Gemeente houdt vast aan sluiting PZC PZC Tuinieren houdt mensen gezond Kinderen zijn mondiger geworden Plan voor bouw appartementen op plaats postkantoor ié^T Sollicitant voor ambt van burgemeester kan rollenspel verwachten ,21 Kort geding over Nadorst Geld gestolen 'v Geen adverteerders beaehprints Boete voor incident op feest Vlissinger mag half jaar niet rijden Man gewond bij aanrijding Boomgaard op wallen verkocht Middelburg wil bus van Dauwendaele naar Zuid door Richard Hoving MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt vast aan de sluiting van sportpark de Na dorst op 1 juli. Door het langer openhouden van de voetbalvel den komt de ontwikkeling van de wijk de Veersepoort in het ge drang. Dat betoogde de raads man van de gemeente, C. IJde- ma, gisteren voor de rechtbank in Middelburg De voetbalvereniging Zeelan- dia Middelburg spande een kort geding aan met als inzet het lan ger openhouden van de Na dorst. De fusieclub wil niet per 1 'juli verhuizen naar het nieuwe sportpark aan de Boassonlaan in de Veersepoort omdat het clubhuis daar nog niet klaar is. De verwachting is dat dit tegen het eind van het jaar het geval is. •Zeelandia Middelburg wijt de vertraging aan de gemeente. Volgens de raadsman van de fu sieclub, de Goese advocaat W. Dingemanse, is het ontbreken van een clubhuis funest. „Ge vreesd moet worden dat vele le den en toeschouwers de club de rug toekeren." De gemeente heeft Zeelandia Middelburg voorgesteld om de clubhuizen bij de Nadorst aan te houden tot de winterstop. De club denkt dat het kantinebe- zoek na afloop van trainingen en wedstrijden drastisch terug- TERNEUZEN - Een 16-jarig meisje uit Terneuzen is gisteren bestolen op een sportpark in Terneuzen. Ze had haar tas ach tergelaten toen ze tussen negen en tien uur 's ochtends ging sportenToen ze terugkeerde bij haar spullen bleek dat haar tas doorgesnuffeld was en dat haar portemonnee geleegd was. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Op de plaats van het voormalige post kantoor aan de Burgemeester Stemerdinglaan in Oost-Sou burg komt een appartementen complex met drie bouwlagen en een bungalow met twee verdie pingen. Het terrein ligt al circa anderhalf jaar braak. De ont wikkelaar is Projektbouw Zee land. Tegelijkertijd presenteert degemeente Vlissingen een plan voor nieuwe seniorenwoningen aan de Gouwe- en Geulstraat in Oost-Souburg. „Voordat er daadwerkelijk ge bouwd kan worden, zijn we ten minste negen maanden verder. Dat is de tijd die we minimaal nodig hebben om alle procedu res te doorlopen", legt E. Jas- perse van de gemeente Vlissin gen uit. Beide plannen en plantekeningen liggen nu ter in zage op het stadhuis en in de bi bliotheek in Oost-Souburg. Ie dereen kan tot 8 augustus REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl woensdag 27 juni 2001 loopt als voetballers en toe schouwers daarvoor van de Veersepoort naar de Nadorst moeten komen. Dingemanse zei dat Zeelandia Middelburg reke ning houdt met een winstder ving van 25 procent. „Geen clubhuis, geen omzet, geen club vatte advocaat IJ de- ma van de gemeente de bezwa ren van Zeelandia Middelburg samen. „De gemeente weigert aan te nemen dat vrijwel nie mand de oude clubhuizen nog zou bezoeken. Vanaf het nieuwe sportcomplex is het vijf minu ten fietsen." Volgens IJdema was voor de vordering van de voetbalvereni ging geen juridische grondslag. Van een huurovereenkomst tus sen de gemeente en de club is geen sprake. De Nadorst is ei gendom van de gemeente. Een ieder, niet alleen Zeelandia Middelburg, kan in overleg met de toezichthouder gebruik ma ken van het sportpark. IJdema betoogde ook dat de ge meente en de fusieclub eerder al overeenstemming hebben be reikt over de verhuizing. De ad vocaat beriep zich op een ver slag van een bespreking met de club in maart van dit jaar en uit spraken