Israël ontruimt nederzettingen PZC Meeste bosbranden in Spanje door nalatigheid President Argentinië haalt Big Brother binnen Grond Sellafield is radioactief afval Bouterse verhoord Zeker vijf doden in Kalimantan door etnische onlusten Fraude bij bedrijven EU loopt in miljarden Tweede Kamer wil EU-boycot op producten van kolonisten Paus eindelijk enthousiast ontvangen Vier jongeren beschuldigd van moord Damilola Minderheid van Macedonische Albanezen wil ingrijpen Navo EU-pleidooi voor veiliger auto's Verlaten basis Russen radioactief New York verbiedt bellen in auto Mobieltjes bedreigen gorilla's Bulgaarse partijleider opgestapt woensdag 27 juni 2001 door Frans Lindenkamp BUENOS AIRES - Dat hij saai is en ook zo gezien wordt, vindt hij niet erg. Hij acht het zelfs een deugd na tien jaar Menem met zijn playboyachtige stijl van re geren. Erger vindt president Fernando de la Rua dat de Ar gentijnen hem steeds vaker be oordelen als lui en slaapverwek kend. Vooral cartoonisten scheppen er behagen in hem geeuwend of snurkend af te beelden met gro te wallen onder zijn ogen. Geconfronteerd met zijn dalen- de populariteit heeft De la Rua daarom ingestemd met het op poetsen van zijn fletse imago. De Argentijnen dienen een posi tiever beeld van hem te krijgen. Op aanraden van zijn naaste medewerkers zullen daarom de zer dagen verborgen camera's in het presidentiële Casa Rosada paleis geïnstalleerd worden. De beelden moeten indruk wekken van een hardwerkend staats hoofd. De la Rua (63) maakt niet de vrolijkste periode door van zijn vijfjarige ambtstermijn die er nu bijna voor de helft op zit. Af gezien van het feit dat het staatshoofd niet bij machte is om de aanhoudende economi sche recessie en de daaruit voortvloeiende groei van de ar moede te keren, kwakkelt hij met zijn gezondheid. Een paar weken geleden onder ging hij een ingreep om een ver stopte kransslagader vrij te ma ken. De la Rua zweert dat hij zich kiplekker voelt, maar er zijn aanwijzingen dat hij veinst. Zijn persoonlijke vriend, minis ter Lombardo van Volksge zondheid, merkte onlangs ietwat ongelukkig op dat de president aan aderverkalking lijdt. Hoewel De la Rua dit latei- moest ontkennen als een 'fout je', haakten cartoonisten op nieuw gretig hierop in. Er gaat geen dag voorbij of zijn vergeet achtigheid wordt in verband ge bracht met aderverkalking en het daarmee samenhangende geheugenverlies. Mediaoffensief Met de recente bekendmaking van de uitkomst van een onder zoek dat nog maar 20 procent van de Argentijnen het beleid van De la Rua prijst en dat de helft van het electoraat spijt heeft op hem te hebben gestemd, achten communicatiespecialis ten het tijd voor een mediaof fensief. Zeker met het oog op de strategische verkiezingen voor het Congres in oktober. De staatstelevisiezender Canal 7 gaat daarom dagelijks beelden van een 'ijverige' De la Rua de uitzenden tussen de reguliere programma's door. De regering wijst kritiek van de hand dat politiek misbruik wordt gemaakt van de staatste levisiezender. „Kritiek op de re gering is gezond, maar we dul den niet dat het alleen kritiek is wat de klok slaat. De la Rua ver dient ook applaus", stelt rege ringswoordvoerder Juan Pablo Baylac. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël is van plan nog deze week illegale ne derzettingen van joodse kolo nisten in de Palestijnse gebie den af te breken. Minister van Defensie Ben Eliezer kondigde gisteren aan dat zestien van der gelijke nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever vanaf deze week zullen worden ont ruimd. Het gaat overigens veel al om niet meer dan wat woon wagens. De bewindsman deed zijn uit spraken tijdens een bijeen komst van de Arbeidspartij in het noorden van het land. Rechtse politici, onder wie de minister van Binnenlandse Vei ligheid Uzi Landau, reageerden furieus op de aankondiging van zijn collega. Volgens hem heeft Ben Eliezer helemaal geen recht dergelijke besluiten te nemen zolang premier Sharon in de VS verblijft. Sharon zou overigens volgens de staatssecretaris van Defensie Rabin-Filosof al zes weken geleden met de ontrui ming hebben ingestemd. Maandag zei Ben Eliezer voor de commissie buitenlandse za ken en defensie dat hij opdracht heeft gegeven illegale nederzet tingen te ontruimen 'om rede nen van veiligheid'. Hij zei de bewoners uit de nederzettingen te willen krijgen door dialoog, maar anders met geweld. De afgelopen jaren hebben ko lonisten op de Westelijke Jor daanoever zo'n 45 illegale woonoorden gebouwd, vaak grenzend aan al bestaande ne derzettingen. Ben Eliezer is één van de popu lairste ministers van de regering van nationale eenheid. Maar binnen zijn eigen Arbeidspartij wordt hem verweten ideolo gisch te veel op de rechtse natio nalistische lijn van premier Sharon te zitten. Boycot In Nederland wil een meerder heid van de Tweede Kamer wil dat de Europese Unie een boy cot instelt tegen agrarische pro ducten, geproduceerd door Israëlische kolonisten op de be zette gebieden. In een gisteren door GroenLinks, PvdA, D66 en SP aangenomen motie wordt de regering opgeroepen zich in Eu ropees verband hard te maken voor een dergelijke boycot. Israël wordt ervan beschuldigd misbruik te maken van de han delsvoordelen die het land sinds 1998 geniet. Volgens een ver drag mogen Israëlische produc ten tegen een gereduceerde invoerheffing de unie binnen komen. De voordelen gelden na drukkelijk niet voor producten uit joodse nederzettingen op be zet Palestijns gebied. Er zijn echter volop aanwijzingen dat partijen fruit en groente uit deze nederzettingen onder Israëli sche vlag tegen het gereduceer de tarief naar de unie worden uitgevoerd. Volgens initiatief neemster Karimi van Groen Links is het de hoogste tijd dat de Europese Commissie een ein de maakt aan deze praktijk. AFP/DPA/RTR/ANP LVOV - Na twee dagen van tegenvallende opkomst en onverzoenlij ke reacties van orthodoxen viel paus Johannes Paulus H gisteren op de vierde dag van zijn bezoek aan Oekraïne eindelijk een warme ontvangst ten deel. Naar schatting 300.000 gelovigen heetten de 81- jarige kerkleider enthousiast welkom in Lvov, het centrum van de katholieke minderheid in het land. Op slechts 60 kilometer van zijn geboorteland Polen droeg de paus op de paardenrenbaan van Lvov een mis op. Hij verklaarde een aartsbisschop en een priester zalig. In zijn preek riep hij Oekraïners en Polen op om hun geschiedenis van vijandschap achter zich te laten. foto EPA door Henk van den Boom BARCELONA - Spanje wordt bijna dagelijks geteisterd door bosbranden. Dikke grijze rook wolken trekken overgrote delen van het land. Het bosbrandsei zoen is in volle hevigheid, en vroeger dan andere jaren, losge barsten. Weinig regen, de extre me hitte en de harde wind wor den als de externe oorzaken genoemd. Maar wat de Spaanse autoritei ten liever verzwijgen, is dat 70 procent van alle branden opzet telijk of door grove nalatigheid ontstaan. „We hebben zelf ge zien dat mensen hier vlakbij in het kurkdroge bos op een open vuur aan het barbecuen waren. De patrouillehelikopter van de brandweer heeft ze ontdekt en weggestuurd", zegt een andere bewoner van de getroffen wijk. Elk jaar staat brandweer vooreen hopelozer taak. „Tech nisch zijn onze middelen uitge- out" zegt een woordvoerder van het ministerie van Milieu in Madrid. Een miljard gulden LONDEN - De Britse justitie heeft vier jongeren in staat van beschuldiging gesteld