Strandwacht kan niet alles zien Würtz is geen sportpianist meer PZC Met de ezel in het vooronder 10 Veehouders Tholen mogelijk beperkt door schraalland Kuilen graven lezers schrijven Imago McDrive Saxofoonconcert in Zoutelande kunst cultuur dinsdag 26 juni 2001 THOLEN - Het gemeentebe stuur van Tholen heeft er nooit bij stilgestaan dat er in Zeeland wel eens zogenoemde schraal- landen te vinden zouden zijn, waardoor er voor veehouderijen strenge milieuregels gelden. Daardoor moet de gemeente mogelijk twee vergunningen aan veehouders intrekken. Volgens het milieuadviesbureau Het Groene Schild uit Wagenin- gen is er in het natuurgebied De Bruintjeskreek bij Sint Philips- land schraalland te vinden. Voor veehouders uit Best en Helmond, die daar vlakbij vee houderijen willen vestigen, kan dat een behoorlijke streep door de rekening betekenen. Veehouder J. Roefs uit Helmond moest vanwege de oprukkende woningbouw stoppen met zijn bedrijf. Hij kocht aan de Zuid- dijk in Sint Philipsland een ak kerbouwbedrijf dat hij wil om bouwen tot veehouderijHet ge meentebestuur verleende hem daarvoor een milieuvergun ning. M. van Genugten uit Best kocht de struisvogelhouderij van D. Jansen aan de Oudeweg in Sint Philipsland. Hij wil in Sint Philipsland varkens gaan afmenten, die hij op zijn bedrijf in Best fokt. Ook voor de meste- rij van Van Genugten verleende het gemeentebestuur van Tho len een milieuvergunning. Beide vergunningen moet de Raad van State volgens advies bureau Het Groene Schild van tafel vegen. Milieuvergunnin gen zijn bedoeld om overmatige hinder in de omgeving te voor komen. In dit geval zouden de vergunningen niet voldoen om dat de schraallanden van De Bruintjeskreek in het gedrang dreigen te komen. Schraalland is voedselarme grond, waar bij zondere planten huizen. Als daar via de lucht meststoffen bij komen, zouden de planten het loodje kunnen leggen. De Raad van State hield giste ren een hoorzitting over de kwestie. Gemeentewoordvoer der J. Merkx, noemde het door Het Groene Schild opgevoerde standpunt 'uit de lucht gegre pen'. Volgens hem zit er in Zee land vooral klei in de grond, die per definitie niet voedselarm is. De Bruintjeskreek zou dus ook zeker geen schraalland zijn. Uitspraak over een paar weken. door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - De Stichting Strand- exploitatie Walcheren gaat bekijken of er maatregelen nodig zijn om ongeluk ken door het graven van kuilen op het strand tegen te gaan. Zondag kwam een achttienjarige Duitser op het strand bij Oostkapelle om het leven toen zijn kuil instortte. Volgens directeur I. Kramer van de stichting moet er serieus worden geke ken naar de mogelijkheden om te waar schuwen tegen instortende kuilen. Ze is niet overtuigd van de werking van een waarschuwingsbord. „Er staan al zo veel borden op het strand. Ik weet niet of nog een bord wel zin heeft." Op het Duitse Noordzee-eiland Lange- oog gelden strenge regels voor het gra ven van kuilen. Ze mogen niet te groot en niet te diep zijn. Kramer voelt voor lopig niets voor zo'n verbod op de Wal- cherse stranden. „Een verbod moet je ook kunnen handhaven. We hebben in Walcheren dertig kilometer strand. Het is onmogelijk om dat helemaal in de ga ten te houden. Dat is ook het wrange aan het ongeluk van zondag. Het vond plaats achter een strandtent, buiten het bewakingsgebied. Het complete red dingsteam van de brigade was aanwe zig, maar als reddingswerker ben je in dit geval volledig afhankelijk van de melding." Uit