Retourpremie op prijs blikje COMBI Kabinet houdt vast aan veilen radiofrequenties Uitgeprocedeerde Irakees moet snel terug Hi Profile B» Middenstand krijgt langer voordeel bij invoeren euro Bonus voor inleveren bij verzamelpunt in plaats van statiegeld XTC-fabriekjes staan vaker in woonwijken Forse baby Kamer vraagt om nieuw onderzoek Herculesramp Paars geeft twee miljard voor aanpak criminaliteit Prijs stroom iets omhoog Streep door Bijlmeronderzoek Meer producten met Eko-keur Inhaalslag allochtone kleuters Korenwolven weer omgeploegd Rekenkamer kraakt systeem voor controle mestnormen V Primafoon woensdag 27 juni 2001 DEN HAAG-Kleine zelf standige ondernemers worden een jaar langer fiscaal tegemoet gekomen in de kosten die ze maken voor de invoering van de euro op 1 januari 2002. Minister Zalm van Finan ciën verklaarde gisteren in een overleg met de Tweede Kamer dat de aanvankelijk eenmalige heffingskorting van vijf tienhonderd gulden voor de winkeliers niet alleen voor 2001, maar ook voor het jaar 2002 gaat gelden. Begin dit jaar kwam mi nister Zalm, op aandrin gen van MKB-Nederland, met de fiscale tegemoet koming voor de kleine zelfstandige over het jaar 2001. De mate waarin de minis ter de kleine ondernemers een fiscaal voordeel kon geven, hing echter nog af van de ruimte die hij kreeg van de andere leden van het paarse kabinet. Nu blijkt dat de onderne mers ook over 2002 hun voor invoering van de eu ro gemaakte kosten mo gen verhalen bij de fiscus. MKB-Nederland,de or ganisatie voor het mid den- en kleinbedrijf, vindt dat de kleinere on dernemer onevenredig wordt getroffen bij de om wisseling van de gulden naar de euro. Bijvoor beeld door de kosten die winkeliers moeten maken voor het ombouwen van hun pin- en chipautoma ten. Campagne In ruil voor de fiscale te gemoetkoming heeft MKB begin dit jaar al be loofd mee te werken aan een campagne om de in voering van de euro via winkels te vergemakkelij ken. Zo gaan de .detaillis ten onder meer hun klan ten stimuleren om vaker dan nu met de pinpas en de chipper te betalen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Op de prijs van blikjes en kleine plastic flessen komt per 1 januari 2003 een re tourpremie. Deze premie krijgt de consument echter alleen te rug als deze het blikje of flesje bij een speciaal inzamelpunt buiten de winkel inlevert. Su permarkten verrekenen de pre mie niet aan de kassa, zoals met statiegeld op flessen. De toeslag moet mensen prikke len om blikjes en flesjes niet meer op straat te gooien. De hoogte van de premie moet nog worden bepaald. Het bedrijfsle ven en minister Pronk van Mi lieu zullen de afspraken deze zomer verder uitwerken. Bedrijfsleven en minister soe batten al maanden over een hef fing op blikjes en flesjes. Pronk wilde met statiegeld het zwerf vuil tegengaan. Het bedrijfsle ven vindt die maatregel echter veel te duur en ingewikkeld om in winkels door te voeren. Er is bijvoorbeeld extra opslagruim te voor nodig. In de Tweede Kamer reageei*t de WD tevreden dat er een com promis ligt. D66 is heel kritisch. Volgens woordvoerder Augus- teijn is niet uit te leggen dat je je flesjes en blikjes ergens anders moet inleveren dan waar je ze koopt. GroenLinks is blij dat er toch een soort statiegeld komt, maar heeft nog wel veel vraag tekens bij de uitwerking. Omzeild Het meest tevreden is de PvdA. Het heikele punt van de inzame ling is mooi omzeild, aldus Ka merlid Schoenmakers. Wat hem betreft moet het bedrijfsleven voor de kosten van inzameling opdraaien. Ook dat punt is nog niet