Veel geld nodig voor brandweer PZC PZC Dromen van hoe het vroeger was Intrek van glasaal bereikt dieptepunt Provincie akkoord met bouw Waterfront Jordi heeft beste rotondeplan Toch onderzoek naar gezondheid drie oude bomen in Westdorpe ss Sluisse ondernemers willen meer toerisme en extra bedrijven Korps Sas moet groter en professioneler 21 Jeugdsoos N 58 Knokke 24 Geen adverteerders beachprints Boomgaard op wallen verkocht Boete voor incident op feest Vlissinger mag half jaar niet rijden Man gewond bij aanrijding Neuzentocht voor wandelaars ?v jig door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Om het ni veau van de brandweerkorpsen in de gemeente Sas van Gent op peil te houden, is er dringend behoefte aan veel geld voor be taalde menskracht, opleiding en materieel. De Sasse brand weer moet de komende jaren een fikse inhaalslag maken. Dat valt op te maken uit het rapport Beleidsplan Brandveiligheid en Hulpverlening 2002-2005, dat het onderzoeksbureau Van Dij- ke heeft opgesteld. Twee van de tankautospuiten van het korps van Sas van Gent zijn hard aan vervanging toe. De voertuigendateren uit de jaren zeventig en zien er voor het oog goed uit, maar er kunnen ineens technische mankementen aan het licht komen. Gebeurt dat op een moment dat de brandweer moet uitrukken voor een brand, dan kan dat catastrofale gevol gen hebben. Aanschaf van twee vervangende tankautospuiten kost 1,2 miljoen gulden. Daarbij moeten de jaarlijkse exploita tielasten van 65.000 gulden per voertuig nog worden opgeteld. Daarnaast moet Sas van Gent de komende tijd werken aan het aantrekken van extra perso neel. Alleen al om de inventari satie van gebruiksvergunnin gen in de horeca vast te stellen heeft de brandweer naar schat ting bijna 1800 uur extra werk. Het handhaven van de ge bruiksvergunningen staat op de door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het provincie bestuur heeft gisteren het sein op groen gezet voor de bouw van een dubbele woontoren op de zeedijk in Terneuzen. Gedepu teerde Staten gaven een verkla ring van geen bezwaar tegen de bouw af en verklaarden de inge diende bedenkingen van omwo nenden tegen het bouwplan on gegrond. De veertig appartementen tel lende woontoren Waterfront wordt gebouwd door het Ter- neuzense aannemingsbedrijf Gebr. Van der Poel op de plaats waar de Terneuzense waterto ren stond. De luxe appartemen ten moeten tussen de 0,6 en 1,3 miljoen gulden kosten. Tegen de bouw van Waterfront -is in Terneuzen fel verzet ge- voerd. Eerst probeerde een lo kaal comité, gesteund door de heemkundige vereniging, de sloop van de watertoren te voor komen. Dat lukte niet, waarop omwonenden zich keerden te gen het bouwplan. In eerste in stantie kregen deze mensen de bestuursrechter aan hun kant. Die oordeelde vorig najaar dat Terneuzen bij de planologische voorbereiding procedurefouten had gemaakt. Terneuzen moest de artikel-19-procedure over doen. De provincie vindt dat er nu wel sprake is van een goede ruimtelijke onderbouwing van het plan en acht de bouw van de zeventig meter hoge toren pas sen binnen het bouwbeleid. HENGSTDIJK - In dorpscen trum De Schuur in Hengstdijk kan de jeugd tot en met vijftien jaar morgenavond van acht tot half elf naar de jeugdsoos. De dorpsraad zette de soos op om dat er voor de jeugd te weinig te doen is in het dorp. woensdag 27 juni 2001 politieke agenda sinds de ramp in Volendam. Gebouwen moe ten idealiter een of meerdere ke ren per jaar onderzocht worden op brandveiligheid. De huidige korpsgrootte, zo'n vijftig vrijwilligers, is te klein om de bezetting van de opera tionele voertuigen te garande ren. Vooral overdag is de bezet ting te krap. Het korps moet tussen de zestig en vijfenzestig personen