecretaris Fa- ber van Landbouw moet de stof volgens Geluk toevoegen aan de lijst van elf landbouwkundig onmisbare bestrijdingsmidde len, die vorig jaar is vastgesteld. Of de Kamer in meerderheid zo'n motie steunt, is onzeker. Net zoals vorig jaar is het parle ment in twee gelijke kampen verdeeld over bestrijdingsmid delen, zo bleek gisteren in een vergadering van de Kamercom missie voor landbouw. Groen- Links, PvdA, SP en D66 willen de boeren geen respijt meer ge ven; WD, CDA, ChristenUnie en SGP wel. De twee blokken houden elkaar in evenwicht: 75 tegen 75 zetels. Eén Kamerlid kan de doorslag geven. Alle partijen in de Tweede Ka mer, behalve GroenLinks, vin den het slecht dat het gebruik van chloorthalonil middenin het teeltseizoen verboden is. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven besliste dit in een zaak aangespannen door Stich ting Natuur en Milieu en de Zuid-Hollandse Milieufedera tie, omdat de toelating van de stof al eerder was verlengd. Dat kan niet, oordeelde het College. GroenLinks-Kamerlid M. Vos had daar alle begrip voor. Begin jaren negentig is met de land bouw al afgesproken een aantal bestrijdingsmiddelen op den duur te verbieden. „Maar elke keer wordt dat maar uitge steld", aldus Vos, „en zijn wij bezig met incidentenpolitiek. Wij moeten onszelf serieus blij ven nemen." Begrip PvdA, SP en D66 toonden wel begrip voor de situatie waarin boeren terecht gekomen zijn door het plotselinge verbod van chloorthalonil op 26 juni. Maar, zoals PvdA'er J. J. Feenstra stel de, 'deze stof verdwijnt toch een door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De 31-jarige Richard Harder gaat een civiele procedure aanspannen tegen de Staat vanwege zijn onterechte uitlevering aan Portugal. Hij verlangt genoegdoening voor de bijna twee jaar dat hij opgeslo ten zat in Nederlandse en Portu gese gevangenissen. Voorts overweegt hij stappen te gen de Portugese televisiezen der RTP, de actualiteitenru briek NOVA en de Belgische kinderpomojager Marcel Ver- vloesem. Harder zat bijna twee jaar in voorarrest op verdenking van lidmaatschap van een interna tionaal netwerk van pedofielen. Vanaf juni 1999 zat de man in hechtenis in Middelburg en be gin dit jaar besloot minister Korthals van Justitie dat Har der uitgeleverd moest worden. Op 7 mei sprak de rechtbank in Funchal op Madeira hem vrij van mensenhandel, koppelarij en lidmaatschap van een crimi nele organisatie. Inmiddels is Harder anderhalve maand terug in Zeeuws-Vlaan- keer'. Staatssecretaris Faber (ook PvdA) zei dat zij zelf heeft voorgesteld het gebruik van de stof nog te verlengen tot maart 2002, in afwachting van een Eu ropese beoordeling. „Maar de rechter heeft dat nu verboden. Dat is heel vervelend voor een aantal boeren, maar het zat er aan te komen. Het kan geen ver rassing zijn." Geluk keek daar anders tegen aan, ook omdat de stof in andere Europese landen nog is toege staan. Hij kondigde voor vol gende week zijn motie aan. Vol gens Faber moet de landbouw zelf een aanvraag indienen om chloorthalonil op landbouw kundige onmisbaarheid te laten beoordelen. LTO Nederland heeft dat gisteren gedaan, maar die procedure duurt zeker tot na het teeltseizoen. Vooral telers van spruiten en knolselderij worden door het verbod getrof fen. LEWEDORP - Na een aanrij ding in Lewedorp is gistermid dag een 35-jarige automobiliste uit de gemeente Veere ter obser vatie opgenomen in het zieken huis. De vrouw kreeg op een kruising in de Postweg geen voorrang van een achttienjarige Goese automobilist. Beide voer tuigen zijn