Burgerweeshuis weer in ban beeldhouwers Het Zingend Hart bezingt liefde en passie Architectuur Rotterdam Nieuwe films Williams gaat met missie door de wereld Witte ruis in Middelburg woensdag 27 juni 2001 Zaterdag en zondag vindt in Rotterdam het Festival van de Architectuur plaats. De veelzijdigheid van het wonen in Rotterdam is het centrale thema. Het Museumpark is de belangrijkste festivallocatie: paviljoens, werkplaatsen, per formances en presentaties waar kunstenaars, dichters en architecten hun ideeën in beeld brengen. In de werkplaatsen worden plannen ontwikkeld voor de inrichting van daken van hoogbouw. Gedurende het weekeinde zijn er excursies en worden er wo ningen opengesteld voor het publiek. Zondag is er aandacht voor wonen aan het water. Pearl Harbor is deze week de nieuwe grote publiekstrek ker in de bioscopen. Een hoofdrol is weggelegd voor Ben Afflick als vliegenier Rafe. Verder veel spektakel met val lende bommen en gierende duikvluchten. (Te zien in Vlis- singen, Hulst en Bergen op Zoom). lies Flottantes (te zien in Mid delburg) is van een andere or de. De Franse film volgt drie vriendinnen, dertigers, die na denken over hoe het nu verder moet met hun leven.The Circle (eveneens in Middelburg) is een film over de benarde posi tie van de vrouw in Iran. Hes Flottantes Het is de hoogste tijd dat rapmuziek (en de hele hip hopcultuur) een positiever image krijgt. Dat is kort ge zegd de missie waarmee de Amerikaan Saul Williams door de wereld trekt. Op Parkpop droeg hij afgelopen zondag met zijn zeskoppige band die boodschap al vol vuur uit, van avond doet hij dat nog eens in Rotown in Rotterdam. Dat Saul Williams anders te gen rapmuziek aankijkt is geen wonder, want hij groeide op tussen de boeken in plaats van op straat. In zijn vroegste jeugd bleek hij al over een vlotte pen en een dichterlijke ader te beschikken en dat re sulteerde tot nu toe in drie ge dichtenbundels. Boekjes die in Amerika keer op keer worden herdrukt en vooral onder jon geren gretig aftrek vinden. In zijn poëzie laat Saul de jeugd weten dat elke droom waar heid kan worden. Als je maar in jezelf gelooft. Ook in de filmwereld is de energieke Amerikaan geen on bekende, want hij schitterde inmiddels in meerdere rolpren ten. Niet alleen als acteur, maar ook als componist van soundtracks. Zijn bekendste film is Slam, een bijna surrea listisch werkstuk dat in 1998 op het filmfestival in Cannes een onderscheiding in de wacht sleepte. Maar Williams heeft nog veel meer pijlen op zijn boog, want kortgeleden verscheen zijn album Ame thyst Rock Star, een fraai staaltje van rap en conventio nele vertelkunst. Het moge duidelijk zijn dat Saul op dit schijfje naar hartelust zijn we reldvisie uitdraagt: de man is nu eenmaal een onvermoeibare wereldverbeteraar en grijpt elk middel om zich te uiten met beide handen aan. Harry de Jong Saul Williams treedt vanavond op in Rotown, Rotterdam. Aanvang 22.00 uur. Joop Hollanders: Mixed pa: Sedert 1966 wordt in de zomermaanden in het Burger weeshuis in Zierikzee een groepstentoonstelling georga niseerd met sculpturen van Nederlandse beeldhouwers. Daarmee is deze expositie de oudste jaarlijkse beeldentuin tentoonstelling van Nederland. Het voormalige Burgerwees huis leent zich goed voor een dergelijke (verkooptentoon stelling met de romantische bin nentuin, brede gangen, grote za len en een achttiende eeuwse stijlkamer. Dit jaar is de 36ste editie van de Zomertentoonstelling Neder lands Plastiek voor het publiek geopend van 30 juni tot en met 26 augustus. De meer dan vijftig deelnemende beeldhouwers to nen ongeveer 450 werken intuin en huis. Gezamenlijk geven ze een gevarieerd beeld van ver schillende stromingen in de beeldhouwkunst. Opvallend zijn dit jaar de kleurrijke myste rieuze dozen of slingerende fi guren vervaardigd in hout in combinatie met andere voor werpen. Bij anderen staat de mens in al zijn activiteiten cen traal, terwijl vanzelfsprekend ook het klassieke naakt en het dier vertegenwoordigd zijn. Bij de abstracte