PZC Voskamp ziet kansen op het NK Gewapende vrede op TT van Assen Kruiningen heeft voor elk wat wils op EK Van der Schans neemt leiding Taakstraffen voor NAC-supporters die veld betraden Pech volle training John Bakker Jarno Janssen wil zo snel mogelijk terug 27 Rabo-ploeg krijgt het tijdens titelstrijd moeilijk op makkelijk parkoers Italianen domineren kwalificatie Military Boekelo gaat toch door Mayr vier weken uitgeschakeld vrijdag 29 juni 2001 door Peter van Leeuwen ZETTEN - Bevrijd van Tour- zorgen kijkt Bart Voskamp gre tiger dan ooit naar het Neder lands kampioenschap wielren nen. De titelstrijd, komend weekeinde in Nijmegen, is voor zijn hoofdsponsor Bankgirolo terij misschien wel de belang rijkste koers van het jaar. Met zijn ploeg moet Voskamp partij bieden aan het machtige Rabo- bank-blok. Een Voskamp in kansrijke posi tie weet zich bovendien verze kerd van steun uit andere hoek. De gezworen TVM-kameraden Blijlevens (nu Lotto), Hoffman (CSC) en Knaven (Domo-Farm Frites) en Voskamp zullen nooit tegen elkaar rijden. „Met z'n al len zij n we nog klein duimpj e te gen de reus Rabobank, maar kansloos zijn we zeker niet", denkt de coureur uit het Gelder se Zetten. Het parkoers, lichter dan in an dere jaren, speelt daarbij vol gens Voskamp wellicht een doorslaggevende rol. „Het is minder selectief, voor Rabo bank wordt het moeilijker de koers te overheersen.De bank- ploeg miste alleen in het eerste jaar van zijn bestaan de natio nale titel toen Maarten den Bak ker namens TVM de sterkste was. Achtereenvolgens Boogerd (tweemaal), Den Bakker (over gekomen van TVM) en Van Bon bezorgden Rabobank de afgelo pen jaren het rood-wit-blauw. Het gebeurde telkens met groot machtsvertoon. Leuker Met de verplaatsing van de na tionale titelstrijd van Limburg naar Nijmegen is in elk geval het aantal kanshebbers fors toege nomen. „Het wordt leuker voor de toeschouwers", meent Vos kamp. De afgelopen jaren hoef den die zich enkel af te vragen welke Rabo-renner ditmaal de titel mocht opeisen. „Ik zie nu kansen voor andere renners. Uit onze ploeg kunnen Stefan van Dijk of Rudie Kemna zo maar meedoen." Voskamp (33) zelf heeft de titel ook nog niet op zak. Bij de ama teurs werd hij een keer derde, bij de profs was hij in 1996 tweede ASSEN - De Nederlandse weg- racers hebben tijdens de eerste kwalificatietrainingen voor de TT van Assen een slechte indruk gemaakt. Jurgen van den Goor- bergh, van wie morgen veel wordt verwacht, kwam in de 500cc niet verder dan de elfde tijd, 2.03,540. De Italiaanse raceduivels Loris Capirossi en lijstaanvoerder in de WK-stand Valentino Rossi waren de snelsten. Capirossi's gemiddelde snelheid was liefst 179,352 kilometer per uur; hij is daarmee de snelste coureur in de historie van de TT. Het record was al tien jaar oud en stond op naam van de Amerikaan Kevin Schwantz, 177,849. Ook in de 125cc en 250cc domi neerden de Italianen. Voor de Nederlanders (behalve Van den Goorbergh) is bij de TT het mot to: 'Meedoen is belangrijker dan winnen'. Vandaag is de afslui tende kwalificatietraining. Van den Goorbergh toonde zich teleurgesteld. „Ik maak me een beetje zorgen, maar ik heb niets geforceerd met het oog op de tweede training. Op sommige stukken in het circuit moet het sneller. Maar we moeten nog wat dingen aan de motor verbe teren. Ik ging goed en snel de bocht in, maar verloor veel bij het uitkomen ervan." Rossi, de gedoodverfde win naar, vond dat zijn motor wat 'nerveus' was op rechte stukken. Hij voorspelt een snelle race, met Capirossi, Biaggi, Barros en natuurlijk hemzelf als kansheb bers, en Roberts jr. als outsider. De tweede Nederlander in de koningsklasse, Barry Veneman uit Dalfsen, eindigde voorlaat ste in 2.07,660. Veneman debu teert in Assen. In de 125cc fi nishten de Nederlandse wild card-coureurs in de achterhoe de, waarbij Ronnie Timmer zelfs