PZC Raad akkoord met Business Pare Aeolus krijgt kap terug ZLM wint zaak om erkende reparateurs Van kinderporno vrijgesproken man kondigt schadeclaim aan Containerterminal Sloegebied grote toekomst voorspeld VVD'er wil af van verbod landbouwgif OPRUIMING Wethouder blij met groot succes ontwikkelingsbedrijf Bromfietser verongelukt De grootste Grange-S-tudio! In Zonnemaire natuurlijk! Showroom meubelen tot 75% korting BOUWMAN Spelen in de Middeleeuwen zeeuwse almanak Weer door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - ZLM verze keringen mag gerepareerde schade aan autoruiten weigeren te vergoeden als die niet zijn uit gevoerd door ZLM-erkende schadebedrijven. Dat heeft de president van de rechtbank in Middelburg, M. M. Steenbeek, gisteren bepaald in zijn uit spraak in het kort geding dat waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD vrijdag 29 juni 2001 Glasgarage bv had aangespan nen tegen de Zeeuwse verzeke raar. Over de vraag of ZLM het glasreparatiebedrijf uitsluit van de markt doet de president geen iptspraak. Glasgarage Breda BV uit Ber- kel-Enschot vindt dat ZLM ten onrechte weigert de glasschade van twee verzekerden te vergoe den, omdat die niet zijn uitge voerd door ZLM-erkende scha debedrijven. Glasgarage werkt niet met ZLM samen. De glasre parateur voelt zich door ZLM uitgesloten en stelt dat het strij dig is met de Mededingingswet en de bepalingen in de verzeke ringspolis. Glasgarage stelt dat in de polisvoorwaarden staat dat: 'de verzekerde vrij is in de keuze van de reparateur'. Die voorwaarden zijn per 1 januari juist op dat punt aangepast. Het bedrijf eiste in het kort geding alsnog vergoeding van de gere pareerde ruitschade. De president van de rechtbank oordeelt dat in de nieuwe polis voorwaarden wel degelijk staat vermeld dat autoruitschade al leen wordt vergoed als die is ge repareerd door een met ZLM- samenwerkend bedrijf. Glasga rage verweet ZLM verder dat de verzekeraar het reparatiebe drijf uitsluit van het netwerk van erkende bedrijven. Daar over doet de rechtbank geen uitspraak. „Gelet op de uiteen lopende standpunten van par tijen, zou uitgebreid onderzoek moeten worden gedaan. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met de stemmen van CDA en D66 tegen is de ge meenteraad van Schouwen- Duiveland gisteravond akkoord gegaan met de aankoop van een strook grond tussen de Juliana- straat en de Weg naar de Val (N256) in Zierikzee voor de vor ming van een Business Pare, of tewel een bedrijventerrein voor ondernemingen met een zoge heten etalagefunctie. Met die aankoop is een bedrag van 4,75 miljoen gulden gemoeid. Wethouder G. van der Velde-de Wilde (WD) wist de meerder heid van de raad te overtuigen van het feit dat er grote behoefte bestaat aan een nieuw bedrij venterrein voor het binnenha len van hoogwaardige werkge legenheid. Het voorstel tot deze aankoop werd vrij onverwacht gelanceerd. De commissie Ruimtelijke Ordening werd er nog maar drie weken geleden in een besloten bijeenkomst over geïnformeerd. Volgens Van der Velde behoort die snelle besluitvorming echter tot de spelregels van het gemeentelijk ontwikkelingsbe drijf. Als dat niet alert kan ope reren, zal het projectontwikke laars nooit te vlug af kunnen zijn. De wethouder toonde zich dan ook uiterst tevreden zodra zich gisteravond binnen de raad een ruime meerderheid voor het voorstel begon af te tekenen. Moeite CDA en D66 hadden moeite met deze manier van besluiten ne men. D66-woordvoerder C. Ge- (Advertentie) f LIGHT CRUISES iet Veerse Meer -vaartochten op de idy Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat. 11 en 18 augustus Prijs 67,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 KRUININGEN - Een 31-jarige bromfietser is gistermiddag op de Vlakebrug bij Kruiningen om het leven gekomen. De man heeft waarschijnlijk niet gezien dat de slagbomen dichtgingen. Hij raakte een slagboom met zijn hoofd. De man overleed ter plaatse. luk pleitte voor een beter onder bouwd voorstel in plaats van een dergelijk ad hoe beleid. Ver der vond zij de keus van het aan te kopen perceel niet logisch. De voorkeur van D66 gaat eerder uit naar het achterliggend ge bied. Dat sluit logisch aan bij het bestaande bedrijventerrein aan de Straalweg en biedt te vens ruimte voor aanleg van een ontsluitingsweg naar de N256, die er sowieso moet komen. Ge luk uitte ook bezwaren tegen aantasting van de zichtlijnen als het perceel langs de Platte- weg in de toekomst wordt be bouwd. Visie P. Berrevoets-Ringelberg (CDA) uitte een reeks bezwaren tegen het voorstel. Zij miste in de eer ste plaats een doorwrochte to taalvisie, vreesde voor het weg trekken van bedrijvigheid uit de kleine kernen en meende dat er nog mogelijkheden volop zijn in de gemeente voor de vestiging van bijvoorbeeld kantoren en computerbedrijven. Haar voor beeld van 'diverse oude ge meentehuizen' schoot in het verkeerde keelgat bij wethou der Van der Velde. Die beschouwde dat als een sneer, temeer daar Berrevoets volgens haar wel wist hoe het met de voormalige gemeente huizen is gesteld. Volgens de CDA-woordvoerster was haar opmerking echter niet als sneer, maar als voorbeeld bedoeld en hoorden daarin ook leegstaande boerderijen. Wethouder Van de Velde bleef geïrriteerd over het pleidooi van Berrevoets om een totaalvisie, terwijl dat haaks staat op een strategisch handelen van het ontwikkelingsbedrijf waar het CDA zich eerder volmondig voor heeft uitgesproken. PvdA- fractievoorzitter W. Renden uit te bewondering voor de overtui gingskracht van Van der Velde. Hij wilde nog niet ingaan op de gedetailleerde invulling van de grond, maar was het volledig eens met de aankoop. De fractie van SGP/GPV wilde juist wel ver vooruit kijken, het liefst dertig jaar. Woordvoerder P. van der Meide zag de aankoop ook in relatie met de toekomstige face lift van de oostkant van Zierik zee en sprak zelfs over de aanzet van het amitieuze geulenplan en de aanleg van een transferium voor Zierikzee. De 1500 kilo wegende kap hangt boven de molen. foto: Pieter Honhoff door Jacoliene van Weele DREISCHOR - De Dreisterse molen Aeolus aan de Molenweg heeft gister ochtend zijn kap teruggekregen. Vol gens voormalig eigenaar J. van Wezel werd de molen ongeveer anderhalf jaar geleden 'onthoofd' en hij vond het 'best een evenement je' dat de volledig geres taureerde kap weer teruggeplaatst werd. Nadat de molenmakers van Molenma kerij J. Hoefkens uit Middelburg nog een laatste likje verf aangebracht had den kwam even na tienen de met sjor- banden vastgezette vijftienhonderd ki lo wegende kap met behulp van een hijskraan van de grond. Onder belang stelling van enkele Dreistenaars werd het gevaarte de lucht in getakeld tot bo ven de molen en er op gezet. Na een half uur zakte de kap met een plof op zijn plaats in de molenromp. Van Wezel stond genoeglijk toe te kij ken. „Ik vind het best leuk dat hij nu eindelijk klaar is. Ik ben er al tien jaar mee bezig." Hij kocht de molen vijftien jaar geleden en heeft toen zelf gepro beerd de restauratie te financieren. Dat lukte hem niet en vijf