beelden zijn fraaie voorbeelden van het spel met geometrische vormen, soms geheel of gedeeltelijk gepolijst, terwijl ook meer conceptuele plastiek wordt aangeboden. Het merendeel van de beelden is uit gevoerd in brons, terwijl daar naast marmer, keramiek, hout, glas en staal worden gebruikt. De beeldententoonstelling wordt gecombineerd met scha len en vazen van Tessa Braat, die zich gespecialiseerd heeft in glazuren. Tevens wordt namens derden allerhande klein-antiek aangeboden, waaronder zilver, glas en kristal, tegels, sieraden, oosters porselein, aziatica, cu riosa en schilderijen en tekenin gen uit de periode 1850-1960. Frans Doeleman De expositie in het Burgerweeshuis in Zierikzee (30 juni t/m 26 augustus is geopend van dinsdag tot en met zondag tussen 11 en 17 uur. 1\/Tiddelburg staat zondag XVJLweer in het teken van de maandelijkse Kunst- Cul tuurroute. Thema deze maand is White Noise. Naast heden daagse en toegepaste kunst ko men antiek, cultuurhistorie en muziek aan bod. De deelne mende expositieruimtes zijn van 13.00 tot 17.00 uur ge opend. Voor de liefhebbers is er een rondvaart door de Middel burgse grachten. Vanaf het bootje krijgen de 'vaarders' een heel andere kijk op de diverse Middelburgse (monumenten )panden. Dies le Due geeft zon dag in het kader van de Route om 15 en 16 uur het concert White Noise op het Abdijplein. White Noise (witte ruis) is een geluid waarin alle frequenties analoog aan wit licht, aanwe zig zijn. Le Due beschrijft in zijn compositie het proces van water dat in een fluitketel aan de kook wordt gebracht met een voor- en naspel. Hier bij wordt het Abdijplein de met water gevulde ketel en de Lange Jan de fluitketel. De musici staan verspreid op gesteld op het plein. Tijdens de Kunst- Cultuurroute, zondag in Middelburg, kan er een rondvaart worden gemaakt. foto Ruben Oreel Op tape wordt onder meer ge bruik gemaakt van een opna me van aan de kook komend water in een fluitketel. Het in strumentarium bestaat uit bekkens, slagtrommels, pau ken, drumstellen, cajons (hou ten kisten met klankgat) en claves, bongo's en grote trom. De uitvoerende musici zijn Joey Marijs, Arno Mulder, Ar no de Klerk, Albert John Ver vorst, Cees But, Tjako Oostdijk en Jasper Goedman. Mede-oprichters van de Kunst en Cultuurroute Lia Hector, ei genaresse van Galerie T, ziet de belangstelling voor de maandelijke 'zondag' groeien. „We zijn nu aan het derde jaar bezig en er komen meer men sen op af. Middelburg is een prachtige stad, maar op zon dag altijd uitgestorven. We willen door middel van die kunst- en cultuurwandeling dat zondagse gevoel van rust handhaven, maar toch een aantal zaken onder de aan dacht brengen. Mensen ont moeten elkaar en kunnen door die wandeling genieten van kunst en cultuur. Op deze ma nier wordt kunst een stuk toe gankelijker. Je merkt dat het publiek toch vaker een galerie binnenwandelt als ze een keer hebben meegelopen op zo'n zondag." Annemarie Zevenbergen Kunst Cultuurroute Middelburg, zondag 1 juli 13.00 - 17.00 uur Saul Williams Hoewel reeds opgericht in 1985 doet het Leids-Delfts kamerkoor Het Zingend Hart zondagmiddag pas voor het eerst Zeeland aan. Het koor, dat sinds de start onder leiding staat van Ellen Looyestein, treedt dan op in de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande (Grijpskerke) met het muzi- kaal-theatrale programma Met Passie Pong. Dit muzikale on derzoek naar de verschijnings vormen van liefde en passie werd met veel succes in de Randstad op de planken gezet. Ter afsluiting van het seizoen verblijft het koor op een cam ping in Kortgene en maakt van die gelegenheid gebruik om Met Passie Pong in deze pro vincie voor de laatste keer voor het voetlicht te brengen. Liefde en passie worden in de ze voorstelling verklankt via het hartstochtelijke Cor mio van Monteverd, de liefde voor de natuur in De Waterlelie van Strategier, het speelse Mein kleiner grüner Kaktus van de Comedian Harmonists, de ge sublimeerde geestdrift in Ja panse Haiku's en Waka's en het devote Ave Maria van Da Vit- toria. Verder is er sprake van verrassend sportieve passie in Twee dames in Amerongen, op muziek gezet door Joh. Rönt gen. Een speciale plaats is in Met Passie Pong ingeruimd voor enkele nieuwe stukken van Walther Stuhlmacher, de Het Zingend Hart met de eerdere productie Kus me en blijf. 