Moordzaak Putten wordt heropend Aantal ontslagen bij ziekte stijgt u intratuin pronov Prins opent website Waterforum 16 95 Zeeuwse Touretappe 2004 stap dichterbij NS: geen plaats en geen geld voor euro op kaartje 77M JA 1 15' interieuiflfispreekuur voor ondernemers Startbaan dicht vanwege hitte Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Kamer stemt waarschijnlijk in met WAO-plan van liberalen Aanhang Milosevic betoogt Ruzie over radiofrequenties Spaanse brandweer kansloos Gratis trouwen op 02-02-02 Nederlandse tennissers verliezen W 3 Regenachtig Meest bewolkt en nu en dan regen, mogelijk ook onweer. Matige westenwind en maximumtemperatuur rond 21 graden. Reageer voor II juli en maak een vrijblijvende advies afspraak en maak daardoor kans op de veelgeprezen Comforto X-99! interieuitouw projectinrichting I interieuitouw projectinrichting bv 278B88 244e jaargang no. 150 woensdag 27 juni 2001 losse nummers 2,00 'an onze redactie buitenland iELGRADO - Duizenden aan- van de Joegoslavische s-president Milosevic hebben isteravond in Belgrado be- tegen zijn mogelijke uit- (Advertentie) kleitf n vele soorten en )ok leuk in balkonbakken. 5 voor levering aan het Joegoslavië- Tribunaal. De betogers eisten de vrijlating van hun voormalige leider, die in Joegoslavië wegens machts misbruik en corruptie wordt vervolgd. Het Joegoslavië-Tri- bunaal van de Verenigde Naties wil Milosevic wegens oorlogs misdaden berechten. De betoging was door Milose vic' Socialistische Partij van Servië georganiseerd. De Servi sche premier, Djindjic, ver klaarde gisteren dat het moge lij k is met een verkorte procedu re Milosevic vrijdag aan het tri bunaal uit te leveren. DPA/AFP pagina 2: Haagse cel geen grap SCHIPHOL - Schiphol heeft gisteren de Aalsmeerbaan moe ten sluiten omdat het voegvulsel losliet. De kit bleek niet bestand tegen de hitte en begon als kauwgom tussen de betonplaten uit te pui len. Het spul is vorige maand aangebracht bij een onder houdsbeurt. De baan kan van daag, na het vervangen van de kit, weer worden gebruikt. GPD Willem-Alexander werd bij de ingang opgewacht door straatartiest Lex Maes. foto Lex de Meester door Henk Postma VLISSINGEN - Internet wordt een be langrijk medium om mensen wereldwijd bewust te maken van het belang van duurzaam milieubeleid. Waterproblemen staan daarbij centraal. Als die op hun be loop worden gelaten, wacht ons deze eeuw een ernstige crisis. Dat was de kern van de boodschap die prins Willem-Alexander gisterochtend in petto had voor het Jeugd Wereld Water Forum (YWWF) in de Zeeuwse Hogeschool. De kroonprins stelde zich aanvankelijk zwijgzaam op. Hij was naar Vlissingen ge komen als voorzitter van het vorig jaar in Den Haag gehouden tweede Wereld Water Forum, en wist zich voor de klus geplaatst de YWWF-website van de Hogeschool of ficieel in gebruik te stellen. Hij deed dat zonder een woord over z'n lippen te laten komen. Vijf jonge wetenschappers, elk een werelddeel vertegenwoordigend, bo den de Prins van Oranje een van huis mee genomen glas water aan. Willem Alexan der gooide het nat in een trechter, en bracht daarmee een video-animatie tot leven die de website levensgroot op een scherm projecteerde. De techniek liet hem daarbij overigens danig in de steek. Want de lijfspreuk die hij ter afsluiting zou intypen, 'Water everybody's business', was al uit de com puter ontsnapt, en als gevolg daarvan enkele keren voortij dig op het scherm ver schenen. Na dit stil officieel vertoon, ver raste de kroonprins de bijna vierhonderd jonge YWWF-deelnemers en genodigde senioren in de zaal door onaangekondigd aan te schuiven voor een ronde-tafelge