geregeld. SVM-Pact, de overkoepelende organisatie voor de verpak kingsindustrie had gedreigd niet meer met Pronk te praten zolang de minister aan zijn sta tiegeldplannen zou vasthouden. Hierdoor leek een einde te ko men aan de al jaren bestaande herenakkoorden tussen het be drijfsleven en de overheid over het terugdringen van afval in het algemeen. ,.Nu de invoering van statiegeld van de baan is, ligt het sluiten van een nieuw 'Convenant Ver pakkingen' weer binnen hand bereik", aldus voorzitter F. Tummers van SVM-Pact tevre den. De bedoeling is dat het bedrijfs leven en de overheid het aan het einde van dit jaar eens worden over het terugdringen van de berg afval. Dan moet er ook overeenstem ming zijn over de hoogte van de retourpremie. Duidelijk is nu al dat het eerder om centen dan om dubbeltjes gaat. Daardoor wordt waarschijnlijk alleen het inleveren van grotere partijen lucratief. De kans is groot dat vooral scho len, fanfares en sportverenigin gen zich met de inzameling gaan bezighouden. ANP/GPD DEN BOSCH - De productie van XTC vindt steeds vaker plaats in woonwijken. In 1999 werden vier van zulke fabriek jes ontmanteld, in 2000 waren dat er twee keer zo veel. De Unit Synthetische Drugs (USD) noemt dat in het jaarver- over vorig jaar een zorg wekkende ontwikkeling. De USD is het samenwerkings verband van opsporingsdien sten en justitie dat speciaal is opgericht om de productie van en de grootschalige handel in synthetische drugs te bestrij den. Het jaarverslag meldt verder een steeds verdergaande 'globa lisering' van de synthetische drugsmarkt. Nederland is niet meer het voornaamste land waar synthetische drugs wor- gemaakt, maar neemt nog wel een vooraanstaande plaats in. Wereldwijd zijn vorig jaar 23 miljoen XTC-pillen in beslag genomen waarvan de herkomst valt te herleiden naar Neder land. Het jaar daarvoor was dat de helft. De meeste van de 37 productie- I plaatsen die vorig j aar in Neder- land zijn ontdekt waren te vin den in het zuiden van het land. GPD AMSTERDAM - Een èchtpaar uit de Pijp in Amsterdam schreeuwt de geboorte van zoon Ruud van de daken. Een enorme opblaasbaby torent hoog boven de gevels uit. De vader ging gisteren direct na de geboorte aan de slag en bevestigde de zelfgemaakte, zes meter hoge baby met flinke touwen aan zijn dakterras. foto Evert Elzinga/ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Uitgeprocedeer de asielzoekers uit Irak moeten haast maken met de terugkeer naar hun land. Staatssecretaris Kalsbeek van Justitie moet op haar beurt alles doen om hun vertrek te bevorderen, vindt een Kamermeerderheid van CDA, VVD en PvdA. ,,We zijn er niet gerust op dat de terugkeer nu echt plaats gaat vinden", verklaarde PvdA'er Middel. Irakezen die te lang in de opvang blijven hangen, be zetten plaatsen voor mensen die echt bescherming nodig heb ben, voerde hij aan. „Het komt er nu op aan, als het nu niet lukt ziet het er heel slecht uit voor de toekomst van het asielbeleid." Irakese asielzoekers die geen verblijfsvergunning krijgen, kunnen veilig terug naar Noord-Irak, oordeelt de rege ring. Alleen GroenLinks bleek het daar gisteren tijdens een de bat in de Tweede Kamer niet mee eens, hoewel ook D66 en de Christenunie hun bedenkingen hebben. De uitgeprocedeerde asielzoe kers hebben geen recht op op vang meer en moeten zelfstan dig hun terugkeer regelen. Justitie kan daar wel bij helpen, door bijvoorbeeld overleg te voeren met Turkije om de Irake zen toe te staan via Turks grond gebied te reizen. Vliegen naar Noord-Irak is niet mogelijk we