PZC Strandtoezicht op andere leest Rijksdienst wil kasteelberg beschermen 17 Toon op zijn negentigste kampioen van De Poedel De lach zit zo in de theaterstoelen Herexamen door foutje corrector 02-02-02 moet dag vol met huwelijken worden op eiland Onvoldoende jongeren melden zich voor project Domburgse stranden Kanjer van een karper uit de Molenkreek Frictie in Goes over opvang asielzoekers Kunstrif moet duikers gaan lokken Vrouw beboet voor vernielen bloembakken zeeuwse almanak Sorry MIDDEN woensdag 27 juni 2001 door Ramses Gabriëlse DOMBURG - Het nachttoezicht door jongeren op de Domburgse stranden is dit jaar afgeblazen. De gemeente Veere kon ondanks het succes van vorig jaar geen jongeren vinden die in de nach telijke uren over het strand wil den surveilleren. Als alternatief wordt dit seizoen een particu lier beveiligingsbedrijf inge huurd. Het zogenaamde Rodeo-project (recreatief overleg Domburg en omgeving) ging vorig jaar van start. Vijf jongeren van achttien en negentien j aar surveilleerden in de nachtelijke uren en spra ken leeftijdsgenoten aan op hun gedrag. Vooral rond de slui tingstijden van uitgaansgele genheden was het toezicht be langrijk. Veel jongeren gingen via het strand terug naar de camping en dat zorgde weieens voor overlast. Grootste troef van het project was dat de politie het publiek in de gaten kon houden, terwijl de nachtwakers een oogje in het zeil konden houden op het strand. Het was de eerste keer in Nederland dat gemeente en po litie vakantiehulpen inhuurden als nachtwachten. Succesvol H. Davidse van de gemeente Veere spreekt van een succesvol project. „Het project is ons goed door Rolf Bosboom GOES - Twee leerlingen van het Goese Lyceum hebben herexa men gedaan terwijl zij eigenlijk al geslaagd waren. Oorzaak is een fout van de eerste corrector, de vakdocent die het examen als eerste nakijkt. Die had de be haalde punten aan de verkeerde kandidaten toegekend. Het ging om het havo-examen wiskunde. In totaal verwisselde de docent per ongeluk de ge maakte examens van drie leer lingen, waardoor de behaalde punten aan de verkeerde kandi daten werden toegekend. Het gevolg was dat twee van hen een minder hoge score kregen toege kend dan had gemoeten; de der de kreeg aanvankelijk een hoger cijfer dan terecht was. De gevolgen waren verstrek kend. De twee leerlingen die be nadeeld werden, zakten daar door voor hun eindexamen en moesten herexamen doen. Bij het nakijken daarvan, door de zelfde docent, werd de fout di- door Pascalle Cappetti WESTDORPE - Een karper van vijftien kilo. Kris De Rijcke uit Ertvelde en zijn vriend waren gisterochtend helemaal door het dolle heen, toen hij de kanjer uit de Molenkreek in Westdorpe viste. Zijn fototoestel had hij niet bij zich, hij wilde gauw even naar huis rijden, maar gelukkig voor hem wilde een voorbijgangster de zeldzame vangst wel even met de camera vastleggenvoor dat hij het beest terugzette in het water. Ook secretaris Theo van den Abeele van hengelsportvereni- ging De Platzak uit Westdorpe is stomverbaasd over de enorme bevallen, helaas leverden onze advertenties geen serieuze solli citatiekandidaten op. Blijkbaar is er te weinig motivatie bij jon geren om 's nachts over het strand te lopen. Dat is jammer." De politie heeft niet genoeg ca paciteit om het nachtwaken over te nemen van de jongeren. Daarom wordt er dit jaar een particulier beveiligingsbedrijf ingehuurd voor het toezicht op de stranden. Volgens Davidse gaat dit niet meer geld kosten dan vorig jaar „Het budget wat ik nu heb zet ik in en dat wil ik handhaven. Als dat inhoudt dat er minder nachten gesurveil- rect ontdekt. „We hebben het zo snel mogelijk tegen de dames verteld en onze welgemeende excuses aangeboden", zegt rec tor A. Wevers. Dat gebeurde nog net voor cle diploma-uitreiking' van de eerste, grote groep ge slaagden, zodat