zwaar beschadigd. Advertentie deren. Sindsdien is hij dakloos. Van zijn woning in Axel is gedu rende zijn periode van detentie de huur opgezegd en al zijn spullen zijn door toedoen van een voormalig huisgenoot ver dwenen. Bovendien zijn de identiteitspapieren van Harder op Madeira zoekgeraakt. Hij moet rondkomen van een uitke ring van honderd gulden per week. Zijn advocaat stelt dat het voor Harder onmogelijk is een normaal leven te leiden. Morkhoven Harder kwam in aanraking met Justitie doordat de Werkgroep Morkhoven van de Belg Ver- vloesem de autoriteiten materi aal toespeelde waarin een va kantiefilm van Harder was verwerkt. Tussen beelden, en kele jaren geleden gedraaid op Madeira, waren scènes gemon teerd van volwassen mannen die seks met kinderen hadden. Harder heeft steeds volgehou den dat het materiaal gemani puleerd was en dat Vervloesem hem probeerde erin te luizen, maar de rechtbank in Middel burg geloofde hem niet en ge lastte zijn uitlevering. Bewoners Nieuw Middelburg malen niet om slechte reputatie door Richard Hoving MIDDELBURG - Het gras in de voortuin op nummer 11 is verdord. De groezelige gordij nen zijn dichtgetrokken. De bewoner is onlangs verhuisd, weten de overburen. Het gras heeft hij voor zijn vertrek doodgespoten. „Het was een raar type. Daar hebben we meer van in de wijk." Aan de noordkant van Middel burg, net buiten de vesten, ligt Nieuw Middelburg. Volgens de gemeente staat de leefbaar heid in de wijk onder druk. Sa men met politie, hulpverlenen de instanties en Woongoed Middelburg is daarom een wijkactieplan opgesteld. Wilma Simpelaar (53) weet dat Nieuw Middelburg een slechte naam heeft. „Laatst kwam ik een kennisje tegen die ik jaren niet had gezien. Toen ik zei dat ik nog steeds in Nieuw Middel burg woonde, zei ze: 'Daar zou ik voor geen goud willen wo nen'." Simpelaar vindt het niet te recht dat de wijk bekend staat als een slechte buurt. „Als ik dat hoor, word ik boos. Ze moeten niet aan mijn wijk ko men." Simpelaar woont er al bijna dertig jaar. „Natuurlijk was het vroeger anders. Maar ik vind het nog steeds gezellig en denk er niet over om weg te gaan." Simpelaar hoort wel eens van drugsoverlast. En vo rig jaar is het huis bij haar op de hoek van de straat uitge brand. „Maar vertel mij maar eens waar nooit iets gebeurt." Nieuw Middelburg is met on geveer tweeduizend inwoners de kleinste wijk van de stad. Uit cijfers van de gemeente blijkt dat de wijk het hoogste percentage werklozen, bij standsgerechtigden, éénou dergezinnen en verslaafden heeft van de stad. Het gemid delde inkomen ligt laag. De (huur)woningen zijn klein en goedkoop. Landelijk Nieuw Middelburg was de eer ste woonwijk die begin jaren twintig van de vorige eeuw buiten de vesten werd ge bouwd. De Amsterdamse ar chitect Johannes Christiaan van Epen zag het gebied als landelijk en ontwierp lage wo ningen, met tuinen en kappen. Volgens de 84-jarige H. Ver schuur-Roeting was Nieuw Middelburg vroeger een 'defti ge wijk'. Ze verhuisde na haar huwelijk in oktober 1939 van Veere naar Middelburg. „In het begin voelde ik me echt niet thuis. Het was er keurig net jes." Voor ƒ4,15 in de week huurde ze met haar man een woning in de Zacharias Jans- senstraat. Ze woont er nog al tijd. Haar man is veertien jaar geleden overleden. De wijk is achteruit gegaan, zegt Ver schuur. „De slager, de groente boer en de kleermaker. Ze zijn allemaal weg. Ik ben de enige die nog over is." Met haar bu ren heeft ze weinig contact. Maar vorige week heeft ze wel even aangebeld. De hoogbe jaarde vrouw had een brief van justitie gekregen met een ac ceptgiro. Iemand had haar adres opgegeven toen hij 's nachts was aangehouden voor drinken op straat. De buurman ontkende. „Hij zei: 'Buur vrouw, ik drink niet.'