vanZeelandia-voorzit- ter W. Vermeule in de PZC. De raadsman van Zeelandia Mid delburg reageerde dat de ge meente beter moest weten. „De club heeft bij herhaling, ook na maart van dit jaar, aangegeven niet akkoord te gaan met het voorstel van de gemeente." IJdema stelde ook dat het prak tisch niet haalbaar is om de vel den op de Nadorst langer open te houden. „Het sportpark is in middels al zover ontmanteld dat het in redelijkheid niet meer mogelijk is alles terug te bren gen in de staat waarin het zich bevond." De president van de rechtbank doet vrijdag uitspraak. Tuinontwerpster Elly Jiskoot geeft ouderen adviezen: „Tuinieren geeft je een doel in je leven." foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Haar tuin in de Vlissingse Sint Maartenlaan is een weelderige combi natie van bloeiende planten en groenblij- vende struiken. Tuinieren neemt in het le ven van tuinontwerpster Elly Jiskoot een belangrijke rol in. Die passie wil ze graag delen met anderen, maar vooral met oude ren. Op verzoek van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg geeft zij in de oude- renkrant tips hoe tuinieren ervoor kan zor gen dat mensen op leeftijd actief en gezond blijven. Ongeveer een half jaar geleden werd ze be naderd door Martin Jones van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg met de vraag of ze een column wilde schrijven in de oude- renkrant. Haar eerste verhaal ging over aanpassingen in de tuin. Ouderen kunnen volgens haar makkelijk blijven tuinieren, zonder zich in allerlei bochten te manoeu vreren. In haar tweede column vertelt ze waarom het nodig is voor ouderen om actief te blijven. „We willen met z'n allen ouder worden, maar ook gezond blijven. Tuinieren kan daarbij helpen", is haar rotsvaste over tuiging. „Ik ben zelf een plantenmens. Ik hou van bloemen. Ze geven je inspiratie, vreugde en blijdschap. Elk jaar opnieuw krijg je cadeautjes." Een tuin onderhouden kost niet veel moeite, zegt Elly. Tuincentra verkopen aangepast gereedschap en soms biedt een simpel kruk je al uitkomst om bijvoorbeeld een buxus te snoeienOuderen moeten rond hun zestigste of vijfenzestigste levensjaar beginnen met aanpassingen in de tuin. Grasveld kan ver vangen worden door tegels. ..Ik sprak on langs iemand van 75, die pas was begonnen met tuinieren. Hij zei me: ik wou dat ik veel eerder was begonnen. Je moet een doel heb ben in je leven. Je moet nodig zijn. Een tuin hééft je nodig. En mensen moeten bewegen. Dat vind je allemaal in tuinieren terug." Ouderen hoeven ook geen uren in de tuin door te brengen. Je moet geleidelijk aan be ginnen. Doe in het voorjaar kleine stukjes van de tuin. Werk niet langer dan een half uur. De tuin kan best even wachten. Ik zie mensen in mijn omgeving de tuin winter- klaar makenOnzinJe kan alles gewoon la ten staanHet is goed voor de vogeltjes en de planten varen er wel bij." Ook rolstoelers hoeven niet te wanhopen. Verhoogde bloembakken en brede paden zorgen ervoor dat gehandicapten vanuit hun stoel de planten kunnen blijven verzor gen. De tuinbeplanting aanpakken om on derhoud terug te dringen is ook een moge lijkheid. De aucuba hoeft hooguit één maal per jaar gesnoeid te worden. Ligusters, olijf wilgen en vrouwenmantel hebben ook weinig aandacht nodig. „Varens kim je zo neerzetten; daar hoef je niks aan te doen." Bodembedekkers zorgen ervoor dat on kruid verdwijnt. „Maar", zegt de Vlissingse, „je moet wel een goed plan hebben. Als je een ontwerp laat maken - en dat kost maar een paar honderd gulden - staan de planten meteen op de goede plek." schriftelijke op de plannen rea geren. De twee projecten zijn op elkaar afgestemd, maar doorlopen een afzonderlijke procedure. „Het terrein waar het postkantoor heeft gestaan, springt in het oog. We willen zeker niet dat de nieuwbouw op de hoek stag neert, omdat er kritiek zou ko men op de plannen