PZC CDA bekritiseert Business Pare Ondernemers zien weinig in havenplan 17 Kanjer van een karper Postagentschappen zoeken alternatieven Herexamen door foutje corrector Ontbinden contract directeur kost VVV Schouwen een ton 02-02-02 moet dag vol met huwelijken worden op eiland Statenfractie acht bedrijventerrein strijdig met streekplan Kunstrif moet natuur stimuleren in Grevelingen Vrouw beboet voor vernielen bloembakken Vraagbaak ouderen zeeuwse almanak Sorry NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 woensdag 27 juni 2001 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Vereniging van Postagentschappen spreekt nog deze week met vertegen woordigers van banken om te kijken of het mogelijk is de dienstverlening op het platte land te handhaven. Ze ziet zich daartoe genoodzaakt nu Post kantoren bv her en der agent schappen sluit. Verder wil de vereniging in de gesprekken met Postkantoren bv volledige duidelijkheid en helderheid over de reorganisa tie. Veel Zeeuwse dorpsbewoners moeten binnenkort voor tal van postdiensten naar een ander postkantoor in een groter dorp of stad uitwijken. In Zeeland blijven 31 kantoren over waar bewoners straks terecht kunnen voor nagenoeg alle (geld)zaken. Naast de 31 kantoren komen er een onbekend aantal service punten in de dorpen. Daar zijn geen geldzaken te regelen. Nu zijn er nog in totaal 99 postkan toren en -agentschappen in Zee land. De vereniging van Postagent schappen vindt dat Postkanto ren bv onfatsoenlijk beleid voert en eist daarover volledige duidelijkheid. Hoewel de ver eniging kwaad is op Postkanto ren bv, realiseert ze zich dat er alternatieven op tafel moeten komen. En daarom voert ze met verscheidene banken gesprek ken. „In die gesprekken wordt niet alleen gekeken naar het open houden van bestaande agentschappen", verduidelijkt C. van Koeveringe, de Zeeuwse penningmeester van de Vereni ging van Postagentschappen. „Er wordt juist gezocht naar al ternatieven. Uitgangspunt is het op enigerlei wijze overeind houden van de dienstverlening op het platteland. We weten niet of er alternatieven haalbaar zijn. Want ook al kunnen lokale bankdirecteuren het met onze kritiek en gedachten eens zijn, we moeten toch zaken doen met landelijke directies." Volgens Van Koeveringe vinden die gesprekken deze week plaats. „Het is zaak dat er zo snel mogelijk duidelijkheid komt over de mogelijkheden, anders hoeft het bij wijze van spreken niet meer. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De CDA-Staten- fractie heeft forse kritiek op het voornemen van de gemeente Schouwen-Duiveland om langs de Weg naar de Val ten zuiden van Zierikzee een zogeheten Business Pare te ontwikkelen. Die kritiek komt tot uiting in een serie scherp gestelde vragen aan Gedeputeerde Staten. Het gemeentelijk ontwikke lingsbedrijf wil de betreffende gronden voor 4,75 miljoen gul den aankopen om het nieuwe bedrijventerrein mogelijk te maken. De gemeente wil er on dernemingen met 'etalagefunc ties' vestigen, zoals een auto- showroom. Volgens de CDA- statenfractie past een dergelijk nieuw bedrijventerrein niet in de criteria van het Streekplan Zeeland. Het CDA voert aan dat het Busi ness Pare niet aansluit bij de be staande bedrijventerreinen noch bij goéd gesitueerde be- drijfsbebouwing. Ook wordt kritiek geuit op het feit dat er geen gebruik wordt gemaakt van restruimten, maar dat het om een nieuwe locatie gaat die het open agrarisch gebied van functie verandert. Daarmee zou niet tegemoet worden gekomen aan de noodzaak tot zuinig ruimtegebruik. Ook vindt de fractie dat de openheid van het polderland en de zichtlijnen op het historische centrum van Zierikzee worden aangetast. De fractie benadrukt dat een door Ben Jansen SCHARENDIJKE - Op drie plaatsen in het Grevelingen- meer komen in de nazomer kunstriffen te liggen. De riffen bestaan uit een aaneenschake ling van holle halve betonnen bollen in verschillende forma ten. Ze zijn voorzien van gaten, zodat vissen, kreeften en krab ben er hun toevlucht kunnen ne men. De bollen zelf zullen be groeid raken met