Jeugd waterforum stemt tevreden PZC Helden aan de Schelde wil tong en oren strelen Licht in de duisternis Zeeuws Orkest en Würtz op dreef 10 Organisatie betreurt tegenvallende belangstelling van landelijke media Minister Borst beschermt huisarts met apotheek kunst&cultuur Richard Thompson op Straatfestival lezers schrijven Irak Aangifte Zomerconcert vrijdag 29 juni 2001 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vier dagen lang hebben ze genoten, de studen ten aquatische ecotechnologie aan de Hogeschool Zeeland (HZ) Sander Houweling en An- kie van Hartevelt. Het zijn twee leden van het organisatietcam voor het Jeugd Wereld Water Forum (YWWF). Op de afslui tende publieksdag in Vlissingen kwamen gisteren ongeveer 250 bezoekers af. „Een waardig ein de. We hebben een paar kleine minpuntjes ontdekt, maar in het algemeen zijn we meer dan te vreden", zegt Houweling. De organisatie, die in handen was van de HZ, betreurde het dat de landelijke media weinig belangstelling hebben getoond. „De pest is dat randstedelingen te snel vinden dat Vlissingen te ver weg ligt", verzucht Houwe- ling. „Maar het belangrijkste is dat er tweehonderd studenten uit ver schillende landen waren, die zich gezamenlijk hebben inge zet voor een wereldprobleem. medicijnverstrekker onafhan kelijk is. Voor dat dilemma heeft Borst een oplossing bedacht, die zij gisteren in een brief aan de Tweede Kamer heeft meege deeld. Zij wil zittende apo theekhoudende huisartsen meer bescherming bieden. Zijn apotheekvergunning blijft gel den, ook al komt er een gewone apotheker in de buurt. Het vak van huisarts op het platteland moet zo aantrekkelijk blijven. Waarborg Maar de apotheekvergunning gaat wel verloren, als de apo- theekhoudende huisarts stopt. Het is vervolgens aan de zorg verzekeraar, bijvoorbeeld de CZ Groep of OZ Verzekeringen, om te zorgen voor voldoende farmaceutische zorg op het platteland. Dat kan met óf zon der apotheekhoudende huisarts zijn, al tekent Borst daarbij aan dat de zorgverzekeraar ook de huisartsenzorg voor zij n patiën ten moet waarborgen. De minis ter stelt voor dat zorgverzeke raar, huisarts en apotheker daarvoor 'passende afspraken' maken voor 'de aldaar gecon stateerde lokale situatie'. Borst komt eind dit jaar in het kabinet met een wetsvoorstel om dit te regelen. Welk effect haar voorstel op het aantal apo theekhoudende huisartsen zal hebben, vermeldt de minister niet. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zittende apo theekhoudende huisartsen krij gen meer rechtsbescherming, maar hun vergunning vervalt als zij hun praktijk stoppen. Zorgverzekeraars, huisartsen en apothekers moeten in de toe komst samen uitmaken hoe de medicijnverstrekking op het platteland verder gestalte wordt gegeven. Dat wil minister Borst van Volksgezondheid in een wets voorstel vastleggen. Borst zit met een probleem. Zij wil de ge zondheidszorg op het platte land goed houden. Dat kan vaak alleen als een huisarts een apo theek mag voeren als nevenin komstenbron. Tegelijkertijd vindt de minister het een slechte zaak dat één en dezelfde per soon medicijnen voorschrijft én verstrekt. Zij hecht aan onaf hankelijkheid. Volgens de huidige wetgeving moet een huisarts bovendien zijn apotheek dicht doen, als zich in zijn werkgebied een ge wone apotheker vestigt. De apotheker gaat voor. Borst vindt dat ook prima, vanwege de on afhankelijke positie als medi- cij nverstrekker. Om de gezondheidszorg op het platteland overeind te houden, zijn dus apotheekhoudende huisartsen nodig. Maar van de andere kant is het beter als een En dat is water of het gebrek daaraan", merkt Van Hartevelt op. „Van de HZ hebben we een startkapitaal van 50.000 gulden gekregen om in Kyoto in 2003, bij het Wereld Waterforum, de resultaten van ons actieteam, het YWAT te presenteren." Sietze Leeflang uit Boxtel, di recteur van het Centrum voor Ekologische Techniek De Twaalf Ambachten, had ook meer publiciteit voor zijn uit vinding verwacht. Hij toonde het waterloze toilet, waar slechts een handjevol bezoekers acht op heeft geslagen. „Wij hebben nota bene zo'n zeventig instanties