Meerderheid voor schouwburg Sluis wil villa's bouwen in afgesloten park Bej aardenhuizen vrezen voor kwaliteit zorg College vraagt drietal om raad in zaak Burgers Zorg over kwaliteit van dijken volgens De Vries onnodig Wethouder kan geen garantie geven over kosten Ook Kloetinge dl behoud postkantoor Brandstichting Ellemeet Veulentweeling maakt het goed Bushokjes op maat DJ uitverkoop zeeuwse almanak Pappa's MIDDEN dinsdag 26 juni 2001 Richard Hoving IUDDELBURG - Met vijftien denimen voor en twaalf tegen heeft de Middelburgse gemeen teraad ingestemd met de bouw een nieuwe schouwburg met jarkeerkelder. De bouw kost -jim zeventig miljoen gulden. Doordat de meerderheid niet ifckoord ging met de verkoop ran de Kloveniersdoelen is het jaarlijkse tekort op de exploita tie van het theater nog ruim titeeton. In januari van dit jaar koos de raad al voor de bouw van een nieuwe schouwburg aan de Zuidsingel op de plaats van de Generaal Berghuijskazerne. Gisteravond stond de financie ring ter discussie. Heikel punt ïaren de oplopende kosten. Be an dit jaar werd uitgegaan van m investering van 56 miljoen miljoen gulden. Later werd dit tijgesteld op 60 miljoen gulden. werd bekend dat de parkeergarage 11 miljoen gul- den duurder uitvalt. De totale investering kwam hierdoor op ilmiljoen gulden. Zen meerderheid van de raad stelde dat de bouw veel geld lost. Maar nieuwbouw was vol- SLOETINGE - De Vereniging Dorpsbelangen Kloetinge heeft neen brief aan de directie post- nntoren van de PTT laten we- W dat het postagentschap in iloetinge behouden moet blij- sen. De PTT wil het agentschap per 1 :ktober sluiten. In hun brief iiellen de voorzitter en de secre- sris van de dorpsvereniging :'at dat problematisch is voor de aderen en gehandicapten in üoetinge. Zij moeten straks naar Goes, irwijl het postkantoor daar lecht bereikbaar is en lange •achttijden kent." iLLEMEET - Bij een woning in ieHeernisstraat in Ellemeet is caandag rond half zes brand jesticht. De houtvoorraad te- jende achterzijde van de gara- jewerd aangestoken, waardoor ït dak van de garage in brand loog. Meubilair en computers iie in een kantoor boven de ga- age stonden, zijn door hitte en ook vernield. De achterzijde an de woning liep schade op en st tuinmeubilair is gesmolten. gens hen onvermijdelijk. De huidige schouwburg aan het Molenwater is verouderd en vertoont tal van gebreken. A. Rots van de ChristenUnie zei dat de forse investering gerecht vaardigd is omdat Middelburg 'nu eenmaal inzet op een hoog waardig theater'. De fractie van het CDA had veel uit te leggen. Fractievoorzitter S. Buisman zei in januari dat de kosten niet meer dan 56 miljoen gulden mochten bedragen. CDA'er J. Louwerse legde gis teravond uit waarom de fractie toch akkoord gaat met de bouw. Volgens Louwerse waren de kosten van de schouwburg ge lijk gebleven. De parkeergarage was duurder geworden. Maar kiezen voor een kleinere, goed kopere garage zag het CDA niet zitten. „Dat leidt tot overlast in •de buurt van parkerende schouwburgbezoekers." Ongeloofwaardig SGP'er H. van Klinken vond de opstelling van het CDA 'vol strekt ongeloofwaardig'. T. Strous (PvdA) verweet het CDA gebrek aan moed. H. Akdag van Leefbaar Middelburg vond het een zwarte dag voor de raad. „Voor het eerst nemen wij een voorstel aan dat niet is gedekt. Dat zullen de kiezers op 6 maart nog niet vergeten zijn." Door een amendement van het CDA ontstond een tekort op de jaarlijkse exploitatie van het theater. Met steun van bijna alle fracties riepen de christen-de mocraten het college op de Klo veniersdoelen niet te verkopen. Het college wilde het gebouw afstoten en het vrijkomende bedrag aan onderhoud en subsi die, 225.000 gulden, in het be heer en onderhoud van de nieu we schouwburg steken. Collegepartijen WD, CDA, ChristenUnie