Verzoek tot wetswijziging rampen PZC Milieu-topman vliegt dagje over uit Nairobi voor waterforum GS investeren fors in landinrichting en natuur en landschap Dito-team gaat voor de overwinning Actiegroep tegen gengewassen al in jaren negentig actief 19 Commissarissen van de koningin willen meer inspraak Expositie in de Museumhaven Burgemeesters zien niets in nieuwe regelgeving Geen haast met munitieonderzoek Oostburg dreigt cafés met sluiting Milieurapport krachtcentrale Provicie steunt Moluks project Arnemuidenaar moet in therapie woensdag 27 juni 2001 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De commissa rissen van de koningin willen meer te zeggen krijgen over rampenpreventie en -bestrij ding. Zij overhandigen de mi nister van Binnenlandse Zaken komende maand een verzoek tot wetswijziging. De Zeeuwse commissaris Van Gelder vindt dat het in Zeeland adequaat is geregeld, maar stelt dat het goed is om informeel gemaakte af spraken met Zeeuwse gemeen ten te formaliseren. Het verzoek tot wetswijziging komt voort uit het rapport van de commissie-Alders die de ca fébrand in Volendam onder zocht. De Noord-Hollandse commissaris Van Kemenade stelde dat hij Volendam niet kon dwingen tot het opstellen van een goed rampenplan. Daarom willen de commissarissen de wet Rampen en zware ongeval len laten veranderen. Zo zou de commissaris van de koningin voortaan gemeentelij ke rampenplannen moeten goedkeuren, in plaats van Ge deputeerde Staten. Ook zouden zij gemeenten kunnen verplich ten om bestrijdingsplannen te maken voor crises op risicop- lekken, zoals een chemisch be drijf. Gemeenten zouden regel matig hun plannen moeten verversen en laten herkeuren door de commissaris. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - „De commissa rissen van de koningin hebben wel degelijk de bevoegdheid 0111 een gemeente aan te spreken op liet gevoerde veiligheidsbeleid. Het is net als met een relatie tus sen werkgever en werknemer: Als een medewerker zijn werk niet goed doet kan die op het matje worden geroepen. De commissaris van de Koningin kan een burgemeester altijd bij zich roepen als hij denkt dat die zijn werk niet doet." Dat zegt burgemeester Mandos van Borsele in reactie op de wensen van de commissarissen van de koningin om meer greep op gemeenten te krijgen als het gaat om rampenbestrijding. „We moeten oppassen dat de commissarissen niet een apart circuit gaan opzetten om burge meesters in de gaten te houden. Commissarissen hebben een mooie positie bij het benoemen en herbenoemen van burge meesters. Maak daar gebruik van als burgemeesters hun werk niet doen. Ook kunnen ze tus sentijds burgemeesters die niet goed functioneren op het matje roepen. Toch is hij het eens met de Zeeuwse commissaris Van Gelder die stelt dat het goed is door Maurits Sep MIDDELBURG - Provinciale Staten kunnen tevreden zijn. Hun verzoek om meer geld voor landinrichting is door hun ge deputeerden gehonoreerd. Zij trokken gisteren 600.000 euro (1,3 miljoen gulden) uit voor strategische grondaankopen en 500.000 euro (1,1 miljoen) voor gebiedsgericht beleid. In hun vergadering van vorige week vrijdag benadrukten de Staten dat de 13,4 miljoen euro (ruim 29 miljoen gulden) die volgend jaar extra te besteden is, niet alleen mag gaan naar economie en infrastructuur. Zij wensten eveneens forse investe ringen in natuur en landschap. :,Wij vinden dat zelf ook heel be- langrijk", verklaarde gedepu teerde D. Bruinooge (PvdA, fi nanciën) gisteren na afloop van de voorjaarsconferentie. Daar om is een half miljoen euro extra toegekend aan gebiedsgericht beleid. Landinrichting verloopt echter niet altijd even soepel, merkte