benaderd, maar zon der respons. Onbegrijpelijk, want het is echt een werelduit vinding." Drinkwater In moderne toiletten spoel je per keer acht liter water door. „Dat is allemaal drinkwater dat we zomaar weg laten stromen. Doodzonde en onnodig", ver klaart Leeflang. Het toilet werkt zonder een druppel water. Een aansluiting op het rioleringsysteem is over bodig en de bevestiging van de wc gebeurt met een paar schroefjes. „Voor een gemiddeld Nederlands huishouden levert ons toilet een waterbesparing van ongeveer tweehonderd liter per dag op." In het toilet wordt een plastic zak gehangen van maïsmeel, die volledig biologisch afbreekbaar is. Op de bodem ligt gehakt stro. „Nadat je je behoefte hebt ge daan, leg je er een rond, precies passend stuk speciaal papier op. Daarmee wordt de urine of poep volledig afgedekt. Het is gega randeerd geurloos." Na verloop van tijd, stelt de uit vinder, ontstaat een soort pa- pier-maché. Zijn ideaalbeeld is dat vervolgens de volle zak leeg gegooid wordt in een GFT-bak. „Zoals de afvalverwijdering dat nu al doet. De menselijke com post kan vervolgens uitge strooid worden over de akkers. Menselijke mest is milieuvrien delijk en de ideale vervanger voor kunstmest. Kunstmest draagt enorm bij aan het broei kaseffect." Hij verwacht dat er nog veel overredingskracht nodig is door Lilian Dominicus TERNEUZEN - De derde editie van het Terneuzense wereldmu ziekfestival Helden aan de Schelde wordt uitgebreider dan voorgaande jaren. Het basis concept - vijf vrijdagavonden achter elkaar een optreden van een exotisch gezelschap van er gens op de aarde - blijft over eind, maar de organisatie wil er een totaalevenement van ma ken. De kale markt wordt een knusse oriëntaalse casbah, zo belooft de organisatie. Lampjes in de sfeer van duizend-en-een- nacht, vaandels en andere ver siersels geven een exotisch tint je aan het evenement. Nieuw is ook een speciale eet- tent, waar de bezoekers zich kunnen voeden met exotische gerechten uit het land van her komst van de muzikanten. Zo kookt kok Ronald Meijer bij gelegenheid vande komst van de Algerijnse zanger Diamei cous cous en schaft de pot bij het op treden van Waza Roots uit Gha na kentumere (vis en spinazie in tomatensaus). Daarnaast komt voorafgaand aan elk wereldmuziekoptreden een straatartiest de sfeer opluis teren, hangend aan de trapeze, rijdend op een een wieier of ver kleed als clown. De harde kas seien van de Markt worden te vens voorzien van een speciale dansvloer, voor wie zijn lede maten niet stil kan houden tij dens een .van de zonnige optre dens. Kampioen De Vlaming Leo van de Woestij- ne krijgt de eer van het eerste optreden in de serie van vijf. De vice-wereldkampioen eenwiel- fietsen zal op vrijdag 20 juli op zijn rijwiel koffie schenken met zijn hoofd en gasten in razend snel tempo van hapjes en drank jes voorzien. Aansluitend volgt een optreden van reggae-groep Waza Roots uit Ghana. Voor man Acharlie Tee Atta-Soaw heeft met vele bekende musici samengespeeld, onder wie de Senegalese saxofonist Fela Ku- ti. De week daarop verzorgt Fratelli Fiasco met het circus Fiasco een levendig clowns spektakel met illusionisme, evenwichtstoeren en muziek. De Haïtiaanse zangeres Marlè- ne Dorcena brengt later op de avond nummers die doorspekt zijn met strijd en hoop op een beter Haïti. „Een beetje een vreemde eend in de bijt", zegt mede-organisator Guido Goe- thals. „Deze avond dus geen groot dansspektakel, maar klei ne, intieme songs." Gerecht van de dag is een stoofpotje met gei tenvlees. Op vrijdag 3 augustus laat de artiest Empress op gigantische stelten in voortdurend wisse lende kostuums fantastische verhalen de revue passeren. De Cubaanse groep Santa Palabra zorgen vervolgens voor een swingende avond op opzwepen de son-, salsa- en cha-cha-cha- ritmes. De kok houdt het op car- ne de cerdo con papaya, hetgeen zich vertaalt in vlees met papa ya- Bakeljauw De straattoneelspelers Gina en Jonny onthullen op vrijdag 10 augustus als de chimpansees Boris en Tasja de ware aard van de stijldans. Garifuna All Stars Sietze Leeflang op zijn waterloze toilet: „Voor een gemiddeld