beiden het fees- telijke moment met hun mede leerlingen konden meemaken. De derde kandidate kreeg te ho ren dat ze voor wiskunde een minder hoog cijfer had dan zij eerst dacht. Niettemin was ook zij geslaagd. Volgens Wevers hebben de ge dupeerde leerlingen de zaak goed opgevat. „Ze vonden het wel jammer dat zij een week langer in spanning hebben ge zeten dan nodig was, maar ze hebben het in de herkansing fantastisch gedaan." Omdat el ke kandidaat één vak opnieuw mag doen om een beter cijfer te halen, gelden in dit geval ook de cijfers van de herkansing. We vers: „Ze zijn dus uiteindelijk nog beter geslaagd dan ze al wa ren. Daar hadden ze dat extra weekje zenuwen wel voor over." vis. Afgelopen zondag haalde hij nog een karper van 82 centi meter uit het water, goed voor achtenhalve kilo, dus hij wist wel dat er flinke jongens in de kreek zwemmen. Maar zo'n gro te als Kris aan de haak heeft ge slagen, dat heeft hij niet eerder meegemaakt. „Het record staat op 88 centimeter. Ik denk dat deze vis daar wel overheen gaat." De Rijcke (22) was nog maar een klein jongetje toen zijn 'onkel' hem meenam bij het vissen. Meestal in Hoek of in Wachtebe- ke, dinsdag is het de tweede keer in Westdorpe: 's morgens vanaf een uur of drie tot de warmte hem verjaagt en de vissen toch niet willen bijten, en 's avonds weer, tot elf uur. Kris De Rijcke uit Ertvelde met de uitzonderlijk grote vangst. foto Saskia Visser De negentigjarige Toon Wagenaer won dit jaar voor de derde keer de clubbeker. foto Dirk-Jan Gjeltema door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Wanneer hij een keer slecht gooit, vertelt hij de andere leden dat hij er mee ophoudt. Maar iedere keer weer komt hij terug. De negentigjarige Toon Wage naer is al vierenveertig jaar lid van kegelvereniging De Poe del in Vlissingen. Dit jaar won hij voor de derde keer de club beker. Hij wrijft zijn handen in met magnesium en steekt zijn duim in het gat van de bal. Hij kreunt een beetje als hij door zijn knieën gaat en laat dan de bal los. Een kegelbaan is veel smaller dan de bekendere bowlingbaan en dus is het voor de werper veel moeilijker om de negen kegels om te knikkeren. „Dat wordt een poedel, Toon", roepen de an dere leden. Maar de bal blijft op de baan. De vereniging is in 1955 ont staan uit de personeelsvereni ging van De Schelde. In de be ginjaren, toen Wagenaer lid werd, lag de kegelbaan aan de Scheldestraat, naast de cen trale van De Schelde. „We moesten toen de kegels nog met de hand recht zetten", vertelt Wagenaer. „En als het regende, had je natte voeten, want de goten lekten." Hoe wel de vereniging verbonden is met de scheepswerf, zijn er nu ook enkele mannen lid die nooit bij De Schelde hebben gewerkt. Het personeelsbe stand is sterk terug gelopen en er is niet genoeg belangstel ling meer om het gewenste aantal van twintig leden te halen. Competitie Nu liggen er twee moderne kunststof banen in het club gebouw aan de Koningsweg. Lampjes boven de banen laten zien hoeveel kegels de werper heeft omgegooid. De kegels worden automatisch rechtge zet en de ballen komen als vanzelf weer terug bij de spe lers. De leden houden elk jaar een onderlinge competitie. Eén keer in de maand wordt er om de beker gekegeld. Alle re sultaten worden opgeteld en wie het hoogste gemiddelde gooit, wint. Degene met de laagste score wint de poedel prijs. Wagenaer kwam in 1937 bij De Schelde. Daarvoor werkte hij bij de breifabriek van Lockefeer in Hulst en de Bel gische Spoorwegmaatschap pij in Terneuzen. „In Zeeuws- Vlaanderen was indertijd niets te verdienen", verklaart hij zijn verhuizing naar de overkant. „Nu trouwens ook niet. De cokesfabriek is ook al dicht." Hij werkte 'in de repa ratie', in de machinefabriek en aan boord, en als bankwer kersbaas. Wagenaer maakte de oorlog mee bij De Schelde, waar het werk gewoon door ging. „Ik