voor de moord op 10-jarige Damilola ï^ylor vorig jaar november. De affaire met Damilola, die doodbloedde in een trappenhuis in de Zuid-Londense wijk North Peckham nadat hij met een mes in zijn been was gesto ken, leidde destijds tot veel op schudding. Gedacht werd aan een racistische moord. Het is niet duidelijk welke etnische af komst de vier aangehouden jon geren hebben. Politie pakte de vier jongeren, lussen de 14 en 16 jaar oud, gis termorgen op in verschillende delen van Londen. Justitie be sloot na een maandenlang on derzoek een aanklacht tegen het viertal in te dienen. Het kind werd doodgestoken toen hij van school op weg was naar huis. Hij was nagebleven voor een com puterles. Zijn vader verklaarde destijds dat Damilola hem had gesmeekt naar Groot-Brittan- "ie te komen om hem te bescher men tegen kinderen die hem op school lastig vielen. ANP wordt jaarlijks uitgegeven aan preventie en bestrijding met als enig resultaat dat het areaal dat ieder jaar in vlammen opgaat een gestaag stijgende curve ver toont. Vorig jaar ging een gebied zo goot als de provincie Utrecht in vlammen op. De brandweer moest in totaal achtduizend keer uitrukken voor bosbran den. De vooruitzichten voor dit jaar zijn niet gunstiger. Nog vroeg in het seizoen is al meer dan 2000 hectare natuur verlo ren gegaan. Met deze sombere cijfers is Spanje absolute koplo per in Europa. Op zichzelf is dat niet zo verwonderlijk gezien het klimaat en het grote oppervlak bos en natuurgebied. De bestrij ding van bosbranden valt onder verantwoordelijkheid van de zeventien autonome deelrege- ringen. Maar tussen de deelsta ten onderling bestaan grote verschillen in aanpak en des kundigheid. Dit leidt iedere jaar weer tot heftige politieke discussies waarbij de verwijten over en weer over tafel vliegen. Zo staat het beleid van premier Jordi Pu- jol van Catalonië bekend als 'bosbrandbevorderend', sinds hij een paar jaar geleden advie zen van de brandweer negeerde waardoor duizenden hectaren bos verloren gingen. Politieke vijanden sprongen gretig in op de miskleunen van de Catalaan se leider. Ook de regering van westelijke regio Galicië heeft wat dit betreft een geblakerd imago. Om de negatieve publiciteit wat in te dammen, zou de regionale televisie van Galicië instructies van de deelstaatregering heb ben gekregen om in de journaals geen melding meer te maken van bosbranden. Om dit politie ke geharrewar tegen te gaan pu bliceert de centrale regering in Madrid sinds kort geen gege vens meer over het aantal bos branden per deelstaat. Het mi nisterie van Milieu heeft Spanje nu opgedeeld in vier gebieden: de kuststreek, het binnenland, het noodwesten en de Canari- sche Eilanden. Hierdoor is niet te meer te zien welke overheid verantwoordelijk is voor welke brand. De beslissing wordt fel aange vochten door landbouworgani saties, de milieubeweging en sommige politieke partijen. Het ministerie blijft echter bij zijn beslissing omdat anders het ge vaar zou bestaan dat sommige deelstaten gegevens achterhou den of gaan knoeien met cijfers. Milieuorganisatie 'Ecologistas en Acción' noemt dit een ge vaarlijke tendens en spreekt over de 'kop in het zand steken voor de werkelijke problemen'. De milieubeweging hamert al jaren op een betere coördinatie tussen de verschillende overhe den. Bewustmaking De grootste taak voor de over heden is volgens veel deskundi gen echter de bewustmaking van het publiek. Het achteloos weggooien van peukjes is vol gens de brandweer een van de voornaamste oorzaken van de vele bosbranden. Een straffer vervolgingsbeleid van de schul digen is daarbij noodzakelijk. De politie heeft vorig jaar 134 mensen aangehouden op ver denking van brandstichting. GPD