Nieuw bestand Macedonië Oekraïne trekt alle registers open voor beveiliging paus PZC Pratende en verkrachtende apen Swaziland ontmaskerd Britse minister roept op tot rust in zaak James Bulger UITVERKOOP! Castro onwel tijdens toespraak Nek-aan-nekrace in verkiezingen Albanië Chef van Peruaanse spionagedienst gepakt Zelfmoord piloot oorzaak vliegramp VS België bepleit gekozen leider van EU Grieken en Turken ruimen mijnen Rellen in centrum Barcelona Staatshoofd bij Gay Pride Cel voor verkrachtende leraar Aanval Russen in Tsjetsjenië Rebellen stemmen in met ontruimen dorp Aracinovo NEW YORK - Egyptische des kundigen die de ramp in de VS met de Boeing van Egyptair in 1999 hebben onderzocht, zeg gen dat hel ongeluk mogelijk een zelfmoordaanslag is ge weest van de co-piloot. Dat meldde het blad Newsweek za terdag. Alle 217 inzittenden kwamen om het leven toen de Boeing in zee stortte bij Massachusetts. De oorzaak van het ongeluk kwam nooit boven water. Maar nu blijkt uit gesprekken die door Amerikaanse inlichtin gendiensten zijn opgevangen, dat de Egyptische deskundigen hebben toegegeven dat zelf moord de oorzaak van de ramp was. De Egyptische autoriteiten heb ben lange tijd ontkend dat de schuld van het ongeluk bij de bemanning lag. Eerder deze maand zei James Hall van de National Transpor tation Safety Board dat de ramp niet kan zijn veroorzaakt door een technische fout. RTR/ANP BRUSSEL - De Belgische pre mier Verhofstadt pleit voor een gekozen voorzitter van de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU. Een direct door de bevolking gekozen EU- leider heeft volgens hem meer autoriteit om de commissie aan te voeren en zich te verantwoor den tegenover het Europees Parlement. Verder pleit Verhofstadt voor een Europese Grondwet en sa menvoeging van de functies van de hoge EU-vertegenwoordiger voor Buitenlands Beleid en de Eurocommissaris voor Externe Betrekkingen. Verhofstadt, die volgende week het roer overneemt als EU- voorzitter, deed zijn uitspraken gisteren op een bijeenkomst van de Oostenrijkse christen-demo cratische regeringspartij ÖVP. De nieuwe EU-voorzitter pleit er wel voor om de lidstaten een belangrijke rol te laten spelen in hetEU-bestuur. ANP/AFP ATHENE - Griekenland en Turkije gaan alle mijnenvelden langs de gemeenschappelijke grens aan de rivier Evros (in het Turks Meric) opruimen. Dit hebben de Griekse en Turkse mi nisters van Buitenlandse Zaken, Giorgos Papandreou en Is mail Cem, bekendgemaakt na een ontmoeting op het Griekse eiland Samos. In de mijnenvelden zijn de afgelopen jaren tientallen mensen om het leven gekomen die illegaal de grens probeerden over te steken. Papandreou zei bij de top van EU-ministers van Buitenlandse Zaken vandaag in Luxemburg een voorstel te zullen indienen voor een gedeeltelij ke opheffing van de visumplicht voor Tur ken die de Griekse eilanden willen bezoeken. DPA/ANP BARCELONA - Politie en duizenden betogers tegen de globa lisering van de economie zijn gisteren in het centrum van de Spaanse stad Barcelona slaags geraakt. Daarbij raakte een aantal mensen gewond. De betogers waren bijeengekomen om te protesteren tegen een bijeenkomst van afgevaardigden van de Wereldbank. Wereldbank-afgevaardigden zouden vorige week maandag in Barcelona bijeenkomen, maar dat treffen werd afgezegd uit angst voor geweld door demonstranten. ANP ZÜRICH - President Moritz Leuenberger van Zwitserland heeft zaterdag in Zürich deelgenomen aan Gay Pride, het jaarlijkse défilé van homoseksuelen en lesbiennes. De organi satoren toonden zich verheugd dat voor het eerst een staats hoofd deelneemt aan de Christopher Steert Day. In een toespraak kondigde Leuenberger