Milosevic in handen tribunaal Korthals kondigt vervroegde vrijlating gedetineerden aan Streetparade overspoelt Middelburg KPN verkoopt zijn aandelen Vodafone Willem-Alexander opent Terneuzens Scheldetheater ||llllllllllll|llllllllllll|| ,23° 175 Ex-president Joegoslavië in Den Haag berecht voor oorlogsmisdaden Populariteit pabo is tanende Powell op bres voor bestand Israël Hoge verwachtingen WCT Regen uitkomst voor Hewitt Huisarts hoeft apotheek nog niet te sluiten Speciale middelbare school voor jongeren met hoog IQ Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 HAPPY DAY ZW 3 Af en toe zon Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Droog. Maximumtemperatuur circa 23 graden. Matige zuidwestenwind. 244e jaargang no. 152 vrijdag 29 juni 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Servi sche regering heeft gister avond ex-leider Slobodan Milosevic overgeleverd aan het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag. De uitlevering kwam een dag voor het begin van een conferentie in Brussel waarop Servië miljarden hulp hoopt te krijgen van westerse donoren. Afgelopen nacht, kort na mid- denacht, landde het vliegtuig met de ex-president op Neder landse bodem. Hij zou zijn over gebracht naar de streng bevei ligde strafgevangenis van Scheveningen. Milosevic wordt berecht voor oorlogsmisdaden m Kosovo. Hij riskeert levens lang. Het Joegoslavië-Tribunaal en verschillende westerse leiders reageerden verheugd gerea geerd op de uitlevering. „Men zal zich deze dag herinneren als een belangrijke mijlpaal in de internationale rechtspleging", aldus hoofdaanklaagster Carla del Ponte van het Joegoslavië- Tribunaal. Navo-chef Robertson feliciteer de de Servische autoriteiten met deze 'wijze en dappere beslis sing'. Volgens de Ajnerikaanse president Bush kiest Joegosla vië voor 'een betere toekomst'. Milosevic, die Servië 13 jaar lang bestierde, werd in april ge arresteerd. Algemeen werd ver wacht dat hij eerst in eigen land zou worden berecht voor moord op politieke opponenten en voor corruptie. Maar nadat de VS hadden laten weten de geldkraan dicht te zul len houden, kondigde de Servi sche regering vorige week een uitleveringsdecreet af. Dat de creet werd gistermiddag aange vochten door Milosevic' advo caten, die gelijk kregen van het Constitutionele Hof van Joego slavië (dat de republieken Ser vië en Montenegro omvat). Maar de Servische premier, Dj- indjic, verklaarde dat hij het vonnis van het Hof niet erkent omdat dit een federaal instituut is. De uitlevering van Milosevic, zo zei Djindjic, was het besluit van de Servische regering. Federaal president Kostunica was niet op de hoogte van de uit levering. Hij noemde deze gis teravond 'illegaal'. Volgens hem is het besluit van de Servische regering in strijd met de grond wet. „Het besluit kan worden beschouwd als een serieuze be dreiging van grondwettelijke fundamenten van de staat." Volgens de Joegoslavische pre mier Zizic maakt het Servische besluit het voortbestaan van de federale coalitie onmogelijk. Enkele duizenden aanhangers van Milosevic gingen gister avond in Belgrado woedend de straat op. Enkele betogers vie len buitenlandse journalisten aan die verslag deden van de bijeenkomst. De demonstran ten eisten onder meer het aftre den van de Servische regering, die de uitlevering van Milosevic mogelijk maakte. In Den Haag is verheugd gerea geerd. Minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken sprak gis teravond van 'een positief be sluit'. Ook bij de regeringspar tijen overheerste tevredenheid. Nu Milosevic is uitgeleverd is voor de internationale gemeen schap de weg vrij om geld te geven voor de wederopbouw van Joegoslavië. In totaal is daarvoor 1,3 miljard dollar