ZMF in beroep tegen baggerslib PZC Jong talent tijdens skeelertoertocht PZC Folklorefestival in Vlaamse sferen Pleinvrees denkt voor volgend jaar aan pact met Havenfeesten Terneuzen maakt haast met medisch centrum Axel wil natuur- en milieumarkt elk jaar laten plaatsvinden Milieufederatie maakt bezwaar tegen storten Vlaamse specie in Westerschelde Ovezandse schutter wint bondstitel Eretekens voor actieve scouts Axel Politie beboet hardrijders Brug Sas van Gent nacht gestremd Engelse chauffeur rijdt zonder licht Drankrijder moet auto laten staan Drankrijder veroorzaakt botsing B en W willen in Sas en Philippine multifunctionele gebouwen maandag 25 juni 2001 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Zeeuwse Milieufederatie heeft bij de Raad van State beroep aangete kend tegen de vergunningverle ning aan Vlaanderen voor het storten van maximaal twintig miljoen kubieke meter bagger specie in de Westerschelde. De ZMF neemt die stap, omdat de vergunningverlener (Verkeer m Waterstaat) op geen enkele irijze tegemoet heeft willen ko men aan eerder ingediende be denkingen. De federatie, die gesteund wordt door nog vier Nederlandse en twee Vlaamse natuurorganisaties, hoopt via de rechter te bereiken dat er als nog wijzigingen in de vergun ning worden aangebracht. Vlaanderen krijgt, als de ver gunning verstrekt wordt, van buurland Nederland de toe stemming om maximaal twintig miljoen kubieke meter bagger specie in de Westerschelde te storten. Aan de vergunning is termijn verbonden. Vol gens Vincent Klap van de ZMF KOEWACHT - H. Koens uit Ovezande is de nieuwe koning van de Nederlandse bond van ivipschutters. Koens sleepte za terdag de titel in de wacht op het terrein van schuttersvereniging Sint Sebastiaan in Koewacht. De 24 koningen en keizers van Zeeuws-Vlaamse en Zuid-Be- relandse verenigingen spanden hier de boog voor de titelstrijd. Inde eerste drie ronden haalden J. Platschorre (Ellewoutsdijk), J, Verberckmoes (Temeuzen), W. de Vrieze (Westdorpe) en H. Koens de felbegeerde hoge vo gelvan de 26 meter hoge staan de wip naar beneden. In de bar rage schoten alleen Koens en De Vrieze de hoge vogel nogmaals af. In de beslissende tweestrijd bleek Koens over een vastere hand te beschikken .Hij kreeg de overwinningsmedaille en een herinneringsbord. heeft Vlaanderen die maximale capaciteit niet eens nodig. De Vlamingen zouden bij de ver- diepingswerken van de Wester schelde slechts behoefte hebben aan een stortingshoeveelheid van vijftien miljoen kuub. ,,In feite hebben ze die hoeveelheid niet eens nodig, maar het is na tuurlijk aardig dat ze van Ne derland nog wat bufferruimte krijgen", zegt Vincent Klap van de ZMF. De Zeeuwse Milieufederatie signaleert drie belangrijke pijn punten in de vergunning. Aller eerst is dat het simpele feit dat de vergunning verleend wordt voor onbepaalde tijd. Klap en zijn organisatie vindt dat aan een vergunning voor een opera tie die vergaande consequenties zal hebben voor de natuur in een gebied, wel degelijk een termijn moet gelden. Ook al, omdat dan op gezette tijden gekeken kan worden of de gevolgen van het baggeren niet funest uitpakken. De risico's die aan de ingreep verbonden zijn worden in de vi sie van de ZMF niet voldoende erkend. Regelgeving Het tweede pijnpunt voor de ZMF is dat de vergunning niet getoetst wordt aan andere re gelgeving, bijvoorbeeld de Vo gel- en Habitatrichtlijnen. Klap: ,,De effecten van het stor ten van dit soort hoeveelheden baggerslib op het ecosysteem van de Westerschelde zijn veel groter dan tot nu toe werd aan genomen. Daar mag men niet aan voorbijgaan." De ZMF heeft voorts moeite met het feit dat onder het mom van goed nabuurschap Vlaanderen zaken mag uitvoeren die kwalij ke effecten teweegbrengen. ,,De vergunningverlener voert dan wel aan dat Nederland weinig macht heeft om Vlaanderen ver plichtingen op te leggen, omdat dat een inmenging in het Vlaamse recht zou betekenen. Wij bestrijden dat. De slibver- wijdering is primair een ver plichting die een vergunning houder krijgt opgelegd door een vergunningverlener. Dat de ver gunninghouder in dit geval Vlaanderen is in plaats van een bedrijf doet daar niets aan af", stelt de milieufederatie. De vijfjarige Lizzy Corthals (links) uit Oostburg en de zesjarige Sandra de Nooijer uit Breskens hadden de vaart er flink in zitten tijdens de skeelertocht. foto Peter Nicolai door Wilma de Valk