aan dat de Zwitserse regering dit jaar zal beginnen de weg vrij te maken voor gere gistreerd partnerschap van mensen van hetzelfde geslacht. In Berlijn namen zo'n 500.000 mensen deel aan de jaarlijkse optocht, in Parijs 300.000. AFP/RTR NEVERS - Een gepensioneerde leraar is zaterdag in Frank rijk wegens herhaaldelijke verkrachting van een leerling en aanranding van negen andere leerlingen tot achttien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De rechtbank in Nevers heeft bepaald dat de 62-jarige ver oordeelde pas over twaalf jaar in aanmerking kan komen voor vervroegde vrijlating. De zaak kwam in 1996 aan het rollen, toen een oud-leerling aangifte deed omdat hij begin jaren tachtig herhaaldelijk door de leraar zou zijn veria-acht. In 1997 pleegde de oud leerling zelfmoord. Volgens het Openbaar Ministerie heeft de man nog zeker negentien leerlingen verkracht en meer dan vijftig anderen aangerand. Voor deze gevallen kon hij echter niet worden vervolgd, omdat ze verjaard waren. AP MOSKOU - Russische troepen zijn na een reeks terroristische aanslagen van Tsjetsjeense opstandelingen een offensief be gonnen tegen bases van de rebellen. Een wooi-dvoerder zei dat bij aanvallen ten zuidwesten van de hoofdstad Grozny veel rebellen zijn gedood. De zegsman benadrukte dat het bericht dat Ai-bi Barajev, een van de meest gezochte rebellenleiders in Rusland, zou zijn ge dood, niet klopte. De afgelopen dagen hebben opstandelingen een groot aantal aanslagen gepleegd in Tsjetsjenië. Daarbij zouden zeker zes mensen zijn omgekomen. RTR/DPA maandag 25 juni 2001 van onze redactie buitenland SKOPJE - Etnisch-Albanese rebellen en het Macedonische leger hebben gisteren in en rond het dorp Aracinovo de wapens neergelegd. EU-buitenlandcoördinator Javier Solana heeft het staakt-het-vuren bevestigd. Regeringstroepen hebben hun beschie tingen van Aracinovo opgeschort, in ruil voor terugtrekking van de opstandige Albanezen uit het dorp. Volgens een tele visiestation in de Macedonische hoofd stad Skopje zullen de rebellen zich via een corridor terugtrekken. De corridor zou worden bewaakt door NAVO-troe- pen en internationale waarnemers. Solana kon niets zeggen over de duur van het staakt-het-vuren. Hij ziet de wapen stilstand als 'een eerste stap'. De EU- buitenlandcoördinator benadrukte dat de komende dagen verder gepraat wordt over vrede in Macedonië. Vandaag zullen de ministère van Buiten landse Zaken van de EU-landen xn Luxemburg de situatie in Macedonië be spreken. Commandant Hoxha van de opstande lingen in Aracinovo zei opdracht te heb ben gekregen van zijn superieuren om de strijd te staken. „Ik heb van het hoofd kwartier van het Nationale Bevrijdings- leger (U£K) het bevel gekregen om met ingang van 14.15 uur een staakt-het-vu ren in acht te nemen", aldus de bevelheb ber per telefoon. Aan het begxn van de middag voerde het Macedonische leger de beschieting van Aracinovo verder op. Gevechtshelikop ters, tanks en artillerie bestookten de plaats onophoudelijk. Vlak voor het staakt-het-vuren deelden woordvoerders van leger en politie mee dat regeringstroepen eenderde van Ara cinovo in handen hadden hebben. Zij meldden dat er vijf Macedonische mili- tairen zijn omgekomen. Het leger probeerde sinds vrijdag het U£K uit Aracinovo te verdrijven. AFP/DPA Leden van de speciale politie van Macedonië rukken op naar het door rebellen bezette dorp Aracinovo. foto Ognen Teofilovski/RTR het land in de ban hielden blij ken gewoon drie jonge Swazi- landers te zijn. Castro krijgt van alle kanten hulp wanneer hij flauw lijkt te vallen. foto Cristobal Herrera/AP door Eelco van der Linden PRETORIA - Het mysterie van