en AOV/Unie55+, en oppositiepartij GroenLinks stemden voor bouw van het the ater. Geen verrassende uitslag, zei R. Koper (Leefbaar Middel burg). „Het is vanavond net een spannende film. De collegele den zijn de helden die weten dat ze een moeilijke weg moeten af leggen, maar hoe dan ook zullen slagen." SGP (principiële en fi nanciële bezwaren), PvdA (te duur, slechte financiering en voorkeur voor andere locatie) en Leefbaar Middelburg (te am bitieus plan) stemden tegen. De nieuwe schouwburg moet in 2005 klaar zijn. Het college van B en W moet voor die tijd de ex ploitatie sluitend hebben, merkte wethouder R. Visser (AOV/Unie55+, cultuur) na af loop van de vergadering op. Ga ranties dat de bouwkosten niet verder oplopen dan 71 miljoen gulden kon de wethouder niet geven. De kleine merrie Vitesse en het hengst je Chris bij moeder Mira. door Jacob Hoekman VLAKE - Mira van Snoeck Hurgonjc, een Belgisch trekpaard uit Vlake, heeft vorige maand een veulentweeling ter wereld gebracht. Tegen de verwachting in zijn beide dieren in leven gebleven en dat is, volgens dierenarts Van Dijk uit Heinkenszand, vrij uitzonderlijk. Het komt volgens hem niet vaak voor dat een tweelingdracht bij paarden tot een goed einde wordt gebracht. „In mijn praktijk maak ik ongeveer één keer per jaar mee dat beide veulens blij ven leven. Meestal sterft een van de twee kort na de geboorte, of knijpt de dierenarts er één af." Afknijpen was er bij Mira niet bij: eigenaar M. Markusse had pas de laatste veertien dagen voor de geboorte het vermoeden van een tweeling. „Toen de eerste kwam, wisten we het meteen. In principe is er geen ruimte voor twee veulens, maar Mira is er gevoelig voor." De merrie bracht al twee keer eerder een tweeling voort, maar daarvan stierf er steeds één kort na de geboorte. Markusse: „Dat dach- ïl2riy-f foto Willem Mieras ten we nu ook. De kleinste, Vitesse, leek het lange tijd niet te halen. Ze is veer tien dagen met de fles gevoed." Ook haar broer Chris kreeg in eerste instan tie de fles toegediend, zij het voor vijf dagen. Nu de dieren een maand oud zijn, lijkt de kritieke periode geweken. Beide veulens drinken weer bij de moe der en rennen lustig door de wei. •oorLilian Dominicus SLUIS - Park Groenevelt in Sluis moet het nieuwe woonpa- adijs worden van bemiddelde fteeverdieners, ondernemers managers van bedrijven uit flaanderen, de Randstad en Brabant. Projectontwikkelaar Groenevelt Sluis BV mikt op toningzoekenden van ver bui- bilde regio, die hun geld willen oitgeven aan grotere woningen in de hogere prijsklasse en de dagelijkse files en de stadsdruk- Ie meer dan zat zijn. Gisteren begon de officiële ver- i van de zestig villa's, die net buiten de stadswallen komen te •ggen. Groenevelt Sluis BV ver dacht dat kopers uit een zeer ÏJjde omtrek West-Zeeuws- iiaanderen als aantrekkelijke Woonplaats zullen ontdekken, '-fïzoals dat is gebeurd met gro- •eonroerend-goedprojecten als «tGoese Meer en het woonpro ject bij Bruinisse. Zo ziet de pro jectontwikkelaar belangstel ling van vijftig-plussers, die kim woning op de top van de ®arkt willen verkopen, om ie overwaarde aan te wenden voor onbezorgdere en luxere ou- iag. Qua woonruimte zijn ze verwend, maar in hun eigen om geving zijn de alternatieven vaak duur. Gok ontwikkelirgen als de op komst van het telewerken moe- ia een handde helpen in het aantrekken van niet-Zeeuwen. -be rijksowrheid stimuleert •aline werkan", constateert da gelijks bestuurder E. van Hecke Vlamingen Daarnaast verwacht de project- ontwiklelaar een groeiende in teresse van Vlamingen, nu het naburige Knokke-Heist zo langzamerhand onbetaalbaar is geworden en in Brugge amper meer koopwoningen verkrijg baar zijn. Niet d&t er voor eigen bevolking geen ruimte is. Volks huisvesting-wethouder G. van Daele