de evaluatie van de gebeurtenissen blijkt dat een groep jongens al enkele dagen aan het graven was aan de kuil. Het zou hier dan ook gaan om een kuil van enkele meters diep. Wethouder L. Wisse van de gemeente Veere vindt dat er niks mis is met het aantal toezicht houders op de stranden. „Dit soort on gelukken kun je nooit voorkomen. Ge zien het aantal mensen op het strand is het logisch dat zoiets gebeurt, hoe tra gisch ook. We kunnen dan wel een heel leger strandwachten neerzetten, maar als je graaft, zit je op je hurken en ben je zelfs in een kleine put al snel uit het zicht." Tragisch Albert Dijkstra, coördinator beheer stranden in Vlissingen, noemt het onge luk bij Oostkapelle tragisch, maar ook volgens hem is er niet zoveel aan te doen. „Dat soort dingen zijn verschrik kelijk, maar moeilijk te voorkomen. Als strandwacht kun je niet alles zien. Op sommige stranden komt maar eens in het uur iemand langslopen. Je kunt moeilijk op elk strand een strandwacht neerzetten. Bovendien is het nu nog voorseizoen. Dit werk is seizoensge bonden, veel werknemers zitten op school en hebben nog geen vakantie. Veel badgasten onderschatten de gevaren van het graven van een kuil. vaarlijk kan zijn", zegt mevrouw De Zwart uit Breda die gisteren een bezoek bracht aan de Vlissingse kust. „Het is toch triest dat zoiets kan gebeuren." Anderzijds vindt ze het toch maar een vreemd verhaalWie graaft er nou zo 'n diepe kuil?" Een andere badgast, me neer Stoolp uit Bergen op Zoom, vindt het maar een domme actie van de Duit ser. Van een jongen van achttien mag je toch verwachten dat-ie niet zo dom is om zo'n diepe kuil te graven? Maar dat niemand op het strand hem waar schuwde, snap ik niet." Dan kun je op warme dagen in het voorseizoen te weinig mensen hebben." Veel mensen op het strand staan niet stil bij de risico's van het graven van een kuil. „Ik heb er eigenlijk nooit bij stil gestaan dat het graven van een kuil ge- Dichtgooien Volgens Dijkstra komen ongelukken met kuilen vaker voor. Aan de Noord zeekust zeker twee, drie keer per jaar. „We zijn op de hoogte van de gevaren foto Ruben Oreel bij het graven van kuilen. Als iemand een te diepe kuil graaft, zeggen we dat hij de kuil beter dicht kan gooien. Dan krijg je wel eenboos gezicht, maar het is voor de eigen veiligheid van de mensen. Dat blijkt maar weer." Dijkstra vindt het graven van kuilen niet gebonden aan leeftijd of nationali teit. „Nee hoor, ik zie genoeg volwassen mannen die een kuil graven. Ook Ne derlanders, maar die maken vaker dijk jes tegen de vloed. Vaak willen de men sen de aandacht trekken. Een keer hadden we hier een militair die een heel diepe kuil aan het graven was. Daar kwamen veel mensen omheen staan om te kijken. Toen ontstond er een gevaar lijke situatie, want dan kunnen de wan den instorten." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Ik ben totaal in verwarring ge bracht door het artikel 'Provin cie gaat de boer op voor beter imago van Zeeland' (PZC 22-6). Dacht ik in een provincie te wo nen, waar rust en ruimte nog volop aanwezig zijn en heb ik het hier prima naar mijn zin, komt gedeputeerde Bruinooge met een campagne om het image van Zeeland op te vijzelenEerst kom er een campagne om men sen te weiwen voor de Wester- schelde Containerterminal en nu dit weer. Dacht Bruinooge nu echt dat de rest van Nederland denkt dat wij nog op klompen lopen? (prof. dr. Th. Poiesz, hoogleraar economische psy chologie vindt het een vrucht loos plan. PZC 23-6). Men kan zich dan