PvdA kibbelt over Westerschelde PZC Vlissingen houdt markt voor kunst Kinderen roefelen mee bij bedrijven Sociale dienst Goes schaft alarm aan Roeifietser Thijs is Alpe d'Huez voorbij Biggekerke winnaar ringrijden Aagtekerke Klap na weigering om te dansen Inbraken in woningen Zoutelande Dronken chauffeur rijdt zonder licht Auto's rijden hond dood Botsing na niet verlenen voorrang Insluiper in apotheek betrapt Vrouw gewond bij botsing Partijvoorzitter Koole komt vooral vertellen dat het weer goed gaat Fietser botst met brommer Rommelmarkt in West-Souburg Souburger mishandeld Weduwe De Casembroot overleden in Gapinge door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Zeeuwse kunstenaars hebben zich het afgelopen weekeinde ge presenteerd op de eerste Kunstmarkt in Vlissingen. Verspreid over de binnenstad stonden 28 kunstenaars die over hun werk vertelden en hun creaties te koop aanbo den. De Kunstmarkt is georganiseerd door de evenementencommissie Vlissingen en het Zeeuws Palet, de amateurvereniging voor kunstschilders. „We willen met deze markt hoofdzakelijk laten zien hoe goed sommige amateurs zijn", zegt Willenden van Nassau-Damen, voorzitter van het Zeeuws Palet. „Op veel plaatsen wordt dit al gedaan. Ki]k maar naar Middelburg en Veere. Wij wilden ook zoiets en hebben de winkeliersvereniging ingeschakeld." Be halve leden van de amateurvereniging, doen ook individuele kunstenaars mee. Het criterium om mee te mogen doen, is dat het geproduceerde wel echt kunst moet zijn. Verhalen Van Nassau-Damen zei zondagmiddag al dat de Kunstmarkt een groot succes was. „Veel bezoekers hebben vragen gesteld over de materialen waarmee we werken. Verder werd dikwijls gevraagd of ik het niet erg vind om een schilderij te verkopen en of ik van de verkoop moet leven. Ook wilden veel bezoekers weten hoe we aan onze ideeën komen. En wat leuk is, is dat er soms hele verhalen loskomen. Ik heb bijvoorbeeld een schilderij gemaakt van een straat in de Vlissingse binnenstad. Sommige bezoekers zien dat en halen ge lijk herinneringen op van wie vroeger waar woonde en hoe het veranderd is." Ook Yvonne van der Broek van de evene mentencommissie noemt de markt ge slaagd. Wat haar betreft komt er volgend jaar zeker een vervolg. „Misschien moe ten we dan wel de Walstraat-Zuid er meer bij betrekken. Ook moeten dan de kraam pjes misschien niet zoveel verspreid wor den. Maar dat kon dit jaar niet anders." Kunstenaars exposeren en verkopen hun creaties in de Vlissingse Walstraat. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Een 29-jarige vrouw is vrijdagnacht in een clubgebouw in Vlissingen op het hoofd geslagen door een 30- jarige Vlissinger. De mishandeling ligt in relationele sfeer. De man werd boos omdat de vrouw niet met hem wilde dansen. Daarop sloeg hij haar met een vuist op het hoofd en scheurde hij een kledingstuk kapot. De man is aangehouden. ZOUTELANDE - In twee woningen in Zoutelande is vrijdag ingebroken. De inbraak in een pand aan de Stroming gebeur de tussen 19.00 en 21.30 uur. Een gsm, een fotocamera, enkele tientallen guldens, een pop, twee kettingen en twee oorringen werden weggenomen. Uit de woning aan de Springvloed werden een slof sigaretten en een agenda gestolen. VLISSINGEN - Een dertigjarige Engelsman is zaterdag nacht op de Edisonweg in Vlissingen aangehouden omdat hij de verlichting van zijn auto niet aan had. Toen hij niet rea geerde op een stopteken van de politie, werd de achtervolging ingezet. Bij aanhouding bleek dat de man ruim drie keer teveel ge dronken had. Hij kreeg een proces-verbaal en zijn rijbewijs is ingenomen. WAARDE - Een Duitse herder heeft een aanrijding met twee personenauto's op de noordbaan van de A58 ter hoogte van Waarde zaterdagochtend rond elf uur niet overleefd. Het dier liep plotseling vanuit de middenberm de weg op en kon niet meer worden ontweken door een tweetal bestuurders die in de richting van Goes