be schikbaar. GPD/RTR/AFP pagina 2: kameleon vindt Waterloo aanloop duurde vij'f jaar commentaar genocide niet in aanklacht processen vergen geduld Voor het eerst sinds jaren is het aantal aanmeldingen voor de pabo's gedaald. Minister Hermans van Onderwijs is bang dat het lerarentekort in de Randstad daardoor het komende jaar zal toenemen De Amerikaanse minster van Buitenlandse Zaken Powell vindt dat Israël waarnemers moet toela ten op zijn grondgebied. Israël twijfelt nog, maar wil hoe dan ook geen Europese waarnemers Adviesbureaus voorspel len een gouden toekomst voor de Westerschelde Container Terminal WCT, waarvoor plannen be staan in Vlissingen-Oost. De container terminal zou volgens de onderzoekers tot de wereldklasse gaan behoren en tussen de 2200 en 2700 arbeids plaatsen op leve- ren. De eerste regen van dit jaar op Wimbledon kwam gisteren als geroepen voor Lleyton Hewitt. Na een dramatisch begin tegen de Amerikaanse qualifier Taylor Dent wist de Au straliër zich in de ge dwongen pauze te hervin den. Met de overwinning op de nummer 148 van de wereld overwon Hewitt eindelijk zijn obsessie voor het Centre Court: 1-6 7-5 6- r 3 6-7 6-3. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,13,14 en 15; trends: 17,18,19 en 21; sport: 25,26 en 27. DEN HAAG - Apotheekhou- dende huisartsen hoeven hun apotheekgedeelte niet te sluiten als een 'openbare' apotheek zich in dezelfde gemeente vestigt. Minister Borst van Volksge zondheid wil met deze wetswij ziging de positie van de ruim zeshonderd apotheekhoudende huisartsen versterken. Borst heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. De regeling vervalt als een hulsarts zijn praktijk neerlegt. Borst wil dat de functies van arts en apotheker worden ge scheiden, zoals in Europees ver band is afgesproken. Om de scheiding tot stand te brengen, had de bewindsvrouw eerder afgesproken dat een apo theekhoudende arts zijn winkel moest sluiten als een andere apotheek zich in de buurt ves tigde. De Tweede Kamer maak te zich echter zorgen over de po sitie van de artsen en wilde weer af van de regeling. De nieuwe apotheker moet nu de concur rentie met de huisartsenapo theek aangaan via de zorgverze keraar, schrijft Borst. ANP Uitbundig uitgedoste deelnemers aan de Streetparade zorgden voor een carnavaleske stemming. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het koopavondpu- bliek stond gisteren wat beduusd langs de kant van de weg. Maar op de karren van de Streetparade was het feest. Met op elke kar een andere DJ, kleurrijk aange klede dansers en een stampende house- dreun kwam Middelburg bijna in een carnavalsstemming. De koningin van het bal was een twee meter lange, in het zwart geklede traves tiet. Op schoenen met hakken van dertig centimeter, gevuld met blauwe vloeistof, schreed ze door de stad. Op de Markt bij het begin van de parade deed ze een ver geefse poging om op het dak van een vrachtwagen te klimmen. Het publiek huiverde terwijl ze met één teen op een keukentrapje balanceerde. Tijdens de tocht rustte ze af en toe uit op de bagage drager van een verblufte voorbijganger. Elke kar had een ander thema en een an dere sfeer. De Hermes House Band gaf een rijdend optreden, in een bus met open dak zaten mensen rustig een pilsje te drinken, dames op leeftijd dansten de flamenco op een boerenkar. Travestieten Het COC greep de parade aan als gele genheid om het publiek voor te lichten. Een trekker trok een wagen vol met ou dere travestieten. Een eenzame saxofo nist op een truck probeerde moedig bo ven de andere muziek uit te spelen. Op het hoekje van de Pottenmarkt en Plein 1940 liep de parade wat vertraging op, doordat de lange wagens moeite had den met het nemen van de scherpe