PZC Postkantoor van de toekomst Provincie zet Gezelschap van de Zee op de kaart Museum wil meer dan acht miljoen van provincie 18 Proef met uitwisseling bedrijfsafval geslaagd Pronk doet niets aan verbod chloorthalonil De twee kanten van bescheidenheid Servicepunt vervangt verdwenen voorzieningen Servicecentrum kunst cultuur Koren zoeken vredeslied zsb woensdag 27 juni 2001 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Servicecentra kunnen in dorpen voorzienin gen terugbrengen die teloor gin gen door vertrek van postkan toor, winkels en banken. Dat idee lanceert gedeputeerde G. van Z wieten. Als gemeenten, dorpsraden, ou derenbonden, vrouwenraden en ondernemers de handen ineen slaan voor zulke centra, heeft de provincie daar een zak geld voor, zegt hij. De ophef over de sluiting van postkantoren in wijken en dor pen vindt Van Zwieten nutte loos. Er kan beter gezocht worden naar alternatieven. Zoals een servicepunt in dorpen en wij ken, waar mensen terecht kun nen om per computer bank- en postzaken te regelen, bood schappen te bestellen en derge lijke. Het centrum zou in het idee van Van Zwieten bemand kunnen worden door vrijwilligers. „Als de banken en KPN bereid zijn om daar een postbus, een open bare telefoon en een gelduitgif teautomaat bij te zetten, heb je alles terug wat er in de afgelo pen jaren verloren is gegaan. Die bedrijven zijn vast bereid een bijdrage te leveren in de in vesteringskosten." Subsidies Voor de financiering van zo'n servicepunt zijn volop moge lijkheden via de Europese sub sidies voor het project Vitaal Platteland, zegt Van Zwieten. Ook het regionale ontwikke lingprogramma Leader voor de leefbaarheid van het platteland is toepasbaar, meent hij. Van Zwietens idee kreeg vrijdag tijdens de vergadering van Pro vinciale Staten bijval van ChristenUnie en CDA. „Ik op per dit idee al langer," stelt de gedeputeerde. „Alleen heeft nog niemand het opgepakt." Het concept blijkt in Zeeland echter nauwelijks bekend. Zeeuwse gemeenten en vertegenwoordi gers van kleine kernen reageren verdeeld. Met name het punt van vrijwilligerswerk en de dwang om met computers om te gaan wekken wrevel. door Claudia Sondervan Zeeland moet ophouden de vermoor de onschuld uit te hangen. Dat de postkantoren net als de winkeliers en de banken uit de dorpen verdwijnen, stond al heel lang vast. De energie die nu gestoken wordt in futiel protest kan beter aangewend worden om nieuwe oplossingen voor de toekomst te beden ken, vindt gedeputeerde G. van Zwie ten voor Ruimtelijke Ordening Van Zwieten wordt kriegel van alle ach en wee bij het vertrek van de postkan toortjes. Zijn oplossing, met subsidie centra openen in dorpen waar inwoners elektronisch de dienstverlening van bank, post en winkel gebruiken, ont moet in Zeeland zowel ongeloof („Zou Van Zwieten zijn bankzaken doorne men met een vrijwilliger?") als enthou siasme („Zoiets voorziet in een behoef te"). „Ik doe zelf alles via de computer. Ik weet sinds jaren niet hoe het postkan toor van Middelburg aan de Lange Noordstraat er van binnen uitziet. Het is net als bij de bakker en de slager die uit de dorpen zijn verdwenen. De men sen daar eten toch nog steeds. Enkel mensen die slecht ter been zijn, die moeite hebben om zelfstandig een com puter te bedienen en misschien moeders met een bos kleine kinderen kunnen er door in de knel komen. Daarvoor moe ten we iets positiefs verzinnen. Bijvoor beeld een servicepunt, dat 24 uur per dag open is en waar op gezette tijden vrijwilligers mensen helpen met de computers." In Van Zwietens recept werkt zo'n cen trum als volgt: op computers kan elek tronisch gebankierd worden, bood schappen besteld worden en als