Bruinooge op. Daarom is 600.000 euro vrijgemaakt voor de oprichting van een ruilbank voor provinciaal grondbeleid. Die gaat namens de provincie 200 hectare grond kopen. De grond kan later worden ver kocht aan bijvoorbeeld natuur- ZIERIKZEE - 'Vondsten uit de Ooster- en Westerschelde' is de titel van de expositie die vanaf zaterdag 30 juni tot en met de Open Monumentendag op za terdag 8 september te zien zal zijn in Museumhaven Zeeland in Zierikzee. De tentoonstelling is ingericht op de klipper 'Mijn Genoegen'. De presentatie biedt een verza meling van de vele voorwerpen <üe door de eeuwen heen in het Seheldegebied boven water zijn gehaald. Voorzitter L. Noord- boek van de Ondememerskring Schouwen-Duiveland verricht zaterdagmiddag om 14.00 uur de officiële opening van deze tentoonstelling. Het publiek ban vanaf 15.00 uur terecht. De museumhaven is vervolgens ge opend van dinsdag tot en met zaterdag vanll.00totl7.00uur. De commissarissen willen ge meenten ook verplichten tot rampenoefeningen en van hen jaarlijks een veiligheids- en handhavingsrappoilage ont vangen. Op zijn beurt brengt de commis saris verslag uit aan het Rijk. Ook willen de commissarissen meer zeggenschap over hulp diensten als brandweer en poli tie. Ze willen in elke dienst een bestuurslid kunnen benoemen, er punten kunnen agenderen en alle beleidsstukken toegestuurd krijgen. Formaliseren De Zeeuwse commissaris Van Gelder zegt dat de door de com missarissen gedane voorstellen eerder zijn bepleit door de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. „Voor Zeeland betekenen de voorstellen het formaliseren van hetgeen informeel al ge beurt. In Zeeland bestaat er na melijk een situatie die in geen enkele andere provincie voor komt. Want gemeenten, provin cie en hulpdiensten overleggen regelmatig in de stuurgroep Sa menwerking Openbare Veilig heid Zeeland. Dat betekent dat ik nu al uitgebreid betrokken wordt en ben bij alles dat met openbare orde en veiligheid heeft te maken. Hoewel er con creet geen aanleiding is in Zee land om maatregelen te nemen, moeten we ons de conclusies aantrekken van de commissie- Alders. Want je kunt wel zeggen dat we het in deze provincie in formeel allemaal goed hebben geregeld, toch is het juist be langrijk om die afspraken te formaliseren. Andere gemeen ten en provincies dachten wel licht ook dat ze alles goed had den geregeld." om informeel gemaakte afspra ken over veiligheid en rampen bestrijding te formaliseren. Burgemeester Barbé van Ter- neuzen vindt het 'merkwaardig' dat de commissarissen meer be voegdheden vragen. „De be stemmingsplannen die we heb ben voor de Westerschelde, industriegebieden en de in aan bouw zijnde Westerscheidetun- nel zijn goedgekeurd door de provincie. Laten we niet kiezen voor weer nieuwe wetgeving. Het lijkt er op alsof de commis sarissen het zoeken in het ma ken van nieuwe regels Laten we gewoon met zijn allen aan de slag gaan en lering trekken uit de onderzoeken naar recente rampen." Goed uitvoeren Een gedachte die ook leeft bij burgemeester Van Dok-Van Weele van Vlissingen. „Ge meenten, provincie en hulp diensten overleggen in Zeeland heel nauw met elkaar. Er is geen behoefte aan nieuwe wetgeving, wel aan het goed uitvoeren van bestaande regels. Gemeentera den zijn er voor het beleid van de gemeente te controleren. Het is wel nuttig het onderwerp open bare orde en veiligheid be spreekbaar te maken. Want er hangt te vaak mist omheen. organisaties, waterschappen (voor waterberging) of gemeen ten. Die 600.000 euro is bedoeld om de risico's af te dekken. De gekochte grond kan bijvoor beeld minder waard worden. Veruit het grootste bedrag ge ven GS uit aan de