Minder animo voor pabo 'Summer' SALE Aantal boeren en tuinders daalt snel Gemeenten mogen asielzoekers iets langer opvangen op Woonboulevard Goes! Prijs der Nederlandse Letteren Gerard Reve Roep om actie tegen onderwijsachterstand Molukse jeugd Jongeren houden jeugd in gareel Brabant doodt per ongeluk dassen Ambtenaren Enschede op zijspoor Arrestaties voor rellen na ontucht Klusbedrijf Delft was XTC-lab Vervoerders varkens moeten auto's ontsmetten Minister vreest forse stijging lerarentekort in basisonderwijs Afscheid van Hr.Ms. De Ruyter NOS weigert medewerking aan etherveiling Geen uitzaaiingen Van Vollenhoven Prins Bernhard viert van daag zijn negentigste ver jaardag. AMSTERDAM - Behalve buurtvaders die de jeugd in Amster dam-West in het gareel moeten houdenkomen er in de hoofd stad ook jongeren die hun baldadige leeftijdgenoten aanspre ken op ongewenst gedrag. 'Buurtregisseurs' van de Amsterdamse politie, de jongeren vereniging Portuna en het theater Pathé hebben een project ontwikkeld met 'stewards'. Tot dusver doen al vijftien jonge ren in de leef tij d van 18tot25jaarmee.Zij worden getraind in sociale vaardigheden en leren omgaan met agressie. De stewards werken op plaatsen waar veel jongeren overlast bezorgen. Rond diverse bioscopen zijn de laatste tijd inciden ten geweest, waarbij jongeren voor overlast zorgden. ANP DEN BOSCH - Noord-Brabant heeft per ongeluk drie dassen gevangen. De dieren hebben het incident niet overleefd. De provincie betreurt dat in hoge mate, aldus een woordvoerder. De dassen, een beschermde diersoort, zijn als zogenoemde bijvangst terechtgekomen in een val die was opgezet om be- verratten te vangen. De provincie is verantwoordelijk voor de bestrijding van deze dieren. De val stond opgesteld bij de stuw in de Maas in Sambeek. De provicie lichtte gisteren de stichting Das en Boom in. ANP ENSCHEDE - Vier ambtenaren van de Bouw- en Milieu dienst van de gemeente Enschede moeten op last van het gemeentebestuur van functie veranderen. De medewerkers waren nauw betrokken bij de vergunningverlening en hand having van de regels bij vuurwerkbedrijf SE Fireworks. Wethouder Althof betreurt dat het nieuws is uitgelekt en wil verder niet inhoudelijk op de zaak ingaan. Dè maatregel lijkt het gevolg van de cultuuromslag die het gemeentebestuur binnen zijn ambtelijke organisatie wil doorvoeren. Naar aanleiding van de vuurwerkramp besloten eerder dit jaar de wethouders Buursink (PvdA) en Koopmans (VVD) op te stappen. Directeur Van Aggelen van de Bouw- en Milieu dienst legt 1 juli zijn functie neer. ANP LEEUWARDEN - De politie heeft zes mensen aangehouden voor de rellen die enkele weken geleden in de Zeeheldenbuurt in Leeuwarden tot grote onrust leidden. Na verhoor mochten de drie mannen en drie vrouwen naar huis. De rellen ontstonden nadat een veertienjarige jongen uit de buurt zijn geslachtsdeel had laten zien aan drie meisjes uit de wijk. De buurtbewoners koelden hun woede daarover op het huis van diens ouders. Zij bekladden het huis met teksten als 'pedofiel'. Ook staken zij de auto van de ouders in brand. De familie van de jongen is inmiddels verhuisd. Het onderzoek naar de ontucht is afgerond. De zaak ligt bij justitie. ANP DELFT - Het doe-het-zelfbedrijf je in Delft dat dinsdagavond afbrandde na een paar explosies, was in werkelijkheid een XTC-laboratorium. Dat heeft onderzoek van de technisch re cherche gisteren uitgewezen. Zeker honderd inwoners van Delft moesten dinsdagavond hun huizen uit toen het garagebedrijf aan de Hovenierstraat in de brand vloog na een aantal ontploffingen. Twee mensen liepen