voor de seni orenwoningen." De zes appartementen op het braakliggende terrein zijn koopappartementen 'en in prin cipe geschikt voor alle leeftijds categorieën'. De 22 apparte menten daarentegen die in de Gouwe- en Geulstraat, achter het braakliggende terrein, moe ten verschijnen zijn bestemd voor senioren. „Dat centrum moet met de al bestaande senio renwoningen een volwaardig woonzorgcomplex vormen." Overdekte tuin Woningcorporatie Basco is de eigenaar van het woonzorgcom plex. Op het middenterrein ko men twee tuinen, waarvan een overdekte tuin en een recreatie ruimte. „De huidige bewoners moeten daarvoor nu steeds naai de Zoute Viever. Het lijkt mij voor ouderen ideaal als voorzie ningen in de buurt zijn", zegt Jasperse. Ongeveer een j aar geleden klop ten de afdelingen Souburg/Rit- them van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) en de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) bij de gemeente aan. Zij maakten zich ernstig zorgen over het gebrek aan senioren woningen in Oost-Souburg en Ritthem. Zij vonden dat er meer vaart moet worden gezet achter nieuwbouw. De kritiek was dat Vlissingen lange tijd haar heil zocht in vooral het opplussen van woningen. Bachtenpoorte Naast de uitbreiding van het se niorencomplex aan de Gouwe straat/Geulstraat, wordt ge werkt aan de 'Nieuwe Bachten Poorte'. Dit complex is voorzien op de plaats van het gesloopte Bachtenpoorte aan het Oranje plein. Woning Stichting Walcheren (WSW) wil daar een woonzorg complex neerzetten met 73 wo ningen. Het gebouw zal maximaal drie verdiepingen hoog worden en gebouwd worden rondom een hofje. Willem de Vries: Ik heb hier in het dorp en op de school een hele prettige tijd gehad." foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek AAGTEKERKE - Een jaar of tien was hij onderwijzer in Gou da, Moerkapelle en Ridderkerk. Maar de in Den Ilaag geboren Willem de Vries wilde na die tijd wat anders. Hij werd directeur op de basisschool in Aagteker- ke. Aan het einde van dit jaar neemt hij na dertig jaar, af scheid van de Jonkheer Willem Versluijsschool. Na zijn komst naar het hechte Walcherse dorp, voelde De Vries zich snel thuis. „Ik kwam al uit het reformatorisch onderwijs en door mijn werk in Ridderkerk had ik het dorpse gebeuren leren kennen. Bovendien was ik met een klas eens op vakantie ge weest in Domburg dus ik kende de omgeving een beetje." Op 16 april 1971 begon hij op de school die toen de School der Gereformeerde Gemeente heet te. „Drie lokalen op een rij en een speelplaats ervoor. Dat was de school. Het was klein, maar daar voelde ik veel voor. Het maakte de lijnen naar de kinde ren en naar andere onderwijzers erg kort. Inmiddels hebben we negen groepen, tweehonderd- veertig kinderen en negentien leerkrachten waarvan een deel deeltijds werkt. De lijnen zijn nu nog kort, maar er gebeurt meer in teamverband. Er wordt veel overlegd." Ook de kinderen zijn in de afge lopen dertig jaar veranderd, zegt De Vries. „De school heeft de bijbel als pedagogische grondslag. Daarin staat dat kin deren in zonde geboren worden. Niet iedereen denkt daar zo over, maar wij wel. In mijn be gintijd waren er ondeugende kinderen en nu zijn er ondeu gende kinderen. Dat is niet anders. Maar we zien wel dat kinderen mondiger worden. Ze zeggen eerder wat en vertrou wen je veel toe." De school heeft tevens te maken met ouders die meer andere denkwijzen krijgen. „Dat uit zich in de leefstijl, de kleding en gewoonten van kinderen. Ou ders krijgen andere opvattingen over de moderne media: televi sie en internet. Wij houden de lijn aan die het schoolbestuur voorstaat. Dat bestuur bestaat uit bijna alleen ouders." Bij het lesgeven wordt geen ge bruik gemaakt van televisie. En videobanden worden door de le raar van te voren gescreend. „We hebben computers, maar de kinderen kunnen niet op het