helemaal niet was gekwa lificeerd. Patrick Lakerveld werd 29e, op zes seconden van de Italiaan Borsoi. Wilhelm van Leeuwen klokte de 30e tijd en Adrie den Bekker had de een na langzaamste tijd. In de kwartliterklasse noteerde Jamo Boesveld (dankzij een wildcard in het veld) de 26e tijd, 2.12,454 tegen 2.05,194 van de snelste, de Italiaan Melandri. Arnold Litjens had de lang zaamste tijd en werd 32e. Gert Pieper kwalificeerde zich niet. Ook Boesveld, Litjens en Pieper hebben een wildcard gekregen. Hun machines komen veel ver mogen tekort en hun berijders veel ervaring. ANP achter Den Bakker. Hij heeft zich nu volledig op het NK kun nen richten. Voskamp is niet in voorbereiding op de Tour, zoals dat in het verleden in deze pe riode meestal het geval was. „Best lekker, maar aan de ande re kant mis je ook wel iets. Niet door Gert Lammerink PAPENDAL - Wout-Jan van der Schans heeft na het eerste onderdeel de leiding bij het Eu ropees kampioenschap voor springruiters op Papendal. De ruiter uit Lunteren won gisteren met Broere VDL Corland het jachtspringconcours. De Nederlander was in het on derdeel, direct verreden op tijd, enkele fracties van een secon- Tijdens de eerste race om het wereldkampioenschap in de 500cc in het Japanse Suzuka duwde Max Biaggi concurrent Valentino Rossi onder het oog van de camera's bijna van de baan. In Barcelona volgde vori ge week een handgemeen tussen de hoogstgeklasseerden. Maar ook een officiële waarschuwing van de Internationale Motor- sportfederatie (FIM). Knap las tig voor de topcoureurs. door Servaas Smulders ASSEN - Valentino Rossi komt net een minuut later dan zijn collega-coureurs op de perscon ferentie ter kennismaking voor de TT in Assen. De leider in het klassement om de wereldtitel in de 500cc neemt in het midden plaats, aan een kant geflan keerd door Max Biaggi en Ken ny Roberts en aan de andere zijde door Jurgen van den Goor bergh en Daijiro Katoh. Rossi kijkt alle kanten op, be halve in de richting van landge noot Biaggi. Tja, na afloop voor een fotosessie moeten ze elkaar wel even aankijken, maar niet recht in de ogen. En de omar ming is duidelijk gemaakt. Het teken van Rossi is duidelijk: met Max Biaggi zal hij nooit echt be vriend raken. Maar officieel, zo zeggen de twee topcoureurs in de konings klasse, is de ruzie bijgelegd. „We are oké", zegt Rossi. 'Het is over', luidt het statement van Biaggi. De officiële waarschuwing die beide coureurs vorige week na afloop van de race in Barcelona kregen, mist zijn effect niet. Die waarschuwing kwam nadat beide coureurs na de race, net voor de huldiging, letterlijk met elkaar op de vuist gingen. Het verhaal wil dat Rossi zijn land- zo zeer de Tour, maar wel een grote ronde." In plaats van de Ronde van Ca- talonië scherpte hij zijn vorm aan in rittenkoersen in Beieren (winnaar bergklassement), Duitsland (vierde in eindrang schikking) en Luxemburg, waai den sneller dan de Duitse favo riet Ludger Beerbaum, die Gladdy's S in de ring bracht. Derde werd een voormalig Ne derlander, de voor Italië star tende Jerry Smit met Lux Z. De overige leden van de natio nale équipe van bondscoach Bert Romp, Olympisch kampi oen Jeroen Dubbeldam, Jan Tops en debutant Angelique Hoorn, eindigden in de midden moot. Hoom werd met Hascal 24e, Dubbeldam met De Sjiem genoot een klap zou hebben ge geven of zijn gezicht tegen een muur heeft geduwd. Vast staat dat Biaggi enkele duidelijke schrammen op zijn wang had. Dat handgemeen ging de we- reldmotorsportbond FIM te ver. En de FIM had ook de beelden gezien van de race in het Japan se Suzuka, waarbij Biaggi met een elleboogduw Rossi bijna buiten de baan deed belanden. Om een verdere escalatie tussen de twee Italiaanse coureurs te voorkomen, kwam er dus een waarschuwing. Hoe gaan de coureurs daar mee om en wat kan er gebeuren als er nog een volgt? „Dan een of twee