reden. Beide auto's raakten beschadigd. KRUININGEN - Een 19-jarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal is zaterdagmiddag rond kwart voor vijf op de Hansweertsestraatweg in Kruiningen gewond geraakt bij een ongeval. Hij botste op een eveneens uit de gemeente Reimers waal afkomstige achtienjarige jongen, die verzuimde hem voorrang te verlenen. De man is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht. VLISSINGEN - Een twintigjarige Vlissinger is vrijdagavond op heterdaad betrapt bij een inbraak in een apotheek in zijn woonplaats. De man had zich verstopt op het toilet maar werd door een personeelslid gevonden. Hij is door agenten meege nomen naar het politiebureau. 's-HEER ARENDSKERKE - Een 39-jarige vrouw uit Goes is zaterdagmiddag rond half twee op de Oude Rijksweg in 's- Heer Arendskerke gewond geraakt bij een aanrijding. Zij zat in de auto bij een 46-jarige bestuurder uit Goes die op het kruispunt Noordzakweg/Oude Rijksweg vergat voorrang te verlenen aan een 40-jarige van rechts komende bestuurder uit de gemeente Borsele. De vrouw is met vermoedelijk een hersenschudding naar het ziekenhuis overgebracht. maandag 25 juni 2001 doorlngrid Huibers GOES - De Westerschelde mag niet verder worden uitgediept voordat de bijbehorende na- tuurcom pen sa t iem aatregelen zijn afgerond. Die knuppel gooide gewestelijk voorzitter Leen Wille van de PvdA, zater dagochtend tijdens een leden vergadering in Goes, in het hoenderhok. 'Jij zo'n uitspraak komt bij mij dezelfde irritatie op als die ik bij de uitspraken van veel lokale partijen voel", vindt één van de leden. „Er zitten veel nuances laan het verder verdiepen van de 'Westerschelde. Voordat er din gen worden geroepen, is het zaak eerst een compleet beeld te hebben." Daar zijn een aantal andere Zeeuwse PvdA'ers het helemaal niet mee eens. „Wij zijn zo lang zamerhand net een wandelende concensus. Daar moeten we juist vanafroept iemand. Een ander vindt dat Wille met zijn uitspraak heel 'goed verwoordt ,wat er onder de mensen leeft'. In sneltreinvaart werd vervol gens onder meer gediscussieerd •over de moeilijkheid voldoende AAGTEKERKE - Bij een bot sing op de Pekel ingseweg in ■Aagtekerke zijn twee mannen zaterdagnacht gewond geraakt aan hun gezicht. Een 24-jarige fietser uit de gemeente Veere reed niet voldoende rechts. Daardoor kwam hij in botsing 'met een 18-jarige bromfietser uit Oost-Souburg. WEST-SOUBURG - Jongeren van de Gereformeerde Gemeen te houden zaterdag 30 juni een 'rommelmarkt op het Marnix- plein in West-Souburg. De op brengst van de markt is bestemd voor een tehuis voor gehandi capte jongeren in Israël. De rommelmarkt duurt van 9 tot 16 uur. kandidaten te vinden om de lijs ten voor de komende gemeente raadsverkiezingen te vullen en de vergoedingen voor raads- en statenleden. Zo was een aantal leden van me ning dat het zinnig is om eens te kijken of mensen die actief zijn in bijvoorbeeld een dorpsraad of het verenigingsleven, niet zijn te interesseren voor een ac tieve rol binnen een raads- of statenfractie. Ook vond een groot deel van de aanwezigen dat vanuit Den Haag de rechts positie van lokale en provincia le politici beter moet worden ge regeld. Tegelijkertijd zou de vergoeding voor het raads- en statenwerk flink moeten wor den opgeschroefd. Daar was de speciaal voor de bijeenkomst afgereisde lande lijk partijvoorzitter Ruud Koole het maar ten dele mee eens. „Je moet het politieke werk wel fa- ciliteren", zo vond hij. „Maar waak ervoor dat je daarin niet doorslaat. De politiek moet wel een beetje een roeping blijven." De van oorsprong uit Seroos- kerke afkomstige Koole vond het evenmin een goed idee om niet-leden meteen een actieve rol in de partij te laten vervul len. „Het gebeurt wel in verkie zingstijd dat een groep mensen massaal naar een lokale leden vergadering komt, aan de deur voor het lidmaatschap betaalt, stemt, en zo een bepaalde kan didaat