Conflict dreigt over plan camping PZC Struyk rekent in tekeningen af met clichés over dikke mensen Varen tussen de scheepsmodellen Ellemeet wil niet worden verkocht aan een ondernemer Geen adverteerders beachprints Boete voor incident op feest Vlissinger mag half jaar niet rijden Man gewond bij aanrijding Boomgaard op wallen verkocht Gemeente voelt niets voor supermarkt en tweede bedrijfswoning Forse boete voor hennepteelt Geld voor onderzoek betere gezondheidszorg Schouwen-Duiveland Golfweek in Rilland-Bath Activiteiten Deltaweek RENESSE - De 'strandvertenties' zijn van de Nederlandse stranden verdwenen. Het bedrijf SandCast dat reclamebood schappen in het zand drukt, kon dit jaar geen adverteerders vinden. Vorig jaar drukte het bedrijf dagelijks zogenoemde beachprints van Ola en Seven Up af in Scheveningen, Renesse en Zoutelande. Volgens directeur P. Settels van SandCast zijn adverteerders huiverig om de nieuwe vorm van adverteren toe te passen. De ijs- en frisdrankmerken houden het liever bij de traditionele strandreclame op windschermen en vlaggen. De strandprints werden door tractoren en een wals in het strand gedrukt. Onder de advertenties stond de boodschap 'afval aanpakken'. Het idee komt uit de Verenigde Staten, waar de strandverten ties ervoor zorgden dat het zwerfvuil op het strand met een kwart afnam. ANP MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 47-jarige man uit Oostdijk veroordeeld tot 1250 gul den boete, waarvan 500 gulden voorwaardelijk. De verdachte kreeg het tijdens een feest in 's-Heer Abtskerke met een fami lie aan de stok. Hij mishandelde een man en sloeg daarna met zijn auto op de vlucht, maar werd aangehouden. Uit een blaasproef bleek dat hij ruim twee keer zoveel had gedronken dan is toegestaan. Het incident speelde zich vorig jaar 5 au gustus af. De politierechter zag de delicten als vervelende fei ten, maar hield in de uitspraak rekening met bijzondere om standigheden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 46-jarige inwoner van Vlissingen voor rijden onder invloed veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en 1650 gulden boete. De Vlissinger ontkende aanvankelijk op 15 ja nuari een auto te hebben bestuurd. Hij zou de auto op de bou levard twintig meter hebben verplaatst, toen zijn vriend na een ruzie de chauffeursplaats verliet. De politierechter was niet gevoelig voor het verweer. Het was gisteren de vijfde keer dat de man veroordeeld werd voor dronken rijden. GRIJPSKERKE - Bij een aanrijding tussen een bestelauto en een personenauto op de kruising Schuitvlotstraat/Honde- gemseweg in Grijpskerke is gisterochtend een 38-jarige auto mobilist uit de gemeente Borsele lichtgewond geraakt. De man werd met een pijnlijke borst en nek overgebracht naar' het ziekenhuis in Vlissingen. Na controle kon hij weer naar huis. De 54-jarige bestuurder van de bestelauto uit de ge meente Veere verleende op de kruising met de Hondegemse- weg geen voorrang aan de man uit Borsele. De bestelwagen reed over de Schuitvlotstraat. AARDENBURG - De aankoop van een aantal fruitboom gaarden op de wallen in Aardenburg, die moeten worden om gevormd tot natuurgebied, is rond. De Dienst Landelijk Ge bied mag van de provincie een bedrag van ruim 33.000 gulden besteden om de eigenaar van het terrein te vergoeden. Eerder al kreeg D LG een vergoeding van37.000 gulden om het gebied te kopen. De fruitpercelen vallen binnen het ontwerp Gebiedplan Zee land, dat begin juni openbaar werd. In dat plan wordt onder meer geregeld waar natuur en landschap moet komen en wie de percelen mag beheren. Of de fruitbomen op het perceel blijven staan, is nog niet bekend. woensdag 27 juni 2001 door Piet Kleemans RENESSE - De Prinsenhoeve aan de Hoogenboomlaan in Re- nesse is na veel praten en onder handelen gesaneerd, maar met de plannen voor hervestiging aan de Kampweg - onder de naam Camping Zee en Land - wil het nog niet vlotten. Uitba ter M. Ruijtenberg wil onder meer een tweede dienstwoning en een supermarkt. De gemeen te Schouwen-Duiveland wil daar niet aan, maar Ruijtenberg is niet van zins de strijd zomaar op te geven. De Prinsenhoeve moest wijken voor natuurontwikkeling. In de Regiovisie Schouwen-West stelde de gemeente 13,4 hectare compensatiegronden aan de Rampweg ter beschikking aan Ruijtenberg om daar een nieuwe camping te kunnen beginnen. Ruijtenberg ontwikkelde een Bedrijf svisie en vlekkenplan Camping Zee en Land. Op zich, stelt de gemeente, een prima plan dat getuigt van durf en in ventiviteit. Om er vervolgens in één adem aan toe te voegen dat er nog wel wat punten zijn waar aandacht aan besteed dient te worden. In het door Ruijtenberg ontwik kelde 'productconcept' is vesti- MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Oost-Souburg kreeg gisteren in de rechtbank in Middelburg voor hennepteelt en dronken rijden een forse boe te van 12.500 gulden, twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf en negen maanden ri jontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk opge legd. Agenten troffen 12 april van dit jaar bij een huiszoeking een hennepkwekerij aan. In to taal werd er ruim zeven kilo hennep en vierhonderd gram hashish op de bovenverdieping gevonden. De Souburger was een maand eerder in Middel burg betrapt op het rijden onder invloed. Hij had meer dan vier keer te veel gedronken. ging van een strandpaviljoen opgenomen. De gemeente liet Ruijtenberg in een eerder stadi um al weten dat daar geen plaats voor is. Desalniettemin heeft de campingeigenaar dat plan nog niet laten varen. „En dat ga ik niet doen ook. Ik heb er eerder van de rechter toestem ming voor gekregen en als het moet stap ik nu weer naar de rechter." Ander punt van discussie is het plan van Ruijtenberg om een tweede dienstwoning te bou wen. Het dagelijks gemeentebe stuur vindt een tweede dienst woning een beetje teveel van het goede 'gezien het aantal eenhe den en de grootte van de cam ping.' Ruijtenberg vindt dat onzin: ,,Ik wil een jaarronde openstelling van de camping en die tweede dienstwoning is ge woon nodig. Het gaat om kwali teitsverbetering en daar heeft de gemeente de mond vol van. Daarom begrijp ik niet waarom ze dit niet willen toestaan." Onmogelijk Ruijtenberg wil op zijn camping ook een grote supermarkt reali seren en daarmee niet alleen de eigen gasten, maar ook die van omliggende campings bedie nen. Bestemmingsplanmatig is het volgens de gemeente echter onmogelijk de gewenste winkel een openbare bestemming te ge ven. Een supermarkt mag, maar dan louter voor de eigen cam- pinggasten. Niet realistisch vol gens Ruijtenberg: ,,Ik kan toch moeilijk aan iedere klant gaan vragen of ze wel bij mij op de camping staan. Leuke regeltjes hoor, maar niet te handhaven." Het college van B en W wil onder voorwaarden wel akkoord gaan met het plan van Ruijtenberg een parkeergarage tegen de Rampweg aan te bouwen. Uit gangspunt daarbij is dat de par keergarage alleen voor de cam- pinggasten van Ruijtenberg gebruikt mag worden. De plan nen van Ruijtenberg en de reac tie daarop van het Schouwse college komen woensdag 4 juli aan de orde tijdens de vergade ring van de commissie grondge biedszaken, ruimtelijke orde ning en economische zaken. De vergadering in het gemeente huis begint om 19.30 uur. De salons en gangen van de Grevelingen zijn versierd met scheepsmodellen in alle soorten en maten. foto Pieter Hon hoff door Inge Heuff DEN OSSE - De naam is hetzelfde, net als de vaartochten, maar de eigenaar en het schip zijn veranderd. Rederij Zeeland in Den Osse is overgegaan in handen van J. van der Marei, die met het schip Grevelingen tochtjes over het gelijknamige water maakt Het nieuwe schip is verfraaid met scheeps modellen in alle soorten en maten. „Eigen lijk wil ik er een soort varend scheepvaart museum