BILTHOVEN - In de grond bij de Britse opwerkingsfabriek Sella- field zit te veel plutonium en americium. Volgens Nederlandse re gels moet de grond worden beschouwd als radioactief afval. Het Rij ksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) deed on derzoek naar de grond op verzoek van de milieu-inspectie. Green peace had eind vorig jaar 120 kilo aarde gestort bij de kerncentrale Dodewaard. Hiermee protesteerde Greenpeace ertegen dat Neder land kernafval laat verwerken in de nucleaire fabriek van Sella- field. In de aarde trof RIVM 1,6 tot bijna zeven keer zoveel plutoni um aan als het concept-Besluit Stralingsbescherming toestaat. Bij americium waren de concentraties 4,5 tot veertien maal zo hoog. Volgens R. Smetsers, hoofd van het Laboratorium voor Stralings- onderzoek van RIVM, geeft het onderzoek niet aan welke risico's mensen in de buurt lopen. Daarvoor zou een aparte analyse moeten worden uitgevoerd. ANP Bouterse verlaat het kantongerecht. foto Edward Troon/ANP PARAMARIBO - Dési Bou terse is gisteren door de rech- ter-commissaris in de Suri naamse hoofdstad Parama ribo ongeveer 4,5 uur ver hoord over zijn rol bij de De cembermoorden. Het was voor het eerst dat Bouterse meewerkte aan een strafrechtelijk onderzoek naar hem. Bouterse ver klaarde na afloop dat hij zich geen verdachte voelt in de zaak, maar dat hij dacht ge hoord te worden als getuige- deskundige. Op 8 december 1982 ver moordden de toenmalige mi litaire machthebbers onder leiding van Desi Bouterse vijftien vermeende tegen standers van het bewind. Het bloedbad staat bekend als het dieptepunt van de Suri naamse geschiedenis. Het Openbaar Ministerie in Pa ramaribo doet momenteel strafrechtelijk onderzoek naar de daders van de moor den. Een groep voor- en tegen standers van de voormalige legerleider had zich verza meld voor het gebouw waar het verhoor plaatshad. Bou terse werd door zijn aanhang op applaus onthaald. Verge zeld van zijn lijfwachten zei Bouterse dat het onderzoek nog een tijdje gaat duren, maar dat hij ook een volgen de keer op verzoek van de rechter-commissaris zal ver schijnen. „In het nationale belang hoop ik dat deze zaak snel achter de rug is", aldus de parlementariër. Ook in Nederland besliste het gerechtshof in Amster dam dat het OM de rol van Bouterse bij de December moorden moet onderzoeken. ANP van onze redactie buitenland SKOPJE - De minderheid van etnische Albanezen in Macedo nië roept steeds luider om een Navo-interventie om het land weg te kunnen trekken van de rand van een burgeroorlog. De etnisch Albanese rebellen blijven intussen dreigen de hoofdstad Skopje aan te vallen nu ze nog altijd niet kunnen deelnemen aan het politieke overleg. In delen van het land gingen de gevechten tussen de rebellen en het regeringsleger gisteren ook gewoon door. Iljaza Halimi, één van de leiders van de grootste Albanese partij in Macedonië, denkt dat alleen de inzet van een Navo-macht een burgeroorlog in het land kan voorkomen. Volgens hem is in Macedonië na de bestorming van het parlement door Slavi sche Macedoniërs maandag avond de chaos compleet, en is de Navo de enige die opgewas sen is tegen tegen de situatie. Vorige week bleek het bondge nootschap bereid troepen naar Macedonië te sturen, maar uit sluitend om toe te zien op de vrijwillige ontwapening van de Albanese rebellen. Voordat dit kan gebeuren, moet de regering in Skopje eerst een akkoord met de opstandelingen sluiten. Zo'n overeenkomst lijkt nog ver weg. De Zweedse minister van Bui tenlandse Zaken Lindh ver spreidde gisteren een verkla ring, waarin zij het geweld scherp veroordeelt en alle par tijen oproept kalm te blijven. De verklaring ging ook uit van EU- buitenlandcoördinator Solana en EU-commissaris Patten (Buitenlandse Betrekkingen). Gedrieën spraken zij nadrukke lijk hun steun uit aan de rege ring in Skopje. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken had den daar maandag juist op aan gedrongen. Het zit de demon stranten hoog dat de rebellen ongehinderd en met hun wapens weg mochten uit het onlangs door hen ingenomen dorp Ara- cinovo, vlakbij Skopje. Gisterochtend vroeg blokkeer den burgers in Aracinovo de weg om het konvooi met zich te rugtredende rebellen tegen te houden. De opstandelingen werden begeleid door KFOR. De poging van westerse bemid delaars, met name van Solana, om door middel van de overeen komst met de Albanese rebellen in Aracinovo de situatie in Ma cedonië te stabiliseren, lijkt mislukt. ANP/DPA/RTR/AFP BRUSSEL - Er moet een Europese regeling komen om de vei ligheid van auto's te verbeteren. Onderzoek wijst uit dat een veiliger voorkant van auto's meer effect heeft dan andere maatregelen, zoals het tegengaan van het rijden onder in vloed. Dat staat in een rapport van de Europese Raad voor de Ver keersveiligheid, dat gisteren is gepresenteerd. Het rapport wordt gesteund door onder anderen de Belgische verkeersmi nister Durant. België is komend half jaar voorzitter van de Europese Unie. Jaarlijks vallen in de EU bij verkeersongelukken 42.000 do den en 3,5 miljoen gewonden. Volgens Sanders kan het verbe teren van de veiligheid van voorkanten van auto's 175 men senlevens per maand sparen in de EU. In Nederland is dat 41 levens per jaar. ANP TBILISI - Op een Russische basis in Georgië is een hoeveel heid radioactief afval gevonden met een straling van 200 keer meer dan de norm. Het gaat om een inmiddels verlaten basis bij Vaziani. Er zijn zes radioactieve bronnen op het terrein zelf gevonden en twee in de omgeving. De basis is ontruimd volgens een ontmante lingsafspraak met de OVSE, de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa. AFP WASHINGTON - New York gaat als eerste staat in Amerika het telefoneren in de auto aan banden leggen. Het parlement van New York heeft een wet aangenomen die automobilisten verbiedt bij het telefoneren de hand van het stuur te nemen. Alleen het 'hands off telefoneren is voortaan toegestaan. Voorstanders wijzen er op dat het telefoneren met een hand aan het stuur gevaarlijker is dan dronken achter het stuur zit ten. Maar tegenstanders zeggen dat het telefoneren slechts één van de vele zaken is die bestuurders afleiden. Een aantal dodelijke ongelukken als gevolg van het telefone ren in de auto heeft de politici in New York over de streep ge trokken. GPD LONDEN - De explosieve groei van het aantal mobiele tele foons vormt een bedreiging voor zeldzame gorilla's in het Afrikaanse oerwoud. Dit heeft het Diane Fossey Gorilla Fund in Londen gisteren gezegd. Volgens het fonds heeft de speurtocht naar de voor de bouw van de draagbare telefoontjes en computers benodigde mine raal Columbit-Tantalit (Coltan) een verwoestende uitwer king op gorilla's, chimpansees en andere met uitsterven be dreigde dieren. De prijs van coltan, een mengsel van de metalen niobium en tantalium, is de afgelopen jaren gestegen van zo'n 100 gulden per kilo naar 2000 gulden per kilo. Dat heeft duizenden mijn werkers, en handelaren naar de streek gelokt waar die meta len worden gevonden. DPA SOFIA - De Bulgaarse demissionair premier Kostov is giste- ren opgestapt als leider van zijn partij Unie van Democrati sche Krachten. Zijn stap volgt op het grote verlies van de partij bij de parle mentsverkiezingen van 17 mei. De Unie kreeg toen ruim 18 procent van de stemmen, de partij van de voormalige koning Simeon II, de 'Nationale Beweging' die pas twee maanden ge leden werd