algen, wieren, zeeanemonen en ander fraais. De kunstriffen komen te liggen op plaatsen met een zandige of slikkerige bodem, waar door gaans voor een sportduiker wei nig valt te beleven. Door nieuwe interessante duikstekken te ma ken, kan de druk op andere plaatsen in het Deltagebied mo gelijk enigszins worden vermin derd. De locaties (bij Scharen- dijke, Dreischor en Den Osse) zijn gekozen omdat ze ter hoog te van parkeerterreinen liggen, zodat duikers er hun auto kun nen parkeren zonder ander ver keer tot last te zijn. Duiksportondernemer B. Mat- thijssen uit Scharendijke, initi atiefnemer van de stichting Kunstriffen Zeeland, en leden van de Nederlandse Onderwa tersport Bond (NOB) beginnen 31 augustus met het maken van debetonnen bollen. Dat gebeurt op het terrein van het recreatie schap Grevelingen bij Bom- menede. Op 8 oktober gaan de eerste bollen het water in. Aan de plaatsing van de riffen ko men geen amateurduikers te pas. Matthijssen heeft zich daarvoor verzekerd van de me dewerking van beroepsduikers: duikinstructeurs van het regi ment genietroepen. Het is de bedoeling van de stich ting Kunstriffen Zeeland en de NOB op meer plaatsen in de Grevelingen en mogelijk ook in de Oosterschelde en in het Veer- se Meer kunstmatige riffen te plaatsen. Pagina 27: schat lokt duiker VLISSINGEN - De politie heeft maandagnacht om tien over Half één een 44-jarige Vlissingse aangehouden. De vrouw had de inhoud van een Paar bloembakken vernield en baar behoefte op straat gedaan. Zij heeft een proces-verbaal ge kregen. volledige invulling van betref fende gronden niet realistisch is en strijdig met het Streekplan omdat er een bedrijventerrein ontstaat dat veel groter is dan nodig voor de omvang van de re gio Schouwen-Duiveland. Het CDA informeert of GS het eens is met deze bezwaren. Verder vraagt de fractie of GS bereid zijn medewerking te ver lenen aan de beoogde nieuwe ontsluiting van het bedrijven terrein Straalweg en het Busi ness Pare op de Weg naar de Val (N256), zoals de gemeente Schouwen-Duiveland wil. Verbaasd Het CDA toont zich verbaasd over het feit dat de plannen voor het nieuwe bedrijventerrein nog in geen enkele structuur- of be leidsvisie van Schouwen-Dui veland is opgenomen. Op grond van het Streekplan Zeeland wordt het juist noodzakelijk ge acht dat een nieuw bedrijven terrein planmatig wordt ont wikkeld. Op die manier kan er een afweging worden gemaakt tussen revitalisering, het uit breiden van bestaande terrei nen, dan wel het ontwikkelen van nieuwe ruimte voor onder nemingen. Verder wil het CDA van GS we ten of zij inzicht hebben in de beschikbare hoeveelheid ruim te op de bestaande bedrijven terreinen binnen de gemeente. De Statenfractie is benieuwd of over de plannen voor het Busi ness Pare overleg heeft plaats- door Famke van Loon ZIERIKZEE - Ondernemers, die gebruik maken van de haven in Zierikzee, hebben weinig op met de toekomst plannen van de gemeente Schouwen-Duiveland voor de haven. Een verhoging van de tarieven is alleen op zijn plaats als tegelijkertijd de voorzie ningen verbeterd worden. Te vens zou de gemeente zich in hun optiek nog eens goed ach ter de oren moeten krabben alvorens de loskade aan de En gelse Kade definitief op te rui men. Vorige week zijn de resultaten gepresenteerd van het onder zoek naar het onderhoud en de exploitatie van de gemeente lijke havens, dat is uitgevoerd door Witteveen en Bos. Het college heeft naar aanleiding hiervan een lijst van dertig 'ac ties' opgesteld: mogelijke maatregelen die het Schouwse havenbeleid kostendekkend moeten maken. Verhoging van de liggelden voor beroeps- en recreatie vaart en verwijdering van de loskade aan de Engelse Kade in Zierikzee maken on derdeel uit van deze voorne mens. Liggelden Mochten deze maatregelen op termijn uitgevoerd worden, dan zullen de jaarlijkse liggel den voor ondermeer de schip pers van De Zeeuwse Stromen met 25 procent stijgen. Volgens J. van Dalsen staat dat niet in verhouding met huidige voor zieningen in de Zieilkzeese ha ven. „Die tariefverhoging kun je doen, maar dan moeten ze wel zorgen voor