PZC Einde leerlingenvervoer dreigt Eerste woningen project Tanzania bijna open VVD wil af van verbod op bestrijdingsmiddel Containerterminal Sloegebied grote toekomst voorspeld ZLM wint zaak om erkende reparateurs Van kinderporno vrijgesproken man eist genoegdoening OPRUIMING Bestuur weigert taxibedrijven hogere prijs voor leerlingenvervoer Hard werken in grote zaal De grootste Grange-Studio!? In Zonnemaire natuurlijk! Showroom meubelen tot 75% korting BOUWMAN zeeuwse almanak Weer M «Lil mr-M 5 v< j§ m j m H. M M m. w~J& .M. .m.-.5$ ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 29 juni 2001 door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het collectief vraagafhankelijk vervoer (CVV) in Zeeuws-Vlaanderen dreigt onderuit te gaan. Uil voerder Regie BV wil de tarie ven voor het leerlingenvervoer verhogen, maar het bestuur van het CVV weigert dit. De taxibe drijven lijden nu vaak verlies op de ritten en willen een hoger ta rief. Daardoor kan het scholie rentransport na de vakantie in het honderd lopen. In de vergadering van het alge meen CW-bestuur kwam giste ren bovendien aan het licht dat Regie BV geen accountantsver klaring kan overleggen voor de tweede helft van 2000. Het CW moet uiterlijk eind deze maand over dit document beschikken om aanspraak te kunnen maken op een subsidie van zes ton van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Accountantsbu reau KPMG weigert echter een akkoordverklaring af te geven aan Regie, omdat een deel van de boekhouding over de periode tussen juli en december 2000 ontbreekt. Door technische mankementen is de registratie van een groot aantal ritten kwijt. Als het ministerie geen genoegen neemt met deze gang van zaken, loopt het CW 600.000 gulden mis. Het alge meen bestuur lieten er geen twijfel over bestaan dat dit ver lies verhaald wordt op Regie. ging van de tarieven, zoals de vervoersbedrijven verlangen, geen sprake kan zijn omdat de bedragen contractueel zijn vastgelegd in de aanbesteding van het CVV. Indien aan de ta xieven getornd wordt, kunnen concuri"erende bedrijven het collectief vervoer met schade claims bestoken. Wille: „Het collectief vervoer is uitgeschre ven via een Europese aanbeste ding en op basis van een offerte aan Regie gegund. Gaan we sleutelen aan deze afspraken krijgen we Connexxion op ons dak (het bedrijf dat het CVV aan zich voorbij zag gaan, red.) om dat we ons contract loslaten." Wille schetste de bestuursleden een somber toekomstbeeld. „Ik maak me zorgen als een aantal ondernemers niet meer verder wil.maarwekunnenniettornen aan de systematiek van de taiie- ven. Het is aan Regie om iets te doen. Er resten dan twee opties: Regie gaat op zoek naar andere vervoerders, of het contract wordt verbroken." pi| T": Verplicht Voorzitter L. Wille van het da gelijks bestuur zei dat het CW verplicht is om die zes ton veilig te stellen en dat Regie aanspra kelijk zal worden gesteld voor eventuele verliezen. Het be stuur toonde zich onthutst over het mogelijke fiasco met het Zeeuws-Vlaamse leerlingen vervoer. In het slechtste geval weigeren de bij Regie aangesloten taxibe drijven straks deze taak nog uit te voeren; daarmee dreigt het complete collectief vexvoer op de helling te gaan. Voorzitter Wille zei dat er van een verho TERNEUZEN - Bouwvakkers en technici zetten mo menteel alle zeilen bij om het Scheldetheater op tijd klaar te krijgen. Aan de voorzieningen (kleedkamers, artiestenfoyer, douches, kantoor) op de benedenver dieping wordt de laatste hand gelegd en ook de ach tergevel is zo goed als gereed; de voorgevel staat nog in de steigers. Ook de afwerking van de grote en kleine zaal en de afbouw van de foyer zijn in volle gang. Di rect na de bouwvak worden de technische installaties geplaatst en begint het testen van de computerge stuurde bedieningsapparatuur. Dan gaat ook de di recte omgeving op de schop. foto Charles Strijd door Ben Jansen VLISSINGEN - De Wester- schelde Container Terminal (WCT) behoort tot de wereld klasse. De kade, geprojecteerd aan de buitenkant van het ha- ven- en industriegebied Vlissin- gen-Oost, voldoet precies aan de eisen die gelden voor de con tainerstromen met de grootste groei in Noordwest-Europa. De verwerking van de containers en de indirecte werkgelegen heid die er uit voort komt, moe ten 2200 tot 2700 arbeidsplaat sen kunnen opleveren. Voor zowel Rotterdam