daarbij ernstige brandwonden op. Volgens de technische recherche is er die avond vermoedelijk iets fout gegaan bij het fabriceren van XTC-pillen. Woensdag heeft de politie nog vaten met chemicaliën uit het zwaar geha vende pand verwijderd. ANP DEN HAAG - Nederlandse var kenstransporteurs die sinds 1 juni in de Duitse deelstaat Nedersaksen zijn geweest, zijn verplicht hun voertuigen te rei nigen en ontsmetten. Deze maatregel heeft minister Brink horst (Landbouw) gisteren af gekondigd in verband met een nieuw geval van varkenspest nabij Lüneburg in Nedersak sen. Sinds 1 juni zijn veertig zendin gen varkens uit Duitsland naar Nederland gebracht; 34 direct naar de slachterijen en zes naar andere bestemmingen. Deze zendingen kwamen niet uit Ne dersaksen. Duitsland gaat 1200 varkens afmaken in verband met de uitbraak van varkens pest. Dertien boerderijen bin nen een straal van een kilometer van het getroffen bedrijf staan onder quarantaine. Er is een toezichtsgebied van drie kilo meter ingesteld. De kans dat in Nederland var kenspest uitbreekt als gevolg van contacten met Duits besmet vee, is overigens uiterst gering, meent het ministerie van Land bouw. „Voorlopig zijn we vei lig", aldus een woordvoerder van Brinkhorst. Recent is er één zending Nederlandse varkens naar Duitsland gegaan, maar die is vervoerd naar Osnabrück. Import De woordvoerder van het minis terie verwacht niet dat Neder land op korte termijn een in voerverbod voor Duitse varkens zal instellen, zoals landbouwor ganisatie LTO heeft verzocht. „Als het gaat om importverbo den, trekken we gelijk op met de rest van de Europese Unie. Brussel zal eerst maatregelen moeten afkondigen, willen wij de import staken."Voor Spaan se varkens is er nog wel een im- portverbod. Dat zal worden ver soepeld. Wanneer is onbekend. ANP/RTR/GPD vrijdag 29 juni 2001 door Guus Mater DEN HAAG - Het aantal studenten dat zich heeft gemeld voor een opleiding tot leraar in het basisonderwijs is 10 procent minder dan een jaar geleden. De laatste jaren was bij de pabo's juist sprake van een stijgende trend. Minister Hermans van Onderwijs, die gisteren in de Tweede Kamer de daling van de voorinschrijvingen meldde, hoopt op een kentering als het studiejaar echt begint. Hij vreest wel dat het lerarente kort in de grote steden van de Randstad het komende jaar ernstiger vormen zal aannemen dan dit jaar. Volgens progno ses is het lerarentekort in 2003 het hoogst. Hermans is niet tevreden over het perso neelsbeleid van de scholen. Mensen uit het bedrijfsleven, de zogeheten zij-in- stromers, komen maar mondjesmaat de school in; klasse-assistenten blijken ook niet overal welkom. Terwijl er volop kan didaten zijn, aldus de minister. De bewindsman toonde zich tevens geïr riteerd over de Onderwijsraad, die vol gens hem talmt met een advies over de le rarenopleidingen. Dat komt tenminste drie maanden later dan voorzien. Soms moet hij tot negen maanden op een ad vies wachten. „Een rem op de voort gang", foeterde Hermans die de nieuwe voorzitter van de adviesraad al op het matje heeft geroepen. De Kamer vindt ook dat de raad wel wat kan opschieten. Argwaan Tevredenheid was er over de 40 miljoen gulden waardoor de zieltogende leraren opleidingen (tweede graads) in ieder ge val tot 2005 open blijven. Al was er Ka merbrede argwaan of dat extra geld tot enige vernieuwing zou leiden. Van de Camp (CDA) vergeleek de aanpak van Hermans met een sterfhuisconstructie. „Studenten die volgend jaar hun studie beginnen, lijken geen zekerheid te krij gen dat zij die kunnen afmaken", veron derstelde de CDA'er. Hermans mikt er op dat in 2005 het tij voor de aanstaande le raar is gekeerd. Zes directeuren van lerarenopleidingen willen een begin maken het woud van op leidingen om te vormen in zeven super- scholen door het hele land. Volgens een gisteren verschenen Manifest voor een Superopleiding moet daar zowel de le raar op de basisschool, als die op het vwo, de onderwijsassistent en de vakkracht zijn diploma halen. Het plan voor een School of Education zou niet meer dan enige miljoenen vergen. ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Gemeenten mo gen asielzoekers die wel weg willen, maar nog niet kunnen een paar dagen langer onderdak bieden. Een reden kan zijn dat er maar één keer in de week een vlucht is. Dat uitstel mag echter geen weken gaan duren, heeft staatssecretaris Kalsbeek van Justitie gisteren afgesproken met de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). Uitgeprocedeerde asielzoekers, die terug moeten naar hun eigen land, mogen officieel 28 dagen in de opvang blijven om hun reis te regelen. Verschillende ge meenten hebben er grote moeite mee dat asielzoekers na die ter mijn zomaar op straat gezet moeten worden. Kalsbeek gaat er nu mee akkoord dat zij iets langer blijven. „Het gaat dan wel om een paar dagen en om mensen die zo goed als weg zijn", onderstreepte zij op een persconferentie. Burgemeester R. Bandell van Dordrecht zei namens de VNG tevreden te zijn met die af spraak: „Mensen die getoond hebben van goede wil te zijn, moeten niet onder de blote he mel hoeven slapen." Uitgeprocedeerde asielzoekers (Advertentie) die niet meewerken aan hun te rugkeer horen niet in de opvang thuis, aldus Kalsbeek en de VNG. Dit is de grootste groep. Deze mensen leveren juist vaak problemen op in de gemeenten, omdat zij op straat terechtko men en een zwervend bestaan gaan leiden. Justitie gaat de problemen in kaart brengen. Gemeenten zouden graag zien dat ook asielzoekers die via een ander Europees land in Neder land zijn gekomen en daar de asielprocedure zouden moeten doorlopen, opgevangen wor den. Nu hebben zij geen recht op opvang, terwijl ze de uitkomst van overleg tussen Nederland en het andere land afwachten. Dat is op dit moment niet moge lijk, bij gebrek aan opvangca paciteit, aldus Kalsbeek. Zij is in principe wel bereid de men sen onderdak te bieden. De VNG erkent dat hier een prak tisch probleem ligt. Zij zal ge meenten die de vestiging van een asielzoekerscentrum afhou den, proberen over te halen 'toch hun deel van de verant woordelijkheid te nemen'. De Tweede-Kamerfracties zijn tevreden over de uitkomsten van het overleg, vooral omdat de gemeenten niet op eigen houtje mensen opvangen die ei genlijk weg moeten. GPD DEN HELDER - Het bij de scheepswerf De Schelde in Vlissingen gebouwde fregat Hr. Ms. De Ruyter heeft gisteren na 25 jaar afscheid genomen als vlaggenschip van de Nederlandse marine. Het fregat blijft voorlopig wel in de vaart. Met saluutschoten over en weer werd de periode afgesloten. Minister De Grave van Defensie wil op ter mijn het aantal marinefregatten verminderen van zestien naar veertien. De luchtver- dedigings-fregatten Hr.Ms. Jacob van Heemskerck en Hr.Ms. Witte de With worden vervangen tussen 2010 en 2012. Twee zogeheten geleide-wapenfregatten van de Trompklasse gaan eruit. Eind 1999 ging de Tromp tegen de kant. In 2003 volgt de De Ruyter. Deze marineschepen worden niet vervangen. Vier standaard-fregatten wor den van 2001 tot 2005 uit de vaart worden genomen. foto Martin Mooij/GPD HILVERSUM - Het recentste kabinetsvoorstel over de her verdeling van de zenderruimte van publieke en commerciële