hoopt cp potentiële ko pers uit de gemeente zelf. Het verkoopargument van de bovenregionale aantrekkings kracht past overigens wel pre cies in het straatje Van Daele. Hij wil gedeputeerde J. van Zwieten namelijk overhalen om Park Groenevelt als uniek pro ject aan te merken. Sluis-Aar- denburg zou dan dertig wonin gen mogen optellen bij het dooi de provincie opgelegde 'nul- woningencontingent' voor de komende tien jaar. Het nulcontingent verbiedt de gemeente om tot het jaar 2011 nieuwe bouwprojecten te be ginnen - tenzij ze uniek zijn - en Jat is voor de wethouder onver teerbaar. Park Groenevelt wordt een gemeenschap op zich, met een enkele inrijpoort.De woningen heten 'cottages' en zijn opgetrokken in een Engelse stijl. De tuinen zijn alle voorzien van beukenhagen, een dolomie- tenoprit en terrassen. Het ge heel moet volgens de folder 'ruimte, veiligheid en rust' bie den aan de bewoners, die tussen de zes ton en de 1,3 miljoen zul len neertellen voor hun stulpje. (Advertentie) Wij richten kantoren in «la* Wethouder M. Brouwer in hel nieuwe bushokje, foto Ruben Oreel HOEKMAN"*** Noord zandstraal 6 Ycrsckc tel.' (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 KOUDEKERKE - Vijfendertig nieuwe bushokjes moeten het wachten op de bus in de ge meente Veere prettiger gaan maken. Bijzonder is dat er voor het eerst in Nederland 'abri's op maat' geplaatst zijn. In Koudekerke bij verpleeghuis de Vlietberg werd gisteren de eerste eenpersoonsabri officieel in gebruik genomen door wet houder M. Brouwer-te Roller. De verouderde bushokjes in de gemeente waren van allerlei verschillende types en werden door diverse bedrijven onder houden. Om dat recht te trekken heeft de gemeente 340.000 gul den uitgetrokken voor vijfen dertig nieuwe abri's. Op acht lo caties in de gemeente komen eenpersoonsabri's. Deze zijn anderhalve meter breed en lang. Eén persoon kan er zitten en een andere kan er droog staan. De overige hokjes zijn 2.70 meter lang en 1.50 meter diep. Alle bushokjes krijgen verlichting en een vorm van fietsenstalling. Over anderhalve week zijn alle hokjes vervangen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De ongerustheid van onder meer de gemeente Vlissingen over het ontbreken van normen om de sterkte van dijken te toetsen is ongegrond. Met de kwaliteit van de dijken is, volgens staatssecretaris M. de Vries van Verkeer en Water staat, niets aan de hand. De Vries zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de behande ling van de Derde Kustnota en de nota Waterbeleid 21ste eeuw. Het probleem dat de gemeente Vlissingen enkele weken gele den bij de Tweede Kamer meld de, gaat over de toetsing van de sterkte van waterkeringen zoals die om de vijf jaar moet gebeu ren op basis van de Wet op de Waterkeringen. Voor grote delen van de Wal- cherse kust kon die toetsing nog niet plaatsvinden, omdat nor men voor beoordeling van de dijksterkte ontbreken. Dit is een landelijk verschijnsel, dat voortvloeit uit onderzoek van de Technische Adviescommissie voor Waterkeringen (Taw). Alle dijken worden door de Taw nog eens 'ondersteboven' gekeerd. „Want", zei De Vries, „de sterk te van een dijk wordt niet alleen bepaald door de hoogte, maar ook door bijvoorbeeld de onder grond en de kunstwerken die zich erin bevinden. Die kunnen een dijk kwetsbaar maken." De Taw heeft inmiddels van vier dijkringen de dijken volledig in kaart gebracht. Naar aanlei ding van die bevindingen is be sloten alle drieënvijftig dijkrin gen te inventariseren. De Taw bekijkt ook de effecten van een mogelijke overstroming. Dat is nodig, stelde De Vries, omdat de gevolgen van een overstroming door de toenemende bebouwing en bevolkingsgroei groter kun nen zijn geworden. De onder- door Roelf Reinders VLISSINGEN - De bejaarden huizen in Zeeland