als Ant werpen kan de WCT een rol spelen als onder-steunend knooppunt. De terminal is noodzakelijk om de Zeeuwse havens deel te laten uitmaken van internationale vervoersnet werken. De aanleg betekent bovendien dat de haven van Vlissingen-Oost minder afhan kelijk wordt van een beperkt aantal industriële verladers. Een en ander staat in een onder zoek naar de economische haal baarheid van de Westei-schelde Container Terminal. Het nog vertrouwelijke rapport is ge maakt door de adviesbureaus Ocean Shipping Consultants/ Bridgecraft en Buck Consul tants International. Het onderzoek vormt een van de bouwstenen voor het milieuef fectrapport voor de WCT. Schifting De samenstellers van het rap port voorzien dat de toenemen de inzet van grotere schepen zal leiden tot een schifting tussen terminals die als wereldklasse gelden en havens die tot de sub standaard behoren. Een wereld klasse terminal ligt dicht bij open zee, is ook bij laagwater bereikbaar voor schepen die veertien meter diep steken, be schikt over minimaal 1800 me ter ononderbroken kadelengte en biedt een hoge snelheid van laden en lossen. De beoogde lig ging van de WCT, de geprojec teerde kadelengte van 2600 me ter en het voornemen van het Antwerpse overslagbedrijf Hessenatie de behandeling van de containers voor zijn rekening te nemen, betekenen dat de WCT aan de eisen van de we reldklasse voldoet. Het containervolume in de Noordwest-Europese havens is in de jaren negentig met gemid deld 7 procent gegroeid. Voor de eerste tien jaar van deze eeuw wordt een toename met gemid deld 6 procent vooi-zien. De ont wikkeling van het aanbod van overslagfaciliteiten houdt daar gelijke tred mee. De ervaringen en verwachtingen over de perio de 1999-2011 geven een toena me van gemiddeld 6,5 procent te zien. De grootste toename valt te verwachten in het interconti nentale containervei-keer van en naar Asië en de overslag van containers van het ene zeeschip op het andere. Dat zijn juist de marktsegmenten waarvoor de containertenninal in Vlissin- gen-Oost geschikt lijkt. Samenwerking In de economische analyse wordt de verwachting uitge sproken dat de WCT vanaf de aankomst van het eerste schip in 2004 binnen tien jaar volledig gebruikt zal worden en winstge vend kan worden geëxploiteerd. De samenstellers achtten sa menwerking tussen de havens van Antwerpen, Rotterdam, Zeeland en - in mindere mate - West-Brabant van belang. Deze Rij n-Schelde-Delta-benade- ring is noodzakelijk om de capa citeit van achterlandverbindin gen (via weg, water en spoor) goed te benutten en de vervoers stromen over meerdere haven bekkens te spreiden. De verwachting is dat van elke 100 containers die in Vlissingen zullen worden overgeslagen er 28 over de weg gaan, 28 per bin nenvaartschip, 14 per spoor en 30 per kustvaarder. Niet de overslag van de 2 mil joen containers, levert de mees te werkgelegenheid op, maar de behandeling, opslag en distri butie van de inhoud. Dat kan 1000 tot 1500 arbeidsplaatsen opleveren. door Harmen van der Werf DEN HAAG - VVD-Kamerlid J. Geluk wil de toelating van het schimmelbestrijdingsmiddel chloorthalonil via een motie door de Tweede Kamer laten af dwingen. Staatssecretaris Fa- ber van Landbouw moet de stof volgens Geluk toevoegen aan de lijst van elf landbouwkundig onmisbare bestrijdingsmidde len, die vorig jaar is vastgesteld. Of de Tweede Kamer in meer derheid zo'n motie steunt, is on- zeker. Net zoals vorig jaar is het parlement in twee gelijke kam pen verdeeld over bestrijdings middelen, zo bleek gisteren in een vergadering van de Kamer commissie voor Landbouw. GroenLinks, PvdA, SP en D66 willen de boeren geen respijt meer geven; WD, CDA, Chris tenunie en SGP wel. De twee blokken houden elkaar in even wicht: 75 tegen 75 zetels. Eén ziek Kamerlid kan de doorslag geven. Alle partijen in de Tweede Ka mer, behalve GroenLinks, vin den het slecht dat het gebruik van chloorthalonil middenin het teeltseizoen verboden is. Het College van Beroep voor het Bedi'ijfsleven besliste dit in een zaak aangespannen door Stich ting Natuur en Milieu en de Zuid-Hollandse Milieufedera tie, omdat de toelating van de stof al eei"der was verlengd. Dat kan niet, oordeelde het College. GroenLinks-Kamerlid M. Vos door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - ZLM verze keringen mag gerepareerde schade aan autoruiten weigeren te