tunnel bij Sluiskil: negen miljoen gulden (4,1 miljoen euro). Vorige week werd al bekend dat de provincie daar twintig miljoen gulden voor op tafel legt: dit jaar negen miljoen en volgend jaar vijf mil joen. De zes miljoen die de ver koop van aandeïen in de NV Ha ven van Vlissingen opleverde, was opzij gezet voor de tunnel. Zeeuws Museum Het Zeeuws Museum in Middel burg krijgt eenmalig 1,8 miljoen euro (vier miljoen gulden). Daar komt structureel 112.000 euro (250.000 gulden) bij voor sala riskosten van een nieuwe direc teur en tevens een depotbeheer der. Voor informatie- en communi catietechnologie (iet) trekt het provinciebestuur 750.000 euro (1,65 miljoen gulden) uit. De be leidsnota iet waar D66 al gerui me tijd om vraagt, volgt dit na jaar beloofde Bruinooge. In openbare orde en veiligheid wordt ook flink geïnvesteerd. Voor een nieuw provinciaal hoofdkwartier en verbetering van de rampenbestrijding is 362.000 euro (800.000 gulden) opzij gezet. GS hadden dit jaar een gemak kelijke voorjaarsconferentie, beaamde Bruinooge. Op een be groting van 500 miljoen gulden was 13,4 miljoen vrij te beste den. Tien jaar geleden was dat slechts 1,3 miljoen gulden, op een totale begroting van 340 miljoen gulden. En dan alleen nog dankzij een bezuiniging van vier miljoen. Eigen kantoren De dikke portemonnee maakt het de provincie nu mogelijk eindelijk ook de eigen kantoren eens flink op te knappen. Door geldgebrek is daar de laatste ja ren fundamenteel niks aan ge daan. Mede vanwege de arbeidsom standigheden worden de kanto ren nu systematisch gemoderni seerd, aldus Bruinooge. Hij heeft daar nu en de komende ja ren zo'n 3,4 miljoen euro (zeven miljoen gulden) voor beschik baar. „Als je toch aan het sleute len bent, kun je het maar beter in één keer goed doen." Bèr Blommaert, Bert van Campenhout en Roger Stevens (vlnr) van de personeelsvereniging van de Blaauwe Hoeve oefenen met hun skelter voor de wedstrijd 'Te land, ter zee en in de lucht'. foto Charles Strijd doorEdy de Witte HULST - Na enkele keren genomineerd te zijn voor de originaliteitsprijs legt de per soneelsvereniging Door In spanning tot Ontspanning (DITO) van de Blaauwe Hoeve in Hulst de lat nu hoger. Voor de zesde keer neemt een ploeg zaterdag 30 juni in het dolfina rium in Harderwijk deel aan de wedstrijd 'Te land, ter zee en in de lucht'. „Deze keer gaan we voor de overwin ning", zegt teamleider Bèr Blommaert. „Originaliteit is allemaal wel leuk en aardig, maar dat heb ben we nu wel gehad. Vorig jaar grepen we net naast de pechprijs." Het DITO-team verschijnt aan de start met een uitgebouwde skelter. Door een zeer ingeni euze constructie in de aandrij ving kan een grote snelheid be reikt worden. Dit technisch snuf je is bedacht door Bert van Campenhout. Op een helling achter het verpleeg en verzor gingshuis de Blaauwe Hoeve heeft het team al de nodige oe fensessies achter de rug. Ook zijn de bovenbeenspieren van Roger Stevens, die het voer tuig met een zwaar verzet naar boven moet trappen, extra ge soigneerd. Blommaert neemt zelf de grootste verantwoordelijk heid op zich. „Met mijn twee maats, zit het wel snor. Als ik de bel mis, valt wel alles in het water. Maar als mijn missie slaagt, eindigen we bij de eer ste drie." Het team krijgt za terdag de mentale en vocale steun van een volle bus sup porters. De TROS maakt van het programma opnamen die in juli worden uitgezonden. door HenkPostma VLISSINGEN - Al dat officieel vertoon. Steeds weer diezelfde oppervlakkige, in steenkolenengels verpakte peptalk. Hijzelf had er ook aan meegedaan. Maar eigenlijk had het hem gestolen kunnen worden. Nee, Klaus Töpfer, directeur-generaal van het