van maken." Na jarenlang gevaren te hebben als kapitein op een sleepboot, wilde J. van der Marei wel eens wat anders. Die kans kwam toen Rede rij Zeeland met het schip Grevelingen te koop werd aangeboden. Al bijna dertig jaar vaart de rederij over de Grevelingen met toeristen en dagjesmensen. „Ik zag dat wel zitten. Alleen brandde het schip tijdens de onderhandelingen uit", vertelt Van der Ma- rel. „Ik heb toen wel het bedrijf overgeno men maar moest op zoek naar een andere boot." Er was genoeg op de markt maar de prijzen liggen hoog en Van der Marei is kritisch. „Ik had geen zin in zo'n lange pijp waar niks moois aan zit. Het moest wel een echt scheepje zijn." Uiteindelijk vond hij een mooi bootje in Hamburg waar het rond- vaarttochtjes naar de Duitse Waddeneilan den en over de Elbe maakte. „Het scheepje is zelf al bijna een museum stuk", vindt de gelukkige eigenaar. „Het da teert uit 1959 en is vrijwel onveranderd." Het enorme houten stuurwiel staat pront op de brug, de schuifdeuren zijn nog van gelakt hout en het hele scheepje ademt een vrien delijke sfeer. Van der Marei heeft alleen een stukje van het open achterdek dicht ge maakt om zo ruimte te krijgen voor een bar. „Ik wil hier ook feesten en partijen houden en daar hoort een tap bij." Overal op het schip zijn scheepsmodellen te vinden. In de raamkozijnen staan scheepjes in flessen. In vitrines die vroeger zwemves ten bevatten (omdat er nu minder passa giers meevaren zijn die niet allemaal meer nodig) staan houten tweemasters van zo'n veertig centimeter hoog en boven bevindt zich een leestafel met boeken over schepen. Aan ieder vrij stukje wand hangt wel een af beelding van een schip. Van der Marei: „Dit komt allemaal uit mijn mini-scheepvaart museum Viane. Maar daar heb ik zoveel staan, dat verschil zie je niet eens. Ik wil ei genlijk dat dit scheepje een beetje een va rend scheepvaartmuseum wordt, dat lijkt me leuk." Het mini-scheepvaartmuseum Viane blijft Van der Marei houden. „Mijn vrouw doet dat nu zoveel mogelijk, maar we zijn alleen nog op verzoek open." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Gedeputeerde G. de Kok wil nog dit najaar duide lijkheid over de haalbaarheid van een huisartsenpost en de opening van een beperkte ver- pleegafdeling in het voormalig ziekenhuis in Zierikzee. De on derhandelingen op dit front verlopen te traag, vindt de por tefeuillehouder gezondheids zorg. De Kok voert volgende week op nieuw overleg met de verschil lende partijen die zijn betrok ken bij de totstandkoming van een centrale huisartsenpraktijk in Zierikzee. Hij verwacht van het onderzoeksbureau Zorg- consult een basisnotie met de eerste bevindingen over de haalbaarheid en het draagvlak van één duidelijk aanspreek punt in de avonduren en week einden. Uit recente gesprekken met de Districts Huisartsen Vereniging REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl (DHV) maakt De Kok op dat de neuzen een eind in dezelfde richting staan. Waar het voor een belangrij k deel nog om gaat, is de financiering en inrichting van de gezamenlijke post en de rol die de zorgverzekeraars daarin kunnen spelen. Gedeputeerde Staten besloten gisteren tot een bijdrage van 25.000 gulden voor een onder zoek naar de mogelijkheden van een zogeheten transmurale af deling voor verpleeghuiszorg in het gewezen ziekenhuis. Arcus Zorgcentra, ziektekostenverze keraar CZ en de Stichting Oos- terscheldeziekenhuizen betalen eveneens ieder een kwart van de totale kosten. Volgens De Kok is om prakti sche redenen gekozen het on derzoek los te koppelen van de studie naar de centrale huisart senpraktijk. „Jezit metnetweer even andere partijen rond de ta fel. Een aantal maanden gele den wilden we snel voortgang boeken met de discussie rond de huisartsenpost. Dan moet je dat niet samen doen. Maar de be doeling is wél alle facetten op het eind te bundelen." De Kok gaat er vanuit dat nog