Rondje kerk leidt tot vertraging internet sparen met rente PZC Kamer houdt nasmaak over aan mkz Aardbeving treft Zuid-Limburg Beren boven Scheveningse strand 3 Treinen uitgevallen door tekort aan personeel Nederlandse Spoorwegen Parkpop trekt 400.000 mensen Automobilist beschoten na opmerking over rijgedrag Te veel penicilline in melk Melkunie Natuurwandelingen met GPS Berovers homo's opgepakt Pleziervaarder vindt lijk in schroef Maxima geopereerd aan enkel Dode bij botsing auto en trein 25 juni 1951 maandag 25 juni 2001 van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Zuid-Limburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door drie lich te aardbevingen. Bij de regionale brandweer centrale in Maastricht kwamen in het weekein de bijna tweehonderd schademeldingen binnen. De brandweer rukte veertig keer uit om ontzette schoorstenen te verwijderen. Zo'n 150 mensen belden om advies in verband met kleinere scha de. Volgens de seismologen van het KNMI in De Bilt had de eerste beving een kracht van 3,9 op de schaal van Richter. Die vond om tien over half vier plaats, vijftien minuten later gevolgd door een tweede met een kracht van 3,5. Even na vie ren volgde een derde schok met een kracht van 3,2. Het epicentrum lag bij Heerlen. Ook rond het Duitse Aken zijn de schokken gevoeld. De politie en brandweer in Limburg stelden za terdagochtend een telefoonnummer open voor mensen die schade wilden doorgeven. De brand weer moest vooral in Heerlen en Voerendaal uit rukken. De aardbeving veroorzaakte de grootste schade aan de kerk van Meezenbroek in Heerlen. Daar viel het stucwerk van het plafond en de muren. Een man raakte gewond toen hij tijdens de eer ste aardschok geschrokken uit bed sprong en daarbij zijn e.nkel kneusde. Vijf anderen meld den zich in Heerlen bij hun huisarts met hart klachten als gevolg van de schokken. De brand weer verwacht vandaag een definitief overzicht te hebben van schademeldingen. Zwerm Het KNMI sluit niet uit dat Zuid-Limburg nog meer bevingen te verwerken krijgt. De schokken staan namelijk niet op zichzelf, maar zijn onder deel van een zwerm. Sinds december vorig jaar heeft het KNMI zo'n zestig bevingen waargeno men in het gebied, waarvan de meeste een kracht hadden van minder dan 2 op de schaal van Rich ter. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De invoering van liet nieuwe dienstrooster op 1 juni hebben de Nederlandse Spoorwegen nog niet de voorde len opgeleverd die het bedrijf voor ogen had. Integendeel, slechts 71,3 procent van de trei nen reed op tijd, waar dat voor invoering nog 85,3 was. Dat blijkt uit de wekelijkse rap portage van NS. Het bedrijf streeft naar een punctualiteit van 88 procent. Volgens een NS- woordvoerder is er bij invoering van een nieuwe dienstregeling altijd wat meer vertraging. Vo rig jaar was dat ook het geval maar toen was het met 77,1 pro- cent stiptheid beter dan deze keer. Het zat NS ook niet mee. De treinbotsing vorige week bij knooppunt Utrecht gooide de dienstregeling danig in de war. Ook de draadbreuk van de bo venleiding bij Barendrecht en een stroomstoring bij Gelder- malsen drukten de percentages omlaag. De Consumentenbond heeft za terdag in een fax de directie van NS gevraagd om een duidelijke verklaring van de cijfers. „De reizigers moeten weten waar zij aan toe zijn", aldus een woord voerder. Nu is volgens de bond niet dui delijk of cle oorzaak ligt in ge brek aan materieel en personeel, in de invoering van het nieuwe dienstrooster of in stomme pech, „De directie had aangege ven dat het nieuwe dienstroos tertot minder vertragingen zou leiden. Daar is nog niet veel van tezien. Nu lijkt het eerder of het DEN HAAG - Het eendaagse popfestival Parkpop heeft dit jaar naar schatting vierhon derdduizend bezoekers naar het Zuiderpark in Den Haag ge trokken. Dat hebben de politie en de organisatie gisteren ge meld. Het evenement, met pu bliekstrekkers als Anouk, de FunLovin Criminals, de Heide roosjes en Ilse De Lange, had een bijna probleemloos verloop. De politie en de EHBO hadden een rustig dag j eD e enige tegen slag van formaat voor de orga nisatie van Parkpop bestond uit de late afzegging van de Jamai- caanse reggae-formatie Lucia no. Na koortsachtig overleg- en internationaal telefoonverkeer werd Anthony B.net als Lucia no afkomstig