radiozenders biedt onvoldoen de garantie voor een goede ver spreiding van de publieke radio. De NOS schort daarom de me dewerking aan de hele operatie op. Volgens een NOS-woordvoer- der zullen in de lijn van het voorstel in de toekomst 2,2 mil joen luisteraars in de Randstad verstoken zijn van Radio 1. In het oosten zullen 700.000 men sen Radio 4 niet meer kunnen ontvangen. De regering kent die cijfers, maar denkt dergelijke problemen achteraf te kunnen 'repareren'. De NOS denkt van niet, omdat de goede frequen ties dan al door een zogenoemde gekleurde veiling zijn verdeeld. Tot dusver werkte de publieke omroep mee aan de plannen om de etherruimte opnieuw te ver delen. Zo wordt meer ruimte ge schapen voor (nieuwe) commer ciële radiostations. Maar de NOS had steeds de verzekering dat de vier publieke FM-sta- tions landelijke dekking zouden hebben. De NOS wil dat de zo genoemde 'zero-base-operatie' op dat punt wordt aangepast. Woensdag debatteert de Tweede Kamer over het voorstel. ANP organisatie constateert juist dat heffingen stijgen en subsidies dalen. Zachariasse meent dat de inko mensei jfers over 2000 weinig zeggen over de huidige situatie, vanwege de mond- en klauw- zeeruitbraak dit voorjaar. Over de inkomenseffecten kon hij nog weinig zeggen. ANP DEN HAAG - Onderzoek van weefsel dat bij Pieter van Vol lenhoven wegens huidkanker was weggenomen, heeft aange toond dat er geen uitzaaiingen zijn bij de man van prinses Mar griet. Dat heeft de Rijksvoorlich tingsdienst gisteren meege deeld. De artsen noemen Pieters prognose gunstig, maar hij blijft wel onder controle. Van Vollen hoven werd 21 juni geopereerd in het Nederlands Kanker Insti tuut/Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis in Amsterdam. ANP door Kees Bos DEN HAAG - Het aantal land bouwbedrijven vermindert sneller dan voorheen en is voor het eerst onder de honderddui zend gedaald. De resterende 97.500 bedrijven zijn wel groter geworden, zodat de totale capa citeit vrij stabiel blijft. Dat concludeert het Land- bouw-Economisch Instituut (LEI) in het gisteren gepresen teerde Landbouw-Economisch Bericht 2001. De afname be droeg vorig jaar gemiddeld vier procent, tegen 3,2 en 2,7 procent in voorgaande jaren. Relatief de grootste daling deed zich voor in de glastuinbouw (-5,9 procent), gevolgd door melkveebedrijven en intensieve-veehouderijen (- 5,5 procent). Het LEI vermoedt dat het grote re aantal stoppers wordt ver oorzaakt door veranderde be lastingwetgeving. Vorig jaar kon voor het laatst gebruik wor den gemaakt van een zogeheten stakingswinstvrijstelling. „Bovendien is het algemeen een vrij roerige periode in de agrari sche sector", aldus LEI-direc- teur V. Zachariasse. „De dyna miek is verrassend groot. Er verschijnen nu veel nota's met de strekking: 'het roer met om', maar in praktijk zijn de ontwik kelingen al ingezet." Het LEI constateert dat de land- en tuin bouw steeds meer wordt gecon fronteerd door strenge eisen van overheid en supermarkten, per soneelstekorten en grote ruim teclaims voor woningen en na tuur. In aantal zijn de melkveebedrij ven met 26.800 het talrijkst. Economisch zijn ze echter niet het belangrijkst in de agrari sche sector; de glastuinbouw is in geldwaarde de grootste met 16,5 miljard gulden, bijna een derde van de agrarische bruto- productie. De bedrijven in de land- en tuin bouw boekten vorig jaar relatief goede resultaten. Telers van kasgroenten verdienden het best met gemiddeld 170.000 gulden. Alleen de akkerbou wers hadden opnieuw een slecht jaar; veel akkerbouwers zijn in betalingsproblemen gekomen. Oorzaken van de