'huiscomponist' van Het Zin gend Hart. De composities M/V, Ken ik u niet ergens van, Blonde Frauen en Los Recuer- dos de tu amor gingen eerder dit seizoen in première en wa ren te horen in de theaterpro ductie Kus me en Blijf. De liederen worden a capella gebracht met veel theatrale omlijstingen, kenmerkend voor de stijl van Het Zingend Hart. Het koor heeft de combinatie van zang en theater op geheel eigen wijze ontwikkeld om naast de muzikale kwaliteiten ook de inhoud van de teksten zoveel mogelijk tot zijn recht te laten komen en het publiek een visueel aantrekkelijk schouwspel te bieden. Het Zingend Hart heeft inmid dels een aantal opmerkelijke optredens achter de rug. Zo zong men in de Latijnse mis in de kathedraal van Santiago de Compostella, tijdens een voor stelling van Jules Deelder, op dichtersavonden in de Beurs van Berlage in Amsterdam en in de kunstenaarssociëteit De Burcht in Leiden. Frans Doeleman Het concert van Het Zingend Hart in de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande begint zondagmiddag om 15.00 uur. David Vandekop In het kader van de hommage aan David Vandekop (1937-1994) opent Nico Out, kunsthistoricus en docent kunstbeschouwing uit Middelburg, zaterdag om 16.00 uur in het Stadhuismuseum in Zierikzee de expositie Klein plastiek, die een overzicht geeft kleinere sculpturen in kraniek en brons. Daarnaast wordt ook aandacht besteed aanzijn hout- en blinddrukken. Een primeur voor Zeeland is de presentatie van zijn sieraden. De tentoonstel ling, die tot en met 2 september loopt, is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12 tot 17 Christense en Van Dijk Zaterdag om 15.00 uur wordt in de Bevvaerschole in Burgh- Haamstede een dubbelexpositie geopend van Gitte Christense met grafische technieken en Ria van Dijk met etsen en batik. Christense is afkomstig uit Denemarken en studeerde aan de academie voor beeldende kunst in Breda af als graficus. In het werk van Ria van Dijk komt het thema verwachting, geboorte, leven en wat er zoal van het leven valt te verwachten veelvuldig terug. De tentoonstelling die tot en met 21 juli loopt, is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Paul Kamper Van 1 j uli tot en met 19 augustus exposeert Paul Kamper schilde rijen in galerie 't Haent je te Paart in Middelburg. Ook zijn objec ten binnen en in de tuin. Hij schetst een dubbelbeeld van de wereld. De werken zijn allemaal doordrongen van een oosterse filosofische geest. Openingstijden: donderdag, zaterdag en zon dag van 14 tot 16.30 uur. Komende zondag is de kunstenaar aan wezig. Nederlands Plastiek In het Burgerweeshuis in Zierikzee begint zaterdag de 36ste Zo mertentoonstelling Nederlandse Plastiek. Vijfenveertig beeld houwers tonen een gevarieerde collectie van circa 400 werken in de tuin en het huis, zowel figuratief als abstract, klassiek of mo dern, groot en klein, vervaardigd van brons, steen, hout en kera miek. Voorts zijn er schilderijen en tekeningen (1859-1960), sieraden, oosters porselein, zilver, aziatica, glas en kristal, kera miek en curiosa. De expositie, die tot en met 26 augustus loopt, is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11 tot 17 uur. Gerrie Starreveld Zondag om 13.00 uur wordt de fototentoonstelling van Gerrie Starreveld in kunstuitleen De Bevelanden in Goes geopend. Naast foto's die licht als uitgangspunt hebben, zijn er foto s te zien van projecten in de openbare ruimte. Ter gelegenheid van de opening zal Starreveld samen met de bewoners een toelichting geven op het project de Haagbeuk in Middelburg. De expositie, die tot en met 4 augustus loopt, is geopend van woensdag tot en met zaterdag en de eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Gerechtsgebouw