OOSTBURG - Twee dames toonden zich tij dens de door de Oostburgse schaatsclub Het Grote Gat georganiseerde skeelertocht wa re talenten. Lizzy Corthals (5) uit Oostburg en Sandra de Nooijer (6) uit Breskens lieten oma en vader zweten; de begeleiders van de twee meisjes moesten alles op alles zetten om ze bij te houden. Deze toertocht voor skeelers en rolstoelers werd voor de vijfde keer gehouden. Dit jaar waren er 65 deelnemers, waarvan er 28 de route van 50 kilometer kozen. Deze route liep van Oostburg via Sint Anna ter Muiden, Aardenburg en IJzendijke terug naar het startpunt De Tol. Voor de 25 kilometer via Schoondijke waren er 15 liefhebbers; de rest, waaronder Lizzy en Sandra, koos voor de kortste route (tussen de 5 en 10 kilometer Voorzitter Hans Merrelaar van de schaats club was meer dan tevreden. „We hadden twee vliegende brigades en twee verpleeg sters stand-by voor eventuele ongelukken of pech onderweg, maar dit bleek overbo dig. Er waren vijftien vrijwilligers op pad om te helpen bij het oversteken van kruis punten en voor het stempelen bij de keer punten. Alles is probleemloos verlopen, me de dankzij ons werk vooraf, want zaterdag zijn we al bezig geweest om alle wegen te prepareren en kiezelstenen weg te halen, zo dat alle asfaltwegen er zo goed mogelijk bij lagen voor de skeelers." AXEL - Bij de afsluiting van het scoutingjaar kregen zater dagavond twee leden van Scouting Axel het Zilveren Waar deringsteken van de organistie uitgereikt. Scouting Neder land kent dit teken toe aan mensen die zich op bijzondere wijze verdienstelijkhebben gemaakt voor de verkennerij. Namens Scouting Nederland speldde Marlon Thomas dit weekeinde de eretekens op bij Vincent van As en Saskia Jon- gepier. De twee zetten zich respectievelijk veertien en zestien jaar in voor de Axelse scouts. Na de plechtigheid werd de oprichting bekend gemaakt van de vereniging Vrienden van de Scouting Axel. Deze vereni ging gaat hand- en spandiensten verrichten voor de Axelse afdeling. Zo zal de vereniging een leidende rol gaan spelen bij de ver bouwing van de accommodatie van de plaatselijke afdeling, waarmee na de zomer wordt begonnen. BRESKENS - Bij een snelheidscontrole op de Oude Rijksweg bij Breskens heeft de politie 214 automobilisten bekeurd we gens te hard rijden. In totaal passeerden 1350 voertuigen de meetaparatuur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 95 kilometer per uur. Plaat selijk is 50 kilometer toegestaan. SAS VAN GENT - Het wegverkeer dient er in de nacht van donderdag 28 op vrijdag 29 juni rekening mee te houden dat de brug bij Sas van Gent niet gepasseerd kan worden. In ver band met onderhoudswerken aan de brug is de brug voor het wegverkeer gestremd. Rijkswaterstaat zorgt ervoor dat (brom)fietsers en voergangers tussen 20.30 uur en 6.00 uur met een pontje het kanaal Gent-Temeuzen kunnen overste ken. Het overige verkeer wordt omgeleid. VLISSINGEN - Een dertigjarige Engelsman is zaterdag nacht op de Edisonweg in Vlissingen aangehouden omdat hij de verlichting van zijn auto niet aan had. Toen hij niet rea geerde op een stopteken van de politie, werd de achtervolging ingezet. Na zijn aanhouding bleek dat de man ruim drie keer teveel ge dronken had. Hij kreeg een proces-verbaal en zijn rijbewijs is ingenomen. HEINKENSZAND - Een 24-jarige man uit 's-Gravenpolder moest in de nacht van zaterdag op zondag zijn auto laten staan langs de Oudekamersedijk in Heinkenszand. Hij zat aangeschoten achter het stuur. VLISSINGEN - Een 51-jarige man uit Vlissingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn auto tegen een voorlig ger gebotst. De aanrijding gebeurde in de Bonedijkestraat in Vlissingen. De bestuurster voor hem, een 21-jarige vrouw uit Vlissingen, wilde de Sottegemstraat inslaan. Ze remde daarvoor voor een fietser. De man kon niet tijdig tot stilstand komen en botste er tegenaan. De bestuurder bleek gedronken te hebben. Hij kreeg een rij verbod van zes uur en een proces-verbaal. Beide voertuigen raakten beschadigd. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het tweede Pleinvreesfestival in Terneuzen trok zaterdag een redelijk aan talbezoekers. Voor de organisa toren - leden van de stichting Kalashnikov en de uitbaters van café Wilhelmina - was het succes van het veredelde buurt feest reden om al uit te kijken naar de volgende editie van het festival. Volgens woordvoerder Geert van den Eynde van Kalashnikov is het de bedoeling om het festi valvolgend jaar te koppelen aan de Temeuzense Havenfeesten, zodat de publieke belangstel ling mogelijk nog groter uit pakt. „Ons doel is om het karak tervan het feest -kleinschalig en sfeervol- geen geweld aan te doen. Wel willen we de podium activiteiten nog wat uitbrei den", aldus Van den Eynde. Zaterdagavond nestelden zich ruim honderd mensen voor het podium bij de Terneuzense Wil li brorduskerk. Er werden optre dens verzorgd door Mr Atom (Willem Verbuist) and his Pro tons (surfrock met een nostal gisch tintje) en de soul-rock for matie Eyes in Ice. Had die avond niet in Sas van Gent het Rock around the Bridge-festival plaatsgevonden, dan was de be langstelling zeker wat hoger uitgevallen. De organisatoren zaten daar niet mee. „In de zo mermaanden is er altijd wel el ders een evenement, daar kom je niet onheen. Wat we wel weer bewezen hebben is dat er in de binnenstad met een beetje goe de wil een prima sfeer gescha pen kan worden. Dat bleek 's middags, met de drukbezochte barbeque en 's avonds met de optredens", benadrukte Van den Eynde. Plein vrees werd twee jaar gele den opgezet om de slechte reputatie die het stadsdeel van Terneuzen had, positief te beïn vloeden. redactie zeeuws-vlaanderen Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB terneuzen Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ hulst Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S.van Doorsselaer R- E. A. Hoonhorst centrale redactie Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet vvww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Sas van Gent willen de huisvestingspro blematiek van welzijnsaccom- modaties in de kernen Sas van Gent en Philippine hebben op gelost voordat de gemeentelijke herindeling zijn beslag krijgt. In beide plaatsen - zo heeft on derzoek uitgewezen - bestaat behoefte aan een multifunctio neel gebouw waar het meren deel van de organisaties en in stellingen in het welzij nsveld in zou willen trekken. De bouw van dergelijke voorzieningen zou Sas van Gent ruim acht mil joen gulden kosten. B en W willen nu een nader onderzoek laten uitvoeren. Be keken moet worden of ook de scholen in de multifunctionele centra gevestigd kunnen en wil len worden, voorts moeten er geschikte bouwplaatsen in beeld worden gebracht. De ge meenteraad van Sas van Gent spreekt zich donderdag 28 juni over de kwestie welzijnsaccom- modaties uit. De raad vergadert in het Sasse gemeentehuis en wel om 19.30 uur. In de meest Vlaamse stad van Nederland zorgden de leden van de groep Pofajdok voor een extra internationaal tintje met muziek en dans uit hun vaderland: Polen. foto Peter Nicolai doorEdy de Witte HULST - Met een muziek- en l'olklorefestival in Vlaamse stijl heeft Hulst zaterdag en zondag zijn naam als meest Vlaamse stad van Nederland eer aange daan. Twee dagen werd onder grote publieke belangstelling ruim baan gemaakt voor ver schillende Vlaamse groepen. Samen met een aantal Neder landse muziek- en folkloregroe- pen brachten zij op drie lokaties in de binnenstad wervelende optredens. Dat het vooral zondag flink warm was in de binnenstad kon de dansers in klederdx-acht niet deren. Daar naast presenteerden zich onder het motto 'Hulst ontmoet Vlaanderen' zo'n veertien kun stenaars en ambachtslieden uit de Belgische grensstreek. Beide dagen trokken de deelne mende groepen eerst in optocht het centrum van de Reynaert- stad in. Zij werden vergezeld door oude koetsen, getrokken door vaak prachtig opgetuigde paarden. Belangstellenden konden in deze rijtuigen een rondrit maken. Nederlands Zaterdag kwam de Nederlandse inbreng van de volksgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde, Scal- dis uit Hansweert en de Axelse klederdrachtgroep. De muziek vereniging Weldoen door Vermaak uit Clinge speelde in ternationale marsmuziek. Vlaamse volksdansgroepen en vendelzwaaiers completeerden het deelnemersveld. De am bachtslieden waren op de markt en voor de basiliek druk doende met kantklossen, manden vlechten, potten draaien, pop pen maken en verschillende schildertechnieken Reuzen Zondagmiddag maakten de Vlaamse reuzen Toon en Tine uit Wachtebeke hun opwachting. Bij de dragers in deze reuzen- pakken vloeiden in de optocht al flink wat zweetdruppels. Het was dan ook niet verwonderlijk dat ze Toon en Tine parkeerden tegen een gevel aan de Vis markt. Hier