sprek. Daden Hij wees daarbij op de mogelijkheden om via het internet over de grenzen heen te communiceren met deskundigen, en erva ringen uit te wisselen. Dat helpt ouderen en jongeren overal in de wereld om ideeën in daden om te zetten. De kroonprins be schouwt de YWWF-site (www.ywwf.nl) als brug van de jeugd naar het Japanse Kyoto, waar in 2003 ministers uit meer clan honderd landen hun derde Wereld Water Forum houden. Willem-Alexander kreeg daarin bijval van de directeux-generaal van het Milieu programma van de Verenigde Naties, Klaus Töpfer, die zich voor een dagje uit zijn hoofdkwartier in Nairobi liet over vliegen om in Vlissingen met de jeugd te praten. Want die zal, daar is Töpfer van overtuigd, uiteindelijk orde op zaken stellen in waterland. „Binnen 25 tot 40 jaar zullen er grensoverschrijdende op lossingen voor de problemen zijn." Zo niet, dan breken oorlogen en milieuram pen ui.t,. Prins Willem-Alexander kon daargiste- ren nog geruime tijd over na blijven den ken, want hij zat de ruim drie uur durende ochtendbijeenkomst geduldig uit. Het handjevol Oranjefans dat zich bij de in gang van de Hogeschool had verzameld was daar niet blij mee. Het wachten beu, droop het groepje onverrichterzake af. pagina 19: topman vliegt dagje over uit Nairobi van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het onderzoek naar de Puttense moord op ste- (Advertentie) HET GROENE WARENHUIS Aeonium in kruik hoogte 50 cm Van €7,69 Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 wardess Christel Ambrosius wordt heropend. Dat heeft de Hoge Raad bevolen. Het rechts college bepaalde daarbij dat het hof in Leeuwarden de zaak op nieuw moet behandelen. Wan neer dat gebeurt, is nog niet be kend. Met de uitspraak heeft de Hoge Raad het herzieningsverzoek van Herman Dubois en Wilco Viets gehonoreerd. Beiden zijn tot tien jaar veroordeeld wegens moord op en verkrachting van de Puttense stewardess Chris tel Ambrosius in januari 1994. Sinds september vorig jaar zijn de mannen weer op vrije voeten. Misdaadexperts hebben de ver oordeling altijd beschouwd als de grootste dwaling van het strafrecht van de afgelopen honderd jaar. De zwagers be kenden de moord in eerste in stantie, maar zeiden naderhand dat ze dat onder grote druk van de politie hadden gedaan. Sindsdien hebben ze altijd vol gehouden onschuldig te zijn en gepoogd dit door gerechtelijke procedures formeel aan te to- Wilco Viets met echtgenote en schoonmoeder (1.) tijdens de uit spraak. foto Robert Vos/ANP De Hoge Raad legt in zijn beslis sing de nadruk op het feit dat op het slachtoffer sperma is aange troffen, waarvan uit DNA-on- derzoek is gebleken dat dit niet van de veroordeelden afkomstig kon zijn. Volgens het rechtscollege heeft het hof in Arnhem geoordeeld dat het sperma waarschijnlijk afkomstig was van een eerder seksueel contact van het slacht offer en dat het daarna door de veroordeelden bij de verkrach ting uit haar vagina is 'ver sleept' zonder dat zij zelf een zaadlozing hadden. Het Arn hemse gerechtshof kwam tot dit oordeel op gezag van de Nij meegse gynaecoloog prof. Es- kes. Onwaarschijnlijk De hoogleraar heeft in de her zieningsprocedure echter ver klaard dat hij op grond van de hem later bekend geworden ge gevens anders tegen de zaak aankijkt. Hij noemt de moge lijkheid van 'versleping' alsnog hoogst onwaarschijnlijk en meent dat het sperma afkomstig moet zijn van de verkrachter van het slachtoffer. Eskes beroept zich erop dat de politie hem feiten zou hebben onthouden. Zo had hij niet de beschikking over het sectierap port en de rapporten van het ge rechtelijk laboratorium. Het huidige