Frictie over opvang asielzoekers Rijksdienst wil kasteelberg beschermen 17 Herexamen door foutje corrector Skeeleraars op weg voor tweedaagse 02-02-02 moet dag vol met huwelijken worden op eiland Kanjer van een karper Wethouder wil in tegenstelling tot raad geen noodhulp uitgeproc ede erden Kunstrif moet natuur stimuleren in Grevelingen Vrouw beboet voor vernielen bloembakken Kapelse raad bezorgd over uitstel projecten Rollenspel voor nieuwe burgemeester zeeuwse almanak Sorry PZC MIDDEN Joor Pascalle Cappetti iVESTDORPE - Een karper van vijftien kilo. Kris De Rijjcke uit Ertvelde en zijn vriend waren dinsdagochtend helemaal door bet dolle heen, toen hij de kanjer uit de Molenkreek in Westdorpe viste. Zijn fototoestel had hij niet bij zich, hij wilde gauw even naar huis rijden, maar gelukkig voor hem wilde een voorbijgangster de zeldzame vangst wel even met de camera vastleggen, voordat hij het beest terugzette in het wa ter. Ook secretaris Theo van den Abeele van hengelsportvereni ging De Platzak uit Westdorpe is stomverbaasd over de enorme vis. Afgelopen zondag haalde hij nog een karper van 82 centimeter uit het water, goed voor achtenhalve kilo, dus hij wist wel dat er flinke jongens in de kreek zwemmen. Maar zo'n grote als Kris aan de haak heeft geslagen, dat heeft hij niet eerder meegemaakt. „Het re cord staat op 88 centimeter. Ik denk dat deze vis daar wel over heen gaat." De Rijcke (22) was nog maar een klein jongetje toen zijn 'onkel' hem meenam bij het vissen. Meestal in Hoek of in Wachtebeke, dinsdag is het de tweede keer in Westdorpe: 's morgens vanaf een uur of drie tot de warmte hem ver- woensdag 27 juni 2001 jaagt en de vissen toch niet willen bijten, en 's avonds weer, tot elf uur. „Ik denk dat ik morgen maar niet ga. Ik moet ook nog wat sla pen." Af en toe dut hij ook op zijn 'zetel' in, bekent hij. Zijn electro- nische hengel met piepje wekt hem vanzelf, wanneer hij beet heeft. De kans dat hij opnieuw zo'n joekel vangt, is echter maar heel klein. Kris De Rijcke uit Ertvelde met de uitzonderlijk grote vangst. foto Saskia Visser Joor Rolf Bosboom GOES - De Goese wethouder S. Heijning (WD, welzijn) is niet van plan noodopvang te bieden aan uitgeprocedeerde asielzoekers. Hij kwam met die opvatting gisteravond in con flict met een grote meerderheid in de raadscommissie welzijn. Die vindt dat de gemeente het niet kan toestaan dat mensen op straat belanden. Als gevolg van de nieuwe Vreemdelingenwet, die op 1 april van kracht is geworden, kunnen asielzoekers die uitge procedeerd zijn nergens meer aanspraak op maken en moeten binnen vier weken op eigen gelegenheid het land verlaten. Gemeenten zijn verplicht hun zorg voor deze mensen te beëin digen. Asielzoekers die het land niet uit kunnen, belanden daar door op straat. Veel Zeeuwse gemeenten vin den dat onaanvaardbaar en denken erover een tijdelijke op- rang te realiseren, volgens het bed-, bad- en broodprincipe'. Of dat doorgaat hangt vooral af van het gesprek dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) morgen heeft iet staatssecretaris Kalsbeek lan Justitie. Wet Wethouder Heijning zei gister avond niet van plan te zijn mee te werken aan noodopvang als de staatssecretaris voet bij stuk Joor Ben Jansen houdt. „Als de staatssecretaris zegt dat het niet mag, dan con formeer ik me aan het rijksbe leid." Wat Heijning betreft gaat de wet boven 'ethische' kwes ties. „We mogen nu eenmaal het rijksbeleid niet doorkruisen of openlijk tegenwerken." Het standpunt van de wethou der leidde tot onbegrip bij