de pratende, stelende en ver krachtende apen in Swaziland is opgelost. De politie van het autocratische koninkrijkje tus sen Zuid-Afrika en Mozambi que heeft drie 'bavianen' opge pakt. De apen die wekenlang van onze redactie buitenland TIRANA - Waarnemers bij de gisteren gehouden parlements verkiezingen in Albanië voor spellen een nek-aan-nekrace. Het gaat daarbij tussen de rege rende ex-communistische Soci alistische Partij van Fatos Nano en de oppositionele Democrati sche Partij van ex-president Be- risha. De officiële uitslag wordt niet voor morgen verwacht. Beide partijen kraaiden echter op ver kiezingsavond al victorie. De gang naar de stembus werd overschaduwd door enkele inci denten. In een stemlokaal in de hoofdstad Tirana raakten een verkiezingsfunctionaris en een kiezer lichtgewond bij een schietpartij. Het incident deed zich voor nadat er ruzie was uit gebroken tussen aanhangers van onze redactie buitenland HffiV - Paus Johannes Paulus II tijdens zijn 94 buitenlandse reizen gewend geraakt aan strenge veiligheidsmaatrege len, maar gastland Oekraïne heeft dit weekeinde alle records gebroken. Er was twee dagen lang geen tien meter stoeprand le vinden of er stond een politie agent. Gelovigen mochten geen para plu's dragen omdat die teveel op geweren lijken en bewoners van de binnenstad was op het hait gedrukt de deur niet te openen voor vreemden, omdat het om terroristen zou kunnen gaan. De straten in Kiev waar de paus ®et zijn pausmobiel passeerde, hieven uren lang afgesloten voor verkeer. Bewoners van de binnenstad mochten van de po- Mie niet op hun balkon komen en zeker niet met voorwerpen In Galile, een plaatsje in het zui den van Swaziland, waren bavi anen al een jaar lang een plaag voor de plaatselijke bevolking. De apen sloegen ramen van hui zen in en dwongen hele families van verschillende partijen. Vol gens de televisie was de aanval ler een lijfwacht van een socia listische kandidaat. In het noorden van Albanië stormden gewapende mannen in het dorp Lekbibaj een stem bureau binnen. Zij staken stem briefjes in brand. Het noorden van het annste land van Europa wordt beschouwd als de machtsbasis van Sali Berisha. Waai'nemers van de Oi-ganisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa hebben op zo'n vijftien plaatsen onregelmatig heden geconstateei'd. In twee kiesdistricten moeten de ver kiezingsuitslagen waarschijn lijk worden geannuleerd. Hondex-den buitenlandse waar- nemers hielden toezicht op de stembusgang. Tienduizend po litieagenten en militairen wa ren in hoogste staat van paraat heid gebracht. AFP/RTR/DPA op de vlucht. De beesten wekten verbazing omdat ze volgens ge tuigen 'soms zeer goed Engels spraken'. Hun intelligentie bleek ook uit het feit dat ze een voorkeur hadden voor huizen waar vrouwen alleen thxiis wa ren omdat hun mannen in Zuid- Afrikaanse mijnen werkten. De 'apenterreur' bereikte het nationale parlement, waar een senator pleitte voor het direct afschieten van de beesten. De politie organiseerde echter een valstrik en wist de drie jonge mannen te arresteren, die nu aanzienlijke straffen tegemoet kunnen zien. Agressie Overigens is het nog niet zeker of alle gemelde wandaden van bavianen aan het drietal zijn toe te schiüjven. De laatste weken werden in meer delen van het land opvallend agressieve apen gesignaleerd. Sommige vielen baby's en kleine kinderen aan. Een kind van drie werd door twee apen over en weer gegooid voordat buren konden ingrij pen. In een ander incident wist een moeder haar al hevig bloe dende dochtertje te bevrijden uit handen van een aap. Boeren in Maphungwane kla gen over het verdwijnen van hun dieren. Een van hen meldde