ook afvragen hoe door dacht is een WCT in Vlissingen- Oost, als zelfs een promotie campagne al zoveel vragen op roept? Jammer van onze belas ting centen. Dat op deze wijze mensen steeds verder van de po litiek gaan staan is begrijpelijk. Neem nu de gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal, zij gaan de minister van Verkeer en Waterstaat vragen de ondertun neling van het hoofdspoor in Goes, Kloetinge en andere ker nen en een alternatief goederen- spoor langs de Rijksweg A58 te onderzoeken. Dat beide alter natieven onhaalbaar zijn, of dat anderen weer worden gedu peerd weet men al lang. Maar waar blijft de politieke moed, een duidelijk nee tegen de Wes- terschelde Containerterminal te zeggen? Anders heeft Bruin ooge gelijk en zal Zeeland ge promoot moeten worden. C. C. Steketee Ovezandseiveg 5 Oudelande Dat de vierde Zeeuwse McDo nald's voorzien van McDrive in Vlissingen komt (PZC 23/6) is een goede milieumaatregel. Het voorkomt veel autoverkeer Vlissingen-Middelburg-v.v. In het verhaal lees ik echter dat het een kleinsteedse vestiging wordt zoals in Goes. Waarom dat zo is blijkt uit de laatste ko lom, Vlissingen lijkt weggezakt te zijn tot 30.000 inwoners. (Dat getal is waar want het staat in de PZC.) De grote uittocht en hoge sterfte moet dan tijdens mijn vakantie hebben plaatsgevon den want het is mij niet opgeval len. De heer P. de Kam lijkt on danks zijn managerschap in Zeeland niet erg op de hoogte van de inwonèrtallen van de Zeeuwse steden, niet erg des kundig voor deze leider van Happy-Meal-bedrijven. Zijn klandizie-berekening kan dus niet kloppen. Zijn toe- en af- voerweg komt dus dagelijks verstopt te zitten en de potentië le klanten laten het snel afwe ten. Of zou men Oost-Souburg niet als Vlissingen gerekend hebben? In dat vroeger zelfstan dige dorp wonen voornamelijk geboren Vlissingers, dus het zou onterecht zijn om ze wegens overkanaals zijn uit te sluiten van McDonald. Wat gebeurt er eigenlijk met de bunkers? Is er al aan de bunkerbouwers ge waagd of dit Reichseigentum verwijderd mag worden? Bun kers kan men ook in stukken za gen en elders waar nog meer bunkers staan weer als oorlogs museum bij elkaar plakken. Een oorlogsmuseum niet omdat ik dat zo'n mooie tijd vond, maar omdat de jeugd geen flauw be nul heeft van het verschil tussen een burgeroorlog en een bezet tingsoorlog. N. A. Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen ZOUTELANDE - Saxofoon kwartet Esquire geeft op don derdag 5 juli een concert in de hervormde Catharinakerk in Zoutelande. De saxofonisten spelen muziek Paul Vellones, I. Albeniz, Astor Piazzolla en Mike Curtis. Het concert is het tweede zomeravondconcert dat m Zoutelande wordt gegeven, Het begint om 20.30 uur. Hennie de Korte maakte dit olieverfschilderij van Yerseke. foto Lex de Meester door Jan Dirk van Scheyen VEERE - Een groep van tien Nederlandse en Engelse kun stenaars maakte vorige zomer een zeiltocht over de Zeeuwse wateren. Tijdens deze vaar tocht zochten de kunstenaars schilderachtige plekjes op die ze konden vereeuwigen. De groep legde aan in onder meer Zierikzee, Veere en Yerseke. Drie van de tien kunstenaars die meededen aan deze artis tieke odyssee door de Zeeuw se archipel, besloten onlangs om het werk dat ze tijdens de zeiltocht maakten aan het pu bliek te laten zien. Ze bena derden het Veerse museum De Schotse Huizen en dat had er wel oren naar. Het resultaat, de tentoonstelling Drie schil ders zien Zeeland, is nog tot 18 augustus in Veere te