de meeste fi-acties. F. de Kaart (PvdA) benadrukte dat de ge meente moreel verplicht is actie te ondernemen en een vorm van opvang te realiseren, al dan niet tegen het rijksbeleid in. „We kunnen het niet maken dat men sen in de illegaliteit verdwijnen, omdat niemand naar hen om kijkt." Ook andere fracties on derschreven dat standpunt, met uitzondering van de VVD. „Dat mensen op straat belanden is toch niet onze zaak?", zei R. Strating. Heijning wees erop dat gemeenten misbruik alleen maar stimuleren als zij opvang gaan regelen. „Dat is een uitno diging aan mensen om hun pa pieren maar weg te gooien." Zorgvuldig De wethouder zei ervan uit te gaan dat asielzoekers alleen op juiste gronden en na een zorg vuldige afweging worden uitge wezen. „We hebben toch rech ters in dit land?" D. van der Merwe (D66) vond dat 'van geval tot geval' moet worden beoordeeld of mensen in aanmerking komen voor op vang. „Anders zet je de deur open." Een gezin met kindei'en valt wat hem betreft daar al snel onder. „Maar met een alleen staande jongere heb ik niet zo snel medelijden." Heijning stelde vast dat een gro te meerderheid in de commissie noodopvang noodzakelijk vindt voor uitgeprocedeerde mensen die kunnen aantonen dat zij niet in staat zijn binnen vier weken naar hun vaderland terug te ke ren. Niettemin bleef hij bij zijn standpunt en wees erop dat het eerst wachten is op de uitkom sten van het gesprek tussen de VNG en de staatssecretaris. SCHARENDIJKE - Op drie plaatsen in het Grevelingen- meer komen in de nazomer kunstriffen te liggen. De riffen bestaan uit een aaneenschake ling van holle halve betonnen bollen in verschillende forma ten. Ze zijn voorzien van gaten, zodat vissen, kreeften en krab ben er hun toevlucht kimnen ne men. De bollen zelf zullen be groeid raken met algen, wieren, zeeanemonen en ander fraais. De kunstriffen komen te liggen op plaatsen met een zandige of slikkerige bodem, waar door gaansvoor een sportduiker wei- aigvalt te beleven. Door nieuwe interessante duikstekkente ma ten, kan de druk op andere plaatsen in het Deltagebied mo gelijk enigszins worden vermin derd. De locaties (bij Scharen- dijke, Dreischor en Den Osse) zijn gekozen omdat ze ter hoog- van paiffeeerterreinen liggen, zodat duikers er hun auto kun nen parkeren zonder ander ver keer tot last te zijn. Duiksportondernemer B. Mat- thijssen uit Scharendijke, initi atiefnemer van de stichting Kunstriffen Zeeland, en leden van de Nederlandse Onderwa tersport Bond (NOB) beginnen 31 augustus met het maken van de betonnen bollen. Dat gebeurt op het teiTein van het recreatie schap Gi-evelingen bij Bom- menede. Op 8 oktober gaan de eerste bollen het water in. Aan de plaatsing van de riffen ko foen geen amateurduikers te pas. Matthijssen heeft zich daarvoor verzekerd van de me dewerking van beroepsduikei's: duikinstructeurs van het regi ment genietroepen. Het is de bedoeling van de stich ting Kunsti-iffen Zeeland en de PB op meer plaatsen in de Grevelingen en mogelijk ook in deOosterschelde en in het Veer- te Meer kunstmatige riffen te WISSENKERKE - Het was wel erg warm om te beginnen aan een twee daagse skeeleren. Niettemin kwamen er gisteravond nog 36 mensen aan de start voor de eerste etappe van het jaar lijkse evenement in Wissenkerke. Met het oog op de hitte had de organisatie gezorgd voor extra posten met water onderweg. Mede daardoor raakte nie mand in de problemen. De skeelertweedaagse is een initiatief van de Vereniging Dorpsgemeenschap Wissenkerke. Inmiddels is het evene ment toe aan zijn vierde