gens het internationale vlieg verbod. Kalsbeek voerde aan dat er al verschillende keren overleg is gevoerd met de auto riteiten in Turkije en Noord- Irak. Ze moest echter toegeven dat „het effect niet zo groot is, als we gewenst hadden." CDA, WD en PvdA zien niets in plannen van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM die helpt bij de terugkeer, om de asielzoekers een premie van 5000 gulden te geven. „Oprot premies leiden tot niets," oor deelde Middel. Kalsbeek zei daarover ook nog niets besloten te hebben, maar gaf aan wel over dergelijke maatregelen na te denken. GPD doorBouke Bergsma DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil defi nitief een nader onderzoek naar de Herculesramp uit 1996. De Kamer zal de Raad voor de Transportveiligheid vragen het onderzoek uit te voeren. PvdA, D66, GroenLinks, SP, Christenunie en de SGP stem den gisteren in een procedure vergadering voor een nader on derzoek. VVD en CDA stemden 'egen. Ook het kabinet voelt niets voor een nieuw onderzoek. Pij de ramp op 15 juli 1996 op de vliegbasis Eindhoven kwamen 34mensen om het leven. De Kamer wil dat de Raad voor de Transportveiligheid onder leiding van Pieter van Vollenho ven het onderzoek uitvoert, Er zijn inmiddels al een twintigtal onderzoeken uitgevoerd naar de ramp. Toch vond een meerderheid van de Kamer onder aanvoering van PvdA'er Zijlstra dat de raad nog een onderzoek kan doen naar de hulpverlening vanaf het mo ment van de crash (18.01 uur) tot het moment dat de eerste in zittenden uit het toestel werden gehaald (18.41 uur). Dat onder zoek moet plaatsvinden in het licht van de door de regering getrokken conclusie dat de brandweer eerder had kunnen beginnen met het redden van de inzittenden", aldus Zijlstra. Ontheffing Voor het onderzoek zal minister De Grave van Defensie een ont heffing moeten verlenen aan militairen om te worden ge hoord door de Raad. Kamerle den hopen dat de Raad in augus tus met het werk kan beginnen. De inspectie Brandweerzorg en Rampenbestrijding conclu deerde dat niet uit is te sluiten dat er minder dodelijke slacht offers waren gevallen als eerder (om 18.09 uur) met de redding was begonnen. ANP pagina 2: commentaar van onze redactie binnenland DEN HAAG - Kabinet en Twee de Kamer koersen volgende week af op een harde confronta tie over de verdeling van de etherfrequenties voor commer ciële radio. Het kabinet houdt ondanks verzet van de Kamer vast aan een veiling. PvdA, CDA en D66, samen een meerderheid, eisen dat bestaan de zenders als Sky en Radio 538 niet aan de veiling hoeven mee te doen. Deze zenders kondigen nieuwe acties aan tegen het be sluit. De Kamer reageerde gisteren sterk afwijzend op het jongste kabinetsvoorstel, dat inhoudt dat alle tien frequenties worden gegund aan de hoogstbiedende. Vier van de tien zenders zijn be stemd voor zenders met een be paald profiel: het gaat om een nieuwszender, een klassieke zender, een zender voor Neder landstalige muziek en een zen der die in een van deze catego rieën hoort, afhankelijk van wie het meest betaalt. De regeringspartijen PvdA en D66 en oppositiepartij CDA vinden het voorstel onvoldoen de. „Een groot aantal zenders gaat in dit voorstel verloren. Het kabinet lijkt per se een veiling te willen, ongeacht de consequen ties. Dat wordt een pittig de bat", aldus PvdA-woordvoer der Marja Wagenaar. CDA'er Joop Atsma noemt het voorstel 'hutspot'. „Van alle voorstellen pakt het kabinet de slechtste elementen", aldus Atsma. PvdA en D66 willen dat het kabinet de belangen van de bestaande zen