EU zet Skopje onder druk Net om Milosevic sluit zich Actiegroep vernielt in Rilland genetisch gemanipuleerde bieten Gebruik pijnstillers jaagt kosten van andere middelen op 30° 18° Jeugd Wereld Water Forum van start Veel meer plaatsen nodig voor opvang kinderen Ministers dreigen met stopzetten financiële hulp Macedonië Vladimir Montesinos terug in Peru Koe zoekt verfrissing Raad voor bouw schouwburg Middelburg m-ixï Avondklok in Palestijns dorp KPN geeft geen aandelen uit Beter thuis dan in bejaardenhuis Ruano Pascual verrast Hingis Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 Zonnig Zonnig en warm met maxima rond 30 graden. Matige oostenwind, kracht 4. 244e jaargang no. 149 dinsdag 26 juni 2001 losse nummers 2,00 DEN HAAG - De komen de zes jaar moeten er 86.000 nieuwe plaatsen beschikbaar komen bij de kinderopvang. In 2007 is er behoefte aan in totaal 211.000 plaatsen, terwijl volgens de laatste cijfers nu ruim 125.000 plekken te vergeven zijn. De Stichting voor Econo misch Onderzoek en het Sociaal en Cultureel Planbureau stellen dat het aantal benodigde plaatsen voor babies en peuters tot 4 jaar de ko mende zes jaar groeit tot 139.000. Voor de naschoolse op vang voor kinderen tussen 4 en 12 jaar is een uitbrei ding nodig tot in totaal 72.000 plekken. Staatsse cretaris Vliegenthart (VWS) heeft de raming gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. De ministeries van VWS, Financiën en Sociale Za ken heben bésloten geza menlijk een nieuwe ra ming op te stellen om zich beter te kunnen voorbe reiden op de toekomstige behoefte aan kinderop vang. Het model gaat nu uit van de vraag van werknemers, bijstands moeders en zelfstandigen naar een plaatsje in een kinderverblijf. Na invoering van de Wet Basisvoorziening Kinder opvang krijgen reïntegre rende ww'ers, herintre ders, arbeidsongeschik ten en studenten ook recht op kinderopvang. Daar door groeit de vraag. ANP door Heieen Paalvast en Patrick Selbach LUXEMBURG - De Euro pese ministers van Bui tenlandse Zaken hebben gisteren hun Macedoni sche collega Mitreva te verstaan gegeven haast te maken met een politieke oplossing voor de proble men met de Albanese min derheid. Macedonië blijft anders voorlopig versto ken van nieuwe EU-hulp. Verder gingen de ministers in Luxemburg akkoord met adviesfuncties voor de Neder landse oud-minister van Bui tenlandse Zaken Van der Stoel en de Franse voormalige Justi tieminister Badinter in Mace donië. Zij zullen onder de hoede van EU-buitenlandcoordinator Solana werken aan de nieuwe inrichting van de grondwet, zo zei minister Van Aartsen. Mitre va had om zulke expertise ge vraagd, terwijl Macedonië voorheen de zaak zelf wilde op lossen. Een andere voormalige Franse bewindsman, oud-minister van Defensie Léotard, wordt speci ale vertegenwoordiger van de EU in Skopje. Zijn benoeming is tijdelijk. Ook hij valt onder het gezag van Solana. De Unie maakt zich duidelijk zorgen over de voortdurende ge vechten in de voormalige Joego slavische republiek en de rol van de regering in Skopje via aanko pen van zware wapens. „We wil len geen militaire opbouw, maar voortzetting van de poli tieke dialoog met de democrati sche Albanese partijen en van de hervormingskoers", aldus de Zweedse minister Lindh. „Het kan niet dat de regering de ene dag een bestand afspreekt en dat de andere dag tijdelijk beëindigt om extremisten uit bepaalde dorpen te verdrijven", meent Van Aartsen. De EU heeft dit jaar 379 miljoen gulden aan financiële hulp voor Macedonië uitgetrokken. Daar van is 66 miljoen al uitgekeerd. Aracinovo In Macedonië zelf ging gisteren alle aandacht uit naar de verbe ten strijd tussen het regeringsle ger en de Albanese rebellen in het dorp Aracinovo, op zo'n tien kilometer van de hoofdstad Skopje. De U£K-rebellen gingen na overleg met Navo-functionaris- sen akkoord met een staakt- het-vuren. De terugtrekking van de rebellen uit Aracinovo begon gisteravond. In Skopje betoogden gister avond tien- tot vijftienduizend Macedoniërs tegen de overeen gekomen ongehinderde aftocht van de etnisch Albanese rebel len uit Aracinovo. Een aantal betogers wist binnen te dringen in het parlementsgebouw. On danks het staakt-het-vuren werd er gisteravond rond de stad Tetovo nog steeds gevoch ten. ANP/DPA/RTR/AFP MIDDELBURG - Met vijftien stemmen voor en twaalf tegen heeft de Middelburgse gemeen teraad gisteravond 'ja' gezegd tegen een nieuwe schouwburg met parkeerkelder. De bouw kost ruim