Het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming heeft een aantal workshops verzorgd voor tien Penitentiar Inrichtings Werkers (PlW'ers). De beelden en schilderijen die door hen zijn gemaakt worden tot en met 8 augustus tentoongesteld in de cen trale hal van het gerechtsgebouw in Middelburg. De expositie is is van maandag tot en met vrijdag geopend tussen 8 en 18 uur. A. M. de Jong Zondag wordt in Het Markiezenhof in Bergen op Zoom een bij zondere tentoonstelling geopend over de schrijver en socialist A. M. de Jong. Hij is bij een breed publiek bekend als de auteur van de Merijntje Gijzen-cyclus. De expositie behamdelt vier grote thema's: de woon- en werksituatie op het Brabantse platteland rond 1900; de eerste weredloorlog en de economische depressie tot 192 5de opkomst van het socialisme in het algemeen en de po sitie van de SDAp in het bijzonder en de economische crisis ge volgd door de tweede wereldoorlog. Daarnaast wordt de levens loop van A. M. de Jong geschetst. De expositie duurt tot het eind van het jaar. Saudara Op het Binnenplein van De Drvkkery in Middelburg begint za terdag een verkorte versie van de expositie Saudara, die in 1997 werd gemaakt door fotograaf Jan Mala wauw met medewerkers van het Zeeuws Museum. Het woord Saudara verwijst naar de psychologische band die mensen kunnen opbouwen met elkaar, met wederzijds respect. De tentoonstelling plaatst de oudere Molukker op een podium. Te zien tijdens de openingsuren van de winkel. Summershow Jan Haasbroek, directeur Humanistische Omroep, opent zondag om 15.00 uur de Summershow in de Watertoren AK in Oost-Sou burg. Deze expositie omvat sculpturen en foto's van Eveline van Duyl, XXL tekeningen van Raoul Chailloux en een installatie 'practising breathing' van Juul Sadée. De tentoonstelling is, tot en met 2 september, geopend van donderdag tot en met zondag van 12 tot 17 uur. Belaru-tion De Summershow is ook van toepassing op de locatie deWillem3 in Vlissingen, waar onder de naam Belaru-tion een verkennend onderzoek wordt verricht in de underground van Belarus Wit Rusland. Er zijn installaties van Olga Sazykina en Arthur Klin- ov, installatie/video van Ludmilla Rusova/Serge Zdanovitch, installatie/foto's van Alexandr Rodin/Lumila Kalmaeva, per formance/schilderijen van Victor Romanovski en objecten/per formance van Denis Romanovski. De opening met performances van de deelnemende exposanten is zondag om 17.00 uur. De expositie duurt tot en met 2 septem ber en is geopend van donderdag tot en met zondag van 12 tot 17 uur. Atelierstichting Beeldende kunstenaars van de Middelburgse Atelierstichting stellen tot en met 31 juli werk ten toon in galerie GHL in Middel burg: Barbara Jean, Ramon de Nennie, Anne-Marie van Sprang, Harry van de Vliet en Kees de Valk. Bij gesloten deur aanbellen. Jutta Römer Onder de titel Spuren II exposeert Jutta Römer tot 22 augustus schilderijen in galerie-atelier Het Röderhaus in Goedereede. De opening is zaterdag om 16.00 uur met medewerking van hetRolf Römer Trio, dat voor moderne jazz zorgt. De galerie is geopend op woensdag, donderdag en zaterdag van 11 tot 13 en van 16 tot 18 uur. ung ual a Olieverf en keramiek Olieverfschilderijen van Cla ra C. Miedema-Sandee uit Wageningen en keramiek van Rie Weststeijn-Monster uit Doorwerth zijn tot en met 21 juli te zien in 't Kunstuus in Heinkenszand. De onderwer pen voor de schilderijen lo pen uiteen van impressies van reizen tot de natuur. Rie West- Olieverfschilderij van Arnold steijn doet voor haar werk- Feert stukken inspiratie op in de wereld om haar heen. Openingstijden: woensdag en donderdag 13 tot 18 uur, vrijdag 13 tot 18 en 19 tot 21 uur en zaterdag 10 tot 12 en 13 tot 16 uur. Arnold Feert Zaterdag om 16.30 uur wordt in galery d'Ouwe Smisse in Groede een tentoonstelling van schilderijen van Arnold Feert (Gent, 1925) geopend. De galerie is geopend op don derdag, vrijdag en zaterdag van 10.30 tot 12 uur en van 13.30 tot 17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 12