tellen. De onderzoe kers adviseren om op korte ter mijn een wervingsactie te be ginnen. Grote stap Ook beroepsmatige ondersteu ning is niet meer te vermijden. Aan de hand van landelijke cij fers zijn in Sas van Gent voor brand- en rampenbestrijding vier professionele brandweer lieden nodig. Omdat de groei van nul naar vier betaalde krachten een te grote stap zou zijn, zeker gezien de naderende herindeling van de drie Kanaal zonegemeenten, bevelen de sa menstellers van het rapport aan om bescheiden te beginnen met het aanstellen van tweeënhalve betaalde arbeidsplaats. Daarnaast zal Sas van Gent de komende tijd flink moeten in vesteren in opleiding en oefe ning. Vooral de eerste jaren moet de achterstand worden in gehaald. De onderzoekers schatten dat voor 2002 en 2003 bedragen nodig zijn van respec tievelijk ruim 2,8 ton en ruim honderdduizend gulden. Om de landelijke oefennormen te ha len is jaarlijks veertigduizend gulden extra nodig. Volgens burgemeester P. van den Baar wordt binnen de ge meente en het brandweerkorps inmiddels gewerkt aan de uit werking van het rapport. „De korpsen gaan intensiever sa menwerken met de bedrijfs brandweer in de Kanaalzone", zegt hij. Verder is Sas van Gent, samen met fusiepartners Axel en Terneuzen, begonnen met het opzetten van een Kanaalbrand weer. Schoondijkse kinderen tonen hun ontwerp voor de rotonde. Op de voorgrond de winnende broers Dees. foto Peter Nicolai door Wilma Valk SCHOONDIJKE - Rijkswaterstaat moet uitein delijk zijn fiat geven, maar de dorpsraad van Schoondijke ging gisteravond al akkoord met het verfraaien van de rotonde van het dorp. Het ont werp daarvoor is gemaakt door de elfjarige Jordi Dees. Al jaren is de kale dorre vlakte op de rotonde midden in het dorp een doorn in het oog van de be woners. De rotonde is eigendom van Rijkswater staat. Verfraaien mag, „als het maar niet mislei dend is voor de weggebruiker, niet te abstract, niet te hoog en noem maar op", vertelt Lilian de Wever van de dorpsraadDe raad vroeg drie basis scholen van Schoondijke om een ontwerp te ma ken. „Uiteindelijk zijn er negen fraaie ontwerpen uitgekozen, waarvan er eentje net iets mooier was dan de andere. "Het plan is van Jordi Dees 11) van de katholieke basisschool. Hij heeft het ontwerp gerealiseerd met hulp van zijn broer Renko (8) en zijn vriendjes Alexander, Stefan en Christiaan. Jordi krijgt, net als alle andere deelnemers, een boekenbon. RENESSE - De 'strandvertenties' zijn van de Nederlandse stranden verdwenen. Het bedrijf SandCast dat reclamebood schappen in het zand drukt, kon dit jaar geen adverteerders vinden. Vorig jaar drukte het bedrijf dagelijks zogenoemde beachprints van Ola en Seven Up af in Scheveningen, Renesse en Zoutelande. Volgens directeur P. Settels van SandCast zijn adverteerders huiverig om de nieuwe vorm van adverteren toe te passen. De ijs- en frisdrankmerken houden het liever bi j de traditionele strandreclame op windschermen en vlaggen. De strandprints werden door tractoren en een wals in het strand gedrukt. Onder de advertenties stond de boodschap 'afval aanpakken'. Het idee komt uit de Verenigde Staten, waar de strandverten ties ervoor zorgden dat het zwerfvuil op het strand met een kwart afnam. ANP AARDENBURG - De aankoop van een aantal fruitboom gaarden op de wallen in Aardenburg, die moeten worden om gevormd tot natuurgebied, is rond. De Dienst Landelijk Ge bied mag van de provincie een bedrag van ruim 33.000 gulden besteden om de eigenaar van het terrein te vergoeden. Eerder al kreeg DLG een vergoeding van 37000 gulden om het gebied te kopen. De fruitpercelen vallen binnen het ontwerp Gebiedplan Zee land, dat begin juni openbaar werd. In dat plan wordt onder meer geregeld waar natuur en landschap moet komen en wie de percelen mag beheren. Of de fruitbomen op het perceel blijven staan, is nog niet bekend. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 47-jarige man uit Oostdijk veroordeeld tot 1250 gul denboete, waarvan 500 gulden voorwaardelijk. De verdachte kreeg het tijdens een feest in 's-Heer Abtskerke met een fami lie aan de stok. Hij mishandelde een man en sloeg daarna met zijn auto op de vlucht, maar werd aangehouden. Uit een blaasproef bleek dat hij ruim twee keer zoveel had gedronken dan is toegestaan. Het incident speelde zich vorig jaar 5 au gustus af. De politierechter zag de delicten als vervelende fei ten, maar hield in de uitspraak rekening met bijzondere om standigheden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 46-jarige inwoner van Vlissingen voor rijden onder invloed veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en 1650 gulden boete. De Vlissinger ontkende aanvankelijk op 15 ja nuari een auto te hebben bestuurd. Hij zou de auto op de bou levard twintig meter hebben verplaatst, toen zijn vriend na een ruzie de chauffeursplaats verliet. De politierechter was niet gevoelig voor het verweer. Het was gisteren de vijfde keer dat de man veroordeeld werd voor dronken rijden. GRIJPSKERKE - Bij een aanrijding tussen een bestelauto en een personenauto op de kruising Schuitvlotstraat/Honde- gemsewegin Grijpskerke is gisterochtend een 38-jarige auto mobilist uit de gemeente Borsele lichtgewond geraakt. De man werd met een pijnlijke borst en nek overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Na controle kon hij weer naar huis. De 54-jarige bestuurder van de bestelauto uit de ge meente Veere verleende op de kruising met de Hondegemse- weg geen voorrang aan de man uit Borsele. De bestelwagen reed over de Schuitvlotstraat. door Lilian Dominicus WESTDORPE - Ér komt toch een onderzoek naar de gesteld heid van de drie acacia's voor de kerk aan de Graafjansdijk in Westdorpe. Burgemeester en wethouders willen liefst nog vóór de raadsvergadering van morgen een deskundig rapport op tafel hebben, waaruit moet blijken of de monumentale bo men uit 1887 gezond genoeg zijn om gered te worden van de kap. Ze zouden bij de herinrichting van de lintvormige dijk moeten verdwijnen. De gemeenteraad beslist deze week over een conceptvoorstel van het stedebouwkundig bu reau Speller Co Meerding voor 1 de opknapbeurt van de dijk. Dat •plan voorziet in principe in de vervanging van de oude bomen door vier nieuwe grote bomen, midden op het kerkplein. De acacia's zouden in een te slechte conditie verkeren en ook niet REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax:(0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl passen in de opzet van het ont werp. Een boomchirurg had in een rapport van acht jaar gele den geconstateerd dat de bo men, hoewel ze er van de buiten kant nog aantrekkelijk uitzien, totaal vermolmd zijn. Het zou niet duidelijk zijn hoe lang de bomen nog te leven heb ben. En mochten ze dan binnen enkele jaren toch sterven, dan moet het kerkplein nog een keer op de schop, want ook het wor telstelsel moet worden uitge graven. Speller Co Meerding en het gemeentebestuur venvach ten dat de nieuwe bomen binnen een paar jaar een beeldbepalend element zijn. Enkele leden van de commissie VROM, onder wie D66-fractie- voorzitter M. Weemaes en secre taris van de Welzijnsraad'Sas van Gent, M. Vereecken, vroe gen vorige week echter om een actueel rapport. In een periode van acht jaar, zo stelden zij, kan de gezondheid van de bomen verbeterd zijn. Aanvankelijk wilde wethouder R. Noet niet aan een tweede onderzoek, maar gisteren hebben B en W besloten toch een boomdeskun- dige naar Westdorpe