Nederlands gezin levert dit een waterbe sparing van tweehonderd liter per dag op." foto Ruben Oreel voordat de ophaaldienst over gaat tot het ophalen van mense lijke compost, dat daarna nog eens over de akkers uitgestrooid wordt. „De rioolbusiness houdt dit ook tegen. Maar echt, als on ze voorouders niet menselijke mest gerecycled hadden, waren wij hier nooit geweest." De stu dente Ankie van Hartevelt ver wacht dat het grote publiek nog lang niet toe is aan het waterlo ze toilet. „Het idee dat je menselijke mest gaat gebruiken, is toch heel bij zonder. Dat heeft tijd nodig. Ik vind het een slechte zaak dat er drinkwater wordt gebruikt om de wc door te spoelen. Daarvoor zijn goeie alternatieven te be denken, zoals het gebruik van regenwater." De Twaalf Ambachten: www. waterbesparen.nl uit Belize (Centraal-Amerika) is het ultieme voorbeeld van een mix van stijlen, zoals West- Afrikaanse muziek, Cubaanse Son, Amerikaanse blues, Afri kaanse percussie en inheemse Arawak-muziek. Compleet met een danseres, met de 73-jarige zanger Paul Nabor en zanger Andy Palacio beloven ze een swingend spektakel. Funchi met bakeljauw, ofwel maïscake met gedroogde kabeljauw is het gerecht van de dag. De derde editie Helden aan de Schelde wordt afgesloten met het Duo Savar, die een 'chique acrobatieknummer'vormen. De Algerijnse zanger Djamel, wiens cd N'tia N'tia twee weken geleden in Nederland uitkwam, laat de Terneuzenaars en de toe risten voor de laatste keer swin gen. Helden aan de Schelde begint elke keer om 19.30 uur; de keu ken van kok Ronald Meyer is telkens rond een uur of vijf al open. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Olieverf schilderijen waarin elemen ten uit Israël en de joodse tra ditie zijn verwerkt, zijn deze zomer te bezichtigen in de sy nagoge en in de Wandelkerkin Middelburg. De dubbelexpo sitie van kunstenares Bep Branca Wildstrom-Knoop is gisteren geopend. De opening werd verricht door rabbijn J. Jacobs, voor zitter van het Nederlands rab- binaat. „De Thora kent drie wetten, waaronder de wet die je niet begrijpt. In deze schil derijen zijn ook veel zaken die we niet begrijpen. Dingen die met mystiek omgeven zijn, zo als de afgebeelde halve thora rol", zei Jacobs. „Maar ook fi guren die we niet kunnen doorgronden, omdat ze on duidelijk zijn afgebeeld. Daarnaast vangt de kunste nares in haar werken een hele boel licht in de duisternis. Net als bij de thora-rol ontbreken de stukken niet in het schilde rij, maar ze ontbreken bij ons." De schilderijen zijn niet alleen mooi qua kleur en abstractie, ging de rabbijn verder, maar ook door de boodschap, de waarschuwing die er in zit. „Je ziet wat mensen elkaar kunnen aandoen, hoe ze moe ten vluchten. Desondanks we ten ze dat er meer is." Bep Branca Wildstrom- Knoop komt uit Breda en ex poseerde eerder in binnen- en buitenland in musea en gale rieën. Ze maakt kleurrijke composities zowel figuratief als non-figuratief. Het is de eerste keer dat ze in Middel burg exposeert. De tentoon stelling is georganiseerd door de Werkgroep Lange Jan, de Middelburgse Raad van Ker ken en de Stichting Synagoge Middelburg. De expositie is tot en met donder dag 2 augustus te bezichtigen op elke dinsdag, woensdag en don derdag van 10.00 tot 16.00 uur. Kunstenares Bep Branca Wildstrom-Knoop en rabbijn J. Ja cobs tijdens de opening van de expositie in de Wandelkerk in Middelburg. foto Lex de Meester Fratelli Fiasco is een van de straatkunstenaars die de concerten in Terneuzen op speelse wijze inluiden. foto Charles Strijd door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het Vlissingse Straatfestival heeft op de val reep een grote naam weten toe te voegen aan de muziekprogram- nrering op het Bellamypark. Zondag 8 juli treedt de Engelse singer/songwriter Richard Thompson op. Hoewel het grote publiek mis schien alleen zijn naam kent en niet zijn muziek, wordt hij door critici beschouwd als een van de belangrijkste en meest talent volle popmuzikanten ter we reld. Thompson is in 1949 geboren in Noord-Londen. Na een formi dabele gitaartechniek te hebben ontwikkeld in bands als Emil the