ders veel zwaarder laat wegen. Het kabinet was altijd al voor een veiling, maar werd in febru ari daarin gedwarsboomd door de Kamer, die na een bombarde ment van e-mails van 538 en Sky aandrong op bescherming van bestaande zenders. De door het kabinet ingestelde commis sie-Bouw concludeerde dat zeven zenders konden blijven zitten, en drie moesten worden geveild voor nieuwkomers. Staatssecretaris De Vries (Ver keer en Waterstaat) herhaalde gisteren bij de presentatie van het jongste plan dat bevoorde ling van bestaande zenders juri disch niet houdbaar is. Dat zou in strijd zijn met mededingings regels, omdat nieuwe zenders daardoor in hun mogelijkheden worden beperkt. De commerciële zenders reage ren woedend. Radio538-direc- teur Erik de Zwart noemt het besluit 'verbijsterend'. „Er is geen rekening gehouden met onze belangen, en de wens van de Kamer is genegeerd. We zul len alles doen om dit van tafel te krijgen." GPD Staatssecretaris De Vries geeft een interview aan de commerciële radiozender Business Nieuws Radio. foto Roger Dohmen/ANP DEN HAAG - Het kabinet trekt tot 2005 1,85 miljard gulden uit om de misdaad in Nederland te bestrij den. „Daarmee zijn wij er nog niet", verwacht mi nister Korthals van Justi tie. „Maar het is nu het maximaal haalbare. In ie der geval loont misdaad dan minder dan nu." Korthals ontvouwde gis teren zijn plannen om de criminaliteit beter te be strijden. Hij heeft goede hoop dat ook een volgend kabinet na 2002 bereid is een deel van dit bedrag vrij te maken. Reden om meer geld in te zetten is onder meer dat nu aan veel zaken, waar van wel aangifte is ge daan, door gebrek aan personeel niets wordt ge daan. Het gaat om 80.000 zaken, ongeveer 7 procent van het totaal. Tegelijker tijd blijft het aantal delic ten dat wordt opgelost, steken op zo'n 15 procent. Korthals wil dat een kwart van de zaken wordt opgehelderd. Hij bestrijdt dat dit een zeer beschei den ambitie is. „De ambi tie ligt natuurlijk op 100 procent, maar het is een il lusie om te denken dat alle fietsendiefstallen worden opgelost." De pakkans moet om hoog, oordeelt Korthals. Daarvoor moeten er onge veer zevenduizend volle dige politieplaatsen bij komen. Tweeduizend daarvan kunnen er al worden aangesteld door de nieuwe CAO-afspra- ken. Verder komen er dui zend toezichthouders. Een fiks deel vah de extra capaciteit worden ingezet voor het oprollen van cri minele netwerken. De po litie moet nu door tijdge brek de helft van in totaal vierhonderd misdaad bendes laten lopen. ANP DEN HAAG - De consument gaat iets meer betalen voor stroom in het derde kwartaal, meldde de toezichthouder op de energiemarkt DTe gisteren. Hoewel het tarief nog altijd lager zal zijn dan begin 2001, komt het boven de prijs van het lopen de, tweede kwartaal uit. De consument zal niks merken van het veranderde tarief om dat energiebedrijven een gemiddelde prijs over het hele jaar berekenen. De stijging is het gevolg van een correctie op de te laag berekende tarieven over het tweede kwartaal. ANP DEN HAAG - Het epidemiologisch onderzoek onder bewo ners van de Bijlmermeer naar de gevolgen van de vliegramp in 1992 wordt gestaakt. Het ministerie van VWS heeft dat giste ren bekendgemaakt. Het medische onderzoeksteam is er niet in geslaagd voldoen de mensen te vinden die als controlegroep kunnen functione ren. Daardoor is het niet mogelijk een verantwoorde vergelij king te maken tussen slachtoffers en mensen die de ramp niet hebben meegemaakt. Het onderzoek moest duidelijk maken of er een relatie bestaat tussen huidige