op de lijst zet. Dat is voor sommige afdelingen echt een groot probleem", aldus de par tijvoorzitter. Over lokaal bestuur had politi coloog Koole overigens niet veel te melden. Hij probeerde vooral over te brengen dat het weer goed gaat met de PvdA. „De kramp is uit de partij", meldde hij, waarbij Koole doelde op de perikelen rondom het voortijdig vertrek van partijvoorzitter Marijke van Hees afgelopen na jaar. Wel waarschuwde Koole de aanwezige Zeeuwse politici er voor tijdens de komende verkie zingscampagne lokale politieke partijen niet te onderschatten. „Schuif die partijen niet weg als onbelangrijk, maai' ga de strijd aan door op de aangedragen lo kale problemen zelf met een be ter antwoord te komen", zei hij. 'doorlngrid Huibers GOES - Een onzichtbaar alarm systeem en extra nooddeuren in de spreekkamers moeten mede werkers van de afdeling sociale zaken in Goes beter beschermen legen agressieve cliënten. Dat staat in de nota agressiebeleid die onlangs door de afdeling is opgesteld. Hoewel de gevallen van agressie tegenover medewerkers van de afdeling sociale zaken de afge lopen jaren 'op één hand waren te tellen', maken 'verschuiven de gedragsnormen in de samen leving' een formeel agressiebe leid volgens de ambtenaren noodzakelijk. Behalve aan allerlei fysieke maatregelen die nodig zijn om de schade door agressief gedrag van cliënten zoveel mogelijk te beperken, besteedt de nota ook veel aandacht aan de manier waarop agressieve bezoekers benaderd dienen te worden. Zo moet een met fysiek geweld bedreigde medewerker bijvoor beeld proberen de 'situatie te verplaatsen naar een ruimte waar meerdere mensen aanwe- redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N- F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den'Broek K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 I 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zig zijn'. Collega's dienen de be dreigde medewerker direct te hulp te schieten, ook wanneer deze de alarmknop heeft inge drukt. Komt het daadwerkelijk tot fy siek geweld, dan moet er bij de politie aangifte worden gedaan van mishandeling. Ook van ver nieling van bijvoorbeeld het aanwezige meubilair moet aan gifte worden gedaan. De leidinggevenden van de af deling sociale zaken dienen daarvoor te worden gemach tigd. Zo kunnen zij namens bur gemeester en wethouders aan gifte doen. Bij agressief gedrag van een cli ënt is het in eerste instantie de bedoeling dat de betrokken me dewerker de lastpak op zijn ge drag wijst. Helpt dat niet, dan vindt er een zogenoemd 'orde- gesprek' plaats, waarbij ge tracht wordt te achterhalen waarom iemand zich agressief gedraagt. Ook zullen er zo mogelijk schriftelijke afspraken ge maakt worden die na onderte kening door zowel de cliënt als de afdeling zullen moeten wor den nageleefd. Indien er sprake is van fysiek geweld of ernstige vernielingen, dan zal de cliënt voor een be paalde periode de toegang tot de afdeling sociale zaken worden ontzegd. De door een cliënt veroorzaakte schade zal zo mogelijk door middel van een civielrechterlij- ke procedure op de dader wor den verhaald. Opvang In de nota wordt verder aan dacht besteed aan de opvang en begeleiding van medewerkers die het mikpunt zijn geworden van agressief gedrag. Zo dient die opvang zoveel mogelijk plaats te vinden op de werkplek. Een getroffen medewerker mag dan ook niet 'naar huis worden gestuurd'. VLISSINGEN - Een twintigja rige man uit Oost-Souburg is zaterdagnacht in Vlissingen mishandeld. Hij zat omstreeks half vier op een muurtje in de Spuistraat en werd daar door onbekenden vanaf geduwd. Hij werd vervolgens uitgescholden en in zijn gezicht geslagen. De man liep een bloedneus op. De politie heeft de zaak in onder zoek. Manon Knuist en Jesse Houkamp maken in café Tympaan kennis met de kunst van het bier tappen. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Bier tappen in een café, spuiten bij de brandweer of afrekenen bij de kassa van een winkel. Deze activiteiten zijn meestal bestemd voor volwassenen. Maar zaterdag mochten kinderen in Middelburg doen wat ze wilden, want het was Roefel- dag. Tijdens deze dag, een initiatief van Jantje Beton, mogen kinderen een kijkje ne men en meehelpen achter de schermen van het bedrijfsleven. Het is de achtste keer dat de Roefeldag in Middelburg gehouden werd en het lijkt er op dat het evenement steeds populairder wordt. Voorgaande jaren deden rond de vierhonderd kinderen tussen de zes en der tien jaar mee. Zaterdag waren dat er hon derd meer. Zij konden kiezen uit 54 bedrij ven, uiteenlopend van een brillenwinkel tot een kapsalon of de politie. De kinderen konden 's ochtends en 's mid dags kaarten afhalen voor bepaalde activi teiten. „Toen we omhalf acht begonnen met het uitgeven van kaarten stonden al vijftig kinderen in de rijzei Wilma Coppoolse van de Roefeldag Middelburg. „Opvallend is dat de meeste kinderen naar de horeca wil len. Dierenwinkels, de politie en de brand weer zijn ook in trek. Eigenlijk alles waar kinderen echt zelf iets mogen doen, is ge wild. Kaarten voor bedrijven waar de deel nemers alleen rondleidingen krijgen, raken we ook kwijt, maar vooral omdat andere dingen dan al bezet zijn." De tienjarige Jesse Houkamp en de elfjarige Manon Knuist uit Middelburg hebben kaar ten bemachtigd voor café Tympaan aan de Markt. Om half elf melden ze zich bij de bar; Na een korte uitleg en een rondleiding be gint het echte werk. Ze bakken broodjes, doen de afwas en mogen serveren. „We heb ben ook nog bij de biertank gekeken en we mochten zelf tappen", zegt Manon. Leger Het tweetal doet mee aan de Roefeldag om 'gewoon even te kijken', zoals Jesse dat zegt. „En ik vind het leuk om rond te lopente ser veren en mensen te helpen", vertelt Manon. Toch wil ze later niet in een bar werken. „Misschien een keer als bijbaantje, maar ei genlijk wil ik het leger in." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Met het be klimmen afgelopen zaterdag van de Alpe d'Huez, is Derk Thijs uit Middelburg over de helft van zijn Tour de France. Woensdag 13 juni vertrok hij vanuit Zeeland om de etappes van de wielerklassieker met zijn roeifiets af te leggen. Zijn fiets houdt het vooralsnog goed en blaren heeft hij ook nog niet, maar afgezien heeft hij in de bergen al volop. „Vrijdag had ik een hele zware dag", vertelt Thijs zondag via de telefoon. „Tijdens één rit had ik vier hooggelegen bergpassen achter elkaar. Volgens de plan- ning zou ik ook gelijk de Alpe d'Huez meenemen, maar op ad vies van mijn begeleidingsteam zag ik daar vanaf. Ik had het fy siek waarschijnlijk wel ge haald, maar dan was ik de vol gende dag kapot geweest. Ik lag bovendien een dag voor op sche ma dus het was niet erg da t ik de Alpe d'Huez pas de volgende dag heb beklommen." Voordat hij naar Frankrijk ging, vroeg Thijs zich af hoe zijn roei fiets het zou houden in de ber gen. Een speciale constructie, de zogenoemde tussensnek, moest er voor zorgen dat hij bij de roeibeweging niet telkens in snelheid zou terugvallen. „Met die tussensnek gaat het goed", zegt Thijs. Loodzwaar „Ik dacht dat ik over de Alpe d'Huez drie uur zou doen, maar ik was er al in een uur en 24 mi nuten. Niet dat het makkelijk was, hoor. Ik ben heel diep ge gaan. Het was loodzwaar. Deze berg is akelig steil, maar ik hoef de niet af te stappen." Bij het klimmen in zulke steile bergen gaat Derk niet harder dan zes kilometer per uur. „Ik heb van de week geprobeerd of rennen met de fiets aan de hand sneller was. Ook zo kwam ik niet harder dan zes kilometer. Ik wist dat de bergen, zeker voor een roeifiets, erg zwaar zijn. Maar dat maakt de uitdaging groter. Ik heb er wel voor ge zorgd dat de bergetappes korter zijn dan normaal en de etappes op het vlakke land langer." Als Derk Thijs zich aan zijn schema kan blijven houden, komt hij woensdag 4 juli aan in