wedstrijden niet in de baan", concludeerde Valentino stellig, terwijl hij alsmaar verder bij Van den Goorbergh op schoot kroop. Biaggi, steunzoekend bij Roberts, moest Rossi wel bijval len. Extra spannend Rossi en Biaggi staan dus op scherp en dat maakt de TT in Assen dit jaar extra spannend. Beiden hebben er inmiddels al les aan gedaan om de spanning op te voeren. Jaloezie bij Biaggi zou de aanleiding zijn. De Itali aan kan het niet uitstaan dat de jongere Rossi, die door zijn ge weldige uitstraling het publiek met een knipoog op zijn hand krijgt, met soms speels gemak naar de wereldtitel rijdt. Biaggi, vier keer wereldkampi oen in de 50cc maar nog steeds geen wereldtitel in de konings klasse van de 500ce, rijdt welis waar bij het glamourteam van Marlboro, maar wordt nu op al le fronten overschaduwd door de jonge straatvechter Rossi. Assen wacht dit weekeinde on getwijfeld weer een pittig duel tussen de twee Italiaanse kemp hanen. GPD hij een keer tweede en derde in de tij drit werdMet zijn vorm zit het goed, in Belgische kermis- koersen kreeg hij de bevestiging dat ook zijn teamgenoten klaar zijn voor het NK. „Van Dijk klopte vorige week Steels in de sprint, Kemna won er een en 28e, Tops met Roofs 31e. Er kwamen in het kampioen schap 59 combinaties aan de start. Onder hen de voor België uitkomende Twentenaar Jos Lansink, die met Caridor als 18e finishte. Pas enkele dagen voor het begin van het EK werd duidelijk dat Van der Schans kon deelnemen. Hij rijdt de wedstrijden met een gebroken sleutelbeen, twee we ken geleden opgelopen bij een valpartij in de eigen manege. dinsdag in Oostende zaten we met zes man in een kopgroep waarin Rabobank niet vertege- woordigd was." Dat laatste zegt volgens Vos kamp iets, hoewel de Rabo-ka- nonnen zich elders voorbereid den op de Ronde van Frankrijk. Mede door een soort van brace heeft hij bij het springen geen pijn. Vandaag staat het tweede deel van het EK op het programma. Aan de hand van die wedstrijd, over twee manches, wordt ver volgens het definitieve landen- klassement opgemaakt. De ontknoping van de individuele titelstrijd is zondag. Het optreden van met name Dubbeldam, twee weken eerder nog winnaar van de Grote Prijs „Het NK op dit parkoers lijkt heel erg op een kermiskoers. Wij hebben bewezen daarin goed de weg te weten." Programma NK wielrennen, zater dag 8.30 uur: vrouwen; 12.30 uur: neo-amateurs. Zondag 1 juli, 11.30: elite. ANP foto Marcel Antonisse/ANP van Aken, was wat tegenval lend. Wellicht ging hij enigszins gebukt onder de huizenhoge verwachtingen. Aangezien de Nederlandse prestaties, met uitzondering van die van Van der Schans, niet ver boven de middelmaat lagen, staat de équipe van Romp in het voorlopige landenklassement slechts op een vijfde plaats. Duitsland leidt, superieur. Dan volgen Ierland, Zweden en Bel gië. ANP doorSven Remijnsen KRUININGEN - In Kruiningen hebben ze aan één dag wielren nen per jaar niet genoeg. Daar om is ook het programma van de 68e editie van de Ronde van Kruiningen weer gespreid over twee dagen: vanavond de trim mers, morgen de amateurs, de junioren en de nieuwelingen. „Het programma past precies in elkaar", zegt Fester Aarts, de voorzitter van de organisatie. ,Het had zelfs nog drukker kun nen zijn als onze aanvraag voor een wedstrijd voor de meisjesju nioren en -nieuwelingen niet was afgewezen. Het is jammer dat het zo is gelopen. Ergens in Friesland was ook een wedstrijd voor die categorieën aange vraagd, maar wie rijdt er nu driehonderd kilometer om drie kwartier te kunnen fietsen? Het vervelende is dat die wedstrijd nu helemaal niet meer op de ka lender is terug te vinden." Over het aantal inschrijvingen van onze sportredactie BREDA - Een voetbalveld is een besloten erf en als voetbalsup porters tijdens een wedstrijd het speelveld betreden, begaan ze een strafbaar feit. Ontstaan