te halen. Als het even kan, nemen ze de uitslag mee naar de raadsverga dering. „Lukt het niet, dan hou den we een slag om de arm", zegt burgemeester R van den Baar van Sas van Gent. „Dan kan de raad beslissen met een voorbe houd over de bomen." De raad bespreekt het herin richtingsplan van de Westdorp- se Graafjansdijk morgen om 19.30 in het gemeentehuis aan de Westkade in Sas van Gent. Ze wordt dan gevraagd een krediet van 500.000 gulden beschik baar te stellen voor het opknap pen van het centrumgebied. TERNEUZEN - Wandelsport- vereniging Zeldenrust uit Ter neuzen houdt op zaterdag 7 juli voor de veertiende keer de Neuzentocht. Er kan worden in geschreven in het Rode-Kruis- gebouw aan de Mr. F.J. Haar- manweg. Tussen zeven en acht uur gaan de wandelaars voor de 60 kilometer op pad. Voor de 35 kilometer moeten deelnemers tussen zeven en tien uur ver trekken en voor de 20 en 7.25 ki lometer tot drie uur. Dingeman de Koning hangt oude kaarten van Zeeuws-Vlaanderen op. foto Charles Strijd Expositie van oude geografische kaarten in stadhuis Axel door René Hoonhorst AXEL - Zeeuws-Vlaanderen zou hordes toeristen trekken als voormalige havenplaatsen als Hulst, Aardenburg en Phi lippine nog steeds via het wa ter bereikbaar waren. Dinge man de Koning ziet op deze warme zomerdag voor zijn geestesoog drommen plezier- vaarders en dagjesmensen naar de regio trekken, terwijl hij eeuwenoude topografische kaarten van Zeeuws- en Staats-Vlaanderen ophangt in het Axelse stadhuis. De Koning is zich er echter te gelijkertijd van bewust dat zijn dagdroom vol valse ro mantiek zit. De slootjes en vaartjes van vroeger zouden voor de huidige plezierjachten veel te ondiep zijn, om nog maar te zwijgen van de proble men met dijken op Deltahoog te en de bereikbaarheid per auto van de schattige haven plaatsjes. Met het oog op de komende herindeling van Zeeuws- Vlaanderen zijn in het Axelse stadhuis tot eind juli een aan tal oude topografische en landkaarten te zien. Oud-gra ficus De Koning, die de afgelo pen jaren alle 126 wapens van (voormalige) Zeeuwse ge meenten vezamelde, hangt ze deze week op. Op de beneden verdieping, vlak naast de prachtige glas-in-loodramen met wapens van Axel, Zeeland en Nederland, hangen kaarten en gegevens van Zeeuws- Vlaanderen en de huidige ge meenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen. Op de eerste ver dieping worden de huidige ge meenten Hulst en Hontenisse belicht en op de tweede verdie ping ligt het accent op het ge bied West-Zeeuws-Vlaande ren. Op de begane grond is, naast de kaarten van de hele streek en beschrijvingen van de drie Midden-Zeeuws-Vlaamse ge meenten, een gedetailleerde Rijkswaterstaatskaart van het Kanaal van Gent naar Terneu zen te zien. „Het kanaal is toch een levensader voor dit gebied, dat niet voor niets vaak met de term Kanaalzone wordt aan geduid. De kaart hoort er dan ook gewoon bij." Naast originele oude kaarten, waaronder exemplaren uit de zestiende en zeventiende eeuw van een Belgische verzame laar uit Waasmunster, is ook werk van De Koning zelf te zien. Hij zocht in Den Haag alle ori ginele beschrijvingen van de Zeeuwse gemeentelijke wa pens bijelkaar en zette die op plaquettes van de huidige ge meenten. Zo zijn op het lijstje van Axel de wapens van de voormalige gemeenten Axel, Zuiddorpe, Overslag en Koe wacht te vinden. „Het is mooi dat Koewacht straks ook nog, naar alle waar schijnlijkheid, bij de nieuwe Kanaalzonegemeente hoort. Dan kan het wapen er tenmin ste gewoon bij blijven staan. Maar anders gaf het in elk ge val nog de huidige situatie weer", betoogt De Koning. De tentoonstelling van histo rische heraldische tekens en topografische kaarten is vanaf vrijdag, de dag dat Provinciale