opgericht, kreeg 43 procent. RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - In de Indonesische provincie West-Kalimantan zijn de afgelopen dagen zeker vijf doden gevallen bij een tref fen tussen de autochtone Dayaks en Madurese immigran ten. De Dayaks vielen de Madurezen aan, nadat zaterdag bij een sta dion in de plaats Pontianak het lichaam van een autochtone jongen werd gevonden. Volgens de politie is de jongen na een po ging tot roof vermoord door de Madurezen. Het gaat om een nieuwe uitbar sting van geweld tegen de immi granten. Bij eerdere botsingen tussen de twee bevolkingsgroe pen op het Indonesische deel van Borneo zijn dit jaar al zeker 500 doden gevallen. Met name in Centraal-Kalimantan was het begin dit jaar zeer onrustig. Toen werden meer dan 400 Ma durezen vermoord, en sloegen 40.000 mensen op de vlucht. De islamitische Madurezen zijn on der het bewind van ex-dictator Soeharto naar Kalimantan overgebracht. De Dayaks vin den dat ze economisch en soci aal worden bevoordeeld. De Madurezen die nu het slacht offer worden van het geweld, vluchtten waarschijnlijk begin dit jaar naar Pontianak, en wo nen sindsdien in het stadion van de provincie-hoofdstad. De au toriteiten in Pontianak meld den gisteren dat de situatie redelijk rustig is, en dat de vluchtelingen niet van plan zijn de plaats te verlaten. De Indonesische president Wa hid heeft overigens beloofd dat zijn land de militieleiders die verantwoordelijk waren voor het geweld in Oost-Timor zal vervolgen. Wahid deed deze be lofte in Australië, waar hij maandag aankwam voor een bezoek, het eerste aan dat land van een Indonesische president sinds 1974. Wahid zei wel dat het nog enige tijd zal vergen voor de militie leiders vervolgd kunnen wor den, onder meer omdat de wet aanpassing behoeft. De Austra lische premier Howard toonde zich tevreden met de belofte van Wahid.. DPA doorWim Coenraadts AMSTERDAM - Grote Europe se ondernemingen zijn op grote schaal slachtoffer van interne fraude. Verduistering en dief stal door eigen medewerkers kostten de bedrijven de afgelo pen twee jaar 3,6 miljard euro 7,9 miljard). Dat is omgere kend ruim 6,7 miljoen euro 14,7 miljoen) per bedrijf. Dat blijkt uit een gisteren ge presenteerde studie van het ac countants- en advieskantoor PricewaterhouseCoopers onder ruim 3400 bedrijven, non-pro- fitorganisaties en overheidsin stellingen in vijftien West- en Midden-Europese landen. In to taal 536 ondernemingen uit de onderzoeksgroep behoren tot de categorie 'vooraanstaande Eu ropese ondernemingen'. Zeker 43 procent van de grote bedrijven heeft sinds 1999 te maken gehad met fraude. Bo vendien vindt eenderde van de ondernemers dat het risico van fraude de afgelopen vijf jaar is toegenomen. In Nederland be stal het eigen personeel de afge lopen twee jaar 38 procent van de grotere ondernemingen en 22 procent van de kleinere bedrij ven. Opmerkelijk is dat bedrij ven nauwelijks in staat zijn zelf de fraude boven water te krij gen. In 58 procent van de geval len ontdekten ze bij puur toeval dat ze door eigen medewerkers werden geflest. Maar 22 procent van de bedrijven traint het ma nagement specifiek in fraude bestrijding. Duidelijk werd verder dat frau de en de daaruit voortvloeiende schade groeien naarmate de grootte van de organisaties toe neemt. Maar zo'n 20 procent van de opgelichte bedrijven kan meer dan de helft van de geleden schade terugvorderen. In Ne derland is die situatie nog slech ter. Slechts een van de tien be drijven wist vijftig procent of meer van het verloren geld terug te krijgen. Ruim de helft van de ondervraagde bedrijven bleek niet tegen fraude verzekerd te zijn. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5