voldoende fa ciliteiten." De woordvoerder van de Zierikzeese Bruine Vloot stelt dat met name de af- meerfaciliteiten bij 't Luitje nog altijd 'onvoldoende' zijn. „Water en elektriciteit zijn in middels wel geregeld, maar als er een groot schip binnenkomt, moeten we de schepen conti nue verhalen. En het op- en af stappen bij laag water blijft voor gasten een probleem." Voor wat, hoort wat, zo lijkt de opvatting bij de schippers van de Zeeuwse Stromen. Ook de Zierikzeese vissers zi j n die me ning toebedaan. Dat de voor zieningen in Zierikzee minder zijn dan de luxe aanlegsteigers bij 't Zijpe in Bruinisse is een feit dat de vissers volgens W. Schot van de Zierikzeese vis sersvereniging Helpt Elkander graag 'accepteren', zolang de prijs redelijk is. „De gemeente gaat nu appels met peren ver gelijken. Ze moeten de tarie ven normaal houden. Wij wil len niet trapsgewijs naar die achtienduizend gulden toe die ze in Bru betalen." Schot vreest tevens dat met het voorgenomen opruimen van de Zierikzeese loskade de trein in gang is gezet om de beroeps vaart in zijn geheel - dus ook de vissersvloot - uit de haven in de monumentenstad te gaan we ren. „En dat accepteren wij ze ker niet. We laten ons niet door het huidige gemeentebestuur de haven uitsturen." De voor zitter van de vissersvereniging stelt dan ook dat de Zierikzee se vissers 'bij voorbaat al op de barricade staan'. L. Noordhoek, voorzitter van de Ondernemerskring Schou wen-Duiveland, vraagt zich echter af of verzet tegen de voorgenomen verwijdering van de losvoorziening enige re sultaten zal boeken. De gemeente heeft hier immers voor 't Zijpe in Bruinisse geko zen. Niettemin ziet hij het als een verlies wanneer de voor ziening uit Zierikzee ver dwijnt. door Rolf Bosboom GOES - Twee leerlingen van het Goese Lyceum hebben herexa men gedaan terwijl zij eigenlijk al geslaagd waren. Oorzaak is een fout van de eerste corrector, de vakdocent die het examen als eerste nakijkt. Die had de be haalde punten aan de verkeerde kandidaten toegekend. Het ging om het havo-examen wiskunde. In totaal verwisselde de docent per ongeluk de ge maakte examens van drie leer lingen, waardoor de behaalde punten aan de verkeerde kandi daten werden toegekend. Het gevolg was dat twee van hen een minder hoge score kregen toege kend dan had gemoeten; de der de kreeg aanvankelijk een hoger cijfer dan terecht was. De gevolgen waren verstrek kend. De twee leerlingen die be nadeeld werden, zakten daar door voor hun eindexamen en moesten herexamen doen. Bij het nakijken daarvan, door de zelfde docent, werd de fout di rect ontdekt. „We hebben het zo snel mogelijk tegen de dames verteld en onze welgemeende excuses aangeboden", zegt rec tor A. Wevers. Dat gebeurde nog net voor de diploma-uitreiking van de eerste, grote groep ge slaagden, zodat beiden het fees telijke moment met hun mede leerlingen konden meemaken. De derde kandidate kreeg te ho ren dat ze voor wiskunde een minder hoog cijfer had dan zij eerst dacht. Niettemin was ook zij geslaagd. Volgens Wevers hebben de ge dupeerde leerlingen de zaak goed opgevat. „Ze vonden het wel jammer dat zij een week langer in spanning hebben ge zeten dan nodig was, maar ze hebben het in de herkansing fantastisch gedaan." Omdat el ke kandidaat één vak opnieuw mag doen om een beter cijfer te halen, gelden in dit geval ook de cijfers van de herkansing. We vers: „Ze zijn dus uiteindelijk nog beter geslaagd dan ze al wa ren. Daar hadden ze dat extra weekje zenuwen wel voor over." door Pascalle Cappetti WESTDORPE - Een karper van vijftien kilo. Kris De Rijcke uit Ertvelde en zijn vriend waren dinsdagochtend helemaal door het dolle heen, toen hij de kanjer uit de Molenkreek in Westdorpe viste. Zijn fototoestel had hij niet bij zich, hij wilde gauw even naar huis rijden, maar gelukkig voor hem wilde een voorbij gangster de zeldzame vangst wel even met de camera vastleggen, voor dat hij het beest terugzette in het water. Ook secretaris Theo van den Abeele van hengelsportvereni ging De Platzak uit Westdorpe is stomverbaasd over de enorme