er rellen en vechtpartijen, dan kan een officier van justitie de da ders ook nog vervolgen voor openlijke geweldpleging. Dat besliste de Bredase politie rechter mr. J. Zeijen gisteren in een proefproces. Voor het eerst stonden voetbalsupporters te recht voor erf vredebreuk. En kele NAC-aanhangers die tij dens de wedstrijd NAC-FC Twente het veld hadden be stormd, werden veroordeeld tot 120 uur werkstraf. Op 10 februari van dit jaar viel in de tweede helft de verlichting uit in het NAC-stadion. Een door Anton Lippold ASSEN - Over het Europees kampioenschap wegrace is mo torcoureur Jarno Janssen stel lig: „Dat is helemaal niets. Het benadert nog niet de eerste divi sie van het voetbal. Het is de hoofdklasse." De 25-jarige mo torcoureur kwam de voorbije twee jaar uit in de Grand Prix 250cc. Gebrek aan grote spon sors wierp Neerlands grootste racetalent terug naar het EK, het voorportaal van de WK. Het is het bekende verhaalVoor Nederlandse wegraces is het op een houtje bijten. In Spanje en Italië zijn opleidingen voor cou reurs. Daardoor komen de beste rijders ook uit die landen. „Daar kunnen wij niet tegenop, de ani mo van sponsors in Nederland is te gering", verzucht Janssen. „Er is geen geld voor opleiding en daardoor zie je ook weinig ta lenten." Zelf heeft hij niettemin een gro te kans terug te keren in de Grand Prix. De coureur uit het Brabantse Helenaveen staat fier aan kop in de tussenstand van het EK. In de 250cc-klasse reed hij twee keer naar de vierde plaats, een keer naar de tweede en de laatste race, in het Joego slavische Rijeka, schreef hij zelfs op zijn naam. Voor de TT van Assen is hij de onbetwiste favoriet. Woensdag in de vrije training reed hij ver uit de snelste tijd. „Maar ik for ceer niets, ik ga geen risico's ne men om te winnen. Een plaats bij de eerste drie is mijn doel. Ik weet wel dat ik mij in Assen kan presenteren aan sponsors. Het is de kans te laten zien dat ik nog besta." Want de EK is het stiefkindje van de motorsport. Zo is het ren nerskwartier buiten het circuit gevestigd, de rijders mogen zich buiten de trainingen en race om niet binnen het terrein begeven, ze mogen slechts drie keer een halfuur trainen en vrijdag is er helemaal geen training. Dat is nota bene de dag voor de wed strijd. „Maar", ziet Janssen als voordeel, „dan heb ik wel de ge legenheid aan bepaalde mensen mijn gezicht te laten zien." Ofwel, dan kan hij lobbyen bij bedrijven en potentiële spon sors. Janssen: „Ik wil volgend jaar per se terug in de Grand Prix. De eerste drie van het EK mogen sowieso GP's rijden, maar het gaat erom of je het budget ervoor hebt. Met een ei gen team in de GP rijden kost minimaal 1,5 miljoen gulden. Maar dan praat je slechts over is Aarts beter te spreken: 41 amateurs, 28 junioren en maar liefst 71 nieuwelingen. „Vorig jaar waren er ook al zoveel nieu welingen Het blij kt dat voor die categorie de datum bijzonder gunstig is." Bij de nieuwelingen gaan drie thuisrijders van start: Arjen Mosselman, Pieter Israël en Mark Eckhardt. Bij de junioren wordt Kruiningen vertegen woordigd door Mark Aarts en Jan van Koeveringe. Kanshebbers bij de amateurs zijn Eric Vèreecken en Mare Blok, afgelopen dinsdag nog eerste en derde in de Ronde van Sint Jansteen. Ronald Krijnen, vorig jaar winnaar in Kruinin gen, is opnieuw van de partij. Ook de plaatselijke bevolking heeft haar steentje weer bijge dragen. Aarts: „We hebben weer huis-aan-huis gecollecteerd. Dat gaat al jaren goed. De men sen hebben iets over voor de wielerronde, vooral omdat zo'n evenement goed is voor de am biance in het dorp." GPD groepje van de Twente-aanhang kwam op het veld en provoceer de de NAC-aanhang. „Wij wil den die gasten van ons veld ja gen", zeiden de drie verdachte NAC-fans. Officier van justitie C. Corten: „Als er een gracht loopt tussen het veld en de toeschouwers en er staat