milieuprogramma van de Verenigde Naties kon niet zeggen dat hij de officiële, meer dan drie uren durende openingszitting van het Jeugd Wereld Water Forum, nu zo bijzonder waardevol had gevonden. Pas 's middags, toen hij gewoon aan kon schuiven bij groepjes discussiërende jonge ren, overviel hem een geluksgevoel. „Luis teren naar de jeugd, ervaringen uitwisselen en contacten leggen. Daaruit ontstaan we reldwijde netwerken waarin je hulp en steun kan vinden bij het oplossen van con flicten of problemen." De milieu-topman van de VN vond het dermate belangrijk aanwezig te zijn bij het Jeugd Wereld Water Forum dat hij er in één dag voor op en neer vloog vanuit zijn hoofdkwartier in Nairobi. Het ene land dat het water van het andere inpikt, verkwanselt of vervuilt. Overstro mingen, droogte en afvallozingen. Tekort aan zuiver drinkwater. Technologie die van water een goudmijn maakt, ten koste van de natuur of de armen. Problemen die alleen kunnen worden opgelost wanneer jonge ge neraties daar werk van maken. En dat doen ze, concludeerde Töpfer enthousiast. Hij kwam daar achter tijdens het 'Action Deba te', de informele gesprekken tussen jonge wetenschappers en senioren die gistermid dag in het atrium van de hogeschool twee uur lang borg stonden voor een geanimeer de en ontspannen sfeer. „Dat soort gesprekken zijn extreem belang rijk", evalueerde de milieu-topman van de VN. Via het internet kunnen die worden voortgezet. „De senioren kunnen zo de jon geren tot gids zijn. Laten we als senioren on ze fouten niet verbergen, maar analyseren, zodat de jeugd er van kan leren." 's Ochtends wist Töpfer zich als spreker lot genoot van officials als Judy Henderson uit Australië (leidster van de Wereld Commis sie die voor de VN een rapport produceerde met richtlijnen voor verantwoord handelen bij besluitvorming over wel en wee rond de aanleg van grote stuwdammen), kroonprins Willem Alexander, en staatssecretaris Mo nique de Vries van Verkeer en Waterstaat. Plun speeches en podiumgesprekken wer den geleid door James Dorsey, journalist voor de Wal Street Journal in Europa. Van de kant van de YWWF-deelnemers klonk hier en daar wat ongeduld door. „De senioren vallen in herhaling. Ze blijven pro blemen definiëren. Het wordt tijd dat er ook daadwerkelijk eens wat gebeurt." Aan de organiserende Hogeschool Zeeland zal het niet liggen. Het overbeladen programma voorziet in de oprichting van een Jeugd Wa- DEN HAAG - Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakt geen haast met aanvullend onderzoek naar mogelijke stort en ruimplaatsen van munitie uit de jaren 1944-1947. Staats secretaris G. de Vries wacht de resultaten van spitwerk van gemeenten en provincies in hun eigen archieven af. Het Rijk heeft eerder zelf archiefonderzoek laten doen. Daaruit kwam naar voren dat bij Cadzand, bij de Zwartepolder, 'de belang rijkste potentiële risicolocatie van Nederland' zou liggen, omdat er grote hoeveelheden mijnen en munitie zijn geruimd. Voor het einde van het jaar komt er aanvullende infomatie naar de Tweede Kamer, laat De Vries weten op vragen van de CD A-Kamerleden S. Buijs en Th. Meijer. Hij zegt gemeenten niet te zullen verplichten mee te werken. „Dat is hun eigen verantwoordelij kheid Oostburg en ook Veere, met een oude ruimplaats bij Vrouwen polder, hebben via de provincie al aangegeven dat er volgens hen geen sprake is van problemen. Het landelijk munitieon derzoek is gehouden in verband met de onverwachte vondst van oorlogstuig in de zomer van vorig jaar op het strand bij Zandvoort. OOSTBURG - De gemeente Oostburg dreigt drie horecaza ken met sluiting, omdat ze niet voldoen aan de brandveilig heidsvoorschriften. Ze