vis. Afgelopen zondag haalde hij nog een karper van 82 centi meter uit het water, goed voor achtenhalve kilo, dus hij wist wel dat er flinke jongens in de kreek zwemmen. Maar zo'n gro te als Kris aan de haak heeft ge slagen, dat heeft hij niet eerder meegemaakt. „Het record staat op 88 centimeter. Ik denk dat deze vis daar wel overheen gaat." De Rijcke (22) was nog maar een klein jongetje toen zijn 'onkel' hem meenam bij het vissen. Meestal in Hoek of in Wachtebe- ke, dinsdag is het de tweede keer in Westdorpe: 's morgens vanaf een uur of drie tot de warmte hem verjaagt en de vissen toch niet willen bijten, en 's avonds gehad tussen de gemeente en GS en op welke wijze het dagelijks provinciebestuur daar dan op heeft gereageerd. De gemeenteraad buigt zich morgen over het voorstel tot ontwikkeling van een Business Pare ten zuiden van Zierikzee. Die vergadering begint om 19.30 uur in Theater Mondra- gon in Zierikzee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De VVV Schou wen-Duiveland mag haar direc teur ontslaan. Aan de ontbin ding van het arbeidscontract zit wel een prijskaartje vast van honderdduizend gulden. De fi nancieel noodlijdende organi satie krijgt van de kantonrech ter tot 31 juli de tijd te besluiten of ze de ontslagprocedure wil doorzetten. Wordt het verzoek ingetrokken, dan blijft B. Roes- singh gewoon op zijn post. Bij ontslag moet de ton schade loosstelling uiterlijk op 1 sep tember zijn uitbetaald. Blijft de VW in gebreke, dan betekent dat een openbare veiling van het kantoor in Burgh-Haamstede. Roessinghs advocaat Y. Ooy- kaas heeft beslag laten leggen op het pand om er zeker van te zijn dat haar cliënt hoe dan ook niet naast het net vist. De eilandelijke VW zit midden in een reorganisatie. Om de wankele financiële situatie te herstellen, wil het bestuur af van haar dure directeur. Roes- singh werd in 1998 aangetrok ken om de gefuseerde toeristen kantoren op het eiland naar een hoger plan te trekken. De slech te basis waarop de jonge organi satie was gestoeld, stelde hem noch de opeenvolgende bestu ren in staat tot succes. Hoewel het huidige bestuur van mening is dat die situatie Roessingh niet valt aan te rekenen, moet wel zijn functie er aan geloven. Voorzitter C. Geluk wil verder zonder directeur en diens acti viteiten verdelen over het ne genkoppig bestuur. Dat scheelt de organisatie ruim honderd duizend gulden per jaar. Kantonrechter B. Doorewaard Boekhout ziet in de malaise bij de VW voldoende grond voor ontslag van de directeur. Maar de gedachte dat Roessingh zon der enige vergoeding op straat kan worden gezet, omdat daar toe de financiële ruimte ont breekt, gaat de rechter te ver. Tijdens de rechtbankzitting zes weken geleden wees Roessingh onder meer op reserves in de vorm van de hypothecaire over waarde op het kantoor in Burgh-Haamstede. Ook is vol gens hem niet uitgesloten dat de gemeente de organisatie tege moet komt. Doorewaard Boek hout volgt die redenering. Dat de VVV in minder rooskleurige omstandigheden verkeert, valt volgens de rechter onder het werkgeversrisico en derhalve moet het bestuur de consequen ties ondergaan. Afgaande op zijn staat van dienst en huidige salaris acht de rechter een scha devergoeding van honderddui zend gulden redelijk, indien de VW het ontslag doorzet. Want dat is nu nog even de vraag. Tijdens de zitting voerde Geluk aan dat een hoge claim de orga nisatie de das zou kunnen om doen. Het bestuur heeft tot 31 juli de tijd gekregen zich te be raden op de ontstane situatie. Geluk wilde gisteren in een re actie niet vooruitlopen op dat besluit. Noch wilde ze zeggen of de hoogte van de geëiste vergoe ding een tegenvaller is voor het bestuur. „We hadden vexwacht dat ze zouden middelen, daar lijkt enigszins aan tegemoet te zijn gekomen." De VW kwam met een maximaal schikkings voorstel van veertigduizend gulden. De eis van Roessingh zat ver boven de ton. Geen verwijt Ooykaas, (de directeur zelf wil de geen commentaar geven) is niet ontevreden: „Wat ik prettig vind, is de duidelijke constate ring dat Roessingh geen verwijt valt te maken. Wij moeten nu af wachten wat de VW met dit ge geven doet." Mocht het bestuur de ontslagaanvraag intrekken, dan blijft Roessingh gewoon aan het werk. Het bestuur heeft voor 3 juli een extra ledenvergadering uitge schreven. Volgens Geluk is het niet de bedoeling het besluit over het het ontslag over te laten aan deleden. „Voor dat soort be slissingen heb je een bestuur. We horen wel wat de leden daar van vinden." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kamermuziek, Oranjebitter en als trouwca- deau een 'Appeltje van Oranje'. Als het aan het CDA op Schou wen-Duiveland ligt, worden op 2 februari 2002 - de dag dat prins Willem-Alexander met Mdxima Zorreguieta trouwt - ook op Schouwen 'koninklijke huwelijken' gesloten. Schouwen bezit, schrijft het CDA aan de gemeenteraad, een aantal trouwlocaties met 'pa leisachtige allure'. Dat dient uitgebuit te worden vindt de partij. De christen-democraten stellen voor Schouwse trouw lustigen op de dag dat Alexan der en Maxima elkaar het ja woord geven, in de gelegenheid te stellen gratis te trouwen. Daarnaast dient de gemeente er in de visie van het CDA voor te zorgen dat de trouwzalen op Schouwen die dag een konink lijke uitstraling hebben. Dat kan volgens het CDA bereikt worden door op de trouwlocatie kamermuziek ten gehore te brengen en na afloop van de plechtigheid een glaasje oranje bitter te schenken. Als aanden ken aan de bijzondere huwe lijksbevestiging stelt het CDA de gemeenteraad voor de kers verse bruiden en bruidegoms een 'Appeltje van Oranje' te schenken. Verruiming Om zoveel mogelijk Schouwse paren in staat te stellen op de tweede dag van de tweede maand van het tweede jaar in het tweede millennium met el kaar in het huwelijk te treden, pleit het CDA voor een eenmali ge verruiming van de tijden waarop getrouwd kan worden. Het CDA denkt dat als de ge meente ingaat op het voorstel, zij met deze geste niet alleen veel trouwlustigen blij maakt maar ook 'een plezierige bij dama ge aan deze Nationale Feestdag' levert. Het CDA besluit de brief aan de gemeenteraad met het uitspre ken van de hoop dat 2 febi'uari 2002 voor veel bruidsparen een 'dag met een kroontje' mag worden. „Zodat zij terugkij kend op deze heuglijke dag met recht kunnen zeggen: „Schou wen-Duiveland moge dan de Kroon op Zeeland zijn, maar juist op die dag huwen op Schouwen-Duiveland was voor ons de Kroon op onze Huwe lijksdag." GOES - De vraagbaak voor ou deren, die een jaar geleden werd opgericht door de Stichting Welzijn voor Ouderen Goes en Noord-Beveland is een succes. In totaal deden honderd mensen een aanvraag. De vraagbaak voor ouderen is een kostenloze service, waarbij ouderen gebruik maken van de kennis van anderen bij de aan pak van een probleem. Kris De Rijcke uit Ertvelde met de uitzonderlijk grote vangst. foto Saskia Visser weer, tot elf uur. „Ik denk dat ik morgen maar niet ga. Ik moet ook nog wat slapen." Af en toe dut hij ook op zijn 'zetel' in, be kent hij. Zijn electronischelien- gel met piepje wekt hem van zelf, wanneer hij beet heeft. De kans dat hij opnieuw zo'n joekel vangt, is echter maar heel klein. Die Zeeuw wilde een dagje eerder naar huis. De laatste etappe van z'n vakantietoer door Engeland viel korter uit dan gepland, en met de haven in zicht nog een pensionneke induiken terwijl thuis zijn ei gen bed wachtte leek hem niets. Hij ging het gewoon proberen. Helaas bleek de boot vol. Echt he-le-maal vol, zei de vriendelijke dame bij de in- checkbalie ferm. Nee heus, er kan niks of niemand meer bij, moest ze hem nog eens vertel len. „Ja maar," begon onze man nog eens, met een plot selinge inval. „Ik moet echt mee! Mijn huis is namelijk af gebrand!" Maar ook die vreselijke tij- j ding bracht de aardige me vrouw achter de balie niet van haar stuk. „We are verg sorry, Sir", zei j ze meelevend, terwijl ze hem zijn ticket teruggaf. „But really, dan helpt blus sen nu toch ook niet meer....." Onze Zeeuw is toen maar af gedropen. De Nieuwe Haven, gezien vanaf de loswal. foto Pieter Honhoff.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41