zat op pinksterdag bij de Duitse aanval op het Ei land. op een Griek. Zegooiden bommen op het dok en dan zat je helemaal te schudden aan boord." Kegelen doet hij alleen nog voor de ontspanning. Iedere dinsdagavond loopt hij met zij n tas met sportschoenen on der de arm het kleine stukje naar de baan. „Als ik weinig gooi, heb ik de pest in", zegt hij. „Het kegelen stelt niet veel meer voor." leerd kan worden, dan moet dat maar. De offerte is in elk geval gunstig en met een beetje geluk kan hetzelfde aantal uren als vorig jaar gehaald worden. Davidse vindt het alternatief niet ideaal. „Jongens die over het strand lopen zien natuurlijk meer dan iemand die in een auto op gezette tijden over het strand rijdt. Het werken met jongeren is veel doelmatiger. Uit de eva luatie zal blijken of het dit jaar weer net zo goed gaat." Volgend jaar gaat de gemeente Veere weer proberen jongeren te werven voor het nachtwakers baantje. Davidse heeft nog niet nagedacht over een eventueel nieuwe strategie om de j ongeren binnen te halen. „Laten we eerst dit seizoen maar eens afwach ten en dan zien we wel weer ver der." GOES - De Goese wethouder S. Heijning (WD, welzijn) is niet van plan noodopvang te bieden aan uitgeprocedeerde asielzoekers. Hij kwam met die opvatting gis teravond in conflict met een grote meerderheid in de raads commissie welzijn. Die vindt dat de gemeente het niet kan toestaan dat mensen op straat belanden. Als gevolg van de nieuwe Vreemdelingenwet, die op 1 april van kracht is geworden, kunnen asielzoekers die uitge procedeerd zijn nergens meer aanspraak op maken en moeten zij binnen vier weken op eigen gelegenheid het land verlaten. Gemeenten zijn verplicht hun zorg voor deze mensen te beëin digen. Asielzoekers die het land niet uit kunnen, belanden daar door op straat. Veel Zeeuwse gemeenten vin den dat onaanvaardbaar en denken erover een tijdelijke op vang te realiseren, volgens het 'bed-, bad- en broodprincipe'. door Richard Hoving MIDDELBURG - De Mid delburgse gemeenteraad be sloot maandag 71 miljoen gulden uit te trekken voor de bouw van een regionaal A- theater met parkeergarage. De cabaretier, die zaterdag nog in de oude stadsschouw burg optrad, vindt het 'ge weldig'. Reacties, een dag na een historisch besluit. Na ruim twee uur debatteren in een volle en warme raad zaal volgde de stemming. Met vijftien stemmen voor en twaalf tegen koos de raad voor nieuwbouw op de hoek van de Korte Noordstraat en de Zuidsingel op de plaats van de Generaal Berghuijs- kazerne. De grote zaal biedt plaats aan 850 bezoekers. In de parkeergarage komen 400 plaatsen. Gerard Peijs, directeur van de stadsschouwburg in een dankbrief aan voorstanders in de raad: „Hierbij willen wij u harte lijk danken voor het vertrou wen dat u heeft getoond in de podiumkunsten van Middel burg. Wij als theaterorgani satie kunnen u melden dat we erg ingenomen zijn met het besluit om over te gaan tot nieuwbouw. U mag van ons eisen en kunt van ons ver wachten dat we alles in het werk zullen stellen om van dit nieuwe regiotheater een succes te makenZodanig dat over een aantal jaren ieder een zal moeten beamen dat het gemeenteraad besluit van 25 juni 2001 een erg ver standige beslissing blijkt te zijn geweest. Nogmaals, op ons kunt u rekenen." Guusje Hoogveld, dierenarts in de Korte Noordstraat: „Ik hoop dat het een mooi ge bouw wordt en dat de over last voor de omgeving be perkt blijft." Johan de Koning, architect en schouwburgbezoeker: „Maanden geleden heb i k een pleidooi gehouden voor de bouw van een schouwburg op het Hof van Tange. Het enige argument dat de ge meente tegen mijn locatie aanvoerde, waren de kosten. Nu lees ik in de krant dat een schouwburg op de plaats van de Generaal Berghuijskazer- ne elf miljoen gulden duur der wordt en uitkomt op 71 miljoen. Ik denk dat het niet eenvoudig wordt om