de afgelopen weken 34 geiten te zijn kwijtgeraakt. Natuurbe schermers vinden het 'onge woon', maar ze sloten niet uit dat extreme honger de bavianen tot dit gedrag aanzet. GPD ten niets naar de paus gooien, 'zelfs geen bloemen'. Mensen die de mis wilden bijwonen, moesten eerst toegangskaarten ophalen en daai-bij hun woon adres doorgeven. „De veiligheidsmaatregelen overschrijden alle grenzen", klaagde de Oekraïnse bisschop Stanxslav Sjxrokoradjik. „Het lijkt soms wel of de noodtoe stand is uitgeroepen. Het Vati- caan heeft hier nooit om ge vraagd." De strikte veiligheidsmaatrege len droegen waarschijnlijk bij aan de geringe opkomst tijdens van onze redactie buitenland HAVANA - De Cubaanse presi dent Fidel Castro is zaterdagtij- dens een toespraak in Havana onwel geworden. Tien minuten later verscheen de 74-jarige lei der toch weer achter de micro foon en verklaarde dat hij zich lekker voelde. Het vervolg van zijn redevoering werd echter verschoven tot later op de dag. Tijdens de twee uur durende toespraak leek Castro plotse ling flauw te vallen. Lijfwach ten schoten toe en brachten de Cubaanse leider weg. De felle zon zou een van de oorzaken zijn geweest. De Cubaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Felipe Pérez, kalmeerde de bevolking terwijl de president werd verzorgd. Hij legde hen uit dat Castro de hele nacht had gewerkt en daarna onmiddellijk was doorgereisd naar Cotoxro, een van de buiten wijken van Havana waar de toe- spraak werd gehouden. Castro verscheen zaterdag avond weer zichtbaar opge knapt op de televisie, waar hij zijn toespraak voox-tzette. Ernstig Tegenstanders van Castro ver spreiden al jaren geruchten als zou de gezondheidstoestand van de Cubaanse staats- en re geringsleider te wensen over laten. Meldingen over een ver meende ernstige ziekte van Cas tro zijn echter nog nooit beves tigd. RTR/DPA had met Oekraïnse leidei-s van joden, moslims en orthodoxen. Het hoofd van de Russisch-or- thodoxen, patriarch Aleksej II, liet zaterdag vanuit Wit-Rus- land waar hij op bezoek was, weten dat de paus met zijn reis naar Oekraïne het tegenoverge stelde bereikt van wat hij be oogt. Namelijk vei-wijdering in plaats van toenadering tussen oxthodoxen en rooms-katholie- ken. De patriarch had de paus tevergeefs verzocht het bezoek uit te stellen. Het hele weekeinde vonden kleinschalige demonstratie plaats tegen het bezoek. Voor de 5,5 i'ooms-katholieke gelovigen in het land betekent het vijf daagse pausbezoek echter een stevige bemoediging. In het ovei-wegend ox-thodoxe Oekraïne maken zij slechts elf procent van de totale bevolking uit. GPD/AFP/DPA/RTR/ANP door Harm Harkema LONDEN - De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Blun- kett, heeft gisteren geprobeerde de vrees weg te nemen dat de twee vrijgelaten xnoordenaars van de Liverpoolse peuter Ja mes Bulger het slachtoffer wor den van wraakzuchtige burgers. Hij riep op tot kalmte. „We leven hier niet in het wilde westen van halverwege de ne gentiende eeuw. We zijn in Groot-Brittannië in de 21ste eeuw, waar we effectief en op een beschaafde manier met de zaken omgaan", aldus Blunkett. De minister deed zijn uitspraak nadat vrijdag een regionale krant in Manchester had gepu bliceerd in welke stx-eek de twee, Jon Venables and Robert Thompson, beiden achttien jaar oud, zich zouden bevinden. De krant wordt mogelijk voor de I-echter gesleept wegens over treding van het verbod om gege vens te publiceren die kunnen leiden tot herkenning en opspo- ï-ing van de twee vrijgelatenen, die een nieuwe identiteit heb ben gekregen. van onze redactie buitenland CARACAS - De Peruaanse spi- onnenbaas Montesinos is gear