bezichti gen. De drie exposerende kunste naars, Hans Almekinders uit Hilversum, Hennie de Korte uit Aalten en Corry Kooy uit Schoonhoven, tonen ons een Zeeland dat voor de gemid delde Zeeuw herkenbaar is: mensen in klederdracht maar ook het stedenschoon van Veere en Zierikzee zijn al zo vaak op allerlei manieren vastgelegd, dat het nieuwe er een beetje af is. Maar je kunt je voorstellen dat een schilder die voor het eerst met deze van historie doortrokken stadjes kennismaakt, verrukt is en overdonderd wordt door het moois dat er als het ware om vraagt vereeuwigd te worden. Waar je je ezel ook neerzet, er valt in Veere en Zierikzee al tijd wel iets pittoresks te schilderen. Yerseke Anders ligt dat met Yerseke. De bedrijvigheid die samen hangt met de kweek van oes ters en mosselen spreekt min der tot de verbeelding en wordt minder frequent vast gelegd. Het is dan ook leuk om te zien dat er ook aan dit dorp in schilderkunstig opzicht veel eer valt te behalenVooral Hennie de Korte heeft enkele prachtige olieverfschilderijen gemaakt van mosselkotters in een door eb drooggevallen ha- ventj e van YersekeHet zijn fi guratieve schilderijen met een mooi licht- en schaduweffect. De Korte imponeert ook met een enigszins diezige evocatie van oesterputten in het Oos- terscheldedorp. Corry Kooy maakte een fraaie pastelteke ning van de oesterputten met daarin gelieslaarsde gestalten die, tot hun knieën in het wa ter, in de weer zijn met de schelpdieren. Daarnaast toont Kooy ook en kele olieverfschilderijen, waaronder een verstild kade- pand met twee gele parasols ervoor. Een piepklein werkje, maar daarom niet minder ka rakteristiek. Hans Almekinders, geboren Zeeuw en wonend in het Gooi, is de enige aquarellist van de drie zeilende kunstenaars. Hij begeeft zich het minst buiten de gebaande paden. Het werk van Almekinders is degelijk maar er zou wel iets meer per soonlijkheid uit mogen spre ken. Tentoonstelling 'Drie schilders zien Zeeland' in museum De Schotse Huizen, Kaai 25/27, Vee re. Tot 18 augustus. Open: ma t/m za 12-17 uur, zo 13-17 uur. Nederlandse muziekstudenten zijn veel relaxter door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Hoewel het pianoconcert van Robert Schu mann haar lievelingsstuk is, heeft Klara Würtz het nog nooit met orkest uitgevoerd. Tijdens de zomerserie van Het Zeeuws Orkest - donderdag in Middel burg, vrijdag in Brouwershaven en zaterdag in Aardenburg - gaat dat voor het eerst gebeu ren. „Misschien moest ik eerst wat rijper worden om dit stuk goed te spelen." Würtz is geboren en opgegroeid in Boedapest. Op haar vijfde be gon ze met pianospelen. „Al vrij snel stond vast dat ik later musi cus zou worden", vertelt de Hongaarse, die sinds 1996 in Amsterdam woont. „Mijn ou ders waren gelukkig niet echt muziekkenners. Zij hebben mij niet in een bepaalde richting ge duwd. Mijn vader is kunstschil der. Dat verklaart misschien wel dat het in ons gezin vanzelfspre kend was dat ik ook in een kunstzinnig beroep terecht zou komen. Ik heb het altijd als heel prettig ervaren dat ik een focus had in mijn leven, dat duidelijk was waarop ik me moest rich ten." Maar een muziekopleiding in het toenmalige Oostblok was anders dan een muziekoplei ding in Nederland. Dat ervaart Würtz nog dagelijks, nu ze als muziekdocente lesgeeft in Gro ningen. „Het is interessant vergelijkin gen te trekken met mijn eigen opleiding in Boedapest. Dat was een competitie op leven en dood. De opleiding was zeer streng en de rivaliteit was groot. Vanuit