vergoeden als die niet zijn uit gevoerd door ZLM-erkende schadebedrijven. Dat heeft de president van de rechtbank in Middelburg, M. M. Steenbeek, gisteren bepaald in zijn uit spraak in het kort geding dat Glasgarage bv had aangespan nen tegen de Zeeuwse verzeke raar. Over de vraag of ZLM het glasreparatiebedrijf uitsluit van de markt doet de president geen uitspraak. Glasgarage Bi-eda BV uit Ber- kel-Enschot vindt dat ZLM ten onrechte weigert de glasschade van twee verzekerden te vergoe den, omdat die niet zijn uitge voerd door ZLM-erkende scha debedrijven. Glasgarage werkt niet met ZLM samen. De glasre parateur voelt zich door ZLM uitgesloten en stelt dat het strij dig is met de Mededingingswet en de bepalingen in de vei'zeke- ringspolis. Glasgarage stelt dat in de polisvooxwaarden staat dat: 'de verzekerde vrij is in de keuze van de reparateur'. Die voorwaarden zijn per 1 januari juist op dat punt aangepast. Het bedrijf eiste in het kort geding alsnog vergoeding van de gere pareerde ruitschade. De president van de rechtbank oordeelt dat in de nieuwe polis- vooiwaarden wel degelijk staat vermeld dat autoruitschade al leen wordt vergoed als die is ge repareerd door een met ZLM- samenwei'kend bedrijf. Betrok ken verzekei'den zijn volgens de rechter daarover vroegtijdig ge ïnformeerd. Glasgax-age ver weet ZLM verder dat de verze keraar het x-eparatiebedrijf uitsluit van het netwerk van er kende bedrijven. Daarover doet de president van de rechtbank geen uitspraak. „Gelet op de uiteenlopende standpunten van partijen daai-over, zou daarnaar uitgebreid onderzoek moeten worden gedaan. had daar alle begrip voor. Begin jaren negentig is met de land bouw al afgesproken een aantal bestrijdingsmiddelen op den duur te verbieden. „Maar elke keer wordt dat maar uitge steld", aldus Vos, „en zijn wij bezig met incidentenpolitiek. Wij moeten onszelf serieus blij ven nemen." Begrip PvdA, SP en D66 toonden wel begrip voor de situatie waarin boeren terecht gekomen zijn door het plotselinge verbod van chloorthalonil op 26 juni. Maar, zoals PvdA'er J. J. Feenstra stel de, 'deze stof verdwijnt toch een keer'. Staatssecretaris Faber (ook PvdA) zei dat zij zelf heeft voor gesteld het gebruik van de stof nog te verlengen tot maart 2002, in afwachting van een Europese beooi'deling. „Maar de rechter heeft dat nu verboden. Dat is heel vervelend voor een aantal boeren, maar het zat eraan te komen. Het kan geen verrassing zijn." Geluk keek daar anders tegen aan, ook omdat de stof in andere Europese landen nog is toege staan. Hij kondigde voor vol gende week zijn motie aan. Vol gens Faber moet de landbouw zelf een aanvxuag indienen om chlooxthalonil op landbouw kundige onmisbaarheid te laten beooi'delen. LTO Nederland heeft dat gisteren gedaan, maar die pi'ocedure duuxt zeker tot na het teeltseizoen. Vooral telers van spruiten en knolselderij worgen door het verbod getrof fen. Henk, Atty en Sander Hammer even terug in Zeeuws-Vlaanderen. foto Charles Strijd (Advertentie) Zuidweg 20a. Zonnemaire Tel. 0111-401318. www.interieur-paauwe.nl 1 qH door Renévan Stee TERNEUZEN - Er komt schot in het project voor verstandelijk gehandicapte kinderen, waar voor de Terneuzense Atty Ham mer ruim een jaar geleden naar de streek rondom Arusha in Tanzania vertrok. „Twee van de tien woningen waarin de kinderen worden on dergebracht, een bijbehorende school en een gemeenschaps centrum zijn bijna klaar. In no vember begint de training van het lokale pex"soneel en ook is er een lokale manager aangesteld. In december willen we beginnen met de eerste zestien kinderen. Op termijn moeten dat er tach tig worden", veilelde de giste ren in Terneuzen gearriveerde Atty Hammer op een persbij eenkomst. Zij was in het gezel schap van echtgenoot en voor malig huisarts Henk en zoon Sander, die een jaar geleden eveneens naar Afrika trokken om zich in te zetten voor diverse gezondheids- en gehandicap tenprojecten. Het doel van het project in Arusha is om verstandelijk ge handicapte kinderen, die in veel gevallen ook aan epilepsie lij den, zelfstandig te laten func tioneren. Op de locatie leren ze vaardigheden als tuinieren, timmeren en naaien, maar ook hoe ze voor zichzelf moeten zor gen en huishoudelijke klussen moeten verrichten. Het is de be doeling een boerdei'ij te bouwen waar de kindex-en lex-en dieren te verzorgen, terwijl