zeventig miljoen gulden. Doordat een meerderheid van de raad niet akkoord ging met de verkoop van de Kloveniersdoelen is het jaarlijkse tekort op de exploita tie van het theater nog ruim twee ton. 4 U s <gasttSR?;8S5A V-M AXEL - Door het warme zomerweer zocht menigeen gisteren een koel plekje aan zee, onder de schaduw van een parasol of in de airconditioning van kantoor. Maar ook de dieren zochten verfrissing. Zo ook deze koe, die haar melk koud hield in de Axelse kreek. foto de koelte van Peter Nicolai van orize redactie buitenland BELGRADO - Joegoslavië heeft gisteren een begin ge maakt met de wettelijke proce dure voor de uitlevering van ex- president Slobodan Milosevic aan het Joegoslavië-Tribunaal inDen Haag. Dat gebeurde toen minister van Justitie Momcilo Grubac het uitleveringsverzoek ian het tribunaal deponeerde een rechtbank in Belgrado. 5 rechtbank moet de betrok ken partijen horen. Met die daad is volgens het staatspersbureau Tanjug de concrete samenwerking met het tribunaal begonnen volgens de regels van het decreet. De Joe goslavische regering werd het zaterdag eens over een decreet dat uitlevering van van oorlogs misdrijven verdachte Joegosla- ven aan het VN-tribunaal mo gelijk maakt. De advocaten van Milosevic ?n gisteren het decreet voor aan het constitutionele hof in Belgrado Zij willen dat het hof J" rechtsgeldigheid van het dag van kracht geworden decreet onderzoekt. Behande ling van de zaak door het hof kan volgens de autoriteiten in Belgrado tot 23 dagen in beslag nemen. De Verenigde Staten zijn er nog niet van overtuigd dat de rege ring in Belgrado al voldoende heeft gedaan wat betreft sa menwerking met het tribunaal. Zij willen van de regering van Joegoslavië bijzonderheden ho ren over de plannen met Milose vic voor zij besluiten of ze al dan met deelnemen aan de donor conferentie komende vrijdag in bracht worden voor de weder opbouw van Joegoslavië en om de Joegoslavische economie te helpen. Belgrado hoopt op een opbrengst van 1,3 miljard dollar (3,3 miljard gulden). De VS en de Europese Unie hebben het succes van de conferentie af hankelijk gemaakt van Joego- slaviës samenwerking met het tribunaal. De Europese ministers van Bui tenlandse Zaken hebben giste ren op hun bijeenkomst in Luxemburg positief gereageerd op het decreet van de Joegosla vische regering. De ministers zien het als een positieve stap naar de 'noodzakelijke volledi ge samenwerking met het tribu naal'. ANP/AFP/DPA/RTR Dp die conferentie, onder auspi ciën van de Europese Unie en de Werelbank, moet geld bijeenge- SELET ELDAHER - Een Palestijnse jongen kijkt door doornstruiken naar het huis van zijn familie in Selet Eldaher op de Westelijke Jor- daanoever. Het Israëlische leger heeft in het Palestijnse dorp, vlakbij de joodse nederzet ting Homesh, de avondklok ingesteld nadat er vorige week woensdag een joodse kolonist was doodgeschoten. Gisteren raakten zeven Israë liërs en twee Palestijnen gewond bij beschie tingen op de Westelijke Jordaanoever. Een van de doelen was een bus met joodse kolonisten, van wie er twee gewond raakten. Palestijnse schutters op een heuvel bij Hebron verwond den een legerofficier, drie leden van de grens politie en een zevenjarig jongetje dat op een balkon stond. foto Abed OmarQusini/RTR door Jacob Hoekman en Harmen van der Werf RILLAND - Een suikerbieten veld aan de Damesweg in Ril land is in de nacht van zondag op maandag vernield door een actiegroep die zich de 'De Ra zende Hazen' noemt. Het is een protest tegen de verspreiding van genetisch gemodificeerde producten. Op het bewuste veld in Rilland staat de genetisch veranderde suikerbiet Roundup-Ready. De bieten op het veld maken samen met een veld in Wouw deel uit van een proef van agro-multi- national Monsanto, een van de grootste agro-chemische be drijven ter wereld. Het bedrijf ontwikkelde het veelgebruikte landbouwgif Roundup en wil met de proef testen of genetisch veranderde bieten beter be stand zijn tegen het gif. De actievoerders van 'De Ra zende Hazen' hebben de proef onmogelijk gemaakt door het loof van de planten te verwijde ren, zo geeft de groep aan in een schriftelijke verklaring die ze gisteren bezorgde bij het actie blad Ravage in Amsterdam. Zonder het loof van de bieten kan Monsanto niet zien of de planten resistent zijn. Monsanto heeft de exploitatie van de proefvelden uitbesteed aan het Instituut voor Rationele Suikerproductie (IRS) in Ber gen op Zoom. Wetenschappelijk