de gemeenten allemaal op internet gaan kunnen allerlei dingen voor burgerza ken en bouw- en woningtoezicht even eens online geregeld worden. „Het lijkt me sterk dat lokale supermarkten on derling het thuisbezorgen van bood schappen niet geregeld krijgen," vindt Van Zwieten. Kleedt het servicecentrum aan met postbus, openbare telefoon en pinauto maat. KPN Cybercafé Telecom, de banken en Postkantoren bv zullen bereid zijn in zo'n dienstverle ningscentrum te investeren. Gemeen ten kunnen de exploitatie delen met een ondernemer, of bijvoorbeeld een woon zorgcomplex. „Die hebben al vaak zo'n cybercafé." Op gezette tijden kunnen vrijwilligers van vrouwenraden, oude renbonden en dorpsverenigingen assis- R. Verbrugghe achter de balie van het postagentschap in Koudekerke dat ook dicht moet. foto Dirk-Jan Gjeltema tentie verlenen bij de bediening van de computers, schetst de gedeputeerde. ,Het gaat hier om de toepassing van be staande techniek en de bundeling van diensten. Zo'n centrum kan geruisloos geïntegreerd worden in een doip. Ik heb dit al diverse malen geopperd, maar ik heb nog geen initiatiefnemer gehoord." „Misschien heeft 'ie het dan heel zacht jes en in besloten kring gezegd," rea geert wethouder G. Burger van Kapel- Ie. Hij hoort het idee voor het eerst en vindt het 'heel leuk'. „Voor een kern als Schore, waar niks meer is, voorziet zo iets in een behoefte. Zeker nu het open baar vervoer naar Kapelle en Hans- weert zo slecht is." Burger ziet zo'n centrum enigszins in het verlengde van de twee 'gemeentelijke' telefooncellen in Schore en Wemeldinge, waarvoor Kapelle de instandhoudingskosten be taalt sinds KPN Telecom ervan af wil de. De bemanning van zo'n centrum met vrijwilligers lijkt hem onzeker. „Je moet er maar de mensen voor hebben." Jaap Hoste, voorzitter van de Vereni ging Dorpsbelangen in Kloetinge, dat z'n postkantoor node gaat missen, lijkt de exploitatie van zo'n servicecentrum wel wat voor verenigingsgebouw Ami- citiae. Dat heeft de vereniging immers ook van de ondergang gered. Als voor zitter van de stichting die het vereni gingsgebouw exploiteert lijkt het hem een kans die aangepakt dient te wor den. Wethouder C. Veerhoek van Schouwen-Duiveland vindt Van Zwie tens visioen echter behoorlijk mank gaan. „Niet iedereen pint, dat geldt ze ker voor ouderen. Een computer ver zendt geen pakketjes. Niet alles is te computeriseren. Het blijft een achteruitgang, al wordt zo'n servicecentrum waarschijnlijk toch de toekomst." Veerhoek is boos over het besluit van Postkantoren bv om de vestigingen Renesse en Nieuwer- kerk op te heffen. „Zeker voor Renesse, hoe kómen ze erbij. Daar lopen 's zo mers zeventigduizend mensen rond. Dat haalt geen stad in Zeeland." Veer hoek ziet mogelijk een taak voor de VW in Renesse om verdwijnende tele foon- en postdiensten over te nemen. Adrie Kortlever, voorzitter van de Zeeuwse Vereniging van Kleine Ker nen. „Onvoorstelbaar," noemt hij de suggestie van de gedeputeerde. „Dui zenden mensen in Zeeland zijn nog he lemaal niet klaar voor zulke automati sering. Die moeten dus geholpen worden door vrijwilligers. Zou Van Zwieten zijn bankzaken willen doorne men met een vrij williger? Dit plan is on doordacht. En computers verdienen geen geld. Voor het gebruik van zo'n centrum moet betaald worden, dus de burger krijgt de rekening gepresen teerd en moet er vrijwilligerswerk voor doen ook. Ik heb de Rabobank Reimers- waal gevraagd of ze iedereen compu ters geven nu hun vestiging Hansweert sluit. Dat deden ze toch maar niet. Hun adviesbureau opperde nog wel een bus je te laten rijden naar de hoofdvesti ging. Nou vraag ik je. Laat de gemeen ten de subsidie maar gebruiken om post- en bankkantoren te weerhouden van sluiting." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het bestuur van het Zeeuws Museum vindt ruim acht miljoen gulden voor een nieuwe toekomst te weinig. Gisteren heeft het dagelijks provinciebestuur besloten dat bedrag uit te trekken voor de verbouwing en herinrichting van het Zeeuws Museum. Dat betekent een keuze voor de ba sisvariant uit het beleids- en be drijfsplan van het onderzoeks bureau Twynstra Gudde en niet de door het bestuur gewenste plusvariant van ruim twaalfen- half miljoen gulden. Bovendien vindt bestuursvoor zitter M. Steenbeek dat de provincie een oplossing voor de huidige crisis in het mu seum voor zich uit heeft gescho ven. Tijdens de voorjaarsconferentie heeft Gedeputeerde Staten gis teren 5,7 miljoen gulden uitge trokken voor de verbouwing van het Zeeuws Museum. Voor de inrichting is niet de 3,25 mil joen gulden beschikbaar gestel d die Twynstra Gudde bij de ba sisvariant in gedachten had, maar twee miljoen gulden. „Daarmee geven we het muse um de opdracht zelf ook fondsen en sponsors te werven", aldus gedeputeerde G. de Kok (cul tuur). „Elders, bijvoorbeeld in Vlis- singen, is gebleken dat het een en ander aan middelen is aan te spreken buiten subsidies om." Het provinciebestuur legt ver der een half miljoen gulden op tafel om de tekorten te dekken die het museum boekt in de ja ren 2000 tot en met 2002, onder meer vanwege de sluiting. Subsidie De jaarlijkse subsidie van het museum is verhoogd met bijna 250.000 gulden. Daarvan kun nen een nieuwe directeur, een depotbeheerder en de exploita tie van het depot worden betaald. Besluiten over de com plete exploitatie van het ver nieuwde museum zijn nog niet genomen. „Het museum is ook volgend jaar nog dicht", ver klaart De Kok. „Het college heeft daarom gemeend nu niet tot uitbreiding van het perso neelsbestand over te gaan. Eerst moet er zo snel mogelijk een di recteur komen. Hij of zij moet zich dan een oor deel vormen over wat er moet gebeuren op het gebied van ex ploitatie. Die voorstellen wach ten we volgend jaar af en dan zullen we kijken of we ze kun nen honoreren." Als het muse um 'de wind mee heeft', zou be gin volgend jaar een nieuwe di recteur kunnen aantreden, ver wacht De Kok. Heropening ver wacht hij zeker niet vóór maart 2003. Wel voert hij nog deze week overleg met het museum over het plan een deel van de collectie in de tussentijd elders tetonen. Het honoreren van de door Twynstra Gudde beschreven plusvariant vond het dagelijks provinciebestuur 'gezien ande re prioriteiten' te hoog gegre pen. Volgens De Kok hebben ook Provinciale Staten aange geven zich het best te kunnen vinden in de basisvariant. De gedeputeerde bestrijdt dat hij de kans laat liggen het Zeeuws Museum in één keer goed op te knappen. „Een investering van 7,7 miljoen gulden en het afdek ken van de tekorten, dat lijkt me toch een fors gebaar in de rich ting van het Zeeuws Museum." Jammer Dat erkent Steenbeek, maar toch vindt hij het jammer dat het pleidooi dat het bestuur heeft gehouden voor de plusva riant niet is gehonoreerd. „Vol gens mij hebben wij goed gemo tiveerd dat die een museum oplevert dat het meest beklijft. Nu vrezen wij dat bezoekers aantallen op den duur toch zul len teruglopen." Vervelender nog vindt Steenbeek dat de ex ploitatie van het museum niet is geregeld. Volgens Twynstra Gudde moest bij de basisvariant het perso neel worden uitgebreid van twaalf naar twintig arbeids plaatsen. Dan zou een bezoe kersaantal van 55.000 per jaar haalbaar zijn. Steenbeek: „Twynstra ging er- van uit dat meteen al het be drijfsplan moest worden uitge werkt, niet pas als het museum opengaat. De