Detectives en Tim Turner's Narration, richt hij op zeven tienjarige leeftijd de groep Fair- port Convention op. Met een mix van blues, folk en rock weet de groep zich eind jaren zestig op te werken tot de Britse tegen hanger van Jefferson Airplane en The Band. Na het uitbrengen van een aantal succesvolle al bums en een Amerikaanse tour nee met Traffic en Crosby, Stills, Nash Young, verlaat Thomp son de groep in 1970. In 1972 brengt hij zijn eerste solo-al bum uit, getiteld Henry the hu- man fly. Vele albums volgen, waaronder zes met zijn eerste vrouw Linda Peters. Haar prachtige stem vormt een uit stekende combinatie met Thompson virtuoze gitaarspel. Thompson heeft gitaar gespeeld op albums van bekende arties ten als Steve Winwood, J.J. Ca- le, Crowded House en Nick Dra ke. Zijn liedjes zijn gecovered door onder anderen Elvis Costello en REM en hij werkte live samen met legendarische acts als Led Zeppelin, Jimi Hendrix en Pink Floyd. Het concert van Thompson be gint om 17.30 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langerzijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Een artikel van Jaap v. Wesel in PZC van 25-06 op de voorpagi na is me uit het hart gegrepen. Ik heb in andere dagbladen ver geefs gezocht naar een artikel van gelijke strekking. Economische belangen houden het regiem van Sadam Hoessein in het zadel. Irakezen, wat moe ten jullie economisch èn geeste lijk lijden onder de dubbele rol die de politiek soms 'speelt'. Ira kezen in Nederland, jullie die het regiem in Bagdad afwezen en dachten vrijheid zonder angst hier in Nederland te krij gen. Het spijt ons, maar jullie moeten wachten èn wachten om uiteindelijk öf een negatieve be slissing te krijgen óf de medede ling dat zelfs mensen uit Cen traal Irak, terug kunnen keren. Een afwijzen v.e. status voor jul lie en daarom gedeelde vrijheid zonder angst mis te lopen is het gedogen van een regiem dat we met de mond belijden dat het niet deugt. De discussie moet maar weer eens opnieuw op gang komen over wat econo misch èn wat menselijk verant woord is. P. J. de Koning Celsiusstraat 6 Terneuzen DNA. Toegezegde slachtoffer hulp kwam na precies één maand. Inzage dossier bij par ket werd systematisch ver traagd. De officier van justitie weigerde medisch dossier op te vragen. Tijdens rechtzitting was de rechter van mening dat een slachtoffer zoiets als een 'ei gen risico' heeft en wees een aanzienelijk deel van de scha devergoeding af. Hiervoor kan een civiele procedure gestart worden. De rechter was van me ning dat het met het slachtoffer prima ging; aan zowel lichame lijke als psychische klachten werd voorbij gegaan. De dader kreeg een vrij lichte straf, doch ging in hoger beroep om de zaak weer aan te rekken. Dader viel slachtoffer weer lastig maar po litie vindt de zaak te 'licht', en weigert proces-verbaal op te maken. Ondergetekende werd door niemand op 'SchadeFonds Geweldsmisdrijven' gewezen Bij aangifte wordt je dus twee keer slachtoffer, één keer van het misdrijf en één keer van de bureaucratie bij politie en justi tie. Adri Louwerse Kraaienholseweg 1 Amemuiden (Advertentie) 'Weinig aangifte bij geweld' PZC (20-6). Ondergetekende behoord tot de 18% die wél aan gifte deden van geweld. Hier door een ongelooflijke hoeveel heid bureaucratie over me afroepend. Door miscommuni catie arriveerde de politie pas na 25 minuten, dader werd ge arresteerd. Politie wilde géén speurhond inzetten om wapen te vinden. Dader werd na verhoor heenge zonden, slachtoffer moest 9 uur op spoedeisende hulp wachten en werd aan zijn lot overgelaten. Later wegens complicaties bij specialisten geweest. Na een week werd het wapen gevon den. De politie bleek niet geïnteres seerd, wilde geen onderzoek doen naar vingerafdrukken of li/ zondag 1 juli a.s.: J (10-17.30 uur) O de 6e jf DORDTSE S 5 S c BOEKENMARKT g o met 500 kramen T> in de binnenstad E l-o van Dordrecht, de grootste in west-nederland i. c 1 www boekenmarkt.dordt.nl O O of WV 0900-4636888 Tijdens de Dordtse Boekenmarkt zijn ook de winkels van KUNSTRONDJE DORDT EXCLUSIEF GEOPEND lnfo:www.kunstrondjedordt.nl MIDDELBURG, Concertzaal