hogere inko mens in 2000 zijn de lage eurokoers en de bloeiende we reldeconomie, waardoor de agrarische export naar een re- cordwaarde steeg. Het LEI be strijdt het beeld dat alle boeren nu vooral van subsidies zouden leven. Slechts een deel ontvangt enige subsidies, de meesten werken in een vrije markt. De van onze redactie binnenland Gerard Reve. foto Marcel Antonisse/ANP DEN HAAG - De 77-jarige schrijver Gerard Reve krijgt de zestien de Prijs der Nederlandse Letteren. Dat heeft de Nederlandse Taal unie gisteren bevestigd. De prestigieuze prijs wordt elke drie jaar uitgereikt aan beurtelings een Vlaamse en Nederlandse auteur. Reve zegt zeer verguld te zijn. „Ik heb altijd hard gewerkt en ook wel wat mooie boeken gemaakt, maar ik ben toch ook weer geen wereld wonder. Maar er bestaan geloof ik geen grote kopstukken meer in de schrijverij en al mijn vijanden zijn dood. Nee, ik zal niet zeggen dat ik de prijs niet wil hebben." Aan de onderscheiding is een geldbe drag van zestienduizend euro (ruim 35.000 gulden) verbonden. De jury onder leiding van Kees Fens noemt het schrijverschap van Reve 'onverwisselbaar', een kenmerk dat al in zijn boek De Avon den van 1947 te zien was. „Het ruim vijftig jaar durende schrijver schap van Gerard Reve heeft een even omvangrijk als schitterend werk opgeleverd, dat hem tot een der meest gelezen schrijvers van de naoorlogse literatuur heeft gemaakt." De jury vervolgt: „Zijn gehele oeuvre is doortrokken van de grote thema's liefde, seksualiteit, dood en God. Het wordt voorts beheerst door een onnavolgbare stijl, waarvan elke zin terstond herkenbaar is als van Reve afkomstig. In elk deel ervan is het geheel aanwezig. De ongewone kwaliteit van Reves poëzie is voor de jury mede een motivering hem voor de Prijs der Nederlandse Letteren voor te dra gen." ANP door René Sauveur UTRECHT - Om de onderwijs achterstand bij jonge Moluk- kers weg te werken, moet er een landelijk budget komen, waar op gemeenten een beroep kun nen doen als ze speciale maatre gelen voor de Molukse gemeenschap nemen. Dat heeft het Landelijk Steun punt Educatie Molukkers (LSEM) geadviseerd aan staats secretaris Adelmund (Onder wijs) en minister Van Boxtel (In tegratiebeleid). Het advies volgt op een onderzoek onder Moluk se jongeren van de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR). In zijn rapportage 'Integratie met de rem erop' concludeert J. Veenman dat het integratiepro ces bij de derde generatie Mo lukkers in Nederland stagneert, Het LSEM onderschrijft deze stelling in zijn advies getiteld 'De rem eraf en bijsturen Het steunpunt wijst daarin op het Nederlandse onderwijsbe leid. Zo hebben onderwijsin stellingen hun bijzondere aandacht voor Molukkers de af gelopen jaren laten varen, in de veronderstelling dat deze groep nu voldoende zou zijn geïnte greerd. Uit het rapport van de EUR blijkt echter dat een aantal soci ale factoren binnen de Molukse gemeenschap bijdraagt tot hun achterstandspositie in het on- derwijs.Het steunpunt wil op lokaal niveau aandacht voor vijf speerpunten: voor- en vroegschoolse educatie, taal problematiek, versterking van de gemeenschap, opvoedings ondersteuning en het terugdrin gen van het aantal voortijdige schoolverlaters .ANP Kom profiteren van de... ...U vindt het op de Woonboulevard! Mikro Electro, Brugman Keukens Et Badkamers, Trendhopper, Roobol Woonwinkels, Morgana Slaapkamers, Interieur Totaal, Te Bazar Wonen, GAMMA, Kwantum, TMC, Runner, Verf Et Wand, Pardio Parket StudiorSteepy, MONTÈL, Decorette en Beter Bed. MARCONISTRAAT, GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3