Begeleiding wethouder naar baan PZC PZC Eind 2001 duidelijkheid over Eurogeld voor Museumhaven Werk aan Verseput vordert gestaag Teruglopend aantal voorzieningen zit Seniorenraad dwars Zierikzee moet cultuur-historisch potentieel uitbuiten 13 bureau helpt vertrekkende collegeleden met vinden van nieuwe betrekking Circus Althoff in Zierikzee Vandalen vernielen bouwmateriaal Man rijdt van talud af Hout bij garage in vlam gezet Diefstal uit portocabins Fietsertje gewond in Heikant Bromfietser breekt been bij botsing Stoel door ruit in Sluis Kraan raakt te water dinsdag 26 juni 2001 joor Marcel Modde ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland wil een regeling in iet leven roepen voor begelei van gewezen wethouders naar een andere baan. De be trokken bestuurder heeft met de hulp van een deskundig bureau jcer kans op het snel vinden ran een nieuwe betrekking. In jat geval hoeft de gemeente üiinder lang wachtgeld uit te betalen. De zogeheten outplacementre- slingis opgezet naar een model •an de Vereniging van Neder- iandse Gemeenten. Volgens de Schouwse personeelsfunctio- jaris J. Fokker is met het traject per geval een investering ge- r.oeid van gemiddeld vijftien duizend gulden. Die 'extra in spanning' verdient zich terug, doordat de duur van de wacht geldregeling aanzienlijk wordt bekort, stelt Fokker. Momenteel hebben wethouders die stoppen minimaal twee en maximaal zes jaar recht op een ZIERIKZEE - Circus Althoff slaat vanaf woensdag 11 juli tot ra met zaterdag 21 juli zijn ten ten op in Schouwen-Duiveland. DeNederlander Alberto Althoff startte in 1991 in Polen zijn ei gen circus, waarmee hij optrad in Italië, Scandinavië en Monte Carlo. Op het moment toert het circus door Nederland met het programma Feelings. Daarbij sordt onder meer in Zierikzee snRenesse opgetreden. Woensdag 11 juli tot en met za- ierdag 14 juli staat het circus in ie Scheldestraat in Zierikzee. De voorstellingen op woensdag :at en met vrijdag beginnen om iü.OO uur, die van zaterdag om 15.00 uur. Van donderdag 19 juli tot enmet alerdag 21 juli staat het circus op het Transferium in Renesse. De voorstellingen op donderdag ra vrijdag beginnen om 20.00 uur en die van zaterdag om 15.00 uur. tegemoetkoming van de ge meente. De hoogte van die uit kering bedraagt het eerste jaar tachtig procent en nadien ze ventig procent van het laatstge noten salaris. Indien wethou ders bij hun vertrek ouder zijn dan vijftig jaar en tenminste tien jaar van hun leven onafge broken in dienst van de gemeen te zijn geweest, wordt er door betaald tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Het wacht geld vervalt zodra een oud-wet houder in een andere baan begint. De reden waarom bur gemeester en wethouders nu met het voorstel komen, schuilt volgens Fokker in de naderende gemeenteraadsverkiezingen. Twee Veerhoek en Van der Salm van de huidige vier wethouders hebben te kennen gegeven geen volgende periode meer te wil len. Of ze gebruik zullen maken van de outplacement, staat hen helemaal vrij. „Niet iedereen zal het nodig hebben. De één vindt nu een maal makkelijker op eigen kracht een baan dan de ander. Maar is dat in de praktijk wat lastiger, dan is het plezierig te weten dat er een deskundig bu reau kan worden ingeschakeld voor wat hulp. Zo'n bureau heeft veel contacten met het bedrijfsleven en andere overheden. Ze weten dus door gaans veel eerder waar vraag naar is." Berrevoets De regeling gaat in zodra de ge meenteraad het voorstel aan neemt. Het stuk wordt 23 au gustus behandeld. Er is geen mogelijkheid tot het indienen van een verzoek tot outplace ment