Het Zeeuws Orkest onder leiding van Joan Berkhemer met als soliste Klara Wurtz, piano. Werken van Haydn, Schumann en Dvorak. door Kees Cijsouw Het Zeeuws Orkest heeft van de programmering van de drie zomerconcerten een beetje een feest der herkenning gemaakt. Schumanns piano concert is - afgezien van de in dertijd weinig geestdriftig ont vangen première - altijd al een publieksfavoriet geweest, Dvo raks achtste symfonie is inmid dels ook zeer ingeburgerd in de concertpraktijk en van de voor klassieke symfonieën van Haydn is nummer 49 een van de uitschieters, om niet te zeggen: uitblinkers. Die op zich traditionele pro grammakeuze neemt niet weg dat de drie werken afzonderlijk een aardige omkering van de verhoudingen demonstreren. Geplaatst namelijk in de tijd van ontstaan levert de klassieke Haydn met de symfonie nr 49 een vroege uitbarsting van on rust, die eerder in de Romantiek thuishoort. En omgekeerd: Schumanns romantische, lyri sche pianoconcert ziet af van het opgelegde virtuozendom, dat rond 1845 in zwang was, zo evenwichtig en klassiek van al lure is het - klavierleeuw Liszt sprak dan ook smalend van een 'concert zonder piano'. Van Dvoraks laatste drie symfo nieën voegt de dramatische ze vende zich het makkelijkst in de tijdgeest van de romantiek, maar worden in de weldadige en welluidende achtste veel min der diepe conflicten uitge speeld. Glansstuk van het eerste van drie optredens werd donder dagavond tijdens de thuiswed strijd in de Middelburgse Con certzaal de vertolking die Klara Würtz van Schumanns concert gaf. Ze speelde het werk naar ik heb begrepen voor de eerste keer, maar ze wekte de indruk al veel langer met die muziek ver trouwd te zijn. Haar uitvoering kreeg verfijning en aplomb mee. Ze speelde de muziek ongehaast en quasi-improviserend, ver voerend soms en bijna altijd po ëtisch. De allure van haar uit voering werd alleen in de weg gestaan doordat de piano me wat metaliger klonk dan me in Schumann lief is. Het orkest be geleidde alert, al haalde het in het Intermezzo niet die verfij ning die de pianiste demon streerde. Ovationeel applaus en een toe gift van de pianiste - opnieuw Schumann, nu zonder orkest. Het concert begon, wat mij be treft, minder trefzeker. Niet dat Berkhemer het Zeeuws Orkest in Haydns symfonie nr 49 (La Passione) niet beschaafd liet musiceren. Integendeel: er werd té beschaafd muziek gemaakt. Dat leidde mede door de keuze van tempi tot een uitvoering die de onderhuidse dreiging in het langzame deel en de geagiteerde onrust van de snelle delen on voldoende recht deed. Haydns La Passione hoort uit de bed ding van klassieke elegantie te breken en dat gebeurde gisteren niet. Dvoraks Achtste is een van die werken uit het symfonische repertoire, die als het ware zwelgen in de aanstekelijke me lodieën. Berkhemer vroeg het orkest voluit te gaan en kreeg royaal respons. Daardoor werd de uitvoering min of meer een tegenpool van die van Haydn Daar in technisch opzicht wei nig missers, maar te zuinig van expressie; in Dvorak wilde er wel eens een inzet wankel klin ken, maar dat bedierf het speel- en luisterplezierniet. Het orkest deed recht aan de weldadige gloed die van de muziek uitging, Met dank voor de vaak fraaie bijdragen van blazers en celli. Na de ovatie voor het orkest gaf de voor driekwart bezette zaal een ovatie aan het echtpaar Griep. Ze stoppen, na vele jaren, per 1 juli als 'beheerders' vande Concertzaal, dat ook het club huis van het Zeeuws Orkest was en is. Namens orkest en de Ver eniging van Vrienden waren er hartelijke woorden en attenties, Het Zeeuws Orkest en Klara Wiirti spelen hetzelfde programma van avond in de St. Nicolaaskerk van Brouwershaven (20 uur) en zater dag, ook 20 uur, in Aardenburgs St Baafskerk. BROUWERSHAVEN - Duo Ga votte geeft op vrijdag 6 juli een zomerconcert in de Sint Nico laaskerk in Brouwershaven. Gavotte bestaat uit organist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop. Het duo speelt onder meer nummers van hun tweede cd uit de serie Kinderconcert. Het concert begint om 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 10