gezondheidsklachten en de crash van de El Al-boeing.AIVP ZWOLLE - Het aantal producten dat het Eko-keurmerk mag dragen, is vorig jaar met 70 procent gestegen. Bij controle- en certificeringorganisatie Skal in Zwolle waren eind vorig jaar 844 Nederlandse fabrikanten van ecologische producten aangesloten. Dat blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag van Skal, de enige organisatie in Nederland die het keurmerk afgeeft. Eind 2000 waren in totaal circa 6800 producten geregistreerd. Het aantal biologische boeren is gestegen van 916 naar 1106. Accountantskantoor KPMG oordeelde in mei dat het keur merk mogelijk verkeerde verwachtingen wekt bij de consu ment. Het certificaat geeft alleen aan dat het product op een biologische manier is geproduceerd, niet dat het zelf biolo gisch is. ANP AMSTERDAM - Allochtone kleuters van nu zijn beter in taal en rekenen dan die van vijf jaar geleden. Alle leerlingen van groep 2 van de basisschool scoren bij een begrippentoets voor taal en een toets voor rekenen beter. Maar de Tlirkse en Ma rokkaanse kinderen gingen het meest vooruit. Dat blijkt uit een onderzoek van het SCO Kohnstamm Insti tuut in Amsterdam en het Instituut voor Toegepaste Sociolo gie in Nijmegen. De onderzoekers denken dat de betere prestaties het gevolg zijn van kleinere klassen en betere, specifieke leerprogram ma's voor kleuters. ANP DEN HAAG - De laatste kolonie korenwolven blijkt opnieuw omgeploegd. Twee burchten zijn vernield, waarvan een on herstelbaar is vernietigd. Dat heeft een woordvoerster van staatssecretaris Faber (Natuurbeheer) gisteren bekendge maakt. De korenwolven (wilde hamsters) waren eind mei ook al om geploegd in de akker nabij Maastricht. De boer deed dat om aardappels te poten. Om herhaling te voorkomen, had Faber tien dagen geleden een overeenkomst gesloten met de boer. De boer zou tien meter uit de buurt van de burchten blijven. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie stelt een onderzoek in. ANP door Kees Bos DEN HAAG - Momenteel is onmogelijk vast te stellen of boeren zich houden aan de mestnormen. Het systeem kampt met grote uitvoerings problemen. Dit blijkt uit onder zoek door de Algemene Reken kamer. Het zogeheten mineralenaan giftesysteem (Minas) moet per bedrijf kunnen berekenen hoe veel meststoffen in het milieu belanden. Boeren die te veel stikstof en fosfaat overhouden, moeten een heffing betalen. „Het systeem is echter zo com plex en vraagt zoveel detailin formatie dat het zeer hoge eisen stelt aan de controle en verwer king van alle informatie", aldus de Rekenkamer-. De onderzoekers constateerden veel gaten in de controle. Bo vendien zijn er veel achterstan den. Het ministerie van Land bouw werkt nog aan aangiften uit 1998, het jaar van invoering. Volgens de Rekenkamer is het onzeker of eind 2002 beoox-deeld kan worden of de Nederlandse landbouw voldoet aan de Euro pese normen voor stikstof uit mest. De Rekenkamer adviseert minister Brinkhox-st bepaalde contx-oles prioriteit te geven, zo dat het risico van fraude wordt afgedicht. ANP Advertentie SUPER Het nieuwe abonnement met gratis belminuten én SMS-jes. Tot ƒ348,- voordeel bij tweejarig Hi Profile. Plus een IMoksa 3330 vanaf slechts 63,90 2.9). Hi Profile Abonnement Gratis Belminuten Gratis SMS-jes 30/15 ƒ31,95 (€14,50) 30 15 60/30 ƒ42,97 (€19,50) 60 30 120/60 ƒ65,00 (€29,50) 120 60 180/90 ƒ87,05 (€39,50) 180 90 Vraag in de winkel naar de voorwaarden. Actie loopt tot en met 30 juni 2001. Alleen bij:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3