Parijs. door Arjen Nijmeijer GAPINGE - Sophie Constance de Casembroot-barones van der Feltz, de weduwe van oud-com missaris van de koningin van Zeeland jhr. mr. Auguste Fran cois Charles de Casembroot, is afgelopen zaterdag op 92-jarige leeftijd overleden. Mevrouw De Casembroot werd geboren in Eist op 7 december 1908. Zij leerde haar latere echtgenoot kennen in 1931 tij dens een lustrumviering in Utrecht, de plaats waar hij rech ten studeerde. Een jaar later volgde het huwelijk, en direct daarna de verhuizing naar Westkapelle, waar jonkheer De Casembroot op 25-jarige leef tijd burgemeester werd. Mevrouw De Casembroot stond in de jaren dat ze gehuwd was met jonkheer De Casembroot vooral bekend als 'de echtgeno te van'. Hij werd later gedepu teerde en in 1948 commissaris van de koningin van Zeeland. Tot op de dag van vandaag staat jonkheer De Casembroot be kend als de meest populaire commissaris van de koningin die Zeeland heeft gekend. Zijn onvermoeibare inzet om Zee land na de oorlog en na de wa tersnoodramp op te bouwen, le verde hem 35 jaar na zijn dood in 1965 het predikaat Zeeuw van de Eeuw op. Nadat haar echtgenoot was overleden, verhuisde mevrouw De Casembroot naar Gapinge. Evenals haar echtgenoot stond zij bekend als iemand die veel aandacht besteedde aan en veel betekende voor de mensen die zij ontmoette. Zij was onder meer betrokken bij de Soropti- mist International club Walche ren, een rotaryclub voor vrou wen. Verder is mevrouw De Casembroot altijd erg betrok ken geweest bij de oecumeni sche broedergemeenschap in Taizé, de Franse plaats waar elk jaar tienduizenden jongeren uit Europa naar toe trekken. Een dankdienst voor het leven van mevrouw De Casembroot wordt gehouden op donderdag 28 juni om 11.00 uur in de Sa men Op Weg-kerk in Veere. Aansluitend wordt zij ter aarde besteld op de begraafplaats in Gapinge, waar ook haar echtge noot in 1965 is begraven. door Sjaak Janse AAGTEKERKE - De ringrij- ders van Biggekerke hebben za terdag tijdens de 3e klas wed strijd in Aagtekerke flink huis gehouden. Alle titels gingen mee terug naar Biggekerke bij deze voorlopig laatste klasse wedstrijd. De 4e klas wedstrij d wordt op 2 8 juli gehouden tijdens de Grote ringrijderij in Vlissingen. Na 5 beurten was het zaterdag Bigge kerke 4 wat als eerste en naar la ter bleek ook enige drietal de groene sjerp mocht dragen. Na 5 beurten was dit nog samen met Biggekerke 5, maar dit drietal miste in de 6e beurt en zodoende bouwde Biggekerke 4 langzaam haar voorsprong uit. Halverwe ge de wedstrijd na 15 beurten, stond het drietal van Biggeker ke 4 aan kop met 40 ringen. Deze voorsprong kwam niet meer in gevaar en liep naar mate de wedstrijd vorderde zelfs nog iets op. Biggekerke 4 werd na 30 beurten glansrijk kampioen met 79 ringen gestoken door Jannie Louws 23, Roald Leendertse 27 en Rino Koets 29. Biggekerke 5 werd tweede, Domburg 4 derde. Koudekerke 8 en Oostkapelle 3 degraderen naar de 4e klas. De strijd om de persoonlijke ti tel werd plotseling beslist in de laatste beurt; Rino Koets was de enige met een kans op een per soonlijke titel die zijn laatste ring in stak en zodoende met 29 ringen persoonlijk kampioen werd. Robby Koets miste zijn laatste ring maar werd toch nog persoonlijk reserve kampioen met 28 ringen. Evenals de ere- klas en de 2e klas leverde ook de 3e klas een nieuw record op: het totaal aantal gestoken ringen was 855. Vrijdag vond in Grijpskerke een wedstrijd plaats met 23 deelne mers. Ronald Geertse werd met 25 ringen kampioen en winnaar van de 2e beker. Harry Schout werd 2e met 22 ringen en won de le beker. Edward Dingemanse werd derde met 22 ringen, won de 3e beker en was ook de sterk ste in de pollepelkamp. Anja Reurink won de wisselprijs voor het mooist versierde paard Agenda ZRV: 30 juni ringrijden Biggekerke (dorpsplein) 08.00-17.30 en Dom burg (markt.) 08.00-17.30.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9