met terugwerkende kracht, aldus Fokker. De begin dit jaar ontslagen wethouder P. Berrevoets-Ringelberg komt daarmee niet in aanmerking voor een begeleiding van ge meentewege naar een nieuwe baan. Het college heeft overi gens de bevoegdheid een aan vraag te weigeren. Gewezen wordt in het voorstel op wethouders die elders een deel tijdfunctie hebben, dan wel be stuurders die met een terug keergarantie van hun vorige werkgever in de politiek zijn ge stapt. De bouwwerkzaamheden aan het nieuwe slib-ontwateringsgebouw van de zuiveringsinstallatie in Kerkwerve zijn afgerond. foto Pieter Honhoff door Famke van Loon KERKWERVE - Er zit schot in de uitbreiding en modernise ring van het gemaal Verseput bij Kerkwerve. Alle verbou wingen aan de rioolwaterzui veringsinstallatie (RWZI) zijn inmiddels begonnen, terwijl een aantal deelprojecten al af gerond zijn. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden verwacht dat het vernieuwde gemaal rond de kerstdagen opgele verd zal worden. De zuiveringsinstallatie aan de Verseputse weg bij Kerk werve wordt dit jaar grondig onder handen genomen. De capaciteit van het station moet uitgebreid worden vanwege de concentratie van de afvalwa terverwerking op Schouwen- Duiveland en aangepast wor den vanwege strengere milieu- eisen. Inmiddels beginnen de eerste contouren van de ver nieuwde RWZI zich af te teke nen. Zo is het zogeheten slib-ont- wateringsgebouw, dat het sluitstuk van het totale zuive ringsproces vormt, inmiddels klaar. De machine kan de ko mende maanden geïnstalleerd worden. Ook de bouw van de tweede nabezinkingstank, die nodig is vanwege de capaci teitsuitbreiding, vordert ge staag en zal naar verwachting nog voor de bouwvak afgerond worden. Aan de realisatie van het nieuwe stuk van het bedie ningsgebouw is pas begonnen. Selector Nieuw in het zuiveringsproces is de 'selector' of 'anaërobe tank', die moet gaan zorgen voor een betere verwijdering van de fosfaten uit het water. Deze tank wordt vanavond in gebruik genomen en zal vol gens Waterschap-voorlichster D. Laing direct vol aan de bak moeten. De komende maan den moet deze tank immers de taken van het 'ontvangwerk' overnemen, dat dan wordt uit gebreid en dus niet functio neert. „Tijdelijk moet die nieuwe tank het grove vuil, bijvoorbeeld lege chipszakjes die we nog wel eens tegenko men, uit het water gaan halen. Normaal gebeurt dat met een soort hark in het ontvang werk." Hoewel de nieuwe in stallatie niet voor dit grove werk bedoeld is, is het volgens Laing met goed toezicht wel 'tijdelijk' te behappen. Een eventuele feestelijke her opening zit er volgens de woordvoerster van het Water schap voor het eind van dit jaar niet meer in. Laing: „We hopen dat het net voor de kerst opgeleverd wordt." BURGH-HAAMSTEDE - Afgelopen weekend zijn op een (bedrijfs-)bouwterrein aan de Kloosterweg in Burgh-Haam- stede verschillende vernielingen aangericht. Nadat vandalen zich toegang hadden verschaft tot het terrein gooiden zij on der meer scheppen zand in de tank van een aggregaat. Ook een wals en een watertank moesten het hierbij ontgelden. NISSE - Een 20-jarige automobilist uit de gemeente Borsele is gisterenochtend met nekklachten naar het ziekenhuis ver voerd, nadat hij met zijn auto in Nisse van het talud was afge laden. De man kon na onderzoek weer naar huis. Het ongeval gebeurde rond kwart voor acht, toen de man over de Dieriks- weg reed, komende vanuit de richting Oudelande. Door onbe kende oorzaak verloor hij de controle over zijn voertuig. Hij reed aan het einde van de weg rechtdoor het talud af, door de lager gelegen berm en