. Daar had hij gelijk in. Hij drinkt al leen sinaasappelsap met zout. Dat moet ik weer niet hebben. Maja 17) woont met haar moe der in de Mauritsstraat, één van de Oranjestraten in de wijk. Maja is geslaagd voor haar havo-examen en gaat na de zomer naar de Hogeschool in Vlissingen. Om te studeren, niet om te wonen. „Ik wil nog niet weg uit Nieuw Middelburg en wie weet huur ik later ook wel een huisje hier." Volgens Maja is de Maurits straat een 'gezellige en rustige straat'. De buurvrouw zorgt zo nu en dan wel voor problemen, zegt haar moeder. Maar daar zijn ze aan gewend. „Ze scheldt ons soms verrot, maar biedt dan wel altijd de volgen de dag haar excuses aan." De Jasmijnstraat; de wijk werd destijds vanwege de landelijke ligging ontworpen met lage woningen, tuinen en kappen. (Advertentie) i 3S J1 !1 Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel 0111-401318 www.interieur-paauwe.nl door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - Op het strand van Vlissingen is gisteren ter hoogte van Boulevard Bankert een vijf dagen oud zeehondje aangespoeld. Het jong was zijn moeder kwijt geraakt en is overgebracht naar de zeehondenopvang in Pieterburen. Het is de tweede huiler in twee weken die aanspoelt aan de Zeeuwse kust. Een huiler is een jong zeehondje zonder moeder. Volgens J. van der Hiele van de Eerste hulp voor Zeezoogdieren worden gevonden jonge zeehond jes die jonger zijn dan vier weken altijd overge bracht naar Pieterburen. „Zeehonden blijven de eerste vier weken bij hun moeder. De moeder zoogt ze en als het jong tegen de 45 kilo weegt, wordt het verstoten. Zonder de moeder zou de aangespoelde huiler een honger- (Advertentie) CADEAU WONEN Middelburg - Goes dood sterven. In Pieterburen voeren ze het jong bij en dan is het de bedoeling dat de zeehond weer wordt uitgezet in de Westerschelde." Het aanspoelen van jonge zeehonden is volgens Van der Hiele niet altijd een slecht teken. „Het is natuurlijk slecht dat ze aanspoelen, maar dat geeft wel aan dat er jongen in de zeehondenpopu latie zijn. Het is goed dat er weer zeehonden wor den geboren. We hebben jaren geen huilers gevon den op de Zeeuwse stranden." Schoner water De zeehondenpopulatie in Zeeland bestaat uit ongeveer honderd zeehonden. In 1990 waren dat er maar zestien. De toename van zeehonden in de Zeeuwse wateren is te danken aan schoner water en het bewaken van de rust in de leefgebieden, met name op de bij laag water droogvallende zandplaten. Menig Zeeuw recht de rug als ze in beeld komt. En je smelt bij de aanblik weg als sneeuw voor de zon. Mar jon de Hond is er immers één van ons. Voor zo iemand neem je een depressie graag op de koop toe. De jonge vrouw die telkens aan het eind van het NOS- journaal met een niet geheel verhulde Zeeuwse tongval komt vertellen wat ons boven het hoofd hangt, blijkt ook andere interesses te hebben. Ze heeft ermee ingestemd als presentatrice te willen optre den wanneer de koninklijke fanfare Accelerando van haar bloedeigen eiland Tho- len straks een feestelijk jubi leumconcert verzorgt. Ach, moet Marjon hebben ge dacht toen ze de schnabbel aannam: weer eens wat an ders. «jFnlight cruises het Veerse Meer ^Rnd-vaartochten op de ^^lady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat. 11 en 18 augustus Prijs 67,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9