jaar geleden ver kocht Van Wezel de molen aan de toenmalige gemeente Brouwershaven onder voorwaarde dat zij de Aeolus res taureerden. „Brouwershaven is daarna opgegaan in gemeente Schouwen-Duiveland en zij hadden aanvankelijk niet veel interesse om de molen te restaureren. Dat is uit eindelijk toch goed gekomen", vertelt Van Wezel. Hij gaf bij de gemeente aan dat het geen gezicht zou zijn als de kap van de molen er af is op het moment dat de jury van Entente Florale in de groene dorp komt kijken. „Daar is over ge praat in de gemeente en wij kregen daarna bericht dat de Aeolus voor 30 juni klaar zou zijn. Dat zal denk ik niet helemaal lukken, want de wieken en de lier moeten er nog aan bevestigd wor den. Daarnaast moet hij nog wit ge maakt worden en de naam moet er weer op." door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De 31-jarige Richard Harder gaat een civiele procedure aanspannen tegen de Staat vanwege zijn onterechte uitlevering aan Portugal. Hij verlangt genoegdoening voor de bijna twee jaar dat hij opgeslo ten zat in Nederlandse en Portu gese gevangenissen. Voorts overweegt hij stappen te gen de Portugese televisiezen der RTP, de actualiteitenru briek NOVA en de Belgische kinderpomojager Marcel Ver- vloesem. Harder zat bijna twee jaar in voorarrest op verdenking van lidmaatschap van een interna tionaal netwerk van pedofielen. Vanaf juni 1999 zat de man in hechtenis in Middelburg en be gin dit jaar besloot minister Korthals van Justitie dat Har- (Advertentie) Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 0111-401318. www.interieur-paauwe.nl der uitgeleverd moest worden. Op 7 mei sprak de rechtbank in Funchal op Madeira hem vrij van mensenhandel, koppelarij en lidmaatschap van een crimi nele organisatie. Inmiddels is Harder anderhalve maand terug in Zeeuws-Vlaan- deren. Sindsdien is hij dakloos. Van zijn woning in Axel is gedu rende zijn periode van detentie de huur opgezegd en al zijn spullen zijn door toedoen van een voormalig huisgenoot ver dwenen. Bovendien zijn de identiteitspapieren van Harder op Madeira zoekgeraakt. Hij moet rondkomen van een uitke ring van honderd gulden per week. Zijn advocaat stelt dat het voor Harder onmogelijk is een normaal leven te leiden. Morkhoven Harder kwam in aanraking met Justitie doordat de Werkgroep Morkhoven van de Belg Ver- vloesem de autoriteiten materi aal toespeelde waarin een va kantiefilm van Harder was verwerkt. Tussen beelden, en kele jaren geleden gedraaid op Madeira, waren scènes gemon teerd van volwassen mannen die seks met kinderen hadden. Harder heeft steeds volgehou den dat het materiaal gemani puleerd was en dat Vervloesem hem probeerde erin te luizen, maar de rechtbank in Middel burg geloofde hem niet. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Rid ders, minstrelen, jonkvrouwen, narren en meer van dit soort op merkelijke figuren bevolkten gisterochtend het schoolplein van christelijke basisschool On der de Wieken in Burgh-Haam- stede. De Middeleeuwen golden als thema voor het festijn voor afgaand aan de zomervakantie. In twee groepen brachten de leerlingen een bezoek aan Slot Haamstede. Ze togen er in een bonte stoet met platte karren naartoe en kregen er een rond leiding en een diavoorstelling. Op het schoolplein stond een circuit van spelletjes in middel eeuwse stijl: boogschieten, zandzakken gooien, schand paal staan en ringsteken. De maaltijd op het schoolplein bood een volks tafereel. Het me nu bood brokken brood, fruit en worsten. Een harpiste zorgde voor de muzikale