vervolgens het talud van de Kruinin- genpolderweg op waar hij op het fietspad tot stilstand kwam. ELLEMEET - Bij een woning in de Heeimisstraat in Ellemeet is maandag rond half zes brand gesticht. De hout voorraad te gen de achterzijde van de garage werd aangestoken, waar door het dak van de garage in brand vloog. Het meubilair en de computers die in een kantoor boven de garage stonden, zijn door hitte en rook vernield. De achterzijde van de woning liep schade op en het tuinmeubilair is gesmolten. YERSEKE - Inbrekers hebben afgelopen weekend hun slag geslagen in twee portocabins aan de Korringaweg in Yerseke. Ze namen onder meer een computer, een printer, twee faxen en zes portofoons mee. Na de diefstal is tevergeefs geprobeerd om de huisjes in brand te steken. HEIKANT - Een zesjarig jongetje is gistermiddag in Heikant gewond geraakt toen hij door een automobilist werd aangere den. Het kind werd met onbekende verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde om kwart voor vijf inde Julianastraat. Toen het fietsertje linksafwilde slaan, gaf hij geen voorrang aan de auto, die werd bestuurd door een 52-jarige man uit de gemeente Hontenisse. AXEL - Een 21 -jarige bromfietser uit de gemeente Hulst liep gistermorgen op de Van Gistellelaan in Axel een beenbreuk op bij een aanrijding met een personenauto. De man wilde links afslaan in de richting van de Hulsterweg, maar verleende hierbij geen voorrang aan een 24-jarige automobiliste uit Ax el. De bromfietser is met een gebroken been overgebracht naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen. SLUIS - In Sluis zijn zondagavond een 27-jarige man uit Al- mere, een 32-jarige man uit de gemeente Sluis-Aardenburg en een 39-jarige inwoner van de gemeente Oostburg ingesloten, nadat ze eerder op de avond een stoel door de ruit van een ho recagelegenheid in Sluis hadden gegooid. Het drietal kwam verhaal halen vanwege een vechtpartij in de voorbije nacht van zaterdag op zondag. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland is bang voor afkalving van de voorzie ningen op het eiland. De plan nen voor de bouw van zorgwo- ningen in Renesse en een zorgzone in Scharendijke vor deren veel te traag, postagent schappen worden gesloten en de gemeente overweegt privatise- ringvan dorpshuizen. Zaken die de seniorenraad ern stige ZGrgen baren, zo bleek gis teren tijdens de vergadering van de seniorenraad. Aan zorgkoepel Arcus en wo ningbouwcorporatie Zeeuw- land zal het voor wat betreft de toekomstige ouderenhuisves ting niet liggen volgens vice- voorzitter van de seniorenraad J.Hendrikse. Er liggen plannen voor de bouw van veertig zorgwoningen in Renesse, dertig woningen in een zorgzone in Scharendijke en REDACTIE NOORD-ZEELAND I Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nieuwbouw en uitbreiding van het Zierikzeese zorgcentrum Borrendamme. „Maar de plannen voor Renesse en Scharendijke lopen door al lerlei planologische problemen grote vertraging op. Ik vrees wat dat betreft ook voor Borren damme. Dat baart mij grote zor gen", luchtte Hendrikse zijn hart. M. Cohen-Stuart viel Hen drikse bij en sprak van 'gewel dige barrières door het gemeen telijk planologisch beleid'. „Tot onze frustratie. Het geeft een gevoel van onmacht." Onbegrijpelijk Dat gevoel bekroop de senioren raad ook bij het vernemen van het nieuws dat Postkantoren BV en de Postbank van plan zijn de postagentschappen in Renesse en Nieuwerkerkte sluiten. Onbegrijpelijk, werd tijdens de vergadering geoordeeld. „Als er nou één voorziening is die met welzijn van ouderen te maken heeft, dan is het wel het post