resteerd in de Venezolaanse hoofdstad Caracas. Dat heeft de president van Venezuela, Cha vez, gisteren bekendgemaakt. Montesinos werd in de nacht van zaterdag op zondag in Cax-a- cas opgepakt door leden van de militaire inlichtingendienst DIM van Venezuela. Hij wordt vastgehouden in het hoofd kwartier van de DIM. President Chavez vertelde journalisten gisteren dat de arrestant 'sneller dan een haan kan ki-aaien' zal worden uitgeleverd aan Peru. Hij deed geen nadere medede lingen over de aanhouding. Montesinos, de vooi-malige chef van de Pemaanse geheime dienst, is de meest gezochte man van Peru. Hij was tijdens het be wind van president Fujimori (1990-2000) één van de mach In Livei-pool voerde de moeder van James Bulger, Denise Fer gus, zaterdag een protestde monstratie aan tegen vrijlating van het tweetal. „Geef hen geen tweede kans, James heeft die ook niet gekregen", was de tekst op een spandoek. Boulevard blad News of the World citeerde gisteren de moeder van Jon Ven ables, die vreest voor het leven van haar zoon. „Jon is binnen vier weken dood. Dat weet ik gewoon", zou Susan Venables gezegd hebben. Tranen Volgens de Mail on Sunday zou den Thompson en Venables zelf liever in de beschutting van de strafinrichting zijn gebleven, bang als zij zijn voor wraakac ties Een van de twee zou voor de commissie die vorige week over hun vrijlating heeft beslist, in tx-anen zijn uitgebarsten. De twee hebben acht jaar in jeugdinrichtingen gezeten, na dat ze m 1993, op tienjarige leef tijd, de tweejarige James Bulger meenamen naar een spoorlijn, hem mai-telden en vex-volgens met stenen en stokken dood sloegen. GPD tigste mannen van het land. De spionnenbaas moest het veld ruimen, nadat videobeelden wei-den vertoond waarop te zien was hoe Montesinos een parle mentslid probeerde om te ko pen. De affaire die daarop ont stond betekende ook het einde van het autocratische bestuur van Fujimori, die naar Japan vertrok. Montesinos was sinds 23 okto ber vorig jaar spoorloos. Peru aanse politici en media hebben Venezuela er meerdere malen van beschuldigd de voortvluch tige chef van de inlichtingen dienst onderdak te bieden. De 55-jarige Montesinos wordt gezocht wegens tal van aan klachten, zoals coiruptie, drugshandel, wapensmokkel, martelingen en het leiden van doodseskaders. De Peruaanse president van de overgangsi'egex-ing, Paniagua, i-eageerde gisteren verheugd op de arrestatie. EFE/RTR/AFP die gelijkenis vertonen met wa pens'. Winkels moesten gesloten blijven en toeschouwers moch- (Advertentie) Stobbeiaar-Noiet DAMESMODE - LINGERIE BADKLEDING Paardenmarkt 5, Yerseke. tel 0113-572084 (vrijdag koopavond) de mis die paus Johannes Paulus II gisteren opdroeg op het zeer moeilijk bereikbare vliegveld Tsjaika, ver buiten Kiev. Gelo vigen moesten ten minste drie kilometer over zandpaden lo pen alvorens op het terrein aan te komen. Uiteindelijk kwamen er zo'n 40.000 mensen opdagen, terwijl een opkomst van min stens 200.000 was voorepeld. De paus riep tijdens de mis op de meningsverschillen met de Or thodoxe kerken te begraven. „Verschillen in traditie moeten geen obstakel zijn voor eenheid in geloof", zei de paus. Hij bood ook zijn excuses aan voor de fouten die de Rooms-Katholie- ke Kerk in het verleden heeft be gaan. Vlak na zijn aankomst zatei'dag in Kiev verzekerde de paus niet uit te zijn op bekex-ingen, een angst die leeft bij gx*ote delen van de Orthodoxe Kerk. Lege plaats Zijn woorden hadden weinig ef fect. De leider van de meeste or thodoxen in Oekraïne, aartsbis schop Wolodymir, bleef weg bij de oecumenische ontmoeting die Johannes Paulus II gisteren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5