omlijsting. Het zomerfeest werd besloten door Ben Jansen VLISSINGEN - De Wester- schelde Container Terminal (WCT) behoort tot de wereld klasse. De kade, geprojecteerd aan de buitenkant van het ha ven- en industriegebied Vlissin- gen-Oost, voldoet precies aan de eisen die gelden voor de con tainerstromen met de grootste groei in Noordwest-Europa. De verwerking van de containers en de indirecte werkgelegen heid die er uit voort komt, moe ten 2200 tot 2700 arbeidsplaat sen kunnen opleveren. Voor zowel Rotterdam als Ant werpen kan de WCT een rol spelen als ondersteunend knooppunt. De terminal is noodzakelijk om de Zeeuwse havens deel te laten uitmaken van internationale vervoersnet werken. De aanleg betekent bovendien dat de haven van Vlissingen-Oost minder afhan kelijk wordt van een beperkt aantal industriële verladers. Een en ander staat in een onder zoek naar de economische haal baarheid van de Westerschelde Container Terminal. Het nog vertrouwelijke rapport is ge maakt door de adviesbureaus Ocean Shipping Consultants/ Bridgecraft en Buck Consul tants International. Het onderzoek vormt een van de bouwstenen voor het milieuef fectrapport voor de WCT. Schifting De samenstellers van het rap port voorzien dat de toenemen de inzet van grotere schepen zal leiden tot een schifting tussen terminals die als wereldklasse gelden en havens die tot de sub standaard behoren. Een wereld klasse terminal ligt dicht bij open zee, is ook bij laagwater bereikbaar voor schepen die veertien meter diep steken, be schikt over minimaal 1800 me ter ononderbroken kadelengte en biedt een hoge snelheid van laden en lossen. De beoogde lig ging van de WCT, de geprojec teerde kadelengte van 2600 me ter en het voornemen van het Antwerpse overslagbedrijf Hessenatie de behandeling van de containers voor zijn rekening te nemen, betekenen dat de WCT aan de eisen van de we reldklasse voldoet. Het containervolume in de Noordwest-Europese havens is in de jaren negentig met gemid deld 7 procent gegroeid. Voor de eerste tien jaar van deze eeuw wordt een toename met gemid deld 6 procent voorzien. De ont wikkeling van het aanbod van overslagfaciliteiten houdt daar gelijke tred mee. De ervaringen en verwachtingen over de perio de 1999-2011 geven een toena me van gemiddeld 6,5 procent te zien. De grootste toename valt te verwachten in het interconti nentale containerverkeer van en naar Asië en de overslag van containers van het ene zeeschip op het andere. Dat zijn juist de marktsegmenten waarvoor de containerterminal in Vlissin- gen-Oost geschikt lijkt. Samenwerking In de economische analyse wordt de verwachting uitge sproken dat de WCT vanaf de aankomst van het eerste sch ip in 2004 binnen tien jaar volledig gebruikt zal worden en winstge vend kan worden geëxploiteerd. De samenstellers achtten sa menwerking tussen de havens van Antwerpen, Rotterdam, Zeeland en - in mindere mate - West-Brabant van belang. Deze Rijn-Schelde-Delta-benade- ring is noodzakelijk om de capa citeit van achterlandverbindin gen (via weg, water en spoor) goed te benutten en de vervoers stromen over meerdere haven bekkens te spreiden. De verwachting is dat van elke 100 containers die in Vlissingen zullen worden overgeslagen er 28 over de weg gaan, 28 per bin nenvaartschip, 14 per spoor en 30 per kustvaarder. Niet de overslag van de 2 mil joen containers, levert de mees te werkgelegenheid op, maar de behandeling, opslag en distri butie van de inhoud. Dat kan 1000 tot 1500 arbeidsplaatsen opleveren. door Harmen van der Werf DEN HAAG - VVD-Kamerlid J. Geluk wil de toelating van het schimmelbestrijdingsmiddel chloorthalonil via een motie door de Tweede Kamer laten af dwingen. Staatssecretaris Fa- ber van Landbouw moet de stof volgens Geluk toevoegen aan de lijst van elf landbouwkundig onmisbare bestrijdingsmidde len, die vorig jaar is vastgesteld. Of de Tweede Kamer in meer derheid zo'n motie steunt, is on zeker. Net zoals vorig jaar is het parlement in twee gelijke kam pen verdeeld over bestrijdings middelen, zo bleek gisteren in een vergadering van de Kamer commissie voor Landbouw. GroenLinks, PvdA, SP en D66 willen de boeren geen respijt meer geven; WD, CDA, Chris tenunie en SGP wel. De twee blokken houden elkaar in even wicht: 75 tegen 75 zetels. Alle partijen in de Tweede Ka mer, behalve GroenLinks, vin den het slecht dat het gebruik van chloorthalonil middenin het teeltseizoen verboden is. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven besliste dit in een zaak aangespannen door Stich ting Natuur en Milieu en de Zuid-Hollandse Milieufedera tie, omdat de toelating van de stof al eerder was verlengd. Dat kan niet, oordeelde het College. GroenLinks-Kamerlid M. Vos had daar alle begrip voor. Begin jaren negentig is met de land bouw al afgesproken een aantal bestrijdingsmiddelen op den duur te verbieden. PvdA, SP en D66 toonden wel begrip voor de situatie waarin boeren terecht gekomen zijn door het plotselinge verbod van chloorthalonil op 26 juni. Maar, zoals PvdA'er J. J. Feenstra stel de, 'deze stof verdwijnt toch een keer'. Staatssecretaris Faber (ook PvdA) zei dat zij zelf heeft voorgesteld het gebruik van de stof nog te verlengen tot maart 2002, in afwachting van een Eu ropese beoordeling. „Maar de rechter heeft dat nu verboden." Geluk keek daar anders tegen aan, ook omdat de stof in andere Europese landen nog is toege staan. Hij kondigde voor vol gende week zijn motie aan. Vol gens Faber moet de landbouw zelf een aanvraag indienen om chloorthalonil op landbouw kundige onmisbaarheid te laten beoordelen. LTO Nederland heeft dat gisteren gedaan, maar die procedure duurt zeker tot na het teeltseizoen. Het verbod treft vooral telers van spruiten en knolselderij. (Advertentie) CADEAU WONEN Middelburg - Goes In middeleeuwse kledij en met middeleeuwse spelletjes vierden de leerlingen het begin van de vakantie. foto Pieter Honhoff met een ridderslag, waarbij meester W. Troost enkele dappe re mannen tot ridder van de Wiekse Burcht sloeg. Aansluitend werd het plein in bezit genomen door leerlingen en leerkrachten van de naastge legen openbare basisschool De Kirreweie. Zij kozen voor een oosters getint feest, oftewel Ari Blaba's Grote Bazar. Hier kwa men fakirs, waarzeggers en fi guren uit de sprookjes van 1001 nacht ten tonele. Verder waren buikdanseressen en oliesjeiks. Menig Zeeuw recht de rug als ze in beeld komt. En je smelt bij de aanblik weg als sneeuw voor de zon. Marjon de Hond is er immers één van ons. Voor zo iemand neem je een depressie graag op de koop toe. De jonge vrouw die telkens aan het eind van het NOS- journaal met een niet geheel verhulde Zeeuwse tongval komt vertellen wat ons boven het hoofd hangt, blijkt ook andere interesses te hebben. Ze heeft ermee ingestemd als presentatrice te willen optre den wanneer de koninklijke fanfare Accelerando van haar bloedeigen eiland Tho- len straks een feestelijk jubi leumconcert verzorgt. Ach, moet Marjon hebben ge dacht toen ze de schnabbel aannam: weer eens wat an ders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39