oplossing voor het probleem waar het om gaat, en waar ook de huidige crisis in het museum uit voortkomt, heeft de provincie voor zich uitgescho ven. Dus hebben wij bepaald minder gekregen dan we denken dat nodig is." door Ernst Jan Rozendaal KATS - Het dagelijks provin ciebestuur heeft de jaarlijkse subsidie van Het Gezelschap van de Zee uit Kats vervijfvou digd. Daarmee is het advies overgenomen dat de Raad voor Cultuur Zeeland eind vorig jaar uitbracht. Tijdens de voorjaarsconferentie hebben Gedeputeerde Staten gisteren besloten de jaarlijkse subsidie aan het toneelgezelschap te verhogen van dertigduizend naar honderdvijftigduizend gulden. Doel is Het Gezelschap van de Zee een plek te geven in het volgende Rijkskunstenplan. Tot en met 2004 krijgt Zeeland nog een speciale rijksbijdrage voor de podiumkunsten, in fei te een soort culturele ontwik kelingshulp. Staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) wil daar vanaf. Dat betekent wel dat een aantal culturele orga nisaties in Zeeland zich zoda nig moet hebben ontwikkeld dat ze een gooi kunnen doen naar landelijke subsidiëring. In het verleden heeft gedepu teerde G. de Kok (cultuur) aangegeven daarbij te denken aan Nieuwe Muziek Zeeland, het Zeeland Nazomer Festival en het Straatfestival Vlissih- gen. Nu is daar Het Gezel schap van de Zee bijgekomen. De helft van het extra geld voor het toneelgezelschap komt uit de algemene midde len, voor de andere helft moet De Kok op zoek naar open staande posten in zijn eigen cultuurnota. Het dagelijks provinciebestuur heeft giste ren ook besloten een conve nant aan te gaan met het lan delijke Fonds voor de Podium kunsten. Tot en met 2004 zul len ze gezamenlijk een aantal projecten van Zeeuwse cultu rele organisaties steunen. In 2003 maakt de provincie daar voor 22.888 euro (ruim 50.000 gulden) vrij, het jaar daarop 45.600 euro (ruim 100.000 gul den). Het Fonds voör de Podi umkunsten legt daar een ver gelijkbaar bedrag naast. „Bin nen het fonds wordt dus geld geoormerkt voor Zeeland", legt De Kok uit. De organisa ties die daarvan gaan profite ren zijn het Straatfestival Vlissingen, het Zeeland Nazo mer Festival, Zonnemaire Buitengewoon en Het Gezel schap van de Zee. Samenwerking Artistiek leider Jan Schuur man Hess van Het Gezelschap van de Zee is zeer verheugd. De ruimere financiële armslag maakt het mogelijk een sa menwerking aan te gaan met het Nationale Toneel in Den Haag, de Toneelschool Am sterdam en de nieuwe schouw burg in Goes. Er bestaan ver gevorderde plannen voor een toneelproductie met het Na tionaal Toneel in 2004. De to neelschool kan het gezelschap uit Kats jonge acteurs leveren, andersom kunnen acteurs in opleiding door de toneelgroep in contact worden gebracht met Nederlandstalige toneel literatuur. „Dat is nog steeds onze missie", aldus Schuur man Hess. De bedoeling is dat Het Gezelschap van de Zee in de Goese schouwburg een kan toor en een kledingatelier krijgt. Natuurlijk worden daar ook voorstellingen ge speeld, zoals - waarschijnlijk ter gelegenheid van de ope ning - Daan Zonderling, een door Schuurman Hess ge schreven stuk uit een serie over de geschiedenis van Noord-Beveland. „Voor het eerst krijgt Zeeland een pro fessioneel toneelgezelschap", zegt Schuurman Hess. „Be scheiden, maar volwaardig." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Een eerste proef met het gebruik van afval van het ene bedrijf als grondstof voor het andere bedrijf is ge slaagd. Het bedrijfsleven rea geert volgens Zeeland Seaports enthousiast. De proef is aanlei ding tot het verder uitbouwen van het zogeheten afvalstoffen- register. Daarin komt te staan wat voor afval bedrijven in de aanbieding hebben en aan wat voor reststoffen er behoefte is. Bedoeling is een onderlinge uit wisseling op gang te brengen van wat nu als afval verdwijnt. Daardoor kan de hoeveelheid afvalstoffen beperkt worden en dat levert winst op voor zowel het milieu als de economie. Vooralsnog gebeurt het bij be drijven in Vlissingen-Oost en de Kanaalzone in Zeeuws-Vlaan deren. Om het project vorm te kunnen geven is de afgelopen maanden een proefproject ge houden dat onlangs is afgelo pen. „Aan het project hebben 30 tot 40 bedrijven meegedaan", zegt A. Spanjers van Zeeland Seaports. „Ze zijn actief bena derd en bezocht. De proef was nodig om te kijken of het idee in de praktijk ook werkt en hoe het straks in de officiële opzet vorm moet worden gegeven. De resul taten zijn zeer positief. Bedrij ven blijken graag te willen mee werken. Het is nu zaak het proefproject uit te bouwen tot een volledig werkend register, We studeren nog op de vraag o£ het reststoffenregister moet worden ondergebracht in een rechtspersoon, zoals een stich ting of een apart bedrijf." Op basis van het nu bestaande re gister (www.reststoffenregis- ter.nl) wisselen bedrijven al af val uit. Te denken valt onder meer aan accu's, aluminium,be dorven levensmiddelen, chemi caliën, fosfor, glas, metalen, kunststof, rubber, papier en textiel. Hoewel het reststoffen- register nog in de kinderschoer nen staat, kunnen bedrijven er toch al gebruik van maken. „En dat doen ze dan ook", zegt Spanjers. „Ik weet dat verschil lende bedrijven naar aanleiding van de pilot al afval uitwisse len." De komende maanden gel bruikt Zeeland Seaports om hef register vorm te geven. Dat ge beurt met behulp van de vindinr gen die in het proefproject de af gelopen maanden zijn gedaan De bedoeling is dat het afval- stoffenregister in het najaar volledig operationeel is. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Pronk van Milieubeheer zegt niets te kunnen doen aan het door mi lieuorganisaties afgedwongen verbod op het schimmelbestrij dingsmiddel chloorthalonil. De sector moet volgens Pronk zelf actie ondernemen en een beroep doen op een nieuwe bepaling in de wet die de toelating van land bouwkundig onmisbare stoffen alsnog mogelijk maakt. Pronk antwoordt dit de Tweede Kamer op verzoek van WD- Kamerlid J. Geluk. Die trok twee weken geleden aan de bel, omdat chloorthalonil vrij plot seling door het College van Be roep voor het Bedrijfsleven was verboden. Het schimmelbestrij dingsmiddel, dat onder meer in de knolselderij- en aan teelt wordt gebruikt, had" niet tijdelijk toegelaten mogen wor den door het College voor de Toelating van Bestrijdingsmid delen (CTB). Met ingang van 26 juni mag het middel daarom niet meer wor den gebruikt, wat vooral de te lers van knolselderij in de pro blemen brengt. Zij hebben geen vervangende stof tegen schim mel voorhanden.In zijn brief aan de Tweede Kamer Pronk niet op de eis in. Gebrui kers en/of producenten van chloorthalonil kunnen bij het CTB een onmisbaarheidsaan- vraag kunnen indienen, stelt hijPronk zegt zelf niets te kun nen ondernemen. De Tweede1 Kamer praat vandaag of mor gen over de kwestie. MIDDELBURG, Burgerzaal Internationaal Muziekfeest Middel burg, St Petersburg String Quartet, Pavel Vemikov, Antje Weithaas (vi ool), Ramon Jaffé (cello), Daniel Raiskin, Vladimir Mendelssohn (altviool), Lisa Smirnova (piano) en Bart Schneeman (hobo) met werken van Mozart, Piazzolla, Britten en Ravel. door Douwe Eisenga In het derde concert van het In ternationaal Muziekfeest vormde bescheidenheid het sleutelwoord. Deze omschrij ving zegt op zichzelf niet zoveel, want waar in het ene werk be scheidenheid de sterkste troef blijkt, kan het in