bocht. Terwijl de organisatoren de chauffeurs aanwijzingen gaven en de karren ge vaarlijk naar één kant helden, ging het feest onverstoord door. Het publiek werd bedolven onder vlokken schuim, een dik ke rookwolk en dieseldamp. Drie figuren op lange stelten stapten met grote passen op hun gemakje met de stoet mee. Organisator Martin Priem rende dolge lukkig tussen de karren door. Hij nam het foto Lex de Meester initiatief voor de Streetparade omdat hij vindt dat er in Middelburg weinig te doen is voor jongeren. ,,Er gebeurt hier nooit iets. Nu blijkt dat het toch kan." Volgend jaar komt er weer een Streetparade, maar dan groter, belooft hij. „We zitten met het aantal karren nu al op de helft van de parade in Rotterdam." Verkeer Intussen stond het verkeer in de stad vast. Automobilisten werden tegenge houden door politieagenten en kregen een blikje drinken om het wachten te ver aangenamen. Na de tocht gingen de dan sers gewoon door. In café Brooklyn was nog tot diep in de nacht een after-party. van onze redactie economie DEN HAAG - KPN heeft voor ongeveer 572 miljoen euro 1,26 miljard) aande len Vodafone verkocht. Dat heeft het concern gisteren nabeurs bekendgemaakt. KPN gebruikt het geld om de schuldenlast te verminderen. KPN kwam in het bezit van de bijna 220 miljoen Vodafo- ne-aandelen door het afsto ten van zijn indirecte belang in het Ierse mobiele belbe drijf Eircell. Eircell is de mo biele divisie van telecombe- drijf Eircom, waarin KPN een belang van 21 procent had. Een consortium van in vesteerders, opererend onder de naam Valentia, neemt dat belang over. Het deed recent een bod op alle aandelen van Eircom. De opbrengst voor KPN ligt vermoedelijk rond de 600 miljoen euro 1,3 miljard). Het bod moet nog definitief worden afgerond. KPN verwacht dat een en an der in het vierde kwartaal zijn beslag krijgt. Daarmee zou KPN, inclusief de opbrengsten uit de ver koop van KPN Lease en on roerend goed en de Vodafo- ne-aandelen, in totaal zo'n 1,2 miljard euro binnenha len. Dat bedrag zit beneden de doelstelling van de circa 5 miljard die KPN dit jaar wil beuren door de verkoop van niet-kernactiviteiten, ten einde de schuldenlast te ver minderen. KPN zucht onder een totale schuldenlast van ruim 23 miljard euro. Het concern liet vorige week weten voorlopig af te zien van een claimemis sie om de schuldenlast te ver minderen. KPN zoekt naar partners. Het Belgische tele- combedrijf Belgacom geldt als mogelijke fusiepartner. Eind vorig jaar was het pak ket Vodafone overigens flink meer waard dan de 572 mil joen euro van nu. ANP pagina 6: KPN moet beltarief verhogen door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Binnenkort zul len wellicht toch weer gedeti neerden worden vrijgelaten voordat hun volledige straf erop zit. Dat kondigde minister Korthals van Justitie gisteren aan in de Tweede Kamer. Het is een noodmaatregel om het nijpende tekort aan ge vangenispersoneel op te van gen. Het gebrek aan gevangenisme dewerkers is volgens de ambte narenbond AbvaKabo zo groot, dat sprake is van een noodsitua tie. „Het personeel werkt soms vijftien uur per dag en gevange nen zitten te lang in hun cel", zegt J. van Herpen van de amb tenarenbond AbvaKabo „De sfeer in de gevangenissen in en rond de grote steden is gewoon weg gespannen." Korthals had vorig jaar nog be loofd gevangenen niet langer voortijdig naar huis te sturen maar de druk op de gevangenis sen is groot. Personeel is, onder meer door de krapte op de ar beidsmarkt, moeilijk te krijgen. Justitie huurt al particulier be veiligingspersoneel in om de ga ten te dichten. Korthals betwij felde gisteren tijdens het debat in de Kamer of hij daarmee op korte termijn alle problemen zal kunnen oplossen. Hij