internet. We zijn wel bezig met kennisnet, een internetnetwerk voor scholen. Maar een school kan daarop nog niet zelf alle se lecties maken. Wij willen onbij belse en wereldse dingen voor onze kinderen afschermen. Na tuurlijk wel met mate, want an ders is het verschil voor kinde ren die van school af komen, te groot. Zaken zoals internet zijn wel dingen waar op onze school behoorlijke discussies aan voor af gaan." Spijtig Met zijn afscheid van de school, gaat De Vries ook weg uit Aag- tekerke. „Dat vind ik heel spij tig. Ik heb ik hier in het dorp en op de school een hele prettige tijd gehad." De schooldirecteur woonde in de ambtswoning bij de school en kan daar niet blij ven. ,Er is verder weinig bouw grond in Aagtekerke en ik heb niets kunnen verwerven. Daar om verhuis ik naar 's-Graven- polder." De Vries blijft nog een paar maanden de administratie van de school verzorgen. Vanaf sep tember is A. J. van der Maas uit Werkendam de nieuwe direc teur. RENESSE - De 'strandvertenties' zijn van de Nederlandse stranden verdwenen. Het bedrijf SandCast dat reclamebood schappen in het zand drukt, kon dit jaar geen adverteerders vinden. Vorig jaar drukte het bedrijf dagelijks zogenoemde beaehprints van Ola en Seven Up af in Scheveningen, Renesse en Zoutelande. Volgens directeur P. Settels van SandCast zijn adverteerders huiverig om de nieuwe vorm van adverteren toe te passen. De ijs- en frisdrankmerken houden het liever bij de traditionele strandreclame op windschermen en vlaggen. De strandprints werden door tractoren en een wals in het strand gedrukt. Onder de advertenties stond de boodschap 'afval aanpakken'. Het idee komt uit de Verenigde Staten, waar de strandverten ties ervoor zorgden dat het zwerfvuil op het strand met een kwart afnam. ANP MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 47-jarige man uit Oostdijk veroordeeld tot 1250 gul denboete, waarvan 500 gulden voorwaardelijk. De verdachte kreeg het tijdens een feest in 's-Heer Abtskerke met een fami lie aan de stok, Hij mishandelde een man en sloeg daarna met zijn auto op de vlucht, maar werd aangehouden. Uit een blaasproef bleek dat hij ruim twee keer zoveel had gedronken dan is toegestaan. Het incident speelde zich vorig jaar 5 au gustus af. De politierechter zag de delicten als vervelende fei ten, maar hield in de uitspraak rekening met bijzondere om standigheden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 46-jarige inwoner van Vlissingen voor rijden onder invloed veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en 1650 gulden boete. De Vlissinger ontkende aanvankelijk op 15 ja nuari een auto te hebben bestuurd. Hij zou de auto op de bou levard twintig meter hebben verplaatst, toen zijn vriend na een ruzie de chauffeursplaats verliet. De politierechter was niet gevoelig voor het verweer. Het was gisteren de vijfde keer dat de man veroordeeld werd voor dronken rijden. GRIJPSKERKE - Bij een aanrijding tussen een bestelauto en een personenauto op de kruising Schuitvlotstraat/Honde- gemseweg in Grijpskerke is gisterochtend een 38-jarige auto mobilist uit de gemeente Borsele lichtgewond geraakt. De man werd met een pijnlijke borst en nek overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Na controle kon hij weer naar huis. De 54-jarige bestuurder van de bestelauto uit de ge meente Veere verleende op de kruising met de Hondegemse- weg geen voorrang aan de man uit Borsele. De bestelwagen reed over de Schuitvlotstraat. AARDENBURG - De aankoop van een aantal fruitboom gaarden op de wallen in Aardenburg, die moeten worden om gevormd tot natuurgebied, is rond. De Dienst Landelijk Ge bied mag van de provincie een bedrag van ruim 33.000 gulden besteden om de eigenaar van het terrein te vergoeden. Eerder al kreeg DLG een vergoeding van 37.000 gulden om het gebied te kopen. De fruitpercelen vallen