dit najaar duidelijk wordt hoe de vlag er bij hangt voor Schouwen-Dui veland. RILLAND-BATH - Golfvereni- ging Reymerswael houdt van 1 tot en met 7 juli de jaarlijkse Golfweek. Zowel ervaren als onervaren golfers kunnen dan een balletje komen slaan. De Golfweek begint op zondag 1 juli met de zogeheten intro-fee, een wedstrijd waarin leden van de club samenspelen met een gast die niet bekend is met de golfsport. De dagen daarop is telkens een andere groep aan de beurt om een balletje te slaan. Zo zijn er achtereenvolgens een sponsordag, een seniorendag, een ouder-kindwedstrijd, een vriendinnendag en een maten- dag. Op zaterdag 7 juli wordt de Golfweek afgesloten met de Reymer Cup. In deze variant op de bekende Ryder Cup nemen een Belgisch en een Nederlands team het tegen elkaar op. Deze wedstrijd begint om 8.30 uur. Op de andere dagen start het programma steeds tussen 12.00 en 13.00 uur. door Famke van Loon ELLEMEET - Ellemeet moet zeker geen Schouwse variant van het Amerikaanse Celebra tion worden, een dorp dat door een ondernemer (Disney) ge rund wordt. Dat vinden de in woners van het Westschouwse dorpje. Volgens de bestuursle den van de dorpsraad is echter nooit zo keihard gesteld dat het dorp maar verkocht moest wor den aan een ondernemer. Net als voor de andere kernen op Schouwen-Duiveland heeft welzij nsinstituut Scoop ook voor Ellemeet een sociale struc tuurschets opgesteld. Naast de sociale, economische en ruimte lijke inventarisatie van de situ atie in het dorp, komt Scoop in deze rapportage met een verras sende opmerking: in gesprek ken met de dorpsraad is 'het idee geopperd een dorp te verkopen aan een ondernemer'. „De kracht is dat een ondernemer dichterbij zijn 'product', het dorp dat hij exploiteert, staat dan de overheid", voegt Scoop hieraan toe. Deze opmerking deed - mede naar aanleiding van de bericht geving hierover in de PZC - gis terenavond het nodige stof op waaien tijdens de bespreking van de kernbeschrijving met de inwoners van Ellemeet zelf. Zij zien immers weinig in een soort 'commerciële overheid', die het hen naar de zin moet gaan ma ken. D. van der Wouw van Scoop had eerder deze avond de gelegenheid al aangegrepen de ze stelling te nuanceren: de overheid zou niet de belangrijk ste maker van de leefbaarheid in het dorp zijn, maar meer de in woners zelf. Eén van de dorps raadbestuurders toonde zich zeer tevreden met deze nuance ring omdat de opmerking 'uit zijn verband gerukt' was. Dorpshuis Waar de vertegenwoordigers van Ellemeet immers op doelen, is dat er 'meer particulier initia tief bij de (gemeentelijke) over heid tot stand zou moeten ko men'. Eén van de aanwezigen droeg hierop het voorbeeld van het dorpshuis aan: „Een onder nemer gaat dat runnen en voegt er bijvoorbeeld een kinderdag verblijf aan toe. De politiek zou meer ruimte aan initiatieven moeten geven, wanneer er naast commerciële ook algemene, so ciale doeleinden voor een ge meenschap aan vastzitten." Deze weergave kon op aanmer kelijk meer steun onder de be zoekers van de bijeenkomst re kenen. Uit zijn verband gerukt of niet, de schijnbare gedachte achter de opmerking, dat de gemeente op dit moment ontwikkelingen in de kleinere kernen te weinig stimuleert, kwam gisteren avond echter wel regelmatig bo vendrijven. „Je hoort nu veel in de wandelgangen dat het nu de gemeente Zierikzee is en niet de gemeente Schouwen-Duive land", stelde één van de aanwe zigen. Het vizier van de Schouwse bestuurders is in hun optiek te veel gericht op Zierik zee, hetgeen onherroepelijk ten koste gaat van de leefbaarheid in de andere kernen. „Ellemeet is veel meer georiënteerd op Burgh-Haamstede en Renesse. We moeten bepaalde voorzie ningen meer verdelen over het hele eiland." De bijeenkomst in Ellemeet was de laatste in de rij kernbespre kingen. Scoop gaat nu met de opmerkingen van de bewoners aan de slag om een 'sociale kaart' van Schouwen-Duive