stelt daarom een serie nood maatregelen voor. Zo wil hij het dagprogramma voor gedeti neerden inkorten. Sommige in- tijd voor maatschappelijke za ken. Het is de bedoeling dat de leerlingen onder meer bedrijven bezoeken om hun kennis van de samenleving te vergroten. Het initiatief is genomen door ouders van de hoogbegaafden. Zij vonden dat de huidige situa tie, waarbij de tieners lessen volgden op een aparte afdeling van Huygenwaardniet voldoet. De leerlingen leggen aan het einde van de opleiding een regu lier examen af. Naar schatting zullen dertig scholieren zich aanmelden. ANP van onze redactie binnenland HEERHUGOWAARD - Hoog begaafde scholieren krijgen een eigen middelbare school. Leer lingen met een IQ van 130 of meer kunnen na de zomerva kantie lessen volgen aan de on derwijsinstelling Olympium in Heerhugowaard. De leerlingen kunnen zelf bepa len in welk tempo zij studeren. Naast de uren die de leerlingen met hun neus in de studieboe ken doorbrengen, is er ook veel door Wout Bareman TERNEUZEN - Kroonprins Willem-Alexander opent op donderdag 27 september het Scheldetheater in Terneuzen. Hoewel de gemeente nog wacht op een definitieve bevestiging van de komst van de kroonprins, is het draaiboek al nagenoeg rond. Dat wordt in gemeente kringen bevestigd. Er wordt bo vendien ernstig rekening mee gehouden dat Willem-Alexan der zal worden vergezeld door Móxima. De kroonprins, die op die be wuste donderdag naar verluidt een werkbezoek brengt aan de regio, maakt naar alle waar schijnlijkheid omstreeks vier uur z'n opwachting in het nieu we theater aan de rand van het stadscentrum. Rond dat tijdstip begint een korte officiële ope ningsvoorstelling, gevolgd door een receptie met koud buffet voor genodigden. Zowel de Rijksvoorlichtings dienst als de gemeente wilden het bericht van de komst van de kroonprins en (mogelijk ook) zijn verloofde gisteren niet be vestigen. Gemeentelijk woord voerder D. Timmers volstond met 'geen commentaar'. Geruchten over de komst van de kroonprins deden in Terneuzen overigens al weken de ronde. Ze werden gisteren door betrouw bare bronnen in gemeentekrin gen bevestigd. Kroonprins Willem-Alexander komt ook ruim een maand later - op dinsdag 6 november - naar Terneuzen. Dan opent hij de nieuwe waterfabriek van Delta Nutsbedrijven en het Ameri kaanse waterconcern US Filter bij Dow Benelux. Volgens Del ta-woordvoerder M. van Zuilen ligt ook voor dat bezoek het draaiboek inmiddels klaar. (Advertentie) stellingen hebben dat al op ei gen initiatief gedaan. Ook kunnen gevangenissen beslui ten even geen gedetineerden meer op te nemen, om het perso neel lucht te geven. Dat kan be tekenen dat zij langer in een po litiecel moeten verblijven. Er zijn nu al gevangenissen die meer gedetineerden herbergen, dan ze eigenlijk mogen. En als uiterste maatregel kun nen gedetineerden naar huis worden gestuurd, voordat zij hun hele straf hebben uitgeze ten. „Ik hoop dat het niet nodig zal zijn", benadrukte Korthals. De Kamer was steeds fel gekant tegen dit zogeheten 'heenzen den aan de achterdeur', maar gisteren ging zij noodgedwon gen akkoord. De PvdA onderstreepte wel dat de heengezonden gevangenen goed begeleid moeten worden. De reclassering moet hen goed begeleiden. „Alleen een bus kaartje is voor ons niet accepta bel", verklaart PvdA-ster Duij- kers. GPD naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:- q -noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail:i feH twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maancj met nummer. automatische incasso a b 39,45) handtekening: per kwartaal met automatische incasso 107,50) 8 713214 000002 £-»-—J ma di wo do yi ia (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45