de opbrengst deels in de eigen levensbehoefte voorziet. „Per kind wordt een individueel programma samengesteld. En daar houdt het niet mee op. Een team onder-houdt de nazorg door de kinderen en hun fami lies regelmatig thuis in hun dor pen op te zoeken", licht Atty Hammer toe. De selectie van kinderen is volgens haar moei lijk, want het aanbod is groot. Hammer benadrukt dat Het pro- (Advertentie) IWjmiLIGHT CRUISES het Veerse Meer ^ffind-vaartochten op de ^^lady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat. 11 en 18 augustus Prijs 67,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 ject ook het taboe wil doorbre ken dat in Afrikaanse landen op een handicap rust. Om de conti nuïteit van het programma te waai'borgen denkt zij jaarlijks zo'n vier ton nodig te hebben. Het grootste gedeelte hiervan komt voor rekening van spon sors. Speciaal voor dit project is de stichting Sibusiso (wat 'ze gen' betekent) in het leven ge roepen, die deels vanuit Terneu zen actief is. Veiligheid Atty Hammer ondervindt bij haar werk veel steun van echt genoot Henk. Hij zou zich aan vankelijk in Zuid-Soedan in zetten voor de Nederlandse tak van Artsen Zonder Grenzen. De verslechterde veiligheidssitua tie in dit gebied doorkruiste de ze plannen. Daardoor kon hij zich eveneens storten op het werk in Arusha. Zoon Sander dx'aagt binnenkort ook z'n steentje bij aan het pro ject in Aiusha. „Ik ga eerst van een welverdiende vakantie ge nieten, maar daarna ga ik in Arusha een logistiek systeem helpen opzetten voor de huisbe zoeken bij de kinderen. Het gaat hiex'bij vooral om transport- en communicatiemiddelen", ver telt hijHij heeft hierin ervaring opgedaan bij Artsen Zonder Gx-enzen in Nigeria. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De 31-jarige Richard Harder gaat een civiele procedure aanspannen tegen de Staat vanwege zijn onterechte uitlevering aan Portugal. Hij verlangt genoegdoening voor de bijna twee jaar dat hij opgeslo ten zat in Nederlandse en Portu gese gevangenissen. Voorts overweegt hij stappen te gen de Portugese televisiezen der RTP, de actualiteitenru briek NOVA en de Belgische kinderpornojager Marcel Ver- vloesem. Harder zat bijna twee jaar in voorarrest op verdenking van lidmaatschap van een intexna- tionaal netwerk van pedofielen. Vanaf juni 1999 zat de man in hechtenis in Middelburg en be gin dit jaar besloot minister Korthals van Justitie dat Har der uitgeleverd moest worden. Op 7 mei sprak de rechtbank in Funchal op Madeira hem vrij van mensenhandel, koppelarij en lidmaatschap van een crimi nele organisatie. Inmiddels is Harder anderhalve maand terug in Zeeuws-Vlaan deren. Sindsdien is hij dakloos. Van zijn woning in Axel is gedu rende zijn periode van detentie de huur opgezegd en al zijn spullen zijn door toedoen van een voormalig huisgenoot ver dwenen. Bovendien zijn de identiteitspapieren van Harder op Madeira zoekgeraakt. Hij moet rondkomen van een uitke ring van honderd gulden per week. Zijn advocaat stelt dat het voor Harder onmogelijk is een normaal leven te leiden. Morkhoven Harder kwam in aanraking met Justitie doordat de Werkgroep Morkhoven van de Belg Ver- vloesem de autoriteiten materi aal toespeelde waarin een va kantiefilm van Harder was veiwerkt. Tussen beelden, en kele jaren geleden gedraaid op Madeira, waren scènes gemon teerd van volwassen mannen die seks met kinderen hadden. Harder heeft steeds volgehou den dat het materiaal gemani puleerd was en dat Vex-vloesem hem probeerde erin te luizen, maar de rechtbank in Middel burg geloofde hem niet en ge lastte zijn uitlevering. Advertentie CADEAU WONEN Middelburg - Goes Menig Zeeuw recht de rug als ze in beeld komt. En je smelt bij de aanblik weg als sneeuw voor de zon. Mar jon de Hond is er immers één van ons. Voor zo iemand neem je een depressie graag op de koop toe. De jonge vrouw die telkens aan het eind van het NOS- journaal met een niet geheel verhulde Zeeuwse tongval komt vertellen ivat ons boven het hoofd hangt, blijkt ook andere interesses te hebben. Ze heeft ermee ingestemd als presentatrice te willen optre den wanneer de koninklijke fanfare Accelerando van haar bloedeigen eiland Tho- len straks een feestelijk jubi leumconcert verzorgt. Ach, moet Mar jon hebben ge dacht toen ze de schnabbel aannam: weer eens wat an ders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47