medewerker J. Wevers ontdekte gistermorgen de vernielingen in Rilland en Wouw. Volgens hem zijn de daders rigoureus te werk gegaan. „Niet alleen het loof was verwijderd, maar de hele biet is met kracht uit de grond gerukt. We kunnen niets meer beginnen met die velden." Wevers is verbolgen over de ac tie van I^e Razende Hazen. „Wij verbergen niks. Alle vergunnin gen zijn in orde." Behalve als protest tegen Mon santo is de actie van De Razende Hazen ook bedoeld als bijdrage aan het maatschappelijk debat over gentechnologie. Dat ging gisteren van start met een pu blieksmanifestatie in Bussum. „Het debat komt als mosterd na de maaltijd, omdat de overheid al heeft besloten de ontwikke ling van gentechnologie actief te stimuleren", zegt de groep in de persverklaring. Organisaties als Greenpeace verzetten zich al lange tijd tegen het verlenen van de benodigde vergunnmgen voor proefvelden als die in Rilland. Vorige week nog werd bekend dat minister Pronk (milieu) de vergunningen van zaadveredelaar Advanta Seeds uit Kapelle in zal trekken. Het bedrijf kon geen uitsluitsel geven over de locatie van de proefvelden, waardoor omwo nenden niet in beroep kunnen gaan. Het volstaat volgens Pronk niet meer om de gemeente waar de veldproeven plaatsvin den, in de vergunning te vermel den. De exacte locatie moet aangegeven worden. De Raad van State heeft dat beslist. En het kabinet vindt de toepassing van antibioticumresistentiege- nen in de beschreven planten ongewenst. De veldproeven betreffen onder meer aardappelen, kool, wortel, gras en appels. De meest gehate man van Peru en rechterhand van ex-presi dent Fujimori, Vladimir Montesinos (tweede van rechts), is eindelijk teruggebracht naar zijn vaderland. Zater dag werd hij gearresteerd in Venezuela. Hij wordt beschuldigd van drugssmokkel en foltering. KPN begint voorlopig niet aan een claimemissie om zijn schuldenpositie te verbeteren. Het telecombedrijf blijft intussen bedrijfsonderdelen verkopen die zijn f* bestempeld als 'niet-kernactiviteiten.' De zorg in verpleeg- en verzorgingshuizen verschraalt, zegt voorzitter De Graaf van het overlegorgaan van Zeeuwse be jaardenhuizen Zorgnet. Veel extra geld gaat naar de thuiszorg, maar de tehuizen hebben geen cent extra Q gekregen. De Graaf spreekt van een zorgkloof De Spaanse tennisster Virginia Ruano Pascual heeft verrassend Martina Hingis uitgeschakeld in de eerste ronde van Wim bledon. De nummer 83 van de WTA-lijst versloeg de nummer één van de wereld <*]j Q met 6-4 6-2. Q feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,13 en 15; sport: 17 en 18. door Hans Leber UTRECHT - Tegenover iedere gulden die wordt besteed aan ontstekingsremmende pijnstil lers, moet zestig cent worden uitgegeven om bijwerkingen te gen te gaan. Het gebruik van de ze pijnstillers leidt tot een ster ke toename van het gebruik van maag- en darmmedicijnen. Dit blijkt uit onderzoek van het instituut Pharmo. „Als je niet alleen de medicijnen achteraf, maar ook de preventieve midde len tegen de bijwerkingen mee rekent, dan blijkt dat naast ie dere gulden voor p ij nstillers nog zelfs een gulden nodig is tegen de bijwerkingen", aldus onder zoeksleider R. Henngs. Vooral reumapatiënten gebruiken de bedoelde pijnstillers (in vakter men: Nsaid's) vaak. Volgens Herings bewijst het on derzoek dat de sterke stijging van de kosten voor medicijnen het gevolg is van 'complexe me chanismen', zoals bij pijnstil lers. Hierdoor zouden overheidsmaatregelen om de medicijnkosten te beteugelen falen Herings: „Er moet beter gekeken worden naar gevolgen. Van de 700 miljoen gulden die aan maag- en darmmedicijnen wordt uitgegeven, komt 98 mil joen voor rekening van deze bij werkingen." De onderzoeker geeft ook het voorbeeld van hoestdrankjes. „Die worden niet meer vergoed. Gevolg is dat huisartsen duurdere, maar wel vergoede middelen voorschrij ven. Uiteindelijk kost de maat regel dan méér in plaats van minder. Volgens Herings kan het voor schrijven van een andere pijn stiller al vaak oplossing bieden. Die bestaan al wel, maar wor den nog niet vergoed. GPD (Advertentie) naam;a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:tm n noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maancj met nummer automatische incasso u f' 39-45> handtekening: per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 ii7Ï32T4"ÖÖÖÖÖ2" iTSS v,nummer 123 4380 VB Vlissingen sti wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1