editie, zodat er een kleine traditie aan het ontstaan is. De deelnemers kunnen kiezen uit drie afstanden, variërend van drie tot vijf tien kilometer per avond. Wie de twee daagse volbrengt, ontvangt een me daille. De routes zijn in principe elk jaar het zelfde, maar telkens blijken er ook weer aanpassingen nodig omdat wegen tij delijk ongeschikt zijn voor skeelers. Gisteren moest bijvoorbeeld bij Co- lijnsplaat worden uitgeweken, omdat er problemen waren met het asfalt. Vanavond is er een omleidinkje in het laatste stuk naar de finish in Wissen kerke omdat er gras tussen het asfalt groeit. foto Willem Mieras Pagina 27: schat lokt duiker VÜSSINGEN - De politie heeft maandagnacht om tien over half één een 44-jarige Vlissingse ingehouden. He vrouw had de inhoud van een Paar bloembakken vernield en aaar behoefte op straat gedaan. Zij heeft een proces-verbaal ge- door Esme Soesman SINOUTSKERKE - De motte en huisterp van Sinoutskerke staan op de nominatie aangewe zen te worden als beschermd ar cheologisch monument. De mo menteel door jongvee begraasde heuvels zijn volgens de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) waar devol om een aantal redenen. Het zichtbaar zijn is daar één van. Bij de selectie van te bescher men monumenten wordt met verschillende aspecten reke ning gehouden. Zo wordt ge zocht naar spreiding; geogra fisch en in tijd. „En we hebben een voorkeur voor zichtbare dingen, zoals bijvoorbeeld de motte (kasteelberg) bij Sinouts kerke. Dat herkennen mensen, dat heeft een belevingswaarde", zegt archeoloog C. van Rooijen van de ROB. Deze organisatie is veelal initiatiefnemer in de aan wijzing van beschermde ai'che- ologische monumenten. De ROB stelt een beschermings- voorstel op en benadert - voor zover bekend - eigenaren en an dere belanghebbenden zoals pachters. Ook de gemeente - in dit geval Borsele - en provincie worden benaderd. De laatste overheid wordt in de plannen betrokken als er sprake is van een locatie buiten de bebouwde kom. Over de Borselse motte en huis terp, die achter het huis van de familie Braamse liggen, is niet veel bekend. Dat is nog zo'n re den om deze verhogingen in het landschap voor het nageslacht te bewaren. In de toekomst zijn wellicht andere - betere - onder zoeksmethoden voor handen, is de redenering. Ook zit, stelt Van Rooijen, een herinneringswaar- de aan de heuvels vast. Zeeland heeft een dikke honderd mottes geteld, schat de ax-cheoloog voor de vuist weg. „Er zijn er, maar dat zeg ik ook even uit mijn hoofd, nog maar zo'n dertig zichtbaar." Status De Zeeuwse mottes onderschei den zich van de rest van Neder land in aantal en - vermoedelij ke - functie. Zijn de heuvels in de rest van Nederland waar schijnlijk veelal verdedigings werken geweest, in Zeeland lijkt vooral sprake te zijn van statusobjecten. Evenals de huistei-p dateert de motte van Sinoutskerke uit de late Mid deleeuwen. Aanwijzing als archeologisch monument zal in de praktijk, Vee graast op de kasteelberg van Sinoutskerke. vermoedt Van Rooijen, weinig gevolgen hebben. Over het alge meen is het mogelij k het huidige gebi'uik door te zetten. De ROB heeft bovendien, licht van Rooijen toe, meestal een voor keur voor bedekking met gras land, een onverandere grond waterstand en begrazing door kleinvee. Dat levert de minste kans op beschadiging van het monument op. Braamse, die als geboren en ge togen Sinoutskerkenaar, zijn leven lang al tegen de heuvel achter zijn huis zit aan te kijken weet niet beter of er heeft in de afgelopen eeuw enkel en alleen maar vee