uit Jamaica, be reid gevonden om vanuit Parijs over te komen. Het publiek genoot van de vele optredens op de drie podia. Ed win Rutten, alias Ome Willem, stalde show als speciale gast tij dens het optreden van de dj's Wipneus Pim. Meer dan hon derdduizend voormalige kij kers van de 'Fillum van Ome Willem' deden mee met 'deze vuist op deze vuist'. De 21ste editie van het festival brak niet het recordaantal be zoekers. Dat staat met een half miljoen tijdens de editie van 1992 nog steeds overeind. ANP personeel gelijk krijgt dat zei dat het nieuwe dienstrooster vertraging in de hand werkt", aldus de Consumentenbond. De NS lieten zaterdag minder treinen rijden tussen Amster dam en Zandvoort aan Zee en tussen Rotterdam Lombardijen en Leiden. Door een tekort aan machinisten en conducteurs konden de NS niet het normale aantal treinen inzetten. Reizi- gei's op deze lijnen liepen ver tragingen op van een kwartier tot een half uur. Ziekmeldingen Oorzaak van het personeelste- koit was een groot aantal ziek meldingen in Amsterdam en Rotterdam. De NS hadden on voldoende reservepersoneel om de treinen toch te laten rijden. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen hebben de ziek meldingen niets te maken met het rondje om de kerk. Wel denkt hij dat 'de rek er bij het personeel een beetje uit is'. Het treinverkeer tussen Dor drecht en Rotterdam lag gister middag nagenoeg stil door een storing in de meldsystemen van de Willemspoorttunnel. Reizi gers liepen een half uur tot een uur vertraging op. De problemen begonnen vol gens de NS gisterochtend. Tegen cle middag werd al het ti'einver keer door de tunnel stilgelegd omdat brandmelders en mel ders van de nooddeuren niet meer werkten. Onder meer de Thalys, en trei nen van Den Haag en Amster dam naar Zeeland en naar Bel gië hebben last gehad van de stremming. Aan het einde van de middag was de storing opge heven. ANP SCHIEDAM-Een 23 -jarige au tomobilist uit Schiedam is za terdagavond in zijn woonplaats beschoten nadat hij een opmer king had gemaakt over het rij gedrag van twee mannen op een scooter. Het slachtoffer raakte gewond aan zijn hand. De scooter haalde de automobi list rechts in op de Nieuwe Ha- ven.Volgens de politie wachtten de scooterrijders de auto van de Schiedammer na diens opmer kingen op bij de rotonde van de Waardingerdijk. Toen de auto langskwam, schoot de scooter passagier op de bestuurder van de wagen. De twee inzittenden schoten onder het dashboai'd en reden zo snel mogelijk dooi". De voorruit en het raam aan de be stuurderskant gingen aan dig gelen. De 23-jarige passagier in de au- '0 bleef ongedeerd. De bestuur der moest zich in het ziekenhuis 'aten behandelen. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Opluchting en waakzaamheid, dat zijn de ge voelens die overheersen bij de Tweede-Kamerleden nu Neder land vandaag officieel mond- en klauwzeervrij wordt verklaard. Opluchting en geen blijdschap want daarvoor heeft de crisis te zwaar ingegrepen bij individue le boerengezinnen. „Voor de ge ruimde bedrijven is de crisis pas voor de helft voorbij", bena drukken enkele Kamerleden. Bij de regeringspartijen over heerst tevredenheid over de wij ze waarop minister Brinkhorst van Landbouw de crisis heeft aangepakt. „Hij heeft zich een bekwaam crisismanager ge toond", aldus D66-Kamerlid (en partijgenoot) Ter Veei". Ook PvdA'er Waalkens prijst de mi nister om diens ferme aanpak. Toch is er ook veel kritiek. De communicatie tussen overheid en boeren liep niet goed, de be strijding kwam langzaam op gang en veel paitijen vinden dat de minister wel wat minder krenterig mag zijn als het om schadevergoeding aan getroffen bedrijven gaat. Waalkens is het daar deels mee eens. „We zijn strompelend van start gegaan en het duurde lang voordat de maximale capaciteit was ont plooid. Bovendien is er te veel gepraat over vaccinatie, terwijl dat een non-discussie is. Dat neem ik Brinkhorst kwalijk. Dat geldt ook voor zijn opmerking dat er geen brandstapels zouden ko men. Als het virus naar Brabant was overgeslagen, dan hadden we wél brandstapels gekregen. Ik had nog wel eens willen zien hoe hij het anders had bestre den." De oppositiepartijen, met uit zondering van het CDA, waren juist voorstander van vaccina tie. Vooral het ethische aspect - gezonde dieren de dood