binnen het ontwerp Gebiedplan Zee land, dat begin juni openbaar werd. In dat plan wordt onder meer geregeld waar natuur en landschap moet komen en wie de percelen mag beheren. Of de fruitbomen op het perceel blijven staan, is nog niet bekend. door Richard Hoving MIDDELBURG - De gemeente Middelburg kan sollicitanten voor het ambt van burgemeester onderwerpen aan een praktijk gericht rollenspel. De minister van Binnenlandse Zaken heeft toestemming gegeven voor een zogenoemd assessment, een on derzoek dat de kwaliteiten van kandidaten toetst aan denk beeldige praktijksituaties. Commissaris van de koningin W. van Gelder zei eerder deze maand nog dat het houden van een assessment wettelijk niet is toegestaan. De gemeente ont ving van het ministerie de bro chure 'Handreiking voor een objectief en transparant benoe mingsproces' waarin deze mo gelijkheid wel stond. Een rollenspel waarin de prak tijk wordt nagespeeld, is bij sol licitatieprocedures in het be drijfsleven gangbaar. Bij het selecteren van een burgemees ter is dit hulpmiddel nieuw. An dere gemeenten in Nederland die momenteel op zoek zijn naar een burgemeester (Ede, Lands meer, Noord-Beveland) passen het niet toe. De Middelburgse gemeenteraad heeft na het ge dwongen vertrek van Spar van der Hoek herhaaldelijk gepleit voor een assessment bij de be noeming van een nieuwe burge meester. De advertentie voor de burge meesterspost is gisteren ge plaatst op de website van het ministerie van Binnenlandse Zaken (www.minbkz.nl). Later deze week verschijnt de oproep in de Staatscourant en het blad Binnenlands Bestuur. In de tekst staat dat een assessment 'op een of enkele selectiecriteria deel uit kan maken van de pro cedure'. Het salaris van de nieuwe bur gemeester is maximaal 14.804 gulden per maand. Aan sollici taties van burgemeesters van op te heffen gemeenten of oud-bur gemeesters wordt in het bijzon der aandacht besteed. Vanwege de ondervertegenwoordiging van vrouwen in het ambt gaat bij gelijke geschiktheid de voor keur uit naar een vrouw. Be langstellenden moeten een re cente pasfoto meesturen. De Middelburgse gemeenteraad stelde eerder deze maand een profielschets op voor de nieuwe burgemeester. Deze pro fielschets wordt door de com missaris van de koningin be trokken bij een eerste selectie van de kandidaten. Als de com missaris een aantal sollicitan ten heeft geselecteerd, is de ver trouwenscommissie uit de raad aan zet. De commissie nodigt de kandi daten uit voor een gesprek en eventueel een assessment, en adviseert de commissaris. De commissaris doet vervolgens een voordracht aan de minister. Omdat het gaat om een burge meester van een provincie hoofdstad moet het kabinet uiteindelijk besluiten over de benoeming. De verwachting is dat Middelburg in het najaar een nieuwe burgemeester kan verwelkomen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil dat er een bus verbinding komt tussen Dau wendaele en Middelburg-Zuid. Mensen die van Middelburg- Zuid naar Dauwendaele willen, moeten nu overstappen. Bewoners van de twee wijken hebben om de verbinding ge vraagd, zegt H. Vergeer van de gemeente. De gemeente vindt een verbinding nu noodzakelijk omdat De Mortiere ontwikkeld wordt. Er komt een bedrijven terrein achter de McDonalds en er worden woningen gebouwd. In Dauwendaele rijden nu de bussen 58 en 59, lijn 57 rijdt door Middelburg-Zuid. Busroutes waren tot voor kort een zaak van de gemeente. Nu geeft de gemeente haar wensen aan en onderhandelt de provin cie met een openbaar vervoer bedrijf.„Wij stellen alleen mini mumeisen, bijvoorbeeld dat een kern op bepaalde uren bereik baar moet zijn of dat de bus moet stoppen bij het zieken huis", aldus een medewerker van de provincie Als een ge meente aanvullende wensen heeft, moet ze er vaak zelf geld bijleggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21