PROVINCIALE 1EE1 SE COURANT Kilometerbelasting overal gelijk Krstic hoort zes keer levenslang eisen pronov J NOKIA 8210 Vlissingse pipes voor jarige prins Jorritsma mag van Kamer energiemarkt deels privatiseren interieutfflTspteekuur voor ondernemers Minister Netelenbos maakt geen uitzondering voor plattelandsgebieden Winkels nog niet klaar voor euro Funds rate op laagste peil in zeven jaar GRATIS Betjakrijders vragen steun Boogert laat kansen liggen Geen gejuich om bod Delta Geerlinks manipuleert het leven 25 Varkenspest in Duitsland Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 21° 15° Meer zon Wolkenvelden en zon. Maxima rond 21 graden bij een matige zuidwestenwind. 244e jaargang no. 151 donderdag 28 juni 2001 losse nummers 2,00 Reageer voor 13 juli en maak een vrijblijvende advies afspraak en maak daardoor kans op de veelgeprezen Comforto X-99! inteneurbcuw proiectinr inteneurbouw S telefoon 0113 2i internet: www.pzc.nl door Harmen van der Werf DEN HAAG - Overal in Nederland moeten auto mobilisten in de toekomst een gelijk bedrag aan kilo meterbelasting betalen. Minister Netelenbos is niet van plan een uitzon dering voor plattelands gebieden nis Zeeland te maken, ook al doen zich daar nauwelijks filepro blemen voor en zijn men sen er meer op de auto aangewezen. In de Tweede Kamer kreeg Ne telenbos gisteren brede steun voor haar voorstel een kilome terbelasting in te voeren. Alleen het CDA sputterde flink tegen, zonder met een alternatief te komen. De kilometerbelasting moet te zijner tijd, in 2004-2006, de mo torrijtuigenbelasting en de luxe belasting op de aanschaf van auto's vervangen. WD en ChristenUnie stelden voor ook de accijnzen op benzine zo mo gelijk te verlagen, met name om het verschil tussen benzineprij zen met buurlanden te beper ken. Dat moet grenspomphou- ders ten goede komen. Kritiek Kritiek was er op de invoering van een gelijke kilometerbelas ting voor iedereen, voor platte landsbewoners en randstede lingen. Buiten de Randstad zijn veel provincies daartegen in het geweer gekomen. Openbaar vervoer vormt er vaak geen al ternatief voor de auto. Plattelandsgebieden dachten WASHINGTON - De rente in de Verenigde Staten gaat weer om laag, ditmaal met 0,25 procent punt. De Amerikaanse centrale banken namen gisteren dit be sluit na een tweedaagse zitting van hun marktcomité. Het is de zesde maal dit jaar dat de VS hun rente verlagen. Het belangrijkste tarief, het zo genoemde federal funds rate, gaat van 4 naar 3,75 procent. Het komt daarmee op het laag ste peil in ruim zeven jaar te staan. Ook het disconto wordt verlaagd. Dit tarief gaat van 3,50 naar 3,25 procent. Het besluit om de rente omlaag te halen kwam niet onverwacht. Gezien de staat waarin de Ame rikaanse economie zich be vindt, was een renteverlaging wel te voorzien. Het was alleen de vraag of de rente met 0,25 of met 0,50 procentpunt zou zak ken. Beleggers reageerden teleurge steld. Zij hadden gerekend op een verlaging met 0,50 procent punt. In de verklaring die na het be raad werd uitgegeven, staat dat de centrale banken nog steeds 'uitzonderlijke zwakheid' en niet de inflatie zien als grootste bedreiging voor de Amerikaan se economie. Dat betekent dat de banken klaar staan om de rente verder te verlagen als de economische groei niet aantrekt. ANP/RTR pagina 10: Wall Street Advertentie expert i.c.m. DUTCHTONE ALLIN180, KUK OP PAGINA LAAGSTE PRIJS bovendien eerst de dans te ont springen. Het rekeningrijden met tolpoortjes zou tot de Rand stad beperkt blijven. Nu geble ken is dat het technisch moge lijk is elke gereden kilometer te registreren, kiest Den Haag voor het systeem van kilometer belasting. Maar dat gebeurt, onder druk van de WD, voorlopig zonder een verschil te maken tussen de Randstad en minder drukke plattelandsgebieden WD-Ka- merlid P. Hofstra sprak gisteren over een 'uniforme, eerlijke prijs voor heel Nederland'. De WD wil de belasting liever niet als filebestrijdingsmiddel in zetten, of later moet blijken dat andere middelen, zoals investe ringen in nieuwe wegen en openbaar vervoer, onvoldoende soelaas bieden. Netelenbos viel de WD min of meer bij. „Een belasting moet voor iedereen gelijk zijn." Ver schil zal er wel worden gemaakt naar de zwaarte en milieuvrien delijkheid van auto's, zoals in de bestaande motorrijtuigenbe lasting. Kleine ritten Op verzoek van de Tweede Ka mer hield de minister de moge lijkheid open om een aparte ki lometerheffing in te voeren, die per regio kan verschillen. De provincies buiten