krijgen nog twee weken de tijd om de nodige aanpassingen te verrichten. De gemeente wil niet zeg gen om welke panden het gaat. De horecabedrijven behoren tot de tien geselecteerde zaken die de gemeente de afgelopen maanden onder de loep heeft genomen. Tot eind mei kregen de betrokkenen de tijd om te reageren op de voorschriften van de gemeente en de brand weer. Alleen discotheken La Mar in IJzendijke. Joy in Cad zand en de cafés Het Vissershuis en de Heeren van Amstel in Breskens zijn in orde bevonden. Drie horecabedrijven zijn nog hard aan het werk om voor het toeristisch hoogseizoen al le maatregelen te treffen om de brandveiligheid te verhogen. Drie andere zaken die bij een controle nog niets hadden ge daan, zijn aangeschreven. SLUISKIL - De bouw van een nieuwe warmtekrachtcentrale bij Hydro Agri in Sluiskil is een stuk dichterbij gekomen. Het bedrijf dat de centrale gaat bouwen, Zepower bv, heeft giste ren van de provincie te horen gekregen dat de aanvraag voor de milieuvergunning ontvankelijk is verklaard. Voor het ver krijgen van deze vergunning werd een milieu-effectrapporta ge uitgevoerd. Daarin zijn de effecten van de bouw van de centrale op de naaste omgeving vastgelegd. Reacties op deze rapportage kunnen tussen 6 juli en 21 augustus kenbaar wor den gemaakt bij de provincie. Op 16 augustus is er een hoor zitting gepland in het gemeentehuis van Terneuzen. Deze be gint om 16.30 uur. MIDDELBURG - De provincie Zeeland ondersteunt een scholingsproject voor Molukse verpleegkundigen in Vlissin gen. Gedeputeerde Staten hebben daar gisteren 159.000 euro (350.000 gulden) voor toegezegd. „Dit geen reguliere taak voor de provincie, maar de Molukse gemeenschap is wel groot en belangrijk in Zeeland", verklaarde gedeputeerde D. Bruinooge van financiën. Hij noemde met name de Molukse gemeenschappen in Vlis singen, Koudekerke en Middelburg. Het initiatief om Moluk se verpleegkundigen in Vlissingen verder op te leiden, komt voort uit de stedenband die Vlissingen met Ambon heeft. Vol gens Bruinooge zullen zes verpleegAmbonezen een bijscho lingscursus volgen. er rekening mee dat het veld op nieuw het doelwit kan worden van actiegroepen. „Dat zij dan zo. Wij kiezen bewust niet voor hoge hekken en honden, omdat we helemaal niets te verbergen hebben." De zaak van afgelopen maan dag (39.000 vernielde bieten in velden in Rilland en het Bra bantse Wouw) is in behandeling bij de politie van West-Brabant. Het enige dat zij kan melden is dat de vernielingen, gezien de omvang, het werk zijn van meerdere personen. Monsanto heeft de exploitatie van de velden in Rilland en Wouw uitbesteed aan het Insti tuut voor Rationele Suikerpro ductie (IRS) in Bergen op Zoom. Wetenschappelijk medewerker J. Wevers van IRS vindt de Ra zende Hazen (die via een schrif telijke verklaring aan het actie blad Ravage in Amsterdam hun actie 'opeisten') laf: „Ze kunnen kennelijk niet even hun gezicht laten zien. Hier kun je jezelf niet tegen beveiligen. Voor dit jaar is het onderzoek verloren." pagina 2: commentaar ter Actie Team en het treffen van voorberei dingen voor een Jeugd Water Actie Plan. De teamleden vertegenwoordigen stroomge bieden van grote grensoverschrijdende ri vieren, en gaan in hun regio ijveren voor in ternationale samenwerking bij het oplossen van waterproblemen. Ook is het de bedoe ling dat ze de bevolking mobiliseren. Steun Het Jeugd Water Actie Team kan alvast re kenen op de steun van een vijftiental orga nisaties, uiteenlopend van VN-organen, overheidsorganisaties in India en Bangla desh, Nederlandse ministeries, het Zeeuws provinciebestuur en enkele Nederlandse ondernemingen waaronder ook Delta