land te maken. Aan de hand daarvan zal het Schouwse colle ge de bakens gaan uitzetten voor een duurzaam sociaal be leid. ZIERIKZEE - In Zierikzee gaat vrijdag de Deltaweek van start. Dit jaarlijkse zeilevenement brengt naast verschillende etappes van de zeilwedstrijd ook vertier op de wal in de Zie- rikzeese haven. Bij 't Luitje hebben de hore caondernemers van de Nieuwe Haven ook dit jaar een feesttent geïnstalleerd, waar zeilers en Zierikzeënaren iedere avond van de muziek kunnen genieten Op vrijdagavond bijt de band Rip Off vanaf 8 uur het spits af. Op zaterdag 30 juni staat een feest in tropische sferen (ook vanaf 8 uur) op het programma. De feesttent zal dan aangekleed worden met palmbomen voor Tropical Party, een drive-in for matie met live-artiesten. Zon dag kunnen bezoekers van de Deltaweek van 16.00 uur tot 20.00 uur uit swingen op de mu ziek van de Scaldis Jazzband. Marieke Struyk toont één van haar getekende series clichés over dikke vrouwen. foto Pieter Hon hoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er was een pe riode waarin de publieke opi nie over dik zijn haar vreselijk opbrak. Marieke Struyk uit Zierikzee stopte in die tijd alle verbittering daarover in haar tekeningen die ze maakte tij dens haar opleiding aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunst in Den Haag. Nu heeft de verbittering plaats gemaakt voor humor. Ze is zo juist geslaagd en kreeg nog een aanmoedigingsprijs op de koop toe. Ze voelt wel wat triomf. „Di verse mensen van wie je mocht verwachten dat ze je zouden aanmoedigen, reageerden vaak heel beden kelij k als ik zei dat ik naar de Kunstacademie wilde. Dat maakte het er niet gemakkelijker op", erkent Marieke. Ze is blij dat ze heeft doorgezet. Tekenen was altijd al haar lust en haai- leven. „Ik was nog maar een jaar of acht toen ik al zeker wist dat ik daar m'n vak van wilde maken." Op de Kunstacademie leerde ze uiteraard ook andere uitingen van beeldende kunst. De afde ling 'Monumentaal' sprak haar ook zeer aan. Daarbij gaat het om het creëren van objecten binnen een ruimtelij ke structuur, driedimensio naal dus. Voor het afstuderen gaf ze toch haar voorkeur aan het platte vlak binnen de afdeling Gra fiek. Ze tekende drie complete series met verschillende the matiek: clichés over dikke mensen, spotprenten van dik ke vrouwen met magere man nen op het strand naar het voorbeeld van Engelse an sichtkaarten en een portretse- rie van zichzelf met wisselen de expressies. De humor prevaleert erin en ze erkent dat daarachter een duidelijke ont wikkeling schuil gaat „Nu doe ik het dus op deze wijze. Vroeger wilde ik ook afreke nen met die vooroordelen over dikke mensen, en dat deed ik met heel bloederige tekenin gen, maar toen was ik ook nog vrijwel een puber", grinnikt Marieke. Superheldin Tot de examenopdrachten be hoorde ook een indruk van een proces in wording. Ze gaf het de naam 'Superheldin' en is vast van plan de serie nog te completeren. Ook hierin geeft ze weer een cynische knipoog. Ze speelt zelf de hoofdrol in deze collage. „Ik maakte een foto van mezelf in een zelf ontworpen kostuum en mani puleerde die foto, zodat ik vliegend en flitsend allerlei su perdaden kan verrichten." Haar werk werd zeer positief beoordeeld door de examen commissie. Verder viel haar een aanmoedigingsprijs van Goedman, Winsor and New ton, leveranciers in teken- en schildermaterialen ten deel: een paar honderd gulden die ze in materialen kan investeren. De jury vond dat ze vooral een herkenbare, eigen stijl aan het ontwikkelen is. Volgens Marieke zelf was het niet zo'n belangrijke onder scheiding, maar ze koestert toch graag het feit dat ze uit 62 andere eindexamenkandida ten werd gekozen. Ze hoopt naast illustraties in opdracht in de toekomst ook vrij werk te blijven maken, want tekenen is en blijft haar lust en haar le ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45