oordeel van de hoogleraar wettigt volgens de Raad het ernstige vermoeden dat het Arnhemse hof de ver dachten zou hebben vrijgespro ken als het daarmee bekend zou zijn geweest.GPD/ANP pagina 2: hoop op eerherstel door Frits Bakker VLISSINGEN - De kans dat de Tour de France in 2004 naar Zeeland komt is weer iets gro ter geworden. Tourdirecteur Jean Marie Leblanc heeft offi cieel bekendgemaakt dat de proloog en de eerste etappe dat jaar in Luik zijn. Het ligt min of meer voor de hand dat het pelo ton van daaruit naar Zeeland komt. De definitieve route wordt pas twee jaar van tevoren vastge legd, maar de start in België is een indicatie voor het te volgen traject. Het Tourcomité in Zee land, dat onder leiding staat van Pieter Stoter, heeft een aanvraag gedaan om ter gele genheid van de opening van de Westerseheldetunnel in 2004 de start en aankomst van een etappe te mogen organiseren. Met de Tourstart in Luik en omgeving is een opening ge maakt voor een rondrit door Zeeland. De meest voor de hand liggende optie is dat de renners vanuit Luik een etappe rijden die via Brabant voert naar Goes of Middelburg als fi- nishplaats. Daar (of in een an dere plaats op Walcheren of Beveland) zou de volgende dag de start van een etappe kunnen zijn, om via de Westersehelde tunnel door Zeeuws-Vlaande- ren terug naar België en Frank- xijk te rijden. Een andere mogelijkheid is om in Terneuzen te finishen en daar een dag later te starten. Jean Marie Leblanc heeft wel al laten weten alleen met een geneutraliseerd peloton aan het begin van een etappe door de tunnel te willen rijden. Pieter Stoter was aangenaam verrast. „Dit verhoogt de kan sen voor Zeeland. Het zou kun nen dat er een combinatie wordt gemaakt met Valken burg, dat ook kandidaat is voor een etappe. Ze kunnen van Val kenburg naar ons komen of an dersom. De hoop op een Zeeuwse etappe is versterkt." Het Zeeuwse comité gaat vrij wel zeker in zee met het Bel gisch/Nederlandse organisa tie- en communicatiebedrijf Octagon cis. De organisatie van de Touretappe naar en van Antwerpen (maandag 9 en dinsdag 10 juli) wordt ook ver zorgd door Octagon. van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen gaan anders dan de meeste bedrijven pas op 1 janu ari over op de euro. Voor de NS is dubbelprijzen te duur. De NS hebben doelbewust ge kozen voor dit scenario en nege ren het advies van het Eurofo rum. Dit forum, waarin het ministerie van Financiën, De Nederlandsche Bank, onderne mers en consumenten zitten, heeft het bedrijfsleven juist ge adviseerd vanaf juli ter gewen ning alle producten dubbel te prijzen. De NS kampt evenwel met een technisch probleem. Op het treinkaartje is geen ruimte ge noeg om naast de ritprijs in gul dens ook het bedrag in euro's te drukken. Bij de kassa kan de reiziger straks wel de prijs in guldens op een beeldscherm zien. Voor dubbelprijzen had de NS een nieuw kaartje moeten ontwerpen en alle automaten moeten vervangen. „Daarvan hadden de klanten meer last ge had dan profijt van de eurover melding." Uitdunnen Bestuurder A. Van den Berg van FNV Bondgenoten meldde gis teren dat NS de dienstregeling gaan uitdunnen.,,Er vallen zo veel treinen uit, dat ze er niet meer aan ontkomen een aantal structureel uit de regeling te ne men." Van den Berg noemt het nieuwe dienstrooster ineffici ent. „Het personeel zit te wach ten op klussen." Het Amsterdams Machinisten Collectief (AMC) meldde giste ren dat NS overwegen 6 procent van de dienstregeling te schrap pen. ANP (Advertentie) naam:"-p ;noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:1 noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail:gG twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in l wil Ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met nummer. automatische incasso handtekening: per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 321 4"ÖÖÖÖÖ2" An<«oordnummer 123 4380 VB Vlissingen di UB do vr za (postzegel niet nodig) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het aantal zieke werknemers dat wordt ontslagen is vorig jaar fors gestegen. De Re gionaal Directeur Ar beidsvoorziening RDA (die de ontslagaanvragen toetst) gaf vorig jaar toe stemming om ruim 15.500 zieke werknemers te ont slaan. Dat aantal is 13 procent meer dan in 1999. Van alle aanvragen voor ontslag wegens ziekte wil het arbeidsbureau meer dan 90procent in. Dit blijkt uit een jaarrapportage de Arbeidsvoorziening, die naar de Tweede Kamer gestuurd. De cijfers zijn opvallend, omdat Kamer deze week debatteert een versoepeling van de mtslagbescherming voor zieke werknemersEen Kamermeer- lerheid van WD, CDA en D66 dat zieke werknemers die niet meewerken aan hun terug keer naar de werkvloer makke lijker kunnen worden ontsla gen. Het kabinet heeft vorige week al laten weten geen pro blemen met dit voorstel te heb ben. Volgens de indieners van het wetsvoorstel biedt de nieuwe regeling voldoende bescher ming aan werknemers tegen de willekeur van hun bedrijf. Te genstanders wijzen er echter op dat de toets van het arbeidsbu reau in de praktijk niets voor stelt. SP-Kamerlid De Wit maakte de cijfers gisteren open baar en zei dat deze het bewijs waren dat de Arbeidsvoorzie ning ontslagaanvragen slechts 'afhamert'. SER-overleg De bedenkers van het voorstel zijn het hier echter niet mee eens. Volgens WD'er Wilders zeggen de cijfers uit het jaarver slag niets over het feit of de ont slagaanvragen al dan niet te recht zijn. Volgende week zal de Kamer dan ook naar alle waar schijnlijkheid instemmen met het wetsvoorstel. De vakbond CNV maakte giste ren bekend dat ze niet uit het overleg in de Sociaal-Economi sche Raad over de WAO zal stappen. Het CNV, FNV en Unie MHP hadden vorige week ge dreigd het overleg over een nieuw WAO-stelstel te verlaten, als de Kamer definitief instemt met het plan de ontslagbescher ming van zieke werknemers op te heffen.GPD/ANP Het kabinet houdt ondanks verzet van de Kamer vast aan een veiling van de frequenties voor de commerciële radio. PvdA, CDA en D66, samen een meerderheid, eisen dat bestaande zenders niet aan de veiling hoeven mee te doen. De zenders kondigen zelf nieuwe acties aan tegen het besluit. De brandweerkorpsen in Spanje hebben geen ant woord op de bosbranden die het land vrijwel dage lijks teisteren. Maatrege len ter preventie en be strijding van branden hebben geen effect. Het areaal bos dat jaarlijks in vlammen op gaat, wordt zelfs jT groter. Het CDA op Schouwen-Duiveland wil de dag van het huwe lijk tussen Maxima en Willem-Alexander op 02-02-02 opluis teren met een reeks huwelijken op het eiland. Paren zouden gratis mogen trouwen op mooie locaties op het ei land. Daarbij zou gezorgd worden voor kamermu ziek, Oranjebitter en een 'Appeltje van Oranje'. Geen van de Nederlandse tennissers heeft zich gisteren weten te plaat sen voor de tweede ron de van Wimbledon. Na Peter Wessels (foto), Miri am Oremans en Edwin Kempes ging ook Jan Siemerink in zijn eer ste partij onderuit. Rae- mon Sluiter, Sjeng Schal ken en Kristie Boogert zijn nog O gr in de race. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; wetenschap: 7; radio en televisie: 9; uit: 11,12 en 13; zeeland: 17,13,19,21 en 23; buitengebied: 27,28,29 en 31.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1