Nuts- bedrijven. Vertegenwoordigers van die in stanties ondertekenden aan het eind van de middag een verklaring die daadwerkelijke hulp belooft, zowel bij het inzamelen van kennis als geld. Speciaal voor die ondertekening verkaste het YWWF naar het Abdijcomplex in Mid delburg. Na de officiële ondertekening ver trok de milieutopman van de VN meteen naar het vliegveld. Nee, milieuvriendelijk is het niet, al dat heen en weer gevlieg. „Maar in dit geval", liet Töpfer zich ontvallen, „was het de luchtvervuiling waard." Om daarna gehaast op die woorden terug te ko men. „Want tsja, als iedereen zich er zo ge makkelijk van af maakt, lossen we de mi lieuproblemen natuurlijk nooit op." door Jacob Hoekman RILLAND - De geschiedenis herhaalt zich. In de nacht van zondag op maandag werd in Ril land een veld met genetisch ge modificeerde suikerbieten, ei gendom van de agrochemische multinational Monsanto, ver nield door de onbekende actie groep De Razende Hazen. Vrij wel identieke acties vonden ook al plaats in Rilland in het begin van de jaren negentig. Toen was Van der Have, het huidige Ad- vanta Seeds uit Kapelle, het doelwit. De actiegroepen, die met hun praktijken hun aversie tegen genetisch veranderde produc ten laten blijken, kenmerken zich door hun niet aflatende ori ginele naamgeving. In juli 1991 vernielde een actiegroep met de naam De Razende Rooiers een maïsveld in Rilland van zaadve redelaar Van der Have. Net als afgelopen week stonden op het veld genetisch veranderde proefproducten. In augustus 1992 gebeurde het zelfde: opnieuw was de proef- maïs van Van der Have doelwit van een actiegroep, deze keer met de klinkende naam De Vuri ge Virussen. De (toen nog) rijks politie Zeeland formeerde in 1991 een team van vijf mensen die onderzoek deden naar de zaak, maar slaagde er niet in de daders te achterhalen. In 1992 startte de politie opnieuw een uitgebreid onderzoek, ervan uitgaande dat dezelfde groep bezig was geweest. Maar ook dat leidde niet tot resultaten. Acceptatie De veldproeven van Van der Ha ve werden na de acties gewoon doorgezet, met een vertraging van een jaar. Intussen is de ge modificeerde proef maïs al enige jaren op de markt. „Maar we hebben nog geen korrel zaad verkocht. Er is een gebrek aan acceptatie; de consument is zeer bezorgd over gemodificeerde producten", zegt woordvoerder C. Noome van Advanta Seeds uit Kapelle. Vorige week werd bekend dat het bedrijf zijn ver gunningen voor proeven met ge netisch veranderde producten in moet leveren, omdat het be drijf de exacte locatie van toe komstige proefvelden niet kan geven. Op dit moment heeft Advanta Seeds één proefveld bij haar station in Rilland. Noome houdt MIDDELBURG - Een behande- lingin een psychiatrisch zieken huis moet een 23-jarige man uit Arnemuiden op het goede pad brengen. Tijdens de zitting gis teren van de Middelburgse poli tierechter bleek dat de Arne muidenaar herhaaldelijk in de fout is gegaan. Zo verkeerde hij nog in zijn proeftijd van een aantal veroor delingen toen verdachte begin dit jaar een woning in Goes was binnengedrongen om een krat bier en flessen sterke drank te stelen. Ook was hij met de auto aangehouden voor dronken rij den met een score van 350 mi crogram. Behalve de te volgen therapie in het Delta ziekenhuis, met toe zicht van het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs, moet hij binnen een jaar een werkstraf van 220 uur vol tooien, vond officier van justitie J. Groen. Raadsman E. Smit meende dat zijn cliënt met de therapie op de goede weg was. Hij kon zich helemaal vinden in de eis. Politierechter G. Nomes vonniste conform.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19