waarschu wen voor een tweedeling in de ouderenzorg. De overheid pompt miljarden guldens in het wegwerken van wachtlijsten en thuiszorg, terwijl er geen cent extra wordt uitgetrokken voor de zorg aan de bewoners van de verpleeg- en verzorgingshui zen. De zorg in de verpleeghuis- en verzorgingshuizen verschraalt, stelt voorzitter J. de Graaf van het overlegorgaan van Zeeuwse bejaardenhuizen Zorgnet. „De regering pompt veel geld in de zorg", zegt De Graaf. „Dat gaat naar initiatieven om oude ren zo lang mogelijk thuis te la ten wonen en naar het wegwer ken van de wachtlijsten. Maar de verpleeg- en verzorgingshui zen krijgen geen cent extra voor verbetering van de kwaliteit van de bewoners die er nu zit ten." Volgens De Graaf ontstaat er een 'navrante zorgkloof' tussen ouderen die binnen de muren van een bejaardenhuis wo nen en ouderen buiten die mu ren. „De financieringssystemen voor thuiszorg en intramurale verpleeghuis- en verzorgings huis verschillen", zegt hij. „Voor de thuiszorg betekent het vaak dat meer uren draaien meer geld betekent waardoor de thuiszorg topzorg kan leveren." Aan die zorg kunnen de bejaardenhui zen niet tippen. „Het ontbreekt ons aan de middelen om een in haalslag in de kwaliteit van zorg te maken", zegt de Zorgnet- voorzitter. Volgens hem wordt de situatie er niet beter op met de constante stroom aan nieuwe regeltjes waaraan verpleeg- en verzor gingshuizen moeten voldoen. „We worden overvallen door steeds weer nieuwe regelgeving waar we niet voor worden gefa- ciliteerd. Voor zorg blijft er steeds minder tijd over." Als gevolg van de nasleep van de cafébrand in Volendam moeten tehuizen een veiligheidsplan maken, geeft hij als voorbeeld. „Maar daar krijgen we geen cent voor." Voor de voorzitter van Zorgnet komt de uitkomst van een on derzoek onder bewoners van verpleeg- en verzorgingshuis dan ook niet als een echte ver rassing. Onveilig Uit dit onderzoek van stichting Cliënt Kwaliteit blijkt dat veel verpleeg- en verzorgingste huizen vies en niet veilig zijn, er elke vorm van privacy ont breekt en het personeel altijd te gehaast is. Bij een brand weten bewoners niet wat ze moeten doen. „Dat is niet leuk om te lezen", zegt De Graaf. „Maar tehuizen zijn gedwongen prioriteiten te stellen. Ze proberen er het beste ervan te maken. En dan kan het voorkomen dat een medewerker moet zeggen: 'Sorry mevrouw, ik wil best een praatje maken, maar uw buurvrouw zit op haar badbeurt te wachten." Advertentie Terugslag De gang van thuis naar een te huis betekent vaak een terug slag in de kwaliteit van zorg, zegt De Graaf. „We hebben vaak het personeel en het geld niet om de zorg te leveren die we zouden willen." u Vandaag 9.00 uur EU Grote Markt 11-13 Goes Q 0113 -22 76 07 zoeken van de technische adviescommissie moeten uit eindelijk in actuele toetsings normen voor dijken resulteren. Die laten tot 2003-2004 op zich wachten, aldus de staatssecre taris. Ernstig is dat niet, volgens haar, want: „De waterkeringen verkeren in goede conditie." Onderzoek van de Taw heeft eerder aan het licht gebracht, dat de stenen glooiingen van Zeeuwse dijken onvoldoende sterk zijn. Die worden sinds 1997 stukje bij beetje vervan gen. Kosten landelijk: ruim een miljard gulden. Overloopgebieden De Tweede Kamer maakte zich niet zo druk over de kustverde diging, maar des te meer over hoe in het binnenland met water moet worden omgegaan. Over vloedige regenval in 1998 en de bijna-overstromingen van de grote rivieren in 1993 en 1995 zetten daartoe aan. Niet alleen de verhoging van rivierdijken is meer een oplossing, de rivier moet ook meer ruimte krijgen om het water te kunnen bergen in overloopgebieden. De Vries verwachtte dat daarmee vanaf 2005-2006 een begin kan wor den gemaakt. Eerst is veel over leg nodig, omdat dit gevoelig ligt. Kamerleden accepteerden dat. Meer moeite hadden zij met de wijze waarop de staatssecreta ris wil omgaan met de water- toets, het middel om (bouw )plannen te beoordelen op ge volgen voor de waterhuishou ding. Zo moet overlast worden voorkomen. De Vries wilde die watertoets nog niet in regelge ving vastleggen, om provincies, waterschappen en gemeenten een kans te geven. Een meerder heid in Kamer dacht daar an ders over. Zij wil de watertoets wel vastleggen. De Vries ging overstag. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het Middel burgse college van B en W wint extern advies in voordat ant woord wordt gegeven op vragen over de nevenactiviteiten van burgemeester D. Burgers. Een onafhankelijke commissie moet nagaan of de privacy van Bur gers wordt aangetast. De commissie bestaat uit oud- Kamerlid voor de PvdA J. Lili- paly uit Middelburg, SGP-Sta- tenlid W. Kolijn uit Terneuzen en de Middelburgse advocaat M. Dieleman. Wethouder P. Bruinooge maakte het instellen van de adviescommissie giste ren bekend. De drie moeten een oordeel vel len over de vragen die de fractie van de PvdA onlangs stelde over Burgers' contacten als directeur van Hertogstad Consultancy BV. De PvdA zou het onaan vaardbaarvinden als hij advies werk heeft verricht voor bedrij ven die zakendoen met de gemeente Middelburg. Volgens Bruinooge moet de commissie de vragen 'in een breed perspectief bezien en in ieder geval beoordelen in hoe verre ze op gespannen voet staan met de bescherming van de privacy'. De commissieleden verrichten ook het nodige voor werk voor de beantwoording door het college. Betaald adviseur Burgers raakte onlangs in op spraak toen via de media be kend werd dat hij betaald advi seur was bij ING Car Lease. Dat bedrijf had eind vorig jaar een gesprek met de Zeeuwse politie over de huur van dienstauto's. Burgers was bij dat onderhoud aanwezig als korpsbeheerder. Zijn laatste factuur stuurde hij in mei van dit jaar naar het lea sebedrijf, vergezeld van een be geleidende brief op briefpapier van de gemeente Middelburg. De burgemeester erkende in de gemeenteraad dat hij fout had gehandeld, maar de twijfel bleef. GroenLinks en PvdA stel den schriftelijke vragen. De vragen van Groen Links werden onlangs beantwoord. Voor het college was er geen enkele spra ke van belangenverstrengeling. De PvdA vond de reactie van het college niet afdoende en kwam vorige week met nieuwe vragen. Niet gelukkig Het college is niet gelukkig met de handelswijze van de PvdA, zei Bruinooge. Volgens B en W heeft de zaak Burgers al te veel publiciteit gehad. „Niettemin moet het college concluderen dat er meer nodig is om een punt achter deze kwestie te kunnen zetten." De gemeente Almelo, waar Bur gers van oktober 1997 tot maart 1998 waarnemer was, stelde on langs een commissie in om be langenverstrengeling te onder zoeken. Burgers zou hebben gelobbyd voor het bedrijf Nas hua dat zaken deed met de ge meente Almelo. Burgers en een woordvoerder van Nashua ont kennen dit. Aan de feestelijke dis tijdens een prachtige bruiloft con verseerden die twee pappa's opgewekt en geanimeerd. Beider dochters waren het onderwerp - wie zegt dat en kel mamma's uitsluitend over kinderen praten? De dochter van de één bleek haar leeftijd verbaal ver vooruit. Tweeënhalf jaar jong, maar de uitspraken waarmee het meisje haar ou ders verblufte! Waar haalt ze het vandaan, genoot haar pappa. „Zoals laatst, toen de voordeur openstond. Er ston den wat mensen voor de deur en toen riep ze heel eigenwijs: Kom maar binnen hoor, de deur is open!" De andere pappa pareerde direct. Was zijn oogappel op die leeftijd niet precies hetzelfde ge weest? „Weet je wat mijn dochter zei als ze de deur opendeed? We hebben al ge geven!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9