een ge bouw op de hoek van de Korte Noordstraat en de Zuidsingel neer te zetten dat past in de omgeving. De bereikbaarheid van de schouwburg door de smalle straatjes wordt ook een pro bleem." Leny Poppe-de Looff, wet houder van cultuur in Vlis singen: „Nee, ik heb Middelburg nog niet gefeliciteerd. Ik heb vanochtend heel snel de krant gelezen en het bericht over de schouwburg niet ge zien. Het gaat dus door. Nou, dat is een felicitatie waard. Dat Vlissingen niet meebe taalt aan de bouw van het re gionale theater, vind ik nog altijd goed verdedigbaar. Het is een groot project waarvan de kosten flink zijn opgelo pen. Ik heb nog met Middel burg om de tafel gezeten toen de kosten op 35 miljoen gul den werden geraamd." Peter Heerschop, cabaretier en afgelopen zaterdag een van de deelnemers aan de Ca baretnacht: „Geweldig! Het wordt alleen nog maar een groter feest om naar Zeeland af te reizen. Een theaterstad als Middel burg verdient het allerbeste. De huidige schouwburg is vreselijk gezellig, maar plat gezegd een oude bende. Over de gezelligheid in het nieuwe theater maak ik mij geen zorgen. Na een paar voorstel lingen zit de lach in de stoe len." SCHARENDIJKE - Op drie plaatsen in het Grevelingen- meer komen in de nazomer kunstriffen te liggen. De riffen bestaan uit een aaneenschake ling van holle halve betonnen bollen in verschillende forma ten. Ze zijn voorzien van gaten, zodat vissen, kreeften en krab ben er hun toevlucht kunnen ne men. De bollen zelf zullen be groeid raken met algen, wieren, zeeanemonen en ander fraais. De kunstriffen komen te liggen op plaatsen met een zandige of slikkerige bodem, waar door gaans vooreen sportduiker wei nig valt te beleven. Door nieuwe interessante duikstekken te ma ken, kan de druk op andere plaatsen in het Deltagebied mo gelijk enigszins worden vermin derd. Duiksport ondernemer B. Mat- thijssen uit Scharendijke, initi atiefnemer van de stichting Kunstriffen Zeeland, en leden van de Nederlandse Onderwa tersport Bond (NOB) beginnen 31 augustus met het maken van de betonnen bollen. Dat gebeurt op het terrein van het recreatie schap Grevelingen bij Bom- menede. Op 8 oktober gaan de eerste bollen het water in. Het is de bedoeling van de stich ting Kunstriffen Zeeland en de NOB op meer plaatsen in de Grevelingen en mogelijk ook in de Oosterschelde en in het Veer- se Meer kunstmatige riffen te plaatsen. pagina 27: schat lokt duiker door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kamermuziek, Oranjebitter en als trouwca- deau een 'Appeltje van Oranje'. Als het aan het CDA op Schou- wen-Duiveland ligt, worden op 2 februari 2002 - de dag dat prins Willem-Alexander met Maxima Zorreguieta trouwt - ook op Schouwen 'koninklijke huwelijken' gesloten. Schouwen bezit, schrijft het CDA aan de gemeenteraad, een aantal trouwlocaties met 'pa leisachtige allure'. Dat dient uitgebuit te worden vindt de partij. De christen-democraten stellen voor Schouwse trouw lustigen op de dag dat Alexan der en Maxima elkaar het ja woord geven, in de gelegenheid te stellen gratis te trouwen. Daarnaast dient de gemeente er in de visie van het CDA voor te zorgen dat de trouwzalen op Schouwen die dag een konink lijke uitstraling hebben. Dat kan volgens het CDA bereikt worden door op de trouwlocatie kamermuziek ten gehore te brengen en na afloop van de plechtigheid een glaasje oranje bitter te schenken. Als aanden ken aan de bijzondere huwe lijksbevestiging stelt het CDA de gemeenteraad voor de kers verse bruiden en bruidegoms een 'Appeltje van Oranje' te schenken. Verruiming Om zoveel mogelijk Schouwse paren in staat te stellen op de tweede dag van de tweede maand van het tweede jaar in het tweede millennium met el kaar in het huwelijk te treden, pleit het CDA voor een eenmali ge verruiming van de tijden waarop getrouwd kan worden. Het CDA denkt dat als de