de communistische gedachte was muziek een middel om uit te blinken. Iedereen bemoeide zich daar met je en alles was er op gericht de nummer één te worden. In Nederland is de op leiding veel relaxter, waarmee ik niet bedoel dat studenten er hier minder voor doen. Omdat mensen hier meer relativeren en omdat meer aan de vrije keuze wordt overgelaten, is het de mu ziek zelf die centraal staat, niet wat je ermee kunt bereiken. Ik ben hier zelf ook minder een sportpianist geworden." Soliste In Amsterdam sloot Würtz al snel vriendschap met Joan Berkhemer, de dirigent van Het Zeeuws Orkest met wie ze ook samenspeelt in het Klaviertrio Amsterdam. Het ligt voor de hand dat hij haar ook heeft ge- Geschiedenis De Hongaarse pianiste is een liefhebber van de Romantische literatuur van schrijvers als E.T.A. Hoffmann en Jean Paul Volgens haar is het niet toevallig dat Schumann twijfelde of hij componist of schrijver wilde worden. Kennis van de verhalen van Hoffmann en Paul vergroot het begrip voor de muziek van Schumann. „Het zijn uitingen van één en dezelfde wereld. Overigens vind ik het geen voorwaarde dat je als musicus de geschiedenis kent die ten grondslag ligt aan een compositie of dat je de litera tuur uit die tijd hebt gelezen. Het is interessant en je begrijpt dat een muziekstuk nooit out oj the blue komt, maar het is niet per se nodig om het stuk goed te spelen. Wat wel nodig is, is dat je de muzikale taal van een componist goed leert. Dat wil eigenlijk zeggen dat je het hele werk van Beethoven kent, wil je een sonate van Beethoven goed kunnen spelen. Helaas is dat een onmogelijke opgave. Ik wil wel alle werken van Schumann kennen en spelen, maar ben nog niet zo ver. Ik ga ervan uit dat ik nog niet aan het eind van mijn leven ben en dus nog de tijd krijg om hele maal in de huid van de compo nist te kruipen. Maar met na druk moet ik zeggen dat dit secundaire vereisten zijn. De belangrijkste informatie zit na tuurlijk in de noten van de com positie zelf. Een goed muziek stuk moet voor zichzelf kunnen spreken." vraagd eens als soliste met zijn orkest op te treden. Raar ge noeg, zo vindt ze zelf, biedt dat haar de gelegenheid voor het eerst het pianoconcert van Ro bert Schumann (1810-1856) uit te voeren. De compositie is nau welijks los te zien van Schu- manns relatie met Clara Wieck, de liefde van zijn leven. Hij schreef het stuk in de gelukkige eerste jaren van zijn huwelijk met haar, dat pas tot stand kwam na heftig verzet van Cla ra's vader. Tijdens de première, in het najaar van 1845 in Dres den, zat Clara als soliste achter de piano. Würtz noemt het pianoconcert een vrouwelijk stuk. „Het is onvoorstelbaar hoe grondig Schumann de vrouwelijke ziel begreep. Het is moeilijk uit te leggen waar dat m zit. Een com ponist als Brahms is heel con sciëntieus en analytisch in zijn werk, je zou het voor tachtig procent intellectueel kunnen noemen. Schumann drijft meer op zijn muzikale instinct. Wat hij wil zeggen is eerlijk en op recht. Dat levert muziek op die dicht bij mij staat, ik voel een speciale affiniteit met zijn werk." Pianiste Klara Würtz met haar hondje Cuki. foto Ruben Oreel Concerten: Het Zeeuws Orkest met piaiüste Klara Wurtz speelt La Pas- sione-symfonie nr49 van Haydn, hel pianoconcert van Schumann en de symfonie nr 8 van Dvorak, donder dag 28 juni Concertzaal Middel burg, vrijdag 29 juni Grote Kerk Brouivershaven en zaterdag 30 juni St Baafskerk, Aardenburg. Aan vang: 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 38