keken de reuzen uit over de optredens van diverse groepen. De dragers deden zich tegoed aan een koude pint. De fanfare Nooit Gedacht uit door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen snel alle planologische obstakels weghalen om de bouw van een medisch centrum-an nex appartementencomplex aan de Van Steenbergenlaan mogelijk te maken. Het Terneuzense aannemings bedrijf Gebr. van der Poel wil op de plek waar vroeger het kruis- gebouw stond een vier verdie pingen tellend gebouw neerzet ten. De begane grond en eerste ver dieping zou dan ingericht wor den als medisch centrum, de bo venste twee verdiepingen krij gen een woonfunctie. In totaal denken de bouwers aan zo'n veertien appartementen. Het huidige medisch centrum naast het terrein waar tot voor kort de watertoren stond verkast naar het nieuwe pand. Het is de bedoeling dat de ap partementen speciaal worden ingericht voor ouderen, die - in dien nodig - gebruik kunnen maken van de medische en an dere voorzieningen van het nieuwe centrum of van De Ca valier. Omdat het nieuwe cen trum planologisch gezien niet binnen de richtlijnen van het bestemmingsplan Java past, zal het plan hiervoor gedeeltelijk moeten worden herzien. De raad wordt gevraagd planologi sche medewerking te verlenen. De kwestie komt aan de orde tij dens de maandelijkse raadsver gadering donderdag 28 juni. De raad vergadert in het gemeente huis en wel om 19.30 uur. Graauw maakte een rondgang. De Bareelen uit Hulst bliezen een feestelijk deuntje. De even eens plaatselijke folkloristische groep Pofajdok trok op de Vis markt veel bekijks met zang, muziek en dans uit Polen. De organiserende stichting Mu ziek en folklorefestival Hulst pakte voor het eerst in veertien j aar uit met een tweedaags festi val. Het evenement daarbij op hangen aan de kapstok 'Hulst ontmoet Vlaanderen' sloeg zon der meer in. De organisatie kon met deze andere opzet onder meer nieuwe sponsors over de streep trekken. Dankzij de deel nemers van dit jaar is Hulst op cultureel gebied weer duidelijk- op de kaart gezet. Iets wat de ge meente Hulst zeker als muziek in de oren zal klinken. door Conny van Gremberghe AXEL - De gemeente Axel is van plan om de natuur- en mi lieumarkt van de Zeeuws- Vlaamse natuurbeschermings organisaties een plaatsje te ge ven op de lijst van jaarlijkse eve nementen. Ook is de gemeente bereid om elk jaar bij geld bij te spijkeren. Die boodschap kreeg voorzitter A. Paauwe van de Oost-Zeeuws-Vlaamse natuur beschermingsvereniging De Steltkluut zaterdag tijdens de vijfde manifestatie in Axel. Burgemeester J.F. Mulder en voorzitter W. Westveer van de vereniging voor Ambulante Handel openden zaterdag geza menlijk de kraampjesmarkt van de natuurbeschermers door ge tweeën een scherm in elkaar te vlechten. Een symbolische handeling waarmee Paauwe en de zijnen de verwevenheid van overheid, handel en burgers in de natuur bescherming wilden aantonen. „Gezamenlijk zijn we verant woordelijk voor het instand houden van wat er aan natuur is, gezamenlijk moeten we ons ook inspannen om zaken te ver beteren", zei de voorzitter. De natuur- en milieumarkt, die gehouden werd in het kader van de viering van het 45-jarig be staan van De Steltkluut, was iets kleiner van opzet dan de editie van vorig jaar. Er stonden op het Stadhuisplein slechts twaalf kramen van verenigin gen, organisaties en bedrijven met natuurproducten. Dat de opkomst kleiner was, had vol gens Paauwe te maken met de naweeën van de mkz-crisis. ,Toen we bezig waren met de or ganisatie van dit evenement za ten veel boerenbedrijven nog midden in de crisis en gaven toen te kennen niet mee te kun nen doen. Het gevolg is dat er weinig kramen zijn met natuur producten, maar ja, het is niet anders. Volgend jaar beter." Weekmarkt Dat er een volgende editie komt, staat, dankzij de steun van Axel, nu al vast. Volgens Paauwe snijdt het mes aan twee kanten. „Axel en de ambulante handel zoeken ook naar manieren om de Axelse weekmarkt op te krikken. Als je een evenementje als dit kunt inkaderen in de markt, dan is dat mooi meege nomen", wist Paauwe. Vooral zaterdagochtend vorm de de natuur- en milieumarkt ook een extra attractie voor de weekmarkt. De publieke be langstelling was groot, na de middag bleven er mensen langs de kraampjes flaneren, maar het waren er beduidend minder dan voor de lunch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35