injagen - stuitte veel parlementariëi's tegen de borst. „Ik heb me bui ten die discussie gehouden, want we hebben als parlement boter op het hoofd. In 1991 heb ben we immers ingestemd met het non-vaccinatiebeleid", al dus Waalkens. Ook D66 en de WD vinden dat je op zo'n mo ment niet moet gaan zeuren, maar het beleid gewoon moet uitvoeren. Dat neemt niet weg dat de hele Kamer nu overtuigd is van de noodzaak in de toekomst wél tot vaccinatie tegen mkz over te gaan. Ook Brinkhorst heeft zich hier voor uitgesproken. In Euro pees verband lijkt de opheffing van het vaccinatieverbod echter nog ver weg. Toch is vaccinatie in te zetten bij de bestrijding van mkz, meent Snijder van de WD. „Wij heb ben de minister gevraagd om in het vervolg eerder te beginnen met noodvaccinaties rond een besmet bedrijf. Op die manier houd je de verspreiding van het virus tegen en hoeven er uitein delijk minder bedrijven te wor den geruimd." Uitbetaling Kamerbreed is er verontwaar diging over de trage uitbetaling van de vergoeding voor de ge ruimde veestapels. „Boeren moeten nu dure leningen afslui ten om nieuw vee te kopen. Dat moet niet nodig zijn, want ze krijgen nog geld van de geruim de veestapel", zegt CD A-Ka merlid Atsma. „Ik vind toch al dat het kabinet met de i"ug naai de samenleving staat als het om de financiële vergoedingen gaat. Wel mooie wooi'den van solidariteit spreken, maar geen cent aan schadevergoeding uit keren." Ook Stellingwerf van de Chris tenunie hekelt het gebrek aan financiële bijdragen van de overheid. „De sector moet de hele crisis zelf betalen. Er is geen solidariteit van overheid en samenleving met de getroffen boeren, dat steekt." Meer nog dan over de afwikke ling va n de voorbije ci-isis z ij n de Kameideden bezorgd over een (Advertentie) van onze redactie binnenland WOERDEN - In ongeveer 150.000 pakken con- sumptiemelk van Melkunie zit te veel penicilli ne, zo is gebleken uit een kwaliteitscontrole. Consumptie van deze melk levert geen gevaar op voor de gezondheid. Wel kunnen mensen mei een overgevoeligheid voor penicilline last krijgen van huiduitslag. Het grootste deel van de betreffende melk is al geconsumeerd, aldus een woordvoerder van Campina Melkunie. De controle heeft uitgewezen dat er in de melk acht tot dertig deeltjes penicilline per miljard zitten. Dat mogen er hooguit vier zijn. Ter ver gelijking: in een capsule penicilline zit een mil joen deeltjes per miljard. De penicilline is per abuis bij een melkveehou der in de melktank terechtgekomen. De penicilline zit in halfvolle en volle melk met de code NLZ-0035 EEG en de houdbaarheids- datum 26 en 27 juni van de merken Melkunie (0,5/1/1,5 liter), Albert Heijn (1/1,5 liter), Zui- velaer (1/1,5 liter-), 's Lands Beste (1/1,5 liter) en Grasland (1,5 liter). In Melkunie Magere Melk met de code NLZ-0035 EEG en een houd- baai-heidsdatum 28 juni kan ook te veel peni cilline zitten. Consumenten die deze melk hebben gekocht kunnen de aankoopprijs terug krijgen. ANP I Random Recess Banking Als u spaart via Rabo Internetbankieren krijgt u een extra hoge rente van 4,6% en maakt u nu kans op een mp3-speler. Tot en met 15 juli. Elke keer als u inlogt. Rente fluctueert, dus het kan ook een palmtop worden. Of een dvd-speler. Rabobank On line in de samenleving De rente is vastgesteld per 18 april 2001 .Wijzigingen voorbehouden. Rabo InternetSparen is een spaarrekening voor particulieren. DRIEBERGEN - Op de Utrechtse Heuvelrug kunnen natuur liefhebbers deze zomervrij er door de bossen struinen. Staats bosbeheer heeft vier routes opengesteld die afwijken van de geëikte paden. Wandelaars kunnen met een satellietontvan ger, een zpgenoemde GPS, op zoek naar onbekende plekken in het bos. Staatsbosbeheer heeft hiei-voor een aantal punten gemar keerd en voorzien van GPS-coördinaten. Mensen zonder GPS-appai-aat kunnen er een huren. De routes zijn zo uitgestippeld dat er geen schade ontstaat aan de natuur. Deelnemers moeten echt moeite doen de GPS- punten te vinden. Als lokkertje hebben boswachters in elk ge bied een stalen kistje verstopt waarin naast een logboekje ook een klein souvenir zit. ANP EINDHOVEN - De Eindhovense politie heeft in mei en juni acht jongens opgepakt die op homo-ontmoetingsplaatsen in Eindhoven met geweld homo's bei'oofden. Het gaat om acht jongens van