agentschap", stelde een van de leden. Vice-voorzitter Hendrikse haakte daar op in. Naar zijn idee zou de gemeente meer moeten doen om sluiting van postkan toren te voorkomen. Ook niet helemaal gerust is de seniorenraad over de toekomst van de dorpshuizen op Schou wen. De gemeente overweegt privatisering. Hendrikse: „Het zou niet om bezuiniging, maar om verbetering van de efficien cy gaan. Nou, ik zie het er voor lopig nog niet beter op worden. Naar mijn idee lopen de voor zieningen steeds verder terug. Terwijl uit allerlei onderzoeken blijkt hoe belangrijk dorpshui zen en postagentschappen voor de kleine kernen zijn. In de ker nen zelf pleit iedereen dan ook voor instandhouding van dat soort voorzieningen." Uitleg Gemeentelijk vertegenwoordi ger F. Babijn drukte de leden van de seniorenraad op het hart dat de gemeente er zeker niet op uit is om dorpshuizen te sluiten. „Dat is absoluut niet aan de or de." Voor wat betreft de sluiting van de postagentschappen in Renes se en Nieuwerkerk hield Babijn een slag om de arm. Hij hoopt op korte termijn tekst en uitleg van Postkantoren BV over de plan nen te krijgen op basis waarvan de gemeente eventueel kan rea geren. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Monumenten - stad Zierikzee moet meer werk maken van het cultuur-histo risch potentieel. Vooral nu de centrumfunctie van de dragen de kern van Schouwen-Duive land onder toenemende druk staat, is het zaak de aandacht toe te spitsen op de sterke pun ten die er nog wél zijn. Dit om te voorkomen dat Zierikzee haar aantrekkingskracht zowel naar toekomstige inwoners als naar consumenten verliest, zo klonk het gisteren op de hoorzitting van de Stichting Scoop. Het probleem van Zierikzee is dat het net even te weinig stad is om van enige betekenis te kun nen zijn in de regio. Voor een beetje winkel gaat de Schou- wen-Duivelander tegenwoor dig steeds vaker naar 'de overkant' en wat de werkgele genheid betreft ben je ook veel beter af in de omgeving van Goes/Vlissingen of Rijnmond. Koppel daaraan het vertrek van een groot aantal dienstverle nende voorzieningen en wat blij ft er dan nog over van de cen- trumfunctie van Zierikzee? Weinig, oordeelde het mondjes maat opgekomen publiek in het MFC. Weliswaar wordt het concen-. tratiebeleid ten aanzien van woningbouw ondersteund, maar tegelijkertijd werd giste ren geconstateerd dat de moge lijkheden voor jongeren op dat vlak fors tekort schieten. Aan gezien dat ook al in de dorpen het geval is, konden de Scoop- onderzoekers op voorhand al een conclusie trekken uit de reeks van zestien bijeenkom sten die inmiddels zijn doorlo pen: de gemeente laat hier een te belangrijke veer liggen. Benutting Dat geldt ook voor de daadwer kelijke benutting van het cul tuur-historische karakter van Zierikzee, was vrij unaniem de bevinding van de kleine veertig belangstellende stadsgenoten. In vergelijking met omliggende steden en landen doet de ge meente Schouwen-Duiveland er maar bar weinig aan om de bijzondere monumentale sfeer te etaleren. Investeringen in de ze hoek worden nog steeds gezien als sluitpost van de be groting. Zou je die denkwijze omdraaien, dan ontstaat er mo gelijk een aantrekkelijker vesti-. gingsklimaat waarbij het gehe le gebied garen zou kunnen spinnen, is het idee. Kritiek kwam er uit de zaal vooral op de bereikbaarheid van de binnenstad. Een slechte bestrating zorgt regelmatig voor vervelende situaties voor fietsers en minder-valide men sen. Binnen dat kader past ook de uitstalling van dozen voor winkels op de stoep, in afwach ting van de komst van de vuil niswagen rond het