het andere de oorzaak zijn van het ontbreken van net dat kleine beetje vuur. Hoewel in het programma van dit festival componisten uit de Romantiek doorgaans centraal staan, lag het accent gister avond op de twintigste eeuw. Na een luchtig kwintetje van Mo- zart als opening klonken ach tereenvolgens composities van Piazzolla, Britten en Ravel. Drie componisten die ondanks hun verschillend muzikaal idioom, uiterst toegankelijke muziek hebben geschreven. Voor het Strijkkwintet in B van Mozart is 'toegankelijk' zelfs een groot woord. Het werk, door Mozart geschreven 'toen hij achttien was, hapt naar binnen als een half gesmolten sorbet. Het ad hoe kwintet miste gister avond op een haar na de ongelo felijke concentratie die de uit voeringen tijdens dit festival doorgaans kennen. Zo hadden de lage strijkers wat meer lucht in hun spel kunnen brengen en klonk de eerste viool soms wat nasaal. Met de veredelde tango- muziek van Astor Piazolla sloe gen de musici een volkomen an dere richting in. Het gespeelde The Seasons is één van zijn be kendste werken. Men bracht de zeer kernachtige bewerking voor viool, cello en piano. Met zichtbaar speelplezier en een goed gevoel voor de balans tus sen bescheidenheid en muzikaal vuur, bracht het trio deze gesti leerde dansmuziek. Het mar kante spel van pianiste Smirno va en de zich nergens in te grote gebaren verliezende strijkers Weithaas en Jaffé, zorgden voor een zinderende Burgerzaal. De Engelsman Benjamin Brit ten kwam aan bod met het Phantasy Quartet voor hobo en drie strijkers. Het programma boekje omschreef de hobo in dit werk als 'eerste onder gelijken'. Hét thema bij Britten, vooral ie diens theatermuziek, is juist echter de afstand tussen de een ling, de buitenstaander en de rest. De hobo behoudt in dit werk een geïsoleerde positie. De eerste helft van het tweede deel bijvoorbeeld zwijgt het instru ment volkomen, waarna het be gint met een ontroerende eenza me solo. Vooral het prachtige spel van hoboïst Schneeman maakte dit werk tot het meest intrigerende van de avond. De uitvoering van het enige Strijkkwartet van Maurice Ra- vel werd gekenmerkt door een grote mate van beheersing. Op zich kan dat in deze impressio-, nistische muziek nooit kwaad, Er viel dan ook veel te genieten bij deze spelopvatting. Soms echter sloeg de balans doornaar een net te grote bescheidenheid in dynamiek- en tempocontras ten. Een ietsiepietsie meer elan had best gemogen. TERNEUZEN - In het kader van de Maand van de Vrijheid 2002 wordt volgend jaar op 25 mei in Terneuzen de Korenma- nifestatie der Zuidelijke Neder landen georganiseerd. Twaalf koren uit Noord-Bra bant, Limburg en Oost- ei West-Vlaanderen zullen aan de manifestatie deelnemen. Dit jaar is gekozen voor het thema 'vrede'. Voor het slot - een geza- melijk optreden van alle koren- wordt gezocht naar een 'lied van de vrijheid'. Daarvoor is op ini tiatief van de consulent amat teurmuziek van Scoop een wed-; strijd uitgeschreven voor in Zeeland wonende componisten, Muziekstukken kunnen tot 1. september worden ingezonden. (Advertentie) Galerie - Kunsthandel 19e en 20e eeuwse J Vlaamse en Hollandse Meesters o.a. Latemse school Inkoop - Verkoop Terneuzen centrum 4531 GN, Blokken 3-4. tel 0031(0)115-621643 of 0031(0)6 51368269 Open- dinsdag - woensdag en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur en op afspraak. www.contrasten.nl Vanaf de oprichting in 1993 heeft Het Gezelschap van de Zee uit Kats zich gericht op de Nederlandstalige toneelliteratuur. In 1995 speelde de toneelgroep als eerste het ongepubliceerde toneelstuk Schaken met Diponegoro van Hella Haasse. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 34