veertien tot achttien jaar Met de aanhouding van de acht zijn de berovingen van homoseksuelen volgens een politiewoordvoerder niet voorbij. Hij spreekt van een kwets bare gi-oep die nauwelijks aangifte doet. De politie hield de acht jongens aanvankelijk aan voor brom- fietsi-oofBij verhoren kwam aan het licht dat ze ook homo's beroofden. Daarbij gingen ze geraffineerd te werk. Een van de jongens was lokaas. Hij zocht contact en lokte het slachtoffer mee. Vervolgens werd die door de anderen bei-oofd. ANP HAARLEMMERMEER - Een pleziervaarder heeft gisteren in de Ringvaart van de Haarlemmermeer tussen Nieuw Brug en Zwanenburg een lijk gevonden. De man meldde bij de brandweer dat er iets vast zat in de schroef van zijn boot. De brandweer trof een plastic zak aan met daarin het stoffelijk overschot van een nog onbekende man. ANP DEN HAAG - Maxima Zorreguieta is zaterdagmiddag in het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag geopereerd aan haar rechterenkel. Artsen hebben de breuk aan de enkel vastgezet met een plaatje en schroeven, aldus de Rijksvoorlichtings dienst. De verloofde van prins Willem-Alexander brak haar enkel dinsdag tijdens een wandeling in Zweden. Zij was daar om het 25-jarig huwelijksfeest van het Zweedse koningspaar bij te wonen. Onderzoek van de enkel wees uit dat die op twee plaatsen was gebroken. Maxima's enkel zit nu in het gips en dat moet zo'n acht weken blijven zitten. Zij is inmiddels teruggekeerd op Paleis Huis ten Bosch. ANP SLIEDRECHT - In de nacht van zaterdag op zondag is op een spoorwegovergang in Sliedrecht een personenauto tegen een trein gereden. Daarbij is een dertigjarige man uit Groot-Am - mers om het leven gekomen. De 31-jarige bestuurder van de auto uit Bleskensgraaf en een 22-jarige inzittende uit Wijn gaarden zijn in een ziekenhuis in Rotterdam opgenomen. De auto reed de onbewaakte overgang aan de Zwijnskade de spoorbaan over waarop hij geraakt werd door de trein uit Gel- dermalsen. De auto, met daarin de drie mannen, vloog direct in brand. De passagiers van de trein raakten niet gewond. Het treinverkeer is enige tijd gestremd geweest. ANP SCHEVENINGEN - Een deelnemer aan het Vliegerfestival op het strand bij Scheveningen houdt een berenvlieger in de lucht. De organisatie van het evenement had alles mee: het was uitzonderlijk fraai strandweer, wat veel extra kijkers opleverde. foto Robin Utrecht/ANP Wapenstilstand Rusland wil een conferentie over een wapenstilstand tus sen de oorlogvoerende partij en in Korea. Beide partijen zouden zich ook moeten terug trekken achter de 38ste breed tegraad. Het Russische voor stel doet de hoop op een snelle vrede sterk toenemen. Coloradokever Op veel aardappelpercelen in het land worden sinds enige dagen larven van de colorado kever waargenomen. De plan- tenziektedeskundige acht het noodzakelijk dat terstond op grote schaal met de bespui tingen wordt begonnen. Dit geldt onder meer speciaal voor Zeeuws-Vlaanderen Neergestort Het Amerikaanse vliegtuig dat sinds vrijdagmorgen werd vermist is neergestort in het oerwoud bij Monrovia in Libe ria. Alle veertig inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel is totaal verbrij zeld op een heuvel aangetrof fen. De oorzaak van de ramp is onbekend. Veerdienst Met ingang van woensdag wordt een tweede veerboot op de dienst Vlissingen-Breskens ingezet als de regelmatig va rende boot het verkeer niet kan verwerken. Hierdoor moeten de wachttijden bij het veer sterk verkort worden. mogelijke nieuwe uitbraak van mkz. „Er worden weer volop kalveren uit Ierland en zelfs uit Polen ingevoerd. Onbegrijpe lijk, want het mond- en klauw zeer is in Europa nog steeds niet voorbij", aldus Ter Veer. Ook de verslapte grenscontroles baren de parlementariërs zorgen. Waakzaamheid blijft daarom geboden, GPD Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail- redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)610724 E-mail; redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst. 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementen bij automatische incasso- (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39,45 (n.vt) perkwartaal: 107,50 109,15) per jaar ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag 2,00 per stuk zaterdag: 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3