de Randstad moeten volgens haar ook niet te dramatisch doen. De grootste groei in het autogebruik zit in kleine ritten, ook op het platte land. „Daarvoor hoeven men sen niet per se de auto te ne men." Kilometerbelasting en -heffing mogen niet tot meer inkomsten voor de schatkist leiden, is een belangrijke voorwaarde voor de hele operatie. Ter geruststelling van de provincies liet Netelen bos nog weten dat zij hun op centen op de wegenbelasting behouden. Netelenbos kan aan de slag met een wettelijke regeling voor de kilometerbelasting, die hoogst waarschijnlijk begin volgend jaar naar de Tweede Kamer gaat. In 2003 staat een proef in de planning. Het hele systeem moet in 2006 landelijk dekkend zijn. door Ramses Gabriëlse SOESTDIJK - Doedelzakband Inter Scaldis pipes and drums uit Vlissingen heeft gisteren het défilé bij paleis Soest- dijk geopend ter gelegenheid van de ne gentigste verjaardag, morgen, van prins Bernhard. Oprichter Gaston Timmer man sprak van een grandioze dag voor zijn band. De band was 's ochtends in het noodweer vanuit Vlissingen vertrokken. De muzi kanten waren nog even bezorgd over het weer, maar er was volgens Timmerman geen sprake van zenuwachtigheid. „Ab soluut niet. We hebben gewoon lekker gespeeld in de stralende zon. Het was zeer emotioneel voor ons, zeker voor mij. Bij de opening van het défilé liepen we voor drie bataljons van oud-strijders uit de Tweede Wereldoorlog. Dan speel je voor de mensen aan wie je toch je vrijheid te danken hebt. Ik was zeer ontroerd", al dus Timmerman. De band werd naar eigen zeggen zeer goed ontvangen, ondanks de strenge vei ligheidsmaatregelen. „We kregen alle maal een button op. Zonder die button kwam je dus echt niet binnen." Voor het optreden werden de bands geïnspecteerd door de jarige prins Bernhard en kroon prins Wülem-Alexander. „Ze stelden het zeer op prijs dat we Schotse muziek maakten. Tijdens de inspectie staken ze hun duim naar ons op. Na afloop van het défilé kreeg de band veel positieve reacties. Ieder lid ontving een speldje voor op de hoed met het getal negentig erop en een zilveren anjer als aandenken. „Daar zijn we natuurlijk erg trots op. Bovendien zijn we gevraagd om volgend jaar te spelen op het grote défilé van Wageningen. We hebben hier wel ons visitekaartje afgegeven." Hu32H3ZJ door Simone van Driel en Lianne Sleufjes DEN HAAG - De aanklagers van het Joegoslavië-Tribunaal hebben gisteren zes keer levens lange gevangenisstraf geëist te gen de Bosnisch-Servische ge neraal Radislav Krstic (53). Zij achten hem schuldig aan het plannen en uitvoeren van geno cide op de moslimbevolking van Srebrenica in het oosten van Bosnië in juli 1995. Bij de massa-executies na de val van 'veilige haven' Srebrenica zijn volgens het tribunaal ten minste 7500 mannen en jongens vermoord. Tienduizenden mos lims werden in bussen gezet en gedeporteerd. Het is voor het eerst dat voor een aangeklaagde voor elk afzon derlijk punt in de aanklacht le venslange gevangenisstraf is gevraagd. Krstic is behalve van genocide beschuldigd van uit roeiing, moord en vervolging. Morele moed Als commandant van het Drina Corps van het Bosnisch-Ser- visch leger dat de massa-execu ties uitvoerde, is Krstic volgens Harmon ook verantwoordelijk voor de misdaden gepleegd door de troepen onder zijn gezag. „Helaas ontbrak het hem aan de morele moed om tegen zijn su perieuren op te staan. Het zijn de Krstic-en in de wereld waar door deze misdaden mogelijk worden", aldus de aanklager. Volgens de aanklagers werd het plan voor genocide door Krstic, Mladic en andere hoge officie ren beraamd op de avond van 11 juli, nadat er vanuit Srebrenica weinig verzet bleek tegen het Servisch offensief. Besloten vermoorden. „Dit was zo'n schillende eenheden vereiste, werd de enclave in te nemen en complexe operatie, die de sa- dat deze zonder de hulp van ge- de moslims te verdrijven en te menwerking van zo veel ver- neraal Krstic niet had kunnen uitge- JAKARTA - Honderden betjakrijders hebben hun driewïelige fiets voor het kantorencom plex van de Verenigde Naties en andere inter nationale organisaties in Jakarta geparkeerd. De betjakrijders riepen gisteren de hulp van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) in bij hun protest tegen het besluit van Indonesië om het rijden met klanten over de belangrijkste verkeersaders in de stad te verbieden. De Indo nesische president meent dat de fietstaxi's op de grote wegen alleen maar zorgen voor op stoppingen en bovendien het aanzien vanJa- karta