gegraast. Zijn familie heeft bij elkaar zo'n eeuw lang - tot zo'n drie jaar geleden - de grond gepachtBraamse zelf liet er, tot aan zijn pensionering, melkvee op grazen. De aanwijzing als beschermd monument zit overigens nog in procedure. Alle betrokkenen - voor zover bekend - zijn om een door Rolf Bosboom GOES - Twee leerlingen van het Goese Lyceum hebben herexa men gedaan terwijl zij eigenlijk al geslaagd waren. Oorzaak is een fout van de eerste corrector, de vakdocent die het examen als eerste nakijkt. Die had de be haalde punten aan de verkeerde kandidaten toegekend. Het ging om het havo-examen wiskunde. In totaal vei-wisselde de docent per ongeluk de ge maakte examens van drie leei*- lingen, waardoor de behaalde punten aan de verkeerde kandi daten werden toegekend. Het gevolg was dat twee van hen een minder hoge score kregen toege kend dan had gemoeten; de der de kreeg aanvankelijk een hoger cijfer dan terecht was. De gevolgen waren verstrek kend. De twee leerlingen die be nadeeld werden, zakten daar door voor hun eindexamen en moesten herexamen doen. Bij het nakijken daaiwan, door de zelfde docent, werd de fout di rect ontdekt. „We hebben het zo snel mogelijk tegen de dames verteld en onze welgemeende excuses aangeboden", zegt rec tor A. Wevei's. Dat gebeurde nog net voor de diploma-uitreiking van de eerste, grote groep ge slaagden, zodat beiden het fees telijke moment met hun mede leerlingen konden meemaken. De derde kandidate kreeg te ho ren dat ze voor wiskunde een minder hoog cijfer had dan zij eerst dacht. Niettemin was ook zij geslaagd. Volgens Wevers hebben de ge dupeerde leerlingen de zaak goed opgevat. „Ze vonden het wel jammer dat zij een week langer in spanning hebben ge zeten dan nodig was, maar ze hebben het in de herkansing fantastisch gedaan." Omdat el ke kandidaat één vak opnieuw mag doen om een beter cijfer te halen, gelden in dit geval ook de cijfers van de herkansing. We vers: „Ze zijn dus uiteindelijk nog beter geslaagd dan ze al wa ren. Daar hadden ze dat extra weekje zenuwen wel voor over." door Rob Paardekam KAPELLE - Verschillende raadsleden van de gemeente Kapelle lieten gisteren tijdens de raadsvergadering weten be zorgd te zijn over het aantal zaken dat het college noodge dwongen moet uitstellen. Wet houder G. Burger gaf toe dat de gemeente misschien wel iets te ambitieus is met het opvoeren van projecten. De gemeenteraad besprak gis- tei'en de eei'ste bestuursi-appor- tage van het jaar. Daaruit blijkt dat door ziekte en capaciteits problemen behoorlijk wat pro jecten op de lange baan moeten worden geschoven. Daaronder vallen onder meer de herinrich ting van het Marktplein en het Stationsplein in Kapelle en het inrichten van 30-kilometer-zo- nes in de verschillende kernen. Dat laatste is voorlopig stopge zet, de herinrichtingen zijn doorgeschoven naar 2002. I. Balkenende (CDA) vroeg aan dacht voor de problematiek. „Zelfs met een extra formatie plaats lukt het nog niet om alles op tijd uit te voeren. Nieuwe werken moeten voortaan pas woi'den opgevoerd als de oude zijn uitgevoerd." Ook C. Kole (VVD) liet weten zich zorgen te maken. „We zullen het goed in de gaten houden, want op deze manier komen er zeker knel punten." Wethouder Burger gaf toe dat er behoorlijk wat nieuwe werken doorgeschoven zijn. Volgens hem komt dat voornamelijk door ziektes op de afdeling grondgebied. „Misschien zijn we ook iets te ambitieus en voe ren we te veel projecten op." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kamermuziek, Oranjebitter en als trouwca- deau een 'Appeltje van Oranje'. Als het aan het CDA op Schou- wen-Duiveland ligt, worden op 2 februari 2002 - de dag dat prins Willem-Alexander met Maxima Zorreguieta trouwt - ook op Schouwen 'koninklijke huwelijken' gesloten. Schouwen bezit, schrijft het CDA aan de gemeenteraad, een aantal trouwlocaties met 'pa leisachtige allure'. Dat dient uitgebuit te worden vindt de partij. De christen-democraten stellen voor Schouwse trouw lustigen op de dag dat Alexan der en Maxima elkaar het ja woord geven, in de gelegenheid te stellen gratis te trouwen. Daarnaast dient de gemeente er in de visie van het CDA voor te zorgen dat de trouwzalen op Schouwen die dag een konink lijke uitstraling hebben. Dat kan volgens het CDA bereikt woi-den door op de trouwlocatie kamei'muziek ten gehore te brengen en na afloop van de plechtigheid een glaasje oranje bitter te schenken. Als aanden ken aan de bijzondere huwe lijksbevestiging stelt het CDA de gemeenteraad voor cle kers verse bruiden en bruidegoms een 'Appeltje van Ox*anje' te schenken. Verruiming Om zoveel mogelijk Schouwse paren in staat te stellen op de tweede dag van de tweede maand van het tweede jaar in het tweede millennium met el kaar in het huwelijk te treden, pleit het CDA voor een eenmali ge verruiming van de tijden waarop getrouwd kan worden, Het CDA denkt dat als de ge meente ingaat op het voorstel, zij met deze geste niet alleen veel trouwlustigen blij maakt maar ook 'een plezierige bijdra ge aan deze Nationale Feestdag' levert. Het CDA besluit de brief aan de gemeenteraad met het uitspre ken van de hoop dat 2 februari 2002 voor veel bruidsparen een 'dag met een ki*oontje' mag wor den. „Zodat zij terugkijkend op deze heuglijke dag met ï'echt kunnen zeggen: „Schouwen- Duiveland moge dan de Kroon op Zeeland zijn, maar juist op die dag huwen op Schouwen- Duiveland was voor ons de Kroon op onze Huwelijksdag." MIDDELBURG - De gemeente Middelburg kan sollicitanten voor het ambt van burgemeester onderwerpen aan een praktijk gericht rollenspel. De minister van Binnenlandse Zaken heeft toestemming gege ven voor een zogenoemd assess ment, een onderzoek dat de kwaliteiten van kandidaten toetst aan denkbeeldige prak tijksituaties. foto Willem Mieras reactie gevraagd. Aan de hand van deze uitkomsten stelt de ROB een advies op aan de Raad voor Cultuur, die op haar beurt weer een advies uitbrengt aan de staatssecretaris. Dit laatste advies wordt veelal zonder meer gevolgd, waarna belangheb benden eventueel nog in beroep kunnen gaan, De provincie heeft inmiddels positief geadvi seerd. Reacties van gemeente Borsele en andere belangheb benden zijn nog niet binnen. Die Zeeuw wilde een dagje eerder naar huis. De laatste etappe van z'n vakantietoer door Engeland viel korter uit dan geplanden met de haven in zicht nog een pensionnelce induiken terwijl thuis zijn ei gen bed wachtte leek hem niets. Hij ging het gewoon proberen. Helaas bleek de boot vol. Echt he-le-maal vol, zei de vriendelijke dame bij de in- checkbalie ferm. Nee heus, er kan niks of niemand meer bij, moest ze hem nog eens vertel len. „Ja maar," begon onze man nog eens, met een plot selinge inval. „Ik moet echt mee! Mijn huis is namelijk af gebrand!" Maar ook die vreselijke tij ding bracht de aardige me vrouw achter de balie niet van haar stuk. „We are very sorry, Sir", zei ze meelevend, terwijl ze hem zijn ticket teruggaf. But really, dan helpt blus sen nu toch ook niet meer....." Onze Zeeuw is toen maar af gedropen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33