ge meente ingaat op het voorstel, zij met deze geste niet alleen veel trouwlustigen blij maakt maar ook 'een plezierige bijdra ge aan deze Nationale Feestdag' levert. Het CDA besluit de brief aan de gemeenteraad met het uitspre ken van de hoop dat 2 februari 2002 voor veel bruidsparen een 'dag met een kroontje' mag worden. „Zodat zij terugkij kend op deze heuglijke dag met recht kunnen zeggen: „Schou- wen-Duiveland moge dan de Kroon op Zeeland zijn, maar juist op die dag huwen op Schouwen-Duiveland was voor ons de Kroon op onze Huwe lijksdag." VLISSINGEN - De politie heeft maandagnacht om tien over half één een 44-jarige Vlissingse aangehouden. De vrouw had de inhoud van een paar bloembakken vernield en haar behoefte op straat gedaan. Zij heeft een proces-verbaal ge kregen. doorEsme Soesman SINOUTSKERKE - De motte cn huisterp van Sinoutskerke staan op de nominatie aangewe zen te worden als beschermd ar cheologisch monument. De mo menteel door jongvee begraasde heuvels zijn volgens de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) waar devol om een aantal redenen. Het zichtbaar zijn is daar één van. Bij de selectie van te bescher men monumenten wordt met verschillende aspecten reke ning gehouden. Zo wordt ge zocht naar spreiding; geogra- ösch en in tijd. „En we hebben een voorkeur voor zichtbare dingen, zoals bijvoorbeeld de motte (kasteelberg) bij Sinouts kerke. Dat herkennen mensen, I dat heeft een belevingswaarde", zegt archeoloog C. van Rooijen van de ROB. Deze organisatie is veelal initiatiefnemer in de aan wijzing van beschermde arche ologische monumenten. Over de Borselse motte en huis terp, die achter het huis van de familie Braamse liggen, is niet veel bekend. Dat is nog zo'n re den om deze verhogingen in het landschap voor het nageslacht te bewaren. In de toekomst zijn wellicht andere - betere - onder zoeksmethoden voor handen, is de redenering. Ook zit, stelt Van Rooijen, een herinneringswaar- de aan de heuvels vast. Zeeland heeft een dikke honderd mottes geteld, schat de archeoloog voor de vuist weg. „Er zijn er, maar dat zeg ik ook even uit mijn hoofd, nog maar zo'n dertig zichtbaar." De Zeeuwse mottes onderschei den zich van de rest van Neder land in aantal en - vermoedelij ke - functie. Zijn de heuvels in de rest van Nederland waar schijnlijk veelal verdedigings werken geweest, in Zeeland lijkt vooral sprake te zijn van statusobjecten. Evenals de huisterp dateert de motte van Sinoutskerke uit de late Mid deleeuwen. Voorkeur Aanwijzing als archeologisch monument zal m de praktijk, vermoedt Van Rooijen, weinig gevolgen hebben. Over het alge meen is het mogelijk het huidige gebruik door te zetten. De ROB heeft bovendien, licht van Rooijen toe, meestal een voor keur voor bedekking met gras land, een onverandere grond waterstand en begrazing door kleinvee. Dat levert de minste kans op be schadiging van het monument op. Vee graast op de kasteelberg van Sinoutskerke. foto Willem Mieras Die Zeeuw wilde een dagje eerder naar huis. De laatste etappe van z'n vakantietoer door Engeland viel korter uit dan gepland, en met de haven in zicht nog een pensionneke induiken terwijl thuis zijn ei gen bed wachtte leek hem niets. Hij ging het gewoon proberen. Helaas bleek de boot vol. Echt he-le-maal vol, zei de vriendelijke dame bij de in- checkbalie ferm. Nee heus, er kan niks of niemand meer bij, moest ze hem nog eens vertel len. „Ja maar," begon onze man nog eens, met een plot selinge inval. „Ik moet echt mee! Mijn huis is namelijk af gebrand!" Maar ook die vreselijke tij ding bracht de aardige me vrouw achter de balie niet van haar stuk. „We are very sorry, Sir", zei ze meelevend, terwijl ze hem zijn ticket teruggaf. „But really, dan helpt blus sen nu toch ook niet meer. Onze Zeeuw is toen maar af gedropen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17