als metropool aantasten. foto Tatan Syuflana/AP Volgens secretaris W. van der Linde van MKB Zee land is nog geen 40 pro cent van het Zeeuwse midden- en kleinbedrijf klaar voor de euro. De achterstand is het grootst bij de detailhandel. Kristie Boogert heeft de kans laten liggen de Belgi sche Justine Henin uit te schakelen in de tweede ronde van Wimbledon. De Oud-Beijerlandse gaf de wedstrijd ondanks een 7- 5 en 4-1 voorsprong toch nog uit handen. Henin won de tweede set met 7-5 en de derde met 6-2. De Zeeuwse gemeenten staan niet te trappelen om hun geza menlijk afvalbedrijf OLAZ aan Delta Nutsbedrijven te verkopen. Ze voelen zich overvallen door het bod N van het nutsbedrijf. Als de Nederlandse Spoorwegen foto's van je weigeren, omdat ze aan stootgevend zouden zijn, dan ben je in één klap be roemd in Nederland. Dat overkwam de Rotterdam se fotografe Margi Geer links. Ze was al langer een van de best exporterende fotokunstenaars van ons land. Nu exposeert ze haar gemanipuleerde fo to's over leven en vergankelijkheid in Amsterdam. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9,10 en 11; sport: 13,14 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; kunst cultuur: 25,26,27,29,31 en 32. Prins Bernhard maakt onder het toeziend oog van leden van Doedelzakband Inter Scaldis pipes and drums samen met luitenant-generaal b.d. Gijsbers een rondrit in de tuin van paleis Soestdijkfoto Marcel Antonisse/ANP worden beraamd er voerd", aldus Harmon. Van 9 tot 13 juli waren Mladic en Krstic 'vrijwel de hele tijd samen'. Dutchbat-soldaten hebben hen samen gezien in Po- tocari, waar 25.000 tot 35.000 moslimvluchtelingen opeenge pakt zaten. Krstic deelde beve len uit en liep rond bij het be ruchte 'witte huis', waar de moslimmannen naar toe werden gedirigeerd en hun bezittingen en papieren moesten achterla ten. Geen enkele verzachtende om standigheid is er volgens Har mon voor de daden van Krstic aan te dragen, verzwarende daarentegen te over. Hij wees op het grote lijden van de achterge bleven vrouwen, kinderen en bejaarden, alsook op het lot van de vermoorde moslims. Velen weten nog steeds niet wat er met hun mannen, zonen en broers is gebeurd en kunnen door die on zekerheid geen nieuw leven op bouwen. GPD pagina 2: twijfels over aantal doden HANNOVER - Bij een varkens bedrijf in de Noord-Duitse deel staat Nedersaksen is varkens pest geconstateerd. Dat hebben regionale landbouwautoritei- ten gisteren bekendgemaakt. De ziekte is waarschijnlijk door wilde zwijnen overgebracht. Vanuit het gebied zijn geen var kens geëxporteerd naar Neder land, aldus het ministerie van Landbouw.DPA/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Jorrits ma (Economische Zaken) mag van de Tweede Kamer doorgaan met de gedeeltelijke privatise ring van de energiemarkt. Een meerderheid van de fracties stemde gisteren in met regels die het mogelijk maken dat 49 pro cent van lokale stroomnetten in private handen komt. Alleen het economisch eigen dom mag in de etalage. Het juridisch eigendom van de net werken om stroom en gas te dis tribueren, blijft bij gemeente en provincie. Deze opzet is geba seerd op een motie van de PvdA. Dienst uitvoering en Toezicht Energie (DTe) ziet erop toe, dat de private bedrijven zich bij ex ploitatie yan de netwerken aan de regels houden en dat er geen tekorten aan stroom en gas ont staan. Bij wanbeheer kan de minister van Economische Zaken de on derneming verplichten het eco nomisch eigendom aan een an der bedrijf door te verkopen. Jorritsma wil begin 2002 de eer ste privatiseringen mogelijk maken. In 2004 volgt een evalu atie en bekijkt de Tweede Ka mer of verdere privatisering zinvol is. Uitbreiden De minister kondigde gisteren ook aan het toezicht op de ener giemarkt fors uit te breiden. Verder heeft DTe de mogelijk heid in de beginfase extra juris ten in te huren als daar behoefte aan is. Jorritsma studeert nog op een suggestie van de WD, die wordt gesteund door de PvdA, om naast de DTe nog een 'prestigieuze commissie' in te stellen die met een 'helikopter- blik' de hele energiemarkt kan overzien. ANP (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postepdeonderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijvinq van mijn (post)bankrekening- 3 1 3 c per maand met nummer. ~j automatische incasso handtekening: 39'4^ c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC afdeling lezersservice 8 "713214"000002" EiïÏÏSSZ, di wo ds vr 2a (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1