middaguur. Alleen al voor het zicht dient dat soort rommel voor de openings tijden te zijn opgehaald, werd als signaal richting gemeente meegegeven. Net zo verdeeld als de belangen van de centrumbewoners, de mensen uit de wijk Malta, dan wel de nieuwere gedeelten Poortambacht en Noorderpol der, was ook de discussie over de winkelconcentratie. Zowel voor versterken van het bestaande centrum als een betere sprei ding van de supermarkten over de hele stad, gingen stemmen op. Wel waren de aanwezigen redelijk eensluidend over het autoluw maken van de binnen stad, in combinatie met betere parkeervoorzieningen buiten de poorten. Vanavond is in Ellemeet de laat ste zitting uit de reeks struc tuurschetsen. Alle bevindingen worden verwerkt in een over koepelende rapportage die ko mend najaar in drie nieuwe ses sies aan de bevolking wordt voorgelegd. Op basis van die fi nale discussie wordt een defini tief advies uitgebracht, aan de hand waarvan de gemeenteraad met een prioriteitenlijst komt. NIEUWDORP - In de Quar- Ieshaven in Vlissingen-Oost is gistermorgen om kwart voor acht een kraan te water geraakt. De kraanmachinist kon de kraan bijtijds verlaten en raakte niet gewond. Het onge val vond plaats aan de Frank- rijkweg, op het terrein waar Flushing Marine Terminal een nieuwe kade bouwt. De machi nist merkte tijdens het hijsen van goederen dat de kraan in onbalans raakte. De kraan sloeg voorover en kwam onder steboven in het water te liggen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Voor het eind van dit jaar wordt duidelijk of er voor de pier in de haven van Blankenberge, het scheep vaartmuseum in Baasrode en de Museumhaven in Zierikzee Europees subsidiegeld be schikbaar komt via het Inter- reg III-programma. Dat zei se cretaris van de Euregio Schel- demond A. van Trigt gisteren tijdens een werkbezoek van de Belgische partners van de Mu seumhaven aan Zierikzee. Blankenberge, Baasrode en de Stichting Museumhaven Zee land sloegen vorig najaar de handen ineen. Met het onder tekenen van een convenant werd de belofte tot grensover schrijdende samenwerking bezegeld, in de hoop dat er for se bijdragen uit de 43 miljoen gulden tellende Europese sub- sidiepot loskomen. Eerder kreeg het streven naar behoud van het maritiem erfgoed in de Scheldemond een stevige im puls. In de afgelopen twee jaar werden vijf projecten (in Vlis- singen, Rupelmonde, Oosten de en Gent) met behulp van geld uit Brussel opgezet. De Museumhaven in Zierikzee was ook geruime tijd belang rijk kandidaat voor een Brus selse subsidie, maar toen puntje bij paaltje kwam, haakte de gemeente Schou wen-Duiveland af omdat het financieel risico voor de ge meente te groot werd bevon den. De toegezegde 440.000 gulden Europees subsidiegeld ging aan de Museumhaven voorbij. „Doodzonde", vindt Van Trigt. Hij hoopt dat de mu seumhaven dit keer niet achter het net vist. Dat is ook de vurige wens van D. Slieker, de pr-man van de Museumhaven, en burgemees ter J. Asselbergs van Schou wen-Duiveland. Hoewel de gemeente zelf geen geld wil steken in de museumhaven blijft behoud van het maritiem erfgoed in de visie van de Schouwse eerste burger 'van eminent belang'. „Ik hoop dat de subsidieaanvraag bij Intei"- reg gehonoreerd wordt en dat er op korte termijn duidelijk heid komt over de toekomst plannen voor de Museumha ven in Zierikzee. Zierikzee is per slot van rekening een stad met een rijk maritiem-histo- risch verleden." foto Peter Nicolai De uit 1894 daterende pier in de haven van Blankenberge moet weer een attractie met allure worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31