Staten officieel laten horen welke herindelingsgrenzen zij voorstaan, in zijn geheel te be kijken tijdens de openingsu ren van het stadhuis. door Harmen van der Werf GOES - De intrek van glasaal is in Nederland nog nooit zo slecht geweest. Ook in Zeeland is de si tuatie dramatisch. Bij het Schouwse Prommelsluis, waar waterschap Zeeuwse Eilanden met behulp van een aalgoot glasaal over de dijk lokt, is de intrek gedaald met negentig procent. W. Dekker, palingspe cialist bij het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO), verwijt de politici in Den Haag en Brussel laksheid. Al jaren wijzen internationale visserij biologen erop dat de pa lingstand hollend achteruit gaat. Vier jaar geleden riepen zij de Europese visserijministers op een herstelplan te maken. „Het is sindsdien ijzingwek kend stil", aldus Dekker, „ter wijl de toestand in heel Europa alleen maar is verslechterd." Terwijl Brussel eerder dit jaar wel gelijk met een noodmaatre gel kwam om de kabeljauw in de Noordzee te 'redden', is van een herstelplan voor de paling in vier jaar nog geen werk ge maakt. Dat komt door de aard van de palingvisserij, denkt Dekker. Het gaat om binnenvis serij en die laat zich in Europees verband niet zo gemakkelijk re gelen. Dekker: „Maar dat kan nog geen reden zijn voor het mi nisterie van Visserij in Den Haag om met de armen over el kaar te zitten." In 1995 kwamen tienduizenden glasaaltjes over de dijk bij Prommelsluis. Hoogtepunt was 1997 met 40.000 stuks. Vorig jaar waren dat er nog. maar ze venduizend, en dit jaar in het in- trekseizoen een kleine duizend. door Conny van Gremberghe SLUIS-AARDENBURG - De ondernemers in Sluis-Aarden- burg willen dat de nieuwe West- Zeeuws-Vlaamse gemeente en de provincie zich blijven bezig houden met de versterking van de toeristische sector. Daar naast vinden de middenstan ders dat er continu moet worden gezocht naar bedrijven die zich in de streek willen vestigen. Lukt dat, dan zien de onderne mers het als een vereiste dat het provinciebestuur West- Zeeuws-Vlaanderen de ruimte biedt om unieke bouwprojecten op te zetten. Verder stellen de ondernemers dat de nieuwe ge meente in samenspraak met de middenstanders nieuwe over legvormen in het leven moet roepen. Deze conclusies worden getrok ken door de Aardenburgse, Sluisse en Vlaamse onderne mers die hebben meegewerkt aan het onderzoek naar de kan sen en bedreigingen van de lo kale middenstand, dat in op dracht van de provincie door het bureau T-sys werd uitgevoerd. Onderzocht werden de houding van de ondernemers ten op zich- te van Sluis-Aardenburg en Oostburg, hun kijk op het feno meen herindeling, de contacten van ondernemers met gemeen ten en hun visie op de kansen en bedreigingen voor en van de re gio. De uitlatingen van de onderne mers zijn niet verrassend. Ze denken verschillend over de herindeling. Drie van de 14 res pondenten acht een herindeling absoluut niet noodzakelijk. Vier middenstanders vinden juist het tegendeel nodig, de rest zweeft. De ondernemers weten wel dat de herindeling voor hen veranderingen teweeg zal bren gen. Ze vrezen dat ze in het gro tere bestuurlijk verband zaken met de gemeente moeilijker ge regeld krijgen. Ook zien ze een financiële achteruitgang van de gemeente in het verschiet. De middenstand is niet echt tevre den over de informatievoorzie ning over de herindeling en de consequenties ervan. Met name Sluisse ondernemers staan er negatief tegenover. De geënquêteerde ondernemers menen dat nader onderzoek no dig is naar de kansen en bedrei gingen van West-Zeeuws- Vlaanderen. Gedeputeerde A. Poppelaars heeft toegezegd dat de provincie aan dit onderzoek medewerking verleent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 55