dan ook nog eens hek werk met prikkeldraad, dan weet toch iedereen dat het niet de bedoeling is om het terrein op te gaan", stelde ze. De politie rechter gaf de officier gelijk. Van de KNVB kregen de rel schoppers al een stadionverbod voor drie jaar. „Dit is een kleine doorbraak", aldus Roelant Oltmans, alge meen directeur bij NAC. „We voelen ons gesteund door het OM. Het is nu duidelijk dat erf- vredebreuk door suppporters niet wordt getolereerd. ANP een coureur, een motor, een monteur. Het kost verschrikke lijk veel geld, want er zijn zes tien GP's en je moet naar Japan, Brazilië, Maleisië en Australië." Gebrek aan geld was het groot ste probleem toen hij in de GP reed. „Maar ik kreeg die kans en dan kun je niet weigeren. Ik heb nu alles op alles gezet terug te keren. Ik leef er helemaal voor. Ik heb alles wat ik bezat ver kocht en in het team gestoken. Ik heb ook geen salaris en woon bij mijn ouders. Maar ik weet waarvoor ik het doe. Ik ben su- pergemotiveerd. Die drijfveer werkt heel goed. Mentaal ben ik sterk, wat dat betreft ben ik echt gegroeid de laatste twee jaar." ENSCHEDE - De military van Boekelo gaat dit jaar toch door, ondanks de dreiging van mond en klauwzeer uit Engeland. Het CCIO in de omgeving van En schede heeft plaats van 4 tot en met 7 oktober. Lange tijd bestond er twijfel. Van het deelnemersveld komt 60 procent'uit Engeland, waar de MKZ-crisis nog woedt. Door in formatie van het ministerie van Landbouw, het onderzoeksin stituut ID-Lelystad en de Britse autoriteiten werden de organi satie van het evenement en de grondeigenaren gerustgesteld. De uithoudingsproef wordt over een oppervlakte van zo'n 50 hectare voor een belangrijk deel verreden over agrarische grond. Verder zijn er weinig continentale evenementen met zo'n grote deelname uit Groot- Brittannië. Mocht de crisis in Engeland aanhouden, dan zullen quaran- tainemaatregelen worden geno men. ANP HELSINKI - De Nederlandse schansspringer Ingemar Mayr is zeker vier weken uitgeschakeld. Bij een test in een windtunnel in Helsinki is de potentiële olym- piaganger aan zijn rug gebles seerd geraakt. Mayr viel bij een windsnelheid van 115 kilometer per uur op zijn rug. Spieren in en rond darmen en blaas raakten beschadigd. Mayr is in Finland geopereerd. ANP Kemphanen Rossi en Biaggi gunnen elkaar niets Valentino Rossi (links) en Max Biaggi toonden elkaar geen blik waardig tijdens de persconferentie aan de vooravond van de TT. foto Harry Tielman/GPD ASSEN - De eerste kwalificatietraining in de Supersport 600cc-klasse van de TT in Assen is voor John Bakker op een mislukking uitgelo pen. De motor van de 23-jarige Terneuzenaar hield er gisteravond na vier ronden mee op. „Ik was nog een beetje aan het opwarmen, toen de motor er mee stopte. We hebben geen idee waaraan het zou kunnen liggen. Het is de eer ste keer dat we met pech te maken krijgen", vertelde Bakker gisteravondOok over de ernst van het euvel kon hij weinig vertellen. „In het ergste geval moeten we onderdelen uit Terneu- zen laten overkomen of moet de tweede motor geprepareerd worden. Maar ik reken daar niet op." De snelste tijd werd gisteravond gereden door de Nederlander Wim Theunissen. „Dat is een rijder waar ik normaal gesproken wel tegen opgewassen ben", wist Bakker te melden. Hij hoopt daarom vandaag, tijdens de tweede en laatste kwalificatietraining, alsnog een goede tijd neer te zetten. De beste tijd die Bakker tijdens een van de vier ronden neerzette was overigens nog beter dan de tijd die hij woensdag tijdens de vrije trainin gen realiseerde. Het betekende echter toch een klassering in de achterhoede. „Bijna icd°reen is in de kwalificatietraining sneller gegaan dan in de vrije training van woensdag", was Bak kers verklaring. Wout-Jan van der Schans in actie met Broere VDL Corland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27